چند رسانه‌ای > فیلم - پرویز پرستویی با انتشار این ویدئو در اینستاگرامش نوشت: دستگیری یکی از مسئولین نجومی بگیر و اختلاس‌گر که ماهیانه هفتصد میلیون تومان، حقوق پایه داشت!

Video/Audio Link

6161

دانلود کلید واژه‌ها : اختلاس - مفاسد اقتصادی - طرح تحول اقتصادی - اقتصاد ایران - پرویز پرستویی -.

منبع: خبرآنلاین

خبر بعدی:

احتمال دو مرحله ای شدن تعیین دستمزد سال آینده کارگران

درحالی که یک ماه تا پایان سال باقی مانده است که تا کنون جلسات تعیین دستمزد کارگران به صورت رسمی آغاز نشده است،احتمال اینکه مانند سال گذشته دستمزد دو مرحله ای تعیین شود وجود دارد. ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۴ اقتصادی کار آفرینی و اشتغال نظرات - اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، 28 اسفند ماه 96 جلسه شورای عالی کار  پس از تشکیل چندین نشست  با دستور کار دستمزد 97، سرانجام با افزایش 20درصدی حقوق حداقل بگیرها پایان یافت. اما پرونده دستمزد 97 در اسفند ماه 96بسته نشد.

کارگران خواستار جبران کمبود یک میلیون و 80 هزار تومانی دستمزد در سال 98 شدندتعیین منطقه‌ای حداقل دستمزد؛راهکار تامین سبد معیشت کارگران

طبق معمول هر ساله دستمزد کارگران قبل از پایان سال در کشور نهایی می شد اما سال گذشته به دلیل وجود شکاف عمیق بین نظرات کارفرمایان و کارگران ، مذاکرات برای دو طرف بسیار سخت و پیچیده بود و متأسفانه این بحث قبل از پایان سال به سرانجام مطلوب نرسید و به سال جاری موکول شد.

با توجه به اینکه در جریان جلسات روزهای پایانی سال گذشته توافقات کلی و مذاکرات اصلی بین گروه‌های کارفرمایی و کارگری صورت گرفت. به اعتقاد اسماعیل ظریفی آزاد،مدیر کل سابق روابط کار و جبران خدمت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه جلسات تعیین دستمزد شاغلان دارای سایر سطوح مزدی زمان‌ بر نبود از اینرو پرونده دستمزد 97 قبل از پایان فروردین ماه جاری بسته شد.

22فروردین 97  جلسه شورای عالی کار به منظور تعیین میزان افزایش سایر سطوح مزدی و بسته شدن پرونده مزدی 97 با حضور شرکای اجتماعی برگزار شد، دستمزد کارگران دارای پایه حقوق بیش از 929 هزار و 931 در سال 96، به صورت ترکیبی از «درصد» و «رقم ثابت ماهیانه» تعیین شد به این ترتیب که به دستمزد پایه سال 96 این گروه از کارگران،  10.4 درصد به اضافه روزانه 28208 ریال (84 هزار و 624 تومان رقم ثابت در ماه) اضافه  شد. همچنین رقم ثابت ماهیانه به پایه حقوق تمامی کارگران (به غیر از حداقلی بگیران) اضافه شد.

 با وجود افزایش 20درصدی دستمزد کارگران در سال 97 اما کارگران دچار عقب ماندگی مزدی نزدیک به 70درصدی در حقوق خود شدند. تا جایی که از چندین ماه قبل زمزمه افزایش مجدداً دستمزد و جلسه برای ترمیم مزد 97 از سوی نمایندگان کارگران مطرح شد اما دولت با وقت کشی فرصت ترمیم دستمزد 97 را از کارگران گرفت.

 در حالی که هر ساله از چندین ماه قبل جلسات کمیته مزد برای بررسی سبد معیشت و تعیین دستمزد سال آینده تشکیل می شده است که امسال با توجه به نوسانات ارزی، بخشی از انرژی نمایندگان کارگران  در شورای عالی کار برای درخواست برگزاری جلسات کمیته مزد به منظور «ترمیم قدرت خرید» کارگران گذشت و به نتیجه ای هم نرسید.

 قدرت خریدی که در حال حاضر جوابگوی زندگی کارگران نیست. به گفته ی مقامات کارگری دستمزد فعلی کارگران تنها 25 درصد هزینه های زندگی را پاسخ می دهد. درچنین شرایطی اما دولت و کارفرمایان با وقت کشی حاضر به برگزاری جلسه شورای عالی کار و «ترمیم دستمزد 97» نشدند . اکنون که زمان به وقت اضافه کشیده شده است هم دولت در تعیین زمان جلسه شورای عالی کار همت نمی کند.

اول بهمن ماه 97جلسه شورای عالی کار  با حضور نمایندگان کارگران، کارفرمایان و دولت به‌منظور افزایش حق مسکن کارگران برگزار شد و افزایش 60هزار تومانی حق مسکن کارگران مشمول قانون کار تصویب گردید.اجرایی شدن این مصوبه منوط به تصویب هیئت وزیران است.

 مقرر شد در جلسه ای دیگر بقیه پرونده دستمزد 98 کارگران بسته شود. در جلسه کمیته دستمزد (چهارشنبه 24 بهمن ماه) پس از بحث و تبادل نظر میان نمایندگان کارگری، کارفرمایی و دولت، رقم 3میلیون و 759هزار و 200 تومان به‌عنوان سبد معیشت خانوار کارگری با میانگین 3.3 نفر محاسبه شد و به‌تأیید 3جانبه رسید.

فرامرز توفیقی، عضو شورای عالی کار با اشاره به اینکه رقم تعیین شده سبد معیشت کمترین رقم برای سبدمعیشت است گفت:کارگران به دنبال این هستند که قدرت خرید جامعه کارگری حفظ شود. سبد هزینه های جامعه کارگری یک میلیون و 80 هزار تومان گران شده است. مطالبه ما این است که یک مبلغ در حقوق سال آینده جبران شود.

حاتم شاکرمی ،معاون روابط کار درباره زمان آغاز مذاکرات تعیین دستمزد 98 کارگران بیان کرده است: خوشبختانه هزینه معیشت ماهیانه در کمیته مزد شورای عالی کار با رعایت اصل سه‌جانبه‌گرایی هفته گذشته استخراج شد؛ همچنین در حال گزارش‌گیری نرخ تورم از مراجع ذی‌صلاح هستیم تا در مذاکرات مزدی لحاظ شود. 

وی، با بیان اینکه در حال برنامه ریزی برای تشکیل جلسات شورای عالی کار با دستور کار تعیین دستمزد 98 هستیم، افزود: اولین نشست این شورا با حضور شرکای اجتماعی به زودی برگزار می شود و طبق قانون فرایند تعیین حداقل دستمزد طی خواهد شد.

معاون امور روابط کار وزیر کار، همچنین درباره زمان تعیین دستمزد سال آینده با توجه به نزدیک شدن به ماه پایانی سال گفت: طبق برنامه ریزی صورت گرفته ان شاءالله تا پایان اسفند موضوع تعیین دستمزد 98 کارگران نهایی می شود تا مذاکرات دستمزد به بعد از سال موکول نشود.

 از سوی دیگر ناصرچمنی، یک مقام مسئول کارگری با اشاره به برگزار نشدن جلسات دستمزد شورای عالی کار در یک ماه باقی مانده به پایان سال 97، از احتمال موکول شدن تعیین دستمزد کارگران به سال آینده خبر داده است.

 به گزارش تسنیم، با توجه به مباحث مطرح شده از سوی معاونت روابط کار و نماینده کارگران پیش بینی می شود که شاید دستمزد مانند سال گذشته در دو مرحله تعیین شود و پرونده دستمزد 98 کارگران در اسفند ماه 97 بسته نشود.

 تا کنون از پرونده دستمزد 98 کارگران  تنها افزایش حق مسکن کارگران در شورای عالی کار مصوب شده است اما با توجه به اینکه تا کنون از سوی وزارت کار برای تصویب به هیأت دولت ارسال نشده است قابلیت اجرایی ندارد.

 تعیین حداقل مزد روزانه،میزان پایه سنواناتی،پایه سنواتی کارگران طبقه بندی مشاغل،مزایای رفاهی،مزد سنوات  مواردی است که در بسته مزدی باید تعیین شود. که طبق اخبار دریافتی خبرنگار تسنیم از وزارت کار اولین جلسه رسمی شورای عالی کار در روز یکشنبه 5اسفند ماه 97برگزار خواهد شد.

با توجه به افزایش 87 درصدی هزینه سبد معیشت خانوار و به تبع آن عقب ماندگی 72 درصدی دستمزد تا معیشت، جبران این فاصله، مهمترین آزمون وزارت کار در جلب رضایت جامعه کارگری کشور است.

 انتهای پیام/

R1012189/P/S7,82/CT1 واژه های کاربردی مرتبط کمیته دستمزد

احمد توکلی: اگر تحریم نبودیم و مردم مرفه بودند، FATF را نمی‌پذیرفتیم

در پی تعویق در تصویب لایحه "پالرمو" رقم خورد| قله‌های جدید برای دلار و سکه

قیمت طلا 1 اسفند 97

منبع این خبر، وبسایت www.khabaronline.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۰۳۱۸۵۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • کشف یک هزار و ۷۰۰ قطعه پرنده زینتی در آبادان
 • یک اختلاس کلان دیگر این بار در سازمان عمران شهرداری
 • رد پای مقام مسئول در تخریب محیط زیستی تالاب انزلی/ کدام‌یک از شهرداران مناطق تهران بیشترین حقوق را دریافت می‌کند؟+ جدول
 • اختلاس احتمالی 170 میلیاردی سازمان عمران شهرداری ساری
 • 700 میلیون ریال کالای قاچاق در بیجار کشف شد
 • رضا عطاران یک میلیارد؛ فرخ‌نژاد ۸۰۰ میلیون؛ مهناز افشار ۷۰۰ میلیون
 • افشاگری یک روزنامه از دستمزد سلبریتی‌ها: رضا عطاران یک میلیارد؛ حمید فرخ‌نژاد 800 میلیون؛ مهناز افشار 700 میلیون برای هر فیلم
 • افزایش ظرفیت بندرشهید رجایی به پنج میلیون و ۷۰۰ هزار کانتینر
 • آخرین خبرها از پرویز پرستویی و «آنجا همان ساعت»
 • اعلام حقوق پایه شهرداران مناطق ۲۲ گانه شهردای تهران
 • کدام یک از شهرداران مناطق تهران بیشترین حقوق را دریافت می کند؟+ جدول
 • حداقل حقوق کارگران باید سه میلیون و 700 هزار تومان باشد
 • ۶ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان فرار مالیاتی پزشکان در سال است / هیئت رئیسه مجلس حتی با گزارش مرکز پژوهش‌ها هم برخورد می‌کند
 • حقوق پایه معاونان شهردار تهران چقدر است؟ +جدول
 • احتمال ۲ مرحله‎ای شدن تعیین دستمزد سال ۹۸ کارگران
 • اعلام حقوق پایه معاونان شهردار تهران
 • حقوق پایه معاونان شهردار تهران اعلام شد + جدول
 • بی‌اطلاعی اغلب دانش‌آموزان از حقوق خود در مدارس/ کرامت محصلان چقدر رعایت می‌شود؟
 • رشد دو برابری صادرات نفت پس از برجام