دفتر تحقیقات و سیاست‌های پولی و بازرگانی وزارت امور اقتصادی و دارایی با انتشار چکیده گزارش چشم‌انداز تجارت جهانی در سال ۲۰۱۷ میلادی، برخی نگرانی‌های موجود درباره کُندی رشد در این بخش را مطرح کرد.

در این گزارش آمده است: سازمان جهانی تجارت در گزارش‌های قبلی خود اعلام کرده بود که افزایش تعداد کشورهای مهم تجاری و تغییر جهت نسبت رشد تجارت به رشد تولید ناخالص داخلی، پیش‌بینی آینده رشد تجارت را دشوارتر کرده است؛ چرا که طی سال‌های ۲۰۰۸-۱۹۹۰ میلادی سرعت رشد حجم تجارت جهانی کالا به طور میانگین ۲,۱ برابر تولید ناخالص داخلی جهان بود ولی طی سال‌های اخیر رشد تجارت در حدود رشد تولید ناخالص داخلی جهانی بوده و در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ میلادی، کُندترین رشد تجارت جهان از زمان بحران مالی ۲۰۰۹ میلادی رقم می‌خورد و برای نخستین ‌بار طی ۱۵ سال گذشته تجارت بین‌المللی کُندتر از تولید ناخالص داخلی جهان رشد خواهد کرد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایبِنا، به همین دلیل این سازمان برای نخستین ‌بار، با استفاده از شاخص چشم‌انداز تجارت جهانی و ۷ محرک رشد تجارت، به منظور پیش‌بینی رشد تجارت جهان طیفی از سناریوها را برای سال ۲۰۱۷ میلادی در نظر گرفت.

طبق جدیدترین گزارش سازمان جهانی تجارت در فوریه ۲۰۱۷ میلادی، رشد تجارت جهانی در سال ۲۰۱۶ میلادی ۱,۷ درصد برآورد شده و برای سال ۲۰۱۷ میلادی بین ارقام ۱.۸ تا ۳.۱ درصد پیش‌بینی شده است. بر این اساس، آمار منتشر شده از سوی سازمان تجارت جهانی، نگرانی تحلیلگران از کُندی قابل ‌توجه رشد تجارت را به عنوان یک عامل هشدار دهنده دوچندان کرده چرا که رشد پایین تجارت، تبعات منفی برای اقتصاد کشورها به دنبال خواهد داشت.

هدف از محاسبه شاخص چشم‌انداز تجارت جهانی، تعیین جهت‌گیری رشد تجارت در آینده نزدیک است و رقم آن بین ۹۰ و ۱۱۰ است که عدد ۱۰۰ شاخص به منزله رشد تجارت طبق روند قبلی و ارقام بیشتر یا کمتر از صد به ترتیب رشد را بالاتر یا پایین‌تر از روند قبلی ارزیابی می‌کند.

بر این اساس، شاخص چشم‌انداز تجارت جهانی در گزارش فوریه ۲۰۱۷ میلادی سازمان جهانی تجارت، برابر با ۱۰۲ تعیین شده که نسبت به رقم ۱۰۰,۹ که در فصل قبل محاسبه شده بود بیشتر بوده و نشانگر آن است که روند رو به رشد تجارت جهانی در فصل آینده ادامه داشته و پیش‌بینی رشد تجارت در بازه زمانی فوریه - مارس در مسیر بالاتر از روند قبلی خواهد بود.

۷ محرک‌ رشد تجارت که شاخص تجارت جهانی بر اساس آنها تعیین می‌شود، مواردی همچون حجم تجارت کالایی، سفارشات صادرات، حمل‌ و نقل بین‌المللی هوایی، توان عملیاتی کانتینر بندری، فروش و تولید خودرو، اجزا و قطعات الکترونیکی و مواد خام‌ کشاورزی را در بر می‌گیرد.

داده‌های سازمان جهانی تجارت حاکی از آن است که در ماه های انتهایی سال ۲۰۱۶ و ماه های ابتدایی سال ۲۰۱۷ میلادی، حمل بار هوایی، فروش خودرو، سفارش کالاهای صادراتی و ظرفیت جابه‌جایی کانتینر که در شاخص تجارت جهانی آمده، رشدی باثبات پیدا کرده و بر این اساس، میزان تجارت جهانی در سه ماه نخست سال ‌۲۰۱۷ رشدی سریع‌تر خواهد داشت؛ با این حال، وضعیت تجارت قطعات الکترونیکی و مواد خام کشاورزی، همچنان نامطلوب بوده است.

ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که در فصل اول سال ۲۰۱۷ میلادی، افزایش حمل‌ و نقل بین‌المللی هوایی و فروش و تولید خودرو، دو محرک اصلی رشد تجارت هستند. در واقع، چشم‌انداز تجارت جهان در سال ۲۰۱۷ میلادی، تحت ‌تاثیر برخی از نااطمینانی‌ها قرار گرفته است.

برخی از این نااطمینانی‌ها عبارتند از: بی‌ثباتی مالی ناشی از تغییر سیاست‌های پولی در کشورهای توسعه‌یافته، احتمال تاثیر شعارهای ضدتجاری در اتخاذ سیاست‌های تجاری و تاثیرات احتمالی برگزیت که نگرانی‌هایی را در مورد آینده آرایش تجاری در اروپا به‌ وجود آورده است.

منبع: اقتصاد آنلاین

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

اضافه شدن قابلیت DC Dimming به گوشی Huawei P30 Pro /با خستگی چشم خداحافظی کنید

این روزها اسمارت‌فون‌ها به یکی از بخش‌های جدا نشدنی زندگی ما تبدیل شده‌اند. تحقیقات نشان می‌دهند کاربران به صورت متوسط 88 بار در روز اسمارت‌فون خود را چک می‌کنند و زمانی در حدود 3 ساعت و 25 دقیقه را صرف استفاده از آن می‌کنند. بنابراین نمایشگر مورد استفاده در گوشی‌های هوشمند باید کمترین میزان خستگی را برای چشم کاربر داشته باشد.

در این راستا، هوآوی به عنوان یکی از کمپانی‌های پیشرو، P30 Pro Huawei آخرین پرچمدار خود را به روشی تحت عنوان DC Dimming مجهز کرده‌ است. اما پیش از اینکه به تشریح این روش بپردازیم، خوب است نگاهی به PWM، روش فعلی مورد استفاده در نمایشگرهای OLED داشته باشیم.

 

PWM چیست و چگونه عمل می‌کند؟

PWM (مخفف عبارت Pulse Width Modulation) یا مُدولاسیون پهنای پالس، رایج‌ترین روش مورد استفاده توسط کمپانی‌ها برای تنظیم میزان روشنایی نمایشگر‌های OLED است. در این روش سازندگان از طریق ایجاد تغییر در پالس‌های نور، قادر به تنظیم میزان روشنایی هستند. به زبان ساده‌تر، سازندگان با تغییر یا محدود کردن زمان نمایش نور توسط نمایشگر، میزان روشنایی را تنظیم می‌کنند. به این ترتیب هنگامی که میزان روشنایی نمایشگر را کاهش می‌دهید، نمایشگر مدت زمان طولانی‌تری را در حالت خاموش سپری می‌کند.

به علت فرکانس بسیار بالای پالس‌های نور (معمولاً بالای 200Hz)، چشم انسان قادر به تشخیص فواصل میان پالس‌ها نیست. اما چشم تلاش می‌کند تا میانگینی از خاموش و روشن شدن‌های مکرر نمایشگر را ببیند. بنابراین نسبت خاموش و روشن بودن نمایشگر، میزان روشنایی آن را تعیین می‌کند.

تصویر زیر به خوبی نحوه عملکرد روش PWM را نشان می‌دهد:

همان‌طور که مشاهده می‌کنید هنگامی که روشنایی در میزان 100 درصد قرار دارد، نمایشگر همواره روشن می‌ماند. هنگامی که روشنایی روی 50 درصد تنظیم شود، نمایشگر به طور مساوی خاموش و روشن خواهد بود و هنگامی که روشنایی روی 25 درصد تنظیم شود، نمایشگر مدت زمان طولانی ‌را در حالت خاموش سپری خواهد کرد. به همین خاطر در روشنایی‌های پایین شاهد مقدار قابل توجهی فلیکر (سوسو زدن) خواهیم بود.

اگرچه فلیکر نمایشگر معمولاً با چشم قابل مشاهده نیست، اما آزاردهنده است. این مسئله می‌تواند برای برخی از کاربران به شکل خستگی‌های زود هنگام و برای برخی دیگر به صورت سردرد نمایان شود. تاثیر این امر هنگامی که نور محیط محدود باشد (یعنی دقیقاً هنگامی که نیاز به کاهش روشنایی نمایشگر وجود دارد)، دوچندان می‌شود.

DC Dimming چیست و چگونه عمل می‌کند؟

در این روش شاهد تغییر در میزان ولتاژ LED‌های تشکیل دهنده پیکسل‌های نمایشگر هستیم. در واقع با تغییر ولتاژ شاهد تغییر میزان نور نمایش داده توسط نمایشگر خواهیم بود. به همین علت خبری از فلیکر و عوارض آزاردهنده آن نیز نخواهد بود. این روش به نظر ساده می‌رسد؛ اما چرا سازندگان از این روش در اسمارت‌فون‌های AMOLED استفاده نمی‌کنند؟

DC Dimming سال‌هاست که توسط سازندگان در نمایشگرهای LCD استفاده می‌شود. اما استفاده از این روش در نمایشگرهای OLED با چالش‌هایی روبه‌رو است که سازندگان معدودی از پس حل کردن آن‌ها بر آمده‌اند. یکی از مهم‌ترین این چالش‌ها، تغییر محسوس‌ رنگ هنگام کاهش روشنایی است.

کاهش جریان وارد شده به LED می‌تواند منجر به تغییر در رنگ منتشر شده، شود. بنابراین با کاهش روشنایی نمایشگر دقت رنگ‌های به نمایش در آمده به طرز محسوسی کاهش پیدا می‌کنند. با این حال هوآوی موفق شده از این چالش با موفقیت عبور کند. جدیدترین بروزرسانی منتشر شده برای Huawei P30 Pro علاوه بر بهبودهای متعدد در زمینه‌های مختلف، DC Dimming را نیز به آخرین پرچمدار هوآوی اضافه می‌کند.

فرقی نمی‌کند میزان استفاده روزانه شما از گوشی هوشمندتان چقدر باشد؛ اضافه شدن DC Dimming بهP30  Huawei و P30 Pro Huawei باعث شده پرچمداران جدید این شرکت، کمترین میزان خستگی چشم را برای کاربران داشته‌باشند.

ترامپ: بدون هیچگونه پیش‌شرطی آماده مذاکره با ایران هستیم| چرا حمله آمریکا به ایران لغو شد؟

پیام ترامپ به ایران از طریق عمان؛ از هشدار درباره حمله قریب‌الوقوع تا مخالفت با جنگ و درخواست مذاکره با تهران | ایران تکذیب کرد

گزینه قطعی نیمکت پرسپولیس؛ آنته چاچیچ!

منبع این خبر، وبسایت www.eghtesadonline.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۳۰۸۸۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • بحران تقاضا
 • سرمایه‌های پراکنده باید در صنعت فولاد جذب شود
 • ۱۰ شرکت برتر اینترنتی جهان در سال 2019
 • هواوی P30 هوای چشم شما را دارد!
 • وقتی «ام‌اس» به چشم‌ می‌زند!
 • ۱۰ شرکت برتر اینترنتی جهان کدامند؟
 • «چشم به راه میرغضب» در دوشنبه‌های نقد، بررسی می‌شود
 • انتخابات استانبول؛ چشم‌انداز مدیریت یک سوم تولید ناخالص داخلی ترکیه
 • سند چشم‌انداز راهبردی فرماندهی سپاه پاسداران تبیین شد
 • اختلال در ۱۱۸ ؛ چالش امروز چشم انداز روشن فردا
 • ۹۱ کمک هزینه خرید واحد مسکونی، جایزه ویژه چهلمین قرعه‌کشی حساب‌های پس‌انداز بانک ملی
 • ویدیو؛ گل های ماندگار بوندس لیگا - داوید آلابا به مونشن گلادباخ (2017/18)
 • فولادسازان اجازه انعقاد قرارداد 5 ساله برای مازاد کف عرضه خود را دارند/ ارزان فروشی بهتر از تعطیلی فولاد است/ واردات سنگ آهن در آینده دور از ذهن نیست
 • معلمان تربیت بدنی در البرز شعار جهانی ابتدا گوش کن را در کوه پیمایی طالقان طنین انداز کردند
 • ویدیو؛ گل روز باشگاه لیورپول - محمد صلاح به ویگان (2017)
 • ۹۱ کمک هزینه خرید واحد مسکونی، جایزه ویژه چهلمین مرحله قرعه‌کشی حساب‌های پس‌انداز بانک ملی ایران
 • بررسی چشم انداز همکاری های ایران با مرکز تحقیقات هسته‌ای اروپا
 • 91 کمک هزينه خريد واحد مسکوني، جايزه قرعه‌کشي حساب‌هاي پس‌انداز بانک ملي
 • ویدیو؛ پلی به گذشته - پیوستن محمد صلاح به لیورپول (2017)