به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از استان مرکزی، فریبا غیاثی، کارشناس آمار جمعیت و مهاجرت اداره‌کل ثبت احوال استان مرکزی، در کارگروه برش استانی برنامه کنترل و کاهش طلاق که امروز، دوشنبه اول آبان ماه در استانداری برگزار شد، گفت: بر اساس آمار ثبت شده در 5 ماهه نخست امسال نسبت به 5 ماه نخست سال 95 منفی 22 درصد کاهش ازدواج و منفی 20.

3 درصد با کاهش طلاق مواجه هستیم البته کاهش آمار طلاق به دلیل کاهش ازدواج بوده است.
وی ادامه داد: در اراک در پنج ماهه نخست سال 95 ، 2 هزار و 366 مورد و در سال جاری نیز یک هزار و 760 مورد ازدواج ثبت شده است که نسبت به سال گذشته کاهش 25 درصدی را شاهد هستیم. همچنین 803 مورد در سال 95 و 585 مورد در پنج ماهه 96 ثبت طلاق در اراک داشتیم که  کاهش 27.1 درصدی داشته است.
 غیاثی تصریح کرد: شهرستان‌های آشتیان، تفرش و کمیجان در فروردین ماه بالاترین آمار ازدواج‌های با سابقه کمتر از دو سال را تجربه کرده‌اند در خرداد نیز کمترین ثبت ازدواج را داشتند. در شش ماهه نخست امسال، شهرستان‌های اراک، تفرش، خمین و دلیجان بیشترین و خنداب کمترین آمار را در بخش میانگین ازدواج‌های با سابقه کمتر از دو سال که برای اولین بار اتفاق افتاده را به خود اختصاص داد.
کارشناس آمار جمعیت و مهاجرت اداره‌کل ثبت احوال استان مرکزی گفت: طلاق‌ها در دو حوزه شهری و روستایی دسته بندی می‌شوند، در بحث اختلاف زوجین، بیشترین اختلاف متعلق به گروه سنی با فاصله 3 سال است که شامل 113مورد می‌شود 110 مورد مربوط به بخش شهری و 3 مورد نیز مربوط به بخش روستایی است. البته آمار بخش روستایی هنوز به روز رسانی نشده است.
وی با اشاره به اینکه استان مرکزی در 5 سال اول زندگی بیشترین آمار طلاق را به خود اختصاص داده است، گفت: بیشترین طلاق‌های ثبت شده از جانب زوج، متعلق به اراک و کمترین متعلق به کمیجان است. بیشترین آمار طلاق زوج‌های 25 تا 29 سال متعلق به اراک و کمترین با 5 مورد متعلق به آشتیان و کمیجان است.
غیاثی تصریح کرد: آمارهای شهرستان‌های محلات و فراهان به دلیل اینکه دفترخانه رسمی ندارند در شهرستان‌های آشتیان، تفرش و دلیجان ثبت می‌شود. بر اساس توزیع سنی طلاق 25 تا 29 سال از 30 تا 34 سال، بیشترین مورد طلاق یعنی 134 مورد بوده است یعنی بیشترین ثبت طلاق در استان مربوط به اختلاف سنی 3 تا 5 سال است.
کارشناس آمار جمعیت و مهاجرت اداره‌کل ثبت احوال استان مرکزی ادامه داد: تعداد طلاق‌های ثبت شده بر حسب مدت ازدواج کمتر از یک سال،  152 مورد است در واقع 12.9 درصد کل طلاق‌های استان را به خود اختصاص داده است، کمتر از 1 تا 5 ساله 51.8 درصد است یعنی نیمی از طلا‌ق‌های استان بین 1 تا 5 سال بعد از شروع زندگی مشترک اتفاق افتاده است.
وی افزود: بر اساس توزیع سنی زوجین در هنگام طلاق که 25 تا 29 سال از 30 تا 34 سال مدنظر است 128 مورد طلاق شهری داشتیم در تعداد طلاق‌های ثبت شده شهری بر حسب سن زوج به تفکیک شهرستان، اراک با دارا بودن 156 مورد بیشترین طلاق را در گروه سنی 30 تا 34 سال دارد و شهرستان خنداب با دارا بودن 2 مورد کمترین آمار را به خود اختصاص داده است.
غیاثی گفت: در بخش روستایی 25 تا 29 ساله‌ها نیز شهرستان‌های خنداب، دلیجان بیشترین و تفرش و شازند کمترین آمار را دارند. در زوجه‌ها، شهرستان اراک با دارا بودن 142 مورد بیشترین و کمیجان با دارا بودن 2 نفر در مقطع سنی 25 تا 29 سال کمترین مورد طلاق را دارند و در بخش زوجه‌های روستایی ساوه با دارا بودن 4 مورد بیشترین و خمین با دارا بودن یک مورد کمترین آمار طلاق را به خود اختصاص داده‌اند.
کارشناس آمار جمعیت و مهاجرت اداره‌کل ثبت احوال استان مرکزی  در پایان بیان کرد: میانگین سن طلاق زوجین در آشتیان با دارا بودن 38 سال بیشترین و در شهرستان کمیجان با میانگین 31 سال کمترین بوده است. در بحث میانگین سن زوجه بالاترین سن متعلق به شهرستان‌های اراک و خمین و کمترین نیز متعلق شهرستان شازند است.

منبع: ایکنا

خبر بعدی:

تورم نقطه به نقطه دی ماه مرکز آمار به عدد آبان ماه بانک مرکزی رسید+ نمودار

به گزارش فارس، ماه گذشته در گزارشی دلایل اختلاف نرخ تورم بانک مرکزی و مرکز آمار ایران پرداختیم و عنوان کردیم یکی از دلایل اختلاف تورم بانک مرکزی و مرکز آمار علاوه بر عواملی که بارها مطرح شده، بازه‌های زمانی محاسبه تغییرات قیمت کالاها و خدمات است. 

طبق اطلاعات به دست آمده، مرکز آمار ایران تغییرات قیمت‌ها در طول سه هفته از یک ماه را محاسبه می‌کند، اما بانک مرکزی تغییرات قیمت‌ها را در طول یک ماه ارزیابی می‌کند. به همین دلیل مرکز آمار با یک فاصله یک تا دو ماهه به نرخ‌هایی نزدیک به ارقامی می‌رسد که بانک مرکزی یک یا دو ماه قبل محاسبه کرده است.

در واقع با توجه به اینکه تغییرات قیمت‌ها در ماه‌های اخیر روندی صعود داشته است، تغییرات قیمت‌ها در هفته پایانی ماه در ارقام مرکز آمار محاسبه نمی‌شود. اما در ماه بعد، در سه هفته مورد بررسی تغییرات قیمت‌ کالاها و خدمات اضافه شده و تغییرات اعمال می‌شود. به همین دلیل است که نرخ تورم مرکز آمار در یک ماه بین اعداد تورم اعلام شده از سوی بانک مرکزی بین دو ماه پیش از آن است.

به گزارش فارس، نرخ تورمی که مرکز آمار برای دی ماه اعلام کرده است، از همان الگوی فرضی تبعیت می‌کند و تورم میانگین مرکز آمار برای دی ماه نزدیک به تورم آذر ماه بانک مرکزی و تورم نقطه به نقطه آن نزدیک به تورم نقطه به نقطه آبان ماه بانک مرکزی است.

روز گذشته مرکز آمار ایران نرخ تورم در پایان دی ماه را 20.6 درصد و تورم نقطه به نقطه در این ماه را 39.6 درصد اعلام کرد که اعداد نزدیک به اعداد تورمی آذر ماه آذر ماه و بانک مرکزی است.

 بانک مرکزی ماه گذشته به دلیل اینکه نرخ تورم نقطه به نقطه در گزارش این نهاد با عبور از مرز 40 درصد به 42.3 درصد رسیده بود، با دستور دولت، امکان انتشار آن را پیدا نکرد. مرکز آمار ایران تورم نقطه به نقطه دی ماه امسال را 39.6 درصد محاسبه کرده است و با توجه به الگوی محاسباتی این مرکز و تحولات شاخص قیمت کالاها و خدمات، تورم نقطه به نقطه این نهاد برای بهمن ماه قطعا از 40 درصد عبور خواهد کرد و مشخص نیست آن زمان دولت با این آمار مرکز آمار چه برخوردی خواهد کرد.

* ارقام تورم بانک مرکزی و مرکز آمار

دوره تورم بانک مرکزی تورم مرکز آمار تورم نقطه به نقطه بانک مرکزی تورم نقطه به نقطه مرکز آمار دی  _ 20.6 _ 39.6 آذر  21.2 18 42.3 37.4 آبان 18.4 15.6 39.9 34.9 مهر 15.9 13.4 36.9 32.8 شهریور 13.5 11.3 31.4 25.7 مرداد 11.5 9.7 24.2 19.3 تیر 10.2 8.7 18 13.8 خرداد 9.4 8.2 13.7 10.2 اردیبهشت 9.1 8 9.7 8.3 فروردین 9.2 8.1 7.9 7.2

طعنۀ سیاسی و زشت به علیرضا بیرانوند + عکس

قیمت خودرو باز هم گران شد| فهرست جدید قیمت‌ محصولات ایران‌خودرو اعلام شد+جدول

استخدام ورودی‌‌های ۹۷ دانشگاه فرهنگیان و رجایی پیمانی شد

منبع این خبر، وبسایت iqna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۴۴۳۵۸۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • پیش بینی دمای استان گلستان پنجشنبه چهارم بهمن ماه
 • اقتصاد ایران در سال ۹۸
 • افزایش ۷ درصدی آمار نزاع در ۹ ماهه امسال
 • افزایش ۷ درصدی آمار نزاع در ۹ ماهه امسال/تهران در صدر مراجعات
 • افزایش7درصدی آمار نزاع در سال97
 • 12میلیون از جوانان کشور در شرف ازدواج هستند/مشاوره بعد ازدواج و قبل از طلاق، گامی برای مدیریت طلاق
 • تهرانی ها در نزاع اول شدند/افزایش 7 درصدی آمار نزاع در 9 ماهه امسال
 • آمار قابل تامل ؛ تهرانی‌ها عجیب جنگجو شده‌اند !
 • بیش از 900 زوج مازنی آموزش های همگام با ازدواج را فرا گرفتند
 • طبق آمار ، تهرانی‌ها جنگجو شده‌اند
 • کاهش 5.6 درصدی ازدواج و افزایش8.5 درصدی آمار طلاق در نهاوند
 • ثبت نام ۲۶۷ زوج دانشگاه آزاد فارس برای مراسم ازدواج دانشجویی
 • ثبت کمترین بدهی خارجی روسیه طی ۱۰ ساله گذشته
 • فتاوای آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مدظله) در مورد ازدواج های حرام
 • ۱۰ ماهه ۸۳۹ هزار نفر وام ازدواج گرفتند
 • امسال سال سرنوشت سازی برای حوزه ازدواج است
 • نکات کلیدی در برخورد با فرزندان پس از طلاق
 • دادستان تهران برخی پرونده های مهم قضایی را تشریح کرد
 • اصلی‌ترین عامل گریز جوانان از ازدواج کدام است؟