رویداد۲۴-هفت  اثر زرین شامل «صورتک قوچ تپه حصار»،«جام کلاردشت»، «پلاک زیویه»،«جام مارلیک»،«حلقه قدرت ارجان»،«دستبند زرین مرصع جوبجی استان خوزستان» و «تکوک» (ریتون) همدان در طبقه همکف موزه ایران باستان و هریک در گالری مربوط به دوره زمانی یعنی از دوره مفرغ جدید تا دوره هخامنشی (۴۲۰۰ تا ۲۵۰۰ سال پیش) به نمایش درآمده‌اند.

مدیرکل موزه ملی ایران از نمایش هفت شاهکار هنری ایران در موزه ایران باستان همزمان با انتخاب عنوان سال «حمایت از کالای ایرانی» توسط مقام معظم رهبری خبر داد.

جبرئیل نوکنده در گفتگو با ایسنا ضمن اشاره به برنامه‌های موزه ملی برای آشنایی عمومی با آثار تاریخی و فرهنگی کشور گفت: هفت  اثر زرین شامل «صورتک قوچ تپه حصار»،«جام کلاردشت»، «پلاک زیویه»،«جام مارلیک»،«حلقه قدرت ارجان»،«دستبند زرین مرصع جوبجی استان خوزستان» و «تکوک» (ریتون) همدان در طبقه همکف موزه ایران باستان و هریک در گالری مربوط به دوره زمانی یعنی از دوره مفرغ جدید تا دوره هخامنشی (۴۲۰۰ تا ۲۵۰۰ سال پیش) به نمایش درآمده‌اند.
او افزود:هفت سین زرین موزه ملی ایران در سال 1397 گویای طراحی، ظرافت، اندیشه و توانایی منحصر به فرد هنرمندان ایرانی در ساخت و تولید کالای هنری از دیرباز بوده و بدون شک الهام گرفتن از میراث فرهنگی به جای مانده افقی روشن برای هنرمندان معاصر در تولیدات عصر حاضر بوده است و یکی از بسترهای مناسب در حمایت از تولید کالای ایرانی خواهد بود.


او بیان کرد: آثار زرین به نمایش درآمده از لحاط ظرافت‌های هنری بسیار حایز اهمیت‌اند و می‌توانند ما را با فرهنگ و هنر ایرانی آشنا کنند.
«پلاک زرین زیویه» به عنوان یکی از شاهکارهای به نمایش درآمده در موزه ملی ایران؛ با دو ردیف نقش برجسته از جانوران ترکیبی و اساطیری که در مرکز هر ردیف یک درخت زندگی وجود دارد. در ردیف بالایی با بزهای کوهی و در ردیف پایین با گاوهای بالدار در میان گرفته شده است. جانوران ترکیبی رو به سوی درخت دارند. این جانوران اکثرا ترکیب انسان، پرنده و گاو هستند. در گوشه هر ردیف، نقش خرگوش نیز ایجاد شده و دور تا دور پلاک ردیفی از نقوش گیاهی شبیه میوه کاج به صورت برجسته قرار دارند. دو ردیف نقش با یک نوار مارپیچی از هم جدا شده‌اند.
«جام کلاردشت» که در دشت کلاردشت به دست آمده در کنار سایر آثار کشف شده به "گنجینه کلاردشت” معروف شده که شامل سلاح و ظروف از فلزات قیمتی است. جام معروف به جام کلاردشت با بلندی ۱۰ سانتی متر دارای نقش برجسته سه شیر است که سر آنها به صورت جداگانه کار شده و بر روی بدنه جام پرچ شده است. بر روی ران و گونه‌های شیرها نقش گردونه خورشید و نیز تزیینی شبیه دو گل کوچک بر روی پای جلوی آنها دیده می‌شود. بالا و پایین جام با یک ردیف نقش زنجیره‌ای تزئین شده و در کف آن نقش ترنج هندسی محصور در نوار زنجیره‌ای که درون آن گل‌های شش پر حک شده، دیده می‌شود.این جام از نظر سبک به دوره‌هایی بین ۱۰۰۰ تا ۶۰۰ پیش از میلاد تعلق دارد.
«جام مارلیک»؛ یکی از جام‌های طلای حاصل از کاوش گورستان مارلیک است که از گور ۲۶ به دست آمده و متعلق به اواخر هزاره دوم و اوایل هزاره اول پیش از میلاد است. ۶/۱۸سانتی متر ارتفاع دارد و به صورت نقش حکاکی برجسته با چهار گاو بالدار اسطوره‌ای تزیین شده است. سر گاوها به صورت برجسته و با تکنیک چکش کاری از بدنه ظرف بیرون آمده است. هر جفت از گاوهای بالدار به شکل قرینه در حال بالا رفتن از یک درخت تزیینی نخل مانند هستند. این حیوانات تخیلی در نهایت تحرک و جانداری نمایش داده شده و بر روی پاهای عقب ایستاده‌اند.پاهای جلو را بالا آورده و در اطراف تنه و شاخه‌های درخت تکیه داده‌اند. لبه جام با نوار مفتولی بسیار نازکی بصورت فشرده و متراکم تزیین شده و در محل اتصال بدنه جام به کف، دارای برآمدگی تقریبا زاویه داری است.


«تکوک زرین هخامنشی»؛ منسوب به همدان با ارتفاع 9/29 و عرض 19 سانتی متر و وزن 1930 گرم از دو بخش جامی قیف مانند و بدنه شیر بالدار تشکیل شده است. جام با شیارهای افقی و گل لوتوس و نخل و پیچکی تزئین شده که در جلوی بدنه به یک شیر بالدار متصل می‌شوند. شیر به صورت نشسته با دست‌های به جلو و بال‌های شیارداری در دو طرف ساخته شده است. دهن شیر باز و دندان‌ها و زبان آن قابل مشاهده است. پنجه‌های شیر به سمت جلو قرار دارد. بالها تو خالی و از دو ورقة زرین به هم لحیم شده، ساخته شده‌اند، بالها دارای دو ردیف پرهای ریز ظریف و سه ردیف پرهای بلند هلالی هستند.

در دهان باز شده شیر، زبان نصب شده و در پشت آن سوراخ آبریز وجود دارد که دیده نمی‌شود. این شی زرین احتمالا متعلق به ظروف تشریفاتی شاهانه بوده و استفاده از تکوک‌هایی به اشکال مختلف از هزاره اول پیش از میلاد تا دوران اسلامی در شرق نزدیک رواج داشته است.
«دستبند زرین مرصع جوبجی»؛ در سال ۱۳۸۶ خورشیدی در هنگام خاکبرداری و عملیات عمرانی در نزدیکی روستای جوبجی در شهرستان رامهرمز استان خوزستان، یک آرامگاه شاهی متعلق به دوره عیلام نو (سده ۶ پیش از میلاد) کشف شد. در آرامگاه دو تابوت مفرغی وان شکل کشف شد که در آن‌ها دو شاهزاده خانم حدودا ۱۷ و ۳۵ ساله از اعضای یک خانواده سلطنتی همراه با مقدار زیادی اشیاء، دفن شده بودند.

در میان مجموعه متنوع آثار زرین و مفرغی کشف شده از این آرامگاه دستبندی زرین با کتیبه از دوره عیلام نو، نیمه اول قرن ششم پیش از میلاد، ترصیع شده با عقیق با ابعاد ۶×۶٫۹ سانتیمتر جلب توجه کرده است. این دستبند از سه قطعه تشکیل شده که به یکدیگر وصل می‌شوند.این دستبند ترکیبی از طلا و سنگ عقیق است.
«حلقه قدرت ارجان»؛ این حلقه قدرت زرین در دست چپ یکی از مردگان محوطه تاریخی جوبجی بود. آن دسته استوانه‌ای هلالی شکل تو خالی است که دو انتهای آن به دو صفحه بیضی شکل ختم می‌شود. قسمت داخلی این صفحه‌ها به طور قرینه با نقش دو شیر بالدار که در دو طرف درخت مقدس ایستاده‌اند تزیین شده است. دورتادور نقوش نقش گیس باف دیده می‌شود. در زیر پای شیرها سه ردیف نقش به صورت طاق هلالی شکل کنده شده و بر روی دسته،شیارهایی ایجاد شده که انتهای آنها به یک گل دوازده پر در قسمت بیرونیِ دو صفحه،ختم می‌شود. این حلقه دارای کتیبه‌ای به خط میخی عیلامی در قسمت دسته است که ترجمه آن کیدین هوتران پسر کورولوش است.
«قوچ تپه حصار»؛ ان صورتک با شاخ‌های بلند و پیچیده که از لایه 3 C حصار به دست آمده است.این اثر که از ورقه بسیار نازکی از طلا ساخته شده، به صورت جفت بوده و با توجه به سوراخ هایی که پیرامون آن دیده می شود،احتمالا به عنوان تزیین بر روی لباس دوخته می‌شده است.

 

 

 

 

منبع: رویداد24

خبر بعدی:

تندیس زرین کارآفرینان مسئولیت پذیر به اُپارک (شرکت پیشگامان توسعه کیان) رسید

به گزارش افکارنیوز، پارک آبی اُپارک موفق به دریافت تندیس زرین همایش ملی کارآفرینان مسئولیت پذیر شد که این تندیس به جناب آقای محمد علی حسین زاده مدیرعامل مجموعه پارک آبی اُپارک اهدا گردید.

به گزارش افکار نیوز، نخستین همایش ملی کارآفرینان مسئولیت پذیر با رویکرد نقش بنگاه‌های مسئولیت پذیر در پایداری و توسعه کسب و کار مورخ ۳۰ دیماه در مرکز مطالعات بهره‌وری و منابع انسانی سازمان مدیریت صنعتی ایران برگزار گردید.

گفتنی است در این همایش تندیس زرین کارآفرینان مسئولیت پذیر به مجموعه پارک آبی اُپارک (شرکت پیشگامان توسعه کیان) رسید.

 سازمان صنعت، معدن و تجارت با همکاری اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی و بنیاد تعاون و توسعه کارآفرینی استان تهران به منظور  پایش و دسته بندی کارآفرینان در حوزه‌های مختلف و تشویق ایشان به حفظ مسئولیت‌های اجتماعی و اقتصادی در جهت کاهش آسیب‌های ناشی از عدم مسئولیت‌پذیری مدیران کارآفرین به این موضوع پرداخت.

ارزیابی عملکرد مسئولیت‌پذیری کارآفرینان در سطوح فردی و سازمانی از جمله موضوعات مهم در پیشبرد اهداف بند ۲۰ اقتصاد مقاومتی است. با در نظر گرفتن اینکه مسئولیت‌پذیری سازمانی یکی از ابزارهای پیشرفت اقتصادی است و حرکت در جهت تقویت آن موجب تأثیر مستقیم بر عملکرد سازمان می‌شود، اثربخشی رویکرد مذکور منوط به ارزیابی نتایج و تأمین هدف‌های سازمانی البته با مدیریت صحیح می‌باشد چرا که در شرایط حاضر کشور مسئولیت‌پذیری در مشاغل، جزء شروط لازم در بقای بنگاه‌های اقتصادی است.

 شرکت‌کنندگان در همایش و نمایشگاه علاوه بر حضور در فرآیند ارزیابی امکان بهره‌مندی از کارگاه‌ها و پنل‌های تخصصی را نیز در اختیار داشتند.

 

 

ایران بین دو چهره؛ لبخند "احمدی‌نژاد" در برابر نگرانی "ظریف" و "شمخانی"

تعرض چندین پسر به ۲ دختر جوان در تبریز+فیلم و عکس

مداحی میرم اربعین با تو هم قدم ، حرم پسر یاد مادرم با نوای محمد حسین حدادیان+فیلم

منبع این خبر، وبسایت www.rouydad24.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۳۶۴۱۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • تندیس زرین کارآفرینان مسئولیت‌پذیر به اُپارک رسید
 • چهره های معروف ایرانی در مراسم رونمایی از پوستر نمایش مرگ فیدل +تصاویر
 • کشف اشیاء و سفال لعابدار دوره سلجوقی در شهر ری
 • بگذاریم «بلاغی» نفس بکشد
 • کشف سیستم آبرسانی و فاضلاب شهری دوره سلجوقی در شهر ری
 • با کسب هفتمین عنوان ملی خود مفتخر به اخذ تندیس زرین صنعت برگزیده سبز کشور گردید
 • کتاب «فلسفه هنر رایانه‌ای» منتشر شد
 • قول فرماندار دهلران برای حل مشکل آب آشامیدنی روستای«تختان»
 • هنر نمایش از دل مساجد برخاسته/ باید به همین مسیر بازگردیم
 • اجرای سرود بچه‌های مسجد در آغاز دهه‌فجر/ برگزاری جشنواره «چهل مسجد، چهل نمایش»
 • مسجد خاستگاه چهره‌های برجسته فرهنگ و هنر است/ تذکر رئیس حوزه به اهالی تئاتر
 • «هفت» از چه زمانی پخش می‌شود؟
 • برنامه «هفت» از چه زمانی پخش می‌شود؟
 • برنامه سینمایی «هفت» از چه زمانی پخش می‌شود؟
 • ماجرای شاهکار چندصد میلیونی مدیران استقلال بدون یک دقیقه بازی!
 • باید روحانی متخصص داشته باشیم/ حوزه علمیه روحانیون را بیشتر به تبلیغ تشویق می کند تا به فعالیت های فرهنگی و هنری
 • شاهکار چندصد میلیونی مدیران استقلال بدون یک دقیقه بازی!/ خروج یک بازیکن دیگر از لیست شفر
 • لوح زرین به کویر تایر اهدا گردید
 • ترجمه «فلسفه هنر رایانه‌ای» منتشر شد