خبرگزاري آريا - سخنگوي وزارت امور خارجه جمهوري آذربايجان، نگراني همتاي روسي خود درباره اظهارات اخير «الهام علي اف» را غيرقابل درک خواند.
«حکمت حاجي‌اف» در واکنش به ابراز نگراني خانم «ماريا زاخاروا» Maria Zakharova سخنگوي وزارت امورخارجه روسيه درباره اظهارات اخير شخص «الهام علي اف» رييس جمهوري آذربايجان گفت، با در نظر گرفتن مناسبات باکو و مسکو اعلام نظر «زاخاروا» به اين شکل درباره علي اف درست نيست.

الهام علي‌اف» رييس جمهوري آذربايجان»
«الهام علي‌اف» رييس جمهوري آذربايجان هفته گذشته در ششمين نشست کنگره حزب حاکم «يني آذربايجان» (ياپ) ادعا کرده بود، "ايروان سرزمين تاريخي ما است وما جمهوري آذربايجاني‌ها بايد اين سرزمين را باز پس بگيريم."
مقام هاي دولت باکو از جمله رييس جمهوري آذربايجان پيش ازاين نيز اظهارت مشابهي در زمينه مالکيت اراضي ارمنستان ابراز کرده بودند.
اين در حالي است که، از زمان استقلال جمهوري آذربايجان، مقام هاي آذري با اشغال 20 درصد معادل يک پنجم ازاراضي کشورشان مواجه بودند.
در شرايطي که ارمنستان هشت شهرستان معادل يک پنجم از اراضي جمهوري آذربايجان را در اشغال خود دارد و سياستمداران حاکم بر باکو توان بازگرداندن آوارگان آذري به خانه و کاشانه خود را ندارند، اظهارنظرهاي ملي گرايانه از ناتواني اين دسته از سياستمداران ناشي مي شود.
بويژه اينکه، جمهوري آذربايجان در آستانه هشتمين دوره انتخابات رياست جمهوري قرار دارد واظهارنظرهاي ملي گرايانه مقام هاي دولت باکو را بايد صرفا" تلاش براي جلب آراي هر چه بيشتر مردم قلمداد کرد .
«ويگن هاکوپيان» Viggen Hakopian کارشناس سياسي در گفتگو با خبرگزاري «اسپوتنيک آرمنيا» گفت، "معمولاً نامزدهاي مخالف چنين ادعاهايي مطرح مي‌کنند، اما شخصي که سه دوره مقام رياست جمهوري را در اختيار داشته است، بايد گزارش عملکرد خود در اين موضوع را ارائه کند و من تصور نمي‌کنم چيز زيادي براي افتخار کردن وجود داشته باشد".
در واکنش به ادعاي اخير رييس جمهوري آذربايجان، مقام هاي ارمنستان نيز سکوت نکردند و واکنش هاي تندي ابراز کرده اند.
به عنوان مثال، «ادوارد شارمازانوف» Eduard Sharmazanov نايب رييس مجلس ملي ارمنستان در واکنش به سخنان الهام علي اف رييس جمهوري آذربايجان مبني بر تعلق ايروان، پايتخت ارمنستان به آذربايجاني ها و ضرورت بازگشت آنها به ايروان گفت، "اين اظهارات نمونه اي از بي سوادي، حماقت، سخنان بي معني ومسخره رييس جمهوري آذربايجان است و اين که در قرن 21 ميلادي غيرقابل قبول است که رييس جمهوري کشوري ادعاي ارضي عليه کشور همسايه مطرح کند".
در واقع، مقام هاي دولت ايروان تلاش کرده اند؛ «الهام علي اف» رئيس جمهوري آذربايجان را با «ابوالفضل علي اف» ملقب به «ايلچي بيگ» مقايسه کنند.
پس از استقلال جمهوري آذربايجان در سال 1991 ميلادي، «ايلچي بيگ» نيز با سردادن شعارهاي ملي گرايانه، عليه روسيه، ايران و ارمنستان، تلاش زيادي به عمل آورد تا ترکيه، آمريکا و اسرائيل را به عنوان متحدان استراتژيک اين کشور شيعه در منطقه قفقاز معرفي کند.
اما متحدان استراتژيک جمهوري آذربايجان در زماني که ارامنه به اشغال اراضي اين کشور مشغول بودند، سکوت کرده و دم فرو بسته بودند.
در مجموع، سخنان رييس جمهوري آذربايجان را بايد تلاش به منظور تبليغات براي انتخابات آتي رياست جمهوري آذربايجان تلقي کرد.
نويسنده: محمدعلي طالبي
136/110

منبع: خبرگزاری آریا

خبر بعدی:

ادعای شکنجه الهام احمدی در زندان زنان کذب است

الهام احمدی از محکومان حوادث خیابان پاسداران حاضر به بررسی پرونده‌ و حتی ملاقات با خویشاوندانش هم نیست / او با شکایت پزشک زندان به دلیل توهین و ضرب و جرح، به ۷۴ ضربه شلاق تعزیری نیز محکوم شده/ تماس الهام احمدی با رسانه‌های معاند و انتقال فایل صوتی از داخل زندان بوده و در صحبت‌هایی که انجام داده، به نظام و دستگاه قضایی توهین کرده

رئیس دادگستری شهرستان قرچک با اشاره به ادعای شکنجه در زندان استان تهران گفت: برای بررسی موضوع، برای ملاقات با خانم احمدی شخصا به زندان رفتم و اعلام کردم در صورتی‌که حق از ایشان ضایع‌شده باشد، قطعا بررسی، پیگیری و برخورد می‌شود که وی از ملاقات با بنده سر باز زد و رسیدگی به مشکل خود را نپذیرفت.

محمدجعفر مرتضائیان رئیس دادگستری شهرستان قرچک در گفت‌وگو با فارس در خصوص ادعای خانم الهام احمدی زندانی دستگیرشده در غائله خیابان پاسداران اظهار داشت: بعد از اطلاع از ادعای شکنجه نامبرده در زندان زنان قرچک شخصا جهت بررسی در زندان حضور پیدا کرده و از نزدیک در جریان پرونده نامبرده قرار گرفتم و موارد لازم را با رئیس زندان مورد بررسی قرار دادیم.

وی گفت: بعد از بررسی پرونده مشخص شد که هیچ‌گونه شکنجه‌ای وجود نداشته و ادعای وی کذب محض و افترا به دستگاه قضایی است.

مرتضائیان بیان داشت: خانم احمدی در ماجرای خیابان پاسداران به جرم اقدام علیه امنیت ملی به دوسال حبس محکوم شد که هم‌ اکنون دوران محکومیت را در ندامتگاه زنان استان تهران(قرچک) سپری می‌کند و در این مدت نامبرده دچار کسالت شده و پس از مراجعه به درمانگاه ندامتگاه، پزشک برای وی دارو تجویز می‌کند.

این مسؤول با بیان اینکه پزشک زندان به دلیل توهین و ضرب و جرح از احمدی شکایت کرده است، ادامه داد: زندانی به جرم درگیری با مأموران، پزشک و پرستار، همچنین وجود شاکی خصوصی و برهم زدن نظم زندان و ایجاد تشنج به ۷۴ ضربه شلاق تعزیری محکوم می‌شود که هنوز هیچ ضربه شلاقی نخورده و حکم اجرا نشده است.

رئیس دادگستری قرچک در ادامه این موضوع گفت: برای بررسی موضوع و ملاقات با خانم احمدی شخصا به زندان رفتم و اعلام کردم درصورتی‌که حق از ایشان ضایع‌شده باشد، قطعا بررسی، پیگیری و برخورد می‌شود که وی از ملاقات با بنده سر باز زد و رسیدگی به مشکل خود را نپذیرفت.

مرتضائیان گفت: طبق اسناد موجود در زندان، خانم احمدی از ملاقات با افراد و خویشاوندان خود نیز سر باز می‌زند و ملاقات آن‌ها را نمی‌پذیرد.

وی بیان داشت: خانم احمدی با این روش سعی دارد خود را یک زندانی سیاسی جلوه دهد برای همین تقاضای جابجایی به زندان اوین را دارد.

این مسؤول تأکید کرد: ندامتگاه زنان استان تهران جزو سه زندان برتر و مورد تأیید دستگاه قضایی و امور زندان‌ها است.

رئیس دادگستری قرچک در خصوص جوسازی رسانه‌های معاند خاطرنشان کرد: تماس خانم احمدی با رسانه‌های معاند و انتقال فایل صوتی از داخل زندان بوده و در صحبت‌هایی که انجام داده، نسبت به نظام و دستگاه قضایی توهین انجام داده است که خود جرم است اما با رأفت دستگاه قضایی فعلا با وی برخوردی صورت نگرفته است.

مرتضائیان یادآور شد: بنده به‌عنوان رئیس دادگستری قرچک بعد از بازدید و مشاهده مدارک و اسناد موجود صراحتاً شکنجه خانم الهام احمدی را ندامتگاه زنان استان تهران رد می‌کنم و ادعای وی دروغ محض و در جهت تخریب دستگاه قضایی و خودنمایی است.

 

ایران بین دو چهره؛ لبخند "احمدی‌نژاد" در برابر نگرانی "ظریف" و "شمخانی"

تعرض چندین پسر به ۲ دختر جوان در تبریز+فیلم و عکس

مداحی میرم اربعین با تو هم قدم ، حرم پسر یاد مادرم با نوای محمد حسین حدادیان+فیلم

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۳۱۲۴۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • تریپ جدید «الهام حمیدی» با مانتوی زردش
 • باکو و ریاض درباره همکاری در زمینه اقتصاد و آموزش و پرورش مذاکره کردند
 • «الهام احمدی» در زندان شکنجه نشده است
 • رییس دفتر رییس جمهوری: پاسخ رهبرانقلاب به نامه وزرا حاوی رهنمودهای خوبی است
 • الهام علی‌اف: آذربایجان دسترسی کامل به تجهیزات نظامی روسیه دارد
 • تاکید لاریحانی بر عدم ایجاد نگرانی در جامعه بابت سهمیه بندی بنزین
 • الهام علی‌اف و نیکول پاشینیان درمورد حل و فصل مساله قره باغ به گفت‌وگو نشستند
 • تلفات سنگین ارتش ارمنستان با ۶۳ کشته
 • محمد قوچانی: خوئینی‌ها از هاشمی انتقاد کرد تا روحانی را بزند
 • قوچانی: خوئینی‌ها از هاشمی انتقاد کرد تا روحانی را هدف بگیرد
 • مقابله با قاچاق مواد مخدر در مرز ایران و ارمستان
 • تبریک ویژه الهام پاوه نژاد برای تولد اکبر زنجانپور + تصاویر
 • قوچانی: خوئینی‌ها از هاشمی رفسنجانی انتقاد کرد تا روحانی را هدف بگیرد/ برخی در درون جبهه اصلاحات می‌گویند ما باید از روحانی عبور بکنیم/ واعظی حرف بی‌ربطی نزده است
 • دختران زیر ۱۸ سال کاراته کای اردبیلی خوش درخشیدند
 • درخشش دختران زیر ۱۸ سال کاراته کای اردبیلی در مسابقات بین المللی باکو
 • تاکيد رييس جمهوري کره جنوبي بر حل بحران شبه جزيره کره/ تحليل
 • درخشش کاراته کاهای کرمانی در باکو
 • برگزاری تظاهرات در پایتخت آذربایجان
 • برگزاری تظاهرات گسترده در باکو