سنندج - ایرنا - فرماندار بانه گفت: بر اساس بررسی های انجام شده و به منظور حفظ حقوق مرزنشینان، کارت الکترونیکی پیله وری برای یک هزار و 372 خانوار مرزنشنین دیگر نیز در این شهرستان صادر می شود.

محمد فلاحی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: تاکنون برای هفت هزار خانوار ساکن در روستاهای مرزی این شهرستان کارت پیله وری صادر شده ولی پیش بینی می شود این آمار به 9 هزار خانوار افزایش یابد.
وی افزود: یکی از اشکالات لیست قبلی پیله وران این بود که افراد هنگام صدور و تعویض کارت ملی به جای آدرس محل سکونت شان در روستاهای مرزی، نشانی بستگان ساکن در مناطق شهری خود را ارائه می دادند تا کارت زودتر بدست شان برسد لذا در زمان صدور کارت پیله وری این خانوارها جزء شهرنشینان تلقی می شدند.
فلاحی با بیان اینکه برای حفظ حقوق مرزنشنیان این افراد شناسایی و به لیست های جدید اضافه شدند، تاکید کرد: در لیست جدید 1372 خانوار مرزنشین که پیشتر بدلیل عدم ارائه آدرس محل سکونت خود از دریافت کارت الکترونیکی پیله وری محروم بودند شناسایی و به زودی کارت برای این خانوارها صادر می شود.
وی با بیان اینکه در آینده نزدیک واردات کالا از مرز سیرانبند بانه آغاز می شود، یادآور شد: صدور کارت های پیله وری در حوزه اختیارات شهرستان نیست و از طریق وزارت صنعت، معدن و تجارت برای ساکنان شعاع 20 کیلومتری مرزها صادر می شود.
فرماندار بانه اضافه کرد: لیست مرزنشنیان برای صدور کارت های پیله وری از طریق بخشداری ها و دهیاری ها تهیه و پس از تایید از سوی دستگاه های ذیربط برای صدور کارت آنها از سوی صنعت، معدن و تجارت اقدام می شود.
وی گفت: خانوارهای ساکن شهر، کارمندان دولت و بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی مشمول دریافت کارت الکترونیکی پیله وری نمی شود بنابراین کارت پیله وری این افراد غیر فعال شده است.
فلاحی با بیان اینکه واردات کالا به صورت پیله وری در مرز سیرانبند از خرداد امسال شروع شد، اظهار داشت: براساس مصوبه هیات وزیران سال گذشته فعالیت در معابر موقت مرزی کولبری هنگه ژاله و گله سوره متوقف و همه فعالیت های تجاری وارد کنندگان به بازارچه سیرانبند منتقل شد.
وی اضافه کرد: واردات با کارت الکترونیکی پیله وری در سیرانبند با اجرای ممنوعیت واردات 1339 قلم کالا متوقف شد و اجرای طرح پیله وری و واردات کالا از بازارچه های مرزی کشور به مصوبه دولت ملزم شد.
فلاحی یادآور شد: با تصمیم مشترک وزارت کشور، صنعت، معدن و تجارت، گمرک ایران و ستاد مبارزه با کالای قاچاق، 620 قلم کالا برای واردات انتخاب شد که این کالاها از طریق بازارچه های مرزی با ترانزیت داخلی و استفاده از کارت های پیله وری وارد می شود.
وی با اشاره به نیازسنجی در مورد کالاهای وارداتی از بازارچه سیرانبند افزود: کالاهایی که به صورت ترانزیت از این بازارچه مرزی وارد می شود مورد نیاز بازار شهرستان بانه و مرزنشنیان است.
فرماندار بانه تاکید کرد: در میان کالاهای وارداتی مواد خوراکی هم وجود دارد که با براساس نظر استاندارد و نظارت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی وارد کشور می شود.
وی توجه به بهبود زیرساخت های بازارچه سیرانبند را امری ضروری دانست و گفت: احداث انبار کالا، آسفالت محوطه بازارچه، شبکه فیبر نوری و دیگر زیرساخت های لازم در بازارچه مرزی با همکاری استانداری کردستان انجام شده و زمینه برای واردات کالا با کارت الکترونیکی پیله وری در این مرز فراهم است.
فلاحی افزود: امنیت پایدار در مرزهای بانه نشان از تلاش شبانه روزی مرزنشنیان و مرزداران است و هیچ مشکلی در این خصوص وجود ندارد.
به گزارش ایرنا، هر کارت پیله وری چهار نفر از اعضای خانواده را پوشش می دهد و ماهیانه هر نفر از هفت میلیون ریال تخفیف گمرکی این کارت ها در واردات کالاهای مجاز برخوردار می شود.
طرح انتقال مبادلات مرزی معابر موقت به بازارچه های رسمی با استفاده از کارت الکترونیکی پیله وری اوایل مرداد سال 96 مصوب شد، این طرح در چهار استان کشور اجرا می شود تا واردات کالاها به صورت قانون مند انجام می شود.
شهرستان بانه 84 کیلومتر مرز با کشور عراق دارد.
پیشتر واردات کالا از 2 معبر موقت مرزی هنگه ژاله و گله سوره انجام می شد که با اجرای طرح ساماندهی مبادلات مرزی واردات کالا به بازارچه سیرانبند بانه منتقل شد. بازارچه مرزی سیرانبند بانه در 25 کیلومتری بانه هم مرز با کشور عراق (اقلیم کردستان) است و به لحاظ میزان حجم معاملات، افراد شاغل در آن و زمان شروع به فعالیت در رتبه دوم بازارچه های استان قرار دارد.
شهرستان مرزی بانه با 158 هزار نفر جمعیت در 270 کیلومتری غرب سنندج مرکز استان کردستان واقع شده است.
7496/9102

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

بیرجند| کارت اهلیت برای صادر‌کنندگان زعفران صادر می‌شود

رئیس شورای ملی زعفران ایران از مدیریت صادرات این محصول با همکاری دو وزارتخانه صمت، کشاورزی و گمرک خبر داد و گفت: کارت اهلیت برای صادر‌کنندگان زعفران صادر می‌‎شود. ۰۲ تير ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۴ استانها خراسان جنوبی نظرات - اخبار استانها -

محسن احتشام در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بیرجند اظهار داشت: پیشنهاد داده‌ایم که به‌زودی با همکاری وزارت صمت و کشاورزی خانه‌های صنعت، معدن و تجارت و وزارت کشاورزی و گمرک جمهوری اسلامی ایران کارت اهلیت برای صادر‌کنندگان زعفران صادر شود.

وی افزود: اگر صادرکننده اهلیت صادرات را داشته باشد، زعفران صادراتی عملا با برند ملی صادر شده و نشان ملی زعفران ایران را خواهد داشت.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع معادن و کشاورزی بیرجند افزود: متاسفانه افرادی با کارت‌های بازرگانی یک بار مصرف عملا مانع از فعالیت‌های مفید و سازنده و مولد هستند.

احتشام ادامه داد: این خود یک معضل بزرگ روبه‌روی صادرکنندگانی است که می‌خواهند قانونی و بر پایه اصول محصولات خود را صادر کنند و در راستای بازگشت نرخ ارز رسالت خودشان را ایفا کنند و عملا با واسطه‌ها و دلال‌ها روبه‌رو هستیم.

رئیس شورای ملی زعفران ایران به  فعالیت شرکت تروند زعفران اشاره کرد و گفت:  تروند زعفران یک شرکت دانش‌بنیان در صنعت زعفران است که برای نخستین بار در ایران فرآورده‌های جدیدی را از زعفران تولید کرده و به سمتی حرکت می‌کند که زنجیره ارزشی را در این محصول شکل داده و به دنبال دوری از خام فروشی است. 

رشد 93 درصدی حجم معاملات آتی زعفران در بورس کالافرآیند تحویل قراردادهای آتی زعفران رشته‌ای اعلام شدپیش‌بینی افزایش 450 کیلویی برداشت زعفران در استان کرمانشاه‌
وی گفت: شرکت تروند زعفران قائن نسل در نسل در تولید مواد غذایی مثل زعفران و زرشک و محصولات کشاورزی مشغول به فعالیت است ما نسلی هستیم که به نحوی سنت را به صنعت پیوند داده‌ایم. 

 رئیس اتاق بازرگانی بیرجند بیان کرد: این شرکت در زمینه بسته‌بندی و صادرات زعفران فعالیت دارد و در کنار مزارع زعفران در قائنات که مهد تولید زعفران در ایران است راه‌اندازی شده است. 

احتشام با بیان اینکه به بیش از چهل کشور دنیا صادرات داریم اما مشکل بزرگ ما برگشت پول است خاطرنشان کرد: به خاطر محدودیت‌های بازارهای جهانی به ویژه در بحث نقل و انتقال پول و عدم مدیریت در بازار صادرات با مشکل روبه‌رو شدهایم.

انتهای پیام/ح

R41348/P/S6,56/CT11

ترامپ: بدون هیچگونه پیش‌شرطی آماده مذاکره با ایران هستیم| چرا حمله آمریکا به ایران لغو شد؟

پیام ترامپ به ایران از طریق عمان؛ از هشدار درباره حمله قریب‌الوقوع تا مخالفت با جنگ و درخواست مذاکره با تهران | ایران تکذیب کرد

گزینه قطعی نیمکت پرسپولیس؛ آنته چاچیچ!

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۵۴۳۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ۴۸۰۰ کارت پیله وری در آذربایجان غربی فعال است
 • دو برابر شدن حجم تولید پیله ابریشم در خوشاب
 • حجم تولید پیله‌ ابریشم در خوشاب دو برابر شد
 • کشف لوازم آرایشی وبهداشتی قاچاق در بانه
 • کردستان | ۴ هزار نفر در بانه آموزش قرآن دیدند
 • کردستان| ۲۰۰ نقطه یادمان دفاع مقدس در شهرستان بانه شناسایی شد
 • درآمد خوب نوغانداران کشور از تولید پیله تر ابریشم
 • یزدان گمرک رسمی ایران برای دست یابی به بازارهای فرا منطقه‌ای
 • کشف ۲.۸ میلیارد تومان کالای قاچاق در بانه
 • ۲۸ میلیارد ریال کالای قاچاق در بانه کشف شد
 • مدیران معدنی افزایش بهره وری را در برنامه خود قرار دهند
 • افزایش ۵۵ درصدی برداشت پیله‌تر ابریشم
 • تورم خردادماه به بیش از ۳۷درصد رسید/افزایش نرخ تورم خانوارهای شهری و روستایی
 • تولید 238 تن پیله کرم ابریشم در استان گلستان
 • برای راه‌اندازی بازارچه مرزی پیرانشهر بسترسازی شود
 • همکاری ایران و شرق آسیا دربخش بهره وری آب افزایش می‌یابد
 • بازارچه کیله سردشت راه‌اندازی می‌شود
 • بازارچه مرزی تمرچین وضعیت مناسبی ندارد
 • “پیله چینی” آیت الله فلاحتی در لنگرود همراه با کشاورزان