آتش‌سوزی خانه قدیمی در خیابان علی‌آباد مرگ مرد مسن را رقم زد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، ساعت ۸:۳۰ صبح روز گذشته طی تماس تلفنی شهروندان با سامانه ۱۲۵ و اطلاع‌رسانی آتش‌سوزی در یک منزل مسکونی در خیابان علی‌آباد، خیابان دستواره بلافاصله ستاد فرماندهی آتش‌نشانی تهران نیرو‌های عملیات ایستگاه ۹۰، ۸۳ و نجات ۱۷ را به محل حادثه اعزام کرد.

امیرحسین ورمزیار؛ افسر آماده منطقه هفت عملیات درباره جزئیات این حادثه اظهار کرد: محل حادثه یک منزل مسکونی دو طبقه قدیمی‌ساز بود که آتش‌سوزی در آن اتفاق افتاده و دود و شعله زیادی از پنجره‌های آن به بیرون زبانه می‌کشید.

وی ادامه داد: با توجه به اظهارات همسایگان مبنی بر احتمال محبوس شدن یکی از اهالی خانه (مردی مسن)، آتش‌نشانان بلافاصله به بازدید، بررسی و ایمن‌سازی محل حادثه مشغول و به دو گروه تقسیم شدند.

ورمزیار تصریح کرد: گروهی از آتش‌نشانان با استفاده از لوله‌های آبدهی و دستگاه‌های تنفسی وارد کانون حریق شده و گروهی دیگر به جست‌وجوی فرد محبوس شده پرداختند.

افسر آماده منطقه هفت عملیات خاطرنشان کرد: نیرو‌های عملیات در جست‌وجوی اولیه، فردی را که دچار سوختگی شده بود، یافته و به سرعت وی را به بیرون منتقل کردند.

بنابر اعلام پایگاه خبری ۱۲۵؛ آتش‌نشانان به سرعت آتش‌سوزی را مهار و خاموش کرده، مصدوم را تحویل عوامل اورژانس دادند که متأسفانه مشخص شد وی جان باخته است همچنین علت این حادثه توسط کارشناس منطقه هفت در دست بررسی است.  

منبع: فرارو

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

اختصاصی|گزارش مجلس از آتش‌سوزی مدرسه دخترانه در زاهدان/ قصور آموزش و پرورش در این حادثه واضح است

متن گزارش کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در خصوص حادثه آتش‌سوزی مدرسه دخترانه زاهدان در خبرگزاری تسنیم منتشر شد. ۰۲ تير ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۳ سیاسی مجلس و دولت ایران نظرات - اخبار سیاسی -

به گزارش گروه پارلمانی خبرگزاری تسنیم، بیست‌وهفتم آذر ماه سال 97 دبستان دخترانه اسوه حسنه در خیابان مصطفی خمینی(ره) زاهدان دچار حریق شد که در این حادثه چهار کودک جان سپردند. پس از این حادثه بر اساس تبصره (1) ماده (45) آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامیکمیته‌ای در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی مسئول تهیه گزارش در این باره شد.

قرائت گزارش کمیسیون آموزش مجلس درباره حادثه دانشگاه علوم تحقیقات

قرائت این گزارش در دستورکار این هفته خانه ملت قرار دارد.

متن این گزارش بدین شرح است:

بسمه تعالی

هیئت رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی

با سلام و تحیت؛

احتراماً، باستحضار می‌رساند، در پی وقوع حادثه اسفناک آتش‌سوزی در دبستان دخترانه زاهدان و جان باختن 4 نفر از دانش‌آموزان این مدرسه، کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری به بررسی این موضوع پرداخت که گزارش آن مستند به تبصره 1 ماده 45 آئین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی برای قرار گرفتن در دستور کار مجلس، ارسال می‌شود.

 محمدرضا عارف

رئیس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری

گزارش کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری در خصوص

حادثه آتش‌سوزی مدرسه دخترانه زاهدان

بخش اول

طرح مسأله:

در تاریخ 1397.9.27 مقارن ساعت 9 صبح به دلیل واژگونی بخاری فیتیله‌ای نفت‌سوز قابل حمل در کلاس اول دبستان دخترانه اسوه حسنه زاهدان، کلاس درس دچار حریق می‌شود. در این آتش‌سوزی، 4 نفر از دانش‌آموزان به نام‌های «مانا خسروپرست (پیش‌دبستانی)»، «صبا عربی»، «مریم نوکندی» و «یکتا میرشکار» (هر سه از پایه اول دبستان)، دچار سوختگی شدید شده و جان خود را از دست می‌دهند.

بخش دوم

اقدامات کمیسیون و بیان نتایج حاصله از بررسی‌ها

کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری بلافاصله پس از این رخداد موضوع را فوراً در دستورکار خود قرار داد و با اعزام تیمی از اعضای کمیسیون به زاهدان در تاریخ 1397.9.30، تشکیل جلسه با حضور معاونان و مدیران وزارت آموزش و پرورش در محل کمیسیون و دعوت از وزیر آموزش و پرورش به بررسی همه‌جانبه موضوع پرداخت.

ساختمان این مدرسه یک طبقه و فاقد سیستم حرارتی استاندارد بوده است و برای گرمایش کلاس از بخاری غیر استاندارد و نفت‌سوز استفاده شده است. کف اتاق‌ها با موکت، پوشیده شده و به دلیل وجود اشیاء قابل احتراق و پخش شدن نفت، آتش به سرعت به کلیه نقاط ساختمان سرایت کرده است.

بررسی‌های کمیسیون از مجموع مشاهدات، دریافت گزارش نهادهای ذی‌ربط و استماع توضیحات مسئولان آموزش و پرورش ستادی و استانی، ذیل سه بخش بیان می‌شود:

الف) شرایط مدرسه اسوه حسنه

مدرسه غیردولتی دخترانه اسوه حسنه زاهدان در سال 1390 مقطع پیش‌دبستانی خود را تأسیس و در سال 1397 برای پایه اول دبستان نیز دانش‌آموز می‌پذیرد. عوامل اجرائی مدرسه عبارتند از: مدیر مدرسه (نیروی پیمانی شاغل در اداره آموزش و پرورش ناحیه 2 زاهدان)، معاون مدرسه، معلم پایه اول، 3 نفر مربی پیش دبستانی و خدمتگزار که بجز مؤسس، باقی عوامل از نیروهای آزاد هستند.

در سال تحصیلی جاری جمعاً 69 نفر دانش‌آموز (7 نفر پایه اول و 62 نفر در مقطع پیش‌دبستانی) در این مدرسه مشغول به تحصیل بوده‌اند. ساختمان مدرسه در زمان وقوع حادثه استیجاری بوده است و حدود یک ماه قبل، این ملک دراختیار مدرسه قرار گرفته است. پیش از آن و تا اوایل آبان‌ماه، مدرسه در محل استیجاری دیگری بوده که به دلیل عدم همکاری مالک و اتمام مدت قرارداد، فضای مدرسه به محل جدید انتقال پیدا می کند. مستند به گزارش مورخ 1397.10.1 اداره کل آموزش و پرورش استان سیستان و بلوچستان، عوامل اجرائی مدرسه مکاتباتی را برای انتقال ملک، با اداره آموزش و پرورش انجام می‌دهند و بلافاصله بدون کسب مجوز، مدرسه به فضای جدید که هیچ‌گونه مجوز تحکیم بنا یا مقاوم‌سازی را دارا نبوده است، منتقل می‌شود. لازم به ذکر است، فضای قبلی مدرسه نیز با وجود دارا بودن مجوز استحکام بنا، مجوز ایمن‌سازی و رعایت موارد ایمنی را نداشته است. در بازدیدی که در تاریخ 1397.2.2 از محل قبلی مدرسه به عمل می‌آید، اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان سیستان و بلوچستان همزمان با صدور تأئید استحکام بنا، اعلام می‌کند که استفاده از سیستم گرمایش و سرمایش استاندارد و نصب کپسول اطفای حریق در مدرسه الزامی است. عدم نصب کپسول اطفای حریق در مکان بعدی مدرسه نیز ادامه پیدا می‌کند. لازم به ذکر است اداره کل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان در گزارشی در مورخ 1397.10.1 اعلام کرده بود که علی‌رغم وجود کپسول آتش‌نشانی، عوامل مدرسه به دلیل دستپاچگی و اضطراب، موفق به اقدام به موقع برای اطفای حریق نشدند که این موضوع مورد تایید نمی‌باشد.

محل جدید مدرسه در خیابان مصطفی خمینی شهر زاهدان است که در فاصله چندصد متری اداره آموزش و پرورش ناحیه 2 زاهدان قرار گرفته و عدم توجه به فعالیت مدرسه‌ای بدون مجوز در همسایگی اداره آموزش و پرورش، محل تأمل جدی است.

سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور، همان‌طور که ذکر شد اعلام داشت که این مدرسه فاقد مجوز لازم برای فعالیت بوده است؛ لکن مدارک موجود در اداره آموزش و پرورش ناحیه 2 زاهدان حاکی از آن است که تاریخ بازرسی مجدد مدرسه، 1397.10.1 مقرر شده است. این موضوع نیز بایستی مورد بررسی نهادها و مراجع ذی صلاح قرار گیرد. 

کیفیت وقوع حادثه

کلاس درس دانش‌آموزان با قفسه‌بندی چوبی از دفتر مدیر جدا شده بوده و درب ورودی کلاس حدود 40 سانتی‌متر عرض داشته است. بررسی کمیسیون حاکی از آن است که احتمالاً به دلیل دستپاچگی و همچنین عرض بسیار کم درب ورودی مربی نتوانسته است چراغ نفت‌سوز را از محل حادثه خارج کند و  در هنگام آتش‌سوزی محل را ترک می‌کند. مدیر و معاون مدرسه نیز در لحظه حادثه در محل حضور نداشته‌اند. ظاهراً کیف یا پای یکی از دانش‌آموزان به چراغ نفتی برخورد کرده و با واژگون شدن آن و با توجه به وجود میز و نیمکت و همچنین ریزش نفت روی موکت کلاس، آتش بی‌درنگ، محیط کلاس را در بر می‌گیرد و دود غلیظ ناشی از آتش‌سوزی منتشر می‌شود. (علت دقیق واژگونی بخاری و احتمال قصور کادر مدرسه در این موضوع، توسط مراجع قضائی در حال پیگیری است).  4 نفر از دانش‌آموزان که به دلیل ترس و سرایت آتش‌سوزی به درب ورودی و حجم دود ناشی از آن به انتهای کلاس پناه برده بودند، از چشم عوامل به دور مانده و دچار سوختگی شدید می‌شوند. دانش‌آموزان «مانا خسروپرست» و «صبا عربی» حدود ساعت 14 مورخ 1397.9.27، دانش‌آموز «یکتا میرشکار» حدود ساعت 8 صبح و دانش‌آموز «مریم نوکندی» حدود ساعت 23 مورخ 1397.9.28 از شدت جراحات وارده، جان خود را ازدست می‌دهند.

اقدامات نهادها و سازمان‌ها پس از حادثه

پس از وقوع حریق، آتش‌نشانی و اورژانس زاهدان بلافاصله در محل حاضر شدند و سانحه‌دیدگان به بیمارستان امام علی (ع) زاهدان انتقال یافتند.

تیم پزشکی اعزامی از تهران در محل حادثه حاضر شده و روند درمان مجروحان را تحت نظارت قرار داده‌اند.

مدیر آموزش و پرورش ناحیه 2 زاهدان ضمن پذیرش مسئولیت و عذرخواهی از سمت خود استعفا داده است.

مدیر مدرسه و معلم پایه اول با دستور دادستان استان، بازداشت شده‌اند.

وزیر آموزش و پرورش اظهار کرده است: برای 12 نفر از مسئولان آموزش و پرورش که در این حادثه مقصر بوده‌اند حکم آماده بخدمت صادر شده است، تا هیأت‌های تخلفات اداری، رأی خود را صادر کنند.

بخش سوم

جمع‌بندی و ارائه پیشنهاد

کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری ضمن تسلیت مجدد به خانواده‌های داغدار اعلام می‌دارد:

مستند به قانون «تأسیس و اداره مدارس و مراکز آموزشی و پرورشی غیردولتی» این‌گونه مدارس تحت نظارت وزارت آموزش و پرورش تأسیس می‌شوند و فعالیت می‌کنند و مطابق ماده 4 همین قانون شورای سیاستگذاری، برنامه‌ریزی و نظارت مرکزی به ریاست وزیر آموزش و پرورش تشکیل و تعیین می‌گردد. تقصیر و قصور مجموعه آموزش و پرورش در این حادثه واضح است. مدرسه مذکور به هیچ وجه اجازه فعالیت نداشته است و اهمال در بازرسی و نظارت بر مؤسسه فوق، منجر به بروز این حادثه شده است و مسئولان ذی‌ربط در مجموعه ستادی و استانی وزارت آموزش و پرورش مسئولیت این حادثه را برعهده دارد.

همچنین لازم است وزارت آموزش و پرورش با ارائه گزارش اقدامات انجام‌شده در سال‌های گذشته درخصوص ایمن سازی مدارس،‌ موانع و اختلالات موجود را شناسایی و اعلام کند تا در مسیر تقنین و نظارت در حوزه مجلس شورای اسلامی، این موانع مرتفع گردند.

محمدرضا عارف

رئیس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری

انتهای پیام/

R1011120/P/S1,15/CT7

ترامپ: بدون هیچگونه پیش‌شرطی آماده مذاکره با ایران هستیم| چرا حمله آمریکا به ایران لغو شد؟

پیام ترامپ به ایران از طریق عمان؛ از هشدار درباره حمله قریب‌الوقوع تا مخالفت با جنگ و درخواست مذاکره با تهران | ایران تکذیب کرد

گزینه قطعی نیمکت پرسپولیس؛ آنته چاچیچ!

منبع این خبر، وبسایت fararu.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۰۶۲۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • حادثه آوار منزل قدیمی در تهران یک کشته داشت
 • آتش سوزی سنگین در بازار قزوین
 • آتش سوزی بازار قزوین با تلاش آتش نشانان مهار شد
 • انجام ۲۴ عملیات امداد و نجات با تلاش آتش نشانان همدانی
 • آتش سوزی یک گاوداری در جاده قزوین- بویین زهرا پس از ۴ ساعت مهار شد
 • گزارش مجلس از آتش‌سوزی مدرسه دخترانه در زاهدان/ قصور آموزش و پرورش در این حادثه واضح است
 • ریزش ساختمان قدیمی در نظام آباد +عکس
 • ریزش خانه قدیمی در خیابان نظام آباد/یک کارگر از زیر آوار خارج شد
 • ریزش خانه قدیمی در تهران + عکس
 • تهران| حبس کارگر زیر آوار حین تخریب ساختمان + فیلم و تصاویر
 • آوار منزل قدیمی در پایتخت ۲ مصدوم داشت
 • ریزش ساختمان قدیمی در نظام آباد تهران +عکس
 • مهار آتش‌سوزی دوتانکر حامل سوخت بنزین در تبریز
 • ریزش منزل قدیمی در منطقه نظام آباد تهران
 • تصادف مرگبار پراید در جاده دماوند
 • مهار آتش‌سوزی دو تانکر حامل سوخت بنزین در گاراژی در جاده تبریز-صوفیان
 • انجام ۲۶ عملیات امداد و نجلات با تلاش آتش نشانان همدانی
 • انبار ۵ هزار متری کارتن در جنوب تهران آتش گرفت
 • انجام ۱۷ عملیات توسط آتش نشانان همدانی