به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان؛ محمدرضا حیاتی مجری معروف و شناخته شده اخبار شبکه یک هنگام خواندن یک خبر درباره سفر وزیر امور خارجه کشورمان به قطر، گاف جالبی داد.

کد ویدیو دانلود فیلم اصلی

انتهای پیام/

گاف جالب مجری اخبار شبکه یک + فیلم

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

آداب و اعمال مسجد جمکران

خبرگزاري آريا -
اعمال مستحبي مسجد جمکران
با توجه به اينکه هر مکان مقدسي داراي آداب و اعمال خاصي است مسجد مقدس جمکران هم داراي اعمال خاصي است که به رعايت آداب و اعمال آن سفارش شده است.
ارزش مکاني و معنوي مسجد مقدس جمکران
در سخناني كه حضرت علي (عليه السلام) به پسر يماني فرموده اند اين گونه آمده است:
اي پسر يماني اينجا (جمكران) زميني مقدس و پاك از همه آلودگيهاست. بر اين زمين اثر نور حق ساطع شود و از اين زمين مردم رايحه و بوي مشك استشمام كنند. منازل و مواضع و زمينهاي اينجا عالي و گرانبها گردد.
علاوه بر اين در ضمن فرموده هاي حضرت حجة بن الحسن (عليه السلام) به حسن بن مثله آمده بود به حسن مسلم بگو: «اينجا زميني شريف است خداي تعالي اين زمين را از زمينهاي ديگر برگزيده است و به آن فضيلت و برتري داده است».
• از اين قبيل تعابير استفاده مي‌شود كه زمين جمكران نظير زمين‌هاي مكه و مدينه داراي ارزش تكويني خاصي است.
در بخشي از فرموده هاي حضرت امام زمان (عليه السلام) آمده بود كه ثواب اعمال عبادي نظير اقامه نماز در اين مكان شريف بسيار زياد است تعبير آن حضرت اين بود كه: »هر كس آن دو ركعت نماز را (با شرايط خاصش) در اين مكان شريف به جاي آورد مثل آن است كه در كعبه اين نماز را خوانده است».
• اين امر نشان مي دهد كه از نظر معنوي اين مسجد از جايگاه ويژه اي برخوردار است.
آداب و اعمال مستحبي مسجد مقدس جمکران
نماز تحيت و نماز امام زمان
- نمازها:
آداب اين مسجد نيز ابتدا خواندن دو ركعت نماز تحيت و سپس دو ركعت نماز امام زمان (عليه السلام):
به مردم بگو تا به اين مکان رغبت نمايند و آن را عزيز دارند و در آن چهار رکعت نماز بخوانند دو رکعت به نيت نماز تحيت مسجد است که در هر رکعت يک بار سوره حمد و هفت بار سوره‌ي اخلاص خوانده مي‌شود و ذکر رکوع و سجود را نيز هفت بار تکرار کند. و دو رکعت ديگر را به نيت نماز امام زمان ـ عجل الله تعالي فرجه الشريف ـ بخوانند
به اين ترتيب که چون سوره‌ي حمد را شروع به خواندن نمايند و به «اياک نعبد و اياک نستعين» برسند آن را صد بار تکرار کنند و بعد از آن بقيه سوره حمد را بخوانند، سپس سوره‌ي اخلاص را فقط يک بار بخوانند و آنگاه ذکر رکوع و سجود را هفت بار تکرار نمايند، رکعت دوم را نيز به همين طريق بخوانند؛
چون نماز را تمام کنند يک بار تهليل (لا اله الا الله) بگويند و سپس تسبيحات حضرت فاطمه‌ي زهرا ـ سلام الله عليها ـ را گفته سر به سجده گذارند و صد بار صلوات بر پيامبر و آل پيامبر بفرستند.
جناب حسن بن مثله ـ رحمه الله ـ مي‌گويد: سپس امام زمان ـ عجل الله تعالي فرجه الشريف ـ فرمودند: فَمَن صَلاّها فَکأنَّما صلّي في البيت العتيق. هر کس اين نماز را بخواند مانند آن است که در کعبه نماز خوانده است.
گفتني است که نماز تحيت مسجد فقط در مکان مسجد و در مقام امام زمان ـ عجل الله تعالي فرجه الشريف ـ وارد شده و خواندن آن در غير آن مکان مانند حياط مسجد وارد نشده است.
- دعاها:
در بعضي از اقوال نيز آمده است كه پس از اين نماز دعاي «الهي عظم البلاء» را تا آخر قرائت كنند. علاوه بر اين امور، خواندن دعاهاي مخصوص امام زمان نظير دعاي «ندبه» و ديگر دعاهايي كه خواندن آنها در دوره غيبت كبري سفارش شده، در اين مكان مناسب است.
- تسبيح حضرت زهرا عليها السلام:
که طبق روايات از مصاديق ذکر کثيري است که قرآن بر آن دعوت فرمود: «يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا اذْکُرُوا اللَّهَ ذِکْراً کَثيراً». اى کسانى که ايمان آورده‏ايد خدا را ياد کنيد ياد بسيار.
احزاب، 41
عالم بزرگوار و فقيه نامدار، صاحب جواهر در جلد 10، آن را برترين اذکار و بهترين تعقيبات شمرده و روايات زيادي در فضيلت آن نقل کرده است.
- يکصد مرتبه صلوات بر محمد و آل محمد در حال سجده:
همان ذکر پربرکتي که روايات متواتري درباره اهميت آن وارد شده و بعضي از بزرگان، کتاب مستقلي درباره برکات صلوات بر پيامبر و اهل بيتش نوشته اند که نماز بدون صلوات، نماز نيست.
حال، اگر اين اعمال به قصد قربت مطلقه خوانده شود، جاي بحث دارد؟! حتي جمعي از فقهاي بزرگ فتوا داده اند که به قصد ورود نيز مي توان اين اعمال را انجام داد! همانگونه که يکي از مراجع محترم فعلي گفتند: «در حضور من، کسي از حضرت آيه الله العظمي بروجردي (ره) سؤال کرد، آيا مي توان اعمال مسجد جمکران را به قصد ورود انجام داد، ايشان کمي مکث کردند و فرمودند: آري! مي توان به قصد ورود انجام داد». اين در حالي است که احاطه فقهي و رجالي آن مرحوم بر کسي پوشيده نيست.
زمين جمكران نظير زمين‌هاي مكه و مدينه داراي ارزش تكويني خاصي
آداب مسجد جمکران
چون مسجد مقدس جمکران از ويژگي زيارت حضرت بقيه الله الأعظم ـ ارواحنا فداه ـ هم برخوردار است سزاوار است زائرين محترم، آداب زيارت را مراعات کنند که به چند نکته از آنان اشاره مي‌شود:
1. زائر از بهترين و پاکيزه‌ترين لباس‌ها استفاده نمايند.
2. زبانش به ذکر تکبير و تحميد و تسبيح و تهليل و صلوات مشغول باشد.
3. هنگام داخل شدن در حرم و زيارتگاه‌ها سعي نمايد در تحصيل رقّت قلب و خضوع و شکستگي و تصوّر جلالت قدر و معرفت به اين که امام ـ عجل الله تعالي فرجه الشريف ـ ما را مي‌بيند و کلام ما را مي‌شنود و سلام ما را جواب مي‌دهد.
شايسته است در موقع اذن طلبيدن تدبّر در محبّت و لطفي که امام ـ عجل الله تعالي فرجه الشريف ـ به شيعيان زائر خود دارند، کنند.
و همچنين تأمّل کند در خرابي‌هاي حال خود و عمل خويش که چه خلاف‌هايي مرتکب شده و عهد و پيمان و دستورات نوراني آن بزرگوار را ناديده گرفته است و به ياد اذيّت‌هايي که به ايشان و خاصّان و دوستان ايشان انجام داده است.
به راستي که اگر کسي تأمّل کند، قدم‌ها از رفتن باز مي‌ايستد و قلب‌ها هراسان و چشم‌ها گريان مي‌شود و اين تمام آداب است.
4. داخل شدن به حرم ائمه‌ي اطهار ـ عليهم السّلام ـ و مساجد بر انسان جنب و زن در ايام عادت حرام است و همچنين در وارد شدن به اين مکان‌هاي مقدس مستحب است انسان با وضو باشد.
5. بايد دعا و زيارتي که از طرف اهل‌بيت ـ عليهم السّلام ـ به ما رسيده، خوانده شود و از زيارتي که بعضي بي‌خبران عوام آنها را با بعضي از زيارات مأثوره و معتبره مخلوط کرده‌اند و نادانان را به آن مشغول کرده‌اند دوري کند.
6. همه‌ي اعمال اعمّ از زيارت و نماز و دعا، چه در اين مکان مقدس و چه در زيارت‌هاي ديگر ائمه‌ي اطهار ـ عليهم السّلام ـ را مي‌توان به نيابت از حضرت مهدي ـ عجل الله تعالي فرجه الشريف ـ انجام داد.
7. کلام لغو و بيهوده در موقع انجام اعمال عبادي در اين مکان مقدس (مسجد جمکران) مذموم است و مانع رزق و باعث قساوت قلب مي‌شود.
8. زائران عزيز نبايد وسيله‌ي مزاحمت ديگر زوّار را فراهم آورند و همچنين خدّام با زائران با کمال ادب برخورد نمايند تا زائران در کمال آزادي و اطمينان قلب که لازمه‌ي هر عمل عبادي است از آن مکان شريف توشه گيرند.
زناني که با لباس‌هاي مستهجن و آرايش کرده و با وقاحت و گفتارهاي بلند به نحوي که مانع استفاده‌هاي معنوي زوّار و باعث حواس پرتي عبادت کنندگان و گريه کنندگان مي‌شود از هر گروهي که هستند سدّ سبيل الله مي‌شوند و راه خدا را مي‌بندند که اين گونه زيارت از عبادت نيست.
گردآوري: بخش مذهبي بيتوته


اعتراض فرزند شهید مطهری به ماجرای برنامه نود، پرونده قاری معروف و ساسی مانکن؛ وقتی پرونده سعید طوسی را به آن شکل می‌بندید و برنامه ۹۰ را تعطیل می‌کنید، مردم لج می‌کنند

دادستان اصفهان: دوچرخه‌سواری زنان در فضای عمومی حرام است| پلیس ابتدا تذکر و در غیر این صورت دوچرخه فرد را توقیف می‎کند| ائمه جمعه و خانواده شهدا نسبت به دوچرخه‌سواری زنان در اماکن عمومی معترض هستند

زمان برگزاری کنکور سراسری تغییر می کند؟

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۰۸۱۹۷۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • توصیه به خواندن دعای مجیر در ایام البیض ماه رمضان
 • جوکهاي جديد و با حال (6)
 • سر نوزادحین تولدتغییرشکل میدهد!
 • مرگ ناگهانی مرد جوان حین عمل کاشت مو! +عکس
 • ضابطیان: تلویزیون نباید رسالت فرهنگی‌اش را فراموش کند/ کسی که بتواند اسپانسر بیاورد تهیه‌کننده می‌شود!
 • صحنه‌ای دردناک از هوادار دختر پرسپولیسی با گریم در جشن قهرمانی+ عکس
 • یک «آخوند» محبوبترین مجری برنامه‌های ماه رمضان شد +تصاویر
 • دستگیری معتاد سابقه دار در شاهرود
 • سر نوزاد حین تولد تغییر شکل می‌دهد!
 • اعطای جوایز دکتر کارولوکس و دکتر جبه‌دار به ۲ استاد دانشگاه تهران
 • استفاده از تلفن‌ همراه، اصلی‌ترین عامل حواس پرتی رانندگان
 • عکس/ این خنده وزیر دیپلماتیک است؟
 • روایت یک قطعه با لهجه اصفهانی/ کارهایی که دیگر خنده‌دار نیست
 • سوتی امیر قلعه نویی روی آنتن زنده تلویزیون !
 • اتفاق جالب حین گزارش زنده هواشناسی
 • عامل اصلی حواس پرتی رانندگان چیست؟
 • اهمیت خواندن دعای روز دوازدهم ماه مبارک رمضان/روزه‌دار در این روز قناعت را بیاموزد
 • گاف عجیب و جنجالی مهدی تاج در صدا و سیما!
 • گاف بزرگ و عجیب باشگاه استقلال، نام سرمربی بعدی آبی‌ها را لو داد +سند