به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو؛مصطفی رجبی مشهدی معاون راهبری شبکه برق کشور با اشاره به طرح کنترل فرکانس اولیه شبکه در کشور، اظهار کرد: اجرای این طرح از خردادماه سال ۹۵ با امضای تعهدنامه‌ای بین شرکت مدیریت شبکه برق ایران و مرکز مطالعات و برنامه ریزی شبکه‌های قدرت دانشگاه تربیت مدرس آغاز و تاکنون با حدود ۱۱ هزار و ۸۰۰ نفر ساعت کار و بیش از ۵۰ جلسه کارشناسی، تأثیر مشهودی بر کیفیت فرکانس شبکه برق کشور داشته است.

وی با اشاره به وقوع حادثه هزار مگاواتی در تیرماه سال ۱۳۹۴ ، اذعان کرد: در این حادثه، ۰.۶ هرتز کاهش فرکانس در شبکه برق مشاهده شده بود؛ در حالی که در حادثه اخیر با قطع تولید ۱۸۰۰ مگاواتی، فرکانس تنها ۰.۲ هرتز کاهش داشت و این موضوع بهبود ۶ برابری کیفیت کنترل فرکانس اولیه به هنگام وقوع حوادث را نشان می‌دهد.

رجبی مشهدی تدوین دستورالعمل تعیین ذخایر کنترل فرکانس نیروگاه‌ها و به تبع آن کاهش میانگین تغییرات فرکانس در ماه‌های گذشته، تعیین مرز‌های فرکانسی عادی و غیرعادی و اصلاح بخش‌هایی از دستورالعمل ثابت بهره برداری کنترل فرکانس، بررسی و به روزرسانی، جنبه‌های مختلفی از مباحث مرتبط با کنترل فرکانس اولیه در شبکه برق کشور را از جمله دستاورد‌های مهم این طرح برشمرد و افزود: اصلاح دستورالعمل مشارکت واحد‌ها در کنترل فرکانس و به روز رسانی تنظیمات کنترلی سیستم گاورنر برای انواع مختلفی از واحد‌های نیروگاهی و همچنین تنظیمات سیستم جوینت کنترل واحد‌های برق آبی برای نخستین بار در کشور، تدوین دستورالعمل پایش و نظارت بر کنترل فرکانس اولیه، ارائه شاخص‌های ارزیابی جدید و تهیه نرم افزار جامع پایش کنترل فرکانس نیروگاه‌های کشور و ارائه پیشنهاد‌هایی به منظور افزودن فرآیند کنترل فرکانس به قرارداد‌های خرید برق و اصلاح دستورالعمل خدمات جانبی کنترل فرکانس از دیگر دستاورد‌های اجرای این طرح است.

وی جمع آوری پایگاه داده و ساخت مدل شبکه برق کشور جهت اجرای مطالعات و تعیین محدوده‌های انحراف مجاز فرکانس در شبکه برق ایران با اجرای مطالعات تطبیقی جامع بر روی معیار‌های انتخاب محدوده‌های فرکانسی را به عنوان مراحل ابتدایی این طرح ذکر کرد و افزود: با توجه به این مطالعات و ترکیب آن با معیار‌های شبکه برق ایران، محدوده‌های مجاز و غیرمجاز عادی و غیرعادی، همچنین محدوده استاندارد، که هریک مربوط به شرایط مختلفی از بهره برداری شبکه است، تعیین و در انتها نیز نقشه راهی برای بهبود محدوده‌های تعیین شده ارائه شد.

رجبی مشهدی در ادامه به تشریح مراحل بعدی این طرح پرداخت و تاکید کرد: بیشتر نتایج این طرح عملیاتی شده و از حیث اثربخشی یک کار تحقیقاتی، جزو نمونه‌های عالی اجراشده در کشور قلمداد می‌شود.

معاون راهبری شبکه برق کشور در پایان گفت: یکی از نکات حائز اهمیت در این طرح، پیاده سازی تدریجی نتایج آن در بخش‌های مختلف معاونت راهبری بوده، به این صورت که با پایان یافتن هر مرحله از کار و پس از تصویب توسط ناظران طرح، مقدمات اجرایی شدن نتایج در عملیات روزانه راهبری فراهم می‌شد به طوری که در حال حاضر بیشتر نتایج طرح عملیاتی شده و از حیث اثربخشی یک کار تحقیقاتی، جزو نمونه‌های عالی اجراشده در کشور قلمداد می‌شود.

انتهای پیام/

کنترل فرکانس شبکه در هنگام وقوع حوادث در شرایط مطلوبی به سر دارد

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

شیوع ۱۰ برابری عفونت ادرار در خانم‌ها/ برای فرار از این عفونت آب فراوان بنوشید

محمدتقی نجفی فوق تخصص بیماری‌های کلیوی و معاون آموزشی مرکز تحقیقات نفرولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفت وگو با  خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران، درباره عفونت ادراری اظهار کرد: شیوع عفونت ادراری در زنان حداقل ۱۰ برابر بیشتر از مردان است.

وی افزود: در ادرار یک سری مواد ضدعفونی کننده وجود دارد و مثانه سریع عفونت را پاک می‌کند؛ بنابراین نگه داشتن ادرار برای عفونت بسیار مضر است و اگر ادرار مدت زمان زیادی در مثانه بماند، جداره مثانه کارایی خود را تا حدی از دست می‌دهد؛ از طرفی شستشوی مجاری ادراری به درستی انجام نمی‌شود و عفونت رخ می‌کند.

راهکارهای پیشگیری از عفونت ادراری

نجفی بیان کرد: برای پیشگیری از عفونت ادراری راهکار‌هایی ساده‌ وجود دارد؛ یکی از این روش‌‌ها نوشیدن آب فراوان است.

این فوق تخصص بیماری‌های کلیوی گفت: همچنین داشتن فعالیت جنسی سالم و رعایت بهداشت فردی ۲ راهکار مفید دیگر برای پیشگیری از عفونت ادراری است.

بیشتر بخوانید: نگاهی به علائم عفونت کلیه و اصلی ترین عامل آن عفونت مثانه

علائم عفونت ادرار

وی اظهار کرد: علائم عفونت ادراری ۲ فاکتور اصلی دارد؛ سوزش و تکرر ادرار ۲ عاملی است که موجب ابتلا به عفونت تحتانی (مثانه) در افراد می‌شود.

چه افرادی به تکرر ادرار مبتلا می‌شوند؟

نجفی گفت: برخی از زنان به عفونت مکرر مبتلا می‌شوند؛ این عارضه چند علت دارد و درمان آن سخت اما امکان‌پذیر است. در این حالت مهم‌ترین توصیه‌ای که به این افراد می‌شود نوشیدن آب فراوان و داشتن فعالیت جنسی سالم است.

معاون آموزشی مرکز تحقیقات نفرولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: اگر عفونت رفع نشده و ۲ بار در سال تکرار شد پزشک برای بیمار آنتی‌بیوتیک به صورت ۱/۴ دوز تجویز می‌کند که مدت زمان مصرف آن متناسب با میزان عفونت و تشخیص پزشک تعیین می‌شود.

وی بیان کرد: عفونت ادراری در زنان آسان‌تر و زودتر تشخیص داده می‌شود؛ اگر زنان ۱۶ تا ۵۵ سال که از نظر فعالیت جنسی فعال هستند دچار تکرر ادرار شوند می‌توان بدون انجام آزمایش این عفونت را تشخیص داد.

میزان شیوع عفونت ادراری در مردان 

نجفی اظهار کرد: عفونت ادراری در مردان شیوع بسیار کمی دارد؛ تنها در صورتی که فرد مبتلا به سنگ کلیه، دیابت، HIV+ یا دارای سیستم ایمنی ضعیف باشد، احتمال عفونت ادراری وجود دارد که با انجام سونوگرافی می‌توان آن را تشخیص داد و درمان کرد.

ریسک بالای عفونت ادراری در زنان باردار

این فوق تخصص بیماری‌های کلیوی بیان کرد: عفونت در زنان باردار عوارض بدی برای بدن دارد، درمان آن متفاوت است و نمی‌توان از درمان عمومی مشابه سایر بیماران استفاده کرد. تجویز دارو در زنان باردار محدودیت‌هایی متعدد دارد و نمی‌توان هر دارویی را برای آنها تجویز کرد، زیرا برای جنین مضر است.

بیشتر بخوانید: علت ايجاد عفونت دستگاه ادراري چيست؟

وی گفت: برای درمان عفونت ادراری پزشک باید تمام جوانب و علائمی که بیمار با آن درگیر است را در نظر بگیرد تا بتواند به راحتی نوع عفونت و راه درمان آن را تشخیص دهد؛ به طور مثال اگر بیمار دچار تب، تهوع یا پهلودرد باشد نشان دهنده عفونت فوقانی است.

انتهای پیام/

تصاویر| حاشیه‎های جنجالی باخت تراکتورسازی

نوبخت: افزایش 400 هزار تومانی حقوق باید از این ماه برای همه کارکنان و بازنشستگان محسوب شود

محمد کاظم تارتار برنده 100 میلیونی مسابقه برنده باش ۳۰ فروردین ۹۸ کیست؟

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۴۴۳۵۹۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ثبت نام طرح ترافیک خبرنگاران تا ۷ اردیبهشت ادامه دارد/ اختصاص بلیت یک ساله مترو به خبرنگاران
 • ◄ افزایش محدوده منطقه آزاد چابهار تصویب شد
 • انجام ۴۵ میلیون تراکنش مالی و ۱۱ هزار میلیارد تومان کارت به کارت در سال گذشته/ رشد بیش از ۳ برابری تعداد کاربران
 • تحقق بهبود فضای کسب و کار از طریق توجه به جریان تولید و حمایت از سرمایه گذاران
 • ◄ تفاوت‌ مدیریت انفعالی و کنشگر در هنگام وقوع سوانح
 • فرسودگی 60درصد شبکه برق کشور
 • آغوش سرد جامعه برای معتادان بهبود یافته
 • برنامه کره جنوبی برای افزایش 4 برابری تولید انرژی تجدیدپذیر
 • پل عابر پیاده در محدوده کمربندی خمام تخریب شد
 • ترافیک سنگین در محدوده پایانه شهید کلانتری تا پلیس در آزادراه قزوین-کرج/پل فردیس تا محدوده گرمدره شاهد بارترافیکی صبحگاهی /محور‌های ۲۱ استان دارای مسدودیت است
 • عدم تصویب لایحه زنان عقب افتادگی را ثابت کرد
 • افزایش 3 برابری قیمت‌ مسکن در مازندران/ سرگردانی مسکن میان بازار، سازندگان و خریداران
 • خسارت بیش از ۱۰ میلیارد ریالی به شبکه توزیع نیروی برق استان کردستان
 • بهبود فضای کسب و کار با حمایت از سرمایه گذاران محقق می شود
 • بهبود فضای کسب و کار از طریق توجه به جریان تولید و حمایت از سرمایه گذاران محقق می شود
 • چشم انداز ۳۰ میلیارد دلاری تجارت دوجانبه ایران و ترکیه/ کاهش قیمت سکه در هفته ای که گذشت همسو با ریزش اونس طلا/ پشت پرده گرانی ۱۰ برابری پیاز؛ بازهم دلالان؟!
 • دانشگاه تهران سیستم روشنایی را کنترل می کند
 • کنترل دیابت با استفاده ازسنگ‌پا
 • افزایش سه برابری حجم آب سر زاینده رود