رویداد۲۴-هفت  اثر زرین شامل «صورتک قوچ تپه حصار»،«جام کلاردشت»، «پلاک زیویه»،«جام مارلیک»،«حلقه قدرت ارجان»،«دستبند زرین مرصع جوبجی استان خوزستان» و «تکوک» (ریتون) همدان در طبقه همکف موزه ایران باستان و هریک در گالری مربوط به دوره زمانی یعنی از دوره مفرغ جدید تا دوره هخامنشی (۴۲۰۰ تا ۲۵۰۰ سال پیش) به نمایش درآمده‌اند. مدیرکل موزه ملی ایران از نمایش هفت شاهکار هنری ایران در موزه ایران باستان همزمان با انتخاب عنوان سال «حمایت از کالای ایرانی» توسط مقام معظم رهبری خبر داد.

جبرئیل نوکنده در گفتگو با ایسنا ضمن اشاره به برنامه‌های موزه ملی برای آشنایی عمومی با آثار تاریخی و فرهنگی کشور گفت: هفت  اثر زرین شامل «صورتک قوچ تپه حصار»،«جام کلاردشت»، «پلاک زیویه»،«جام مارلیک»،«حلقه قدرت ارجان»،«دستبند زرین مرصع جوبجی استان خوزستان» و «تکوک» (ریتون) همدان در طبقه همکف موزه ایران باستان و هریک در گالری مربوط به دوره زمانی یعنی از دوره مفرغ جدید تا دوره هخامنشی (۴۲۰۰ تا ۲۵۰۰ سال پیش) به نمایش درآمده‌اند.
او افزود:هفت سین زرین موزه ملی ایران در سال 1397 گویای طراحی، ظرافت، اندیشه و توانایی منحصر به فرد هنرمندان ایرانی در ساخت و تولید کالای هنری از دیرباز بوده و بدون شک الهام گرفتن از میراث فرهنگی به جای مانده افقی روشن برای هنرمندان معاصر در تولیدات عصر حاضر بوده است و یکی از بسترهای مناسب در حمایت از تولید کالای ایرانی خواهد بود.


او بیان کرد: آثار زرین به نمایش درآمده از لحاط ظرافت‌های هنری بسیار حایز اهمیت‌اند و می‌توانند ما را با فرهنگ و هنر ایرانی آشنا کنند.
«پلاک زرین زیویه» به عنوان یکی از شاهکارهای به نمایش درآمده در موزه ملی ایران؛ با دو ردیف نقش برجسته از جانوران ترکیبی و اساطیری که در مرکز هر ردیف یک درخت زندگی وجود دارد. در ردیف بالایی با بزهای کوهی و در ردیف پایین با گاوهای بالدار در میان گرفته شده است. جانوران ترکیبی رو به سوی درخت دارند. این جانوران اکثرا ترکیب انسان، پرنده و گاو هستند. در گوشه هر ردیف، نقش خرگوش نیز ایجاد شده و دور تا دور پلاک ردیفی از نقوش گیاهی شبیه میوه کاج به صورت برجسته قرار دارند. دو ردیف نقش با یک نوار مارپیچی از هم جدا شده‌اند.
«جام کلاردشت» که در دشت کلاردشت به دست آمده در کنار سایر آثار کشف شده به "گنجینه کلاردشت” معروف شده که شامل سلاح و ظروف از فلزات قیمتی است. جام معروف به جام کلاردشت با بلندی ۱۰ سانتی متر دارای نقش برجسته سه شیر است که سر آنها به صورت جداگانه کار شده و بر روی بدنه جام پرچ شده است. بر روی ران و گونه‌های شیرها نقش گردونه خورشید و نیز تزیینی شبیه دو گل کوچک بر روی پای جلوی آنها دیده می‌شود. بالا و پایین جام با یک ردیف نقش زنجیره‌ای تزئین شده و در کف آن نقش ترنج هندسی محصور در نوار زنجیره‌ای که درون آن گل‌های شش پر حک شده، دیده می‌شود.این جام از نظر سبک به دوره‌هایی بین ۱۰۰۰ تا ۶۰۰ پیش از میلاد تعلق دارد.
«جام مارلیک»؛ یکی از جام‌های طلای حاصل از کاوش گورستان مارلیک است که از گور ۲۶ به دست آمده و متعلق به اواخر هزاره دوم و اوایل هزاره اول پیش از میلاد است. ۶/۱۸سانتی متر ارتفاع دارد و به صورت نقش حکاکی برجسته با چهار گاو بالدار اسطوره‌ای تزیین شده است. سر گاوها به صورت برجسته و با تکنیک چکش کاری از بدنه ظرف بیرون آمده است. هر جفت از گاوهای بالدار به شکل قرینه در حال بالا رفتن از یک درخت تزیینی نخل مانند هستند. این حیوانات تخیلی در نهایت تحرک و جانداری نمایش داده شده و بر روی پاهای عقب ایستاده‌اند.پاهای جلو را بالا آورده و در اطراف تنه و شاخه‌های درخت تکیه داده‌اند. لبه جام با نوار مفتولی بسیار نازکی بصورت فشرده و متراکم تزیین شده و در محل اتصال بدنه جام به کف، دارای برآمدگی تقریبا زاویه داری است.


«تکوک زرین هخامنشی»؛ منسوب به همدان با ارتفاع 9/29 و عرض 19 سانتی متر و وزن 1930 گرم از دو بخش جامی قیف مانند و بدنه شیر بالدار تشکیل شده است. جام با شیارهای افقی و گل لوتوس و نخل و پیچکی تزئین شده که در جلوی بدنه به یک شیر بالدار متصل می‌شوند. شیر به صورت نشسته با دست‌های به جلو و بال‌های شیارداری در دو طرف ساخته شده است. دهن شیر باز و دندان‌ها و زبان آن قابل مشاهده است. پنجه‌های شیر به سمت جلو قرار دارد. بالها تو خالی و از دو ورقة زرین به هم لحیم شده، ساخته شده‌اند، بالها دارای دو ردیف پرهای ریز ظریف و سه ردیف پرهای بلند هلالی هستند.

در دهان باز شده شیر، زبان نصب شده و در پشت آن سوراخ آبریز وجود دارد که دیده نمی‌شود. این شی زرین احتمالا متعلق به ظروف تشریفاتی شاهانه بوده و استفاده از تکوک‌هایی به اشکال مختلف از هزاره اول پیش از میلاد تا دوران اسلامی در شرق نزدیک رواج داشته است.
«دستبند زرین مرصع جوبجی»؛ در سال ۱۳۸۶ خورشیدی در هنگام خاکبرداری و عملیات عمرانی در نزدیکی روستای جوبجی در شهرستان رامهرمز استان خوزستان، یک آرامگاه شاهی متعلق به دوره عیلام نو (سده ۶ پیش از میلاد) کشف شد. در آرامگاه دو تابوت مفرغی وان شکل کشف شد که در آن‌ها دو شاهزاده خانم حدودا ۱۷ و ۳۵ ساله از اعضای یک خانواده سلطنتی همراه با مقدار زیادی اشیاء، دفن شده بودند.

در میان مجموعه متنوع آثار زرین و مفرغی کشف شده از این آرامگاه دستبندی زرین با کتیبه از دوره عیلام نو، نیمه اول قرن ششم پیش از میلاد، ترصیع شده با عقیق با ابعاد ۶×۶٫۹ سانتیمتر جلب توجه کرده است. این دستبند از سه قطعه تشکیل شده که به یکدیگر وصل می‌شوند.این دستبند ترکیبی از طلا و سنگ عقیق است.
«حلقه قدرت ارجان»؛ این حلقه قدرت زرین در دست چپ یکی از مردگان محوطه تاریخی جوبجی بود. آن دسته استوانه‌ای هلالی شکل تو خالی است که دو انتهای آن به دو صفحه بیضی شکل ختم می‌شود. قسمت داخلی این صفحه‌ها به طور قرینه با نقش دو شیر بالدار که در دو طرف درخت مقدس ایستاده‌اند تزیین شده است. دورتادور نقوش نقش گیس باف دیده می‌شود. در زیر پای شیرها سه ردیف نقش به صورت طاق هلالی شکل کنده شده و بر روی دسته،شیارهایی ایجاد شده که انتهای آنها به یک گل دوازده پر در قسمت بیرونیِ دو صفحه،ختم می‌شود. این حلقه دارای کتیبه‌ای به خط میخی عیلامی در قسمت دسته است که ترجمه آن کیدین هوتران پسر کورولوش است.
«قوچ تپه حصار»؛ ان صورتک با شاخ‌های بلند و پیچیده که از لایه 3 C حصار به دست آمده است.این اثر که از ورقه بسیار نازکی از طلا ساخته شده، به صورت جفت بوده و با توجه به سوراخ هایی که پیرامون آن دیده می شود،احتمالا به عنوان تزیین بر روی لباس دوخته می‌شده است.

 

 

 

 

منبع: رویداد24

خبر بعدی:

نمایش آثار 7 هزار ساله فلزکاری در تبریز

تبریز - ایرنا - مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی از نمایش آثار تاریخی مربوط به هنر فلزکاری در نمایشگاه موزه آذربایجان در تبریز طی نوروز 98 خبر داد.

به گزارش ایرنا، مرتضی آبدار روز شنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در این نمایشگاه کاربرد فلز در 7 هزار سال قبل که در ترکیب بندی و شکل گیری تمدن بشری جایگاه بسزایی داشته و نقش عمده ای را ایفا کرده، به نمایش گذاشته شده است.
وی افزود: با توجه به اینکه فلز همواره به عنوان یکی از مهمترین شواهد در پژوهش های علم باستان شناسی مورد استفاده قرار گرفته است، کشف فلز و دستیابی به معادن آن در زمان های قدیم در ایران صنعتی را پی افکند که مشخصاتی متفاوت با صنعت روز یعنی سفالگری داشت.
آبدار با بیان اینکه تاریخ 7 هزار سال فلز کاری در ایران گواه روشنی بر دستیابی هنروران ایران زمین به هنری تازه و تکامل آن در طی هزاران سال گذشته است، اضافه کرد: بر اساس بررسی های باستان شناختی و کشف اشیاء متنوع فلزی، این دوران تاریخی را می توان دوران شکوفایی هنر فلزکاری ایران نامید.
وی با اشاره به اینکه دوره های استفاده بشر از فلز به سه دوره مهم مس و سنگ، مفرغ و آهن تقسیم می شود، از حضور آثار فلزی مربوط به این دوره ها در نمایشگاه موزه آذربایجان خبر داد و گفت: نمایشگاه حاضر نمونه دستاورد کاوش های باستان شناسی در مناطق باستانی مهم کشور است که شامل آثاری از لرستان به عنوان سرزمین مفرغ که به واسطه این آثار در سطح دنیا شهرت دارد و نیز آثاری از ظروف و زیورآلات طلا و نقره از ادوار مختلف تاریخی ایران است.
آبدار با بیان اینکه مهمترین و گویاترین آثار این مجموعه متعلق به شمال غرب کشور است، گفت: شمال غرب کشور همیشه در تاریخ به عنوان یکی از مهمترین مبادی ورود مهاجران دارای اهمیت ویژه ای بوده و محوطه های باستانی بسیار شاخصی را در خود جای داده است، لذا مهم ترین آثار این مجموعه متعلق به این منطقه است که در محوطه های استقراری چون تپه های حسنلو، یانیق، سایت موزه عصر آهن تبریز و خداآفرین مورد کاوش های علمی باستان شناسی قرار گرفته اند.
به گفته وی، نمایشگاه «هفت هزار سال هنر فلزکاری به روایت موزه آذربایجان» طی ایام نوروز 98 در تالار اسماعیل دیباج موزه آذربایجان از ساعت 9 الی 19 پذیرای گردشگران نوروزی است.
3077/3038

ظریف: به هیچ‌کس اعتماد نداریم اما می‌توانیم با همه مذاکره کنیم| مردم مبنای قدرت کشور هستند

فردوسی‌پور: اجازه پخش برنامه 90 را ندادند| فرزندم را با پست و مقام معاوضه نمی‌کنم

مرگ تلخ 3 قهرمان کشتی در تصادف شدید جاده فومن / شامگاه دوم عید رخ داد + عکس

منبع این خبر، وبسایت www.rouydad24.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۳۶۴۱۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • رازهای ناگفته درباره کوروش!
 • رازهای ناگفته در باره کوروش!
 • راز های ناگفته در باره کوروش!
 • تاق بستان نمادی از فرهنگ و تمدن ایران زمین
 • دستگیری یک قاچاقچی در زرین دشت
 • تصویب ردیف اعتباری ملی مستقل برای ساماندهی شبکه فاضلاب فامنین
 • بانک ملت تندیس زرین زُبدگی دیجیتال دریافت کرد
 • منطقه تاریخی ریوی میزبان گردشگران نوروزی خراسان شمالی
 • گنبد سلطانیه، شاهکار هنری و تجلی گاه معماری اسلامی
 • بهار ۹۸| مسجد نصیرالملک شیراز، شاهکار معماری و هنر جهان اسلام + فیلم
 • شلالدون، شاهکار شگفت انگیز طبیعت در کهگیلویه و بویراحمد
 • چهل سالگی انقلاب و نقد عادلانه هنر تئاتر
 • عکس/ شاهکار جدید BMW
 • ۸ مصدوم بر اثر برخورد پیکان بار و نیسان
 • گستره نوروز، از آسیای شرقی تا مصر
 • رخ نمایی گنبد فیروزه ای/ گنبد سلطانیه شاهکار معماری ایران
 • بهار ۹۸| شکوه تاریخ آذربایجان در موزه فاخر باستان‌شناسی اردبیل به روایت تصویر
 • آشتیان شهرستانی از دوران باستان/ رویایی شیرین از یادگاری های دوران قاجار در مهد اندیشمندان و مفاخر بزرگ ایران
 • همدان| گنبد ۹۰۰ ساله علویان، شاهکار معماری و گچ بری بعد از اسلام+ تصاویر