خواص برگ سنا / خواص برگ سنا در درمان بیماری ها / طریقه مصرف برگ سنا برای یبوست / برگ سنا و لاغری / موارد منع برگ سنا /قرص سنا / مضرات برگ سنا / فواید برگ سنا / خواص برگ سنا چیست؟

خواص برگ سنا

سنا گیاهی است که خاصیت ملین کنندگی دارد و برای درمان یبوست توصیه می شود. این گیاه توسط سازمان غذایی و دارویی آمریکا به عنوان ملینی خانگی و گیاهی تایید شده است. با این حال چای سنا برای لاغری و  عاملی برای پاک سازی سموم از بدن  بکار می رود.

چای سنا بوسیله ی دم کردن برگ گیاه سنا تهیه می شود. گیاه سنا دارای گل ها و غلاف زرد رنگ است. این گیاه در مناطق بیابانی رشد می کند.

در کشور های مختلفی این گیاه برای درمان مشکلات گوارشی، بیماری های پوستی و بیماری های تنفسی قدمت چندین ساله دارد. طرفداران سنا اعتقاد دارند که این گیاه تاثیر بسزایی در روان کنندگی دارد که دفع سموم را از بدن تسریع می کند.

خیلی از مردم از برگ های این درخت مستقیما دمنوش کرده و می نوشند. بهتر است چای سنا را از فروشگاه های معتبر تهیه بفرمایید. چای کیسه ای و یا چای سنا عاری از رزین ها و ترکیبات آلاینده است.

خواص برگ سنا در درمان بیماری ها

برای استفاده از خاصیت برگ سنا در درمان یبوست کودکان، ۱۰ گرم گیاه سنا را دم کنید و سپس دمنوش را به همراه برگهای پخته شده سنا مکی روی شکم طفل کمپرس نمایید و بگذارید یک تا دو ساعت بماند. اگر مادر نیز دمنوش سنا بخورد و به کودک شیر بدهد همین خاصیت را دارد.

اگرداروی گیاهی سنا در قالب دمنوش روی شکم کودکان مالیده شود باعث بروز اسهال می گردد.

سم زدایی از روده ها و درمان دیابت نوع 1 از خواص سنا محسوب می شود.

برای درمان کمر درد ۴ گرم داروی گیاهی سنا را با مقداری روغن زیتون و آب بجوشانید و بنوشید.

مصرف روزانه یک قاشق چایخوری برگ سنا، به در مان آموزه ها و درمان یائسگی زودرس کمک می کند.

خواص گیاه سنا به درمان انواع تومورها و سرطان، سرطان روده بزرگ، سرطان غده تیموس، تومور کیسه صفرا، سنگ کیسه صفرا، سرطان مثانه، التهاب و ورم گلو، بیماری بهجت، چربی خون، تنگی روده،‌ آسیت، آب آوردن بیضه ها کمک می کند.

برای استفاده از خواص گیته ثنا در درمان پیسی صورت و لک های سطحی سفید پوست و درمان جذام و جنون برگ سنا، کشمش یاقوتی بدون هسته، هلیله کابلی، هلیله زرد و هلیله سیاه را به نسبت مساوی ترکیب کرده و هر روز صبح به صورت ناشتا و شب قبل از خواب، دو قاشق چایخوری از آن را میل کنید.

طریقه مصرف برگ سنا برای یبوست

از بیشتر گونه‌های آن جهت درمان یبوست استفاده می‌ کنند. برگ همه ی گونه‌ها به خاطر وجود ترکیباتی به نام"انتراکینون‌ها"  تلخ می‌ باشد.

با وجودی که گونه ‌ای از سنا در جنوب ایران و در حوالی خلیج ‌فارس می‌ روید، ولی به دلیل نیاز زیاد به این گیاه، عمده ی آن وارداتی است. گرچه گونه ی ایرانی و نوع وارداتی از نظر گیاه‌شناسی با هم متفاوت می ‌باشند، ولی از نظر خواص ضد یبوست مشابه هستند.

میزان مصرف روزانه ی برگ سنا برای افراد بزرگسال، بین نیم تا یک گرم است که می‌ توان بر روی آن حدود یک استکان آب ریخت و 10 دقیقه جوشاند، سپس صاف کرد و میل نمود.

بهترین زمان مصرف شب هنگام است. گرچه می‌ توان این محلول تلخ را با نبات یا عسل شیرین کرد، ولی تلخی آن کاملاً از بین نمی‌رود.

در مصرف سنا نباید زیاده‌ روی کرد، چرا که ممکن است باعث اسهال شدید گردد. همچنین نباید از سنا به‌ طور ممتد و طولانی استفاده کرد، چون باعث تنبلی روده می‌ گردد. بهتر است پس از دو هفته استفاده، یک یا دو هفته مصرف آن را قطع نماییم. 

نکته قابل توصیه دیگر این است که سنا نباید در افراد کمتر از ده سال مصرف شود.

با توجه به اینکه در سال‌های اخیر برای رفع یبوست از سنا به‌ طور وسیع در جهان استفاده می ‌شود، صنایع داروسازی قرص آن را تهیه نموده که در داروخانه‌های ایران موجود می ‌باشد.

قرص سنا را می ‌توان بین 2- 1 عدد در روز مصرف کرد که از نظر مزه، شبیه به جوشانده ی این گیاه نیست.

برگ سنا و لاغری

یکی از راه‌هایی که افراد برای لاغر شدن به سمت آن گرایش دارند، استفاده از گیاهان دارویی برای کاهش وزن و لاغری است که در خیلی از موارد اگر به طور صحیح استفاده شود، مفید خواهد بود. البته مانند تمام کمک کننده‌های لاغری آنچه که اهمیت دارد این است که قبل از استفاده از این گیاهان برای لاغرشدن باید به ورزش و نوع تغذیه نیز توجه داشت. یکی از گیاهان دارویی موثر استفاده از برگ سنا برای لاغری است.

طبق نظر پزشکان طب سنتی و طبیعت درمانگران، برای برطرف کردن چاقی شکم، اولین درمانش سنای مکی و گل سرخ است، به این منظور بایستی، برگ سنا و گل سرخ را مخلوط کرده، مانند چای معمولی دم کرده و مصرف شود. سنای مکی این خاصیت را دارد که چربی بدن اعم از چربی خون، چربی دور شکم و کبد چرب را درمان و از بدن خارج می کند. البته همه مسهل‌ها این خاصیت را دارند ولی سنا این خاصیت را بیشتر دارد و اثر گذارتر است.

موارد منع برگ سنا

در مصرف برگ سنا نباید زیاده‌روی کرد، چرا که ممکن است باعث اسهال شدید گردد. همچنین نباید از این گیاه به‌ طور ممتد و طولانی استفاده شود، چون باعث تنبلی روده می‌گردد. بهتر است پس از دو هفته استفاده، یک یا دو هفته مصرف آن قطع شود. لازم است ذکر شود، میزان مصرف روزانه برگ گیاه سنا برای افراد بزرگسال، بین نیم تا یک گرم است. گیاه سنا نباید در افراد کمتر از ده سال مصرف شود، همچنین مصرف این گیاه در دوران بارداری و شیردهی ممنوع است. مصرف سنا در برخی از شرایط ممنوع می باشد. افراد مبتلا به انسداد روده، بیماری کرون، کولیت لولسراتیو، هموروئید یا زخم معده می بایستی از مصرف سنا خودداری کنند. در صورت مصرف داروهای قلبی، قبل از مصرف سنا حتما با پزشک خود مشورت کنید، چرا که امکان بروز تداخلات دارویی و وقوع اختلالات قلبی وجود دارد. مصرف همزمان سنا با داروهای ادرارآور ممنوع بوده، چرا که این امر می‌تواند منجر به دفع بیش از حد پتاسیم از بدن شود. از عوارض برگ سنا در صورت مصرف بیش از حد این گیاه، قولنج، بروز دردهای شکمی و دل پیچه است. برای کاستن عوارض جانبی توصیه می‌شود، آن را با گشنیز، دارچین، زنجبیل، انیسون و هل مخلوط نموده و مصرف کنند. به طور کلی مصرف برگ سنا در دوز مناسب، تقریبا بی خطر بوده و هیچ گونه نگرانی درباره مصرف آن وجود ندارد.

منبع: ساعت24

خبر بعدی:

خشکی دهان و دلایل متعدد

خبرگزاری میزان- آیا به طور مداوم با خشکی و چسبندگی دهان مواجه هستید؟ بیشتر مواقع، خشکی دهان به واسطه دلیلی ساده مانند کم‎آبی بدن یا شرایط آب و هوایی رخ می‌دهد.

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، آیا به طور مداوم با خشکی و چسبندگی دهان مواجه هستید؟ بیشتر مواقع، خشکی دهان به واسطه دلیلی ساده مانند کم‎آبی بدن یا شرایط آب و هوایی رخ می‌دهد.
اگر بدون در نظر گرفتن فصل و اینکه چه میزان مایعات مصرف می‌کنید همواره با احساس خشکی دهان مواجه هستید، می‌تواند نشانه‌ای از شرایطی جدی‌تر مانند بیماری کرون یا دیگر بیماری‌های خودایمنی باشد. در ادامه با برخی از دلایل شایع خشکی دهان بیشتر آشنا می‌شویم.
دارو‌ها
دارو‌های بسیار زیادی وجود دارند که می‌توانند موجب خشکی دهان شوند و نمونه‌هایی مانند دارو‌های شیمی درمانی برای درمان سرطان با خشکی دهان پیوند خورده‌اند. بنابر گزارش کلینیک مایو، افرادی که درمان فشار خون بالا و اضطراب را دنبال می‎کنند و همچنین دارو‌های رفع احتقان، آرامبخشی عضلانی و ضددرد مصرف می‎کنند، نیز ممکن است با خشکی دهان مواجه شوند. با این وجود، مقصر اصلی در این زمینه دارو‌های ضدحساسیت و ضدافسردگی هستند.
اگر داروی تجویزی برای شما موجب خشکی دهان می‎شود با پزشک خود درباره تغییر آن صحبت کنید. در برخی موارد، به ویژه زمانی که داروی مصرفی ضروری است، نمی‎توان گزینه دیگر را مد نظر قرار داد. برای مقابله با این عارضه جانبی می‏توانید از آدامس بدون قند یا نعناع استفاده کنید. این مواد به تحریک جریان بزاق کمک می‎کنند.
کم‎آبی بدن
افراد بسیاری به میزان کافی در طول روز آب نمی‎نوشند. نوشیدن آب فراوان فواید سلامت شگفت‎انگیز بسیاری دارد و می‎تواند از مشکلات دیگر مانند کم‎آبی بدن پیشگیری کند. کم‎آبی بدن می‎تواند به تنهایی برای خشک شدن غشا‌های مخاطی دهان و کاهش بزاق کافی باشد.
کم‎آبی بدن یکی از نشانه‎های هشداردهنده است که باید جدی گرفته شود. این شرایط می‎تواند موجب تب، تعریق بیش از حد و حتی استفراغ شود. کم‎آبی بدن به طور مداوم یا برای مدت زمانی طولانی می‏‎تواند مشکلاتی جدی‌تر از خشکی دهان را رقم بزند و به زخم‎های دهان یا یک عفونت منجر شود. اگر فعالیت جسمانی موجب خشکی دهان شما می‎شود، یک بطری آب برای مقابله با این شرایط به همراه داشته باشید.
آب و هوا
خشکی دهان می‎تواند به واسطه سطوح رطوبت شکل بگیرد. زمانی که سطوح رطوبت هوا کم است، هوای خشک می‎تواند موجب خشک شدن غشا‌های مخاطی شده و خشکی دهان را در پی داشته باشد. مرطوب نگهداشتن دهان و بینی ضروری است تا از این طریق احتمال سرماخوردگی، آنفلوآنزا و آلرژی‎ها کاهش یابد. از این رو، خرید یک دستگاه مرطوب‎کننده هوا می‎تواند سرمایه‎گذاری خوبی باشد.
پوسیدگی دندان
یک رژیم غذایی سرشار از قند در ترکیب با بهداشت نامناسب دهان و دندان به پوسیدگی دندان و فساد در خط لثه منجر می‎شود. این پوسیدگی تدریجی کاهش ترشح بزاق را به همراه دارد و در نهایت با خشکی دهان ناراحت‎کننده و مزمن مواجه می‎شوید که هرچه بیشتر فساد دندان و لثه را تشدید می‎کند.
آسیب عصبی
آسیب عصبی که به واسطه آسیب‌دیدگی شدید در ناحیه گردن یا سر شکل می‎گیرد، می‎تواند به اعصاب غدد بزاقی صدمه بزند. در نتیجه، اعصاب برای تولید بزاق پیام‎های درستی به غدد ارسال نمی‎کنند و خشکی دهان رخ می‎دهد.
دیابت
خشکی دهان اغلب یکی از نشانه‎های آشکار دیابت است که در زمان بالا بودن قند خون و دیابت کنترل نشده رخ می‎دهد. در این شرایط، کتون‎ها مایع از دست می‎دهند یا بزاق به میزان کافی تولید نمی‎شود و نمی‎تواند دهان را مرطوب نگهدارد. کم‎آبی شدید و خشکی دهان و همچنین دشواری در جویدن و قورت دادن غذا نتیجه نهایی است.
بیماری‌های خودایمنی
خشکی دهان و بینی ممکن است، از نشانه‌های هشدار دهنده اولیه یک بیماری خودایمنی مانند بیماری کرون یا سندرم شوگرن، بیماری که به غدد تولیدکننده مخاط حمله می‌کند، باشد. خشکی دهان و خشکی چشم در میان علائم شایع سندرم شوگرن قرار دارند. افراد مبتلا به ویروس اچ‌آی‌وی نیز مستعد خشکی دهان هستند. بهترین روش برای تشخیص این شرایط نوشیدن مقداری آب است و اگر این کار کمکی به برطرف شدن مشکل نکرد، می‌توان به یک بیماری خودایمنی مشکوک شد.
سندرم شوگرن و بیماری کرون تنها بیماری‎های خودایمنی نیستند که بر غدد بزاقی تاثیر می‎گذارند. از موارد دیگر می‎توان به اچ‌آی‌وی/ ایدز، لوپوس و آرتریت روماتوئید اشاره کرد. در حقیقت، سندرم شوگرن اغلب در افرادی که از لوپوس یا آرتریت روماتوئید رنج می‎برند، رخ می‎دهد، در نتیجه هر فرد مبتلا به این بیماری‎ها باید نسبت به خشکی دهان توجه ویژه‎ای داشته باشد. بهترین روش برای مقابله با علائم شکل گرفته جویدن آدامس یا خرید اسپری بزاق است.
پیری
با افزایش سن، تغییرات بسیاری در بدن ما رخ می‎دهند که خشکی دهان نیز یکی از این موارد است. به گزارش کلینیک مایو، افراد پیر احتمال بیشتری دارد خشکی دهان را تجربه کنند. دلایل بسیاری برای این شرایط وجود دارد که از آن جمله می‎توان به نوع دارو‌های مصرفی، چگونگی پردازش دارو‌ها توسط بدن، میزان دریافت مواد مغذی از رژیم غذایی و مشکلات سلامت احتمالی‌اشاره کرد.
درمان سرطان
افرادی که روند درمان بیماری سرطان را دنبال می‎کنند به احتمال زیاد خشکی دهان را تجربه خواهند کرد. دارو‌های شیمی درمانی ماهیت بزاق و مقدار تولید آن را تغییر می‌دهند.
احتمال بروز این شرایط در صورت بروز سرطان در ناحیه سر و گردن بیشتر است، زیرا پرتودرمانی می‎تواند به غدد بزاق آسیب وارد کند. اگر غدد بزاق عملکرد درستی نداشته باشند، به میزان کافی بزاق تولید نمی‎کنند. در برخی موارد این شرایط موقتی است و پس از اتمام درمان برطرف می‌شود، اما مواردی نیز وجود دارند که موجب آسیب دائمی می‌شوند. البته همه چیز به محل تحت تاثیر قرار گرفته توسط سرطان و میزان پرتودرمانی یک بیمار بستگی دارد.
سبک زندگی
سیگار کشیدن، جویدن تنباکو، یا استفاده از مواد مخدر از جمله مواردی هستند که می‎توانند به خشکی دهان منجر شوند. سیگار کشیدن و جویدن تنباکو می‎تواند تاثیر چشمگیری بر میزان بزاق تولیدی در دهان داشته باشند. سیگار کشیدن تولید بزاق را کند می‎کند و مصرف الکل می‎تواند به کم‎آبی بدن منجر شود که هر دو مورد شرایط را برای خشکی دهان فراهم می‌کنند.
اگر در حال حاضر از میزان کم تولید بزاق رنج می‎‏برید، باید سیگار کشیدن را ترک کنید، زیرا تنها شرایط را وخیم‌تر می‎کند. توجه داشته باشید که سیگار کشیدن می‌تواند به بیماری قلبی، پوسیدگی دندان، بیماری ریه و بسیاری موارد دیگر نیز منجر شود.
خروپف
خروپف اغلب موجب می‌شود تا افراد از طریق دهان تنفس کنند که می‌تواند به خشکی دهان منجر شود. اگر خشکی دهان شما بیشتر هنگام صبح و پس از بیدار شدن از خواب احساس می‎شود، خروپف می‌تواند مقصر اصلی باشد. اگر همواره با خشکی دهان از خواب بیدار می‎شوید، می‎تواند نشانه‌ای از ابتلا به آپنه خواب باشد.
مشکلات سینوسی
مشکلات سینوس می‌توانند علائمی ناخوشایند را شکل دهند که خشکی دهان یکی از آن‌ها محسوب می‌شود. هر فرد مبتلا به انحراف تیغه بینی یا پولیپ‌های بینی ممکن است با دشواری در تنفس از طریق بینی مواجه شود و این کار را با کمک دهان انجام دهد. اگر با این شرایط و دیگر مشکلات سینوس مواجه هستید، برای بررسی دقیق شرایط به پزشک مراجعه کنید.

انتهای پیام/
منبع: روزنامه کیهان
خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

مخالفت عضو مجمع با پیوستن به FATF: بگذاریم اگر قرار است خفه شویم دیگران این کار را انجام دهند| پیشنهاد حذف ریاست‌جمهوری از ساختار سیاسی کشور

مردم چرا به خود اجازه می‌دهند در کار مسئولان مملکت دخالت کنند؟!

امید جعفری، خواننده «بر طبل شادانه بکوب» درگذشت

منبع این خبر، وبسایت www.saat24.news است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۵۶۲۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • جلوه‌هایی از گردشگری سلامت در مازندران
 • علت ابتلا به یبوست در مسافرت چیست؟
 • خواص سبزیجات مختلف ۱۰ سبزی پر مصرف
 • ملی‌شدن نفت، بحث استقلال بود، نه اقتصاد
 • زن متاهل تهرانی خود را مطلقه معرفی می کرد / او با مردان زیادی خلوت می کرد
 • ملی شدن نفت، بحث استقلال بود نه اقتصاد/ مصدق همیشه مشروطه‌خواه بود/ شوروی برای جلوگیری از فروش نفت ایران، سی درصد قیمت نفتش را پایین‌تر آورد
 • کنترل چربی خون با «آش گزنه شهمیرزاد» / مصرف این آش محلی هضم غذا را آسان می‌کند
 • آش گزنه و چهل گیاه؛ آخرین سنت وداع مازنی‌ها با سال کهنه
 • افزایش ۱۵ درصدی حق بیمه شخص ثالث برای سال آینده/ مرغ در بهمن ۱۰۵۰۰ تومان شد/ گران‌ترین و ارزان‌ترین شهر‌های جهان/ سنا: سال ۹۷ با دلار ۱۲۸۹۰ تومانی بسته شد
 • ملی شدن نفت، بحث استقلال بود نه اقتصاد/ مصدق همیشه مشروطه‌خواه بود/ شوروی برای جلوگیری از فروش نفت ایران به ژاپن سی درصد قیمت نفتش را پایین‌تر آورد
 • طب سنتی و درمان اختلالات جنسی
 • فرزند آیت‌الله کاشانی: نفت ملی شد، اما مصدق قانون آن را اجرا نکرد
 • رئیس جمهوری قزاقستان استعفا داد/ رئیس سنا جانشین موقت شد
 • هر آنچه باید در مورد تصلب شرایین بدانید
 • رو در رویی کنگره با ترامپ
 • اثبات علمی یک اثر درمانی جدید برای حجامت/ اسرائیلیات منشأ بخشی از مخالفت‌ها با طب اسلامی
 • گیاه جادویی ناجی انسان می شود؟
 • سلامت خود را به سین‌های هفت‌سین بسپارید
 • ترامپ، روی خط استیضاح/ لیبرال‌ها پیروز جنگ در کنگره/ ادامه نژادپرستی، از شارلوتزویل تا انحطاط جنسی/ بازار داغ افشاگری علیه کاخ‌سفید