رضا فراهانی، پیشکسوت تئاتر تهران و بازرس انجمن تعزیه ایرانیان در گفت‌وگو با کانون خبرنگاران ایکنا، نبأ  بیان کرد: استاد ابوالفضل مقدر پیشکسوت عرصه تولید لباس شبیه‌خوانی و نمایش در سن حدود 90 سالگی به علت کهولت سن بعد از 18 روز نفس کشیدن با دستگاه در بیمارستان از بین ما رفت. از کودکی در ارتباط با منش و مهارت این استاد از اطرافیان‌مان حکایت‌ها شنیده‌ایم.

وی ادامه داد: این استاد در محله امامزاده یحیی تهران کارگاه تولید لباس و ابزار مورد نیاز تعزیه و فیلم‌های تاریخی داشت که هنر دستش به سراسر ایران ارسال می‌شد و مرحوم هاشم فیاض نامدار تعزیه ایران از مشتریان دائمی ایشان بود.

فراهانی بیان کرد: دوستان در حال پیگیری هستند تا با تأیید اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استاد مقدر را با عنوان پیشکسوت و بزرگ صنعت لباس تعزیه در قطعه نام‌آوران بهشت زهرا به خاک بسپاریم.

یادآور می‌شود، پیکر این استاد ارجمند سه‌شنبه، پنجم دی‌ماه، ساعت 10 از امامزاده یحیی به سمت بهشت زهرا(س) تشییع می‌شود.

حسین کریمیان کاکلکی

منبع: ایکنا

خبر بعدی:

استاد دانشگاه خوارزمی: آموزش و پرورش مهارت‌پرور نیست، تکلیف‌شب‌پرور است/ وجود دبیرستان‌های میلیونی مصداق بارز نژادگرایی و برتری‌طلبی است

یک جامعه شناس گفت: آموزش و پرورش تحت تاثیر اختلاف طبقاتی قرار گرفته است، در حالی که این وزارتخانه باید فارغ از هر گونه اختلاف طبقاتی عمل کند تا امکانات آموزشی به طور عادلانه در سطح کشور توزیع شود.

امان قرایی‌مقدم جامعه شناس و استاد دانشگاه خوارزمی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجو در خصوص کالایی سازی آموزش در جامعه ایران و مشکلات و آسیب های پس از آن گفت: آموزش و پرورشی که براساس مادیات شکل بگیرد و بر نظام آموزشی آن اعم از دبستان، دبیرستان و دانشگاه پول حاکم باشد، عدالت را برای همه رعایت نخواهد کرد.

آموزش و پرورشی که تحت تاثیر اختلاف طبقاتی است وی ادامه داد: آموزش و پرورش تحت تاثیر اختلاف طبقاتی قرار گرفته است، در حالی که این وزارتخانه باید فارغ از هر گونه اختلاف طبقاتی عمل کند تا امکانات آموزشی به طور عادلانه در سطح کشور توزیع شود. تا همه کسانی که استعداد و توانایی ادامه تحصیل را دارند در این شرایط یکسان به رقابت بپردازند و اینگونه شایسته سالاری را در جامعه محقق کنند.

قرایی مقدم خاطرنشان کرد: متاسفانه در حال حاضر معلوم می‌شود که در آموزش و پرورش کشور بیش از هر جای دیگری مادیات  تاثیر دارد. وجود دبیرستان‌های میلیونی در شهر تهران و دیگر شهرستان‌ها و کلاس‌های کنکوری که با شهریه‌های سنگین تضمین قبولی در کنکور را می‌دهند بر این ادعای من صحه می‌گذارند.   بعضی دانش آموزان توانایی خرید یک کتاب کمک آموزشی را هم ندارند!
جامعه شناس و استاد دانشگاه خوارزمی تصریح کرد: با این واقعیت باید روبرو شد که بسیاری از دانش آموزان در شرایط کنونی جامعه حتی توانایی خرید کتاب‌های کمک آموزشی را نیز ندارند چه برسد به درس خواندن در دبیرستان‌های پراسم و رسم دار یا کلاس‌های کنکور معروف شهر. چنین شرایطی برای عدالت آموزشی که آموزش و پرورش از آن دم می‌زند مناسب نیست.   وجود دبیرستان‌های میلیونی مصداق بارز نژاد گرایی و برتری طلبی
وی با اشاره به تئوریه طرفداران داروینیسم اجتماعی یا همان نژاد اصلح خاطرنشان کرد: طرفداران این تئوریه معتقدند تنها کسانی حق تحصیل در جامعه را دارند که نسبت به بقیه برتر هستند و فقط آن‌ها باید وارد نظام آموزشی شوند، اما این مصداق بارز نژاد گرایی و برتری طلبی قشری است که معتقدند همه نباید به امکانات آموزشی یکسان دست پیدا کنند.

قرایی مقدم افزود: متاسفانه باید گفت که جامعه ما نیز امروز گرفتار این تئوریه شده است. چرا که در میان کسانی که خواهان راه یافتن به دانشگاه‌ها هستند؛ افرادی وجود دارند که بدون داشتن استعداد و هوش برتر و تنها با اتکاء به توان مالی خانواده امکان استفاده از همه امکانات تحصیلی را داشته اند و رشته‌های تاپ دانشگاه مختص آن‌ها می‌شود.   آموزش و پرورش مهارت پرور نبود، تکلیف شب پرور بود
جامعه شناس و استاد دانشگاه خوارزمی تصریح کرد: این ایرادی است که از تاسیس دارالفنون نیز داشته‌ایم. چرا که آموزش و پرورش مهارت پرور نبود، تکلیف شب پرور بود. در جامعه‌های سرمایه داری اینکه پول حرف اول را برای سرمایه بزند چیز دور از ذهنی نیست. به طور مثال در آمریکا هر کسی که خواهان تحصیل در دانشگاه‌های مثل استنفورد، ام آی تی، پرینستون و ... باید شهریه‌هایی سنگینی را باید بپردازند. اما امکانات آموزشی که آنجا به دانشجو‌های خود ارائه می‌دهند قابل مقایسه با دانشگاه‌های ایران نیست. در دانشگاه‌های ایران در مقایسه با پولی که از دانشجویان می‌گیرند امکانات ارایه نمی‌دهند.

وی ادامه داد: آموزش و پرورش دانش آموزان را پشت میزپرور بار می‌آورد؛ بنابراین باید با این حقیقت کنار آمد که مدرک گرایی در جامعه ما حاکم شده است نه مهارت. در واقع عده‌ای فقط با تزریق پول خود و استفاده از لابی‌هایی که دارند مدرک می‌گیرند.


قرایی مقدم در خصوص خطر حذف کنکور نیز خاطرنشان کرد: براساس روابط مداری حاکم بر جامعه و به دلیل اعمال نفوذ‌هایی همچون فلان شخص، بچه وزیر و مدیرکل و ... است؛ ممکن است در ارزشیابی تحصیلی دانش آموزان تاثیر بگذارد. حذف کنکور در این شرایط و ملاک قبولی دانش آموزان در دانشگاه با مدرک دوره متوسطه این خطر را دارد که تبعیض اعمال شود.

جامعه شناس و استاد دانشگاه خوارزمی افزود: کنکور شرایط یکسانی را برای همه به وجود می‌آورد و مثل یک مسابقه دو می‌مانند هر کس دقیق‌تر و تندتر بدود برنده خواهد بود. اگر روزی قرار باشد ملاک قبولی دانش آموزان مدرک متوسطه باشد باید این را بدانید که ما چندین سال است در مرحله ارزشیابی آزمون‌های تشریحی با مشکل مواجه هستیم چرا که نظر مصحح در تصمیم گیری دخالت دارد در حالی که در آزمون تستی این گونه نیست. چون سیستم نظارت و کنترل ضعیف و روابط مداری حاکم است.   ۶ نمره اختلاف میان دو مصحح بر سر یک برگه بود!
وی با اشاره به اینکه برای بررسی ضعیف بودن سیستم نظارت و کنترل بر تصحیح برگه‌های تشریحی مدارس منطقه شهرری را زیر ذره بین بردیم تصریح کرد: حتی در دروس ریاضی و فیزیک ۶ نمره اختلاف میان دو مصحح بر سر یک برگه بود و در بعضی از دروس این رقم به ۱۳ نمره نیز می‌رسید.

قرایی مقدم ادامه داد: در حال حاضر با این روند مواجه هستیم که عده‌ای از معلمین در مدارس غیرانتفاعی به واسطه اینکه دانش آموزانی که روی نیمکت‌ها نشسته اند میلیون‌ها تومان خرج کرده اند، پس نمی‌توانند نمره کمی به آن‌ها بدهند به ناچار نمره بالا رد می‌کنند. اما در مدارس دولتی، چون چیزی در کار نیست معلم درسش را می‌دهد، امتحانش را می‌گیرد و همان نمره‌ای را که دانش آموز کسب کرده است را وارد کارنامه می‌کند.   وجود مدارس میلیونی باعث هرچه بیشتر شدن شکاف طبقاتی می‌شود
این جامعه شناس و استاد دانشگاه خوارزمی در پایان سخنان خود گفت: وجود این مدارس میلیونی باعث هرچه بیشتر شدن شکاف طبقاتی در جامعه می‌شود و همچنین موجب نارضایتی سیاسی نیز خواهد شد وقتی روابط مداری از طریق این مدارس و کلاس‌های کنکور و ... برای راهیابی به دانشگاه‌ها وجود داشته باشد موجب بدبینی مردم به عدالت آموزشی خواهد شد.

طعنۀ سیاسی و زشت به علیرضا بیرانوند + عکس

قیمت خودرو باز هم گران شد| فهرست جدید قیمت‌ محصولات ایران‌خودرو اعلام شد+جدول

استخدام ورودی‌‌های ۹۷ دانشگاه فرهنگیان و رجایی پیمانی شد

منبع این خبر، وبسایت iqna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۴۴۳۵۹۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • افتتاح بهشت زهرا(س) با بنزهای سیاه رنگ صفر کیلومتر
 • ۲۸۹ بار نقض آتش‌بس از سوی متجاوزان سعودی و مزدورانشان
 • اجلاس منطقه‌ای «استاد_مسجد»
 • دعای بچه‌های بهشت رضا پشت سر تیم ملی است / آقای خیابانی کی روش قهرمان شود هم اشک میریزی؟
 • همایش استاد و مسجد در مشهد برگزار شد
 • خاطرات عجیب قدیمی‌ترین غسال بهشت زهرا ! / پیکر شهید صیاد شیرازی با همه شهدا فرق می کرد!
 • نیروهای یمنی خسارت‌های فراوانی را به مزدوران سعودی وارد کردند
 • علوی: به خاطر چیپ آقا یحیی و اخراج زارع فرصت خوبمان مقابل چین از دست رفت
 • برگزاری مراسم نمایشنامه خوانی در شهرستان پیرانشهر
 • کارگردان پیشکسوت سینما درگذشت
 • امضاء نهایی پدیده مادر، کابوس تیم یحیی!
 • روضه خوانی صابر خراسانی در سوگ بانوی دو عالم
 • غیبت یکی از چهار ستون پدیده مقابل پرسپولیس
 • محسن کیایی؛ مردی که همه جور نقشی را خوب در می‌آورد
 • آیا می دانید، چرا قبل از بهشت و جهنم به برزخ می‌رویم؟
 • ارزیابی بازیگر پیشکسوت تئاتر از عملکرد هنرمندان جوان
 • ارزیابی بازیگر پیشکسوت از عملکرد هنرمندان جوان
 • چرا قبل از بهشت و جهنم به برزخ می‌رویم؟
 • استاد پیشکسوت دانشگاه تبریز درگذشت