مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اهواز در سخنرانی پیش خطبه های اهواز گفت: ما در مجموعه ی بسیج دانشجویی حامی همه اقوام هستیم، همین اردوهای جهادی که با تاکیدات رهبر انقلاب انجام می شوند خودشان گواهی نگاه نظام اسلامی در عدم تبعیض و رفع محرومیت در کشور است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجو، محسن فروتن مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهواز در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه اهواز با بیان اینکه مقام معظم رهبری امسال را به اسم حمایت از کالای ایرانی نام گذاری کردند اظهار کرد: بزرگترین خریدار کالا در کشور دولت و دستگاه های دولتی هستند لذا از همه مسئولان استان اعم از استاندار محترم ، فرمانداری ها و ادارات مختلف تقاضا می کنم بطور شفاف برنامه های خودشان را پیرامون حمایت از کالای ایرانی ارائه بدهند .

 فروتن با اشاره به یکی از برنامه هایی که اخیراً از شبکه دوم سیما پخش شد گفت: واقعا کج سلیقگی برخی از مسئولان امر بود و مردم غیرتمند عرب ایران را آزرده خاطر کرد، دو نکته را پیرامون این قضیه عرض می کنم. مردم عرب استان خوزستان اولین راه  برای ورود تشییع به ایران بودند و از آن روز تا به حال دوستدار اهل بیت عصمت و طهارت بوده و هستند.

در سال 1294 بنا به حکم مرجعیت شیعه در واقعه جهاد عشایر که به مبارزه تن به تن با انگلیسی ها انجامید صدها شهید به اسلام هدیه کردند. یادمان جهاد عشایر در منطقه گمبوعه حمیدیه شاهد این مطلب است.

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهواز ادامه داد: از زمان شروع انقلاب و جنگ تحمیلی فصل جدیدی از خدمات، جان فشانی ها و از خودگذشتگی هایی که این عزیزان داشتند در تاریخ باز شد. خدمات این مردم به نظام اسلامی به سطح کشور محدود نبوده بلکه خارج از مرز ها را نیز در برگرفته، شاهد این قضیه ریخته شدن خون شهید نادر حمید  و شهید دریساوی است.

وی در تکمیل این بخش از سخنانش ادامه داد: دشمن از این کج سلیقگی ها سواستفاده می کند و آن را سیاست کلی نظام معرفی می کند. این در حالی است که سیاست کلی نظام جمهوری اسلامی برادری و برابری و وحدت اقوام مختلف است.

فروتن اظهار کرد: میزان در این موضوع امام امت هستند که ایشان در جایی می فرمایند: اسلام از عرب است و عرب از اسلام، میزان قانون اساسی جمهوری اسلامی است که هرگونه تبعیض نژادی و بی عدالتی را محکوم می کند.

مسئول هماهنگی بسیج دانشجویی استان خوزستان در تبیین نقش دشمن در این مساله گفت: در این قضایا دشمن به دنبال هرج و مرج و مطالبه از طریق غیرصحیح و امنیتی کردن اوضاع است. چرا که این مسائل مطالبات اصلی مردم همچون بحث انتقال آب، ریز گرد ها و طرح 550 هزار هکتاری که رهبری فرمودند و خیلی از مطالبات اصلی مردم را  به حاشیه می کشد.

وی در سخنرانی پیش از خطبه های اهواز ادامه داد:  جا دارد از نخبگان غیور عرب درخواست کنم که مثل گذشته ورود به این موضوع ورود و دشمنان قسم خورده انقلاب اسلامی را ناامید کنند.

فروتن  در پایان گفت: ما در مجموعه بسیج دانشجویی حامی همه  اقوام هستیم، همین اردوهای جهادی که با تاکیدات رهبری انقلاب  انجام می شوند خودش گواهی نگاه نظام اسلامی در عدم تبعیض و رفع محرومیت در کشور است.

منبع: خبرگزاری دانشجو

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

مذهب مشترک؛ عامل پيوند و برادري مردم ايران و مهاجرين افغانستاني

خبرگزاری آریا- «مرکز توسعه سلامت روان مهاجر» به عنوان نخستین مرکز آموزشی-پژوهشی و مشاوره‌های روان‌شناختی ویژه مهاجران افغانستان در ایران با حضور معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران گشایش یافت.
به گزارش خبرگزاری آریا به نقل از روابط عمومی معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، این مركز با هدف تامین، حفظ و ارتقای سلامت روانی مهاجرین افغانستانی با رویکرد پیشگیری از آسیب‌های روانی و اجتماعی از طریق دسترسی عادلانه مهاجران به خدمات مشاوره‌ای و روانشناسی با مشاركت اداره كل سلامت شهرداری تهران، اداره سلامت شهرداری منطقه بیست، پژوهشكده فرهنگ‌پژوهی دانشگاه علامه طباطبایی و كانون نخبگان افغانستان در شهرری راه‌اندازی شد.
محمدرضا جوادی یگانه معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران در آیین گشایش «مرکز توسعه سلامت روان مهاجر» اظهار داشت: شهرداری تهران نقش خود را در این مرکز با در اختیار قرار دادن زیرساخت اصلی مانند اتاق مناسب جهت مشاوره و برگزاری كارگاه های آموزشی در این راستا ایفا کرده است.
وی ادامه داد: دانشگاه نیز در زمینه پشتیبانی علمی و ارتقای ظرفیت علمی مركز و نظارت بر محتوای كیفی فعالیت مركز و همچنین كانون نخبگان افغانستان، تشكیل تیم آموزشی- مشاوره ای جهت اجرای اهداف مركز، ارائه خدمات مشاوره روان‌شناختی، برگزاری دوره‌های آموزشی متناسب با نیاز جامعه هدف همکاری خواهد کرد.
جوادی یگانه، اینکه مجریان پروژه قسمتی از جامعه مهاجر هستند را از جمله ویژگی های مركز عنوان کرد و افزود: از آنجایی که این مجریان درک و شناخت بهتر و دقیق‌تری از خصوصیات جامعه خود دارند می توانند در زمینه آموزش، تحقیق و مشاوره که در آن شناخت بافت فرهنگی و اجتماعی مهم است؛ موفق‌تر باشند.
‌وی این پروژه را ترکیبی از مشاوره، آموزش و تحقیق دانست و خاطرنشان کرد: بنابراین می‌تواند جنبه‌های مختلف زندگی فردی و اجتماعی مهاجرین را مورد بررسی قرار داده و براساس نیازمندی‌های مورد نیاز، آموزش و مشاوره‌ های فردی و گروهی را به طور موثرتری برنامه‌ریزی، مدیریت و اجرا  نماید.
معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران با بیان اینکه بخش اصلی مسائل افغانستانی‌ها در ایران از جنس مشکلات روانشناختی نیست،‌ بلکه موانع حقوقی و اجتماعی بر سر راه ادغام اجتماعی آنها در ایران وجود دارد افزود: گرچه رفع این موانع در اختیار شهرداری تهران نیست اما شهرداری می تواند گام هایی در این راه بردارد. افتتاح همین مرکز قدمی در همین راه است و تقدیر از کارگران افغانستانی شهر تهران در آستانه نوروز امسال هم در همین مسیر بود.
وی با اشاره به تجربه زندگی افغانستانی‌ها در ایران گفت: این تجربه نشان می‌دهد تنش بین مهاجرین افغانستانی و مردم محلی در نقاطی بالاتر است که تراکم زندگی مهاجرین بیشتر است،‌ که منطقه بیست نیز یکی از آنهاست.
جوادی یگانه، فعالیت فرهنگی و آموزشی برای تسهیل ادغام اجتماعی و پذیرش مهاجرین خارجی را یکی از راه‌های کاهش تضاد و تنش اجتماعی دانست و افزود: بخش از فعالیت های فرهنگی شهرداری می تواند در جهت پیوند میان مهاجرین با جامعه میزبان باشد.
وی با انتقاد از اینکه در فضای رسانه ای و سیاسی ایران در طی دهه‌های گذشته، افغانستانی ها عموما به عنوان مقصر مشکلات جامعه ایران در موضوعات مربوط به جرم، مواد مخدر یا بهداشت معرفی شده اند؛ تصریح کرد: این باورهای کلیشه‌ای با واقعیت زندگی بسیاری از خانواده‌های افغانستانی ساکن ایران و نقش افغانستانی‌ها در جامعه در طول چهار دهه اخیر همخوانی ندارد.
معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران خاطرنشان کرد: خدمات افغانستانی‌ها به جامعه ایران – دفاع از ایران در برابر تجاوز خارجی، ایفای نقش در آبادانی ایران و در نگهداشت شهر تهران- تبلیغ نشده است و جامعه کمتر از آن آگاهی دارد. ایجاد این شناخت، از طریق برنامه‌های فرهنگی و ایجاد فرصت تعامل چهره‌به‌چهره میان مهاجرین و ساکنان محلی در کاهش تعارض و تضاد موثر است.
وی با اشاره به شرایط بهتر افغانستانی‌های ساکن در منطقه بیست تهران از جهت پذیرش مردم، اظهار کرد: نمونه‌های موفق این همزیستی، ظرفیتی است که می‌تواند کمک کند منطقه بیست با سرمایه مذهبی خود، پیشگام اصلاح نگرش عمومی در جامعه ایران نسبت به مهاجرین باشد و به منطقه نمونه از جهت روابط مسالمت‌آمیز مهاجران و جامعه محلی بشود و این موضوع به یکی از برندهای منطقه نیزتبدیل شود.
جوادی یگانه با اشاره به توصیه و ترویج تنوع فرهنگی بر اساس تجربه طولانی جامعه ایران، گفت: ایران بزرگ فرهنگی و جوامع فارسی‌زبان، تجربه زیستن کنار هم را داشته اند و بازگشت به این تجربه، کاهنده مشکلات در ارتباطات بین‌فرهنگی کشورهای این حوزه تمدنی کهن است.
معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران تاکید کرد: بسیاری از مهاجرین  افغانستانی در ایران در جوار اماکن مقدس  در مشهد و قم و شهر ری زندگی می کنند. مکان مقدس می تواند مکانی برای تحقق شعار برادری و خواهری اسلامی، و فراتر رفتن از مرزهای ملی و کنار گذاشتن تفاوت‌های قومی باشد. بازگشت به دعوت اسلام، مرز‌ نمی‌شناسد.
وی با اظهار تاسف از اینکه اصلاح بازنمایی از افغانستان و افعانستانی‌ها کمتر مورد توجه بوده است؛ عنوان کرد:  از همین رو یکی از رسالت‌های مهم حوزه فرهنگی و هنری، تغییر تصویر و ارائه مجموعه کاملی از واقعیت جامعه افعانستان و کنشگران آن، چه در سطح ملی و چه بین المللی است. تصویری که نخبگان، فعالان و موثران جامعه افغانستان را به همگان معرفی کند.
جوادی یگانه از تمامی فعالان حوزه رسانه و هنرمندان به خصوص سینماگران و روزنامه ‌نگاران در ایران و افغانستان، دعوت  کرد تا بر تغییر و اصلاح این بازنمایی متمرکز شوند

۵۰۰ روز در بند و ۶۵۰ صفحه کیفرخواست| مطهری: نهاد تخصصی می‌گوید بازداشتی‌های محیط زیست، جاسوس نیستند| حاکمیت دوگانه باید روزی حل شود| نباید این‌طور باشد که وزارت اطلاعات به مجلس پاسخ‌گو باشد اما سازمان اطلاعات سپاه پاسخ‌گو نباشد

علی مطهری: اگر قرار بر عدم بررسی ادعای خاتمی بوده پس چرا دادگاه تشکیل دادند| صرف اظهارعقیده نباید موجب محاکمه شود| چرا قوه قضاییه و مقامات امنیتی هراس دارند؟

محکومیت جدید برای گلرخ ابراهیمی و آتنا دائمی/ مولود حاجی زاده بازداشت شد

منبع این خبر، وبسایت snn.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۰۲۴۶۷۴۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • پیش‌نویس اولیه سیاست‌های کلی تامین اجتماعی تا پایان مرداد آماده می‌شود
 • دوره آموزش خبرنگاری ناحیه بسیج دانشجویی برگزار شد+ تصاویر
 • دعوت دانشجویان از مردم برای حضور در تجمع حمایت از «شیخ زکزاکی»
 • تقدیر سازمان بسیج دانشجویی از مدیر عامل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس
 • ارتباط موثر میان بسیج دانشجویی و اساتید زمینه ساز تعالی فرهنگی در دانشگاه است
 • واکنش بیش از ۴۰ تشکل دانشجویی به لایحه تامین امنیت زنان
 • تقریب نظریه ای است که بر اثر ضرورت دینی به وجود آمده/با قاطعیت می‌توان گفت که ایده وحدت در زمان پیامبر کلید خورد/تقریب نتیجه بیداری اسلامی است
 • بیانیه بیش از 40 تشکل دانشجویی سراسر کشور در واکنش به لایحه جامع تامین امنیت زنان
 • تهیه پیش نویس اولیه «سیاست‌های کلی تامین اجتماعی» تا پایان مرداد
 • رشد دو برابری مسمومیت با قرص برنج
 • جانمایی مکان و اسکان دائم سیل‌زدگان روستای «چم شیر» عرب رودبار
 • اهواز| بسیج اساتید بر اساس دغدغه‌های نظام و مردم نقش‌محوری برعهده دارد
 • مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی اهواز معرفی شد
 • وحدت جهان اسلام توطئه نظام سلطه را خنثی می‌کند
 • سی و ششمین نشست اتحادیه دفتر تحکیم وحدت در دانشگاه تبریز برگزار می شود
 • نیلی: تنها کشوری در دنیا هستیم که همه مسئولان آن منتقد شرایط هستند/ اقتصاد و سیاست‌ ایران هر یک ساز خود را می‌زنند
 • معاون گفتمان‌سازی و مطالبه‌‌گری بسیج دانشجویی کشور منصوب شد
 • برگزاری کنگره «اربعین در آئینه شعر اقوام ایرانی»
 • بسیج ماشین‌آلات برای برطرف کردن مشکل فاضلاب عین دو اهواز