اعضای یک گروه وهابی‌ از شهر «سومقائیت» جمهوری آذربایجان در جریان اعترافات خود در دادگاه جرایم سنگین باکو، ادعا کردند در حالی‌ که معنای «بیعت» را نمی‌دانستند، با داعش «بیعت» کرده‌اند!

به گزارش تسنیم به نقل ازپایگاه اینترنتی «ویرتوالاذ»، در جریان دادگاه، بر اساس اتهام‌نامه رسمی اعلام شد: «در 26 اکتبر سال گذشته، در عملیات نیروهای سرویس امنیت دولتی جمهوری آذربایجان ، آقامیرزا قلی‌اف، ملقب به «عمر» به هنگام سفر به ترکیه با اتوبوس خط «باکو - استانبول»، در نزدیکی روستای «اَلَت» جمهوری آذربایجان بازداشت شد.
این عنصر داعشی ملقب به «عمر» با استنکاف از امر نیروهای امنیتی، برای انفجار نارنجکی که در اختیار داشت، تلاش کرد. اما، نیروهای امنیتی توانستند او را دستگیر کنند. همچنین یک عضو دیگر این دسته، به نام فواد رستم اف، در 27 اکتبر سال گذشته ، برغم مقاومت مسلحانه در مقابل نیروهای امنیتی در منطقه آبشرون باکو دستگیر شد. نیروهای امنیتی در جریان بازرسی از منزل فواد رستم‌اف، پرچم‌های سازمان تروریستی داعش را از آنجا کشف کردند. در تجسس‌های فنی و عملیاتی مشخص شد که یک عضو دیگر داعش به نام «شامل فرضعلی‌اف» با برقراری ارتباط با فواد رستم‌اف از طریق «واتساپ» ، مقاصد خود برای عملیات تروریستی در جمهوری آذربایجان را با وی درمیان گذاشته است.»

براساس دستورالعمل داعش، شامل فرضعلی‌اف از فواد رستم‌اف خواسته است گروهی شش نفره از وهابی‌های جمهوری آذربایجان را که سابقه محکومیت و زندان ندارند و توجه نیروهای امنیتی و انتظامی را به خود جلب نکرده‌اند، برای انتخاب «امیر» در یک جا جمع کند و فیلم آن را به وی برساند تا در اختیار سازمان داعش قرار دهد. براساس این دستورالعمل مقرر شده بود که در این فیلم، در حالی که فواد رستم‌اف سلاح در دست دارد، سایر اعضای این گروه وابسته به داعش در شهر سومقائیت جمهوری آذربایجان به صورت نقاب‌پوش با ماسک های سیاه، با داعش «بیعت» کنند تا پس از آن، سران داعش آنها را به عنوان «جناحی از داعش» در جمهوری آذربایجان بپذیرند!

در جلسه دادگاه جرایم سنگین باکو، آیدین گل محمدوف، یکی از متهمان داعشی گفت: «در پانزدهم اکتبر سال گذشته، در یکی از چای‌خوریهای شهر سومقائیت جلسه تشکیل شد. فواد رستم‌اف به سایر اعضاء، درباره صحبت‌هایش با «شامل فرضعلی‌اف» سخن گفت و اعلام کرد که در صورت بیعت، به جناح داعش در قفقاز تبدیل خواهیم شد. فواد رستم‌اف از اعضای گروه خواست سوگند وفاداری به داعش بخوریم تا وی فیلم آن را به «شامل» در سوریه ارسال کند. در 25 اکتبر سال گذشته، اعضای گروه در منزل «امراه ایمانف» به شکلی که داعش دستور داده بود، جمع شدند. به علت اینکهزائور متن سوگند را به زبان‌های روسی و عربی قرائت می‌کرد و من هم زبان عربی و روسی را نمی‌دانستم، نمی‌فهمیدم چه می‌گوید، اما برخی از مطالب روسی را متوجه می‌شدم و می‌دانستم که زائور درباره تبعیت از داعش سخن می‌گوید. »

آیدین گل محمدوف درباره حمله مسلحانه وهابی‌های سومقائیت به « بازار لزگی» در این شهر نیز گفت: «زائور ما را جمع کرد و پیشنهاد کرد با توجه به مشکلات مادی اعضای گروه به بازار لزگی حمله کنیم و پول‌های موجود در آنجا را به دست بیاوریم. ما نیز موافقت کردیم.»

امراه ایمانف، یکی دیگر از وهابی‌های شهر سومقائیت جمهوری آذربایجان گفت: «حدود سه - چهار ماه قبل از دستگیری، آقامیرزا قلی‌اف ، ملقب به «عمر» مرا به دین اسلام دعوت کرد. به دعوت «عمر» نماز خواندن را آغاز کردم. با سایر اعضای گروه نیز از طریق «عمر» آشنا شدم. «عمر» ورزش می‌کرد و از نظر فیزیکی، قوی بود. آیدین نیز به خرید و فروش عطر می‌پرداخت.نمی‌دانم سایر اعضا در کجا کار می‌کردند. در چای‌خوری‌ها می‌نشستیم و درباره موضوعات دینی صحبت می‌کردیم. عمر به من گفت به همراه سایر اعضای گروه قصد دارند با داعش بیعت کنند. او پیشنهاد کرد که من هم با داعش بیعت کنم. من در ابتدا، معنای «بیعت» را نمی‌فهمیدم. عمر به من توضیح داد که بیعت به معنای سوگند خوردن است. من نیز راضی شدم که بیعت کنم. عمر گفت که بخاطر خدا و دین، سوگند می‌خوریم و فیلم آن را می‌گیریم و به شامل در سوریه ارسال می‌کنیم. من هم فکر کردم که این «سوگند» فقط به دین ارتباط دارد و با آن موافقت کردم. اما، روز بعد مشخص شد که «عمر» به علت «زخمی شدن» پایش، خود در مراسم بیعت شرکت نمی‌کند. شب، مجددا اعضای گروه در چای‌خوری جمع شدند و سپس برای اجرای مراسم بیعت به منزل من رفتیم. به علت اینکه من و امین و فواد، زبان روسی را بلد نبودیم، قرار شد زائور متن روسی بیعت را بخواند و فیلم آن ضبط شود. به علت اینکه زائور در مراسم بیعت برای فیلمبرداری، به زبان روسی و عربی سخن می‌گفت، هیچ چیز از آن نفهمیدم. الان هم از سرنوشت آن ویدئوی بیعت هیچ خبری ندارم.»

منبع: الف

خبر بعدی:

روایت تکان دهنده عروس انگلیسی داعش + عکس

  شمیمه بیگم یکی از سه دختر دانش‌آموزی بود که سال ۲۰۱۵ لندن را به قصد پیوستن به گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) ترک کرد. حالا که داعش قلمرو خود را از دست داده، این دختر ۱۹ ساله قصد بازگشت به بریتانیا را دارد، اما به احتمال زیاد با اتهامات جنایی روبرو خواهد شد.

شمیمه بیگم روز‌های آخر بارداری خود را در یکی از اردوگاه‎های پناهجویان در شمال سوریه ‎گذراند و اخیرا گفته بود دوست دارد برای به دنیا آوردن فرزندش به بریتانیا بازگردد.وکیل خانواده شمیمه گفته است که او زایمان کرده و نوزادش، پسر است. اما بی‌بی‌سی هنوز نتوانسته این موضوع را تایید کند.  

شمیمه بیگم ۱۹ ساله پیشتر به روزنامه تایمز بریتانیا گفته بود: "سر‌های بریده را در سطل آشغال ‎دیدم، اما این اصلا باعث ترسم نشد. " این حرفی بسیار تکان‎دهنده است به ویژه اگر از زبان دختری شنیده شود که همین چند سال پیش در لندن دوره دبیرستان را می‎گذراند.شمیمه گفت: پشیمان نیست که سال ۲۰۱۵ زندگی در بریتانیا را رها کرده و برای پیوستن به داعش به سوریه رفته است.
از دختر مدرسه‎ای تا عروس جهادی

شمیمه بیگم وقتی به همراه دو دوست دیگرش به قصد پیوستن به داعش به ترکیه فرار کرد، فقط ۱۵ سال داشت. آن‌ها به والدینشان گفتند با هم بیرون می‎روند و دیگر به خانه بازنگشتند. زمانی که این سه دختر دبیرستانی تصمیم خود را گرفتند، روزنامه‎های بریتانیایی هر روز از خشونت‎های داعش می‎نوشتند.  

یک سال پیش از آن، خبر بریدن سر دو امدادگر بریتانیایی به نام‎های دیوید هینس و الن هنینگ توسط این گروه تیتر اول روزنامه‎ها و برنامه‎های خبری تلویزیونی بود.این سه دختر از مرز ترکیه وارد سوریه شدند و کمی بعد در خانه‌ای اسکان داده شدند. شمیمه به روزنامه تایمز گفت: "آن‎ها شک داشتند ما جاسوس باشیم. " سه هفته بعد از آن شمیمه ازدواج کرد و به رقه، پایتخت آن زمان داعش رفت.

"واقعا می‎خواهم به بریتانیا برگردم"

شمیمه در مورد زندگی در رقه به تایمز گفت: "شبیه زندگی معمولی بود، همان چیزی که در ویدئو‌های تبلیغاتی نشان می‎دهند. یک زندگی معمولی. هرازگاهی بمبی منفجر می‎شد، اما به غیر از آن. "

این یکی از همان بمب‎هایی است که موجب مرگ خدیجه سلطانه شد. خدیجه یکی از دو دختری بود که به همراه شمیمه از لندن فرار کرد: "در خانه‌اش بمب انداختند. در زیرزمین یک عملیات سری در جریان بود و وقتی متوجه این موضوع شدند، در خانه‎اش بمب انداختند و چند نفر دیگر هم کشته شدند. "  

یکی از وکلای خانواده خدیجه سال ۲۰۱۶ گفت، همه تصور می‎کردند او در حمله هوایی روسیه کشته شده است. شمیمه در مورد مرگ دوستش گفت: "هیچ‌وقت فکر نمی‎کردم چنین اتفاقی بیفتد. اولش حتی نمی‎توانستم قبول کنم. چون فکر می‎کردم اگر قرار باشد کشته شویم، همه با هم کشته خواهیم شد. " سرنوشت امیره عباسه، دوست دیگر شمیمه مشخص نیست.

از زمان مرگ خدیجه، شمیمه دو بار بچه‎دار شده و هر دو را از دست داده است. او برای سومین بار باردار است و چیزی به زایمانش نمانده: "حالا کاملا حواسم به این بچه است. می‎ترسم این یکی هم در این اردوگاه مریض شود. به همین دلیل است که می‌خواهم به بریتانیا برگردم، چون می‎دانم از من مراقبت خواهد شد. "  

"پشیمان نیستم"

مرگ خدیجه، از دست دادن دو بچه و کشته شدن ده‎ها هزار نفر به دست داعش، باعث شده شمیمه درباره آینده خلافت این گروه تردید داشته باشد: "امید زیادی ندارم. آن‎ها دارند کوچک‎تر و کوچک‎تر می‎شوند. ظلم و فساد بقدری زیاد است که فکر نمی‏کنم آن‎ها لیاقت پیروزی را داشته باشند. "

شمیمه، اما در پاسخ به این سوال که آیا آرزو می‎کند به سوریه نرفته بود، گفت: "نه، از کارم پشیمان نیستم. "  

شکایت اصلی او از داعش نحوه رفتار آن‎ها با مردمی بود که طبق تعاریف او مسلمان به حساب می‎آمدند: "باید یادت باشد اعتقاد این آدم‎ها (گروه داعش) این است که نامسلمان‌ها باید کشته شوند و با مسلمانان باید خوب رفتار کرد. شوهرم می‎گفت وقتی در زندان بوده، با بعضی‎ها به حدی بد رفتار می‎کردند که حاضر بودند اعتراف کنند جاسوس هستند تا کشته شوند. پس داعش در واقع مسلمان‌ها را هم کشته‌اند. "

شمیمه برای کشته شدن آن‎هایی که طبق معیار‌های داعش مسلمان نبودند، اصلا ناراحت نبود.     خدیجه سلطانه، امیره عباسه و شمیمه بیگم با هم از بریتانیا خارج شدند تا به داعش بپیوندند
حملات تروریستی

شمیمه گفته بود پشیمان نیست و این برای او که در یک اردوگاه پناهجویان در شمال سوریه گیر افتاده، به این معناست که شانس زیادی برای بازگشت به بریتانیا ندارد.بن والاس، وزیر امنیت بریتانیا به رادیو ۴ بی‌بی‌سی گفت: "من با رفتن به دنبال تروریست‏ها یا کسانی که قبلا تروریست بودند و حالا ناکام مانده‎اند، زندگی مردم بریتانیا را به خطر نمی‎اندازم. خدمات کنسولی در جا‌های دیگر منطقه وجود دارد، اما دولت ما سال‎ها با قدرت اعلام کرده که این اعمال پیامد خواهند داشت. "

به این ترتیب حتی اگر شمیمه موفق شود به بریتانیا بازگردد، ممکن است تحت پیگرد قانونی قرار گیرد.

آقای والاس گفت: "اگر بر خلاف توصیه وزارت امور خارجه برای حمایت از فعالیت‎های تروریستی از کشور خارج شدی، موقع بازگشت باید آماده باشی که به جرم ارتکاب عمل تروریستی تحت بازجویی و به احتمال زیاد پیگرد قانونی قرار بگیری. "

دومینیک کاسیانی، خبرنگار بی‌بی‌سی در حوزه امور داخلی بریتانیا می‎گوید، عروس‎های جهادی بریتانیایی پیش از این هم تحت پیگرد قانونی قرار گرفته‎اند.

تارینا شکیل که موفق شد با فرزندش از منطقه جنگی فرار کند، موقع بازگشت به بریتانیا به سازمان امنیت کشور دروغ گفت و به جرم عضویت در گروه تروریستی به زندان افتاد.اگر شمیمه بتواند از سوریه خارج شود، احتمالا با اتهامی شبیه به این روبرو خواهد شد. البته ترویج یا حمایت از تروریسم را هم باید به آن اضافه کرد.

گوردون کوررا، خبرنگار بی‌بی‌سی در حوزه مسائل امنیتی می‎گوید از آنجایی که شمیمه دو تابعیتی نیست و فقط تبعه بریتانیاست، حق بازگشت به کشور را دارد. کسی نمی‎تواند تابعیت بریتانیا را از شمیمه بگیرد و او را فاقد ملیت کند.

احمد توکلی: اگر تحریم نبودیم و مردم مرفه بودند، FATF را نمی‌پذیرفتیم

در پی تعویق در تصویب لایحه "پالرمو" رقم خورد| قله‌های جدید برای دلار و سکه

قیمت طلا 1 اسفند 97

منبع این خبر، وبسایت alef.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۰۲۴۶۸۲۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • درخواست ترامپ برای سلب تابعیت زن آمریکایی عضو داعش
 • ترامپ زن آمریکایی عضو داعش را ممنوع‌الورود کرد
 • آمریکا به یک زن عضو داعش اجازه ورود نداد
 • اعضای بازمانده داعش؛ معضل بزرگ اروپا
 • سرگذشت‌«شرمینه»‌اولین‌دخترفراری‌انگلیسی‌داعش
 • کردهای سوریه خواستار تشکیل دادگاه بین‌المللی برای اسیران داعش شدند
 • هشدار فرمانده ارشد آمریکایی در مورد خطر داعش در افغانستان
 • زنگ خطر داعش برای مردم عراق/ تروریست‌ها فعالیت خود را در این کشور از سر خواهند گرفت؟
 • بحث درباره سرنوشت اعضای خارجی داعش
 • آنهایی که دیر می‌کنند و عجولند، عمر طولانی دارند!
 • آماده شدن داعش برای حمله به عراق/ آمریکا ورود تروریست ها را تسهیل می کند
 • بحث درباره سرنوشت اعضای خارجی داعش در سوریه بالا گرفت
 • چرا دقیقه نودی ها بیشتر عمر می کنند؟
 • افزایش فعالیت‌های تبلیغاتی داعش به دنبال از دست دادن کنترل قلمرو در عراق و سوریه
 • ورود ۶۰ کامیون متعلق به ائتلاف آمریکا به شرق سوریه برای انتقال عناصر داعش
 • پایگاه‌های مقاومت خط مقدم و شیشه عمر بسیج هستند
 • رئیس جمهوری عراق: پیروزی‌ ما بر داعش توجه همگان را جلب کرده است
 • ایجاد نهضت علمی راهکار مبارزه با تفکرات وهابی و سلفی است
 • بیعت دانش آموزان شیرگاه با رهبر انقلاب