زنجان- معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: بیش از ۱۰ هزار رأس گوسفند تحت پوشش برنامه‌های اصلاح نژاد گوسفند افشار قرار دارد و تعدادی دام محدود اصلاح‌شده وجود دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، رحمان رستم خانی ظهر چهارشنبه در حاشیه اولین همایش ملی گوسفند افشار در جمع خبرنگاران در محل دانشگاه زنجان، افزود: پروژه گوسفند افشاری از سال ۸۵ آغاز به‌کار کرده و تاکنون زحمات زیادی برای به سرانجام رسیدن آن کشیده شده است.

وی اظهار کرد: بیش از ۶۰ طرح تحقیقاتی در قالب پایان‌نامه‌های ارشد و دکتری برای پیشبرد پروژه اصلاح نژاد گوسفند افشار به‌کار گرفته‌شده است. 

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: در طرح اصلاح نژاد گوسفند افشاری، استراتژی چند صفتی دنبال می‌شد و روی توان شیرواری این گوسفند کارشده است تا بتواند حداقل سه رأس بره خود را شیر بدهد.

رستم خانی ابراز کرد: سرعت رشد این گوسفند ۳۰ درصد نسبت به نژاد بومی بهبودیافته و دوسوم از حجم دنبه گوسفندان اصلاح‌شده نیز کاسته شده است.

وی گفت: حوزه دام استان زنجان از نژادهای بومی خوبی برخوردار است و پروژه اصلاح نژاد گوسفند افشار در راستای پر کردن خلأ موجود در نژاد بومی استان کلید خورد.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان تصریح کرد: در حال حاضر نیز جمعیت گوسفند افشار استان ۶۵۰ هزار رأس است که در شهرستان‌های ماه‌نشان، زنجان، خدابنده و ایجرود پراکنده هستند.

رستم خانی گفت: بیش از ۱۰ هزار رأس تحت پوشش برنامه‌های اصلاح نژاد گوسفند افشار قرار دارد و تعدادی دام محدود اصلاح‌شده وجود دارد و برای اینکه بتوان آنها را باسرعت‌بالا تکثیر کرد و در اختیار دامداران قرارداد، ۷۰ گله به‌عنوان گله‌های پیش رو و تکثیرکننده این دام ساماندهی شده‌اند. 

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان از افزایش ۱۰۰ درصدی ضریب تبدیل غذایی گوسفند اصلاح‌شده افشار خبر داد و افزود: در حال حاضر در همه شهرستان‌ها، نمونه‌ای از گله‌ها راداریم و این دام در اختیار دامداران ۱۹ استان دیگر قرار گرفته است.

منبع: مهر

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

سنسور پوشیدنی دام رونمایی شد

سنسور پوشیدنی دام، محصول یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران رونمایی شد.

به گزارش ایسنا، این محصول برای هوشمندسازی مزارع صنعتی دام شیری و خانواده‌ای از محصولات مبتنی بر اینترنت اشیا است.

این محصولات با پایش جنبه‌های مختلف رفتار دام از قبیل موقعیت، فعالیت، وضعیت بدنی و حرکتی، وزن و گازهای بازدم دام تصویری دقیق و کمّی از گله را در اختیار مدیران، دامپزشکان و متخصصان مزرعه قرار می‌دهد.

هم‌چنین این سامانه یکپارچه امکان تعیین وضعیت دام (سلامتی و فحلی)، تشخیص زودهنگام بیماری‌ها، مدیریت جیره و اتخاذ تصمیم‌های مدیریتی مبتنی بر داده را برای متخصصان مزرعه فراهم می‌کند.

از این‌رو این سامانه هوشمند کمک فراوانی به بهبود بهره‌وری اقتصادی و افزایش کارآمدی مزارع دام شیری کشور می‌کند.

ردیابی هوشمند دام در کاهش بودجه زمانی دامدار مؤثر است

به گزارش ایسنا، دکتر فرشاد لاهوتی، استاد دانشگاه تهران در مراسم رونمایی از این محصول، با بیان این‌که ردیابی هوشمند دام به کمک گوشواره و گردن‌بند هوشمند در مزارع بزرگ در کاهش بودجه زمانی مؤثر است، گفت: با این ابزار می‌توان اطلاعاتی از مزاج، خوراک و تولید مثل دام بدست آورد.

وی در ادامه با اشاره به اینترنت اشیا و این‌که در سال ۲۰۲۰ حدود ۵۰ بیلیون ادوات به اینترنت وصل می‌شوند، اظهار کرد: اتومبیل‌های خودران از مهم‌ترین کاربردهاست که تحول عظیمی در دهه آینده ایجاد می‌کند.

دکتر لاهوتی، منازل هوشمند، نورپردازی، دزدگیرها و … را از نمونه‌های بارز کابردهای اینترت اشیا برشمرد و افزود: هوشمندسازی صنایع هم در ۵ تا ۶ سال آینده رخ خواهد داد، همچنین اینترنت اشیا در هوشمندسازی مزارع نیز نقش دارد.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران در ادامه غذای ارگانیک را از موضوعات مهم در تغذیه دانست و گفت: در کالیفرنیا برای افزایش میزان شیر دام جیره غذایی گاو مهندسی می‌شود، اما دریافتند خروجی بازدم آن‌ها در طبیعت افزایش یافته است؛ این در حالی است که میزان خطر متان ۱۹ برابر گاز دی‌اکسیدکربن است به عبارتی گاوها در حد پراید دود تولید می‌کنند.

دکتر لاهوتی با بیان این‌که بازمهندسی جیره غذایی غیر از مقرون به صرفه بودن، محتویات متان خروجی بازدم دام را کاهش می‌دهد، خاطرنشان کرد: ورودی گاو، جیره غذایی و خروجی آن، شیر است؛ با مهندسی باید نسبت درآمدی را بهینه کرد، از این‌رو باید دریافت بهتری از وضعیت مزرعه داشت که مستلزم داشتن ابزاری هوشمند است.

وی با طرح این پرسش که چگونه می‌توان تصویری از مزرعه پیدا کرد؟ گفت: در حوزه اینترنت اشیا برای گاوها گوشواره و گردن‌بند هوشمند طراحی شده که می‌توان ۲ تا ۳ هدف را دنبال کرد؛ از آن جمله این‌که حیوان در مزارع بزرگ کجاست؟ آیا از دسته جدا شده است یا همراه در دسته خود در حال استفاده از جیره غذایی است؟ و یا اطلاعاتی از وضعیت مزاجی دام حاصل شود؛ همه این اطلاعات بودجه زمانی دام را کاهش می‌دهد.

این استاد دانشگاه با بیان این‌که این اطلاعات موضوعی است و برای هوشمندسازی باید این فعالیت‌ها اتوماتیک شود، افزود: حسگرهای پوشیدنی طراحی شده دام می‌توانند با باطری یا انرژی خورشیدی کار کنند که نمونه‌های خورشیدی آن کاراتر است.

دکتر لاهوتی با بیان این‌که تگ مانتیور رفتار دام، مشخصات محیط زیست ادوات هوشمندی هستند که از نظر بودجه زمانی حائز اهمیت است، افزود: در این سیستم اطلاعات توسط درگاه (گیت) وارد می‌شود، در مزرعه سروری وصل نیست؛ اما در صورت وقوع حالتی غیرطبیعی سیستم آلارم می‌دهد.

وی با بیان این‌که این سیستم برای رسیدگی زودهنگام به دام برای داشتن دامی کارآمد است، گفت: برخی سنسورها میزان رطوبت هوا را می‌سنجند.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران وجود سرور در مزرعه را کاری روتین در دنیا ندانست و گفت: هم‌اکنون می‌کوشند از روی دم و بازدم دام به بیماری آن پی ببرند که در تکنولوژی نو به اسم بینی الکترونیکی (E-Nose) معروف است؛ تشخیص دو بیماری کتوز و اسیدوز هم از طریق بازدم از طریق آنالیز چهار گاز متان، استون، آمونیاک و دی‌اکسیدکربن امکانپذیر است.

دکتر لاهوتی خاطرنشان کرد: کنترل بیماری و مدیریت جیره غذایی دام در میزان بهره‌وری دامداری مؤثر است.

انتهای پیام

ترامپ: بدون هیچگونه پیش‌شرطی آماده مذاکره با ایران هستیم| چرا حمله آمریکا به ایران لغو شد؟

پیام ترامپ به ایران از طریق عمان؛ از هشدار درباره حمله قریب‌الوقوع تا مخالفت با جنگ و درخواست مذاکره با تهران | ایران تکذیب کرد

گزینه قطعی نیمکت پرسپولیس؛ آنته چاچیچ!

منبع این خبر، وبسایت www.mehrnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۵۴۵۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • سرنوشت شوم کله پاچه دام‌های وارداتی
 • سنسور پوشیدنی دام تولید شد
 • سه هزار مددجوی کمیته امداد زنجان دفترچه درمانی دریافت کردند
 • برگزاری دوره های آموزشی و تربیتی ویژه بانوان تحت پوشش کمیته امداد همدان
 • تولید سالانه ۶۳۰ تن ماهی در گلپایگان
 • میراث تلخ محمود احمدی‌نژاد!
 • سیل به کشاورزی استان همدان ۸۳۴ میلیارد تومان خسارت زد
 • ۱۱۵ هزار خانوار تحت پوشش کمیته امداد گیلان کمک معیشت دریافت کردند
 • افراد تحت پوشش کمیته امداد گرفتن دفترچه بیمه سلامت خود را به زمان مریضی موکول نکنند
 • همسایگی دردسرساز کردستان عراق برای دام‌های استان کرمانشاه
 • شناسایی 10هزار واحد صنفی فاقد مجوز در شهرستان شیراز/ مردم فقط از مجوزدارها خرید کنند
 • عکس/ گوسفند کشتن جلوی پای یحیی
 • ۲۷ هزار راس دام سنگین در استان مرکزی علیه بیماری لمپی اسکین ایمن سازی شد
 • مثل احمدی‌نژاد دورکاری می‌کنم/ با لاریجانی درباره انتخابات صحبت نکردم/ نمی خواهم رئیس جمهور شوم/ بعید می‌دانم جریان سومی در کشور شکل بگیرد/ برخی را فقط ملک الموت می‌تواند از میز ریاست جدا کند
 • خوزستان پنجمین تولید کننده گوشت قرمز در کشور؛ بیش از ۳۳ میلیون راس دام سبک در استان وجود دارد
 • مسیح علی‌نژاد حل مشکل مردم را به حجاب گره می‌زند/ پیروی از سلبریتی‌ها در انتخابات کشور اشتباه است
 • بیش از ۵۶۰ هزار نفر تحت پوشش بیمه سلامت استان هستند
 • ۷۶ درصد ارومیه تحت پوشش شبکه دفع فاضلاب قرار دارد/ افزایش شبکه فاضلاب به ۸۰ درصد
 • «من»و«من‌»ها به این جایزه‌دادن‌ها معترضیم/نقد بنیاد موقوفات افشار