وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تعزیه را هنری ترکیبی و عاملی برای حیات اجتماعی در حوزه‌های مختلف دانست و شهرستان «لامرد» را یکی از پایگاه‌های مهم تعزیه برشمرد.

به گزارش ایسنا، سید عباس صالحی شامگاه پنجشنبه 17 آبان در آیین اختتامیه سیزدهیم سوگواره تعزیه کشوری که در مجموعه فرهنگی مذهبی ابوفاضل لامرد برگزار شد، گفت: عشق و محبت به اهل بیت(ع) بین مردم ایران در طول تاریخ و علیرغم مسافت‌های جغرافیایی و مذهبی و ادیان توانسته مجموعه وسیع ایرانی را زیر یک خیمه جمع می‌کند.

صالحی گفت: پیمایش‌های مختلف اجتماعی نشان می‌دهد که محبت به ائمه(ع) در جامعه ایران بیش از هر موضوع دیگری مردم را دور هم جمع می‌کند.

وی گفت: مطالعات اجتماعی انجام شده در ایران توسط دستگاه‌های مختلف در چند دهه اخیر نشان می‌دهد 80 درصد مردم ایران مهر اهل بیت (ع) احساس می‌کنند و این احساس بین مردم فارس بیش از 90 درصد است .

صالحی با بیان اینکه این مهر و عشق به اهل بیت نمادها وقالب های مختلفی دارد تصریح کرد: یکی از این قالب‌ها تعزیه است که در چند سده اخیر عشق و علاقه خاصی بین ایرانیان داشته و لامرد یکی از پایگاه‌های مهم این رویداد معنوی و الهی مطرح محسوب می‌شود.

وی گفت: تعزیه از یک طرف تجسم بخش حوادث تشیع است و از طرفی یک هنر ترکیبی است ما آیین‌های مختلفی داریم اما هیچ آیینی مانند تعزیه برخلاف دیگر هنرها که یک رسته‌ای هستند ترکیبی از هنرهای نمایشی، ادبی، تجسمی و آوایی است.

صالحی تعزیه را هنری مردمی خواند و ادامه داد: ماندگاری تعزیه ریشه در عمق ارادت مردم به اهل بیت (ع) دارد، تعزیه از معدود هنرهایی است که مردم پایگاه اصلی آن هستند که این به دلیل همان محبت به ائمه اطهار است .

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به دیگر ویژگی‌های تعزیه گفت: تعزیه نمادها و واقعیت‌ها را باهم پیوند زده، نباید آن را به عنوان یک آیین دست کم گرفت. تعزیه کارکردهای قابل توجه داشته و در بخش های مختلف معنوی، وجودی تاثیرات قابل توجهی داشته و ارتباط با اولیا و نفرت از دشمنان را در ما ایجاد کرده، به طوریکه طی چند صدسال اخیر تعزیه بیش از خطابه و شعر موثر بوده است.

صالحی تاکید کرد: تعزیه در حیات اجتماعی ما در حوزه فرهنگی و دینی، هم در حوزه فرهنگ عمومی و هنرهای ایرانی و هم در هویت سیاسی، عیرت دینی، حقیقت جویی، حقیقت خواهی و دشمن ستیری نقش عظیمی داشته و دارد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه لامرد به عنوان قطب تعزیه به تکاپوی خود ادامه می‌دهد،گفت: امیدواریم ایده‌هایی که برای گسترش این هنر و آیین مطرح شده مورد حمایت قرار گرفته و لامرد هم در حوزه دینی و هنری با یک نگاه راهبردی بیش از پیش حرکت کند.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

خبر بعدی:

زبان دانی و جهان شناسی از لوازم مهم در صدور معارف اهل بیت (ع) به دنیاست

آیت الله شهرستانی گفت: معارف اهل بیت علیهم السلام به ندرت به شکل صحیح به خارج از مرزها صادر می شود، پژوهشکده عروه الوثقی می تواند کارهای بزرگی در راستای صدور معارف اهل بیت(ع) انجام دهد

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از روابط عمومی پژوهشکده بین المللی عروةالوثقی، رئیس و مدیران پژوهشکده بین المللی عروةالوثقی با آیت الله شهرستانی نماینده تام الاختیار مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی سیستانی دیدار و گفت وگو کردند. دراین جلسه آیت الله شهرستانی پس از گزارش ریاست پژوهشکده با بیان این که بعد از انقلاب اسلامی ایران، اکثر مراکز علمی و دانشگاه های دنیا در صدد شناخت این پدیده(انقلاب اسلامی) بودند، گفت: حتی در اکثر دانشگاه ها کرسی های شیعه شناسی راه افتاد اما متاسفانه حضور شیعیان در این مراکز بسیار اندک بود و اکثر کرسی ها را غیر شیعیان بر عهده گرفتند.

نماینده تام الاختیار آیت الله سیستانی افزود: شیعه شناسی ای که در دانشگاه ها عرضه می گردد عمدتا شیعه شناسی اسماعیلیه است و معارف اهل بیت علیهم السلام به ندرت به شکل صحیح به خارج از مرزها صادر می شود.
 

 

حضور ما در صحنه بین الملل بسیار کمرنگ است
نماینده آیت الله سیستانی در ایران با اشاره به این که باید این احساس در ما ایجاد شود که حضور ما در صحنه بین الملل بسیار کمرنگ است، اظهار داشت: اگر مقداری حضور و حرکت داشته باشیم درک می کنیم که به چه مقداری دنیا تشنۀ معارف اهل بیت علیهم السلام می باشد. متاسفانه متولیان امر نه تنها این موضوع مهم را نمی دانند بلکه درک هم نمی کنند و حتی شعارهایی می دهند که به ضرر اسلام است.
آیت الله شهرستانی تاکید کرد: اگر با چشم بصیرت دنیا را مشاهده کنیم، قضاوت بهتری خواهیم داشت. این پژوهشکده -عروه الوثقی- و امثال آن می توانند کارهای بزرگی در دنیا انجام دهند به شرط آنکه تکیه بر معارف اهل بیت علیهم السلام داشته باشند.

مدیرمجموعه موسسات آل البیت یکی از مهمترین لوازم صدور معارف اهل بیت علیهم السلام به دنیا را زبان دانی و جهان شناسی عنوان کرد و گفت: این نکته از اهمیت بالایی برخوردار است که بدانیم هر کاری آسیبی دارد منتهی فوایدی که این راه به همراه خود دارد در مقابل آسیب ها بسیار قابل ارزش است. تالیف و تحقیق و ترجمه به زبان انگلیسی و عربی خوب است ولی این تمام راه نیست بلکه نباید از زبان های دیگر غافل شد.


رویکرد پژوهشکده با نگاه بین المللی و براساس نیاز روز به این عرصه است

در ابتدای این دیدار حجت الاسلام دکتر مختاری رییس پژوهشکده بین المللی عروه الوثقی به عملکرد چند ساله پژوهشکده عروةالوثقی اشاره کرد و گفت: یکی از مزیت های این پژوهشکده آن است که از موازی کاری به دور است. 
وی با بیان این که مدیران این پژوهشکده در کنار فضل حوزوی و دانشگاهی، مسلط به زبان های انگلیسی و عربی و مبلغ بین المللی هستند، گفت: بسیاری از کتاب هایی که در این پژوهشکده تالیف می شود با نگاه و براساس نیاز بین المللی تدوین می گردد.
دکتر مختاری ادامه داد: تربیت طلاب عالم و زبان دانِ بین المللی از دغدغه های مسئولین این پژوهشکده به شمار می رود. با تاسیس شعبه ای در تهران و سایر استان ها قصد داریم استعدادهای بین المللی را شناسایی و جهت انتقال معارف ناب اهل بیت آنها را تعلیم دهیم.


درخواست تالیف کتبی در رابطه با شناخت اسلام و اخلاق پزشکی از منظر اسلام


رئیس پژوهشکده بین المللی عروةالوثقی با بیان این نکته که سفرهای فرامرزی باعث شناسایی نقاط خلاء می گردد، خاطر نشان کرد: در سفرهای فرامرزی و ملاقات با روسای دانشگاه های بین المللی درخواست تالیف کتبی در رابطه با شناخت اسلام و اخلاق پزشکی از منظر اسلام از این پژوهشکده  شده است.
حجت الاسلام و المسلمین محمد رضا پی سپار مسئول طرح دائرةالمعارف اسلام به زبان انگلیسی پژوهشکده بین المللی عروةالوثقی نیزدر این جلسه در باره چیستی و چگونگی طرح دائرةالمعارف گزارشی ارائه داد.
وی با اشاره به این نکته که در طی ده سال کار تبلیغی در خارج از کشوره به این نتیجه رسیدم که فعالیت های معارفی و تبلیغی شیعیان کمتر است و خلأهایی وجود دارد، گفت: مهمترین راه انتقال معارف شیعه به جهان تدوین دائرةالمعارف های متعدد در موضوعات مختلف است.
مسئول طرح دائرةالمعارف اسلام در ادامه خاطر نشان کرد: دائرةالمعارف های اسلامی که در دنیا وجود دارد و حتی در دانشگاه های مختلف به عنوان مرجع معرفی می گردد غالبا با ادبیات سنگین و توسط غیر شیعیان  و غیر مسلمانان تدوین شده است.
حجت الاسلام پی سپار گفت: مزیت دائرة المعارفی که در این پژوهشکده در حال نگارش است آن است که برای نوجوانان و به زبان و ادبیات آنها تالیف می گردد.

 

 

 

پایان پیام/49

طعنۀ سیاسی و زشت به علیرضا بیرانوند + عکس

قیمت خودرو باز هم گران شد| فهرست جدید قیمت‌ محصولات ایران‌خودرو اعلام شد+جدول

استخدام ورودی‌‌های ۹۷ دانشگاه فرهنگیان و رجایی پیمانی شد

منبع این خبر، وبسایت www.isna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۴۴۳۵۹۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • تلاوت استاد ابوالقاسمی در بیت امام خمینی(ره)
 • اهل بیت(ع) در برخورد با معاندین بهترین رفتار را داشتند
 • صالحی امیری: مانع جدی برای همکاری حدادی با فدراسیون دوومیدانی وجود ندارد
 • تجلیل از قهرمانان دوومیدانی با حضور صالحی امیری
 • تجلیل از قهرمانان دوومیدانی با حضور صالحی امیری/ حدادی هم آمد
 • جشنواره اسب‌های ۸ شهرستان جنوب کشور در بیرم لارستان برگزار می‌شود
 • مجلس برای تبلیغات کنکور در صداوسیما دست به کار شد/واکنش آیت‌الله مکارم شیرازی به اظهارات اخیر رییس‌جمهور/شباهت روحانی و احمد‌ی‌نژاد از دیدِ عبدالله ناصری/ناگفته‌های صالحی از سیمان کردن رآکتور اراک
 • صالحی چه پیام‌هایی و برای کدام افراد و شخصیت‌ها می‌فرستد
 • برگزاری کارگاه آموزشی «مصادیق تفریح و شادی در زندگی اهل‌بیت سلام‌الله علیهم»
 • صالحی: ۲ رآکتور جدید در دست ساخت داریم
 • دستگاه خودپرداز بیت‎کوین
 • صالحی: با سرعت در زمینه پیشران هسته‌ای رو به جلو می‌رویم
 • محور بندرعباس-لامرد امن نیست/ خطر مرگ از بیخ گوش رانندگان می گذرد
 • صالحی: رهبری اجازه نمی‌دادند صنعت هسته‌ای با برجام متوقف شود
 • صالحی: به جایی می‌‌رسیم که علم هسته‌ای را در اختیار بگیریم/ برخی با فتوشاپ داخل راکتور سیمان ریختند/ متعجبم که هنوز هم در نماز جمعه می‌گویند که ما سیمان ریختیم
 • صالحی:توان‌تولیدانبوه‌سانتریفیوژIR۸راداریم
 • صالحی: توان تولید انبوه سانتریفیوژ IR۸ را داریم
 • المان شهدای گمنام دانشگاه آزاد لامرد نصب می‌شود
 • علی‌اکبر صالحی: نگذاشتیم ملت شهد عزتمندی را بچشند