سازمان هواشناسی از بارش باران در 8 استان کشور تا پایان هفته و موج کاهش دما هوا در سطح کشور خبر داد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری آنا بر اساس اعلام سازمان هواشناسی، روز یکشنبه 21 آبان با تداوم فعالیت موج تراز میانی جو روی کشور در بیشتر مناطق کشور رشد ابر و وقوع بارش‌های پراکنده پیش بینی می‌شود؛ لذا روی مناطقی از شمال غرب، دامنه‌های مرکزی و شرقی زاگرس، مرکز، بخش‌هایی از جنوب و شرق کشور در برخی ساعات با بارش‌های پراکنده‌ای مواجه خواهند بود.

اما موجی که در شمال کشور روی سواحل دریا خزر فعالیت خواهد داشت، با شدت زیاد سبب وقوع بارش‌های مناسبی در استان‌های گیلان، به خصوص مازندران و گلستان خواهد شد، از امشب و طی روز یکشنبه 21 آبان 96 در استان‌های گیلان و به ویژه مازندران و جنوب گلستان رگبارهای شدید به همراه وزش بادهای شدید لحظه‌ای موجب آبگرفتگی و طغیان آب رودخانه‌ها خواهد شد، همچنین در دو استان خراسان شمالی و رضوی نیز وقوع رگبارهایی به شکل پراکنده پیش بینی می‌شود.

بر همین اساس روز دوشنبه 22 آبان، بارش‌ها در مناطق تحت تاثیر تضعیف خواهد شد، منحصرا در بخش‌های شرقی وقوع بارش‌های رگباری را خواهیم داشت، شرق مازندران، گلستان، خراسان شمالی، رضوی، جنوبی، کرمان، سیستان و بلوچستان و شرق هرمزگان از این بارش‌ها بهره مند خواهند شد که شدت بارش های در استان گلستان، نواحی شمالی خراسان رضوی و مناطقی از سیستان و بلوچستان خواهد بود.

روز سه شنبه 23 آبان بارندگی وسیعی در سطح کشور نداریم و مناطقی از خراسان شمالی، خراسان رضوی و احتمالا شمال خراسان جنوبی در طی ساعاتی از رگبارهایی بهره مند شوند.

در روز چهارشنبه 24 آبان امکان بارش‌های پراکنده و خفیف در غرب استان گیلان به سبب وجود جریانات دریا به ساحل به خصوص در دامنه‌ها دور از انتظار نیست.

وضعیت دمایی با عبور این موج کاهش دما هوا در سطح کشور رخ خواهد داد، این کاهش دما برای نیمه غربی تا فردا تاثیر گذار خواهد بود، روی نواحی مرکزی و نیمه شرقی کشور این افت دما هوا ملموس‌تر است، به طوری که طی روز‌های دوشنبه تا چهارشنبه در نیمه شرقی و دامنه‌های جنوب شرقی زاگرس بین 4 تا 8 درجه افت ملموس دما هوا پیش بینی می‌شود.

طی فردا (یکشنبه) روی استان‌های حاشیه کوه‌های البرز مثل قزوین، قم، تهران، سمنان همچنین استان‌هایی مثل مرکزی، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، خوزستان، فارس، بوشهر، هرمزگان، کرمان، غرب سیستان و بلوچستان افزایش سرعت وزش باد خواهیم داشت که شرایط و پتانسیل برای وقوع گرد و خاک در برخی نواحی دور از انتظار نیست.

از روز دوشنبه تا چهارشنبه افزایش سرعت وزش باد بر روی نوار شرقی و جنوب شرق کشور خواهیم داشت لذا برای مناطق شرقی خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سیستان بلوچستان (شمال نواحی شمالی و غربی استان)، کرمان و شرق هرمزگان پیش بینی می‌شود که می‌تواند به ویژه در استان‌های خراسان جنوبی، کرمان و سیستان و بلوچستان سبب ایجاد گرد و خاک و کاهش دید و کیفیت هوا شود.

منبع: آنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

عطش سمنان فروکش نکرد

سمنان- ایرنا- میزان بارش های سال زراعی 98-97 در بیشتر نقاط کشور گاه از آمار بلندمدت نیز فراتر رفت، ولی پایداری و شدت خشکسالی سال های اخیر به حدی است که اثر آن را از بین نبرده و عطش و تشنگی همچنان پابرجاست.

به گزارش ایرنا، تغییر اقیلم در نقاط مختلف جهان متفاوت است اما در ایران به صورت افزایش دمای هوا و تغییر رژیم بارشی است، به گونه ای که این مساله سبب شده تا بارش های ملایم، یکنواخت و جامد گذشته به بارش های پراکنده و سیل آسا تبدیل شود.
تازه ترین گزارش دفتر مرکز ملی پایش و هشدار خشکسالی سازمان هواشناسی کشور نشان می دهد حجم بارش های کشور از ابتدای سال آبی 98-97 تاکنون نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته 108.4 درصد و نسبت به میانگین دوره‌های مشابه درازمدت 39.8 درصد افزایش داشت.
به گفته کارشناسان با اینکه کشور شاهد بارندگی های مطلوبی در فروردین و اردیبهشت 98 بود، اما خشکسالی های چند ساله، با وجود این بارش های سیل آسا، همچنان در نقاط مختلف کشور از جمله استان سمنان تداوم دارد.
تحلیل ها و نتایج تحقیقات حاکی از آن است تغییرات اقلیم و روند افزایش دما تا سال 2050 ادامه خواهد داشت که تمام بخش های کره زمین را دربرمی گیرد، ولی برای نقاط خشک و نیمه خشک مانند ایران اثرات ملموس تری خواهد داشت.
مهمترین و بارزترین آثار تغییر اقلیم در این سال ها به صورت خشکسالی، افزایش دما، پایداری اوج دمای بالا در تابستان و دمای پایین در زمستان، افزایش پدیده های جوی و حدی مانند ثبات شدیدترین شرایط گرما و سرما و تغییرات ناگهانی دما عنوان می شود.
به گزارش ایرنا، 40 درصد نوع بارش ها در استان سمنان در دوره بلند مدت 25 ساله رگباری و پراکنده بود که این رقم اکنون به بیش از 60 درصد افزایش یافته است.
بارش ها از ابتدای سال زراعی 98-97 تاکنون در استان سمنان از 144.7 میلیمتر فراتر رفت با این وجود خشکسالی همچنان گریبان گیر این دیار است.
طبق پیش بینی های فصلی، هوای تابستان 98 در استان سمنان نسبت به بلندمدت تا یک و نیم درجه سانتیگراد گرم تر می شود.
تابستان 97 در سمنان گرمای هوا شدیدتر از تابستان 96 بود و تا یک و نیم درجه سانتیگراد متوسط دمای هوا افزایش یافت.
از 9.7 میلیون هکتار وسعت استان سمنان 55 درصد مناطق خشک و نیمه خشک است که با تشدید پدیده تغییر اقلیم با کاهش بارندگی، کاهش پوشش گیاهی، افزایش کانون ‌های فرسایش بادی و فرونشست سطح آب‌ های زیرزمینی، تشدید پدیده بیابانزایی در این استان در سال‌ های گذشته گزارش شده است.
سالانه یک میلیارد و 250 میلیون مترمکعب در استان سمنان آب تولید می‌شود که با افزایش خشکسالی‌ های متوالی، این استان با کمبود حدود 150 میلیون مترمکعبی آب مواجه است.

** بارش ها در سمنان از 144.7 میلیمتر فراتر رفت
سرپرست اداره کل هواشناسی استان سمنان گفت: میزان بارندگی های این استان، از ابتدای مهر 97 تا بیست و دوم اردیبهشت 98 به میزان 144.7 میلیمتر نسبت به مدت مشابه سال گذشته که 101.7 درصد بود افزایش یافت.
ایرج مصطفوی در گفت و گو با ایرنا افزود: براساس اعلام مرکز ملی پایش و هشدار خشکسالی سازمان هواشناسی کشور، این استان با ثبت بارندگی در سال آبی 98-97 به میزان یاد شده، افزایش بارندگی به میزان 47.3 درصد نسبت به بلندمدت دارد.
وی بیان کرد: از ابتدای سال زراعی جاری تا بیست و دوم اردیبهشت امسال میزان ثبت متوسط بارش استان سمنان 140.3 میلیمتر بود که این عدد در مدت مشابه سال زراعی گذشته 71.7 و در بلندمدت 98.2 میلیمتر ثبت شد.
مصطفوی ادامه داد: سمنان در بین استان های کشور در شاخص درصد تغییر بارش نسبت به بلندمدت، در شرایط بهتر از میانه های جدول کشوری قرار دارد.
سرپرست اداره کل هواشناسی استان سمنان یادآور شد: استان لرستان با 90.2 درصد و ایلام با 98.3 درصد بیشترین افزایش بارش ها را در مقایسه با بلندمدت در این بازه زمانی دارند و استان های کرمان و سیستان و بلوچستان بیشترین کاهش بارندگی در مدت مذکور را نسبت به بلندمدت با 0.2 و 5.1 درصد کاهش دارند.

** بهار سمنان امسال 6 دهم درجه سانتیگراد گرمتر آغاز شد
مصطفوی اظهارداشت: متوسط دمای هوای فروردین 98 در استان نسبت به مدت مشابه بلند مدت 0.6 درجه سانتیگراد گرمتر بود.
وی تاکید کرد: این میزان افزایش متوسط دمای هوا در مقایسه با بلند مدت، عدد بزرگی است که افزایش مصرف آب و تبخیر را به دنبال دارد.
سرپرست اداره کل هواشناسی استان سمنان به اثرات تغییر اقلیم در سمنان اشاره و تصریح کرد: شدیدترین گرمای تابستان و سردترین زمستان در سال های اخیر در دهه های گذشته رخ داده که بیانگر اثرات تغییر اقلیم در این استان است.
وی ابراز داشت: افزایش تبخیر ناشی از فزونی متوسط دمای هوا منجر به مصرف بیشتر آب در بخش های آشامیدنی و کشاورزی می شود.
سرپرست اداره کل هواشناسی استان سمنان بیان کرد: دمای کل کشور در فروردین امسال نسبت به بلند مدت مشابه 0.6 درجه سانتی گراد افزایش یافته است.

** 98.5 درصد مساحت سمنان متاثر از خشکسالی
سرپرست اداره کل هواشناسی استان سمنان گفت: در مجموع 98.5 درصد مساحت استان تحت تاثیر خشکسالی براساس شاخص بارش، تبخیر و تعرق استاندارد شده دوره 10 ساله تا پایان فروردین 98 قرار دارد.
مصطفوی با اشاره به اینکه 45 درصد مساحت سمنان تحت تاثیر خشکسالی شدید است، بیان کرد: 2.8 درصد مساحت استان تحت تاثیر خشکسالی خفیف، 29.2 درصد تحت تاثیر خشکسالی متوسط و 21.5 درصد عرصه های سمنان متاثر از خشکسالی بسیار شدید است.
سرپرست اداره کل هواشناسی استان سمنان یادآور شد: 8.8 درصد از مساحت کل کشور تحت تاثیر خشکسالی های خفیف، متوسط، شدید و بسیار شدید براساس شاخص بارش، تبخیر و تعرق استاندارد شده دوره 10 ساله تا پایان فروردین 98 قرار دارد.

** خشکسالی با وجود بارش ها ادامه دارد
سرپرست اداره کل هواشناسی استان سمنان گفت: خشکسالی های چند ساله، با وجود بارش های سیل آسای سال 98، همچنان در این استان تداوم دارد.
وی خاطرنشان کرد: افزایش متوسط بارش های سال آبی 97- 98 نسبت به مدت مشابه سال گذشته و بلندمدت، بیانگر آغاز ترسالی نیست.
مصطفوی با اشاره به دو عامل انسانی و طبیعی در رخداد پدیده تغییر اقلیم، بیان کرد: عوامل انسانی از جمله تولید گازهای گلخانه ای و صنعتی شدن سبب تغییر اقلیم شده است.
وی با بیان اینکه تغییر اقلیم باعث تغییر الگوی بارشی شده است، تصریح کرد: تغییر اقلیم بارش های ملایم، یکنواخت و جامد در این استان سمنان را به بارش های پراکنده، رگباری و سیل آسا تبدیل کرده است.
سرپرست اداره کل هواشناسی استان سمنان، با اشاره به اقلیم بیابانی و نیمه بیابانی استان سمنان، خاطرنشان کرد: تعداد بارش‌های شدید در مدت زمان کوتاه و به صورت رگباری تنها از شدت خشکسالی های متمادی سال های اخیر می کاهد و در بلندمدت بر خشکسالی موثر نیست.
9891/6103/7408

توافق واشنگتن و تهران چه کسانی را نگران می‎کند؟|چه کسی خواستار جنگ آمریکا علیه ایران است؟

سفیر ایران در لندن: تمام ملت ایران پشتیبان نظام هستند| طرفدار درگیری نیستیم| مردم برای پرداخت هزینه مقاومت در برابر آمریکا آماده‌اند| انقلابی خاموش در حال رخ دادن در اقتصاد ایران است

دستگیری راننده پورشه مرگ+عکس

منبع این خبر، وبسایت www.ana.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۱۲۱۱۰۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • هشدار هواشناسی درباره بارش در برخی استان‌ها
 • مازندران تا 6 درجه خنک می شود
 • کاهش ۹ درجه‌ای دمای هوا در گلستان؛ دریای خزر مواج و طوفانی می‌شود
 • بارش باران مردم ایذه را غافلگیر کرد
 • رگبار باران و وزش باد شدید در برخی استان‌ها
 • بارش های رگباری باران در کرمانشاه ادامه دارد
 • اطلاعیه سازمان هواشناسی درباره رگبار باران و وزش باد شدید
 • اطلاعیه سازمان هواشناسی درباره رگبار باران و وزش باد شدید در برخی استان‌ها
 • میانگین بارش در آذربایجان شرقی به 328 میلی متر رسید
 • رگبار باران و احتمال رعد و برق در گیلان طی امروز و فردا
 • افزایش ۴ درجه‌ای دمای هوا/هشدار به کشاورزان و جنگل نشینان
 • احتمال بارش باران و رعدو برق در مازندران
 • بارش ۱۴.۵ میلیمتری باران در امامزاده جعفر
 • طراوت فارس با بارش باران بهاری
 • دمای هوا در شهرکرد کاهش یافت
 • بارش باران در اغلب نقاط کشور/دمای ۴۳ درجه در اهواز
 • پیش‌ بینی بارش‌ های رگباری و پراکنده برای امروز و فردا
 • میانگین دمای هوا در خراسان رضوی هشت درجه افزایش می یابد
 • تداوم بارش باران تا اواسط هفته در کردستان