«علی مرادی» رئیس فدراسیون در پنج پست دبیرکلی، نائب رئیس اول، نواب رئیس و هیات رئیسه فدراسیون بین المللی نامزد شده است و ضمن آنکه در کمیته های فنی، آموزش و پژوهش و همچنین پزشکی نیز علیرضا قریشی، محسن بیرانوند و داود باقری نامزد هستند.
بی شک یکی از مهمترین پست های هر فدراسیون بین المللی، ریاست آن است که فرایند رسیدن به آن بسیار پیچیده، سخت و نیاز به ارتباطات تنگاتنگ با کشورهای مختلف دارد. تاماش آیان مجارستانی از سال 2000 تاکنون به مدت تقریبا 17 سال این پست را تحت سیطره خود قرار داده است.
البته او از سال 1970 تا 1976 به عنوان نایب رئیس و از سال 1976 تا 2000 نیز دبیر کل فدراسیون بین المللی بود و در مجموع طی کمتر از نیم قرن (47 سال) گذشته، تصمیمات این ورزش المپیکی تحت تاثیر این پیرمرد زیرک، باهوش، خستگی ناپذیر و سیاستمدار مجارستانی قرار گرفته و شخصیتی شناخته شده در دنیای ورزش است که به نظر می رسد به این سادگی قصد کنار رفتن و بازنشستگی ندارد.
به همین دلیل شش نفر دیگر نامزدهای پست ریاست یعنی یوسف المنا از قطر (رئیس کنفدراسیون وزنه برداری آسیا)، «ون گو آنگ ما» از چین، علی مرادی از ایران، «مونیکو پونتویلا» از فیلیپین، آنتونیو اورسو از ایتالیا (رئیس فدراسیون وزنه برداری قاره اروپا) و «نیکو ولاد» از رومانی کار بسیار سختی را برای مبارزه با پیرمرد وزنه برداری جهان خواهند داشت.
اما در پست دبیر کلی نیز شش نفر از جمله علی مرادی از ایران، «آتیلا آمفی» از مجارستان، «ون گو آنگ ما» از چین، «کارلوس کوینونز»، «نیکو ولاد» از رومانی و «محمد جلود» از عراق حضور دارند و در پست نایب رئیسی نیز 10 نفر، کرسی های نواب رئیس 27 نفر و هیات اجرایی نیز 51 نفر حضور دارند.
البته در یک سال گذشته علی مرادی به واسطه ارتباطات خوبی که از گذشته و طی 12 سال دبیر کلی کنفدراسیون وزنه برداری آسیا با کشورها و قاره های مختلف ایجاد کرده بود و همچنین فعالیت هایی که در یک سال گذشته با حمایت وزارت ورزش و جوانان انجام داد، امید زیادی برای گرفتن یکی از کرسی های بین المللی دارد.
مرادی، هر چند کار بسیار سختی را در انتخابات به دلیل ارتباطات پیچیده و زد و بندهای پشت پرده دارد، اما امیدواریم که بتوانیم پس از سال ها یک ایرانی بر مسند کرسی فدراسیون بین المللی بنشیند.
از سوی دیگر محسن بیرانوند نیز برای حضور در کمیته مربیان با 34 نامزد، علیرضا قریشی برای حضور در کمیته فنی با 42 نامزد و داود باقری برای حضور در کمیته پزشکی با 13 نامزد رقابت خواهند کرد.
در انتخابات فدراسیون بین المللی وزنه برداری که روز سه شنبه برگزار می شود 119نفر برای پست های مختلف ثبت نام کرده اند.
علی مرادی رئیس فدراسیون وزنه برداری، داود باقری نایب رئیس فدراسیون، سید علیرضا قریشی رییس هیأت وزنه برداری خوزستان و محسن بیرانوند رئیس کمیته آموزش و مربیان، نمایندگان ایرانی حاضر در انتخابات فدراسیون جهانی وزنه برداری روز شنبه - دیروز - وارد بانکوک شدند.
بر همین اساس امروز (یکشنبه) جلسه هیأت رئیسه فدراسیون بین المللی برگزار و فردا - دوشنبه - جلسه کنگره انتخابات فدراسیون بین المللی و 9 خرداد ماه نیز مراسم رای گیری برگزار خواهد شد.
*نگاهی به تاریخچه حضور ایرانیان در فدراسیون بین المللی
حسین صادق در سال 1325 به عنوان نخستین رئیس فدراسیون وزنه برداری انتخاب و در سال 1330 به عضویت فدراسیون بین المللی درآمد تا با حضور در کمیته فرهنگی، نخستین کرسی بین المللی وزنه برداری کشورمان را به دست آورد. صادق به مدت پنج سال (1956-1951) عضو این کمیته بود.
پس از آن عبدالمجید بختیار نخستین رئیس فدراسیونی بود که به عنوان یکی از اعضای هیات رئیسه فدراسیون بین المللی انتخاب شد. او که در سال 1333 مسئولیت ریاست فدراسیون وزنه برداری را به عهده داشت در سال 1335 در کنگره المپیک 1956 ملبورن به عنوان یکی از نواب رئیس فدراسیون بین المللی انتخاب شد و تا سال 1960 میلادی (1339) در این سمت باقی ماند.
چهار سال بعد و و همزمان با آغاز بازی های المپیک 1964 توکیو (مهر ماه 1343) بختیار در دومین دوره حضور خود به عنوان رئیس فدراسیون وزنه برداری به عنوان نایب رئیس اول فدراسیون بین المللی برگزیده شد و به مدت چهار سال این کرسی با ارزش را برای وزنه برداری ایران در اختیار گرفت.
از آن سال تاکنون 49 سال گذشته و پس از آن حضور ایرانیان تنها به عضویت مرحوم شهابی در کمیته پزشکی این فدراسیون بین المللی ختم شد.
برای آگاهی از آخرین اخبار ورزش ایران و جهان با کانال ورزشی ایرنا در تلگرام irnavarzesh@ همراه شوید.
ورزشی**1067**
خبرنگار: رضا رمضانی انتشاردهنده:علی خورسندی

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

جایگاه جوان در مسجد طراز اسلام/ چرا هیأت‌ها از مساجد پررونق‌ترند؟

به گزارش ایکنا، فارس نوشت: نسل جوان هر کشوری سرمایه‌های آن کشور است، سرمایه‌ای که با به فعلیت درآمدن آن می‌تواند موجب رشد جامعه باشد. در کشور ما به علت رشد بالای جمعیت، بخش بزرگی از جمعیت جامعه، نسل جوان هستند و این امر ضرورت برنامه‌هایی برای تربیت این نسل را افزایش می‌دهد، نسلی که هدف اصلی تهاجم فرهنگی دشمن است که در آن نقش مساجد در دفاع از باورهای دینی بسیار مهم است و به‌عنوان مهم‌ترین پایگاه‌های دینی، نقش مهم و ویژه‌ای را در ترویج فرهنگ، اعتقادات، رشد مباحث دینی و علمی دارند و حتی دانشگاه‌های بزرگ علمی و محل رشد و تربیت نخبگان علمی و دینی هم هستند. امروزه با رشد فناوری‌های علمی و ارتباطات گسترده دیگر نمی‌توان مانع ورود فرهنگ بیگانه به کشور شد، ازاین‌رو باید به جوانان در برابر هجوم افسار بیگانه مصونیت بخشیم.

حجت الاسلام‌ هادی عجمی،‌ مدرس مرکز تخصصی نماز ستاد اقامه نماز  به فارس گفت: بر اساس آموزه‌های اسلامی، مسجد پایگاه و قرارگاه فرهنگی دین اسلام محسوب می‌شود. در سیره پیامبر (ص) نیز مسجد دارای چنین جایگاهی بود که برای تبیین اهمیت و جایگاه حضور جوان در این پایگاه فرهنگی، دینی و حتی جنگی و نظامی، باید نگاهی به جایگاه حضور جوان در حکومت اسلامی در زمان پیامبر (ص) داشته باشیم زیرا این حکومت تنها حکومت اسلامی موجود است که به‌صورت کامل بر پا شد.* جوانان در صدر اسلام دارای چه جایگاه و نقشی در مساجد بودند؟

پیامبر (ص) می‌فرماید: «زمانی که مبعوث شدم، جوان‌ها اطراف من را گرفتند و اگر کمک آن‌ها نبود، موفقیتی حاصل نمی‌شد.» پس ایشان در انتصابات خود به جوان‌ها توجه ویژه‌ای داشتند، به‌طوری‌که ایشان در انتصاب جوانی به فرماندهی جنگ مورد اعتراض دیگران قرار گرفت البته ایشان نه‌تنها در زمان‌های ابتدایی حکومت اسلامی بلکه در دوران بعد از فتح مکه نیز از جوانان در پست‌های حکومتی و فرماندهی جنگ استفاده می‌کردند.

مدیریت جوانان در مساجد، مدل مطلوب اسلامی

* در حکومت مهدوی که نقطه اوج حکومت اسلامی است، جوانان چه نقشی دارند؟

در حکومت مهدوی که غایت و پایان حکومت اسلامی است نیز جوانان حضوری فعال و پررنگ دارند تا آنجا که بر اساس روایات، حضور جوانان در سپاه امام مهدی (عج) چنان پررنگ و فراوان است که حضور افراد مسن در آن، مانند نمک روی غذاست.

 

در زمان حکومت پیامبر (ص) و قطعاً در زمان حکومت مهدوی، مرکز و مقر اصلی فرماندهی فرهنگی و نظامی حکومت در مسجد است، زمانی که مدیران یک حکومت جوانان هستند و مقر اصلی آن نیز مسجد است، قطعاً مدیران مسجد باید جوانان باشند و این مدل مطلوب اسلامی است.

* چرا امروز این مدل مطلوب اسلامی در جامعه و کشور ما پیاده نشده است؟

 جامعه اسلامی امروز متأسفانه دارای دو مشکل است؛ اول اینکه مساجد ما امروز مقر مدیریت فرهنگی، اجتماعی و سیاسی کشور نیست و این پایگاه مدیریتی به مجموعه‌های دیگر منتقل شده است که نیازمند تلاش است تا به حد آرمانی خود برسد. از سوی دیگر جوان‌ها هنوز آن‌چنان‌که باید، مدیریت مساجد را در دست نگرفته‌اند. البته این دو مشکل با یکدیگر مرتبط هستند و یکی از عللی که مساجد هنوز در جامعه جایگاه مدیریتی خود را پیدا نکرده، عدم حضور جوانان در مسجد است زیرا جایی که جوان ورود پیدا کند، خلاقیت ابتکار و نوآوری ایجاد می‌شود.

امیرالمؤمنین (ع) می‌فرمایند: زمانی که بنا دارم مشورتی انجام دهم، اول با جوانان مطرح می‌کنم زیرا ذهن جوانان تیزتر است و زودتر به نتیجه می‌رسد و بعد از آن‌که با جوانان مشورت گرفتم، نتیجه را با میان‌سالان مطرح می‌کنم زیرا آنان تجربه بیشتری دارند.

دفاع مقدس نمونه‌ای از توفیقات مدیریت و فرماندهی جوانان

* اگر مدیریت مساجد به دست جوانان سپرده شود، چه توفیقات و ثمراتی دارد؟

اگر این مدیریت به جوانان واگذار شود، مانند نمونه‌های دیگری که مدیریت در دسته جوانان است، توفیقات بسیاری حاصل می‌شود. تجربه دفاع مقدس و اطلاعات و آمار از آن دوران نشان می‌دهد که حضور جوانان و فرماندهی آن‌ها در این عرصه، بسیار بیشتر از میان‌سالان بوده است و بسیاری از فرماندهان آن دوران، هنوز به سن ۴۰ سالگی نرسیده بودند که به شهادت رسیدند که نشان می‌دهد اگر در مساجد، فرماندهی و مدیریت با جوانان باشد توفیقات بسیاری حاصل خواهد شد.

 

نمونه‌ای دیگر از مدیریت جوان‌ها امروز در هیأت‌های مذهبی در حال رخ دادن است که جای سؤال دارد چرا هیأت‌های مذهبی علی‌رغم آن‌که شاید آسیب‌هایی داشته باشند امروز موفق‌تر از مساجد در جذب افراد و جوانان هستند؟ پاسخ آن است که مدیریت آن‌ها با جوانان است.

سومین نمونه موفق مدیریت جوانان امروز در فناوری‌های روز مانند آی‌تی در حال رخ دادن است، به این دلیل که این فناوری‌ها با حضور جوانان در حال شکل‌گیری است، سرعت رشد بسیار بالایی دارد که این نمونه‌ها نشان می‌دهند، عرصه‌هایی که امروز با مدیریت جوانان در حال فعالیت است موفق‌تر عمل می‌کنند.

جایگاه یک جوان در مسجد باید به حدی برسد که مدیریت این مجموعه را بر عهده بگیرد. البته با مشورت بزرگ‌ترها و میان‌سال‌ها باید این مهم انجام شود.

راه‌های جذب جوانان در مساجد

* چه راهکارهایی برای جذب بیشتر جوانان در مساجد وجود دارد؟

یکی از راهکارها برای جذب جوانان و حضور آنان در مساجد، سپردن مدیریت‌ها و امور مساجد به آنان است. بسیاری از افرادی که امروز در مساجد فعالیت می‌کنند، در سنین جوانی به مدیریت و مسئولیت امور در مسجد منصوب شدند اما متأسفانه امروز دلشان نمی‌آید که امور را محول کنند. البته شاید یکی از علت‌ها آن باشد که این افراد علاقه به کار برای انقلاب دارند. این افراد امروز باید با حرکتی انقلابی، جای خود را به جوانان بدهند. البته این تغییر مدیریتی به معنای خارج شدن آن‌ها از عرصه نیست بلکه این افراد باید در پست‌های مشاوره‌ای حضور داشته باشند.

 

جایگاه مسجد در اسلام باید برای جوانان تبیین شود

برای جذب جوانان در مساجد، باید فرهنگسازی در میان این سنین صورت گیرد، امروز بسیاری از جوانان، اگر بنای به انجام کار فرهنگی داشته باشند به‌طور مثال یک هیأت جوانان تأسیس می‌کنند یا یک قرارگاه فرهنگی در جایی به‌غیر از مسجد بنا می‌کنند و حتی برای این امر هزینه هم می‌کنند. این‌ها دلسوز انقلاب و اسلام هستند اما متوجه نشدند که در اسلام، قرارگاه فرهنگی مسجد است و باید هزینه‌ها را به سمت مسجد بیاورند، لذا باید جایگاه مسجد برای آنان تبیین شود.

مدیریت مسجد یک گرایش رشته‌های مدیریت دانشگاه شود

مدیریت مسجد در نظام آموزشی رشته مدیریت دانشگاه‌های کشور باید تبیین شود؛ زیرا زمانی که از مدیریت جوان در مسجد گفته می‌شود باید در گرایش‌های مدیریتی دانشگاه به آن توجه شود تا بتواند به این مهم کمک کند. اگر کرسی آزاداندیشی پیرامون مساجد در دانشگاه‌ها شکل بگیرد، موجب می‌شود که جوانان به سمت مدیریت در مساجد حرکت پیدا کنند.

یکی از موانع حضور جوانان در عرصه مدیریتی مسجد مشکل مالی است

* مهم‌ترین مانعی که موجب عدم حضور و فعالیت جوانان در مساجد می‌شود، چیست؟

یک جوان زمانی که بناست در مدیریت مسجد حضور پیدا کند، معادل زمان‌ها و ساعت‌هایی که برای مسجد وقت می‌گذارد باید تأمین مالی شود و امروز بر اساس گزارش‌ها و تجربه میدانی، یکی از موانع حضور جوانان در عرصه مدیریتی مسجد، مشکل مالی است و افرادی که عمدتاً بازنشسته هستند و دغدغه مالی ندارند در مسجد حضور پیدا می‌کنند.

 

ممکن نیست یک جوان صبح تا عصر در محیط کاری خود برای تأمین مالی تلاش کند و پس از آن برای امور فرهنگی یک مسجد بتواند برنامه‌ریزی و اقدام کند. این‌گونه برنامه‌ریزی‌ها شعاری و حداقلی است و خروجی لازم را ندارد؛ در حالی‌ که مساجد ما اگر به این مهم توجه داشته باشند که باید درآمد داشته باشند، حال این درآمد از مغازه، خانه و یا وقف تأمین شود، قادر خواهد بود برخی از جوانان موفق را به‌عنوان همکار فرهنگی در مسجد استخدام کند.

یکی از راه‌حل‌ها برای جوانانی که علاقه‌مند کار در مساجد هستند، آن است که دوره سربازی را در مسجد سپری کنند.

* پیگیری چنین طرح‌هایی برای رفع موانع حضور جوانان در مسجد با چه نهادی است؟

متأسفانه یکی از معضلات امروز مدیریتی مساجد، نبود یک سازمان و نهاد واحد برای پیگیری امور مسجد است؛ به‌طوری‌که امروزه امور هر یک از بخش‌های مسجد را یک‌نهاد برعهده دارد، به‌طور مثال سازمان امور مساجد تنها مسئول امور ائمه جماعات، سازمان اوقاف متولی عمران مساجد و کانون فرهنگی هنری مساجد نیز متولی امور فرهنگی مساجد است و این نهادها هیچ‌گونه هم‌افزایی و همبستگی با یکدیگر ندارند و لازم است هم‌افزایی در این امور میان این نهادها صورت پذیرد.

انتهای پیام

تصاویر| حاشیه‎های جنجالی باخت تراکتورسازی

نوبخت: افزایش 400 هزار تومانی حقوق باید از این ماه برای همه کارکنان و بازنشستگان محسوب شود

محمد کاظم تارتار برنده 100 میلیونی مسابقه برنده باش ۳۰ فروردین ۹۸ کیست؟

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۴۳۶۹۷۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • تغییرات گسترده مدیران صنعت پرداخت الکترونیک در سال ۹۷ نشانه چیست؟
 • سفر نخست وزیر پاکستان، گامی در توسعه روابط تجاری با ایران
 • گزارش تسنیم از سفر منطقه‌ای ظریف|حرکت پرشتاب قطار دیپلماسی ایران در مسیر تهران-آنکارا-دمشق
 • هیات‌ها هر چه فعالیت کنند، فدراسیون درو می‌کند
 • فراخوان ارسال داستان به محفل ادبی انجمن قصه و داستان آستانه اشرفیه
 • افزایش سرمایه‌گذاری آمریکا برای خرابکاری در ایران و روسیه/بازداشت دو جاسوس اماراتی در ترکیه/رایزنی یک هیئت روسی بلندپایه با محمد بن سلمان درباره سوریه/تغییرات گسترده در کابینه عمران خان همزمان با سفر به ایران
 • پیام ظریف در آستانه سفر نخست‌وزیر پاکستان به ایران
 • یمن|دفع حملات گسترده مزدوران عربستان به تعز
 • بهره برداری از مسجد میرزاگلبند با حضور سردار حزنی
 • تغییرات گسترده در کابینه عمران خان همزمان با سفر به ایران
 • رئیس هیئت وزنه برداری قم تغییر کرد
 • رایزنی فدراسیون تیروکمان با رئیس کمیته استعدادیابی فدراسیون جهانی برای تربیت مربی
 • وزنه بردار ارومیه به مسابقات آسیایی چین اعزام شد
 • اولین گروه از وزنه برداران زن و مرد ایران عازم چین شدند
 • نخستین گروه وزنه‌برداری شب گذشته راهی چین شد
 • رئیس جدید هیئت وزنه برداری استان قم مشخص شد
 • اعلام استارت لیست وزنه برداری قهرمانی آسیا/ ۳ ایرانی صدرنشین شدند
 • رسانه سعودی: بحران سوریه در آستانه گشایش
 • بانوی وزنه‌بردار کردستانی برای حضور در مسابقات آسیایی عازم کشور چین می‌شود