درست در همین نقطه که ذهن های شرطی شده ما، به روزمرگی های مرگ آور خود بازگشته، می شود با خیال راحت یک سؤال جدی و جدید از شهید محسن حججی، پرسید: «تو خودت به ما بگو که از چه مسیری رفتی تا در آن نقطه نهایی، ترس در چشمانت رخنه نکرد؟» گروه فرهنگی جهان نيوز، سید مهدی سیدی: اولین بار که تصویر اسارت «شهید محسن حججی» در چنگال داعش منتشر شد، همه بر یک ایده، متفق القول شدند که در رد چشمان محسن، ذره ای «ترس و تردید» مشاهده نمی شود.
این اتفاق نظر، همگانی بود؛ الا چند مگس نجاست خوار و پشه لجن خوار که در مرداب رسانه های گندیده شان، قدری وزوز کردند و چند کیلوبایت از پهنای باند اینترنت ما را اشغال کردند.

اما هنوز می شود این ادعا را آزمود. همین الان هم می توانید نگاهی به عکس محسن بیندازید، و در حالیکه خود را نسبت به عاقبت و عافیت او به فراموشی می زنید، باز چک کنید که آیا او در این عکس ترسیده است یا نه؟

اما حالا که دیگر آب از آسیاب افتاده و در بهترین حالت، خانواده معصوم و مظلوم محسن را در این جلسه و آن جلسه به عکس یادگاری و لوح و تندیس های رنگ و وارنگ گرفتار کرده ایم، درست در همین نقطه که ذهن های شرطی شده ما، به روزمرگی های مرگ آور خود بازگشته، می شود با خیال راحت یک سؤال جدی و جدید پرسید؛ از کی؟ از خود محسن:

«تو خودت به ما بگو که از چه مسیری رفتی تا در آن نقطه نهایی، ترس در چشمانت رخنه نکرد؟»
تجربه بشری می گوید آدم ها فقط وقتی نمی ترسند که تردید نداشته باشند. تردید، مادر ترس است و ترس زاییده شک. محسن بیست و خورده ای ساله می توانست در انبان آرزوهای خود، به اندازه ده ها پیرمرد هفتاد هشتاد ساله، شک و تردید داشته باشد، درست مثل بعضی جوانان معاصر که در مکافات اینترنت و شهوت، از ثانیه ثانیه زندگی شان می ترسند و با فرسنگ ها فاصله از مرگ، باز هراسناک اند.

چیزی که می شود با یقین ادعا کرد این است که محسن، خیلی پیشتر از این، جاده تردیدهایش را صاف کرده و برای خودش روشن کرده که با خود و خدای خود، چند چند است.

حالا خوب است همه ما – تأکید می شود همه ما – عکس محسن را قاب کرده و بر سینه دیواری از پر رفت و آمدترین نقطه زندگی مان، آویزش کنیم و روزی چندبار خودمان و ماجرای شک های مان را در آیینه آن بپاییم تا شاید در منزل ترس ها، آرام تر، جان بدهیم.

خوب است:
- وکیل و وزیر ما، «گاهی به محسن خیره شوند» و از خودشان بپرسند چقدر تردیدهایم را درمان کرده ام؛ تردید در حقانیت انقلاب، تردید در فضیلت مبارزه با استکبار، تردید در عظمت و نجابت مردم ایران، تردید در بی ارزشی قدرت و ماشین شیشه دودی و محافظ و حقوق و ویلا.

- مادران و پدران جامعه ما «گاهی به محسن خیره شوند» و از خودشان بپرسند چقدر مطمئن هستند که فرزندان شان را درست و اساسی تربیت کرده و برای شک ها و تردیدهایشان، معلمی کرده اند؟

- روحانیون و وعاظ و منبری ها و مداح های ما «گاهی به محسن خیره شوند» و از خودشان بپرسند چقدر توانسته اند دل مخاطب را با استدلال های روشن و عاطفه ورزی های پاک، به ساحت دین و دیانت کشانده و شک های آنان را در آوردگاه پاکیزه ذکر خدا، به آرامش برسانند؟

- تلویزیون و رادیو و سایت ها و نویسندگان و سینمای ما «گاهی به محسن خیره شوند» و از خودشان بپرسند این رسانه پر پول و پر آشوب، چقدر توانسته است به یک دانشگاه امن و اطمینان بخش تبدیل شود تا دل های ناآرام ایرانی مدرن را، به اطمینان و پیشرفت در آورد.

- اصلا خوب است همه ما – هم من و هم شما - «گاهی به محسن خیره شویم»

منبع: جهان نيوز

خبر بعدی:

لهستان با میزبانی نشست ورشو در مقابل اتحادیه اروپا قرار گرفت/ آمریکا نگران از دست دادن نفوذ خود در خاورمیانه است/ از روز اول نسبت به تعهد کاخ سفید در قبال برجام تردید داشتم

پاول پاوست استاد علوم سیاسی و روابط بین‌الملل دانشگاه شیکاگو در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایلنا با اشاره به نشست ورشو گفت: تحلیل کلی من در مورد نشست ورشو این است که این نشست با هدف مقابله با ایران برگزار شد هر چند که در ابتدا گفته شد هدف این نشست صلح و ثبات در خاورمیانه است اما این هدف نشست ورشو نبود. ورشو تنها هدفش تهدید ایران بود که در نهایت با شکست مواجه شد.

لهستان با میزبانی نشست ورشو در مقابل سایر کشورهای اتحادیه اروپا قرار گرفت

پاوست در مورد میزبانی لهستان برای این نشست خاطرنشان کرد که لهستان در کنار ایالات‌متحده برای مقابله با ایران قرار گرفت در حالی که کشورهای آلمان و فرانسه در مقابل آمریکا ایستادند. من این نشست را به نوعی نشستی برای ایجاد دوگانگی در اروپا می‌دانم لهستان به عنوان یک کشور اروپایی میزبانی این نشست را برعهده‌ گرفت و کشورهای دیگر حاضر به حضور رسمی در این نشست نشدند.

استاد دانشگاه شیکاگو تاکید کرد: باید اکنون این نکته را در نظر بگیریم که علیرغم روابط لهستان و ایران، در نشست ورشو لهستان به عنوان متحد آمریکا عمل کرد و با میزبانی این نشست در مقابل سایر کشورهای اتحادیه اروپا قرار گرفت.

تلاش نشست ورشو حفظ سلطه آمریکا در منطقه بود

وی در مورد هدف برگزاری این نشست و میزان موفقیت این کنفرانس افزود: من این نشست را نشستی در راستای روابط آمریکا و عربستان می‌دانم چراکه آمریکا روابط گسترده‌ای با عربستان و اسراییل دارد و این دو کشور برای حفظ تسلط آمریکا در منطقه تلاش زیادی کرده‌اند.

پاوست خاطرنشان کرد: این نشست برای تشکیل اتحادی در مقابله با ایران تلاش کرد ولی در عمل شکست خورد. من معتقدم این نشست منافع عربستان و اسراییل را پوشش می‌داد و در واقع تلاشی بود تا سلطه و نفوذ آمریکا در منطقه حفظ شود.

نشست ورشو، دستاورد ملموسی برای برگزارکنندگان آن به همراه نداشت

وی یادآور شد: در دستور کار این نشست روی حل بحران فلسطین و یمن هم تاکید شده بود که در واقع دستاورد ملموسی برای برگزارکنندگان آن به همراه نداشت.

استاد علوم سیاسی دانشگاه شیکاگو در ادامه در مورد روابط اعراب و اسراییل پس از این نشست گفت: این نشست فرصتی برای شکل‌گیری روابط اعراب و اسراییل فراهم کرد.

آمریکا نگران از دست دادن نفوذ خود در خاورمیانه است

پاول پاوست همچنین در ادامه اظهارات خود به سخنرانی مایک پنس معاون وزیر امور خارجه آمریکا در  نشست ورشو پرداخت و در واکنش به این اظهارات گفت: بگذارید صادق باشم، من در ابتدا خیلی نسبت به توافق برجام تردید داشتم و حس می‌کردم این توافق دیر یا زود از سوی آمریکا با مشکل رو به رو می‌شود البته برای این تردیدم دلایل قابل قبولی داشتم.

وی خاطرنشان کرد: اولین نکته این بود که روابط ایران و آمریکا در چهل سال گذشته همیشه متشنج بوده و دوستانه نبوده است. البته آمریکا همیشه ایران را به عنوان کشوری که قصد تسلط بر منطقه را دارد توصیف کرده است و با توجه به این ادعاهای آمریکا، برجام شرایط متزلزلی را از سوی ترامپ حس می‌کرد. اصلا نمی‌گویم که این تصورات در مورد ایران درست و یا غلط بود چرا که بسیاری از این تصورات درست نیست و فقط زاییده ترس آمریکا از قدرت‌گیری ایران است و از پایان دوران تسلط امریکا بر این منطقه ریشه می‌گیرد.

استاد دانشگاه شیکاگو تاکید کرد: چیزی که مشخص بود همین موضوع بود که روابط بین این دو قدرت پر از التهاب است. آمریکا ایران را قدرتی می‌بیند که برای تسلط در منطقه تلاش می‌کند و این موضوع برای آمریکایی که سال‌هاست در جهان هژمونی دارد، موضوع غیرقابل پذیرشی است.

اگر ایران برجام را ترک کند، هر لحظه امکان اتفاق جدیدی وجود دارد

وی یادآور شد: وقتی ترامپ بر سر کار آمد من شرایط را در رابطه با ایران و توافق هسته‌ای سخت‌تر دیدم. خط مشی ترامپ از روز اول مشخص بود. سیاستی که متفاوت با اوباما بود و کاملا او را رد می‌کرد.

پاوست با اشاره به اینکه ترامپ حسادت شخصی نسبت به اوباما را به تصمیم‌های خود اضافه می‌کرد، گفت: ترامپ رویکردی متفاوت در پیش گرفت و این در حالی بود که اوباما می‌خواست بازی روابط با ایران را تغییر دهد اما با روی کار آمدن ترامپ همه چیز تغییر کرد.

استاد دانشگاه شیکاگو عنوان کرد: ترامپ از برجام خارج شد و این قرارداد را بدترین توافق دانست. من نمی‌گویم برجام شکست خورد چراکه ایران و اروپایی‌ها به آن متعهد هستند. اما من تصور می‌کنم در آینده اگر ایران هم تعهدات خود را زیر پا بگذارد و با توجه به تهدیدهای آمریکا علیه ایران و برجام، احتمال شکست این توافق وجود دارد؛ چرا که اگر ایران توافق را ترک کند با توجه به اظهارات اخیر مقامات آمریکایی خطاب به اروپاییان هر لحظه امکان اتفاق جدیدی وجود دارد.

گفت‌‌وگو از نیلوفر ادیب‌نیا

احمد توکلی: اگر تحریم نبودیم و مردم مرفه بودند، FATF را نمی‌پذیرفتیم

در پی تعویق در تصویب لایحه "پالرمو" رقم خورد| قله‌های جدید برای دلار و سکه

قیمت طلا 1 اسفند 97

منبع این خبر، وبسایت jahannews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۰۶۲۱۷۹۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • آمار خیره کننده اتلتیکو مادرید در 15 بازی اخیر خانگی در مراحل حذفی مسابقات اروپایی؛ 14 کلین شیت و فقط یک گل خورده!
 • بی اعتبار کردن انتخابات؛ گلوله برفی که بهمنی هولناک‌ می شود
 • مهدی تارتار: بازی ما و استقلال ۲ نیمه متفاوت داشت
 • استعانت طرح سفیران اجتماعی مساجد از شهید حججی
 • اختصاص دو میلیارد برای مرمت خانه تاریخی حاج‌آقا محسن عراقی در اراک
 • دیدار مسؤولان آستان قدس با مادر شهید محسن حاجی‌حسنی
 • محسن علوی عطاآبادی مدیرعامل پتروشیمی آبادان شد رویکرد تاپیکو به سمت جوانگرایی
 • شب گذشته درخشش ماه کامل چشم‌ها را خیره کرد
 • اصفهان| روایت عکاس تسنیم از عکسی که دل‌ها را لرزاند+تصویر
 • دیشب درخشش ماه کامل چشم ها را خیره کرد
 • آقای رئیس جمهور! لطفاً قاطعیت/اقدامات غیرچالشی اروپا از نگاه دستگاه دیپلماسی
 • دستگاه دیپلماسی ما فقط لبخند و محبت‌کردن به دشمنان را بلد است/ آقای رئیس جمهور! لطفاً به اندازه یک بند انگشت قاطعیت
 • دانلود ورژن جديد آهنگ محسن چاوشي بنام قطار
 • مقام معظم رهبری: درمورد صدور آن نامه از ذهن و قلم شریف امام جای کمترین تردید نیست
 • مسجد نصیر الملوک در قابی متفاوت! + عکس
 • پژمان بازغی و لیندا کیانی در فیلمی متفاوت
 • چهره متفاوت حمیرا ریاضی بازیگر 51 ساله به عنوان مدل آرایشی! عکس
 • محسن اسماعیلی: امام موسی‌صدر جامع دانش، تعلیم و تربیت/ خسرو باقری: اندیشه امام موسی‌صدر دین را افیون توده‌‌ها نمی‌داند
 • پارکینگ هندسی خیره کننده و در عین حال ساده +عکس