به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اهواز، قرآن کریم، کتاب مقدس دین اسلام است و در باور مسلمانان سخنان خداست که به صورت وحی از سوی او توسط جبرئیل بر پیامبر اسلام، حضرت محمد مصطفی (ص)، نازل شده ‌است.

مسلمانان، قرآن را بزرگ ترین معجزهٔ پیامبر(ص) و روشن ‌ترین دلیل بر پیامبری او می‌دانند و اصلی‌ترین منبع وحی در اسلام به ‌شمار می‌آید که به زبان عربی است.

کلمهٔ قرآن در لغت به معنی «قرائت کردن» و «خواندن» است و مسلمانان معمولاً به آن با عناوینی مانند «قرآن کریم» و «قرآن مجید» اشاره می‌کنند. قرآن به ۳۰ جزء تقسیم شده و ۱۱۴ سوره دارد.

به همین بهانه با نوجوان 14 ساله اهوازی که در زمینه قرائت قرآن  توانسته موفقیت های زیاد کشوری، استانی و شهرستانی کسب نماید، به گفتگو نشستیم.

سین: خودتان را معرفی کنید؟

بسم الله الرحمن الرحیم، احمد کعبی اصل هستم.

سین: متولد چه سالی هستید؟

در 29 شهریور ماه سال 1383 در اهواز، شهرستان کارون به دنیا آمدم و در حال حاضر 14 سال سن دارم.

سین: آیا خواهر و برادر هم دارید؟

بله، یک خواهر بزرگ تر و یک برادر کوچک تر

سین: از چند سالگی شروع کردید به قرائت قرآن؟

از 9 سالگی علاقمند شدم به قرآن کریم و قرائت آن را شروع کردم.

سین: چی عاملی باعث شد قاری قرآن شوید؟

از سنین کودکی همراه پدرم در جلسات مختلف قرآنی شرکت می کردم و کم کم علاقمند شدم.

سین: آیا توانسته ای قرآن را حفظ کنی؟

بحمدالله به لطف خداوند تونستم چند جز از قرآن را حفظ کنم و هدفم و تلاشم حفظ کل قرآن است.

سین: الگو و مشوق شما در زمینه قرائت و ترتیل چه کسی هست؟

پدرم مشوق اصلی و استاد اولم در زمینه قرائت و حفظ قرآن است.

سین: تا الان چه مقام های کشوری در زمینه قرائت قرآن کسب کردی؟

با لطف و عنایتی که خداوند به من دارد، موفق شدم مقام اول کشوری در هفتمین دوره مسابقات تلویزیونی اسراء در بخش استاد منشاوی و همچنین مقام سوم مسابقات دانش آموزی رشته تلاوت را کسب کنم.

سین: از مقام های استانی و شهرستانی که کسب کرده ای بگویید؟

خداروشکر توانستم 3 مقام اول استانی، مقام دوم در رشته قرآن، مقام اول استانی در رشته تلاوت کسب کنم و همچنین بیش از 15 مقام شهرستانی هم کسب کرده ام.

سین: قرآن چه تاثیری در زندگیت داشته؟

وقتی قرآن میخوانم آرامشی به من دست میده و از اینکه میتوانم با خواندن قرآن با خدا ارتباط داشته باشم خیلی خوشحالم.

سین: از قرآن چه چیزهایی یاد گرفتی؟

از قرآن درس های زیادی یاد گرفتم، مثل: احترام به پدر و مادر و بزرگترها، راستگویی، درستکاری، پرهیزکاری و خیلی کارهای خوبی که در قرآن سفارش شده است.

سین: بنظرتون بهترین زمان برای حفظ قرآن چه سنی است و چه توصیه ای برای همسن و سال های خودت داری؟

وقتی آدم از بچگی کاری را شروع کند خب راحت تر میتونه یاد بگیره، به همسن و سال های خودم توصیه می کنم از سن کودکی قرآن بخوانند و با این کتاب آسمانی انس بگیرند و تلاش کنند این کلام خدا را حفظ کنند.

سین: از چه روشی برای حفظ قرآن استفاده کردی؟

به نظرم بهترین روش برای آشنایی با قرآن شرکت در جلسات قرآنی است و تکرار و تمرین و گوش دادن به تلاوت قرآن کریم برای حفظ قرآن موثر است.

سین: بنظرتون یه قاری خوب چه ویژگی هایی باید داشته باشه؟

یک قاری خوب باید درستکار، فروتن و متواضع، راستگو باشه و دستورات خداوند متعال که در قرآن و احادیث به آن سفارش شده در زندگیش بکار ببره و به آن ها عمل کنه.

سین: حرف آخر؟

از همه از جمله پدرم و همه اساتید عزیزم که کمک کردند به من در قرائت قرآن و اصول آن تشکر میکنم و دست همگی آن ها میبوسم.

در ادامه با پدر احمد کعبی اصل، نوجوان 14 ساله اهوازی گفتگویی داشتیم:

سین: چه خصوصیاتی در احمد دیدید که باعث شد تشویقش کنید برای تلاوت قرآن کریم و شرکت در مسابقات و کسب این موفقیت ها؟

زمانیکه در جلسات قرآن شرکتی می کردم یا در منزل قرآن تلاوت می کردم، احمد از من میخواست که با صدای بلند بخوانم و به خواندن من گوش میداد، و این چنین بود که متوجه علاقه و استعداد وی به قرآن و تلاوت و حفظ این کتاب با ارزش شدم.

سین: آیا این علاقه ادامه دارد و باز هم تلاش می کنید که این راه را ادامه بده؟

بله، خداروشکر خیلی با قرآن انس داره و روزانه چندین ساعت در اختیارش قرار میدم که تمرین کنه و در جلسات قرآنی که شرکت می کنم احمد را هم همراهم میبرم تا از محضر اساتید مختلف فیض ببره.

سین: حرف آخر؟

برخی اساتید قرآنی با توجه به صدای و سبک تلاوت قرآن توسط احمد، لقب استاد منشاوی آینده ایران را به وی داده اند و خدا را بخاطر داشتن چنین فرزندی شاکرم، و بازهم خدا را شکر میکنم که توانسته ام چنین فرزندی برای اسلام و ترویج قرآن تربیت کنم.

قرآن کریم در زندگی همه انسان ها تاثیر بسزایی دارد، به همین دلیل برای آشنایی بیش تر با فواید و اثرات تلاوت قرآن کریم از کودکی با کارشناس مسائل مذهبی به گفتگو نشستیم.

محمود سالاروند، دکتری مسائل مذهبی بیان داشت: قرآن کریم به عنوان کتاب الهی که دلائل عقلی و روایی بسیاری برای صحت آیات آن وجود دارد، همواره به عنوان اطمینان بخش ترین منبع بدون خطا در بین تمام کتب آسمانی مورد توجه قراردارد.

وی افزود: برهمین اساس می توان گفت وقتی اساس منبع قرآن کلام خداوند باشد، تاثیر محتویات و آیات آن نور است که قاری و تلاوت کننده آن از این آیات اثر می پذیرد و طبیعتا این اثرگذاری آیات هنگامی که از دوران کودکی آغاز شود تاثیرخود را در قلب پاک و خالی از هر ناخالصی که با قرآن همدم است خواهد گذاشت.

سالاروند اظهار کرد: حضرت علی (ع) در این خصوص می فرماید: هر کس از سنین کودکی با قرآن همدم شود، آیات آن با گوشت و خونش آمیخته می شود. حال باتوجه به معنی روایت شریف از خود می پرسیم آیا منظور از این آمیخته شدن کاغذ قرآن است یا نوا و صوت آن و یا خطوط این کتاب آسمانی؟

وی در ادامه افزود: پاسخ به روشنی معلوم است که منظور امیرالمومنین حضرت علی (ع) هیچ یک از اینها نیست، بلکه مقصود تاثیر نوری و ماورایی آیات است که مستقیما از کلام پروردگار نشات گرفته تا بر وجود قاری و تلاوت کننده آن اثر بگذارد، چرا که انسان قبل از جوانی مانند زمینی خالی از بذر و کشت است که قابلیت دریافت هر چیزی را دارد. حال چه بذری بهتر و سودمندتر از نور کلام الهی است که در کودکی درون وجود وی کاشته شود و طبیعتا این بذر کاشته شده زمانی ثمر خواهد داد و برداشت می شود و این برداشت و استفاده از بذر آیات قرآن در جوانی و در ایام زندگی قاری خود را به عرصه ظهور می رساند، تا جاییکه فکر این کودکی که به سن بلوغ و جوانی و حتی پیری رسیده خدایی می شود و برای هر تصمیمی خدا را در نظر می گیرد، شاکله فکری او خدایی می شود و در نهایت وجود و فکرش آمیخته با نور کلام خدا می گردد.

محمود سالاروند اظهار داشت: برهمین مبنا است که مفسران حقیقی و آگاهان واقعی به بطن قرآن یعنی اهل بیت گرامی پیامبر (ص) همواره به والدین سفارش به آموزش و تلاوت قرآن در کودکی می کنند.

وی تصریح کرد: علاوه بر این علم امروزه به این نتیجه رسیده است که هر آنچه در کودکی آموزش داده شود، ثمره و نتیجه خود را در سنین بزرگ تر خواهد داد، حال اگر منشا آموزشی به کودک نور قرآن باشد علاوه بر تاثیرات فکری اثرپذیری تربیتی و اخلاقی سالم و بدون ضرر را در بر خواهد داشت.

 

گزارش از ملیحه گریزی نسب

انتهای پیام/گ

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

فرصت تلاوت در مجالس ختم از قاریان گرفته شده است/ پیوند قرآن با عزاداری

علی‌اصغر شعاعی، داور مسابقات قرآن اوقاف قم در گفت‌وگو با ایکنا که در حاشیه چهل و دومین دوره مسابقات قرآن قم در مرحله مقدماتی صورت گرفت گفت: سطح مسابقات ترتیل و قرائت در استان قم نسبتا خوب است گرچه رشد محسوسی در چند سال اخیر شاهد نیستیم.

این قاری ممتاز کشور با بیان اینکه جمع‌های ترتیل‌خوانی در قم به خصوص در حرم حضرت معصومه(س) زیاد است و همین عامل سبب تقویت رشته ترتیل‌ در قم شده است افزود: البته علت اینکه ترتیل در سال‌های اخیر رشد مورد انتظار را نداشته است این است که برای رشد هنر، مخاطب لازم است و مخاطبان ترتیل‌خوانی هم صرفا جلسات ماه مبارک رمضان و عمدتا حرم و مسجد مقدس جمکران است و در طول سال برای ترتیل متقاضی و مخاطب چندانی نیست.

تغییر در روش مسابقات
شعاعی با بیان اینکه باید تمهیدی اندیشیده شود که مردم در مسابقات قرآن حضور جدی داشته باشند اظهار کرد: باید روش مسابقات را تغییر داد و یا روش‌هایی غیر از مسابقات را دنبال کنیم؛ معتقدم قرآن باید وارد متن برنامه‌های عزاداری شود و قرآن و عترت در کنار هم باشند.

این قاری ممتاز کشور ادامه داد: مسابقات برای افراد حرفه‌ای است ولی برای مردمی کردن تلاوت باید همانند مداحی عمل شود همچنین باید انگیزه قاریان و حافظان را برای حضور در مسابقات بیشتر کنیم در حالی که این انگیزه نسبت به دهه‌های گذشته و به خصوص دهه 70 کمتر شده است زیرا قاریان و حافظان در فضای کلی اجتماع کمتر مورد توجه به عنوان قهرمان قرآنی هستند.

تدبیری برای مدیریت استرس در مسابقات لازم است
این قاری ممتاز کشور با بیان اینکه برخی قاریان انگیزه لازم را برای حضور در مسابقات ندارند تصریح کرد: یکی از دلائل، فشار روانی زیاد است بنابراین باید برای استرس مسابقات چاره‌ای بیندیشیم زیرا عامل منفی در جذب افراد است همچنین باید مسائل تشویقی غیرمادی از جمله بهادان به قاریان را افزایش دهیم.

شعاعی با اشاره به وضعبت کشور مصر در قرائت اظهار کرد: در این کشور اساسا مسابقه وجود ندارد و همین مسئله یکی از علل رشد قرائت قرآن است؛ جریان قرائت در مصر همانند مداحی در ایران مردمی است؛ یک مسابقات بین المللی چندسالی است دارند ولی اهمیت زیادی برای آن قائل نیستند و رشد قاریان مردمی و در قالب جلسات و محافل است.

وی افزود: یکی از بهترین فرصت‌ها برای قاریان توانمند، حضور در مجالس ختم است که این فرصت از آنان گرفته شده است؛ مثلا در قم طبق آمار، ماهانه حدود شش تا هفت هزار مراسم ختم برگزار می‌شود ولی این مراسم در دست کسانی است که لیاقت لازم را ندارند و قادر به تلاوت درست نیستند و حتی غلط اعرابی دارند.

شعاعی افزود: فقط در قم حدود هفتاد هزار مراسم در سال برگزار می‌شود که با احتساب در سطح کشور صدها هزار مراسم خواهد شد؛ اگر این محافل از سوی متولیانی مدیریت شده و به افراد لایق سپرده شود تحول قرآنی صورت می‌گیرد؛ مایه تاسف است در مجالسی که باید انس مردم با قرآن زیاد شود به علت بدخواندن قرآن، استماع قرآن وجود ندارد و عملا این مجالس ختم، مجلس انس با قرآن نیست؛ درست مانند اینکه مداحان ناتوان را برای مجالس پرمخاطب دعوت کنیم و مداحان لایق را در حاشیه قرار دهیم.

وی افزود: نکته دیگر اینکه مردم ایران تا قرآن خوانده می‌شود به یاد مرگ می‌افتند؛ باید این فرهنگ نادرست را اصلاح و این بیماری را رفع کنیم و برای این کار باید آموزش و پرورش و نهادهای دیگر به خصوص صدا و سیما وارد این عرصه شوند.

شعاعی بیان کرد: من آرزو به دلم مانده‌ام که در صدا و سیما انیمیشنی درست شود که با قرآن مرتبط بوده و این فرهنگ که قرآن فقط برای مرگ نیست را اصلاح کنند.

یادآور می‌شود چهل و دومین دوره مسابقات قرآن اوقاف قم در مرحله مقدماتی در دو بخش بانوان و آقایان روزهای ۲۴ و ۲۵ خردادماه در رشته‌های حفظ کل، تحقیق، ترتیل، حفظ ۲۰، ده و ۵ جزء همچنین اذان و دعاخوانی و با حضور ۵۰۰ نفر برگزار می‌شود.

انتهای پیام 

هرکس گول بخورد وثوق‌الدوله این دوره می‌شود/از کجا معلوم مذاکرات به نتیجه برسد حرم امام رضا، بقیع نشود؟/اینکه مدام میانجی می‌فرستند برای همین است که ما در برجام باقی بمانیم

اگر آمریکا به ایران حمله کند، اسرائیل گروگان ماست/همه جاده‌ها برای آقای روحانی صاف است/اصلا نفت نفروشیم، چرا فکر می‌کنید مملکت گیر می‌کند؟/چند نفر از بخش خصوصی متخلف را بگیرند و اعدام کنند

آغاز مذاکره با سه گزینه خارجی/دومربی داخلی مدنظر مسئولان پرسپولیس

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۶۹۰۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • تلاوت آیات ۱ تا ۹ سوره انشقاق با صدای محمد اللیثی
 • آرامش روح و روان آنا نعمتی +عکس
 • اپلیکیشن‌‌های پرمخاطب و طرح ملی حفظ قرآن در اخبار معارفی رسانه‌ها
 • تلاوت «سیداحسان حسینی» در کرسی تلاوت علی‌آباد کتول
 • برگزاری موفقیت‌آمیز طرح تفسیری «نسیم وحی» را در 50 منطقه هندوستان
 • «سردار روح الامین قاسمی» فرمانده انتظامی استان گلستان شد
 • افتتاح پروژه محرومیت زدایی در فراهان با حضور فرمانده تیپ ۷۱ سپاه روح‌الله استان مرکزی در فراهان
 • گل‌های زرد کلزا، نوازشگر دستان خسته کشاورزان +فیلم
 • برگزاری نشست بین‎المللی روان‎شناسی در نیرو‌های مسلح/ بررسی عملیات روانی و مدیریت بحران‌های روانی در نیرو‌های نظامی
 • اعلام دو کرسی‌ تلاوت شورای عالی قرآن
 • داستان‌های دینی از جذاب‌ترین متون برای کودکان و نوجوان هستند
 • آغاز به کار راویان حج همزمان با اعزام نخستین گروه از زائران
 • تروریسم اقتصادی سوژه فصل دوم سارق روح/مرگ خاموش اول پاییز به تلویزیون می‌آید
 • برپایی سیصد و بیست و ششمین کرسی تلاوت شورای عالی قرآن
 • پل های روگذر محمدآباد و قلعه سین به زودی تکمیل می شود
 • برنامه کرسی تلاوت اذانگاهی شورای عالی قرآن اعلام شد
 • بهبود سلامت روان دانشجو دلیل اصلی تغییر نحوه آموزش است
 •  ابتکار جالب هموطن اهوازی برای گرمای هوا!
 • چین: به اجماع نظر گسترده با فرستاده سازمان ملل پس از سفر به سین‌کیانگ رسیده‌ایم