خواص برگ سنا / خواص برگ سنا در درمان بیماری ها / طریقه مصرف برگ سنا برای یبوست / برگ سنا و لاغری / موارد منع برگ سنا /قرص سنا / مضرات برگ سنا / فواید برگ سنا / خواص برگ سنا چیست؟

خواص برگ سنا

سنا گیاهی است که خاصیت ملین کنندگی دارد و برای درمان یبوست توصیه می شود. این گیاه توسط سازمان غذایی و دارویی آمریکا به عنوان ملینی خانگی و گیاهی تایید شده است. با این حال چای سنا برای لاغری و  عاملی برای پاک سازی سموم از بدن  بکار می رود.

چای سنا بوسیله ی دم کردن برگ گیاه سنا تهیه می شود. گیاه سنا دارای گل ها و غلاف زرد رنگ است. این گیاه در مناطق بیابانی رشد می کند.

در کشور های مختلفی این گیاه برای درمان مشکلات گوارشی، بیماری های پوستی و بیماری های تنفسی قدمت چندین ساله دارد. طرفداران سنا اعتقاد دارند که این گیاه تاثیر بسزایی در روان کنندگی دارد که دفع سموم را از بدن تسریع می کند.

خیلی از مردم از برگ های این درخت مستقیما دمنوش کرده و می نوشند. بهتر است چای سنا را از فروشگاه های معتبر تهیه بفرمایید. چای کیسه ای و یا چای سنا عاری از رزین ها و ترکیبات آلاینده است.

خواص برگ سنا در درمان بیماری ها

برای استفاده از خاصیت برگ سنا در درمان یبوست کودکان، ۱۰ گرم گیاه سنا را دم کنید و سپس دمنوش را به همراه برگهای پخته شده سنا مکی روی شکم طفل کمپرس نمایید و بگذارید یک تا دو ساعت بماند. اگر مادر نیز دمنوش سنا بخورد و به کودک شیر بدهد همین خاصیت را دارد.

اگرداروی گیاهی سنا در قالب دمنوش روی شکم کودکان مالیده شود باعث بروز اسهال می گردد.

سم زدایی از روده ها و درمان دیابت نوع 1 از خواص سنا محسوب می شود.

برای درمان کمر درد ۴ گرم داروی گیاهی سنا را با مقداری روغن زیتون و آب بجوشانید و بنوشید.

مصرف روزانه یک قاشق چایخوری برگ سنا، به در مان آموزه ها و درمان یائسگی زودرس کمک می کند.

خواص گیاه سنا به درمان انواع تومورها و سرطان، سرطان روده بزرگ، سرطان غده تیموس، تومور کیسه صفرا، سنگ کیسه صفرا، سرطان مثانه، التهاب و ورم گلو، بیماری بهجت، چربی خون، تنگی روده،‌ آسیت، آب آوردن بیضه ها کمک می کند.

برای استفاده از خواص گیته ثنا در درمان پیسی صورت و لک های سطحی سفید پوست و درمان جذام و جنون برگ سنا، کشمش یاقوتی بدون هسته، هلیله کابلی، هلیله زرد و هلیله سیاه را به نسبت مساوی ترکیب کرده و هر روز صبح به صورت ناشتا و شب قبل از خواب، دو قاشق چایخوری از آن را میل کنید.

طریقه مصرف برگ سنا برای یبوست

از بیشتر گونه‌های آن جهت درمان یبوست استفاده می‌ کنند. برگ همه ی گونه‌ها به خاطر وجود ترکیباتی به نام"انتراکینون‌ها"  تلخ می‌ باشد.

با وجودی که گونه ‌ای از سنا در جنوب ایران و در حوالی خلیج ‌فارس می‌ روید، ولی به دلیل نیاز زیاد به این گیاه، عمده ی آن وارداتی است. گرچه گونه ی ایرانی و نوع وارداتی از نظر گیاه‌شناسی با هم متفاوت می ‌باشند، ولی از نظر خواص ضد یبوست مشابه هستند.

میزان مصرف روزانه ی برگ سنا برای افراد بزرگسال، بین نیم تا یک گرم است که می‌ توان بر روی آن حدود یک استکان آب ریخت و 10 دقیقه جوشاند، سپس صاف کرد و میل نمود.

بهترین زمان مصرف شب هنگام است. گرچه می‌ توان این محلول تلخ را با نبات یا عسل شیرین کرد، ولی تلخی آن کاملاً از بین نمی‌رود.

در مصرف سنا نباید زیاده‌ روی کرد، چرا که ممکن است باعث اسهال شدید گردد. همچنین نباید از سنا به‌ طور ممتد و طولانی استفاده کرد، چون باعث تنبلی روده می‌ گردد. بهتر است پس از دو هفته استفاده، یک یا دو هفته مصرف آن را قطع نماییم. 

نکته قابل توصیه دیگر این است که سنا نباید در افراد کمتر از ده سال مصرف شود.

با توجه به اینکه در سال‌های اخیر برای رفع یبوست از سنا به‌ طور وسیع در جهان استفاده می ‌شود، صنایع داروسازی قرص آن را تهیه نموده که در داروخانه‌های ایران موجود می ‌باشد.

قرص سنا را می ‌توان بین 2- 1 عدد در روز مصرف کرد که از نظر مزه، شبیه به جوشانده ی این گیاه نیست.

برگ سنا و لاغری

یکی از راه‌هایی که افراد برای لاغر شدن به سمت آن گرایش دارند، استفاده از گیاهان دارویی برای کاهش وزن و لاغری است که در خیلی از موارد اگر به طور صحیح استفاده شود، مفید خواهد بود. البته مانند تمام کمک کننده‌های لاغری آنچه که اهمیت دارد این است که قبل از استفاده از این گیاهان برای لاغرشدن باید به ورزش و نوع تغذیه نیز توجه داشت. یکی از گیاهان دارویی موثر استفاده از برگ سنا برای لاغری است.

طبق نظر پزشکان طب سنتی و طبیعت درمانگران، برای برطرف کردن چاقی شکم، اولین درمانش سنای مکی و گل سرخ است، به این منظور بایستی، برگ سنا و گل سرخ را مخلوط کرده، مانند چای معمولی دم کرده و مصرف شود. سنای مکی این خاصیت را دارد که چربی بدن اعم از چربی خون، چربی دور شکم و کبد چرب را درمان و از بدن خارج می کند. البته همه مسهل‌ها این خاصیت را دارند ولی سنا این خاصیت را بیشتر دارد و اثر گذارتر است.

موارد منع برگ سنا

در مصرف برگ سنا نباید زیاده‌روی کرد، چرا که ممکن است باعث اسهال شدید گردد. همچنین نباید از این گیاه به‌ طور ممتد و طولانی استفاده شود، چون باعث تنبلی روده می‌گردد. بهتر است پس از دو هفته استفاده، یک یا دو هفته مصرف آن قطع شود. لازم است ذکر شود، میزان مصرف روزانه برگ گیاه سنا برای افراد بزرگسال، بین نیم تا یک گرم است. گیاه سنا نباید در افراد کمتر از ده سال مصرف شود، همچنین مصرف این گیاه در دوران بارداری و شیردهی ممنوع است. مصرف سنا در برخی از شرایط ممنوع می باشد. افراد مبتلا به انسداد روده، بیماری کرون، کولیت لولسراتیو، هموروئید یا زخم معده می بایستی از مصرف سنا خودداری کنند. در صورت مصرف داروهای قلبی، قبل از مصرف سنا حتما با پزشک خود مشورت کنید، چرا که امکان بروز تداخلات دارویی و وقوع اختلالات قلبی وجود دارد. مصرف همزمان سنا با داروهای ادرارآور ممنوع بوده، چرا که این امر می‌تواند منجر به دفع بیش از حد پتاسیم از بدن شود. از عوارض برگ سنا در صورت مصرف بیش از حد این گیاه، قولنج، بروز دردهای شکمی و دل پیچه است. برای کاستن عوارض جانبی توصیه می‌شود، آن را با گشنیز، دارچین، زنجبیل، انیسون و هل مخلوط نموده و مصرف کنند. به طور کلی مصرف برگ سنا در دوز مناسب، تقریبا بی خطر بوده و هیچ گونه نگرانی درباره مصرف آن وجود ندارد.

منبع: ساعت24

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

صرافي توسعه صادرات، ارز اسکناس صادرکنندگان را با نرخ سنا خريداري مي کند

خبرگزاري آريا - مديرعامل بانک توسعه صادرات ايران در جمع صادرکنندگان قزوين گفت: صرافي توسعه صادرات، ارز صادرکنندگان را به صورت نامحدود به نرخ سامانه سنا خريداري مي کند.
به گزارش خبرگزاري آريا، اعضاي اتحاديه صادرکنندگان قزوين، در جلسه اي با مديرعامل بانک توسعه صادرات ايران راهکارهاي تقويت صادرات استان را به بحث و تبادل نظر گذاشتند.
علي صالح آبادي در اين جلسه که در ساختمان مرکزي بانک توسعه صادرات ايران در تهران برگزار شد تصريح کرد: در حوزه خدمات ارزي، صرافي توسعه صادرات با هماهنگي بانک مرکزي و با برخورداري از نيروي متخصص اين اختيار را دارد که ارز صادرکنندگان را به صورت نامحدود به نرخ سامانه سنا خريداري کند؛ اين اطمينان به شما داده مي شود که در حوزه اسکناس و حوالجات، صرافي هر آنچه در توان دارد را براي رفع نياز مشتريان ارائه خواهد داد.
علي صالح آبادي با تاييد ظرفيت هاي صادراتي استان قزوين گفت: در حال حاضر سطح اختيارات شعبه بر اساس وضعيت شعبه تعيين مي شود و براي ارتقا سطح اختيارات، لازم است درجه شعبه ارتقا پيدا کند.
وي در مورد درخواست صادرکنندگان قزوين در مورد بيشتر شدن اختيارات شعبه، اذعان داشت: ارتقا درجه شعبه مستلزم جذب مشتريان جديد و افزايش حجم تسهيلات و خدمات شعبه است و در اين زمينه اتاق بازرگاني مي تواند ظرف يکسال آينده در زمينه حضور شرکت هاي صادراتي در شعبه بانک توسعه صادرات ايران، نقش موثري ايفا کرده و زمينه را براي افزايش اختيارات شعبه آماده کند.
رئيس هيات مديره بانک توسعه صادرات ايران به ظرفيت بستر بانکداري باز در بانک توسعه صادرات ايران اشاره کرد و گفت: پيش از اين بانک توسعه صادرات، ساز و کار بانکداري الکترونيک را براي مشتريان فراهم کرده بود و خوشبختانه هفته گذشته با راه اندازي سامانه بانکداري باز بستري فراهم شد تا مشتريان با سرعت بيشتر و کيفيت بالاتر از خدمات بانک استفاده کنند.
به گزارش خبرنگار اگزيم نيوز بر اساس رايزني هاي انجام شده در اين جلسه ديدار انجمن صادرکنندگان با مديرعامل بانک توسعه صادرات ايران، تصميم گرفته شد تا شعبه قزوين بعنوان پايلوت براي ارائه خدمات بانکداري باز انتخاب شود؛ صالح آبادي در اين زمينه گفت: خوشبختانه با فراهم آمدن بستر بانکداري باز در بانک توسعه صادرات، اين امکان فراهم شده تا با اتصال سيستم حسابداري شرکت ها به سامانه هاي بانک، انواع خدمات بانکي با سرعت و کيفيت بالا ارائه شود و مشتريان تنها براي دريافت تسهيلات در شعبه حاضر شوند.
وي در خصوص نرخ تسهيلات بانک گفت: بر اساس مفاد مندرج در بسته حمايت از صادرات، تسهيلات بانکي از محل منابع بانک و منابع صندوق توسعه ملي بصورت تلفيقي و با سهم 50 درصد تامين مي شود و ميانگين نرخ اين تسهيلات 14.5- 14 درصد است و با توجه کاهش صادرات نفت و در نتيجه کاهش منابع صندوق توسعه ملي و نيز محدوديت هاي بانک در جذب منابع مردمي،تغييري در اين نرخ سود داده نخواهد شد.
مديرعامل بانک توسعه صادرات در خصوص افزايش تسهيلات به صادرکنندگان قزوين گفت: با توجه ظرفيت هاي صادراتي استان اين پيشنهاد عملياتي شده و سطح تسهيلات در شعبه افزايش خواهد داشت؛ تسهيلات شعبه در حال حاضر 1000 ميليارد ريال است و در صورت تمرکز منابع صادرکنندگان در شعبه و رشد استفاده مشتريان از خدمات بانک توسعه صادرات، تسهيلات افزايش داده خواهد شد.
به گفته صالح آبادي، از آنجايي که اعتبار سنجي براي بانک از جايگاه ويژه و مهمي برخوردار است، شرکت هاي خوش حساب و برخوردار از رتبه اعتباري مطلوب فرايند سهل تري را براي دريافت تسهيلات طي خواهند کرد؛ وي گفت: در موارد متعددي بانک متناسب با شرايط شرکت هاي صادراتي، براي حل مشکلات آنها در بخش هاي مختلف همکاري مي کند.
رئيس هيات مديره بانک توسعه صادرات ايران، اتاق بازرگاني را نهاد مرجع براي شناسايي ظرفيت هاي صادراتي استان دانست و گفت: اتاق بازرگاني شناخت کاملي از فضاي توليدي و صادراتي استان دارد، بنابراين مي تواند در معرفي شرکت هاي صادراتي به بانک نقش مهمي ايفا کند؛ سفرهاي استاني من و هيات مديره نيز در ادامه شناسايي و ارزيابي ظرفيت هاي صادراتي استانها انجام مي پذيرد و اميدوارم ظرف چند ماه آينده در اين زمينه بازديدي از استان داشته باشيم.
علي صالح آبادي تاکيد کرد: با اين پيش فرض حرکت مي کنيم که تا سال آينده شعبه قزوين، با کسب رتبه درجه يک فعاليت هاي خود را از سطح فعلي، ارتقا دهد.
وي بيان داشت: صادرات امري مقدس و در شرايط فعلي اهميت آن براي کشور دوچندان است و از آنجا که زمان آن فرا رسيده که کشور با صادرات غير نفتي اداره شود، بايد همه تلاش خود را براي پيشبرد اهداف صادراتي به کار ببنديم؛ علي رغم همه محدوديت هاي موجود، تلاش داريم در حوزه هاي مختلف اعم از ارزي و ريالي همه توان و ظرفيت خود را براي ارائه خدمت به صادرکنندگان به کار ببنديم.
-->

ترامپ: بدون هیچگونه پیش‌شرطی آماده مذاکره با ایران هستیم| چرا حمله آمریکا به ایران لغو شد؟

پیام ترامپ به ایران از طریق عمان؛ از هشدار درباره حمله قریب‌الوقوع تا مخالفت با جنگ و درخواست مذاکره با تهران | ایران تکذیب کرد

گزینه قطعی نیمکت پرسپولیس؛ آنته چاچیچ!

منبع این خبر، وبسایت www.saat24.news است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۵۶۲۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • گل‌های خوراکی و خواص آن‌ها
 • گشایش نمایشگاه گل و گیاه و سوغات و هدایا در بجنورد
 • صادرات ۳۰۰ میلیاردی گل و گیاه زینتی در آمل
 • نحوه‌ رفع نقص کارت کنکور ۹۸ اعلام شد/ آغاز توزیع کارت از ۹ تیر
 • خواص فلفل چيلي
 • درمان کلیدی افتادگی پلک در کودکان
 • خواص فوق‌العاده برگ مو در درمان بیماری‌ها
 • پاکستان عامل همه بدبختی های افغانستان است
 • گیاه عاشق سرما و ارتفاع رو به زوال است
 • اطلاعيه ‌سازمان‌ سنجش‌ آموزش‌ كشور درباره تاريخ‌ برگزاري، نحوه‌ پرينت كارت‌ و محل رفع نقص كارت شركت در آزمون سراسري‌ سال 1398
 • کم کردن بوی عرق با روش‌های طب سنتی
 • افتادگی پلک کودکان درمان دارد؟ +علل ابتلا
 • خواص شگفت انگیز صابون مراغه
 • خواص فلفل هندی + ۱۶ خاصیت فلفل هندی برای سلامتی
 • ۵ دلیل که نباید از مصرف زعفران غفلت کنیم
 • علائم و درمان عفونتی خفیف در چشمانتان
 • استویا چیست؟
 • هشتمین نمایشگاه گل و گیاه در استان مرکزی دایر می شود
 • ساخت ال ای دی رشد گیاه به چه منظور است؟