خبرگزاري آريا - نيويورک – ايرنا – معاون وزير خارجه پيشين آمريکا در امور امنيت بين المللي، سخنان ضد ايراني«مايک پمپئو» وزير خارجه آمريکا در قاهره را تکرار حرف هاي پيشين وي دانست و گفت: برگزاري گردهمايي در لهستان هرگونه توافق احتمالي با ايران را دشوارتر مي کند.

به گزارش خبرنگار ايرنا، «فرانک ويزنر» روز شنبه در گفت وگوي اختصاصي با ايرنا افزود: من سخنراني وزير خارجه آمريکا را شنيدم و بايد بگويم نکته جديد و موضوع تازه اي در سخنان وي نديدم.
ويزنر ادامه داد: او و همين طور ترامپ چندين بار در گذشته رسما اعلام کردند که ايالات متحده، فشار به ايران را براي مقابله با فعاليت هاي منطقه اي آن، افزايش خواهد داد. وزير خارجه آمريکا همين پيام را در قاهره مطرح کرد. همان صحبتي که قبلا در `بنياد هريتيج` مطرح کرده بود.
وي با اشاره به اينکه اکنون هم بحث برگزاري يک گردهمايي بين المللي در لهستان را مطرح کرده است، اضافه کرد: راهبرد هماني است که قبلا بوده، تنها شاهد مانوري تاکتيکي براي افزايش فشار عليه ايران هستيم.
** واقعيت هاي منطقه در تضاد با ائتلاف ضد ايراني
عضو تيم آمريکا در مذاکرات هسته اي در پاسخ به اين سوال که آيا گردهمايي لهستان براي سرپوش گذاشتن بر شکست طرح ناتوي عربي آمريکا نيست، اظهار کرد: ما با دو روند در اينجا روبرو هستيم. در سطح منطقه اي، از سال 1950 تاکنون، منطقه خاورميانه شاهد شکل گيري هاي ائتلاف هاي نظامي و غيرنظامي متعددي ميان دولت هاي منطقه و بيرون از منطقه بوده است.
ويزنر تصريح کرد: هيچ يک از آنها واقعا دوام نياورده اند. مسايل مختلفي همچون تضاد منافع، دامنگير آنها شده است که نمونه آن دعواي قطر و عربستان و در نتيجه بحران در شوراي همکاري خليج فارس است.
وي خاطرنشان کرد: بحران جاري در شوراي همکاري، طرح ناتوي عربي را به چالش کشيده است. من زمينه اي براي ظهور يک ائتلاف نظامي جدي (عليه تهران) در اين مرحله نمي بينم. همانطور که گفتم، تاريخ منطقه و همين طور واقعيت هاي منطقه اي نشان مي دهد که تحقق اين موضوع دشوار است.
اين ديپلمات پيشين آمريکا افزود: برقراري گردهمايي در لهستان، در راستاي ادامه راهبرد سياسي عليه ايران است. اين موضوع تنها امکان هرگونه توافق را با ايران بر سر مسايل منطقه، دشوارتر مي کند.
ويزنر در پاسخ به اين سوال که چرا آمريکا گردهمايي ادعايي را در لهستان و نه در ساير کشورهاي مطرح اروپايي برگزار مي کند، گفت: دولت ترامپ مدتهاست که با بريتانيا، فرانسه و آلمان و همين طور ديگر امضا کنندگان برجام مساله دارد. مشکلات ما هنوز ادامه دارد و من فکر نمي کنم که آنها چندان علاقه اي به اين گردهمايي که پمپئو گفته است داشته باشند.
** ابهام در سياست خروج از سوريه
وي درباره مواضع متناقض ترامپ در خروج نيروهاي آمريکايي از سوريه هم اظهار کرد: متاسفانه اين سردرگمي حل نشده است. اعلام خروج از سوريه داراي تناقض هايي است اما به نظرم چند نکته را بايد اينجا ديد.
معاون بين الملل وزير خارجه پيشين آمريکا تصريح کرد : نخست اينکه، ترامپ تصميم قاطع براي خارج کردن نيروهاي ما از شمال سوريه گرفته است، منطقه اي که پر از رقابت هاي پرتنش است اما اين به معناي خروج کامل از منطقه نيست.
ويزنر افزود: ما به جنگ عليه داعش ادامه مي دهيم هرچند بدون وجود سربازان آمريکايي، دستيابي به اهداف ديگر همچون مقابله با حضور ايران دشوار خواهد بود. به نظرم تهران بايد اين پيام را به خوبي و با جديت درک کند. کاملا روشن است که اين جنبه از حضور آمريکا (در سوريه) در حال تغيير است.
وي ادامه داد: اما نکته دوم، در عين حال اين هم مهم است که بدانيم که ماموريت اصلي تعريف شده براي گسيل نيروهاي آمريکايي به شمال سوريه هنوز به نتيجه نرسيده است؛ يعني شکست داعش. داعش هنوز يک تهديد براي منطقه و جهان است.
معاون وزير خارجه پيشين آمريکا تصريح کرد: سومين موضوع، راه حل سياسي داخلي و نزديک کردن کردها و ديگر مردم در مناطق شمال سوريه به دولت آن کشور است. ترکيه و ايران نقش مهمي در اين روند خواهند داشت.
ويزنر در پاسخ به اينکه آيا خارج کردن 2 هزار سرباز آمريکايي از سوريه را زمينه حل يکي از نقاط تنش زا ميان آمريکا با ايران مي بيند، گفت: من خيلي مطمئن نيستم. به نظر مي رسد که سياست دولت ترامپ ادامه فشار براي خارج کردن ايران از سوريه باشد. من هيچ وقت نفهميدم که چگونه 2 هزار سرباز آمريکايي مي تواند وضع را درباره حضور ايران عوض کند.
وي در پاسخ به اينکه آيا ابهام درباره سياست آمريکا در سوريه به اختلاف نظر ميان ترامپ و مشاور امنيت ملي وي ربط دارد، گفت: نمي توان از وجود اختلاف جدي ميان ترامپ و بولتون سخن گفت. اين رييس جمهوري است که دستور مي دهد و مشاور امنيت ملي بايد اجرا کند. ترامپ از ابتداي رياست جمهوري به دنبال خارج کردن نيروهاي آمريکايي از سوريه بود.
عضو تيم آمريکا در مذاکرات هسته اي افزود: مساله اصلي، چگونگي اعلام تصميم خروج است که شوکه کننده بود، نه نفس اين تصميم. اينکه اين تصميم از طريق توئيتر و بدون طي کردن روند گفت وگوهاي داخلي با مشاوران گرفته شد، مساله ساز بوده است.
اروپام*م.ع*1429 ** 1546
انتهاي پيام /*

منبع: خبرگزاری آریا

خبر بعدی:

توافق سودان و سودان جنوبي براي بازگشايي گذرگاه مرزي

خبرگزاري آريا - کميته امنيت سياسي مشترک سودان و سودان جنوبي، براي بازگشايي گذرگاه مرزي بين دو کشور توافق کردند.
به گزارش خبرگزاري آريا، اعضاي کميته امنيت سياسي مشترک سودان و سودان جنوبي در نشست روز دوشنبه خود در خارطوم (پايتخت سودان) توافق نامه بازگشايي گذرگاه مرزي بين دو کشور را امضا کردند.
اين اقدام، يک روز پس از توافق دو کشور در نشستي در آديس آبابا براي ترسيم خطوط مرزي، صورت مي گيرد.
"کمال عبدالمعروف" رييس ستاد مشترک ارتش سودان، پس از اين نشست امنيتي گفت: «مقرر شد که منطقه امن ظرف يک ماه از نيروهاي نظامي تخليه شود تا يک تيم مشترک زير نظر سازمان ملل متحد به منطقه "ابيي" اعزام شده و از خروج نظاميان از آن اطمينان حاصل کند.»
سودان و سودان جنوبي، 27 سپتامبر 2012 با هدف جلوگيري از ارسال سلاح و مهمات از مرزها براي گروه هاي شورشي، توافق نامه امنيتي مشترک امضا کردند.
براساس اين توافق نامه مقرر شد که يک منطقه حايل، به طول 10 کيلومتر در دو طرف مرز سودان و سودان جنوبي احداث شود.
دو کشور، همچنين سپتامبر 2017 براي بازگشايي سه گذرگاه مرزي مشترک با هدف فعالسازي تجارت، افزايش توليد نفت و مقابله با قاچاق کالا توافق کردند. 118
کليدواژه سودان سودان جنوبي

مخالفت عضو مجمع با پیوستن به FATF: بگذاریم اگر قرار است خفه شویم دیگران این کار را انجام دهند| پیشنهاد حذف ریاست‌جمهوری از ساختار سیاسی کشور

مردم چرا به خود اجازه می‌دهند در کار مسئولان مملکت دخالت کنند؟!

امید جعفری، خواننده «بر طبل شادانه بکوب» درگذشت

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۵۴۳۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ترامپ: 400 نظامی آمریکایی در سوریه باقی خواهند ماند
 • نگاهی به چگونگی بروز بحران در ونزوئلا؛ تحولات کاراکاس به کدام سو می‎رود
 • ترامپ: آمریکا ۴۰۰ نظامی خود را در سوریه نگه می‌دارد
 • ترامپ: آخرین پایگاه داعش امشب آزاد خواهد شد/باقی ماندن ۴۰۰ نظامی آمریکا در سوریه
 • سال 97 و جهش در روابط راهبردی ایران و سوریه
 • 5 رقیب ترامپ در انتخابات 2020 بازگشت آمریکا به برجام را در صورت پیروزی اعلام کردند
 • آمادگی فرانسه برای مخالفت با هرگونه تاخیر در روند برگزیت
 • بایکوت پیمان‌ ملل/ ترامپ – مادورو، براندازی از راه دور/ راهبرد مشکوک در سوریه/ مدارا با چین، رفاقت با مسکو
 • نامزد‌های دموکرات انتخابات آمریکا در مقابل ترامپ/ پیروز شویم به برجام بازمی گردیم
 • نامزدهای دموکرات انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا: پیروز شویم به "توافق هسته‌ای" با ایران بازمی‌گردیم
 • نامزدهای دموکرات انتخابات آمریکا: پیروز شویم به "توافق هسته‌ای با ایران" بازمی‌گردیم
 • گردهمایی تجلیل از برترین‌های آزمون امسال اردکان برگزار شد
 • لاریجانی: آمریکا با همه دولت‌ها درگیر است/ اوباما دو نامه به رهبر انقلاب درباره توافق هسته‌ای نوشت
 • نامه‌های اوباما به رهبر انقلاب/ مذاکره‌ای با آمریکایی‌ها نداریم
 • سفر رئیس جمهوری فرانسه به لهستان لغو شد
 • ماجرای نامه‌های اوباما به رهبر انقلاب/ شکست توطئه آمریکایی-سعودی-صهیونیستی در سوریه
 • سودان و سودان جنوبی به توافق رسیدند
 • ماجرای نامه‌های اوباما به رهبر انقلاب
 • برگزاری گردهمایی حافظان کل مرکز شبانه‌روزی آل‌یاسین شیراز