به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز کهگیلویه وبویراحمد، رابط پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی استان گفت: در اقدامی خداپسندانه خانواده شهید ریحان توپال از اهالی روستای تمنک بخش پاتاوه اعضای بدن فرزند خود را به بیماران نیازمند اهدا کردند.
سیدسینا سعیدی افزود: کبد و لوزالمعده مرحوم اله خواست توپال برادر شهید ریحان توپال که بر اثر تشنج دچارمرگ مغزی شده بود با تلاش تیم پیوند اعضاء یاسوج و شیراز از بدنش جدا و به مرکز پیوند اعضای ابوعلی سینای شیراز منتقل شد. وی ادامه داد:این بیمارسومین مورد اهداء عضو در سال جاری است.

منبع: واحد مرکزی خبر

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

حکایت آنهایی که همیشه جاودان می‌مانند

‌سال هاست بحث اهدای اعضای بیمارانی که دچار مرگ مغزی شده اند با مرکزیت بیمارستان دکتر مسیح دانشوری تهران، مطرح شده است و از همین مسیر خداپسندانه افراد زیادی به آغوش زندگی بازگشته اند و خانواده‌های فراوانی طعم شیرین باهم بودن را دوباره تجربه کرده اند.

‌به گزارش ایسنا، اهدای اعضای عزیزان از دست رفته شاید به ظاهر آسان به نظر بیاید، اما هرگز این‌طور نیست؛ دشواری این تصمیم گیری را تنها کسانی می‌فهمند که نفس کشیدن عزیزشان را می‌بینند و نمی‌خواهند مرگش را باور کنند، اما از سوی دیگر انسان‌های نیازمندی را در کنار خود احساس می‌کنند که چشم امید به رضایت آنها بسته اند و این آزمونی سخت و نفس گیر است که " نفس" می بخشد و هر کسی از آن سربلند بیرون نمی‌آید.

اهدای عضو به این معنی است که یک فرد یا ولی دم او اجازه می‌دهد تا بافت‌ها یا اعضای سالم او به شخص دیگری برای پیوند اهدا شود که این پیوند می‌تواند زمانی که فرد زنده است یا پس از مرگ او صورت گیرد. پیوندهای متداول عبارتند از: کلیه‌ها، قلب، کبد، پانکراس، روده، ریه‌ها، استخوان، مغز استخوان، پوست و قرنیه. برخی از ارگان‌ها و بافت‌ها را می‌توان زمانی که شخص اهداکننده زنده است به شخص دیگری پیوند زد مانند یکی از کلیه‌ها یا بخشی از کبد، اما در بیشتر موارد اهدای عضو زمانی صورت می‌گیرد که فرد اهداکننده دچار مرگ مغزی شده باشد.

در نیمه اول سال ۱۳۹۰ تنها در بیمارستان مسیح دانشوری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تعداد ۴۷ نفر اقدام به اهدا عضو کرده‌اند. این در حالی است که در سال ۱۳۸۳ در همین بیمارستان تنها پنج نفر برای اهدا عضو پیشقدم شده‌اند. با تعمیم این آمار به کل جامعه می‌توان نتیجه گرفت که اهدا عضو در کشور ما رو به گسترش نهاده است. پیوند اعضا همیشه و در تمام دوره‌ها بسیار بحث‌انگیز بوده و اختلاف نظرهای زیادی در زمینه مرگ مغزی، انتخاب اهداکننده مناسب و چگونگی پیوند وجود داشته و دارد.

شرط وصیت بیمار به عنوان رکن اساسی جهت امکان انجام اعمال پیوندی (در کنار موافقت ولی میت) در ماده واحده قانون سال ۱۳۷۹ مورد تأکید قرار گرفته است. در رابطه با احراز این شرط نیز در ماده ۶ آئین نامه اجرایی آمده است که وصیت بیمار در چارچوب قوانین مربوط می‌تواند به دو صورت کتبی یا شفاهی باشد و با اعلام کتبی یک نفر از وراث قانونی قابل احراز است.

صدور ۳ هزار کارت اهدای عضو در ملایر

رئیس مجمع خیرین سلامت شهرستان ملایر با بیان اینکه از سال ۸۱ تاکنون در سطح این شهرستان ۲۴ مورد اهدای عضو داشته ایم، گفت: رنج سنی اهداکنندگانی که دچار مرگ مغزی شده اند بین ۲۰ سال تا ۵۹ سال بوده است.

دکتر عباس آذرهمایون در گفت گو با ایسنا، از صدور ۳ هزار کارت اهدای عضو در ملایر خبر داد و افزود: این ثبت نام‌ها به صورت روزانه انجام می‌شود و متقاضیان می‌توانند همه روزه در ساعت اداری به مجمع خیرین سلامت ملایر مراجعه کرده و نسبت به پُر کردن فرم مربوطه اقدام و به صورت آنلاین کارت خود را دریافت کنند.

وی با اشاره به برگزاری نخستین همایش ملی " اهدای عضو، اهدای زندگی " برای نخستین بار در غرب کشور به میزبانی ملایر در سال ۹۴ با حضور مقامات کشوری و استانی، اظهار کرد: ما هرساله در ماه مبارک رمضان در مساجد فرهنگ اهدای عضو را ترویج می‌کنیم.

آذرهمایون به کاشت نهال به تعداد اهداکنندگان عضو و به یاد آنان در بام ملایر در روز درختکاری اشاره کرد و افزود: در مناسبت‌ها، مراسم، جشنواره‌ها و همایش‌های مختلف مجمع خیرین سلامت حتماً غرفه مخصوص اهدای عضو نیز دایر می‌شود و کارشناسان ما در این غرفه با توزیع بروشورهای مربوطه نسبت به فرهنگ سازی در زمینه اهدای عضو اقدام می‌کنند و از متقاضیان ثبت نام به عمل می‌آید.

رئیس مجمع خیرین سلامت ملایر بیان کرد: اگر مردم بدانند که ۲۹ قسمت از اعضای یک فرد مرگ مغزی از جمله مفاصل و شبکیه فرد، قابل پیوند است و حداقل ۶ عضو یعنی ۲ ریه، ۲ کلیه، کبد و قلب می‌تواند به فرد دیگری حیات دوباره ببخشد، مسلماً در امر پیوند همکاری بیشتری می‌کنند.

وی افزود: تشخیص مرگ مغزی توسط کارشناسان خبره در بیمارستان‌های مجهز دانشگاه‌های دولتی صورت می‌گیرد، این کارشناسان با حکم وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به مدت چهار سال منصوب می‌شوند.

آذرهمایون توضیح داد: بر اساس ماده ۲ آئین نامه اجرایی، چهار پزشکی که تشخیص و تأیید مرگ مغزی توسط ایشان صورت می‌گیرد، متشکل از یک متخصص نورولوژی، یک متخصص جراحی مغز و اعصاب، یک متخصص داخلی و یک متخصص بیهوشی می‌باشند، البته تأیید پزشک قانونی در حیطه وظایف و مسئولیت‌های مربوط، در زیر برگه مخصوص ضروری است.

آذرهمایون با اشاره به آمار بالای بیماران منتظر در صف پیوند و از سوی دیگر آمار قابل توجه بیماران مرگ مغزی به علت تصادفات و یا بیماری‌های مختلف دیگر در ایران، تصریح کرد: اعضای بدنی که می‌تواند به چند خانواده زندگی دوباره ببخشد نباید در زیر خاک مدفون شود، این فرهنگ سازی وظیفه مسئولین است و از سوی دیگر انتظار می‌رود مردم نوع دوست ما با دید باز و از زاویه انجام عملی خداپسندانه و ماندگار به موضوع " اهدای عضو" نگاه کنند.

با ایثار خانواده جوزانی ۴ بیمار زندگی دوباره یافتند

"سودابه بیات جوزانی"، ۴۰ ساله، اهل روستای جوزان از توابع شهرستان ملایر و مادر سه فرزند، پس از مرگ مغزی اش با اهدای کلیه‌ها، کبد، قلب و نسوج استخوانی خود، جان چندین بیمار را نجات داد و به آنها زندگی بخشید.

فاطمه اسدی جوزانی، مادر سودابه در گفتگو با ایسنا، در مورد این عمل خیرخواهانه و خداپسندانه، افزود: سودابه مبتلا به " آلوریتم مغزی " بود، پس از تشخیص بیماری با کلی امید او را به بیمارستان امام خمینی (ره) تهران اعزام کردیم، دکتر جراحش پس از انجام معاینات تخصصی به ما گفت درصد خطر عملش بالاست. در نهایت سودابه با توکل به خدا راهی اتاق عمل شد اما متأسفانه پس از دو روز دچار مرگ مغزی گردید.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار ما مبنی بر اینکه چه شد که به مرحله اهدای اعضا رسیدید، افزود: دکتر حسین قناعی، پزشک معالجش خیلی در مورد اهدای اعضا با من و برادرش صحبت کرد، این در حالی بود که ما، سه فرزندش و خواهرها و برادرش، نفس کشیدن سودابه را زیر دستگاه‌ها می‌دیدیم، بنابراین در ابتدا قبول آن برایمان دشوار و دور از ذهن بود تا اینکه سرانجام برای رضای خدا، خشنودی امام زمان (عج) و اینکه خانواده دیگری به دلیل از دست دادن عضوی مثل ما داغدار نشود من، پدر و خانواده اش راضی به این انجام کار خیر شدیم.

اسدی خاطرنشان کرد: ما، سودابه را برای درمان فرستاده بودیم و حالا با جسم بی جانش مواجه شده بودیم و این برایمان بسیار سخت و غیرقابل تحمل بود اما حالا که می‌بینیم اعضای بدنش جان ۴ بیمار را نجات داده، خوشحالیم.

وی با بیان اینکه اهدای اعضا کاملاً رایگان بوده و هیچگونه اطلاع و ارتباطی با دریافت کنندگان نداشتیم، افزود: دوست دارم بدانم قلب سودابه در بدن چه کسی می تپد.

به گزارش ایسنا؛ هیچ کدام از ما از سرنوشت و فردایی که در انتظارمان است خبر نداریم، همه ما می‌توانیم سفیر اهدای زندگی شویم… به امید روزی که دیگر بیمار منتظر اهدای عضو سال‌ها از غم و درد بیماری، رنج نبرد...

گزارش از: مهناز روزبهانی، خبرنگار ایسنا، منطقه همدان


انتهای پیام

توافق واشنگتن و تهران چه کسانی را نگران می‎کند؟|چه کسی خواستار جنگ آمریکا علیه ایران است؟

سفیر ایران در لندن: تمام ملت ایران پشتیبان نظام هستند| طرفدار درگیری نیستیم| مردم برای پرداخت هزینه مقاومت در برابر آمریکا آماده‌اند| انقلابی خاموش در حال رخ دادن در اقتصاد ایران است

دستگیری راننده پورشه مرگ+عکس

منبع این خبر، وبسایت www.iribnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۸۴۴۷۲۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • رتبه دوم استان به لحاظ اهدا عضو در کشور
 • اعضای ۲۲ بیمار مرگ مغزی استان در سال گذشته اهدا شد
 • هر بیمار مرگ مغزی می تواند جان شش نفر را نجات دهد
 • بیش از ۸۵ درصد پیوند کبد در یک ساله اول موفقیت آمیز است
 • ۳۰ هزار نفر در کشور منتظر پیوند اعضا هستند
 • زمان طلایی پیوند عضو باید مورد نظر قرار گیرد/ لزوم فرهنگ سازی پیوند عضو در میان جامعه
 • اهدای عضو ۳۶ بیمار مرگ مغزی در کاشان از سال ۸۷ تاکنون
 • ۸ تا ۱۰ نفر روزانه در کشور در لیست انتظار پیوند فوت می‌کنند/فقط ۶۰ درصد از خانواده‌ها راضی به اهدا عضو می‌شوند
 • سالانه چهار هزار مرگ مغزی قابل اهدای عضو در کشور وجود دارد
 • روزانه چند نفر در لیست انتظار دریافت پیوند عضو فوت می‌کنند؟
 • دریافت عضو از بیماران مرگ مغزی یا اقوام نزدیک انجام می شود
 • 3400 بیمار اعضای اهدایی بیماران مرگ مغزی شمال شرق کشور را دریافت کردند
 • ۲۵۰ هزار دارنده کارت اهدا عضو در فارس/فارس پیشتاز در اهدای عضو
 • کودک مرگ مغزی به سه بیمار زندگی دوباره بخشید
 • زندگی نذر کنیم
 • اهدای اعضای بدن ۱۲ بیمار مرگ مغزی در سال ۹۷ در قم
 • اعضای بدن بانوی مرگ مغزی در مشهد جان پنج بیمار را نجات داد
 • اهدای عضو دختربچه مرگ مغزی بجنوردی به دو بیمار زندگی دوباره بخشید
 • سال گذشته اعضای بدن 12 بیمار مرگ مغزی در قم اهدا شد