صراط: یک نماینده مجلس در برنامه مناظره گفت:در آمارگیری سال 95 وقتی میزان موجودی بنزین محاسبه و میزان تولید داخل، واردات و مصرف را بررسی کردند مشاهده شد که 3 کشتی بنزین گم شده است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، سید ناصر سجادی رییس سابق شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی در برنامه مناظره کارشناسی شبکه اول سیما گفت: دولت باید در این زمینه برای کنترل مصرف سوخت کاری می کرد، از سال 82 مطالعات این کار را آغاز کردیم.

بعداً کارت سوخت به عنوان مصوبه ای شد که مجلس شورای اسلامی آن را تصویب کرد و در سال 83 دولت مکلف به اجرای این کار شد.

مدیرعامل سابق شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی با اشاره به سابقه قرار دادن کارت سوخت برای بنزین گفت: سابقه کارت سوخت به افزایش مصرف سوخت بعد از پایان جنگ برمی گردد، قیمت ها بسیار پایین و یارانه ای بود، تولید بنزین با تأسیس حتی پالایشگاه جدید چشم انداز روشنی نداشت.

* قیمت پایین بنزین کنترل مصرف را سخت کرد

وی با اشاره به پایین بودن قیمت سوخت در کشور در سال 81 ـ 82 و اینکه در حد 35 تومان، 60 تومان و 65 تومان بود افزود: سیاست های قیمتی نمی توانست سیاست کنترل مصرف را داشته باشد بنابراین حتماً سیاست های قیمتی در کنار سیاست های سهمیه ای هم بود این کار به دولت محول شد و از سال 86 راه اندازی شد. بنابراین این فرآیند 89 ساله تحقق پیدا کرد به قیمت قابل قبولی که همان 1000 تومان بود رسیدیم با این کار می خواستیم مصرف را کنترل کنیم.

*سه کشتی بنزین در سال 95 گم شد

در ادامه حاجی دلیگانی نماینده مجلس هم در برنامه مناظره در پاسخ به اظهارات سجادی با اشاره به آثار سوء کارت سوخت اشاره کرد و گفت: سه کشتی بنزین در آمارگیری سال 95 گم شده است ، به طوری که وقتی بررسی کردند میزان موجودی سال 95 را و همچنین میزان تولید داخلی و میزان واردات و میزان مصرف را از آن کم کردند مشاهده کردند که سه کشتی بنزین معلوم نیست که چه شده است که این یکی از آثار سوء نیم بند شدن کار سوخت در کشور شد.

وی درباره آثار سوء دوم که منجر به برداشته شدن کارت سوخت شد افزود: حدود دو میلیارد دلار افزایش واردات بنزین به کشور داشتیم که با این عدد می توان درکشور پالایشگاه ساخت.

سجادی گفت: اصلاً اینکه با کشتی بنزین وارد بشود اصلاً مطرح نبوده و در سالهای گذشته هم نبوده است.

وی افزود: ما برای سامانه هوشمند سوخت سه هدف را تعریف کرده بودیم تا ابزاری درست کنیم برای سیاستگذاران، دولتمردان و مجلس که قیمت بنزین را بتوانند اصلاح کنند .

وی در تبیین هدف دوم اضافه کرد: از این طرق خواستیم تا ابزاری درست کنیم که با اجرای سیاست های مختلف سهمیه ای قیمتی بتوانند مصرف را کنترل کنند تا جلوی قاچاق از این طریق گرفته بشود و تمام اهدافی که در این زمینه در نظر گرفته بودیم تحقق پیدا کرد.

سجادی گفت: رشد مصرف بنزین از سال 68 تا قبل از سهمیه بندی بنزین به طور متوسط سالانه 10 درصد بود بعد از سامانه یک سال شد 100 تومان، یک بار شد 400 تومان بعد سهمیه را کردیم 20 لیتر بعد 80 لیتر، قیمت اول شد 400 تومان قیمت دوم شد 700 تومان و بعد هم شد 1000 تومان به تدریج این مسئله انجام شد بدون اینکه تنشی در جامعه در این زمینه شکل بگیرد الآن قیمت بنزین یک قیمت پایه بسیار مناسبی است و با سیاست های قیمتی، راه را باید انجام دهند.

حاجی دلیگانی در پاسخ به اظهارات آقای سجادی گفت: ما الآن دچار یک تناقض میان مسئولان در این زمینه هستیم از یک طرف می گویند کارت سوخت لازم نیست سؤال من این است 400 میلیارد تومانی که الآن دولت برای ایجاد دیسپاچینگ گذاشته، برای هر جایگاه سوخت که 200 میلیارد آن را هم الآن پرداخت کرده و مجری آن هم داماد یکی از مسئولین وزارت نفت است و نام آن را نمی برم این به چه معناست؟ اگر ما سامانه نیاز نداریم کنترل بکنیم پس بنابراین چرا ایجاد سامانه را در هر یک از جایگاه های سوخت مجدداً ایجاد کردیم.

* سیاست گذاری برای حمل و نقل نخستین مزیت کارت سوخت

وی افزود: نخستین مزیت کارت سوخت سیاست گذاری برای حمل و نقل سوخت ترافیک بسیار مؤثر بوده نکته دوم شناسایی خودروهای فرسوده و مدلهاشان است.

حاجی دلیگانی در این مناظره افزود: ادامه روند رشد مصرف بنزین با تک نرخی شدن آن متوقف نمی شود اما سهمیه بندی بنزین توانست مصرف بنزین را کاهش دهد باید بدانیم طبق آمار اگر روند مصرف بنزین ادامه می یافت و سهمیه بندی بنزین نیز اجرایی نمی شود الآن روزانه 158 میلیون لیتر بنزین مصرف می کردیم.

در ادامه سجادی مدیرعامل سابق شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی هم با تأیید سخنان این نماینده مجلس گفت: من هم موافق هستم که اگر سامانه هوشمند سوخت ایجاد نمی شود و سهمیه بندی هم ایجاد نمی شود مصرف بنزین الآن به 185 میلیون لیتر در روز می رسید اما باید بدانیم که چند سال پیش قیمت بنزین پایین بود.

وی افزود: سیاست گذاری های قیمتی در بخش سوخت اگر سال های گذشته اجرا می شد مطمئناً با تنش های اجتماعی مواجه می شدیم اما هم اکنون با سامانه هدفمندی که در بخش سوخت بوجود آمد توانستیم مصرف بنزین را هدفمند و جلوی قاچاق سوخت را بگیریم.

سجادی گفت: البته همچنان استعداد قاچاق در بخش گازوییل بالاست که باید فکری برای آن کرد.

حاجی دلیگانی نماینده مجلس نیز در ادامه این مناظره به ضرورت حفظ سامانه سوخت تأکید کرد و گفت: از اینکه آقای سجادی بر حفظ این سامانه تلاش می کند تشکر می کنم اما باید بدانیم اختلاف قیمت کنونی داخل و خارج بنزین به قیمت فوب خلیج فارس 600 تومان است که این موضوع قاچاقچیان را حریص کرده است.

وی افزود: در مهر 95 قیمت فوب خلیج فارس هزار و 60 تومان برای هر لیتر بنزین بود که این نرخ در اسفند 95 به هزار و 590 تومان رسید حال اگر قیمت نفت خام در جهان بالا برود مطمئناً قیمت هر لیتر بنزین ـ فوب خلیج فارس ـ بالا خواهد رفت که باید فکری برای آن کرد.

سجادی مدیرعامل سابق شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی هم گفت: البته الآن قیمت بنزین پایه خوبی دارد خوب است که مجلس به دولت اجازه دهد تا نرخ بنزین را شناور کند البته این نکته را هم بگویم هیچ راهی بجز دو نرخی کردن بنزین در سامانه هوشمند سوخت وجود ندارد تا بدین وسیله منشأ فساد خشکانده شود.

*مجلس اجازه گران شدن بنزین را نمی دهد

در ادامه حاجی دلیگانی نیز با این نظر آقای سجادی مخالفت کرد و گفت: مجلس اجازه نمی دهد بنزین، دو نرخی و گران شود.

این نماینده مجلس در عین حال افزود: سامانه هوشمند سوخت نباید جمع آوری چراکه هزینه جمع آوری آن 220 میلیارد تومان است البته معتقدیم این کارت سوخت همچنان کارآیی خود را دارد و می توان با افزایش سهمیه مصرف کنندگان در این کارت، بنزین مصرفی غیرسهمیه ای افزایش قیمت یابد تا بدین وسیله مصرف سوخت در جهت کاهش گام بردارد.

مدیر عامل سابق شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی تاکید کرد براینکه سامانه هوشمند سوخت صرفاً برای سهمیه بندی سوخت ایجاد شده است، گفت: هنوز پایه قیمتی گازوییل300 تومان است .

سجادی در ادامه سخنان خود در برنامه تلویزیونی « مناظره » شبکه یک سیما افزود: در سال 1394 دولت مصوب کرد گازوییل بخش حمل و نقل بر اساس پیمایش پرداخت شود.

وی ادامه داد: عمده قاچاق ما در نفت گاز است و با توجه به خطرات جا به جایی بنزین کسی به سمت آن نمی رود .

سجادی با بیان اینکه سامانه هوشمند سوخت وظیفه خود را در خصوص بنزین انجام داده است، افزود: همه مناطق مرزی ما رشد مصرف بنزین آن ها در سال 1395 نسبت به سال 1394 زیر متوسط کشور بود و این نشان می دهد قاچاق در مناطق مرزی اتفاق نیفتاده است.

در ادامه حاجی دلیگانی نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه جلوگیری از قاچاق از اهداف سامانه هوشمند سوخت بود، گفت: اکنون قیمت هر لیتر بنزین در کشورهای همسایه شرقی ما میان 1800 تا 1900 تومان است و قیمت فوب خلیج فارس هم اکنون بین 1400 تا 1500 تومان است بنابراین با این تفاوت قیمت ها، هنوز قاچاق بنزین به صرفه است.

وی افزود: اگر کارت سوخت حذف شود شتر با بارش گم می شود و به صورت تانکری از مراکز اصلی توزیع، قاچاق انجام خواهد شد.

در ادامه مدیرعامل سابق شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی گفت: از سال دوم سهمیه بندی بنزین، همیشه یک بنزین آزاد در کنار بنزین سهمیه بندی داشتیم و همیشه بدون محدودیت می دادیم اما اتفاقی نیفتاد.

*رشد 5.5 درصدی مصرف بنزین در سال 95

سجادی ادامه داد: در کل کشور متوسط رشد مصرف بنزین در سال 95 نسبت به سال 94 حدود پنج و نیم درصد، در آذربایجان غربی هم رشد مصرف حدود 5 تا پنج و نیم درصد بود.

وی افزود: در کردستان هم 4 درصد، خراسان رضوی 4 درصد ، خراسان جنوبی 3 درصد، سیستان و بلوچستان در مرکز زاهدان پنج درصد و در مرکز چابهار 3 و 6 دهم درصد، در کرمانشاه 3 درصد و آذربایجان شرقی حدود 4 درصد بود.

سجادی با اشاره به اینکه مردم را بیش از این نباید اذیت کرد، اضافه کرد: سامانه هوشمند سوخت وظیفه و مأموریت خود را برای بنزین انجام داد و اکنون باید مانند بقیه دنیا عمل کنیم.

وی تأکید کرد: سیاست های قیمتی برای کنترل مصرف و قاچاق پاسخگو خواهد بود.

نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: بر اساس گزارش مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در 8 سالی که سامانه هوشمند کارت سوخت اجرا شد، 100 میلیارد دلار نفع اقتصادی برای کشور داشته است.

حاجی دلیگانی در ادامه سخنان خود در برنامه تلویزیونی « مناظره » شبکه یک سیما افزود: این عدد حاصل کاهش مصرف بنزین و جایگزینی سوخت سی ان جی با بنزین بوده است.

وی خطاب به آقای سجادی گفت: در زمان مدیریت آقای زنگنه در مصاحبه های مختلف اعلام کردید نرخ افزایش مصرف بنزین حدود یک درصد در سال است بنابراین گفتید ضرورتی به استفاده از کارت سوخت نیست در حالی که در سال 1393 روزانه 63 میلیون لیتر در روز مصرف ما بوده است و در سال 1395 میانگین آن حدود 76 میلیون لیتر بود و این یعنی پیش بینی غلط یعنی به جای یک درصد، 10 درصد رشد بنزین را داشتیم.

حاجی دلیگانی اضافه کرد: مزیت دیگر سامانه هوشمند سوخت این است که از زمان اجرای این سامانه، روزانه از سه تا 10 میلیون لیتر قاچاق سوخت جلوگیری شد.

وی افزود: اگر تحریم ها را دوباره برقرار کنند و شرایط گذشته پیش آید آیا به این سامانه نیاز پیدا نمی کنیم؟
سجادی مدیرعامل سابق شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی هم گفت: رشد مصرف پیش بینی سالانه یک درصدی نبود اگر سندی دارید ارائه کنید.

وی افزود: در سال 1395 نسبت به سال 1394، دو درصد رشد مصرف بنزین بود و در سال 94 نسبت به سال 93 حدود یک و هفت دهم درصد بود اما در سال 93 نسبت به سا ل92 به رغم سامانه و دو نرخه بودن، هفت و هفت دهم درصد بود زیرا در سال های 89 ، 93 ، 91 و 92 قیمت ها را ثابت نگه داشتیم.

سجادی اضافه کرد: همه این آمار و ارقام نشان می دهد که سیاست قیمتی حرف اول را در مصرف می زند.

وی خطاب به آقای حاجی دلیگانی گفت: آمارهای اعلام شده درباره قاچاق سوخت مورد تأیید نیست.

در ادامه حاجی دلیگانی نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: آمارهایی را که ارائه کردم بر اساس آمار مرکز پژوهش های مجلس، مشاوران و افراد آگاه و بر اساس مستندات شرکت ملی نفت بود.

وی افزود: سامانه هوشمند سوخت بستری است که هم در آن گازوییل و هم بنزین توزیع می شود و اگر این سامانه حذف شود مشکل ایجاد می شود ضمن اینکه برای فعال تر شدن طرح کیف پول به نوعی از همین سامانه استفاده می کند.

*واردات 27.5 میلیون لیتر بنزین قبل از اجرای کارت سوخت

حاجی دلیگانی گفت: در سال 1385 پیش از اعمال کارت سوخت، 27 و نیم میلیون لیتر واردات داشتیم که در سال 1386 زمانی که سامانه هوشمند کارت سوخت اعمال شد این رقم به 19 میلیون لیتر کاهش یافت.

در ادامه سجادی مدیرعامل سابق شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی با تایید آمار فوق گفت: هدف سامانه هوشمند کارت سوخت این بود تا فرصت پنج تا شش ساله به مسئولان نظام بدهد تا قیمت ها را اصلاح و مصرف را کاهش دهند.

وی با بیان اینکه بر اساس آمار وزارت صنایع در 11 ماه امسال حدود یک میلیون و 80 هزار خودروی بنزین سوز تولید شد، افزود: اگر هر کدام از این خودروها 3 لیتر در روز هم مصرف کنند همان میزان رشد ایجاد می شود بنابراین رشد مصرف فعلی غیرمنطقی نیست و نباید بار منفی به این افزایش مصرف بدهیم.

منبع: صراط نیوز

خبر بعدی:

صفر تا صد طرحی که در هیچ جای دنیا تجربه نشده است

پایگاه خبری جماران، سجاد انتظاری: یکشنبه 30 دی ماه 97 علیرضا رحیمی از اعلام وصول طرح سهمیه بندی بنزین خبر داد و اسدالله قره خانی، سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، توضیح داد که عده‌ ای از نمایندگان مجلس طرحی را مبنی بر اینکه به هر ایرانی در هر روز یک لیتر بنزین داده شود ارائه کرده ‌اند. بر همین اساس قرار است سامانه ‌ای ویژه این کار راه‌ اندازی و تعبیه شود که بنزین در آن خرید و فروش شود. این در حالی است که هفتم آذر ماه وزیر نفت در حاشیه جلسه دولت تأکید کرده بود که بحث سهمیه بندی مطرح نیست و استفاده از کارت سوخت مطرح است.

خبر رئیس کمیسیون اقتصادی از سهمینه بندی بنزین

البته این اختلاف نظر بین مجلس و دولت در بحث سهمیه بندی بنزین چیز تازه ای نیست و چند ماهی است که اخبار متنوع و بعضا متناقض در مورد آن شنیده می شود. با یک مرور ساده اخبار چند این چند ماه می بینیم که شاید اولین بار این قضیه را محمدرضا پورابراهیمی مطرح کرد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی 17 مهر ماه در گفت و گو با ایسنا گفت: قرار است کارت سوخت داده شود که در این کارت سوخت حدود ۶۰ لیتر بنزین برای یک ماه شارژ می‌شود. طبیعتا مصرف مازاد به معنای استفاده بنزین با قیمت آزاد است. در این باره ظرف یک ماه آینده تصمیم‌ گیری می ‌شود و معلوم خواهد شد این تصمیم از چه زمانی اجرا می شود.

سخنگوی هیأت رئیسه مجلس اعلام کرد کارت های سوخت احیا می شوند/ دولت هیچ تصمیمی برای افزایش قیمت بنزین و سهمیه ‌بندی ندارد

اما بهروز نعمتی 23 مهر ماه گفت: نظر دولت این است که کارت‌ های سوخت را احیاء کند تا مصرف بنزین و فرآورده‌ های نفتی ساماندهی شود. متأسفانه در حال حاضر ۱۵ میلیون لیتر بنزین قاچاق می‌ شود و کسانی که در مبادی خروجی مسئولیتی دارند می‌ گویند این کارت‌ ها، کارت‌ های مهاجر هستند و نه کارت‌ های مردم منطقه. با توجه به این فضا تصمیم دولت این است که برای جلوگیری از قاچاق کارت سوخت احیاء شود. قاچاق سوخت در شرایط احیای کارت سوخت به حداقل می ‌رسد. دولت هیچ تصمیمی برای افزایش قیمت بنزین و سهمیه ‌بندی ندارد و تنها موضوعی که در نشست ستاد اطلاع رسانی شورای هماهنگی سران قوا پیشنهاد شده موضوع احیای کارت سوخت است.

سهمیه بندی بنزین یکی از موضوعات مورد بحث فراکسیون های مجلس با علی لاریجانی

اما 29 آذر ماه علیرضا سلیمی بار دیگر مسأله سهمیه بندی را به میان آورد و در مصاحبه ای گفت که در جلسه اعضای سه فراکسیون مجلس با علی لاریجانی، بحث سهمیه بندی بنزین مطرح شده است.

این بار بیژن زنگنه واکنش نشان و یک روز بعد سهمیه بندی را تکذیب کرد.

وزیر نفت 30 آبان 97 در حاشیه جلسه دولت با اعلام اینکه در استفاده مجدد از کارت سوخت می ‌خواهیم جلوی قاچاق سوخت را بگیریم تأکید کرد که اصلا بحث افزایش قیمت یا سهمیه بندی بنزین نیست. اعداد و ارقامی که در مورد سهمیه بندی بنزین اعلام می ‌شود، درست نیست. هنوز در مرحله ثبت نام کارت سوخت هستیم و وقتی این مرحله تمام شد، تاریخ اجرای طرح تحویل بنزین با کارت سوخت را اعلام می‌کنیم. فعلا بحث سهمیه بندی مطرح نیست، بلکه بحث استفاده از کارت سوخت در تحویل بنزین مطرح است.

اعلام وصول طرح سهمیه بندی بنزین

اما درست دو ماه بعد، یعنی 30 آبان ماه، علیرضا رحیمی «طرح سهمیه بندی بنزین» را اعلام وصول کرد؛ تا بار دیگر این قضیه در اذهان و اخبار قرار گیرد. البته ما پس از تماس با نمایندگان عضو هیأت رئیسه مجلس و اعضای کمیسیون انرژی مجلس متوجه این امر شدیم که تقریبا هیچ کدام از آنها اطلاعی از این طرح و جزئیات آن نداشتند. در نهایت به اینجا رسیدیم که این طرح را حسینعلی حاجی دلیگانی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، نوشته و با گرفتن امضای چند نماینده دیگر آن را به هیأت رئیسه داده است.

توضیحات حاجی دلیگانی در مورد طرح پیشنهادی

حسینعلی حاجی دلیگانی، در توضیح طرح پیشنهادی خود در خصوص سهمیه بندی بنزین اظهار داشت: پیش ‌بینی ما بر این بود که اگر بنا است سهمیه بندی صورت بگیرد ارزش اصلی به انسان ها داده شود نه به خودرو و سرمایه. دولت ممکن است بگوید که کارت سوخت احیاء شده است و به ازای هر کارت سوخت سهمیه بنزین داده شود، اما ما می گوییم این سهمیه را به خودرو ندهید،‌ بلکه سهمیه بر اساس کد ملی به سرپرست خانوار اختصاص یابد. فارغ از این که آن خانواده‌ خودرو دارد یا خیر. بر اساس بررسی‌ ها ۲۰ درصد از مردم کشور اصلا خودرو و موتور سیکلت ندارند. همچنین ۲۰ درصد از مردم بیش از سهمیه تعیین شده بنزین مصرف می ‌کنند. ما می‌ خواهیم این ۲۰ درصد سهمیه اضافه روی آن ۲۰ درصد قبلی سرشکن شود. در چنین شرایطی اگر قیمت بنزین احیانا افزایش پیدا کند این به ضرر افراد ضعیف نیست؛ بلکه به نفع آنها خواهد بود. زیرا هر قدر قیمت بالاتر برود مابه التفاوتی که آنها می‌ توانند دریافت کنند بیشتر است و در اندوخته شان قرار می ‌گیرد.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه افزود: در این طرح پیش ‌بینی شده است که به ازای هر کد ملی در روز یک لیتر به حساب سرپرست خانوار واریز شود که بر این اساس یک خانواده‌ چهار نفره در ماه ۱۲۰ لیتر بنزین سهمیه دارند و می‌ توانند هر قدر می ‌خواهند از این سهمیه مصرف کنند. طبق پیش ‌بینی‌ ها این سهمیه ها در کارت افراد قرار می‌ گیرد و می ‌توانند تمام یا بخشی از آن را به قیمت آزاد بفروشند و یا صادر کنند. در واقع بر اساس این طرح سهمیه بنزین قابل نقل‌ و انتقال است. پیش ‌بینی دیگری که در این طرح داشتیم این بود که وزارت نفت سامانه ای به عنوان بورس معاملات بنزین ایجاد کند. ما معتقد هستیم که در صورت اجرایی شدن این طرح صرفه جویی در مصرف بنزین هم صورت می ‌گیرد، زیرا مابه التفاوت میزان مصرفی بنزین به جیب خود فرد می‌ رود.

مخالفت عضو هیأت رئیسه کمیسیون انرژی با طرح سهمینه بندی بنزین

کوروش کرم پور، عضو هیأت رئیسه کمیسیون انرژی مجلس، در گفت و گو با جماران در مورد این طرح اظهار داشت: طرحی را با امضای 16 نماینده به هیأت رئیسه مجلس تحویل داده اند. این طرح هنوز در اختیار اعضای کمیسیون انرژی قرار نگرفته و تا کنون جزو موضوعات کمیسیون انرژی مجلس نبوده است.

وی تصریح کرد: در این طرح دولت را موظف کرده اند که سهمیه بندی بنزین را بر مبنای هر ایرانی روزانه یک لیتر اعمال کند. وزارت نفت را موظف کرده اند سامانه بورس الکترونیک معاملات بنزین را ایجاد و امکان خرید و فروش بنزین مازاد بر نیاز شهروندان را فراهم کند. در این طرح جایگاه های سوخت را هم موظف کرده اند بنزین مازاد بر نیاز افراد را بر اساس قیمت سامانه به فروش برساند.

دبیر کمیسیون انرژی مجلس در خصوص تبعات این طرح گفت: ما بررسی کارشناسی خودمان را بر اساس محتوای طرح انجام می دهیم و اگر نیاز دیدیم با صاحب نظران و متخصصین بخش خصوصی و بخش دولتی و افرادی که در این زمینه تجربه دارند مشورت می کنیم که آیا این طرح تاکنون در هیچ کشوری اجرا شده یا نشده؟ این طرح چقدر با هدفمندسازی یارانه ها همراه است؟ چقدر منافع ملی را تأمین می کند؟ چقدر به مردم جامعه خدمت می کند؟ همه اینها مورد بررسی قرار می گیرد.

وی تأکید کرد: با یک نظر کلی به این طرح می گویم که من نسبت به این طرح خوش بین نیستم و با آن مخالفت خواهم کرد. دلیل مخالفتم این است که سوخت برای خودرو تعریف شده و ما بر اساس نیاز خودروهایی که در کشور از طریق ملتمان استفاده می شود باید سوخت را تأمین کنیم و اگر سوخت زیاد مصرف می شود همه مسئولین، دولتمردان و اصحاب رسانه باید تلاش کنیم که فرهنگ سازی مصرف انرژی را در کشور حاکم کنیم. چطور توانستیم فرهنگ شهادت را بر جامعه حاکم کنیم؟ الآن هم باید سعی کنیم فرهنگ مصرف انرژی را بر کشور حاکم کنیم.

این طرح احتمال قاچاق سوخت به خارج از کشور را بالا می برد

کرم پور افزود: اگر ما نمی توانیم خوب قانون را اجرا کنیم و نتوانستیم نظارت را خوب انجام دهیم نباید فورا مسأله جدیدی را ایجاد کنیم. به نظر من اگر این اتفاق بیفتد ما نمی توانیم نظارت خوبی را بر مصرف سوخت داشته باشیم و خدماتی که شایسته ملتمان هست را در جامعه اجرا کنیم و احتمال قاچاق سوخت به خارج از کشور بسیار بالا می رود. چون این یک بازار کاذب است و ما نباید ملت را به بازارهای کاذب هدایت کنیم.

ما باید از تصمیمات غیر استانداردی که در هیچ جای دنیا تجربه نشده پرهیز کنیم

وی ادامه داد: من به عنوان یکی از اعضای هیأت رئیسه کمیسیون انرژی از جزئیات این موضوع بی اطلاع هستم. چقدر زیبا بود که طراحان این طرح قبل از تحویل به هیأت رئیسه آن را در کمیسیون انرژی موضوع را مطرح می کردند تا تخصصی و اجرایی بودن آن بررسی شود. ملتی می تواند در دنیا موفق باشد که تمام سطوح زندگی آن استاندارد باشد. ما باید از تصمیمات غیر استانداردی که در هیچ جای دنیا تجربه نشده پرهیز کنیم.

انتهای پیام

ایران بین دو چهره؛ لبخند "احمدی‌نژاد" در برابر نگرانی "ظریف" و "شمخانی"

تعرض چندین پسر به ۲ دختر جوان در تبریز+فیلم و عکس

مداحی میرم اربعین با تو هم قدم ، حرم پسر یاد مادرم با نوای محمد حسین حدادیان+فیلم

منبع این خبر، وبسایت www.seratnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۵۵۵۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • قیمت سوخت بالا برود کالاهای دیگر هم گران می‎شود
 • آغاز جمع‌آوری داده‌های مصرف سوخت کشتی‌ها/ کاهش انتشار گاز‌های گلخانه‌ای از کشتی‌ها
 • فروش بنزین این بار در کنار خیابان/تخلف جایگاه‌داران در صورت پر کردن بطری +تصاویر
 • فروش بنزین این بار در کنار خیابان/تخلف جایگاه‌داران در پر کردن بطری +تصاویر
 • تاکید لاریحانی بر عدم ایجاد نگرانی در جامعه بابت سهمیه بندی بنزین
 • طرح ایجاد سامانه بورس بنزین؛ تخصیص روزانه یک لیتر بنزین به هر ایرانی
 • ایتالیایی ها وقتی بنزین می زنند، مبلغی را هم بابت هزینه های جنگ 84 سال پیش با اتیوپی پرداخت می کنند
 • ◄ اولتیماتوم بهینه‌سازی مصرف سوخت به خودروسازها
 • سهمیه‌بندی خارق‌العاده مجلس برای مردم!
 • سرانه ماهانه بنزین به همه مردم تعلق می‌گیرد/ کسانی که خودرو ندارند می‌توانند بنزین خود را به قیمت آزاد بفروشند/ هنوز دولت با طرح سرانه بنزین موافق نیست
 • فرصت دو ساله خودروسازان برای نصب برچسب مصرف سوخت
 • از اختصاص ماهانه ٢۴ لیتر بنزین به هر ایرانی تا انتقال ۳۰ تن کیک اورانیوم از اردکان به اصفهان
 • مخالفت اکثریت اعضای کمیسیون انرژی با طرح سهمیه بندی بنزین/ فعلا سهمیه بندی سوخت مطرح نیست
 • ۱۰۰ درصد جایگاه‌های سوخت مشهد مجهز به بنزین یورو ۴ است
 • بنزین در قزاقستان ارزان شد
 • ایتالیایی‌ها بهای جنگ اتیوپی و جنگ لبنان و اسرائیل را با بنزین می‌دهند!
 • جزئیات تازه از پیشنهاد مجلس برای ساماندهی مصرف سوخت در کشور
 • هاله ابهام در طرح سهمیه بندی بنزین
 • طرح "بنزین همگانی" اجرا خواهد شد؟