ابراهیم حق وردی روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: این مخترع قزوینی موفق به ساخت دستگاه کنترلر هوشمند شبکه های خطوط انتقال گاز شده و در مدت زمان یکساله برای اجرای طرح تحقیقاتی خود یک نمونه از این دستگاه را در در یک خط لوله گاز در خارج از استان نصب کرده است.
حق وردی به قابلیت های مهم این دستگاه اشاره کرد و گفت: در صورت قطعی گاز در منازل ، کارخانه ها و بیمارستان ها در سریعترین زمان علت قطعی و مکان خطوط قطع شده اعلام می شوند و بدون صرف وقت وضعیت شیرهای گازبه صورت الکترونیکی تحت کنترل هوشمند قرار می گیرند.
به گفته وی از طریق این دستگاه می توان زمانی که جریان گاز قطع می شود را بدون فرستادن تیمی از نیروها علت قطع را تشخحیص داد.
وی به حمایت های ویژه بسیج علمی و پژوهشی فناوری استان از نخبگان و مخترعین اشاره و خاطر نشان کرد: این سازمان به منظور حمایت های مالی و معنوی نخبگان ، مخترعان ،پژوهشگران و کارآفرینان نخبه در استان راه اندازی شده است.
حق وردی لو افزود: هم اکنون در راستای اجرای یک طرح تحقیقاتی و پژوهشی توسط مخترعان و نخبگان از 10میلیون ریال تا 30 میلیون ریال به صورت بلاعوض به آنها جهت اجرای طرح پرداخت می شود.
وی در اختیار گذاشتن محلی به عنوان کارگاه و آزمایشگاه را از دیگر حمایت های سازمان بسیج علمی عنوان کرد وگفت: در حال حاضر حدود 40مخترع، نخبه و پژوهشگر زن و حدود 80 نفر نخبه و مخترع مرد عضو این سازمان هستند که اختراعات آنها دربخش های فنی و مهندسی، روباتیک، کشاورزی، پزشکی، مواد شیمیایی و نظامی است.
حق وردی لو سن اعضای سازمان پژوهش و تحقیق استان را از 11سال تا 65سال عنوان کرد.
7390*3013
انتهای پیام

منبع: جماران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

شهرهای دانمارک چگونه هوشمند شد؟

در شهرهای امروزی، هوشمندی شاید اساسی‌ترین و بنیادی‌ترین اصل رفاه و بقا به حساب ‌آید؛ چرا که شیوه‌های قدیمی مدیریت شهری دیگر پاسخگوی نیازهای جمعیت رو به افزایش شهرها نیست.

به گزارش سرویس ترجمه ایمنا، پیش‌بینی‌ها حاکی است که حدود ۷۵ درصد از کل جمعیت جهان تا سال ۲۰۵۰، در شهرها ساکن خواهند شد. با این وجود نیاز به امکانات لازم برای سازماندهی امور این جمعیت و پاسخگویی به احتیاجات آن‌ها به شدت افزایش می‌یابد.

از آنجایی که در حال حاضر شیوه‌های قدیمی مدیریت نیز گاها در برابر این رشد ناتوان مانده است، بسیاری شهرها از هم‌اکنون اقدام به هوشمندسازی خود کرده‌اند که از جمله اصول اساسی برای بقای شهرها به حساب می‌آید زیرا رویکردهای هوشمندانه برای توسعه شهری منجر به ایجاد جوامع پویا، پایدار و مرفه می‌شود.

در این میان دانمارک با به‌کارگیری راهکارهای ساده ولی هوشمندانه، اقدام به ارتقای وضعیت شهرهای خود کرده است که در ادامه به بررسی‌ بعضی از این اقدامات می‌پردازیم.

ساختار هوشمند شبکه‌ای

۹ شرکت مستقل مدیریت برق، گرمایش و آب در دانمارک اقدام به ایجاد یک ساختار اطلاعاتی مشترک کرده‌اند که امکان استفاده از داده‌های بزرگ برای بهینه‌سازی عملیات نگهداری زیرساخت‌ها را در اختیار تکنسین‌ها قرار می‌دهد.

این ساختار که برای انواع مصارف خانگی و غیرخانگی به یک شکل ارائه می‌شود آگاهی مصرف‌کنندگان را از الگوی مصرف ارتقا می‌دهد و با ایجاد بینش لازم به منظور بهبود وضعیت مصرف، باعث می‌شود که شبکه‌های برق، گرمایش و آب کمترین اتلاف ممکن را داشته باشند.

بهینه‌سازی سیستم پسماند با نصب سنسور

به منظور ارتقای دانش لازم برای بهینه‌سازی سیستم‌های جمع‌آوری و استفاده کاربردی از پسماندها، شهرداری Albertslund در دانمارک با نصب سنسورهای مختلف برای مقایسه عملکرد داده‌ها و استفاده از سیستم‌های کارپردازی، شیوه جدیدی از مدیریت پسماند را در مناطق مسکونی به مرحله اجرا درآورده است و بدین ترتیب اطلاعات لازم برای بهبود وضعیت جمع‌آوری زباله‌ها و مدیریت مسیر حمل آن‌ها را ارتقا داده است. این سنسورها در بنیادهای مسکن، مؤسسات، اماکن عمومی، مناطق صنعتی و اداری نصب شده است و بخش‌های مختلفی را دربرمی‌گیرد.

مدیریت داده‌های ترافیکی و بهبود کیفیت هوا

آلودگی‌های ناشی از ترافیک در مناطق شهری منجر به بروز مشکلات بهداشتی فراوانی می‌شود که رسیدگی به آن‌ها نیازمند هزینه‌های بسیار سنگینی است. به منظور حل این مشکل، کپنهاگ با استفاده از سیگنال‌های راهنمایی و رانندگی زمان سفر شهروندان را کاهش داده است.

این سیگنال‌ها به‌گونه‌ای تنظیم شده که با ایجاد ارتباط بین تنظیم ترافیک و آلودگی هوا، باعث کمترین میزان آلودگی می‌شود و بدین ترتیب از داده‌های ترافیکی به منظور تولید دانش و اطلاعات برای بهبود کیفیت هوا استفاده می‌کند.

ایجاد سیستم‌های توزیع آب هوشمند

از جمله اقدامات دانمارک در این زمینه عبارت است از بهینه‌سازی سیستم شبکه‌های توزیع آب که با استفاده از فن‌آوری‌های پیشرفته در حال هوشمند شدن است. در این سیستم سنسورهای صدا نشت آب را کنترل و با مدل‌سازی هیدرولیک در زمان واقعی عملیات مدیریت نشت و نظارت آن‌لاین را ساده می‌کند.

کنتورهای هوشمند نیز میزان مصرف آب را اندازه‌گیری می‌کند و سوپاپ‌ها و پمپ‌های هوشمند با مدیریت فعال فشار آب، خطر ترکیدن لوله را کاهش می‌دهد. این اطلاعات در سیستم‌های اطلاعات مدیریت پردازش می‌شود و بدین ترتیب اطلاعات لازم برای پیدا کردن آسیب‌پذیرترین بخش‌های لوله‌ها در دسترس قرار می‌گیرد تا بتوان اقدام به بازسازی آن کرد. هدف دانمارک ایجاد سیستم‌های توزیع آب هوشمند، پایدار و کارآمد برای خود و سایر نقاط جهان است.

صرفه‌جویی کامل در مصرف انرژی

۴۰ درصد از انتشار گازهای گلخانه‌ای در اروپا از ساختمان‌ها ناشی می‌شود و دانمارک با مدیریت صحیح انرژی در بخش‌های آب و برق اقدام به کاهش این میزان کرده است. با این حال این کشور قصد دارد با استفاده از بهره‌وری انرژی در ساختمان‌ها به این روند ادامه دهد. برای مثال شهرداری "میدلفارت" با همکاری شرکت "اشنایدر الکتریک" اقدام به استفاده از نرم افزار تحلیلی Building Analytics در ۸۰ مورد از املاک و مستغلات خود کرده است که حجم وسیعی از داده‌های ساختمانی را تجزیه و تحلیل می‌کند و گزارش‌های عملیاتی لازم در زمینه انرژی، آب و هوای داخلی ساختمان و تعمیر و نگهداری از بنا در زمان واقعی را فراهم می‌آورد و پیشنهادات لازم در مورد چگونگی رفع وضعیت عملیاتی نامناسب را ارائه می‌دهد.

ترجمه از: مریم زمانی، خبرنگار ایمنا

کد خبر 386734

بازداشت ۲ نماینده مجلس به اتهام اخلال در بازار خودرو

شمخانی: مردم می‌گویند نباید برجام را امضا می‌کردیم!|در خیابان‌های تهران قدم بزنید، خواهید دید که مردم ما چقدر بانشاط هستند!| اگر ایران و آمریکا وارد جنگ شوند، ایران ابزارهای متعددی دارد؛ از جمله جنگ نیابتی

دستگیری 2 نماینده مجلس و انتقال آنها به زندان اوین

منبع این خبر، وبسایت www.jamaran.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۶۰۱۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • مسابقات المپیاد نخبگان در همدان برگزار شد
 • تحقق دولت الکترونیک در استان اصفهان مستلزم مشارکت همه دستگاه‌های اجرایی است
 • آغاز آماده سازی چهارمین خط لوله گاز آسیای مرکزی به چین
 • استفاده از کارت هوشمند ملي در دستگاه هاي اجرايي اجباري شد
 • کاهش چشمگیر روند مهاجرت دانشجویان/ نخبگان تنها به دنبال علم هستند؟!
 • آزمون رقابتی محاسبات ذهنی ریاضی با چرتکه با حضور ۲۲۰ نفر برگزار شد
 • گاز رسانی به ۴۰۷ روستای آذربایجان غربی/بهره مندی ۸۵درصد روستا‌های استان از نعمت گاز
 • نگاهی به قرارداد شرکت نفت و گاز شرق با قطعه سازان خراسان رضوی
 • فرآیند ثبت نام کارت ملی هوشمند
 • فرآیند ثبت نام کارت ملی هوشمند + مدارک لازم جهت تعویض
 • خراسان رضوی در طرح های گاز رسانی کشور پیشتاز است
 • دوازدهمین دوره لیگ پایا با حضور ۵۶۰ دانش‌آموز نخبه برگزار می شود
 • نقش مؤثر پژوهشگاه ICT در فرآیند جمع‌آوری ارزیابی شهر هوشمند مشهد
 • معرفی اپلیکیشن‌هایی برای اتصال گوشی‌ها به تلویزیون‌های هوشمند
 • بازار مرغ از تلاطم افتاد/ طلب ۱۰۰ میلیاردی شرکت گاز استان از صنایع
 • بهترین اپلیکیشن‌های اتصال تلویزیون هوشمند به گوشی‌های اندرویدی
 • سوخت ۷۸ واحد صنعتی خراسان شمالی به گاز شهری تبدیل شد
 • رتبه پنجم خراسان شمالی در گاز رسانی به صنایع
 • کاهش درآمد شهرداری از طرح ترافیک جدید / اجرای طرح پارک حاشیه هوشمند