سینمای ایران در نوروز ۹۶ با فیلم‌های طنز و اجتماعی اکران خود را آغاز کرد. فیلم هایی چون «گشت۲»، «خوب بد جلف»، «ماجرای نیمروز»، «آباجان»، «یک روز بخصوص» و «سه بیگانه» در اکران نوروزی روی پرده سینماها جا گرفتند. به گزارش جهان نيوز به نقل از صبح نو، دوشنبه 28 فروردین غلامرضا فرجی سخنگوی شورای صنفی نمایش از پایان اکران فیلم های نوروزی و اکران دوم نوروز تا چند روز آینده خبر داد.


در این گزارش با فیلم‌هایی که این روزها قرار است بر پرده سینماها دیده شوند، آشنا خواهید شد تا هر چه بهتر فیلم مورد نظر خود را انتخاب کنید.

فیلمی حماسی که جوایز را نپذیرفت
«ویلایی‌ها» اولین ساخته خانم منیر قیدی در مقام کارگردان است و آقای سعید ملکان تهیه کنندگی آن را بر عهده داشته است، این فیلم موضوعی دفاع مقدسی دارد و قرار است بعد از «گشت 2» به کارگردانی آقای سعید سهیلی در گروه سینمایی استقلال اکران شود.

«ویلایی‌ها» قصه همسران خانواده‌های فرماند‌هان سپاه و ارتش در سال 1365 است که سختی ها، فرزندداری این زنان و ثانیه ها و لحظاتی سخت در زیر باران موشک های رژیم بعث عراق را به تصویر می کشد.

این فیلم در جشنواره سی و پنجم فیلم فجر یکی از برترین فیلم های این دوره بود که با موضوعی متفاوت، جذب مخاطبان از هر نوع سلیقه را به همراه داشت.

جایزه زرین بهترین فیلم از نگاه ملی که به «ماجرای نیمروز» اهدا شد برای ویلایی ها در نظر گرفته شده بود که منیره قیدی و سعید ملکان آن را نپذیرفتند.

منیره قیدی، کارگردان فیلم سینمایی «ویلایی ها» با حضور روی آنتن زنده برنامه هفت گفت: من فیلم بد با کارگردانی بد ساخته بودم که لایق کاندیداتوری در این بخش ها نبود، لذا چطور می توانستم به یک‌باره شکوفا شوم و جایزه خلق الساعه استعداد درخشان را دریافت کنم؟ لذا ترجیح دادم از این رقابت عجیب خارج شوم! لذا طبیعی است که من این جایزه خلق الساعه را نمی پذیرم و طبیعی است تهیه کننده من نیز جایزه ملی ای که قرار بود به ما بدهند را نپذیرفت !نمی تواند یک جایزه ملی باشد، اما کارگردانی، طراحی صحنه و فیلمش بی‌ارزش باشد. اینها چگونه تشخیص دادند فیلمنامه فیلمی که خود بد است، خوب است؟ انتخاب ها باید معیاری داشته باشد

بازگشت شهلا ریاحی به سینما
دومین فیلم از اکران دوم نوروزی «نهنگ عنبر، سلکشن رویا» به کارگردانی آقای سامان مقدم است. قسمت اول این فیلم سال گذشته در سینماها اکران شد و مورد استقبال مردم قرار گرفت و توانست رکوردهای بسیاری را در تاریخ سینما جابه‌جا کند، این فیلم در ژانر کمدی ادامه همان فیلم قبلی پر مخاطب است.

زوج اصلی «نهنگ عنبر، سلکشن رویا» آقای رضا عطاران و خانم مهناز افشارند. داستان فیلم ادامه ماجراهای ارژنگ، صنوبر و رویاست. نام فیلم اما یادآور یکی از سکانس های با مزه «نهنگ عنبر» است جایی که ارژنگ آهنگ های مورد علاقه رویا را در نواری به نام «سلکشن ِ رویا» به او می‌دهد.

شهلا ریاحی پس از سال ها دور از سینما با این فیلم مجددا به روی پرده سینماها می آید.
بسیاری معتقد بودند که سری اول نهنگ عنبر از لحاظ کارگردانی بی نقص بود. این فیلم بعد از «آباجان» در گروه سینمایی آفریقا اکران می شود.

برادران دوقطبی
«برادرم خسرو» فیلمی به کارگردانی آقای احسان بیگلری، نویسندگی خانم پریسا هاشم‌پور و احسان بیگلری و تهیه‌کنندگی آقای سعید ملکان محصول سال 1394 است، این فیلم در بخش نگاه نو سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد و توانست نظر منتقدان بسیاری را به خود جلب کند. این فیلم بعد از «ماجرای نیمروز» در گروه سینمایی کوروش اکران می شود.

خسرو، نقش اول این فیلم با بازی شهاب حسینی به اختلال دوقطبی مبتلاست و بنا بر شرایطی مجبور شده مدتی در منزل برادرش ناصر که یک دندانپزشک است، زندگی کند.دندانپزشکی که مخاطب فکر می کند او منجی است اما واقعیت این است که دلیل اختلالات خسرو خود ناصر است و اوست که بیمار واقعی است نه خسرو.

مشاور روان‌پزشکی فیلمنامه دکتر سید حمیدرضا نقوی رئیس بیمارستان روزبه بوده و کارگردان در مراحل پیش‌تولید تحقیقات فراوانی روی اختلالات روان‌پزشکی انجام داده‌است و بازی شهاب حسینی در این فیلم دیدنی است.

خوانندگی در لاله زار
«آشوب» فیلمی به کارگردانی و تهیه کنندگی آقای کاظم راست گفتار است و این فیلم داستان زندگی جوانی است که با نام مستعار آشوب در کافه‌های لاله‌زار خوانندگی می‌کند. آشوب‌های تاریخی و واقعی دهه 1320 باعث به وجود آمدن اتفاقاتی در زندگی آشوب می‌شود.

این فیلم به وجهه موسیقی در زندگی انسان‌ها می‌پردازد و برای اغتنام جایگاه موسیقی ساخته شده است.
«آشوب» بعد از «یک روز بخصوص» در گروه سینمایی آزادی اکران می شود.

عباس کیارستمی روی پرده سینما
«امتحان نهایی» فیلمی به کارگردانی آقای عادل یراقی است و نویسندگی آن را مرحوم عباس کیارستمی به همراه عادل یراقی بر عهده داشته اند و آقای مصطفی شایسته تهیه کنندگی این فیلم را بر عهده دارد.

یک معلم ریاضی برای تدریس خصوصی به خانه شاگردش می‌رود و همین امر باعث آشنایی او با مادر بچه می‌شود.
آقایان شهاب حسینی، امیر حسین سلامتی، بهنام عسگری و خانم لیلا زارع از بازیگران این فیلم ها هستند.
«امتحان نهایی» از چهارشنبه 30 فروردین ماه در گروه سینمایی آزاد اکران می شود.

داوران جشنواره را نمی بخشم
«تِیک آف» احسان عبدی‌پور با نام های اولیه آه ای عبدالحلیم و آتنا به تهیه‌کنندگی طهورا ابوالقاسمی محصول سال 1394 است.

تهیه کننده این فیلم در مصاحبه ای گفته بود: ما از ابتدا چند اسم به عنوان نام های پیشنهادی این اثر به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارائه دادیم که نام «آتنا» از سوی آنها تایید شد ولی بعد از چندی با مذاکرات ما نام فیلم را از «آتنا» به «تیک آف» تغییر دادیم و در حال حاضر نام قطعی آن همان «تیک‌آف» است که به نظرم با توجه به مضمون فیلم، نام درخوری است.

نقطه کور پرده سینماها
«نقطه کور» فیلمی به کارگردانی و تهیه‌کنندگی آقای مهدی گلستانه و نویسندگی آقای احسان بیگلری محصول سال 1394 است.

این فیلم داستان خسرو است که 23 روز بر پهنه دریا و به دور از خانواده‌اش گذرانده است. او با دنیایی از ابهامات فکری که تمام مدت همراه او بوده وارد خانه‌اش در تهران می‌شود اما تمامی ذهنیت‌هایش عینیت یافته و قادر به مقابله با مسائل پیش آمده نیست اما واقعیت این است که هر دوی آن ها این مشکل را دارند قرص های مغز و اعصاب مصرف می‌کنند.
این فیلم که در ابتدا «23 روز» نام داشت اثری تقریبا خوب است که شاید می توانست با پرداختی بهتر و تاملی بیشتر اثری قوی تر را در پرده سینما برای مخاطب به تصویر بکشد.

آقایان محمدرضا فروتن، محسن کیایی و خانم ها هانیه توسلی، شقایق فراهانی، خاطره اسدی، مریم بوبانی و نیکی مظفری در نقطه کور بازی می کنند.

منبع: جهان نيوز

خبر بعدی:

مخاطبان سینمای ایران افزایش داشته است/ رشد ۳۶ درصدی گیشه ۹۷

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی سازمان امور سینمایی و سمعی بصری، محمود اربابی معاون توسعه فناوری و مطالعات سینمایی اعلام کرد: سینمای ایران در ۱۱ ماه گذشته از سال ۱۳۹۷ به فروشی معادل ۲۳۱ میلیارد و ۶۱۸ میلیون و ۷۸۲ هزار تومان رسیده و طی این مدت ۲۶ میلیون و ۵۳۸ هزار و ۸۲۰ نفر به تماشای فیلم‌های درحال اکران نشستند.

وی ادامه داد: میزان فروش فیلم‌های سینمایی در ۱۱ ماه نخست سال ۹۶ نیز معادل ۱۷۰ میلیارد و ۹۰۹ میلیون و ۷۸ هزار تومان و تعداد تماشاگران ۲۱ میلیون و ۷۲۴ هزار و ۱۶۹ نفر بوده است.

اربابی با اشاره به افزایش مخاطبان و همچنین میزان فروش فیلم‌ها در سال ۹۷ توضیح داد: بر اساس بررسی‌های معاونت توسعه فناوری و مطالعات سینمایی میزان افزایش فروش فیلم‌ها در ۱۱ ماهه ابتدایی سال ۹۷ نسبت به مدت مشابه در سال ۹۶ سی و شش درصد و تعداد تماشاگران نیز در ۱۱ ماهه ابتدایی امسال نسبت به همین مدت در سال گذشته بیست و دو درصد رشد داشته است.

معاون توسعه فناوری و مطالعات سینمایی همچنین با اشاره به فروش بهمن ماه نیز گفت: میزان فروش سینمای ایران در بهمن ماه سال ۹۷ معادل ۱۴ میلیارد و ۸۳۰ میلیون و ۵۲۱ هزار تومان بوده و یک میلیون و ۷۵۱ هزار و ۱۲۷ نفر به تماشای فیلم‌های اکران شده نشستند.

وی با مقایسه بهمن ماه سال جاری با مدت زمان مشابه سال ۹۶ گفت: این رقم در سال گذشته ۱۲ میلیارد و ۷۱۹ میلیون و ۲۲۰ هزار تومان بود و یک میلیون و ۶۵۷ هزار و ۴۸۸ نفر به تماشای فیلم‌ها نشستند که بر این اساس در بهمن ماه ۹۷ سینما ۱۷ درصد افزایش فروش و ۶ درصد افزایش بیننده را شاهد بوده است.

اطلاعات از سامانه سینما شهر استخراج شده است و به علت به روز نشدن تمامی اطلاعات تفاوت اندکی در فروش بهمن ماه پس از تکمیل اطلاعات دیده خواهد شد.

میزان فروش و تعداد مخاطبان جشنواره فیلم فجر در محاسبات دیده نشده است.

کد خبر 4547762 نیوشا روزبان

احمد توکلی: اگر تحریم نبودیم و مردم مرفه بودند، FATF را نمی‌پذیرفتیم

در پی تعویق در تصویب لایحه "پالرمو" رقم خورد| قله‌های جدید برای دلار و سکه

قیمت طلا 1 اسفند 97

منبع این خبر، وبسایت jahannews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۸۴۴۷۱۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • گیشه طرفداری؛ 2 اسفند؛ پاتوسی پاطلایی از آب در آمد
 • با وجود اینکه باشگاه اینتر تایید کرد زانوی ایکاردی مشکلی ندارد، نام او در لیست بازی با راپید وین هم دیده نمی‌شود
 • گیشه خارجی؛ چهارشنبه، 20 فوریه 2019: اتلتیکو، مراقب غول باش
 • کمبود دارو نخواهیم داشت/فروکش موج اول آنفلوآنزا/ بیماری قلبی در کمین مردان/ موج سالمندی و افزایش آمار سکته مغزی/ آمار جراحی و بوتاکس زنان از خط قرمز گذشته است/ سالانه ۱۰۰ هزار ایرانی گرفتار سنگ کلیه می‌شوند
 • رشد ۳۶ درصدی گیشه سینمای ایران در سال ۹۷
 • نخستین شماره از «زمانه» در دور جدید روی گیشه رفت
 • رشد 36 درصدی گیشه سینما در سال 97
 • ابرقهرمان زن به دنبال رکوردشکنی در گیشه
 • اتحادیه اروپا تحریم‌های روسیه را ۶ ماه دیگر تمدید کرد/افزوده شدن نام ۸ فرد به لیست تحریمی
 • فروکش موج اول آنفلوآنزا
 • موج بعدی ابتلا به آنفولانزا در راه است
 • موج اول آنفلوآنزا در ايران فروکش کرد
 • احتمال بروز موج دوم آنفلوآنزا تا فروردین
 • احتمال بروز موج دوم آنفلوآنزا در روزهای آتی
 • فروکش کردن موج اول آنفلوآنزا در کشور
 • فروکش موج اول آنفلوآنزا در کشور
 • فروکش موج اول آنفلوآنزا / احتمال بروز موج دوم تا فروردین
 • موج اول آنفلوآنزا فروکش کرد + جزئیات
 • پیش‌تر امکان دیالوگ نداشتیم و گوش‌ها بسته بود/ پلاسکو نمادی از فروپاشی بزرگ در رابطه آدم‌ها بود/ به‌خاطر گیشه سراغ سام درخشانی نرفتم