خبر پیدا شدن دست‌های بریده یک مرد و زن، آغازگر یکی دیگر از پرونده‌های جنایی در سال 1381 بود.ساعت 10 یکی از شب‌های پاییزی، خبری هولناک به دایره ویژه قتل اداره آگاهی رسید... به گزارش جهان نيوزبه نقل از ایران آنلاین، پیدا شدن دست‌های زن و مردی در پیاده رو خیابان هرمزان شهرک غرب تهران، اگرچه در آن سال برای نخستین بار نبود اما این جنایت تفاوت زیادی با دیگر جنایت‌های مشابه داشت. مثله کردن اعضای بدن مردان پس از قتل، محور اغلب جنایات بود اما این بار جنایت در مورد دو نفر بود؛ یک زن و یک مرد و همین وجه تمایز موضوع را پیچیده‌تر می‌کرد.
نخستین فرضیه پلیس
در این‌گونه مواقع کارآگاهان جنایی فرضیه‌های مختلفی مطرح می‌کنند. با توجه به پیدا شدن دست‌های یک زن و مرد، نخستین فرضیه ما این بود که با یک جنایت ناموسی روبه‌رو هستیم. فردای آن روز پاهای همان زن و مرد در خیابان ارغوان پیدا شد که ما را بیشتر به فرضیه اول‌مان نزدیک‌تر می‌کرد.
بعد هم در تکمیل نظریه‌مان احتمال دادیم این دو نفر(قربانیان) رابطه نامشروعی داشته‌اند که همسر زن پس از پی بردن به این راز نقشه قتل هر دوی آنها را کشیده است و پس ازقتل، به خاطر گمراه کردن پلیس، بدن آنها را تکه تکه کرده و هر تکه را در قسمتی از شهر انداخته است.

مخفیگاه قاتل و نقشه تهران
این ماجرا در روزهای بعد هم ادامه پیدا کرد و سایر اعضای بدن این زن و مرد در نقاط مختلف شهر از جمله بزرگراه چمران و کانال آب سیدخندان پیدا شد.

ما مطمئن بودیم که قاتل سعی در گمراهی ما دارد. بنابراین به معاونم گفتم برای آنکه محدوده و محل رفت و آمد قاتل را شناسایی کنیم در اسرع وقت یک نقشه تهران تهیه کند.
پس ازآن، محل پیدا شدن اعضای بدن را روی نقشه علامت‌گذاری کردیم و نقاط مشخص شده را به هم وصل کردیم. پس از آن دیدیم محدوده مشخص شده، منطقه‌ای در سعادت آباد است. اما آن منطقه نسبتاً گسترده ده‌ها کوچه داشت و به همین خاطرکار ما برای یافتن محل زندگی قاتل بسیار مشکل بود.

شناسایی قربانیان جنایت
در ادامه روند تحقیقات چند روز بعد خانمی را که به‌دنبال برادر گمشده‌اش بود برای شناسایی بقایای اجساد کشف شده به پزشکی قانونی بردیم و با دیدن جسد مرد توانست برادرش را شناسایی کند. چون اعضای مثله شده برادر شناسایی شده در کنار اعضای بریده شده یک خانم بود، جسد دوم هم به او نشان داده شد که در عین ناباوری گفت: این جسد هم مربوط به دختر برادرم است. من عمه او هستم...به این ترتیب با شناسایی اجساد، فرضیه اصلی ما نقض شد.
قربانی‌ها، پدر و دختری بودند که پس از فوت مادر خانواده سال‌ها در کنار هم زندگی کرده بودند و پس از مدتی هم برادر مرد که عموی دختر می‌شد به خاطر مشکلات اقتصادی و نداشتن مسکن مناسب به آنها اضافه شد.

مظنون نزدیک‌ترین شخص به قاتلان است
همانطور که پیش‌تر هم گفتم، در اغلب قتل‌های اینچنینی قاتل نزدیک‌ترین شخص به مقتولان است. چون باید زمان و مکان مناسب برای انجام این‌گونه جنایات را داشته باشد. از این‌رو پس از شناسایی مقتولان باید به دنبال نزدیک‌ترین فرد یا افراد به این قربانیان می‌رفتیم.

در نخستین گام از خواهر مرد کشته شده پرسیدیم که این دو نفر با چه کسی همخانه بودند که در پاسخ گفت: سال‌هاست با برادر دیگرم سه نفری زندگی می‌کردند. پس با این اطلاعات نخستین مظنون ما پیدا شد و به همراه اکیپ اداره آگاهی به محل زندگی برادر مقتول رفته و او را در خانه‌اش در یکی از برج‌های کوی فراز دستگیر کردیم و به اداره آگاهی انتقالش دادیم.

اعتراف صریح به برادرکشی
او ابتدا خیلی طلبکارانه حرف زد و بعد هم با قاطعیت از حیثیت خودش دفاع کرد و منکر همه اتفاقاتی شد که تا آن روز به وقوع پیوسته بود. اما وقتی شواهد و مستندات ما را دید ناچار شد اعتراف کند.قاتل در رابطه با انگیزه قتل و مثله کردن برادروبرادرزاده‌اش گفت: من به اتفاق برادرم و دخترش سال‌ها در کنار هم زندگی می‌کردیم اما این اواخر بحث فروش خانه مطرح شد و من چون فکر کردم خانه به من تعلق ندارد و اگر خانه به فروش برسد باید کارتن خواب بشوم تصمیم به از بین بردن دو نفرشان گرفتم. بنابراین یک شب هر دوی آنها را با چاقو کشتم و برای اینکه هویت‌شان مشخص نشود آنها را تکه تکه کردم و هرکدام از اعضایشان را در طول چند روز به نقاط مختلف شهر بردم. واقعاً فکر نمی‌کردم پلیس به این سرعت من را شناسایی و دستگیر کند و حالا از عملی که انجام داده‌ام پشیمان هستم.

نکته آخر...

اگر به بسیاری از پرونده‌های قتل با این شکل رجوع کنید درمی‌یابید که قاتل از نزدیکان مقتول است و همین مسأله هم ما را به‌عنوان پلیس متأسف می‌کند و در اغلب مواقع در پیدا کردن مجرمان کارمان را سرعت می‌بخشد و سرعت شناسایی و دستگیری مجرمان را بالا می‌برد.

شاید بسیاری از خوانندگان این خاطرات فکر کنند که قاتل زیر شکنجه و ضرب و شتم لب به سخن می‌گشاید اما بواقع این‌گونه نیست. ما باید اعترافی را بگیریم که منطبق بر واقعیات صحنه جرم و قربانیان آن باشد.
اگر قرار باشد هر مظنونی پس از دستگیری با ضرب و شتم، اعتراف به انجام عملی کند، به خاطر فرار از ضرب و شتم‌ها، بسیاری از جرم‌های انجام نداده‌اش را اعتراف می‌کرد. این در حالی است که برای یک پلیس اعتراف صرف ارزشی ندارد و اعتراف صریح باید با اسناد و مدارک ما همخوانی داشته باشد. بنابراین هیچگاه نباید این‌گونه تصور کرد که پلیس با زور و ارعاب از متهمان اعتراف می‌گیرد. پلیس حافظ جان و مال افراد جامعه است و اگر با بی‌تدبیری کار کند به طور قطع اعتمادش نزد افکارعمومی از بین خواهد رفت./روزنامه ایران

منبع: جهان نيوز

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

مرد شیشه‌ای به خاطر ارثیه دو نفر را کشت

ساعت24 - روز پنج شنبه گذشته با کشف جسد سوخته جوانی که درون یک چمدان مسافرتی دفن شده بود، راز دو جنایت هولناک مرد شیشه ای در حالی لو رفت که او در اعترافاتی تکان دهنده گفت: برادرم را به خاطر ارثیه کشتم و دوستش را به دلیل کنجکاوی بیش از حد به قتل رساندم!

روز پنج شنبه گذشته با کشف جسد سوخته جوانی که درون یک چمدان مسافرتی دفن شده بود، راز دو جنایت هولناک مرد شیشه ای در حالی لو رفت که او در اعترافاتی تکان دهنده گفت: برادرم را به خاطر ارثیه کشتم و دوستش را به دلیل کنجکاوی بیش از حد به قتل رساندم!

آغاز ماجرا

زن میان سالی ششم اسفند97 با مراجعه به «دایره فقدانی‌های پلیس آگاهی خراسان رضوی» از پلیس برای یافتن شوهر گمشده اش کمک خواست. وی به کارآگاهان گفت: همسرم که یک دستگاه پراید دارد و ضایعات خرید و فروش می‌کند از صبح یکم اسفند از منزل خارج شده و دیگر بازنگشته است. به دنبال اظهارات این زن میان سال و با دستور سرهنگ غلامی ثانی، رئیس اداره جنایی پلیس آگاهی خراسان رضوی، پرونده‌ای در «دایره فقدانی ها» تشکیل شد و بدین ترتیب تحقیقات گسترده کارآگاهان برای یافتن سرنخی از مرد ۵۷ ساله گمشده ادامه یافت.

کشف جسد

کارآگاهان در ادامه تحقیقات به منزلی که پاتوق معتادان در شهرک مهرگان بود درحالی مشکوک شدند که هیچ کس آن جا حضور نداشت به همین دلیل قاضی میرزایی دستور ورود به منزل مذکور را صادر کرد و از کارآگاهان خواست با شیوه‌های تخصصی و فنی هرگونه تغییرات احتمالی در منزل را جدی بگیرند. در اثنای این بررسی‌های ویژه، ناگهان گوشه‌ای از حیاط که گویی به تازگی سیمان شده بود، توجه کارآگاهان را جلب کرد و آن‌ها با کندن چند سانتی متر از محل یاد شده، به جسد مرد ۵۷ ساله رسیدند و این گونه راز گم شدن مرد ضایعات فروش در حالی فاش شد که تحقیقات برای شناسایی عامل یا عاملان دفن جسد و تعیین علت مرگ ادامه یافت.

سرنخ هایی از یک جنایت دیگر

تحقیقات میدانی قاضی میرزایی و کارآگاهان زبده پلیس آگاهی بیانگر آن بود که برادر صاحب منزل (مظنون اصلی پرونده) نیز که همواره در محل شهرک مهرگان تردد داشت، از مدتی قبل در محل دیده نشده است! همین موضوع جرقه هایی از یک جنایت دیگر را در ذهن قاضی ویژه قتل عمد به وجود آورد و افکار او را به هم پیچید اما اثری از برادر متهم تحت تعقیب به دست نیامد! به همین دلیل قاضی میرزایی از کارآگاهان خواست مشخصات متهم تحت تعقیب، (پسر زن صاحب خانه محل دفن) را به همه نیروهای اطلاعاتی و انتظامی سراسر کشور اعلام کنند چرا که این معتاد شیشه ای تنها مظنون اصلی پرونده قتل مرد 57 ساله بود و منزل مادرش را که در تصرف وی قرار داشت به پاتوق معتادان تبدیل کرده بود.

دستگیری متهم در بندرعباس

درحالی که ردیابی های کارآگاهان اداره جنایی پلیس آگاهی خراسان رضوی برای دستگیری متهم تحت تعقیب با صدور نیابت های قضایی از سوی قاضی ویژه قتل عمد مشهد همچنان ادامه داشت، اواخر فروردین گذشته، متهم تحت تعقیب در پایانه مسافربری بندرعباس مورد ظن پلیس قرار گرفت و به دام افتاد.

جسدی در چمدان دفن شده!

با گذشت حدود دو ماه از ماجرای اعترافات قاتل شیشه ای در بندرعباس، او اواخر هفته گذشته و پس از هماهنگی های قضایی و پلیسی به مشهد منتقل شد و در اداره جنایی پلیس آگاهی خراسان رضوی مورد بازجویی های فنی و تخصصی قرار گرفت. این مرد شیشه ای که تاکنون مدعی بود جسد برادرش را در کنار جسد دوست برادرش دفن کرده است، این بار در اظهاراتی متناقض، پای یکی دیگر از بستگانش را نیز به ماجرای دو جنایت هولناک خود کشید و مدعی شد که برادردیگرم نیز در ارتکاب این قتل ها نقش اصلی را داشته است.

بنابراین گزارش، در پی اعترافات تکان دهنده این مرد شیشه ای، بلافاصله گروهی از کارآگاهان اداره جنایی در کنار قاضی ویژه قتل عمد، دوباره عازم منزل ویلایی در شهرک مهرگان شدند جایی که اسفند سال گذشته، جسد دفن شده مرد 57 ساله ضایعات فروش در حیاط آن کشف شده بود اما این بار متهم به قتل نیز با پابندهای آهنین در محل جنایت حضور داشت.

با اشاره مرد شیشه ای به آن سوی حیاط و درست روبه روی محل دفن جسد مرد 57 ساله، کارآگاهان به نقطه مورد اشاره چشم دوختند و این گونه با حفر محل مذکور ناگهان چمدان بزرگ مسافرتی نمایان شد که درون آن بقایای جسد سوخته مرد جوانی (جبار) قرار داشت.

قتل به خاطر ارثیه

متهم دو پرونده جنایی که با دیدن جسد برادرش به گریه افتاده بود، در حضور قاضی کاظم میرزایی لب به اعتراف گشود و گفت: برادرم را به خاطر ارثیه پدری کشتم! او می خواست سهم ما را به خواهرها بدهد به همین دلیل هم با یکدیگر درگیر شدیم و به همراه برادرم او را به قتل رساندیم ، من جسدش را به انباری منزل انتقال دادم ولی بعد از چند روز دیدم که جسد دچار فساد نعشی شده است و انتشار بوی تعفن امکان دارد پای پلیس را به این جا بکشد به همین دلیل جسد را روی آتشی که در حیاط منزل روشن کرده بودم انداختم و سپس با کمک برادرم، آن را درون چمدان مسافرتی قرار دادم و در حیاط منزل دفن کردم.

قتل به خاطر کنجکاوی!

این متهم که در صحنه وقوع جنایت های تکان دهنده خود، در تنگنای سوالات تخصصی قاضی میرزایی قرار گرفته بود درباره ماجرای قتل مرد 57 ساله ضایعات فروش نیز گفت: «جلیل» دوست برادرم بود و به منزل ما رفت و آمد داشت. از زمانی که برادرم را کشته بودم حدود دو ماه می گذشت و او هر بار که به منزل می آمد سراغ برادرم را می گرفت و من برای رد گم کنی داستان هایی سر هم می کردم تا این که روز حادثه دوباره به منزل آمد.

او خودرواش را مقابل در حیاط پارک کرد و مدعی شد که من احتمالا بلایی سر برادرم آورده ام! او خیلی کنجکاو شده بود و سعی می کرد از ماجرای گم شدن برادرم که از دوستان صمیمی اش بود سردرآورد به همین دلیل او را به داخل کشاندم و برادرم با بستن دست و پایش کمد را روی سرش انداخت.

بعد از آن هم من چند پتو را روی سرش ریختم! وقتی فهمیدیم دیگر مرده است، گودالی حفر کردم و جسد را داخل آن قرار دادیم و سپس خاک ها را رویش ریختم! اما در قتل برادرم از یک کارگر معتاد برای حفر گودال کمک گرفتم و به او مبلغ 18 هزار تومان دستمزد دادم اگرچه آن کارگر هم به موضوع مشکوک شده و اظهار می کرد که شما یا گنج در این جا دارید! یا چیزی را غیرقانونی دفن می کنید! خلاصه، بعد از قتل مرد 57 ساله، دیگر نتوانستم در مشهد بمانم چرا که هر لحظه احتمال داشت خانواده آن مرد موضوع را پیگیری کنند به همین دلیل به بندرعباس گریختم که در پایانه مسافربری آن شهر دستگیر شدم.

با اعترافات مرد شیشه ای به دو جنایت هولناک، وی با صدور قرار بازداشت موقت از سوی قاضی میرزایی در اختیار کارآگاهان اداره جنایی قرار گرفت و مرد مورد ادعای متهم نیز برای روشن شدن ماجرا دستگیر شد. تحقیقات در این باره ادامه دارد.

اعتراض فرزند شهید مطهری به ماجرای برنامه نود، پرونده قاری معروف و ساسی مانکن؛ وقتی پرونده سعید طوسی را به آن شکل می‌بندید و برنامه ۹۰ را تعطیل می‌کنید، مردم لج می‌کنند

دادستان اصفهان: دوچرخه‌سواری زنان در فضای عمومی حرام است| پلیس ابتدا تذکر و در غیر این صورت دوچرخه فرد را توقیف می‎کند| ائمه جمعه و خانواده شهدا نسبت به دوچرخه‌سواری زنان در اماکن عمومی معترض هستند

زمان برگزاری کنکور سراسری تغییر می کند؟

منبع این خبر، وبسایت jahannews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۳۰۸۷۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • یک احتمال؛ قتل طلبه همدانی سناریو بوده است
 • ۱۰ کارمند روز‌های آغازین فیس‌بوک، امروز کجا هستند؟
 • برادران ۸ میلیارد تومانی دستگیر شدند
 • دستگیری سارقان میلیاردی منازل تهران
 • دستگیری برادران سارق با ۸ میلیارد تومان سرقت
 • ارتباط توییت مهناز افشار با انگیزه قاتل همدانی ثابت نشده است
 • مقام قضایی: ارتباط توییت مهناز افشار با انگیزه قاتل همدانی ثابت نشده است
 • ادعای ارتباط توییت مهناز افشار با انگیزه قاتل همدانی ثابت نشده است/ شاهد اجرای سند ۲۰۳۰ در فضای مجازی هستیم
 • برادران سارق با ۸ میلیارد تومان سرقت به دام افتادند
 • دستگیری معتاد سابقه دار در شاهرود
 • اعتراف سارقان ۸ میلیارد تومانی به ۳۷ فقره سرقت منزل
 • شناسایی و دستگیری قاتل متواری دریک عملیات پیچیده پلیسی
 • مجرم جنسی در آمریکا به ۳۲ مورد قتل اعتراف کرد
 • ادعای ارتباط توییت مهناز افشار با انگیزه قاتل همدانی ثابت نشده است
 • مجرم سابقه دار در کانال کولر به دام افتاد/ آزار و اذیت ۲۰ کودک و زن توسط مرد شرور/ راز جنایت زن آمریکایی به دست سارقان جوان برملا شد
 • شباهت‌های «عوضی» و «شاگرد قصاب»/بی‌سرنوشتی آدم‌های روانی
 • حمله به یک میدان نفتی در لیبی و بریده شدن سر دو تن
 • باند سارقان مسلح مغازه‎‎های سطح گلستان زمین‎گیر شدند/ اعتراف به ۲۵ فقره سرقت
 • اعتراف متجاوزان سعودی به ارتکاب جنایت محله الرباط پایتخت یمن