خبرگزاري آريا - نيويورک – ايرنا – معاون وزير خارجه پيشين آمريکا در امور امنيت بين المللي، سخنان ضد ايراني«مايک پمپئو» وزير خارجه آمريکا در قاهره را تکرار حرف هاي پيشين وي دانست و گفت: برگزاري گردهمايي در لهستان هرگونه توافق احتمالي با ايران را دشوارتر مي کند.

به گزارش خبرنگار ايرنا، «فرانک ويزنر» روز شنبه در گفت وگوي اختصاصي با ايرنا افزود: من سخنراني وزير خارجه آمريکا را شنيدم و بايد بگويم نکته جديد و موضوع تازه اي در سخنان وي نديدم.
ويزنر ادامه داد: او و همين طور ترامپ چندين بار در گذشته رسما اعلام کردند که ايالات متحده، فشار به ايران را براي مقابله با فعاليت هاي منطقه اي آن، افزايش خواهد داد. وزير خارجه آمريکا همين پيام را در قاهره مطرح کرد. همان صحبتي که قبلا در `بنياد هريتيج` مطرح کرده بود.
وي با اشاره به اينکه اکنون هم بحث برگزاري يک گردهمايي بين المللي در لهستان را مطرح کرده است، اضافه کرد: راهبرد هماني است که قبلا بوده، تنها شاهد مانوري تاکتيکي براي افزايش فشار عليه ايران هستيم.
** واقعيت هاي منطقه در تضاد با ائتلاف ضد ايراني
عضو تيم آمريکا در مذاکرات هسته اي در پاسخ به اين سوال که آيا گردهمايي لهستان براي سرپوش گذاشتن بر شکست طرح ناتوي عربي آمريکا نيست، اظهار کرد: ما با دو روند در اينجا روبرو هستيم. در سطح منطقه اي، از سال 1950 تاکنون، منطقه خاورميانه شاهد شکل گيري هاي ائتلاف هاي نظامي و غيرنظامي متعددي ميان دولت هاي منطقه و بيرون از منطقه بوده است.
ويزنر تصريح کرد: هيچ يک از آنها واقعا دوام نياورده اند. مسايل مختلفي همچون تضاد منافع، دامنگير آنها شده است که نمونه آن دعواي قطر و عربستان و در نتيجه بحران در شوراي همکاري خليج فارس است.
وي خاطرنشان کرد: بحران جاري در شوراي همکاري، طرح ناتوي عربي را به چالش کشيده است. من زمينه اي براي ظهور يک ائتلاف نظامي جدي (عليه تهران) در اين مرحله نمي بينم. همانطور که گفتم، تاريخ منطقه و همين طور واقعيت هاي منطقه اي نشان مي دهد که تحقق اين موضوع دشوار است.
اين ديپلمات پيشين آمريکا افزود: برقراري گردهمايي در لهستان، در راستاي ادامه راهبرد سياسي عليه ايران است. اين موضوع تنها امکان هرگونه توافق را با ايران بر سر مسايل منطقه، دشوارتر مي کند.
ويزنر در پاسخ به اين سوال که چرا آمريکا گردهمايي ادعايي را در لهستان و نه در ساير کشورهاي مطرح اروپايي برگزار مي کند، گفت: دولت ترامپ مدتهاست که با بريتانيا، فرانسه و آلمان و همين طور ديگر امضا کنندگان برجام مساله دارد. مشکلات ما هنوز ادامه دارد و من فکر نمي کنم که آنها چندان علاقه اي به اين گردهمايي که پمپئو گفته است داشته باشند.
** ابهام در سياست خروج از سوريه
وي درباره مواضع متناقض ترامپ در خروج نيروهاي آمريکايي از سوريه هم اظهار کرد: متاسفانه اين سردرگمي حل نشده است. اعلام خروج از سوريه داراي تناقض هايي است اما به نظرم چند نکته را بايد اينجا ديد.
معاون بين الملل وزير خارجه پيشين آمريکا تصريح کرد : نخست اينکه، ترامپ تصميم قاطع براي خارج کردن نيروهاي ما از شمال سوريه گرفته است، منطقه اي که پر از رقابت هاي پرتنش است اما اين به معناي خروج کامل از منطقه نيست.
ويزنر افزود: ما به جنگ عليه داعش ادامه مي دهيم هرچند بدون وجود سربازان آمريکايي، دستيابي به اهداف ديگر همچون مقابله با حضور ايران دشوار خواهد بود. به نظرم تهران بايد اين پيام را به خوبي و با جديت درک کند. کاملا روشن است که اين جنبه از حضور آمريکا (در سوريه) در حال تغيير است.
وي ادامه داد: اما نکته دوم، در عين حال اين هم مهم است که بدانيم که ماموريت اصلي تعريف شده براي گسيل نيروهاي آمريکايي به شمال سوريه هنوز به نتيجه نرسيده است؛ يعني شکست داعش. داعش هنوز يک تهديد براي منطقه و جهان است.
معاون وزير خارجه پيشين آمريکا تصريح کرد: سومين موضوع، راه حل سياسي داخلي و نزديک کردن کردها و ديگر مردم در مناطق شمال سوريه به دولت آن کشور است. ترکيه و ايران نقش مهمي در اين روند خواهند داشت.
ويزنر در پاسخ به اينکه آيا خارج کردن 2 هزار سرباز آمريکايي از سوريه را زمينه حل يکي از نقاط تنش زا ميان آمريکا با ايران مي بيند، گفت: من خيلي مطمئن نيستم. به نظر مي رسد که سياست دولت ترامپ ادامه فشار براي خارج کردن ايران از سوريه باشد. من هيچ وقت نفهميدم که چگونه 2 هزار سرباز آمريکايي مي تواند وضع را درباره حضور ايران عوض کند.
وي در پاسخ به اينکه آيا ابهام درباره سياست آمريکا در سوريه به اختلاف نظر ميان ترامپ و مشاور امنيت ملي وي ربط دارد، گفت: نمي توان از وجود اختلاف جدي ميان ترامپ و بولتون سخن گفت. اين رييس جمهوري است که دستور مي دهد و مشاور امنيت ملي بايد اجرا کند. ترامپ از ابتداي رياست جمهوري به دنبال خارج کردن نيروهاي آمريکايي از سوريه بود.
عضو تيم آمريکا در مذاکرات هسته اي افزود: مساله اصلي، چگونگي اعلام تصميم خروج است که شوکه کننده بود، نه نفس اين تصميم. اينکه اين تصميم از طريق توئيتر و بدون طي کردن روند گفت وگوهاي داخلي با مشاوران گرفته شد، مساله ساز بوده است.
اروپام*م.ع*1429 ** 1546
انتهاي پيام /*

منبع: خبرگزاری آریا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس: سپاه محاسبات امنیتی آمریکا را به هم زد / هرگونه تعرض به خاک ایران پاسخ متناسب دارد

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به انهدام پهپاد جاسوسی آمریکا از سپاه گفت: سپاه محاسبات امنیتی آمریکا را به هم زد. ۰۳ تير ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۷ استانها چهارمحال و بختیاری نظرات - اخبار استانها -

اردشیر نوریان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در شهرکرد با اشاره به اینکه آمریکایی‌ها پس از خروج از برجام جنگ روانی گسترده را ‌علیه ایران با هدف به تمکین وادار کردن جمهوری اسلامی برای پذیرش شروط آمریکا به راه انداختند، اظهار داشت: آمریکا برای به نتیجه رسیدن این جنگ روانی فشار بزرگ اقتصادی را هم به ایران تحمیل کرده است.

وی با بیان اینکه در این جنگ اقتصادی تحریم‌ها نسبت به گذشته اضافه شدند، افزود: در این جنگ هدف این است که جمهوری اسلامی تحت فشار سنگین شرایطی که آمریکا می‌خواهد در منطقه بپذیرد.

نماینده مردم شهرستان‌های شهرکرد، بن و سامان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه زمینه این جنگ با خروج آمریکا از برجام فراهم شد و گسترش پیدا کرد، ادامه داد: آمریکا به دنبال احیای سیاست‌های شکست خورده در منطقه، تأمین امنیت اسرائیل بیشتر از گذشته و جبران شکست‌های امنیتی منطقه در پرونده‌های کشورهایی مانند عراق، لبنان، فلسطین و یمن است، درواقع یک فرار به جلو را دنبال می‌کند و  آمریکا برای پیشبرد اهدافش باید قدرت منطقه را در دست بگیرد و امنیت کشورهای منطقه‌ای همکار را تامین کند.

وی با بیان اینکه برای این اهداف آمریکا فشارهای روانی را توأم با مانورهای قدرتی و نظامی دنبال می‌کند، گفت: پرواز پهپاد آمریکایی طی هفته گذشته در حریم هوایی جمهوری اسلامی را با توجه به این اهداف می‌توان تحلیل کرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه اقدامات نظامی آمریکا برای ملتهب کردن منطقه در راستای پیشبرد سناریو از پیش تعیین شده است، افزود: هدف قرار دادن دو نفتکش، انفجار بندر فجیره و خط لوله انتقال نفت سعودی همه بخشی از سناریوی آمریکایی، صهیونیستی و عربی است که در منطقه دنبال می‌شود.

نوریان با بیان اینکه در این زمینه جمهوری اسلامی با خویشتن‌داری و بردباری اقدامات دیپلماتیکی را انجام می‌دهد، اضافه کرد:  پس از نقض روح و مفاد برجام توسط آمریکا فرصت دو ماهه به امضاکنندگان این معاهده داده شده که اگر فشارهای وارده بر ایران کاهش نیابد ایران هم تعهدات خود را کاهش می‌دهد.

وی گفت: هدف قرار دادن این پهپاد با توجه به اینکه در حوزه عملیاتی دریا و فضای ایران بوده و اخطارهای لازم را نیز دریافت کرده است و اقدامی قدرتمندانه و هوشیارانه برای خنثی کردن فشارهای چند جانبه بود.

مرز منافع ملی؛ تقدیر طیف‌های سیاسی از هدف‌قرار دادن پهپاد آمریکاییواکنش کاربران شبکه های اجتماعی به شکار پهپاد آمریکایی + تصاویرصنعت دفاعی و موشکی باید الگوی سایر بخش‌ها شود/شکار پهپاد آمریکایی موجب تحسین دولتهای منطقه شد نماینده مردم شهرستان‌های شهرکرد، بن و سامان در مجلس شورای اسلامی افزود: این اقدام نمایشگر اقتدار جمهوری اسلامی در مقابل دشمنان، آمادگی و چالاکی نیروهای ایران در برخورد قاطعانه با هرگونه تعرض نظامی و غیر نظامی و بهم خوردن معادلات آمریکا در هرگونه تعرض به خاک ایران است.

نوریان با اشاره به اینکه طبق منشور ملل متحد ایران حق دفاع مشروع در مقابل هر متجاوزی در خاک‌های زمینی و حریم هوایی دارد، اضافه کرد: این اتفاق تمام محاسبات امنیتی دشمن را به هم زد و در داخل کشور انسجام تمام احزاب که پایه و اساس اقتدار است را به همراه داشت.

وی با بیان اینکه این اتفاقات یک همزمانی با کمپین انتخاباتی در داخل آمریکا دارد، ادامه داد: تیم ترامپ به دنبال این هستند که با تشدید جنگ روانی و اقتصادی بتوانند تسلط خود بر خاورمیانه را نشان دهند، در واقع این اقدام مانور قدرت با رقبای انتخاباتی دموکرات است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: سیاست ماندیدهای انتخاباتی آمریکا در مقابل جمهوری اسلامی ایران یک از محورهای اصلی مبارزات است.

انتهای پیام/ش

R41350/P1377/S6,54/CT1

ترامپ: بدون هیچگونه پیش‌شرطی آماده مذاکره با ایران هستیم| چرا حمله آمریکا به ایران لغو شد؟

پیام ترامپ به ایران از طریق عمان؛ از هشدار درباره حمله قریب‌الوقوع تا مخالفت با جنگ و درخواست مذاکره با تهران | ایران تکذیب کرد

گزینه قطعی نیمکت پرسپولیس؛ آنته چاچیچ!

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۵۴۳۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • گردهمایی استانی دبیران شورای بزرگداشت دهه کرامت برگزار می شود
 • افتتاحیه طرح ملی اوقات فراغت شهرستان مشگین شهر برگزار شد
 • گردهمایی جمعی از رزمندگان اسلام فرادنبه
 • ادارات آب و فاضلاب‌های شهری، روستای و منطقه‌ای ادغام می‌شوند
 • برگزاری نشست گردهمایی سیاسی در جوانرود
 • برگزاری گردهمایی شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌های حوزه فضایی
 • شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌های فناوری فضایی گردهم می‌آیند
 • تاکید بر ترویج فرهنگ استفاده از محصولات غذایی سالم
 • پاسخ عزتمندانه با اقدام قدرتمندانه‌!/ پس و پیش سقوط پهپاد جاسوسی آمریکا
 • پاسخ عزتمندانه با اقدام قدرتمندانه‌!/ فریاد اجاره نشین ها را کسی می‌شنود؟!/ پس و پیش سقوط پهپاد جاسوسی آمریکا
 • قدردانی ترامپ از ایران به خاطر سرنگون نکردن هواپیمای آمریکایی/تماس تلفنی عربستان با دفتر مریم رجوی درباره حمله به نفتکش ها/واکنش آمریکا به خبر ارسال پیام به ایران از طریق عمان/شروط شبه نظامیان مورد حمایت آمریکا برای مذاکره با سوریه
 • پاسخ عزتمندانه با اقدام قدرتمندانه‌
 • گردهمایی کارکنان سپاه ناحیه شاهرود+ تصاویر
 • گردهمایی مراکز علمی،فرهنگی،هنری،ورزشی و نوجوانان در باغ غدیر
 • گردهمایی "افغانستانی ها" در پاکستان، ابتکاری جدید برای پیشبرد صلح
 • چرا ترامپ جنگ نمی‌خواهد؟
 • شلیک به پهپاد آمریکایی، دفاع مشروع از حریم وطن
 • گردهمايی هاديان سياسی و مربيان عقيدتی سياسی بسيج در زيركوه
 • آئین افتتاحیه اوقات فراغت شهرستان اردبیل برگزار می شود