خبرگزاري آريا - کرمان- ايرنا- بخشدار مرکزي رفسنجان گفت :استمرار خشکسالي و آلايندگي بالاي کارخانه ذوب مس موجب نابودي اغلب باغات پسته اين شهرستان به عنوان تنها ممر درآمدي و معيشتي مناطق روستايي شده است .

به گزارش ايرنا ، مصطفي بخشي شامگاه شنبه در نشست شوراي اداري رفسنجان در محل مس سرچشمه افزود: براي جلوگيري از مهاجرت روستاييان مي طلبد که متوليان امور صنعت مس سرچشمه با جذب هر چه بيشتر ساکنان اين مناطق بخصوص جوانان قدم هاي جدي تري بردارند.
وي اضافه کرد: اينک بکارنگرفتن جوانان بومي منطقه در اين صنعت به يکي از دغدغه هاي اهالي حومه مس سرچشمه تبديل شده است .
بخشي ادامه داد: مس به عنوان معين اقتصادي شهرستان رفسنجان بايد در راستاي اجراي مسئوليت اجتماعي خود براي بکارگيري جوانان بيکار اين شهرستان گامي به جلو بردارد .
** 50درصد راههاي روستايي رفسنجان نياز به مرمت اساسي دارد
به گفته بخشدار مرکزي رفسنجان هر چند از بدو پيروزي انقلاب اسلامي راههاي روستايي در اين شهرستان آسفالت شده اند ولي با گذشت زمان 40 سال نيمي از اين آسفالتها تخريب شده و نياز به مرمت اساسي دارند.
وي اضافه کرد: بهسازي راههاي روستايي ضمن کاهش تصادفات جاده اي در اين مسيرها زمينه ماندگاري ساکنان در اين مناطق دور افتاده را فراهم خواهد کرد.
**12دوربين درنقاط حادثه خير جاده هاي رفسنجان نصب مي شود
فرماندار رفسنجان هم در اين نشست با اشاره به اينکه بروز تصادفات در محور رفسنجان- سرجشمه در صدر آمار تصادفات استان کرمان است گفت: نقاط حادثه خيز اين محور شناسايي شده و 12 دوربين در اين محور نصب خواهد شد که هزينه پنج دوربين را مس سرچشمه تقبل کرده است.
عليار اسکندري نسب افزود: اين محور به اضافه محورهاي نوق- رفسنجان و رفسنجان - زرند از پر حادثه ترين محور ها به شمار مي آيند که براي کاهش آمار تصادفات تحقيقات و انجام اقدامات اساسي نياز است.
وي همچنين با اشاره به لزوم همدلي و همزباني بين ملت ايران افزود: دشمن از قدرت ايران واهمه دارد نبايد گفته هاي ترامپ و استکبار جهاني را بپذيريم زيرا نتيجه اش ذلت و خاري براي ملت ايران است.
فرماندار ادامه داد: نبايد دعواي سياسي داشته باشيبم چون سنگيني اين بار بر دوش مردم فقير و قشر نيازمند مي افتد و سودش را استکبار جهاني مي برد،بلکه بايد در در برابر توطئه هاي استکبار همچون گذشته با وحدت و يکدلي ايستادگي کرد.
اسکندري نسب بيان کرد: راهکار نجات کشور در اجراي سياستهاي اقتصاد مقاومتي است که رهبر معظم انقلاب اسلامي اين سياستها را از سال 89 ابلاغ فرمودند و دغدغه ايشان تقويت معيشت مردم و ايستادگي در برابر دشمنان است.
وي خاطرنشان کرد: دشمن بر اين باور است که فشارهاي اقتصادي، ايران را از پاي درمي آورد لذا با همراهي و همدلي تمامي مسئولان و مردم فشارهاي اقتصادي از مردم ايران کاسته مي شود و عزت نظام مقدس جمهوري اسلامي نيز حفظ مي شود.
شهرستان رفسنجان به عنوان قطب اقتصادي توليد پسته کشور و جهان در يکصد کيلومتري شمال غرب کرمان قرار دارد .
7433/ 5054
انتهاي پيام /*

منبع: خبرگزاری آریا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

تلاش برای تخلیه گل و لای از باغات ادامه دارد/ بازسازی تاسیسات آبی

به گزارش خبرنگار مهر، عبدالرضا بازدار پیش از ظهر یکشنبه در گفت و گو با رسانه‌ها در سخنانی با بیان اینکه باغبانی یکی از پتانسیل‌ها و توانمندی‌های لرستان در حوزه درآمد، تولید و اشتغال است و در حال حاضر حدود ۴۰ هزار هکتار انواع باغات از گونه‌های مختلف در سطح استان داریم، اظهار داشت: یکی از فعال‌ترین، با برنامه ترین و آینده دار ترین بخش کشاورزی استان، باغبانی است چرا که پتانسیل خوبی در سطح استان برای توسعه باغات وجود دارد.

۱۸۰۰ هکتار از انجیرستان در زیر گل و لای

وی، گفت: سازمان جهاد کشاورزی در راستای رشد و توسعه این زیربخش برنامه‌های ویژه ای در دست اجرا دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان، ادامه داد: متأسفانه در سیل اخیر بالغ بر پنج هزار هکتار، یعنی حدود ۱۰ درصد از باغات استان به صورت مستقیم و غیرمستقیم و حدود هزار و ۸۰۰ هکتار انجیر سیاه و منحصر به فرد استان واقع در منطقه «زیودار» معمولان متأسفانه به شدت آسیب دید.

بازدار، ادامه داد: اولین گام ما این است که بتوانیم آب مورد نیاز این باغات را تأمین کنیم که در این راستا در همان روزهای اول وقوع سیل با همه امکانات و با به کار گیری انواع و اقسام ماشین آلات سنگین شامل بیل، بلدوزر، لودر، جرثقیل اقدام به جمع آوری، بازسازی و تعمیر ترانس‌های برق و موتور پمپ‌ها با راه اندازی کارگاه تعمیر این ادوات در شهرستان پلدختر و با استفاده از امکانات سازمان جهاد کشاورزی استان و به صورت رایگان کرده و تا جایی که توانستیم امکانات مردم را تعمیر و راه اندازی کردیم.

وی، افزود: خیلی از باغات را رسوب احاطه کرده است و آن‌هایی را هم که خیلی آسیب ندیده‌اند منبع تأمین آب، آبیاری و آبرسانی آنها مشکل دارد و اگر آب مورد نیازشان تأمین نشود از بین خواهند رفت.

ایجاد ۴ ایستگاه پمپاژ سیار برای آبیاری

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان، گفت: در این راستا اولویت ما آبرسانی به باغاتی است که منبع تأمین آب و خطوط انتقال آب آنها از بین رفته و یا برق آنها قطع شده است و یا ایستگاه کاملاً از بین رفته است، خواهد بود.

بازدار، ادامه داد: خوشبختانه به توفیقات خوبی دست پیدا کرده‌ایم و بیش از ۷۰ درصد منابع آب مورد نیاز باغات شامل ایستگاههای پمپاژ، کانال‌های آبیاری بازسازی و راه اندازی شده و ظرف کمتر از ۲۰ روز آینده همه آنها به شرایط مطلوب و پایدار می رسند.

وی در ادامه تصریح کرد: در حال راه اندازی تعداد چهار ایستگاه پمپاژ سیار با مشارکت مردم هستیم که به جای ایستگاه‌هایی که به طور کامل از بین رفته با استفاده از این چهار ایستگاه آب باغات و مزارع را تأمین کنیم تا در این فصل گرم باغات آسیبی نبینند.

پاکسازی باغات تا ۲۰ روز آینده

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان، بیان داشت: چندین هکتار از انجیرستان «زیودار» معمولان و انارستان «تنگ سیاب» کوهدشت زیر گل و لای رفتند، در این راستا ماشین‌های مخصوص مثل «باب کت» اجاره کرده‌ایم و با استفاده از بیل مکانیکی، لودر و کمپرسی در حال تخلیه رسوب موجود در سطح این باغات با کمک نیروهای جهادی، نیروهای ارتش، سپاه و جهادگر هستیم.

بازدار، افزود: با عنایت استاندار لرستان هزینه‌های خوبی برای این منظور اختصاص پیدا کرده و با همه امکانات تلاش می‌کنیم که گل و لای را از باغات خارج کنیم و این کار را با حساسیت انجام می‌دهیم، روند انجام کار نیز روند مطلوبی است و حداکثر ظرف ۲۰ روز آینده کار پاکسازی انجام خواهد شد و پس از آن کار تحقیقاتی، ترویجی، تهیه سم و کود و همچنین توصیه‌های ترویجی را انجام خواهیم داد که کشاورزان و باغداران خسارت نبینند.

کد خبر 4620533

توافق واشنگتن و تهران چه کسانی را نگران می‎کند؟|چه کسی خواستار جنگ آمریکا علیه ایران است؟

سفیر ایران در لندن: تمام ملت ایران پشتیبان نظام هستند| طرفدار درگیری نیستیم| مردم برای پرداخت هزینه مقاومت در برابر آمریکا آماده‌اند| انقلابی خاموش در حال رخ دادن در اقتصاد ایران است

دستگیری راننده پورشه مرگ+عکس

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۱۴۳۸۷۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • باغات اردبیل دچار خسارت 70 درصدی شدند
 • استقبال «آمدنیوز» از نابودی ایران!
 • ۷۰ درصد باغات اردبیل دچار سرمازدگی شدند
 • واحد قیرسازی پالایشگاه تبریز آلایندگی ندارد
 • دستگیری سارق باغات در بهشهر
 • خسارت گسترده سیل به باغات لرستان/ نجات انجریستان و انارستان لرستان نیازمند مشارکت مردم و حمایت مسئولان است
 • کارگروه استانی رفع آلایندگی عسلویه برگزار شد
 • دانشگاه رفسنجان میزبان اجرای پنج طرح اقتصاد مقاومتی
 • هوای مه‌ولات قابل پیش‌بینی نیست!
 • پنج طرح اقتصاد مقاومتی در دانشگاه رفسنجان اجرا می شود
 • فاز سوم دانشگاه ولیعصر رفسنجان ۸۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد
 • خسارت سیل به ۵۰۰۰ هکتار از باغات لرستان/ انجیرستان معمولان ظرف ۲۰ روز آینده پاک‌سازی می‌شود
 • خسارت ۱۲۷ میلیارد تومانی سرمازدگی به باغات گردوی خلخال
 • خشکسالی، کره شمالی را با بحران جدی مواجه ساخته است
 • هنوز مجوز ی برای معدن D19 صادر نشده است/ توقف ایجاد صنایع جدید در محور یزد-اردکان
 • شمارش معکوس زنده به گور شدن درختان انجیرستان/ خطر جدی نابودی چندین هزار شغل در معمولان
 • باغات سیل دیده لرستان رسوب گرفته‌اند
 • پایان کار پاکسازی انجیرستان معمولان تا ۲۰ روز آینده/آسیب سیل به ۵ هزار هکتار از باغات استان/ راه اندازی چهار ایستگاه پمپاژ سیار با مشارکت مردم
 • ۷۰ درصد منابع آب باغات خسارت دیده لرستان تامین شد؛ پاکسازی انجیرستان معمولان تا ۲۰ روز آینده