نشانه های میگویند طرف آمریکایی علاقه‌ای به بر‌هم زدن برجام ندارد؛ اما ممکن است بی‌سر و صدا آن را تضعیف کند.

نشریه «فارن پالسی» در مطلبی به تحلیل شباهت‌های برجام و برنامه خدمات درمانی اوباما موسوم به «اوباما کر» پرداخت و نوشت که شکست لایحه بهداشت و درمان ترامپ نه تنها خبری خوش برای مهم‌ترین دستاورد داخلی اوباما (اوباما کر) محسوب می‌شود که این موضوع پالسی مثبت برای برجام نیز به‌شمار می‌آید؛ توافقی که مهم‌ترین دستاورد دیپلماتیک اوباما نیز به حساب می‌آید. «فارن پالسی» در ادامه این مطلب نوشته است که طرف آمریکایی علاقه‌ای به بر‌هم زدن برجام ندارد؛ اما ممکن است بی‌سر و صدا آن را تضعیف کند. به گزارش دنیای اقتصاد، شکست لایحه بهداشت و درمان جمهوری‌خواهان نه‌تنها خبری خوش برای دستاورد داخلی اوباماست، بلکه برای یکی از اصلی‌ترین دستاوردهای سیاست‌های خارجی او یعنی برجام نیز خبر خوبی محسوب می‌شود. به گزارش «فارن پالسی»، دو سال قبل این مساله مطرح شد که توافق هسته‌ای ایران در حوزه سیاست خارجی، معادل برنامه بهداشت و درمان اوباما موسوم به «اوباما‌کر» در حوزه داخلی است و اکنون این شباهت بیشتر از هر زمان دیگری مشخص است. هر دو با واکنش‌های سیاسی مشابهی روبه‌رو هستند و هر دو آنقدر پیچیده هستند که نمی‌توان آنها را ملغی کرد. این مساله به این معنی است که در آینده‌ نزدیک این دو دستاورد اوباما پابرجا خواهند بود. با این وجود، تمرکز نکردن دولت جدید بر اجرای برجام و اوباماکر یا گام‌های آهسته دولت ترامپ برای تضعیف این دو دستاورد، به فروپاشی آنها در بلندمدت منجر خواهد شد. برجام و اوباماکر هر دو به‌شدت پیچیده و توافق‌نامه‌های ناقصی هستند، زیرا باید نیازها و منافع ذی‌نفعان فراوانی را تامین کنند و همچنین باید مسائل و موضوعات بسیار پیچیده‌ای را حل کنند. پیچیدگی توافق هسته‌ای ایران از این جهت است که فقط توافق‌نامه‌ای بین ایالات‌متحده و ایران نیست، بلکه دیگر قدرت‌های بزرگ جهان یعنی چین، فرانسه، آلمان، بریتانیا و روسیه را نیز شامل می‌شود. اگر ایالات‌متحده از این توافق عقب‌نشینی کند، برای اعمال مجدد تحریم‌ها به حمایت این قدرت‌ها نیاز دارد و بعید است که چنین حمایتی را کسب کند. نتیجه این مساله «مارپیچ مرگ» توافق هسته‌ای با جهان جدیدی خواهد بود که در آن رژیم تحریم‌های اعمال شده علیه ایران به‌طور چشمگیری ضعیف است.

علاوه براین، دولت ترامپ یک دستور کار بین‌المللی گسترده دارد که اجرای آن بدون همکاری این قدرت‌ها دشوار خواهد بود. ترک یکجانبه چنین توافق‌نامه سطح بالایی، به اعتبار آمریکا در دیگر عرصه‌ها لطمه می‌زند و موجب می‌شود مذاکره با این قدرت‌ها درمورد دیگر موضوعات مهم، دشوار شود. کنگره، دیگر ذی‌نفع اصلی است و دارای این قدرت است که با تصویب تحریم‌های جدیدی که برجام را نقض می‌کنند، توافق هسته‌ای را از میان ببرد. اما بعید است برای انجام این کار به اجماع برسد. در زمان اوباما، کنگره در جلب حمایت برای وضع تحریم‌های بی‌رحمانه علیه ایران مشکلی نداشت، زیرا می‌دانست که این تحریم‌ها به قانون تبدیل نمی‌شوند. دولت اوباما همیشه درباره بدترین شرایط مذاکره می‌کرد، اما در نهایت به موضعی معتدل می‌رسید به‌گونه‌ای که اهرمی در برابر ایران داشته باشد اما برجام یا مذاکرات را تهدید نکند.

در دوران ریاست‌جمهوری ترامپ، کنگره موشکافانه‌تر عمل می‌کند. قوانین تحریم‌های ایران که پیش از اجلاس آیپک در دو مجلس نمایندگان و سنا مطرح شد، کاملا معتدل بود. هر دو بازوی قانون‌گذاری می‌توانستند شرایط را بدتر و اعتماد بین ایران و آمریکا را تضعیف کنند. تصویب هرگونه تحریمی بدون آگاهی از استراتژی‌های گسترده‌تر دولت ترامپ، اشتباه است. در سال 2015، 42 نماینده دموکرات سنا با حمایت از این توافق ریسک بزرگی کردند. اکنون آنها قادرند از تصویب هر قانونی که فکر می‌کنند به برجام آسیب خواهد رساند، جلوگیری کنند و از موضع خود عقب‌نشینی نمی‌کنند. علاوه بر این، دموکرات‌هایی که مخالف این توافق بودند و برخی از جمهوری‌خواهان این مساله را تایید می‌کنند که با توجه به پیچیدگی لغو این توافق‌نامه، وضع قوانینی که نقض آشکار برجام محسوب می‌شود، ایده درستی نیست. پل رایان، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، در سخنرانی خود در اجلاس آی‌پک تاکید کرد باب کروکر، رئیس کمیته روابط خارجی سنا، همچنان مخالف توافق هسته‌ای است اما درنهایت خواستار اجرای درست آن شده است و نه لغو آن.

برجام و «اوباما کر» همچنین به این دلیل شبیه هستند که هسته مرکزی جنگ ایدئولوژیک بین اوباما و جمهوری‌خواهان کنگره بودند، اما برای ترامپ از اولویت بالایی برخوردار نیستند. اوباماکر مساله‌ای درباره تفاوت جهان‌بینی‌ها بود. به این معنی که جمهوری‌خواهان به دخالت کمتر دولت در بهداشت و درمان معتقدند و دموکرات‌ها خواهان نقش بیشتر دولت در این حوزه هستند. توافق هسته‌ای هم یک بحث ایدئولوژیک درباره نقش آمریکا در جهان و به‌ویژه دیدگاه اوباما بود مبنی بر اینکه ایالات‌متحده باید با دشمنان خود تعامل دیپلماتیک داشته باشد، اما جمهوری‌خواهان کنگره به شدت با این دیدگاه مخالف بودند.

برخلاف جمهوری‌خواهان کنگره، ترامپ هرگز اوباماکر را پیام اصلی سیاست داخلی خود قرار نداده، بلکه بر ناسیونالیسم اقتصادی، تجارت و مهاجرت تمرکز کرده است. این اولویت‌بندی در هنگام تلاش برای لغو اوباماکر و زمانی که کاخ سفید به پل رایان، رئیس مجلس نمایندگان، اجازه داد این فرآیند را پیش ببرد نیز تداوم داشت. در حقیقت ترامپ بر ابزارهای خود تکیه می‌کند نه کنگره و هرگز ملغی کردن اوباماکر را در اولویت خود قرار نمی‌دهد. به همین ترتیب، زمانی که ترامپ در مبارزات انتخاباتی خود علیه توافق هسته‌ای ایران سخن می‌گفت، به ندرت خواستار باطل کردن آن شد، بلکه اصلی‌ترین پیام سیاست خارجی خود را تروریسم، وادار کردن متحدان آمریکا به پرداخت هزینه‌های بیشتر برای دفاع از خودشان و روابط بهتر با روسیه قرار داد. از زمانی که ترامپ بر مسند ریاست‌جمهوری نشسته است، گرچه ایران را«تحت نظر» قرار داده، اما دولت او اظهار کرده است که توافق هسته‌ای را اجرا خواهد کرد. در حقیقت، حتی زمانی که مایک پنس، معاون رئیس‌جمهوری آمریکا، در سخنرانی خود در اجلاس آی‌پک به تندی علیه ایران سخن گفت، مراقب بود از سخنان او این گونه برداشت نشود که دولت از توافق هسته‌ای عقب‌نشینی کرده است. با این وجود، توافق هسته‌ای ایران همچون اوباماکر کاملا ایمن نیست و ممکن است بدون سروصدا تضعیف شود. دولت ترامپ می‌تواند از طریق اقداماتی اوباماکر را تضعیف کند. این اقدامات عبارتند از: دلسرد کردن متقاضیان برای نام‌نویسی، کاهش یارانه‌ها و حمایت اندک از برنامه‌ بیمه‌های سلامت. این اقدامات در طول زمان موجب فروپاشی اوباما کر خواهد شد.

توافق هسته‌ای ایران هم وضعیت مشابهی دارد. دولت ترامپ می‌تواند سرمایه‌گذاری اقتصادی در ایران را مختل کند. در دولت اوباما، وزارت خزانه‌داری و وزارت امور خارجه تلاش کردند شرایط این توافق‌نامه را برای مدیران کسب‌وکارهای بین‌المللی شرح دهند تا آنها بتوانند از ریسک‌های عمده مربوط به سرمایه‌گذاری در ایران اجتناب کنند. این ریسک‌ها از تحریم‌های باقی‌مانده آمریکا ناشی می‌شود. دولت ترامپ قصد ندارد چنین اقدامی را دنبال کند، اما پرسش واقعی این است که آیا وزارت خزانه‌داری تحریم‌های لغو شده تحت توافق هسته‌ای را به‌گونه‌ای تفسیر خواهد کرد که سرمایه‌گذاری در ایران را مختل کند یا خیر.

در حقیقت، ایران به‌دلیل آهنگ کند لغو تحریم‌ها تحت دولت اوباما ناامید شده است. اما پس از انتخاب ترامپ به ریاست‌جمهوری، شرکت‌ها تردید بیشتری برای سرمایه‌گذاری در ایران پیدا کردند و اگر این مساله ادامه یابد یا تشدید شود، ناامیدی ایرانی‌ها را درپی خواهد داشت و در نهایت منجر به عقب‌نشینی ایران از توافق هسته‌ای خواهد شد. دولت ترامپ همچنین می‌تواند از طریق مذاکره درباره نقص‌های بی‌اهمیتی که اجتناب‌ناپذیر هستند، این توافق را از میان ببرد. براساس برجام، کمیسیون مشترکی شامل همه طرف‌های توافق‌نامه تشکیل شده است که به‌طور منظم تشکیل جلسه می‌دهد تا اطمینان حاصل شود این توافق‌نامه اجرا می‌شود. در زمان اوباما ادعاهایی مطرح شده مبنی بر اینکه ایران به لحاظ فنی توافق‌نامه را نقض کرده است. دولت اوباما از این کمیسیون مشترک استفاده کرد و از ایران خواست به توافق‌نامه پایبند باشد. اما اگر همین ادعاها در ریاست‌جمهوری ترامپ مطرح شوند، ممکن است دولت ترامپ این مساله را علنی کند و به‌گونه‌ای با ایران مواجهه کند که موجب افزایش تنش‌ها شود و توافق هسته‌ای را تضعیف کند.

همچنین این احتمال وجود دارد که دولت ترامپ به‌دلیل رفتارهای منطقه‌ای ایران سیاست‌های سختگیرانه‌تری را در قبال تهران در پیش گیرد و همچنین سطح تعاملات دیپلماتیک را کاهش دهد. افزایش تنش در مسائلی که به توافق هسته‌ای مربوط نیست، در نهایت شرایطی را به‌وجود خواهد آورد که منجر به فروپاشی این توافق خواهد شد. دولت ترامپ به‌دنبال این است که ایران از حمایت از بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه، حزب‌الله لبنان، نظامیان شیعه در عراق و حوثی‌ها در یمن دست بردارد و برای دستیابی به این هدف نسبت به اوباما رویکردی تهاجمی‌تر در پیش خواهد گرفت. این مساله به خودی خود توافق هسته‌ای را تهدید نخواهد کرد، اما اگر به رویدادهای تنش‌زایی منجر شود که ایالات‌متحده و ایران را وارد درگیری مستقیم نظامی کند، نتیجه آن فروپاشی توافق هسته‌ای خواهد بود.

با توجه به این مساله که فضای کلی در حال بدتر شدن است، خطر چنین خطای محاسباتی افزایش می‌یابد. در شرایطی که کنگره و دولت ترامپ مراقب بوده‌اند که صریحا توافق هسته‌ای را نابود نکنند، لایحه‌هایی که به تازگی مطرح شده‌اند و لفاظی‌های تنش‌زا در مورد ایران در اجلاس آی‌پک، موجب بی‌اعتمادی بیشتر می‌شود. این در شرایطی است که به نظر نمی‌رسد دولت جدید کانال دیپلماسی با ایران را باز نگه دارد و این مساله یک اشتباه بزرگ است. دولت ترامپ باید کانال گفت‌وگو بین رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا و همتای ایرانی‌اش، محمدجواد ظریف را باز بگذارد. در نهایت، تضمینی برای موفقیت توافق هسته‌ای ایران و برنامه اوباما‌کر وجود ندارد. این دو دستاورد اوباما در سال‌های آتی با فشارهای چشمگیری از طرف دولتی که به آنها اعتقادی ندارد، روبه‌رو خواهند شد. درمورد برجام، تصمیم‌ها و سیاست داخلی ایران نیز یک مساله تاثیرگذار به‌شمار می‌رود. اما حامیان توافق هسته‌ای ایران باید از تجربیات اولیه برای متوقف کردن برنامه اوباما کر درس بگیرند. مخالفت با یک توافق پیچیده و جایگزینی آن با یک توافق بهتر کار آسان‌تری است.

منبع: اقتصاد آنلاین

خبر بعدی:

نامزدهای دموکرات انتخابات آمریکا:پیروزشویم به برجام بازمی گردیم

تهران – ایرنا – تارنمای «المانیتور» در گزارشی نوشت: نامزدهای دموکرات انتخابات ریاست جمهوری 2020 در آمریکا وعده داده اند در صورت پیروزی بدون هیچ پیش شرطی به توافق هسته ای با ایران بازگردند.

به گزارش چهارشنبه ایرنا به نقل از این تارنمای آمریکایی، ورود دوباره به توافق هسته ای با ایران به سرعت به آزمونی برای دموکرات هایی تبدیل می شود که امیدوارند در انتخابات سال 2020 دونالد ترامپ را به چالش بکشند.
حداقل پنج نفر از نامزدهای انتخابات آمریکا طی هفته های گذشته به المانیتور گفته اند اگر ایران به تعهدات خود در برجام پایبند بماند آنها در صورت پیروزی در انتخابات بدون هیچ پیش شرطی به این توافق هسته ای باز می گردند.
«برنی سندرز» سناتور مستقل ایالت ورمونت، «الیزابت وارن» سناتور دموکرات ایالت ماساچوست که هر دو در سال 2015 با رای خود از توافق هسته ای حمایت کردند، و سناتور «کامالا هریس» سناتور دموکرات از ایالت کالیفرنیا نامزدهایی هستند که چنین وعده ای داده اند.
این مساله در حالی مطرح شده که گروه های حامی توافق هسته ای تلاش می کنند که تا پیش از اولین مناظره مقدماتی دموکرات ها در ماه ژوئن آینده با این نامزدها ارتباط برقرار کنند. المانیتور خبردار شده است «اقدام امنیت ملی» که گروهی متشکل از مقام های دولت باراک اوباما رئیس جمهوری سابق آمریکا را گرد هم آورده است، پیش نویس یادداشتی را برای همه نامزدهای دموکرات ارسال کرده و درباره بازگشت به برجام از آنها سوال کرده است.
«ند پرایس» مدیر سیاستگذاری این گروه اظهار داشت: پیامی که ما فرستاده ایم روشن و ساده است. اگر ایران پایبند بماند دولت بعدی آمریکا باید به توافق هسته ای باز گردد و از دیپلماسی اصولی برای مذاکره در خصوص دنباله توافق به منظور نگه داشتن برنامه هسته ای ایران در چارچوب، در طولانی مدت استفاده کند.
به نوشته المانیتور، این استدلال در میان دموکرات ها جذابیت پیدا کرده است. یک سخنگوی کامالا هریس گفت: «اگر آمریکا بتواند راستی آزمایی کند که ایران به ملزومات سختگیرانه مشروح در توافق پایبند است، هریس به توافق با ایران باز می گردد.» آژانس «مدیریت اطلاعات ملی» آمریکا و «آژانس بین المللی انرژی اتمی» بارها اعلام کرده اند که ایران همچنان به توافق هسته ای پایبند است.
یک سخنگوی سناتور وارن هم گفت: «تا زمانی که ایران به پایبندی به مفاد توافق ادامه دهد، او (وارن) در مقام ریاست جمهوری به این توافق بازخواهد گشت.» یک مشاور سندرز نیز اظهار داشت: «سناتور سندرز در مقام رئیس جمهوری به برجام بازمی گردد و آماده گفت وگو با ایران در مورد طیفی از مسائل دیگر است. این همان کاری است که ترامپ باید به جای خروج از توافق هسته ای آن را انجام می داد. بازگشت به برجام به معنای عمل کردن آمریکا به تعهداتش در توافق هسته ای است که شامل برداشتن تحریم ها می شود.»
«واین مسان» شهردار یکی از شهرهای ایالت فلوریدا و «ماریان ویلیامسون» که جزو نامزدهای دموکرات انتخابات 2020 به شمار می آیند، گفته اند به برجام بازمی گردند. مسان قول داده است که بازگشت به این توافقنامه را در اولویت قرار دهد.
10 نامزد دموکرات دیگر از جمله سناتورها «ایمی کلوباکر» (از ایالت مینه سوتا)، «کریستن جیلیبراند» (نیویورک)، «تولسی گابارد» عضو مجلس نمایندگان از هاوایی و «بتو اورورک» عضو سابق مجلس نمایندگان از ایالت تگزاس به درخواست المانیتور برای اظهارنظر در این باره پاسخ ندادند. هر چهار نفر در سال 2015 به توافق هسته ای رای مثبت دادند.
اما «جو بایدن» معاون سابق ریاست جمهوری آمریکا که انتظار می رود ماه آینده حضور یا عدم حضورش در انتخابات 2020 را اعلام کند، همچنان یکی از چهره های اصلی توافق هسته ای است.
وقتی ترامپ ماه می گذشته (18 اردیبهشت) از برجام خارج شد، بایدن در بیانیه ای اعلام کرد: صحبت از یک «توافق بهتر»، توهم است. سال ها فشار تحریم ها و دیپلماسی طاقت فرسا و حمایت کامل جامعه بین المللی زمان برد تا این هدف (توافق هسته ای) محقق شود. امروز هیچ یک از آنها را نداریم.
حمایت ادامه دار دموکرات ها از برجام در حالی است که حمایت از سیاست خارجی ترامپ در نظرسنجی ها با چالش مواجه است. نتایج یک نظرسنجی شبکه سی.ان.ان در هفته جاری نشان داد که رئیس جمهوری آمریکا در حوزه سیاست خارجی نمره مردودی گرفته است، به طوری که 54 درصد از شرکت کنندگان در این نظرسنجی سیاست خارجی او را تایید نمی کنند.
طبق نظرسنجی Morning Consult-Politico، حمایت از برجام در هنگام خروج ترامپ از آن به بالاترین حد رسیده بود، به طوری که 56 درصد از پاسخ دهندگان حمایت خود را از آن اعلام کردند.
«دیلان ویلیامز» معاون ارشد «امور دولتی» در گروه لابیگری «جی استریت» می گوید: «رای دهندگان در انتخابات مقدماتی حزب دموکرات انتظار دارند که نامزدها دیپلماسی را بر جنگ ارجح قرار دهند.»
«سیاست خارجی برای آمریکا» که یک گروه دیگر متشکل از مقام های دوره اوباماست، همین موضع را دارد. «جسیکا سارستدت» سخنگوی این گروه بازگشت آمریکا به برجام را «یک عنصر مهم سیاست خارجی برای هر یک از نامزدهای دموکرات ریاست جمهوری» خواند.
«شورای ملی ایرانیان آمریکا» اندکی پس از انتخابات میاندوره ای ماه نوامبر 2018 در آمریکا از نامزدهای انتخابات 2020 خواست «به روشنی بیان کنند که در صورت پیروزی تمایل دارند به برجام بازگردند.» «جمال عبدی» رئیس این شورا به المانیتور گفت که این سازمان «با تمام نامزدها در تماس خواهد بود تا تعهدات مشابهی را بپذیرند.»
ماه گذشته میلادی (فوریه) کمیته ملی حزب دموکرات قطعنامه ای را تصویب کرد که خواستار بازگشت به برجام و «ازسرگیری تعهد آمریکا به توافقی شد که با همراهی متحدان به دست آمده است.»
المانیتور نوشت: اما شکاف هایی در حال پدیدار شدن است. گروهی معتقد هستند که آمریکا باید سریعا تحریم های ترامپ را لغو کند و گروه دیگری می خواهند که دموکرات ها از این تحریم ها به عنوان اهرمی برای گرفتن امتیازات بیشتر از ایران استفاده کنند.
«رابرت آینهورن» مشاورسابق دولت اوباما در امور کنترل تسلیحات و «ریچارد نفیو» هماهنگ کننده پیشین تحریم ها این مسائل را در شبکه های اجتماعی و تارنمای اندیشکده «آتلانتیک» مطرح کرده اند. احتمال می رود که آنها هفته آینده در اندیشکده «موسسه بروکینگز» یک پژوهش یکصد صفحه ای منتشر کنند. آینهورن به المانیتور گفت: «مهم این است که در مورد چیزی که من آن را یک چانه زنی تازه هسته ای می نامم، با ایران مشغول مذاکره شویم.»
برخی کارشناسان خاطرنشان می کنند که ایران در سال 2021 انتخابات ریاست جمهوری برگزار می کند و در شرایطی که آمریکا مسئول خروج خود از برجام است، غیرمحتمل است که ایران امتیاز بیشتری بدهد.
«جردبلانک» که در دولت اوباما بر اجرای برجام نظارت داشت، به «بی اعتمادی فزاینده به آمریکا به دلیل عدم پایبندی به برجام»و«پیچیدگی و همپوشانی» سیاست های دو کشور اشاره کرده و می گوید: «پس از آنکه رئیس جمهوری جدیدی در سال 2021 آغاز به کار می کند، بلافاصله فصل انتخابات ریاست جمهوری در ایران شروع می شود.»
شبک**9423**1708

مخالفت عضو مجمع با پیوستن به FATF: بگذاریم اگر قرار است خفه شویم دیگران این کار را انجام دهند| پیشنهاد حذف ریاست‌جمهوری از ساختار سیاسی کشور

مردم چرا به خود اجازه می‌دهند در کار مسئولان مملکت دخالت کنند؟!

نحوه دریافت عیدی از ایرانسل

منبع این خبر، وبسایت www.eghtesadonline.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۰۷۹۳۰۹۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • جولیان کاسترو: آمریکا را به برجام بازمی‌گردانم
 • آمریکا را به برجام بازمی‌گردانم
 • کاسترو: در صورت پیروزی در انتخابات به برجام برمی‌گردیم
 • کاندیدای احتمالی ریاست جمهوری آمریکا: آمریکا را به برجام بازمی‌گردانم
 • روایت اسپوتنیک از ارتباط تجاری ایران و آمریکا/ ترامپ حاضر است به برجام برگردد فقط سهم بیشتری از بازار ایران می‌خواهد
 • نگاهی به خروج آمریکا از برجام؛ واکنش کشورها به عهدشکنی کاخ سفید چه بود؟
 • دموکرات‌ها وعده پیوستن به برجام در ۲۰۲۰ را داده‌اند
 • المانیتور: دموکرات‌ها وعده پیوستن به برجام در ۲۰۲۰ را داده‌اند
 • 5 رقیب ترامپ در انتخابات 2020 بازگشت آمریکا به برجام را در صورت پیروزی اعلام کردند
 • نامزد‌های دموکرات انتخابات آمریکا در مقابل ترامپ/ پیروز شویم به برجام بازمی گردیم
 • پیروز شویم به برجام بازمی گردیم
 • وعده نامزدهای دموکرات انتخابات آمریکا برای بازگشت به برجام
 • پیروزشویم به برجام بازمی گردیم
 • نامزدهای دموکرات انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا: پیروز شویم به "توافق هسته‌ای" با ایران بازمی‌گردیم
 • نامزدهای دموکرات انتخابات آمریکا: پیروز شویم به "توافق هسته‌ای با ایران" بازمی‌گردیم
 • لاریجانی: آمریکا با همه دولت‌ها درگیر است/ اوباما دو نامه به رهبر انقلاب درباره توافق هسته‌ای نوشت
 • نامه‌های اوباما به رهبر انقلاب/ مذاکره‌ای با آمریکایی‌ها نداریم
 • ماجرای نامه‌های اوباما به رهبر انقلاب/ شکست توطئه آمریکایی-سعودی-صهیونیستی در سوریه
 • ماجرای نامه‌های اوباما به رهبر انقلاب