رهبر معظم انقلاب می‌فرماید: زن باید ضرورت‌های مرد را درک کند و بر او فشار روحی و اخلاقی وارد نکند و کاری نکند که او در امر زندگی مستأصل شود. مرد نیز وظیفه دارد ضرورت‌های زن را درک کند، احساسات او را بفهمد و نسبت به حال او غافل نباشد.

به گزارش خبرنگار فرهنگیباشگاه خبرنگاران پویا، کتاب «مطلع عشق» گزیده‌ای از رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی به زوج‌های جوان و خانواده‌ها از سوی انتشارات انقلاب اسلامی است.

این کتاب که به همت حجت‌الاسلام «محمدجواد حاج‌علی‌اکبری» گردآوری و تدوین شده است، پیش از این از سوی دفتر نشر فرهنگ اسلامی منتشر شد و با تغییر ناشر از سوی انتشارات انقلاب اسلامی وابسته به مؤسسه انقلاب اسلامی راهی کتابفروشی‌ها شد. این کتاب که تاکنون بیست و سه بار تجدید چاپ شده، از یازده فصل تشکیل شده است. چهار فصل با عنوان «کلام» و هفت فصل با عنوان «رهنمود». چهار فصل اول این کتاب عبارتند از: کلام اول؛ ازدواج؛ ناموس طبیعت، دستور شریعت، کلام دوم؛ کانون گرم خانواده، کلام سوم؛ غروب عشق و قحطی عاطفه در غرب و کلام چهارم؛ حقوق متقابل زن و شوهر. این چهار فصل بیشتر به مباحث معرفتی می‌پردازند و فلسفه ازدواج و رفتارهای زوجین را تبیین می‌کند.

هفت فصل بعدی کتاب هم توصیه‌ها و رهنمودهای رهبر انقلاب است به زوج‌های جوان و خانواده‌های آن‌ها در باب چگونگی مراسم ازدواج، تقسیم کار در خانواده، حذف تشریفات زائد و همین‌طور آغاز زندگی مشترک و تداوم آن. عناوین این هفت فصل که بیشتر شامل توصیه‌های عملی رهبر انقلاب است عبارتند از: رهنمود اول؛ همسفر تا بهشت، رهنمود دوم؛ بالاتر از واقعیت، رهنمود سوم؛ هنر تقسیم کار، رهنمود چهارم؛ سازش و سازگاری، رهنمود پنجم؛ زندگی شیرین، رهنمود ششم؛ هشدارها و یادآوری‌ها و رهنمود هفتم؛ آسان‌گیری.

در ابتدای این کتاب دستخط رهبر انقلاب در تبریک و توصیه‌هایی به عروس‌ها و دامادها آمده است.

در ادامه بخش‎هایی از بیانات رهبر معظم انقلاب دربارۀ حقوق متقابل زن و شوهر درکتاب «مطلع عشق» منتشر می‌شود:

دو نگاه متفاوت، هر دو زیبا

نوع نگاه زن به مرد با نگاه مرد به زن به طور طبیعی مختلف است، باید هم مختلف باشد، ایرادی هم ندارد. مرد به زن به صورت یک الگوی زیبایی، الگوی ظرافت، الگوی حساسیت نگاه می‌کند. او را لطیف می‌بیند. اسلام هم همین را تأکید کرده است: «المراه ریحانة» یعنی زن گل است. در این نگرش، زن، موجودی رقیق است، مظهر زیبایی و لطف و رقّت و مرد به این چشم به او نمی‌نگرد. محبت او را در این قالب ترسیم می‌کند.

این دو تا، دو نقش جداگانه‌ از یکدیگر است و هر دو نقش لازم است. زن وقتی به مرد نگاه می‌کند، با همان چشم محبت و عشق، او را در نقش یک تکیه‌گاه می‌بیند که می‌توان از نیروهای جسمی و فکری او برای پیشبرد کار زندگی استفاده کند؛‌ مثل یک موتور. مرد وقتی به زن نگاه می‌کند، به چشم مظهر انس و آرامش می‌نگرد که می‌توانند به انسان آرامش بدهد. اگر مرد نقطه اتکا است برای مسائل روحی و معنوی زندگی، دریایی است از انس و محبت. می‌تواند مرد را در این فضای سرشار از محبت، از همه غصه‌ها و غم‌های خودش خارج کند. اینها توانایی‌های مرد و زن است. توانایی‌های روحی آنهاست.(105)

حق واقعی، حق خیالی

حق، یک منشأ طبیعی دارد. حق واقعی آن است که منشأطبیعی داشته باشد. این حقوقی که در بعضی محافل تعریف می‌شود، براساس توهمات و خیالات است. آن حقوقی که برای زن و مرد وجود دارد، باید متکی باشد به طبیعت زن و مرد، به قواره و ساخت زن و مرد.(106)

این فمینیست‌های امروز دنیا که همه جورمرد و زن در آنها هست و با ادعای دفاع از حقوق زن وارد می‌شوند، اصلا به نظر من حقوق زن را نمی‌شناسند و چون حق، یک امر انتزاعی نیست. حق یک منشأطبیعی دارد.(107)

بازی غرب

این غربی‌هایی که می‌بینید این قدر جنجال می‌کنند و سر مسأله زن اینقدر بازی در می‌آورند، همین جا گرفتارند. می‌گویند ما احترام زن را نگه می‌داریم. بله، احترام زن را در مجالس رسمی و در فروشگاه‌ها و خیابان‌ها نگه می‌دارند آن هم به معنای تلذذ از او.چقدر زن آزادری، چقدر کتک‌زدن زن‌ها به دست مردها، چقدر فاجعه‌آفرینی در داخل خانه، قلدرمآبی و...(108)

مرد باید ضرورت‌های زن را درک کند

از طرف مرد وظیفه این طور است که ضرورت‌های زن را درک کند، احساسات او را بفهمد، نسبت به حال او غافل نباشد و خود را صاحب اختیار او در خانه بداند.زن و شوهر دو نفرند، دو شریک‌اند، دو رفیق‌اند، هر کدام یک وسعی از لحاظ فکری و روحی دارند. مرد باید به زن کمک کند تا عقب‌ماندگی‌هایی را که در جامعه ما دارد، جبران کند. البته مراد از این عقب‌ماندگی‌ها، آن چیزهایی نیست که امروز به تقلید از فرنگی‌ها در جامعه ما مطرح می‌شود. بلکه مراد معرفت است. مراد تحصیلات است، مراد پیدا شدن روح اندیشه و تأمل و فکر در زن است. مراد اینهاست که هرچه مرد بتواند باید در این زمینه به همسرش کمک کند. اگر زن می‌خواهد کاری انجام بدهد یا در فعالیت‌های اجتماعی سهیم باشد، در حد اقتضای وضع زندگی خانوادگی، مانع او نشود.(109)

مرد نباید خیال کند چون به کوچه و بازار می‌رود و با این و آن سر و کار دارد و ـ یک شاهی ـ صنار پول می‌آورد خانه، همه چیز دیگر مال اوست، نه!‌ آنچه او می‌آورد نصف موجودی همه این خانواده است. نصف دیگر این خانم است. اختیارات خانم، کدبانویی خانم، رای و نظر و نیازهای روحی خانم، اینها را باید رعایت کند. اینطور نباشد که مرد چون در دوران مجردی، ساعت ده شب می‌آمده خانه پدر و مادرش، حالا هم که زن گرفتته این طور ادامه بدهد، نه! حالا باید ملاحظه همسرش را بکند(110)

در قدیم،بعضی مردها خود را مالک زن می‌دانستند... نه! همان قدری که شما در محیط خانواده ذیحق هستید او هم ذیحق است. نباید به زن زور بگویید و تحمیل کنید، چون به حسب جسم، او ضعیف‌تر است، بعضی‌ها خیال می‌کنند که بله، حالا باید زور بگویند، صدایشان را کلفت کنند و دعوا کنند و تحمیل کنند...(111)

زن هوشمند، مرد را اداره می‌کند

زن باید ضرورت‌های مرد را درک کند و بر او فشار روحی و اخلاقی وارد نکند. کاری نکند که او در امر زندگی مستأصل شود و خدای ناکرده متوسل به راه‌های خلاف و نادرست شود. باید او را به ایستادگی و مقاومت در میادین زندگی تشویق کند و اگر چنانچه کا راو مستلزم این است که مثلاً نمی‌تواند یک مقداری به وضع خانواده رسیدگی کند، این را مرتب به رخ او نکشد.(112) اگر مرد خانه، فعالیتی چه علمی و چه جهادی و چه برای کسب روزی و چه برای کاراهی عمومی دارد، زن سعی کند فضای خانه را برای او مساعد کند که او بتواند با روحیه خوب سر کار برود و به شوق به خانه برگردد.(113)

همه مردها دوست دارند وقتی وارد خانه شدند، خانه به آنها آرامش و امنیت بدهد و احساس راحتی و آسودگی کنند. این وظیفه زن است.(114)

زن یک وظایفی دارد که عاقلانه باید آن وظایف را تشخیص دهد. زنها بدانند که اگر زنی، عقل و هوشمندی به خاج دهد، مرد را اداره خواهد کرد. درست است که مرد از لحاظ هیکل قوی‌تر است، اما خدای متعال طبیعت زن را طوری آفریده که اگر زن و مرد، طبیعی و سالم باشند و زن عاقل باشد، کسی که در دیگری بیشتر نفوذ دارد، زن است که البته با زرنگی به خرج دادن و رندی کردن و تحکم و زورگویی نمی‌توان به آن رسید. بلکه با ملایمت، استقبال خوب، خوشرویی، یک مقدار تحمل کردن ـ البته اندکی؛‌خیلی هم لازم نیست تحمل کند ـ که خدای متعال در طبیعت زن، این تحمل را قرار داده است... زن باید با شوهر خود این طور برخورد کند...(115)

بعضی از زنها نسبت به مردها سخت‌گیری می‌کنند. مثلاً باید این را حتما بخری! باید این جور خانه‌ای حتما فراهم کنی! فلان کس اینطورخریده، من اگر نخرم مایه سرشکستگی می‌شود. با این حرف‌ها شوهر خود را اذیت می‌کنند که این درست نیست.(116)

انتهای پیام/

R1410/P1439/S4,37/CT1

منبع: تسنیم

خبر بعدی:

عکس زنده به گور شدن مرد گمشده آبادانی / 8 روز هیچکس نمی دانست + جزییات

حوادث رکنا: جسد مرد آبادانی که 8 روز قبل ناپدید شده بود در سناریوی عجیبی زیر آوار یک ساختمان قدیمی پیدا شد.

به گزارش گروه حوادث رکنا، روز 22 دی ماه سال جاری خانواده‌ای با مراجعه به ماموران پلیس آبادان از ناپدید شدن پسرشان که مردی 33 ساله است خبر دادند.

زن جوان به ماموران¬ گفت: چند سال قبل یوسف به خواستگاری‌ام آمد و با هم ازدواج کردیم و در کنار شوهرم زندگی خوبی داشتم و در این سالها صاحب 3 فرزند شدیم.

وی افزود: در روستای حفار آبادان زندگی می‌کردیم و شوهرم به عنوان یک کارگر در شهرک صنعتی خرمشهر کار می‌کرد تا اینکه روز 17 دی ماه سال جاری شوهرم با چهره‌ای آشفته به خانه بازگشت و از او شنیدم که از کار بیکار شده و از شهرک صنعتی اخراج شده است.

زن جوان ادامه داد: یوسف چند روزی حال خوشی نداشت تا اینکه شوهرم از خانه خارج شد و دیگر به خانه بازنگشت و هر چه به موبایلش تماس گرفتم پاسخی نشنیدم و نگران سرنوشت شوهرم هستم.

بدین ترتیب تیمی از ماموران پلیس آبادان برای پیدا کردن مرد گمشده وارد عمل شدند و در تحقیقات ابتدایی مشخص شد که یوسف یک خودرو دارد و روز ناپدید شدنش سوار بر خودرویش از خانه خارج شده است.

تجسس‌های پلیسی ادامه داشت و ماموران شماره پلاک خودروی یوسف را در اختیار تیم‌های گشت پلیسی قرار دادند تا اینکه روز 30 دی ماه خودروی مرد گمشده در برابر یک ساختمان ویران شده قرارگرفتند.

جسدی زیر آوار

با توجه به مرموز بودن این صحنه و ریخته شدن آوار ساختمان قدیمی ماموران تحقیقات میدانی را در ساختمان ویران شده آغاز کردند و در این مرحله تیمی از ماموران سازمان آتش نشانی آبادان برای کمک به ماموران پلیس پای در محل گذاشتند.

آتش نشانان شروع به جستجو در ساختمان ویران شده کردند که موفق به پیدا کردن جسد یوسف که زیر آوار ساختمان دفن شده بود پیدا کردند.

با توجه به مرموز بودن این صحنه تیمی از ماموران پلیس آگاهی آبادان برای افشای راز این صحنه مرموز وارد عمل شدند.

مجید فرهانی‌پور مدیر عامل آتش نشانی آبادان در خصوص این حادثه به رکنا گفت: ساعت 13 روز 30 دی ماه سال جاری حادثه ریزش یک ساختمان در شهرک صنعتی خرمشهر به سازمان آتش نشانی گزارش شد.

وی افزود: خیلی زود تیم عملیاتی در محل حاضر و با توجه به اینکه احتمال می‌رفت کسی زیر آوار گرفتار شده باشد عملیات جستجو کلید زده شد و خیلی زود جسد مرد 33 ساله‌ای که چند روز از مرگش گذشته بود از زیر آوار بیرون کشیده شد.

بنا به این گزارش، بازپرس ویژه قتل در این مرحله دستور داد تا جسد یوسف برای بررسی علت مرگ به پزشکی قانونی منتقل شود و تحقیقات برای علت ریزش آوار ساختمان قدیمی ادامه دارد.اخبار 24 ساعت گذشته رکنا را از دست ندهید

علی رنجکش

حوادث اختصاصی رکنا را اینجا بخوانید:

زن جوان در دام پلید راننده تاکسی اینترنتی تهران! خبر ویژه /هواپیمای مسافربری از رادار محو شد / فاجعه در آسمان فرانسه + عکس عجیب ترین مزاحمت ناموسی لو رفت! / این مرد از همه جا بی خبر بود جزییات نقش یک زن در فایل صوتی رسوایی اخلاقی نماینده مجلس + آخرین خبر 72 زن و مرد در پارتی مختلط شبانه ساری در هم لولیده بودن که پلیس سر رسید دوست مطلقه زنم زندگی ام را به باد داد / وقتی که حامله شد همه چیز بهم ریخت این شیطان 5 بار زنگ در خانه را می زد / دخترهای پولدار تهرانی را خام می کرد + عکس آموزش استفاده از گوگل ترنسلیت و امکانات آن + فیلم آموزشی مهم ترین اخبار 24 ساعت گذشته رکنا دردسر با هم بودن زن 47 ساله مشهدی با پسر 23 ساله / ازدواج با مهران جنجال به پا کرد پایان مرگبار مثلث عشقی یک دختر و دو پسر تهرانی +عکس قتل یکی از اعضای طایفه قلندرزهی توسط ریگی ملکی ها/ در مسجد مکی زاهدان چه گذشت ؟ حمله شبانه به خانه بهاره رهنما !+فیلم علت شلیک های وحشت آور در قائمشهر چه بود؟ سلطان سکه، سکه ای نداشت/ نتوانسته‌ایم خاوری را از کانادا برگردانیم !

ایران بین دو چهره؛ لبخند "احمدی‌نژاد" در برابر نگرانی "ظریف" و "شمخانی"

تعرض چندین پسر به ۲ دختر جوان در تبریز+فیلم و عکس

مداحی میرم اربعین با تو هم قدم ، حرم پسر یاد مادرم با نوای محمد حسین حدادیان+فیلم

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۳۱۲۵۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • به سؤال کودکانه خدا کجاست؟ چطور پاسخ بدهیم؟
 • مسئولین مرفه درد مستضعفین را درک نمی کنند
 • حسادت فرزند اول را درک کنید
 • ضرورت آموزش ادبیات و لغت‌شناسی برای درک اعجاز ادبی قرآن کریم
 • چگونه به سوال کودکانه «خدا کجاست» پاسخ بدهیم؟
 • از عملکرد اتاق ایران راضی نیستم/باید شرایط بخش خصوصی را درک کرد
 • به سوال کودکانه «خدا کجاست» چه طور پاسخ بدهیم؟
 • پپ گواردیولا: ناراحتی اوتامندی بابت نیمکت‌نشینی در منچسترسیتی را درک می‌کنم؛ مندی می‌تواند به یکی از بهترین مدافعان کناری دنیا تبدیل شود
 • با هوش مصنوعی شهروند بهتری باشید
 • بی تفاوتی مسئولین آفت انقلاب اسلامی/منزلت ائمه را باید درک کرد
 • عرضه زود‌هنگام گوشی هوشمند LG G8
 • باید روحانی متخصص داشته باشیم/ حوزه علمیه روحانیون را بیشتر به تبلیغ تشویق می کند تا به فعالیت های فرهنگی و هنری
 • بیان هنرمندانه دستاوردهای چهل ساله انقلاب ضرورت دارد
 • درآمد زایی از طریق دستگاه های هوشمند بازیافت
 • تجاری‌سازی سیستم‌های هوشمند ساختمان با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی
 • ۱۰ درصد بابلسری‌ها در صف کارت هوشمند
 • رهبر حزب کارگر انگلیس: ترزا می هنوز شکست در مجلس را درک نکرده است
 • سبد گوشی‌های هوشمند سامسونگ متنوع‌ تر می‌شود
 • طراحی و تولید سیستم‌های هوشمند ساختمان با حمایت صندوق نوآوری