دانشجویان دانشگاه های کشور در سال گذشته مطالبات مختلفی از مسئولان آموزش عالی داشتند که عدم شهریه ای شدن دروس براساس قانون سنوات از مهم ترین دغدغه های آنها بود.

به گزارش خبرنگار مهر، طی سال ۹۵ دانشجویان دانشگاه های کشور مطالبات مختلفی از جمله ارتقا سطح کیفی تغذیه، عدم شهریه ای شدن دروس براساس قانون سنوات، رسیدگی به وضعیت خوابگاه ها و توجه به فعالیت های شوراهای صنفی از مسئولان آموزش عالی داشتند.

مطالبات دانشجویان در سال گذشته از طریق اعضای شوراهای صنفی دانشجویی و نامه ها به مسئولان آموزش عالی کشور ارسال شد.

عدم کیفیت لازم در تغذیه

در سال گذشته دانشجویان دانشگاه های مختلفی از سراسر کشور با مشکل عدم کیفیت لازم در تغذیه مواجه بودند که این امر موجب شد تا در مواردی دانشجویان اعتراض خود را به مسئولان دانشگاه و یا مسئولان آموزش عالی کشور از طریق تجمعات اعتراضی اعلام کنند.

به طور مثال در سال گذشته دانشجویان دانشگاه های تهران، نوشیروانی بابلی، صنعتی ارومیه، صنعتی سهند و امام خمینی (ره) به دلیل اعتراض به کیفیت پایین تغذیه تجمعات اعتراضی برگزار کردند.

پولی شدن آموزش عالی

از دیگر مطالبات دانشجویان در سال گذشته اعتراض به روند پولی شدن آموزش عالی بود که منجر به برگزاری تجمعات اعتراضی در دانشگاه های بزرگ کشور شد.

براساس قانون سنوات، دانشجویان در صورتی که در مقطع کارشناسی نتوانند در ترم ۸ تحصیلی، در مقطع کارشناسی ارشد در ترم ۴ تحصیلی و در دکتری در ترم ۸ تحصیلی فارغ التحصیل شوند ادامه تحصیل آنها منوط به پرداخت هزینه خواهد بود که این قانون موجب بروز موج اعتراضات میان دانشجویان شد چراکه دانشجویان اجرای این قانون را تحمیل هزینه های بالا قلمداد می کردند.

بنابراین در سال ۹۵ دانشگاه های اصفهان، صنعتی شریف، صنعتی امیرکبیر، تربیت مدرس، شهیدبهشتی و تهران شاهد اعتراض دانشجویان به اجرای این قانون بود که مسئولان دانشگاه ها در برخی موارد قوانین حمایتی برای دانشجویان فعلی درحال تحصیل وضع کردند.

توجه به شوراهای صنفی دانشجویی

از دیگر مطالبات دانشجویان در سال گذشته توجه به فعالیت شوراهای صنفی بود چراکه اعضای این شوراها در سال ۹۵ نتواستند نشستی رسمی با مسئولان آموزش عالی کشور داشته باشند.

این درحالی است که دبیران شوراهای صنفی در تابستان سال گذشته قرار بود در دانشگاه شیراز نشستی را برگزار کنند که این نشست از سوی مسئولان آموزش عالی لغو شد بنابراین آنها درخواست برگزاری نشست مشترک با مسئولان آموزش عالی را داشتند که پایان سال گذشته میسر نشد.

همچنین یکی دیگر از مطالبات اعضای شوراهای صنفی داشتن تریبون در مراسم روز ۱۶ آذر بود که منجر به ارسال نامه از سوی حدود ۳۰ شورای صنفی به رئیس سازمان امور دانشجویان شد.

فضای خوابگاهی مناسب مطالبه دانشجویان

نبود فضای فیزیکی و زیرساخت لازم در خوابگاه های دانشجویی از دیگر مطالبات دانشجویان طی سال های گذشته به خصوص سال ۹۵ بوده است.

در این راستا دانشجویان دانشگاه های تهران و شهید بهشتی در سال گذشته تجمعات اعتراضی به دلیل وجود مشکلات فیزیکی و زیرساختی خوابگاه ها داشتند.

همچنین دانشجویان دانشگاه بیرجند نیز در زمستان سال گذشته به نبود سیستم گرمایشی مجهز در اتاق های خوابگاهی اعتراض داشتند.

منبع: مهر

خبر بعدی:

چرا دفتر بسیج دانشجویی در خوابگاه‌های ایلام تعطیل می‌شود؟/ افزایش دانشجویان؛ بهانه مسئولان برای کمرنگ کردن فعالیت تشکل‌ها!

تعطیلی دفاتر تشکل‌های دانشجویی با نارضایتی دانشجویان همراه است؛ چرا که با تعطیل شدن این دفاتر، مطالبه‌گری که مهمترین وظیفه دانشجویان است، کمرنگ و به فراموشی سپرده می‌شود.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، دفاتر تشکل‌های دانشجویی نقش مهمی در ایجاد فضای توام با نشاط و سرزندگی در محیط دانشگاه دارند، به همین دلیل تعطیلی دفاتر تشکل‌های دانشجویی با نارضایتی دانشجویان همراه است؛ چرا که با تعطیل شدن دفاتر تشکل دانشجویی، مطالبه‌گری که مهمترین وظیفه دانشجویان است، کمرنگ و به فراموشی سپرده می‌شود.
در چند سال اخیر با افزایش ظرفیت پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها شاهد تعطیلی و بسته شدن دفاتر تشکل‌ها در خوابگاه‌های دانشگاه هستیم که این موضوع می‌تواند تاثیر و عواقب ناخوشایندی در خوابگاه‌های دانشجویی به همراه داشته باشد.   چندی پیش شاهد تعطیلی دفتر بسیج دانشجویی در دانشگاه فرهنگی ایلام بودیم که بهانه‌های مختلفی برای این تعطیلی مطرح شد.  
یکی از دانشجویان بسیجی دانشگاه فرهنگیان ایلام در گفتگو با خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو در رابطه با تعطیلی این دفتر می‌گوید: مدت ۷ الی ۸ ماه است که دفتر بسیج دانشجویی در خوابگاه دانشگاه تعطیل شده است؛ در حالی که بسیاری از دانشجویان خوابگاهی از وجود دفتر ما در خوابگاه استقبال می‌کردند. افزایش ظرفیت دانشگاه‌ها از دلایل تعطیلی دفتر تشکل‌ها وی می‌گوید: این موضوع به درخواست مسئولان دانشگاه انجام شده است و علت تعطیلی آن هم، افزایش تعداد دانشجویان این دانشگاه و خالی کردن دفتر بسیج برای استفاده دانشگاه عنوان می‌شود؛ در حالی که بسیاری از اتاق‌های خوابگاه دانشجویی در اختیار گروه‌های دیگر قرار دارد و حتی برخی از کارمندان برای خودشان اتاق مجزا دارند.

این دانشجو می‌افزاید: وقتی موضوع را از مسئولان دانشگاه فرهنگیان ایلام پیگیری می کنیم، موضوع را تکذیب می‌کنند و می‌گویند که کار ما نبوده است.  
صدر، مسئول دانشگاه فرهنگیان ایلام در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجو با بیان اینکه تشکل دانشجویی نیاز با داشتن دفتر در خوابگاه دانشجویی ندارد می‌گوید: این موضوع که دفتر بسیج دانشجویی در دانشگاه تعطیل شده است را تکذیب می‌کنیم؛ چرا که دفتر بسیج فقط در خوابگاه تعطیل شده است. لطف زیادی در حق دانشجویان کردیم! مسئول دانشگاه فرهنگیان ایلام، در رابطه با اینکه چرا اتاقی که به بسیج دانشجویی در خوابگاه اختصاص داده شده بود، از دانشجویان گرفته شد، بیان داشت: تا جایی که در توان ما باشد، فضا در اختیار فعالیت دانشجویان قرار داده می‌شود و لطف زیادی در حق دانشجویان کردیم؛ اما جای دفاتر بسیج دانشجویی در دانشگاه است.
اما اینکه وجود دفاتر تشکل دانشجویی در خوابگاه‌ها چقدر می‌تواند در حل مشکلات دانشجویان گره گشا باشد، موضوعی است که از دانشجویان پیگری کردیم، محمد نیازی، مسئول تشکل بسیج دانشجویی دانشگاه ایلام در این رابطه می‌گوید: در چند سال اخیر با توجه به افزایش ظرفیت دانشجویان در خوابگاه‌های دانشجویی، بسیج دانشجویی در خوابگاه دفتر و اتاقی برای انجام فعالیت ندارد.  
مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه ایلام می‌گوید: وجود بسیج دانشجویی در بسیاری مواقع می‌تواند در حل مشکلات اجتماعی از جمله اعتیاد و ناهنجاری‌های دیگر در خوابگاه تاثیرگذار باشد. فعالیت غیرقانونی برخی از تشکل‌ها در آستانه انتخابات وی در رابطه با اینکه چرا مسئولان دانشگاه‌ها از دادن دفتر یا اتاقی به تشکل‌ها اسقبال نمی‌کند، خاطرنشان کرد: شاید افزایش ظرفیت دانشجو‌یان یکی از دلایل این اقدام مسئولان باشد؛ اما به نظر انجام فعالیت تشکل‌ها در زمان انتخابات و فعالیت غیرقانونی برخی از تشکل‌ها در آستانه انتخابات یکی از دلایلی است که منجر به تعطیلی دفاتر و اتاق‌های تشکل‌ها در خوابگاه‌ها شده است.   یکی دیگر از دانشجویان دانشگاه فرهنگیان ایلام در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجو می‌گوید: با توجه به فاصله خوابگاه‌های دانشجویی از دانشگاه، اگر اتاقی در خوابگاه در اختیار بسیج دانشجویی قرار داشته باشد، فعالیت‌های بهتری را می توان در خوابگاه انجام داد.   وی می‌افزاید: بیشتر دانشجویان زمانی که در دانشگاه حضور دارند، در کلاس‌های درس حضور دارند و بیشتر وقت آزاد آنها در خوابگاه است که زمانی مناسبی برای تشکیل جلسات و اتاق فکر برای دانشجویان است.   دانشجوی دانشگاه فرهنگیان ایلام در رابطه با اینکه چرا مسوولان اتاقی در اختیار دانشجویان قرار نمی‌دهند،  بیان کرد: تنها دلیل که آنها ذکر می کنند، نبود فضای کافی است؛ در حالی که وجود دفتر بسیج دانشجویی در بسیاری از مواقع توانسته است در زمینه آسیب‌های اجتماعی در خوابگاه موفق عمل کند.      

احمد توکلی: اگر تحریم نبودیم و مردم مرفه بودند، FATF را نمی‌پذیرفتیم

در پی تعویق در تصویب لایحه "پالرمو" رقم خورد| قله‌های جدید برای دلار و سکه

قیمت طلا 1 اسفند 97

منبع این خبر، وبسایت www.mehrnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۰۶۲۱۷۹۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ساماندهی آموزش عالی با جدیت دنبال می شود
 • وزیر علوم :ساماندهی آموزش عالی با جدیت دنبال می شود
 • لزوم الگوسازی برای جوانان کشور/ در دنیا آموزش عالی با دانشگاه تهران شناخته می‌شود
 • پرداخت مطالبات سال ۹۷ معلمان تا پایان سال
 • پرداخت بخش عمده مطالبات بیمارستان‌های دولتی دانشگاهی طرف قرارداد با بیمه سلامت
 • وصول ۱۷.۵ میلیارد تومان مطالبات صندوق رفاه با طرح بخشودگی جرایم
 • تمدید طرح بخشودگی جرائم بدهکاران صندوق رفاه
 • طرح بخشودگی بدهکاران صندوق رفاه تمدید شد
 • ساماندهی آموزش عالی از سال ۹۸
 • چرا انجمن‌های علمی برای دانشجویان جذابیت ندارند؟ -2
 • تاملی بر کارکرد علمی دانشگاه ها در نظام آموزش عالی ایران
 • پرداخت مطالبات بیمه سلامت فارس در کمتر از ۳ ماه
 • پرداخت مطالبات بیمه سلامت به مراکز درمانی استان به کمتر از ۳ ماه رسید
 • 4 ابداع دانشگاه آزاد اسلامی برای کاهش مشکلات دانشجویان خارجی
 • مطالبات مراکز درمانی استان فارس از بیمه سلامت ۳ ماهه پرداخت می‌شود
 • سامانه جامع وصول مطالبات بانک توسعه صادرات راه اندازي شد
 • اجرای ساماندهی آموزش عالی از سال ۹۸
 • پیمان های پولی راهکاری برای مقابله با تحریم ها
 • اجرای ساماندهی آموزش عالی از سال۹۸