رباط کریم- انتخاب شهردار، چالشی بزرگ پیش روی اعضاء پنجمین دوره شورای اسلامی شهر رباط کریم است و در این بین به شدت نبود «ریش سفید» در بین اعضاء این شورا مشهود است.

خبرگزاری مهر ، گروه استان ها - ذبیح الله اصغری* : «ریش سفید» واژه‌ای است که این روزها نسبت به گذشته کم تر در موردش می‌شنویم، با این حال، همچنان هر گاه چند نفر با مشکلی مواجه می‌شوند و توان حل آن را ندارند، سراغ همان بزرگ‌تر ها یا ریش سفیدان می‌روند.

این مساله در همه شئون زندگی از حوزه فردی گرفته یا حوزه اجتماعی و سیاسی صادق است و نمونه بارز آن را در ادوار گذشته شورای شهر رباط کریم و یا اظهار نظرهای دلسوزانه ائمه جمعه به عنوان دلسوزترین ریش سفیدان شهر دیده‌ایم.

ریش سفیدان به خاطر اعتباری که میان مردم داشتند در امور مهم تر و حساس تری هم به کمک سیستم های قانونی و نظارتی می رفتند، به طوری که افراد معتمد و مصلحت‌اندیش محلی هنوز هم در کنار دستگاه‌های امنیتی و قضایی در ایجاد امنیت پایدار در منطقه نقش‌آفرین هستند.

حضور ریش سفیدان در شوراهای ادوار رباط کریم سبب موفقیت و بی حاشیه بودن این شورا بود

شورای اسلامی شهر رباط کریم از همان دوره اول یکی از شوراهای کم حاشیه شهرستان‌های رباط کریم و بهارستان و حتی استان تهران بود و بزرگ ترین دلیل آن را هم می توان در وجود افراد ریش سفید و به اصطلاح استخوان‌خرد کرده‌های جامعه جستجو کرد، نمونه شدن شورای ادوار رباط کریم در استان تهران و کشور مهر تاییدی بر این گفته است.

در چهار دوره انتخابات شوراهای شهر رباط کریم بر عکس شهرهای نسیم شهر و گلستان قومیت گرایی نقش چندانی در انتخابات این شهر نداشت به همین دلیل خروجی آن هم‌ همواره حضور افرادی با تجربه و صاحب فکر بود که هر کدام در کسوت ریش سفیدی هم حرفی برای گفتن داشتند.

اما در این دوره از انتخابات شرایط فرق کرد و در غیاب ۴ ریش سفید نام آشنای شورای شهر رباط کریم در انتخابات، عرصه برای جوانانی که آرزوی عضویت در شورای شهر را در سر داشتند باز شد و نتیجه آن حضور ۶ عضو تقریبا جوان در این شورا بود، که با وجود آن که دو نفر از این جوانان سابقه یک دوره حضور در پارلمان شهری را دارند اما پرواضح است که دیگر از آن پختگی شوراهای قبل که به بی‌حاشیه شدن شورا منجر می‌شد خبری نیست.

شاید در یک نگاه حضور جوانان و سپردن امور به دست آنها بسیار پسندیده و مطلوب به نظر برسد و قطعا هم همین طور است، اما اگر بپرسیم آیا این جوان‌گرایی تا کنون تاثیری در رتق و فتق بی‌حاشیه امور و به دست گرفتن نبض شهری تاریخی داشته یا نه، احتمالا پاسخ منفی است و حاشیه‌های ایجاد شده پیرامون انتخاب شهردار جدید رباط کریم و شایعاتی که پیرامون نام کل شورا و برخی اعضای آن ایجاد شده همین مساله را تایید می‌کند.

وزن ریش سفیدان در شورای شهر زمانی بیشتر به چشم می‌آید که می‌بینیم اعضای جوان شورای شهر رباط کریم به سادگی از شهردار توانمند سابق رباط کریم عبور کردند.

بی توجهی اعضاء پر هیجان و جوان شورای شهر رباط کریم به ریش سفیدان

این اعضا باید بدانند که چهار سال دیگر مجددا باید توسط همان مردمی که به آنها رای اعتماد داده اند انتخاب شوند و نتایج ناشی از انتخاب شهردار اشتباهی، در پرونده آن ها ثبت و ضبط خواهد شد.

حذف شهردار سابق رباط کریم به واسطه عملکرد درخشانی که در مدتی اندک از خود به جا گذاشت و همچنین سلامت کاری او و اشتهار به این که هرگز به هیچ قدرتی باج نداده‌است، کار ساده ای نبود، به همین خاطر شورای اسلامی شهر رباط کریم با یک سناریو از پیش تعین شده در مرحله اول با هدف حذف شهردار سابق بهترین بهانه را دست گرفت و ابتدا به بهانه بومی گرایی برای انتخاب شهردار جدید رباط کریم به میدان ‌آمد و همان طور که انتظار می رفت در مرحله بعدی با کنار زدن گزینه بومی به گزینه غیر بومی و باب میل خود رو آورد که به هیچ عنوان هم وزن شهرداری شهری مانند رباط کریم نبودند.

بی شک این اشتباه در تاریخ شوراهای رباط کریم به عنوان بزرگترین شاهکار منتخبین پنجمین دوره مردم رباط کریم در پارلمان محلی ثبت خواهد شد و به همین راحتی فراموش نمی شود.

این اشتباه ثمره فقدان ریش سفیدان در شورای شهر و بی‌توجهی اعضای پرهیجان و جوان شورا به ریش سفیدان شهر است، عجله آن ها برای طی کردن دو تا یکی پله‌های ترقی و رسیدن به آمال از پیش تعیین شده در چهارسال پیش رو احتمالا آن ها را به ورطه اشتباهاتی عمیق تر خواهد کشاند.

البته ما امیدواریم، پیش از آن که دیر شود، با مشورت با دلسوزان به انتخاب افرادی توانمند برای مدیریت شهری رباط کریم بپردازند.

منبع: مهر

خبر بعدی:

بجستان شهر یاقوت های سرخ میزبان مسافران نوروزی

مشهد- ایرنا- شهرستان بجستان در استان خراسان رضوی که به انار سرخ و دانه درشتش معروف است میزبان گردشگران و مسافران نوروزی است.

بجستان در گذشته های دور و در دین زرتشت از شهرهای مقدس به شمار می رفته که وجود محوطه های باستانی در حوالی این شهر گویای این ادعاست.
این شهرستان از زمان تیموری اهمیت ویژه ای پیدا کرده چرا که مسجدی به دستور شاهرخ میرزا در آن ساخته شده که اکنون اعتبار مذهبی این شهر به شمار می رود.
نام این شهر را در برخی اسناد تاریخی 'بژستان' آورده اند و برخی هم آن را بغستان یعنی 'سرزمین ایزد' می دانند اما اسناد تاریخی اهمیت این شهر را بیشتر به دوران تیموری نسبت می دهد.
آثار و ابنیه تاریخی و طبیعی بسیار در این شهرستان کوچک وجود دارد که از مهمترین آنها می توان مسجد جامع بجستان را نام برد، مسجدی که قدمت آن به قرن نهم هجری و همزمان با حکومت شاهرخ تیموری مربوط می شود. این مسجد از نوع مساجد دو ایوانی است و صحن مربع شکل دارد که در ایوان قبله آن محرابی مقرنس ساخته شده است.
پل یونسی، رباط زین آباد، رباط فخرآباد، مسجد مرندیز، مسجد مزار، کاروانسرای قاسم آباد، پارک طبیعی بجستان و منطقه حفاظت شده هلالی از جمله جاذبه های تاریخی و طبیعی این شهرستان است.

*سوغات بجستان
انار شاخصه اصلی شهرستان بجستان و مهمترین سوغات این شهر است که در بسیاری از شهرهای اطراف آن عرضه می شود و به برخی کشورها نیز صادر می گردد. کیفیت و رنگ این میوه در فصل برداشت چنان حال و هوای باغات این شهر را عوض می کند که گویا قطعه ای از بهشت با یاقوت های سرخ در گوشه ای از خراسان رضوی است.
از سوغاتی های دیگر این شهر می توان کلوچه و حلوای آن را نام برد که در بازار شهر یافت می شود. زعفران، زیره، پسته و حنای بجستان هم در میان شهرهای اطراف آن زبانزد است.
بجستان در زمینه مشاغل سنتی هم از دیرباز فعالیت گسترده ای داشته و گلیم بافی، گیوه دوزی، قالی بافی، پارچه بافی، نمد مالی، حوله بافی و سبد بافی در روستاهای مختلف این شهرستان متداول است.
از مهمترین هنرهای مرسوم در این شهرستان، قالیچه هایی با نقش بلوچی است که از نظر کیفیت جزو بهترین فرش های ایرانی به شمار می رود و جنبه صادراتی دارد.

*مسجد جامع مرندیز
از جمله آثار تاریخی مربوط به قرن یازدهم هجری قمری در این شهرستان مسجد مرندیز است که با وسعت 600 متر مربع در سه کیلومتری مرکز این شهر واقع است.
از جمله ویژگیهای معماری این بنای تاریخی صحن، ایوان، قبله و شبستان گنبددار آن است و ایوان مقصوره آن نیز دارای پوشش شکل گرفته از تاق است.
مسجد جامع مرندیز به دلیل وجود بخشی از تزئینات و نمای بیرونی اطراف و صحن و ایوان از نظر نقشه و نوع عناصر تزئینی مشابه مسجد تاریخی خواف، مسجد رشتخوار و گنبد مقبره قطب الدین حیدر می باشد.

* پل یونسی
پل یونسی از بناهای تاریخی دوران صفوی بر روی کالشور ساخته شده است.
این پل دارای سازه ای آجری و محکم است و از جمله خصوصیات معماری آن می توان به 9 چشمه طاق جناقی و آبروهای نیمه مدور اشاره کرد که در بخشی از آن سنگ یا ملات ساروج و در قسمتهای دیگر آجر و گچ استفاده شده است.

* رباط زین آباد
رباط تاریخی زین آباد با وسعت دو هزار مترمربع در 15 کیلومتری جنوب شرقی بجستان و 60 کیلومتری جاده بجستان به گناباد قرار دارد.
این رباط در طول تاریخ توقفگاه و مامنی برای زدودن خستگی کاروانیان بوده است.

* رباط فخرآباد
رباط چهار ایوانی فخرآباد بجستان از دیگر آثار تاریخی مربوط به دوران قاجار در حاشیه روستایی به همین نام قرار گرفته و از ویژگیهای معماری آن می توان به سردر ورودی، ایوانچه های طرفین ورودی به عنوان توقفگاه تابستانی، شاه نشین، فضای اصطبل، بارانداز و صحن اشاره کرد.
از دیگر آثار تاریخی بجستان کاروانسراهای مزار آهنگ، خارفیروزی و منزل تاریخی رحیمی است که هر کدام جلوه گاهی از تمدن و تاریخ منطقه است.

* صنایع دستی
گیوه دوزی در روستاهای جزین، بقچیر و افکان، آهنگ، گلیم بافی در یونسی، فخرآباد، نیان، ابراهیم آباد و قالیبافی، پارچه بافی، نمدمالی، حوله بافی و سبد بافی در سایر مناطق بجستان مهمترین صنایع دستی این شهرستان به شمار می رود.

* جاذبه های طبیعی
مناطق ییلاقی تنگه نسترن، بوستان طبیعی نوبهار، دره آهنگ، باغ سلیمه مزار، سد سریده به خاطر رویش لاله های درشت و گلگون، شقایقهای زیبای بهاری و بیدمشکهای زیبا، دو منطقه حفاظت شدهٔ هلالی و افتخار با گونه های کم نظیر حیات وحش و نیز کویر زیبا از جاذبه های گردشگری طبیعی بجستان به شمار می رود.
بوستان طبیعی و باغ زیبای پرندگان بجستان از کم نظیرترین مجموعه ها در خراسان رضوی و شامل حیات وحش و جلوه هایی از طبیعت و باغ پرندگان و سایت نگهداری آهو و جبیر است. این بوستان طبیعی برخوردار از پرندگان زیبا و خوش الحانی همچون زاغی پاقرمز، طوطیهای رنگارنگ و طاووس می باشد.
شهرستان بجستان در 50 کیلومتری گناباد و 60 کیلومتری فردوس در جنوب استان خراسان رضوی واقع است.
7496 / 6053

مخالفت عضو مجمع با پیوستن به FATF: بگذاریم اگر قرار است خفه شویم دیگران این کار را انجام دهند| پیشنهاد حذف ریاست‌جمهوری از ساختار سیاسی کشور

مردم چرا به خود اجازه می‌دهند در کار مسئولان مملکت دخالت کنند؟!

امید جعفری، خواننده «بر طبل شادانه بکوب» درگذشت

منبع این خبر، وبسایت www.mehrnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۶۸۷۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • واگذاری زمین‌های رباط‌کریم به افراد دو‌تابعیتی
 • سیاه بازی با اجرای هنرمندان رباط‌کریمی
 • آتش گرفتن یک خودرو در چهارشنبه سوری رباط‌کریم/کاهش چشمگیر مصدومان در آخرین چهارشنبه
 • افتتاح نمایشگاه نقاشی و بازارچه صنایع دستی رباط کریم
 • روایت سایت یونانی SANA از تنهایی کریم انصاری‌ فرد و تمایل بازگشت این مهاجم ایرانی به فوتبال یونان
 • روایت رسانه یونانی از تنهایی کریم انصاری‌فرد و تمایلش به بازگشت به یونان
 • ۶ نفر از شهروندان رباط کریم از ناحیه چشم دچار مصدومیت شدند
 • ۹ قانون طلایی برای بهداشت آقایان
 • طرز تهیه ته چین مرغ و شوید / مواد لازم جهت تهیه ته چین مرغ و شوید
 • بهای جدید بلیت سینما‌ها اعلام شد
 • بهای جدید بلیت سینماها اعلام شد
 • آغاز جلسه پارلمان نیوزیلند با قرائت آیات قرآن کریم + فیلم
 • آقا کریم، جانشین برانکو در آخرین تمرین ۹۷
 • 135 رشته انشعاب غیرمجاز در نصیرشهر رباط کریم شناسایی شد
 • نمایندگی های استانی بنیاد فردوسی تعطیل می شوند
 • بهای سبد نفتی اوپک افزایش یافت
 • قوانین طلایی برای مردان تمیز
 • هاربی: کریم انصاری‌فرد شایسته بازی بیشتری در ناتینگهام فارست است
 • کریم انصاری‌فرد در رادار تیم یونانی