مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اهواز در سخنرانی پیش خطبه های اهواز گفت: ما در مجموعه ی بسیج دانشجویی حامی همه اقوام هستیم، همین اردوهای جهادی که با تاکیدات رهبر انقلاب انجام می شوند خودشان گواهی نگاه نظام اسلامی در عدم تبعیض و رفع محرومیت در کشور است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجو، محسن فروتن مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهواز در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه اهواز با بیان اینکه مقام معظم رهبری امسال را به اسم حمایت از کالای ایرانی نام گذاری کردند اظهار کرد: بزرگترین خریدار کالا در کشور دولت و دستگاه های دولتی هستند لذا از همه مسئولان استان اعم از استاندار محترم ، فرمانداری ها و ادارات مختلف تقاضا می کنم بطور شفاف برنامه های خودشان را پیرامون حمایت از کالای ایرانی ارائه بدهند .

 فروتن با اشاره به یکی از برنامه هایی که اخیراً از شبکه دوم سیما پخش شد گفت: واقعا کج سلیقگی برخی از مسئولان امر بود و مردم غیرتمند عرب ایران را آزرده خاطر کرد، دو نکته را پیرامون این قضیه عرض می کنم. مردم عرب استان خوزستان اولین راه  برای ورود تشییع به ایران بودند و از آن روز تا به حال دوستدار اهل بیت عصمت و طهارت بوده و هستند.

در سال 1294 بنا به حکم مرجعیت شیعه در واقعه جهاد عشایر که به مبارزه تن به تن با انگلیسی ها انجامید صدها شهید به اسلام هدیه کردند. یادمان جهاد عشایر در منطقه گمبوعه حمیدیه شاهد این مطلب است.

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهواز ادامه داد: از زمان شروع انقلاب و جنگ تحمیلی فصل جدیدی از خدمات، جان فشانی ها و از خودگذشتگی هایی که این عزیزان داشتند در تاریخ باز شد. خدمات این مردم به نظام اسلامی به سطح کشور محدود نبوده بلکه خارج از مرز ها را نیز در برگرفته، شاهد این قضیه ریخته شدن خون شهید نادر حمید  و شهید دریساوی است.

وی در تکمیل این بخش از سخنانش ادامه داد: دشمن از این کج سلیقگی ها سواستفاده می کند و آن را سیاست کلی نظام معرفی می کند. این در حالی است که سیاست کلی نظام جمهوری اسلامی برادری و برابری و وحدت اقوام مختلف است.

فروتن اظهار کرد: میزان در این موضوع امام امت هستند که ایشان در جایی می فرمایند: اسلام از عرب است و عرب از اسلام، میزان قانون اساسی جمهوری اسلامی است که هرگونه تبعیض نژادی و بی عدالتی را محکوم می کند.

مسئول هماهنگی بسیج دانشجویی استان خوزستان در تبیین نقش دشمن در این مساله گفت: در این قضایا دشمن به دنبال هرج و مرج و مطالبه از طریق غیرصحیح و امنیتی کردن اوضاع است. چرا که این مسائل مطالبات اصلی مردم همچون بحث انتقال آب، ریز گرد ها و طرح 550 هزار هکتاری که رهبری فرمودند و خیلی از مطالبات اصلی مردم را  به حاشیه می کشد.

وی در سخنرانی پیش از خطبه های اهواز ادامه داد:  جا دارد از نخبگان غیور عرب درخواست کنم که مثل گذشته ورود به این موضوع ورود و دشمنان قسم خورده انقلاب اسلامی را ناامید کنند.

فروتن  در پایان گفت: ما در مجموعه بسیج دانشجویی حامی همه  اقوام هستیم، همین اردوهای جهادی که با تاکیدات رهبری انقلاب  انجام می شوند خودش گواهی نگاه نظام اسلامی در عدم تبعیض و رفع محرومیت در کشور است.

منبع: خبرگزاری دانشجو

خبر بعدی:

بازتاب گسترده انتشار خاطرات رهبر انقلاب در جهان عرب/ آذرشب: انّ مع الصبر نصراً توشه‌ای است برای هر انسان‌

محمدعلی آذرشب، گردآورنده خاطرات خودگفته رهبر معظم انقلاب، معتقد است که انتشار این اثر به زبان عربی، بازتاب گسترده‌ای در جهان عرب داشت. به گفته او؛ «انّ مع الصبر نصراً» توشه مناسبی است برای رشد انسان‌ها. ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۰ فرهنگی ادبیات و نشر نظرات - اخبار فرهنگی -

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، «انّ مع الصبر نصراً» عنوان کتاب خاطرات خودگفته‌ حضرت آیت‌الله خامنه‌ای از دوران مبارزه علیه رژیم پهلوی به زبان عربی است که همزمان با چهلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی طی مراسمی در بیروت رونمایی شد.

این کتاب توسط دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای منتشر شده و ترجمه‌ی فارسی آن نیز به زودی روانه‌ بازار خواهد شد. محمدعلی آذرشب، استاد دانشگاه، گردآوری این اثر را برعهده داشت. او در گفت‌وگو با تسنیم، به روند تدوین این اثر و درس‌هایی که «انّ مع الصبر نصراً» برای جوانان جهان اسلام دارد، پرداخته است. به گفته او؛ انتشار این اثر بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های جهان عرب داشت.

آذرشب در بخش دیگری از صحبت‌هایش به درس‌ها و پیام‌های کتاب «انّ مع الصبر نصراً» اشاره می‌کند و می‌گوید: این کتاب حاوی درس‌های عمیق و مفیدی است از انسانی که هم در حوزه سیاست و هم در حوزه فقه و علم و فرهنگ حاضر است. مجموعه‌ای است که می‌تواند توشه مناسبی برای رشد هر انسان باشد. کتاب حاصل تجربیات شخصی است که سال‌ها هم در عرصه سیاست و مبارزه حضور دارد و هم در عرصه فکر و فرهنگ. مشروح گفت‌وگوی تسنیم با این استاد دانشگاه را می‌توانید در ادامه بخوانید:

*تسنیم: آقای دکتر آذرشب، طبق فرموده مقام معظم رهبری در یادداشتی که بر کتاب «ان مع الصبر نصرا» نوشته‌اند، شما در تدوین و تنظیم این اثر نقش داشته‌اید. جمع‌آوری و نگارش خاطرات ایشان از چه زمانی شروع شد؟ و چرا به زبان عربی نوشته و منتشر شده است؟

حدود 20 سال پیش یا بیشتر، مقام معظم رهبری جلساتی درباره زبان و ادبیات عرب و جهان عرب‌شناسی داشتند. رابطه ایشان با زبان عربی به دو جهت است؛ نخست آنکه ایشان فقیه است و فقیه در امر فقاهت به زبان عربی نیاز دارد؛ آن هم زبان عربی روز. گاه انسان فقط قشر زبان را در نظر می‌گیرد و گاه عمق آن را. عمق زبان با ادبیات است. این ادبیات است که انسان را با روح و عمق هر زبانی آشنا می‌کند؛ از این جهت ایشان به عنوان فقیه قصد داشتند که از نظر ذوقی نیز با این زبان آشنا باشند. به همین جهت در آن جلسات ایشان به زبان عربی صحبت می‌کردند و گفت‌وگو نیز به این زبان در رابطه با مسائل مختلف شکل می‌گرفت. گاه در بین سخنانشان اشاره‌ای به بعضی از خاطراتشان اشاره می‌کردند. به ایشان عرض شد حالا که گاه از خاطرات سخن می‌گویید، این خاطرات را به صورت متصل و از ابتدا بفرمایید. ایشان نیز اعلام آمادگی کردند و خاطراتشان را به زبان عربی روایت کردند. این خاطرات گاه نوشته و گاه ضبط و در مجموع تدوین شد و به عرض ایشان رسید. بعد از ویرایش و تصحیح به این صورت منتشر شد.

*تسنیم: آیا ایشان به صورت ذوقی خاطرات را روایت می‌کردند یا مبنای کار براساس پرسش و پاسخ بود؟

نه، تنها خود ایشان صحبت می‌کردند، اما گاه مطالبی که نیازمند توضیح بیشتر بود، از ایشان درخواست می‌شد که توضیحات مفصل‌تری در این‌باره بفرمایند.

*تسنیم: با توجه به اینکه کتاب به زبان عربی و همزمان با چهلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی منتشر شده است،‌ فکر می‌کنید چه پیامی برای مخاطبان جهان عرب دارد؟

پیام این کتاب بیشتر برای جهان اسلام است. البته قرار است به فارسی هم ترجمه شود. در مجموع در حال حاضر به زبان عربی گفته و نوشته شد و پیام اولش به جهان عرب است. البته بگذارید درباره «جهان عرب» توضیح دهم، در این رابطه منظور تنها جهان عرب‌زبان‌ها نیست؛ بلکه مقصود تمام کسانی است که به زبان عربی صحبت می‌کنند. از شرق جهان اسلام تا غرب جهان اسلام، کم و بیش به زبان عربی آشنا هستند؛ حتی مسلمانانی که در اروپا و آمریکا زندگی می‌کنند نیز با این زبان بیگانه نیستند. بنابراین خطاب این کتاب به تمام کسانی است که با این زبان آشنا هستند و البته در درجه اول جوانان جهان اسلام است.

صبر و پیروزی؛ دو درس مهم برای جوانان جهان اسلام

انتشار این اثر به زبان عربی و در این زمان، پیام‌های متعددی دارد. پیام‌ها نیز از جانب شخصی است که هم در زمینه فکری و فرهنگی و هم در زمینه مبارزاتی و سیاسی و ... کار کرده و این خاطرات برخاسته از تجربیات صاحب خاطرات است. رهبر انقلاب استثنائاً شخصی هستند که هم در مبارزات سیاسی حضور داشتند و هم در مبارزات علمی و فکری. در ایران برخی از افراد به دنبال مبارزات فکری و فرهنگی بودند، اما به مسائل سیاسی ورود نداشتند؛ و بالعکس آن نیز وجود داشت، عده‌ای در عرصه سیاست حاضر بودند اما در زمینه فکری و فرهنگی ورود نداشتند. از سوی دیگر، آیت‌الله خامنه‌ای از همان اوایل ورود به صحنه سیاسی و فرهنگی، با دید باز وارد شدند و نگاهشان، نگاه منطقه‌ای و محلی نبود، بلکه دیدگاه جهانی داشتند. همچنین تمامی موضع‌گیری‌هایشان هدفمند بود. در زندان،‌ در تبعید، در برخورد با مخالفان فکری و عقیده‌ای و ... هدف داشتند. در تمام این خاطرات اندیشه‌هایی است که نتیجه تجربیات بسیار خوبی است برای تمام کسانی که علاقه‌مند ورود به عرصه سیاست یا فرهنگ هستند.

روایت آیت‌الله خامنه‌ای از اولین دیدار با شهید نوابروایت آیت‌الله خامنه‌ای از نحوه دستگیری‌شان در زمان شاه

*تسنیم: خاطرات این اثر مربوط به زمان پیش از انقلاب و زمان طاغوت است. با توجه به اینکه مشابهت‌های فراوانی از جهت فضای حاکم بر جامعه در زمان پیش از انقلاب با شرایط فعلی برخی از کشورهای عربی است،‌ فکر می‌کنید کتاب چه پیامی برای جوانان جهان عرب دارد؟

صبر و پیروزی. یکی از مهمترین پیام‌های این خاطرات که عنوانش هم «انّ مع الصبر نصراً» این است که انسان‌ها نباید در راه خدا و تکامل انسانی خسته شوند. باید اصیل باشند و به‌روز. این اصالت و معاصرت، یعنی ریشه‌دار بودن افکار و اندیشه‌ها در زمینه اسلامی و به روز بودن و براساس شرایط روز حرکت کردن، بزرگترین پیام برای جوانان جهان عرب است.

برخی به‌گونه‌ای از انقلاب صحبت می‌کنند که انگار انقلاب برای آنهاست

از سوی دیگر این خاطرات به ما یادآوری می‌کند که انسان‌ها چگونه باید راهی انتخاب کنند که منجر به تکامل و پیروزی شود.

*تسنیم: متأسفانه در حوزه تاریخ انقلاب و پیش از آن، یک‌سری نکات تاریک و پرسش‌های بی‌پاسخ وجود دارد که خاطرات تأثیرگذاران و شخصیت‌های برجسته می‌تواند تاحدودی این ابهامات را رفع کند. در این خاطرات چقدر به این سمت پیش رفته که به این پرسش‌ها و ابهامات پرداخته شود؟

ایشان خاطرات شخصی‌شان را گفته‌اند نه خاطرات انقلاب‌ را. برخی از افراد به گونه‌ای درباره انقلاب صحبت می‌کنند که انگار انقلاب برای آنهاست. اصلاً شخصیت ایشان در این خاطرات از روند انقلاب جداست. ایشان به عنوان شخصی که آرمان داشت و براساس آن حرکت کردند و این آرمان منجر به پیروزی شد، خاطراتشان را نقل کرده‌اند. شخصیت ایشان از شخصیت انقلاب جداست و به عنوان فردی از افرادی که مبارزه کرد، تبعید، زندانی و شکنجه شد،‌ درس داد، کار فرهنگی و علمی کرد و در نتیجه بردباری به پیروزی رسید، این خاطرات را روایت کرده‌اند.

*تسنیم: عنوان کتاب هم بر همین اساس انتخاب شد؟ شما آن را انتخاب کردید؟

نه دفتر حفظ و نشر آثار رهبر انقلاب عنوان را انتخاب کرد.

*تسنیم: آیا خاطرات ادامه‌دار خواهد بود؟

ادامه‌دار هست، اما نظر بر این است که تا ابتدای پیروزی انقلاب چاپ شود و ممکن است که بعداً ادامه‌دار باشد. خاطراتی که در آن جلسات ضبط شد، مقداری از سال 57 نیز فراتر رفت، اما فعلاً تصمیم گرفته شده تا این میزان به چاپ برسد.

*تسنیم: با توجه به اینکه مخاطب این خاطرات خود شما بودید، جالب‌ترین خاطره از نظر شما چه بود؟

یکی از مسائلی که جلب توجه می‌کند، زهد و قناعت و عدم توجه به دنیا نسبت به خود و خانواده‌شان بود. در طول مبارزه معمولاً خانواده‌ها خسته می‌شوند، اما در طول سال‌های مبارزاتی ایشان نه تنها خانواده‌شان خسته نشدند، ‌بلکه گاه مشوق ایشان نیز بوده‌اند. به عنوان نمونه مادر مقام معظم رهبری با آنکه مسن بود، ایشان را بر ادامه راه مبارزه تشویق می‌کرد. خانمشان که فوق‌العاده با ایشان هماهنگ بودند؛ این در حالی است که معمولاً خانم‌ها تمایل دارند همسرشان از آنها جدا نشود و به زندان نروند، اما ایشان یاری‌گر مقام معظم رهبری در این راه بودند و تلاش داشتند تا تعلقات دنیوی در زندگی کم‌رنگ‌تر باشد. خود مقام معظم رهبری می‌فرمایند که در زهد و بی‌آلایشی از ایشان جلوتر رفته‌اند. خانواده می‌تواند زمینه ترقی افراد در تمامی زمینه‌ها را فراهم کند.

شیرین‌ترین خاطرات «انّ مع الصبر نصراً»

نحوه برخورد ایشان با مشکلات نیز برای من جالب بود. به عنوان نمونه، رفتار ساواکی‌ها با ایشان با قساوت و سنگدلی بسیار بود و تلاش داشتند که در کنار شکنجه‌های جسمی، شکنجه‌های روحی نیز در مواجهه با ایشان داشته باشند. اما آیت‌الله خامنه‌ای در مقابل این جنگ ایستادند؛ به طوری که آنها را مجبور به عقب‌نشینی می‌کنند.

توشه‌ای برای رشد هر انسان

*تسنیم: انتشار کتاب چه بازتابی در جهان اسلام داشت؟

چون کتاب به تازگی منتشر شده است،‌ نمی‌توان با این سرعت قضاوت کرد، اما بازتاب انتشار این اثر در میان رسانه‌های عرب‌زبان بسیار بود؛ چه از نظر انتشار این کتاب و چه از نظر پرداختن به محتوا.

این کتاب حاوی درس‌های عمیق و مفیدی است از انسانی که هم در حوزه سیاست و هم در حوزه فقه و علم و فرهنگ حاضر است. مجموعه‌ای است که می‌تواند توشه مناسبی برای رشد هر انسان باشد.

انتهای پیام/

R1013197/P/S4,35/CT2 واژه های کاربردی مرتبط اتحادیه عرب انتشارات انقلاب اسلامی امام خامنه‌ای

احمد توکلی: اگر تحریم نبودیم و مردم مرفه بودند، FATF را نمی‌پذیرفتیم

در پی تعویق در تصویب لایحه "پالرمو" رقم خورد| قله‌های جدید برای دلار و سکه

قیمت طلا 1 اسفند 97

منبع این خبر، وبسایت snn.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۰۲۴۶۷۴۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • جلسه انتخاب دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان سمنان +تصاویر
 • چهاردهمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی در اهواز گشایش یافت
 • معنا شدن عبارت "معلولیت محدودیت نیست" توسط خواهر و برادری هنرمند + فیلم
 • همگرایی بالای بخش تعاون با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی
 • معاون بررسی و تحلیل مرکز بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان، دانشجوی نمونه کشوری شد
 • رشد ۱۵ برابری تعداد مشترکین برق در غرب کشور
 • دانشجویان علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز نهم و دهم اسفند به اردوی راهیان نور می‌روند
 • رشد ۲۴ برابری اوج بار مصرف شبکه برق در غرب کشور
 • چرا دفتر بسیج دانشجویی در خوابگاه‌های ایلام تعطیل می‌شود؟/ افزایش دانشجویان؛ بهانه مسئولان برای کمرنگ کردن فعالیت تشکل‌ها!
 • چرا دفتر بسیج دانشجویی در خوابگاه‌های ایلام تعطیل می‌شود؟/ افزایش ظرفیت دانشگاه‌ها بهانه مسئولان برای کمرنگ کردن فعالیت تشکل‌ها
 • چرا دفتر بسیج دانشجویی در خوابگاه‌های ایلام تعطیل می‌شود؟/ افزایش ظرفیت دانشگاه‌ها بهانه مسئولان برای کمرنگ کردن تشکل‌ها
 • دو برادری که در سریال «وضعیت سفید» خوش درخشیدند +عکس
 • مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه بوعلی همدان معرفی شد
 • اجازه نمی‌دهیم خواست دشمن برای ایجاد اختلاف میان اقوام محقق شود
 • تقدیر از مسئول دفترنمایندگی ولی فقیه درناحیه بسیج دانشجویی
 • فرار مالیاتی با درآمد صادرات نفت برابری می‌کند
 • هزار میلیارد تومان درآمد تخلفات رانندگی در ۶ سال اخیر کجا رفت؟/ فرار مالیاتی با درآمد صادرات نفت برابری می‌کند
 • بازتاب گسترده انتشار خاطرات رهبر انقلاب در جهان عرب/ شیرین‌ترین خاطرات «انّ مع الصبر نصراً»
 • بازتاب گسترده انتشار خاطرات رهبر انقلاب در جهان عرب/ «انّ مع الصبر نصراً» توشه‌ای است برای هر انسان‌