به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمانشاه ،رضا پور میرزا مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه از اجرای طرح ملی "غربالگری سلامت افراد بالای ۳۰ سال از ۲۲ تا ۲۶ دیماه همزمان با هفته پرستاری در سطح کشور خبر داد و گفت : طرح بصورت مشترک و با همکاری سه معاونت درمان، بهداشت و معاونت پرستاری وزرات بهداشت اجرا میشود.

وی گفت : در این طرح پایش سلامتی افراد مراجعه کننده به مراکز درمانی در سطح بیمارستان‌های خصوصی و دولتی انجام میشود و دربخش دیگری از این طرح این پایش سلامت توسط معاونت بهداشتی در سطح روستا‌ها نیز انجام میشود.

این مسئول خاطرنشان کرد: هر یک از معاونت‌های وزارت بهداشت برنامه مخصوص به خود را در این طرح برعهده دارند و در این بین، معاونت پرستاری بحث پایش سلامت افراد بالای ۳۰ سال در زمینه فشار خون بالا و اضافه وزن (تعیین شاخص توده بدنی) را برعهده دارد.

پورمیرزا افزود: چنانچه افراد غربال شده در این طرح مشکل فشار خون بالا یا اضافه وزن داشته و نیاز به ویزیت پزشک داشته باشند، کار ویزیت آن‌ها بصورت رایگان انجام خواهد شد.

وی با اشاره به وضعیت نامناسب استان در زمینه بیمار‌ی های غیرواگیر، گفت: از جمله این بیماری‌ها فشار خون بالاست و اجرای طرح‌های غربالگری میتواند به شناسایی این بیماری‌های خفته در افراد کمک کند .

 

 

انتهای پیام/د

آغاز طرح ملی "غربالگری سلامت افراد بالای ۳۰ سال بصورت مشترک و با همکاری سه معاونت

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

خبر بعدی:

دستاوردهای ۴۰ ساله انقلاب در حوزه درمان و بهداشت استان اردبیل+ جزییات

دستاوردهای 40 ساله نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در حوزه درمان و بهداشت استان اردبیل را به طور مفصل در سبلان ما ببینید.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا  قدرت اخوان اکبری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل با حضور در دفتر پایگاه خبری تحلیلی سبلان‌ما،دستاوردهای 40 ساله نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در حوزه درمان و بهداشت استان اردبیل را به طور مفصل به شرح زیر اعلام کرد.

.

1. مهمترین و اساسی ترین دستاوررد  نظام در استان اردبیل تاسیس  دانشگاه علوم پزشکی در سال1372 بود که به دنبال خود برکات زیادی را از لحاظ زیر ساختهای آموزشی و درمانی و بهداشتی اعم از شروع احداث دانشکده های علوم  پای، ستاد مرکزی، پایگاه ها و مراکزجامع خدمات سلامت و اورژانس های  شهری و جاده ای داشت.

. 2قبل از انقلاب چهار شبکه بهداشتی و درمانی داشتیم که در حال حاضر  به 10 شبکه در 10 شهرستان افزایش پیدا کره است. . 3قبل از انقلاب بیمارستانهای استان اردبیل هفت مورد و همگی با کاربری درمانی بود که به برکت انقلاب و دانشگاه هم اکنون 17 مورد با کاربری درمانی و آموزشی داریم که 13 باب آن دانشگاهی و 4 باب آن غیردانشگاهی (2 مورد خصوصی و 2 مورد تامین اجتماعی است) ؛ در دو سال اخیر از این تعداد دو بیمارستان نمین و کوثر به بهره برداری رسیده است؛ بیمارستان امام و ولایت گرمی و بیمارستان پارس آباد نیز از جمله بیمارستانهای ساخته شده بعد از انقلاب است؛ بیمارستان110 تختخوابی امام رضا  اردبیل نیز راه اندازی شده و در آینده نزدیک به صورت رسمی افتتاح می شود. 4 قبل از انقلاب در سطح استان اردبیل 500تخت فعال وجود داشت(به ازای  1000 نفر یک تخت)، هم اینک 2 هزار و14 تخت  فعال در سطح استان اردبیل موجود است که با پیش بینی های سطح بندی خدمات بهداشتی  و درمانی سال 1404 به 4000 تخت فعال خواهد رسید.

قبل از انقلاب هیچ تخت ویژه ای در مراکز درمانی سطح استان اردبیل وجود نداشت و امروز بیش از 341 تخت بستری آی سی یو،سی سی یو، پی آی سی یو، ویآ ی پی  و دیالیز  وجود دارد که از این تعداد در 2 سال  اخیر 20 تخت به بهره برداری رسیده است؛ همچنین ازمهمترین خدمات انجام  یافته راه اندازی بخش جراحی  قلب و آنژیو گرافی، آنژیو پلاستی بیمارستان  امام خمینی اردبیل و بیمارستان خصوصی قائم بود.

 .5از نظر تجهیزات پیشرفته  پزشکی قبل از انقلاب  به جرات می‎توان  گفت هیچ دستگاه پیشرفته پزشکی و درمانی در استان وجود نداشت که از برکات انقلاب، اقدامات بسیار  گسترده و ارزشمندی در این راستا صورت پذیرفته که از جمله می توان به خرید و راه اندازی تعداد هفت مورد سی تی اسکن دولتی و 4 مورد  خصوصی، 2 مورد ام آرآی دولتی و 2 مورد خصوصی – یک مورد رادیو تراپی پیشرفته دولتی و یک مورد خصوصی – نصب دستگاه سی تی آنژیو در بیمارستان امام خمینی (ره) اردبیل اشاره کرد.

6. یکی دیگر از تحولات ارزشمند در حوزه سلامت کشور  طرح تحول سلامت بود که ضمن ارایه هفت بسته خدمت رسانی در بیمارستان های دولت، شاهد افتتاح 18 کلینیک تخصصی و فوق تخصصی با هزینه ویزیت کمتر از 5000تومان  هستیم که از این تعداد در 2 سال اخیر کلینیک های شهرستان های کوثر ،نمین ،خلخال، پارس آباد، مشگین شهر ، امام علی (ع)  به بهره برداری رسیده است.

با اجرای این طرح پزشکان متخصص به مناطق محروم اعزام و در بیمارستانهای مناطق محروم مستقر شدند.

. 7قبل از انقلاب در سطح استان اربیل کمتر از  یک هزار نفر نیروی استخدامی بود که در حال حاضر 7 هزار و 320 نیروی رسمی، قراردادی، پیمانی و 900 نفری شرکتی جمعا 8 هزارو 220 نفر در جای جای استان  اردبیل مشغول خدمت رسانی هستند که در 2 سال اخیر از این تعداد 530 نفر جذب سیستم شده اند. .8 در حال حاضر ترکیب پزشکان شاغل در استان اردبیل اردبیل به ترتیب  903نفر  پزشک عمومی، 399 نفر متخصص57 نفر فوق تخصص و 252 نفر دندان پزشک و 42 داندانپزشک متخصص است، این در حالی است که قبل از انقلاب 20 نفر متخصص و 50 پزشک عمومی در استان وجود داشت که در 2 سال اخیر از این تعدد 257 پزشک عمومی، 20 فوق تخصص، 28 دندانپزشک و 100 متخصص  جذب سیستم بهداشتی درمانی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل شده اند. 9 .بعداز انقلاب دراستان اردبیل تعداد 23 پایگاه اورژانس شهری و 30 پایگاه جادهای به بهره برداری رسیده است ضمن اینکه 112 آمبولانس، 2 اتوبوس آمبولانس، یک فروند بالگرد هوایی، یک باب ابیمارستان صحرایی به ناوگان اورژانس استان اضافه شده است  که از این  تعداد دستگاه آمبولانس و 9 دستگاه موتورلانس در دو سال اخیر به ناوگاناورژانس استان اردبیل اضافه شده است.

10. تعداد 17 داروخانه دولتی، 156 داروخانه خصوصی در سطح استان اردبیل فعال است. .11  تعداد مرگ مغزی منجر  به اهدای عضو  تا کنون 109 نفر است که از این تعداد 37 مورد در 2 سال اخیر با افزایش آگاهی مردم نسبت به این امر خداپسندانه صورت پذیرفته است؛ اهداء عضو سیر صعودی داشته است.  12. هم اینک 39 رشته( 2 رشته کاردانی،4 رشته کارشناسی ناپیوسته، 12 رشته کارشناسی پیوسته، 8رشته  کارشناسی ارشد،6 رشته دکتری حرفه ای، 7 رشته دستیاری(داخلی- اطفال-زنان و زایمان-بیهوشی- جراحی عمومی-نورولوژی-ارتوپدی) در دانشگاه علومپزشکی اردبیل توسط 236 عضو هیات علمی تدریس می‌شود.  13.دانشگاه علوم پزشکی اردبیل با 9 دانشکده فعال مشغول خدمات آموزشی و تربیت نیرو های پزشکی و پیرا پزشکی مورد نیاز است و در حال حاضر تعداد 3369  دانشجو مشغول تحصل هستند. 14. راه اندازی مراکز تحقیقات سرطان، مرکز رشد  و فناوری، مرکز ناباروری و مراکز  آموزش سلامت از  دستاوردهای دیگر در حوزه سلامت استان  اردبیل است. .15قبل از انقلاب تعداد 46 مرکز بهداشت در استان اردبیل داشتیم که به یمن انقلاب در حال حاضر تعداد 110 مرکز جامع خدمات سلامت، 519 خانه بهداشت و 64 پایگاه بهداشت و 3 آموزشگاه بهورزی در خط  مقدم  عرضه تامین سلامت و پیشگیری از بیماریهای مناطق و آحاد استان فعال است. . 16قبل از انقلاب شاهد تلفات و مرگ و میر نوزدان و کودکان ناشی از عدم رعایت موازین بهداشتی و نبود امکانات و تجهیزات و نیروهای تخصصی بهداشتی و درمانی بودیم اما در حال حاضر مرگ و میر نوزادان 7.9 در هزار تولد و میزان مرگ و میر نوزادان زیر یک سال به 11.3 در هزارتولد و میزان مرگ و میر کودکان ریر 5 سال به 13.5 ر هزار تولد رسیده است که در مقایسه با آمار قبل انقلاب حداقل پنج برابر شاخص های بهداشتی ارتقا یافته است.

اخذ مجوز و آغاز مقدمات مطالعاتی پروژه احداث بیمارستان 1000 تختخوابی اردبیل در دو فاز مجزا 500 تختخوابی و راه اندازی بخش پیوند کلیه و بخش اورژانس جامع در دهه فجر سالجاری در بیمارستان امام خمینی (ره) اردبیل از دیگر اقدامات مهم انجام شده در حوزه درمان و پزشکی بوده است.

اهم فعالیت دو سال اخیر دانشگاه علوم پزشکی اردبیل در حوزه معاونت آموزشی

 راه اندازی رشته های کارشناسی ارشد، پرستاری اورژانس، رشته دستیاری کودکان در سل 95، دستیاری داخلی در سال 96، دستیاری بیهوشی در سال 97 و موافقت هیات بورد نورلوژی و ارتوپدی با راه اندازی دوره دستیاری مغز واعصاب وارتوپدی در سال 98

حوزه معاونت درمان در دو سال اخیر

اهم عملکرد 2 ساله  معاونت درمان دانشگاه به شرح زیر است:

 افتتاح 2 باب بیمارستان نمین و کوثر  تکمیل مراحل پایانی احداث پروژه تروما و سوختگی  ساخت ستاد مرکز مدیریت سوانح و حوادث استان اردبیل  افزایش تعداد تخت های مصوب دانشگاه 447 تخت  افزایش تعداد تختهای فعال دانشگاه تا سال 1404 به 4000 تخت  افزایش 156 تخت فعال درمانی ( بیمارستان پارس آباد  قبل از تعطیلات  تابستان سال آینده به بهره برداری می رسد

راه اندازی 2 کلیلنیک تخصصی ( امام علی (ع) اردبیل و پارس آباد)

انجام بیش از 2 میلیون ویزیت در 18 کلینیک تخصصی و فوق تخصصی دانشگاه با تعرفه ویزیت 5 هزار تومانی زی دو سال اخیر  و بستری 2 هزار نفر

افزایش 16  تخت ویژه در سطح استان (6 تخت آی سی یو، 2 تخت سی سی یو، 8 تخت ان ای سی یو) خرید یک دستگا ه سی تی اسکن ذولتی  برای شهرستان گرمی جذب 644 نفر در قالب (186 نفر پرسنل درمانی – 257 نفر پزشک عمومی- 20 پزشک فوق تخصص – 153 نفر پزشک متخصص – 28 نفر دندانپزشک( راه اندازی 10 پایگاه اورژانس شهری و جاده ای ( سه باب شهری، هفت باب جاده ای ( خرید و راه اندازی 32 دستگاه آمبولانس بیمارستانی و پیش بیارستانی و 9 دستگاه موتور لانس راه اندازی 4 باب آموزمایشگاه تشخیص طبی، 7 باب رادیولوژی  و یک باب مرکز ناباروری دانشگاه رضایت گیری از خانواده 37 بیمار مرگ مغزی جهت اهدای عضو راه اندازی بلوک های زایمانی در سطح استان به تعداد 26 واحد LDR انجام بیش از 2 میلیون ویزیت در 18 کلینیک تخصصی درمانی دانشگاه هزینه کردمبلغ220 میلیارد تومان برای بسته های طرح تحول سلامت  از سال 93 تاکنون راه اندازی بخش ام آر ای، بخش رادیو تراپی، سی تی آنژیو ، بخش راه اندازی بخش ام آر ای، بخش رادیو تراپی، سی تی آنژیو، بخش ERCP در بیمارستان امام خمینی اردبیل (ERCP خدمتی فوق العاده است  که فوق تخصص گوراش با گذاراندن دوره هایی خاص ان را انجام می دهند و نیمه اول سال در اردبیل راه انداری  شده است. راه اندازی  CT انژیوگرافی و CTS، کد 724 (درمان زود رس سکته های مغزی)، بخش انکولوژی در بیمارستان علوی راه اندازی مرکز آموزشی و درمانی امام رضا(ع( انجام عمل جراحی PCNL برای اولین بار در بیمارستان امام رضا (ع(

حوزه معاونت بهداشت

عقد تفاهم نامه سه جانبه وزارت بهداشت، استانداری و دانشگاه علوم پزشکی اردبیل در خصوص احداث 94 باب پروژه بهداشتی درمانی اعم از خانه، پایگاه  مراکز بهداشتی درمانی شهری و روستایی

راه اندازی 55 باب پروژه بهداشتی در سطح استان و 19 باب با پیشرفت فیزیکی 60 درصد که در سال آتی به بهره برداری می رسد. .اخذ مجوز احداث 46 باب پروژه بهداشتی دیگر از وزارت بهداشت و خرید 13 قظعه زمین جهت احداث پروژه های  بهداشتی که پس از تامین اعتبار استانی و مجمع خیرین سلامت استان ا حداث آن آغاز می شود. نوسازی 80 درصد یخچالهای نگهداری واکسن وهوشمند سازی و کنترل آنلاین الکترونیکی 750 یخچال  که پس از این اقدام اردبیل جزو  دانشگاه برتر کشور در بهینه سازی زنجیره سرما شده است.

 حوزه معاونت دانشجویی و فرهنگی

راه اندازی انجمنهای علمی دانشجویی و صدور مجوز برای 18 انجمن علمی در سطح دانشگاه اخذ مجوز و شروع احداث خوابگاه دانشجویی 400 نفری در اردبیل

حوزه معاونت تحقیقات و فناوری

 ایجاد معاونت تحقیقات و فناوری کسب رتبه 17  کشوری توسط مرکز رشد دانشگاه( ارتقا 52 پله ای و کسب رتبه اول آموزش کار آفرینی در رده بندی فناوری سلامت دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور ( انتخاب دکتر عباس یزدانبد به عنوان پژوهشگر برجسته علوم پزشکی کشور خرید 800 میلیون تومان کتاب برای کتابخانه های دانشگاه

اهم عملکرد 2 ساله معاونت اجتماعی دانشگاه

 برگزاری مجمع سلامت استان و مجامع سلامت شهرستانها عقد تفاهم نامه دانشگاه ومجمع خیرین سلامت استان در جهت تکمیل یا احداث 7 پروژه مرکز خدمات بهداشتی  درمانی تدوین برنامه جامع سلامت استان با همکاری اعضای هیئت علمی مرکز تحقیقات  SDL دانشگاه برگزاری مجمع سلامت استان اردبیل باهمکاری دستگاه های مربوطه انجام خطر سنجی برای کارکنان دارات شهرستان اردبیل (بیماری های قلبی و عروقی و سرطان( انتخاب سفیر سلامت از کلیه خانوارهای شهری و روستایی و ارائه آموزش های مصوب وزارتخانه بر اساس کتابهای چهارگانه خود مراقبتی

 حوزه معاونت توسعه منابع:

افزایش 14هزار متر مربع  به فضای آموزشی دانشگاه در بودجه سال 98

حوزه معاونت غذا و دارو

اخذ مجوز و راه اندازی داروخانه آموزشی دانشگاه با ارایه خدمات آموزشی به دانشجویان دانشکده  دارو سازی و خدمات دارویی به مردم و عرضه داروهای خاص و کمیاب  در استان اردبیل  20مورد صدور مجوز تاسیس داروخانه در شهرهای استان اردبیل صدور و تمدید473 پروانه بهداشتی کارخانجات وکارگاه های تولید مواد غذایی و آشامیدنی اجرای طرح پایش و پالایش برحسب گذاری محصولات عذایی و آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی به تعداد یک هزار محصول در سطح عرضه ارجاع تعداد 107 پرونده تخلفاتی در زمینه عرضه غیر مجاز  دارویی به مراجع قضایی ذیربط کشف 2 میلیون و 9 هزارو 724 عدد اقلام دارویی غیر مجاز به ارزش 7 میلیاردو 654 میلیون و 461 هزارو ششصدو پنجاه و یک  ریال و اقلام آرایش بهداشتی به تعداد 7 هزارو سیصدو نود ودو  به ارزش 368 میلیون و 140 هزارریال .

انتهای پیام/

 

ایران بین دو چهره؛ لبخند "احمدی‌نژاد" در برابر نگرانی "ظریف" و "شمخانی"

تعرض چندین پسر به ۲ دختر جوان در تبریز+فیلم و عکس

مداحی میرم اربعین با تو هم قدم ، حرم پسر یاد مادرم با نوای محمد حسین حدادیان+فیلم

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۶۰۳۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • سه دانشگاه علوم پزشکی کشور پیشرو در طرح غربالگری
 • راه‌اندازي دهکده گردشگري سلامت در منطقه آزاد اروند/ راه‌اندازي پروژه‌هاي جديد در دهه فجر
 • غربالگری فشار خون 764 نفر بالای 30 سال در خوی
 • اختلالات روانی در 24 درصد افراد بالای 15 سال
 • افزایش تعداد کلینیک های تخصصی پرستاری تا پایان سال ١٣٩٨
 • پایش ماهانه آثار تاریخی خوزستان
 • طرح نظارتی پایش بازار کالا ویژه نوروز در آذربایجان‌ شرقی اجرا می‌شود
 • تندیس پرستاری رونمایی شد
 • کلینیک‌های تخصصی پرستاری تا پایان سال آینده افزایش می یابد
 • افزایش تعداد کلینیک‌های تخصصی پرستاری در کشور تا پایان سال آتی
 • افزایش آمار سرطان در گلستان/ ایجاد سه مرکز پیشگیری و غربالگری
 • بی‌مهری به پرستاران در جریان «طرح تحول سلامت»
 • اجرای رایگان طرح غربالگری سرطان در هرمزگان
 • برگزاری کارگاه غربالگری سرطان در معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران
 • بی‌مهری به پرستاران در جریان «طرح تحول سلامت»/ کمیسیون تلفیق به این اوضاع خاتمه دهد
 • غربالگری بیش از هزار نفر در طرح ملی غربالگری سلامت ایرانیان
 • طرح پایش جامعه علمی کشور را به سمت مساله محوری سوق می دهد
 • بی اعتمادی بدنه پرستاری به وزارت بهداشت
 • آیا مصرف ویتامین D برای افراد بالای ۷۰ سال ضروری است؟