به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اهواز، قرآن کریم، کتاب مقدس دین اسلام است و در باور مسلمانان سخنان خداست که به صورت وحی از سوی او توسط جبرئیل بر پیامبر اسلام، حضرت محمد مصطفی (ص)، نازل شده ‌است.

مسلمانان، قرآن را بزرگ ترین معجزهٔ پیامبر(ص) و روشن ‌ترین دلیل بر پیامبری او می‌دانند و اصلی‌ترین منبع وحی در اسلام به ‌شمار می‌آید که به زبان عربی است.

کلمهٔ قرآن در لغت به معنی «قرائت کردن» و «خواندن» است و مسلمانان معمولاً به آن با عناوینی مانند «قرآن کریم» و «قرآن مجید» اشاره می‌کنند. قرآن به ۳۰ جزء تقسیم شده و ۱۱۴ سوره دارد.

به همین بهانه با نوجوان 14 ساله اهوازی که در زمینه قرائت قرآن  توانسته موفقیت های زیاد کشوری، استانی و شهرستانی کسب نماید، به گفتگو نشستیم.

سین: خودتان را معرفی کنید؟

بسم الله الرحمن الرحیم، احمد کعبی اصل هستم.

سین: متولد چه سالی هستید؟

در 29 شهریور ماه سال 1383 در اهواز، شهرستان کارون به دنیا آمدم و در حال حاضر 14 سال سن دارم.

سین: آیا خواهر و برادر هم دارید؟

بله، یک خواهر بزرگ تر و یک برادر کوچک تر

سین: از چند سالگی شروع کردید به قرائت قرآن؟

از 9 سالگی علاقمند شدم به قرآن کریم و قرائت آن را شروع کردم.

سین: چی عاملی باعث شد قاری قرآن شوید؟

از سنین کودکی همراه پدرم در جلسات مختلف قرآنی شرکت می کردم و کم کم علاقمند شدم.

سین: آیا توانسته ای قرآن را حفظ کنی؟

بحمدالله به لطف خداوند تونستم چند جز از قرآن را حفظ کنم و هدفم و تلاشم حفظ کل قرآن است.

سین: الگو و مشوق شما در زمینه قرائت و ترتیل چه کسی هست؟

پدرم مشوق اصلی و استاد اولم در زمینه قرائت و حفظ قرآن است.

سین: تا الان چه مقام های کشوری در زمینه قرائت قرآن کسب کردی؟

با لطف و عنایتی که خداوند به من دارد، موفق شدم مقام اول کشوری در هفتمین دوره مسابقات تلویزیونی اسراء در بخش استاد منشاوی و همچنین مقام سوم مسابقات دانش آموزی رشته تلاوت را کسب کنم.

سین: از مقام های استانی و شهرستانی که کسب کرده ای بگویید؟

خداروشکر توانستم 3 مقام اول استانی، مقام دوم در رشته قرآن، مقام اول استانی در رشته تلاوت کسب کنم و همچنین بیش از 15 مقام شهرستانی هم کسب کرده ام.

سین: قرآن چه تاثیری در زندگیت داشته؟

وقتی قرآن میخوانم آرامشی به من دست میده و از اینکه میتوانم با خواندن قرآن با خدا ارتباط داشته باشم خیلی خوشحالم.

سین: از قرآن چه چیزهایی یاد گرفتی؟

از قرآن درس های زیادی یاد گرفتم، مثل: احترام به پدر و مادر و بزرگترها، راستگویی، درستکاری، پرهیزکاری و خیلی کارهای خوبی که در قرآن سفارش شده است.

سین: بنظرتون بهترین زمان برای حفظ قرآن چه سنی است و چه توصیه ای برای همسن و سال های خودت داری؟

وقتی آدم از بچگی کاری را شروع کند خب راحت تر میتونه یاد بگیره، به همسن و سال های خودم توصیه می کنم از سن کودکی قرآن بخوانند و با این کتاب آسمانی انس بگیرند و تلاش کنند این کلام خدا را حفظ کنند.

سین: از چه روشی برای حفظ قرآن استفاده کردی؟

به نظرم بهترین روش برای آشنایی با قرآن شرکت در جلسات قرآنی است و تکرار و تمرین و گوش دادن به تلاوت قرآن کریم برای حفظ قرآن موثر است.

سین: بنظرتون یه قاری خوب چه ویژگی هایی باید داشته باشه؟

یک قاری خوب باید درستکار، فروتن و متواضع، راستگو باشه و دستورات خداوند متعال که در قرآن و احادیث به آن سفارش شده در زندگیش بکار ببره و به آن ها عمل کنه.

سین: حرف آخر؟

از همه از جمله پدرم و همه اساتید عزیزم که کمک کردند به من در قرائت قرآن و اصول آن تشکر میکنم و دست همگی آن ها میبوسم.

در ادامه با پدر احمد کعبی اصل، نوجوان 14 ساله اهوازی گفتگویی داشتیم:

سین: چه خصوصیاتی در احمد دیدید که باعث شد تشویقش کنید برای تلاوت قرآن کریم و شرکت در مسابقات و کسب این موفقیت ها؟

زمانیکه در جلسات قرآن شرکتی می کردم یا در منزل قرآن تلاوت می کردم، احمد از من میخواست که با صدای بلند بخوانم و به خواندن من گوش میداد، و این چنین بود که متوجه علاقه و استعداد وی به قرآن و تلاوت و حفظ این کتاب با ارزش شدم.

سین: آیا این علاقه ادامه دارد و باز هم تلاش می کنید که این راه را ادامه بده؟

بله، خداروشکر خیلی با قرآن انس داره و روزانه چندین ساعت در اختیارش قرار میدم که تمرین کنه و در جلسات قرآنی که شرکت می کنم احمد را هم همراهم میبرم تا از محضر اساتید مختلف فیض ببره.

سین: حرف آخر؟

برخی اساتید قرآنی با توجه به صدای و سبک تلاوت قرآن توسط احمد، لقب استاد منشاوی آینده ایران را به وی داده اند و خدا را بخاطر داشتن چنین فرزندی شاکرم، و بازهم خدا را شکر میکنم که توانسته ام چنین فرزندی برای اسلام و ترویج قرآن تربیت کنم.

قرآن کریم در زندگی همه انسان ها تاثیر بسزایی دارد، به همین دلیل برای آشنایی بیش تر با فواید و اثرات تلاوت قرآن کریم از کودکی با کارشناس مسائل مذهبی به گفتگو نشستیم.

محمود سالاروند، دکتری مسائل مذهبی بیان داشت: قرآن کریم به عنوان کتاب الهی که دلائل عقلی و روایی بسیاری برای صحت آیات آن وجود دارد، همواره به عنوان اطمینان بخش ترین منبع بدون خطا در بین تمام کتب آسمانی مورد توجه قراردارد.

وی افزود: برهمین اساس می توان گفت وقتی اساس منبع قرآن کلام خداوند باشد، تاثیر محتویات و آیات آن نور است که قاری و تلاوت کننده آن از این آیات اثر می پذیرد و طبیعتا این اثرگذاری آیات هنگامی که از دوران کودکی آغاز شود تاثیرخود را در قلب پاک و خالی از هر ناخالصی که با قرآن همدم است خواهد گذاشت.

سالاروند اظهار کرد: حضرت علی (ع) در این خصوص می فرماید: هر کس از سنین کودکی با قرآن همدم شود، آیات آن با گوشت و خونش آمیخته می شود. حال باتوجه به معنی روایت شریف از خود می پرسیم آیا منظور از این آمیخته شدن کاغذ قرآن است یا نوا و صوت آن و یا خطوط این کتاب آسمانی؟

وی در ادامه افزود: پاسخ به روشنی معلوم است که منظور امیرالمومنین حضرت علی (ع) هیچ یک از اینها نیست، بلکه مقصود تاثیر نوری و ماورایی آیات است که مستقیما از کلام پروردگار نشات گرفته تا بر وجود قاری و تلاوت کننده آن اثر بگذارد، چرا که انسان قبل از جوانی مانند زمینی خالی از بذر و کشت است که قابلیت دریافت هر چیزی را دارد. حال چه بذری بهتر و سودمندتر از نور کلام الهی است که در کودکی درون وجود وی کاشته شود و طبیعتا این بذر کاشته شده زمانی ثمر خواهد داد و برداشت می شود و این برداشت و استفاده از بذر آیات قرآن در جوانی و در ایام زندگی قاری خود را به عرصه ظهور می رساند، تا جاییکه فکر این کودکی که به سن بلوغ و جوانی و حتی پیری رسیده خدایی می شود و برای هر تصمیمی خدا را در نظر می گیرد، شاکله فکری او خدایی می شود و در نهایت وجود و فکرش آمیخته با نور کلام خدا می گردد.

محمود سالاروند اظهار داشت: برهمین مبنا است که مفسران حقیقی و آگاهان واقعی به بطن قرآن یعنی اهل بیت گرامی پیامبر (ص) همواره به والدین سفارش به آموزش و تلاوت قرآن در کودکی می کنند.

وی تصریح کرد: علاوه بر این علم امروزه به این نتیجه رسیده است که هر آنچه در کودکی آموزش داده شود، ثمره و نتیجه خود را در سنین بزرگ تر خواهد داد، حال اگر منشا آموزشی به کودک نور قرآن باشد علاوه بر تاثیرات فکری اثرپذیری تربیتی و اخلاقی سالم و بدون ضرر را در بر خواهد داشت.

 

گزارش از ملیحه گریزی نسب

انتهای پیام/گ

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

خبر بعدی:

جدیدترین تلاوت «سیدمصطفی حسینی» از سوره الرحمن

به گزارش ایکنا؛ سیصد و پانزدهمین کرسی تلاوت نفحات‌القرآن، شامگاه گذشته، 30 دی‌ماه، همزمان با شام شهادت حضرت زهرا(س) با تلاوت سیدمصطفی حسینی، قاری بین‌المللی کشورمان همراه بود.
این قاری بین‌المللی در محفل فوق که پس از اقامه نماز مغرب و عشای در مسجد جامع ولیعصر(عج) واقع در خانی آبادنو، خیابان میعاد شمالی برگزار شد، به تلاوت آیه 46 تا 78 سوره مبارکه الرحمن و سوره غاشیه و کوثر پرداخت.

ایران بین دو چهره؛ لبخند "احمدی‌نژاد" در برابر نگرانی "ظریف" و "شمخانی"

تعرض چندین پسر به ۲ دختر جوان در تبریز+فیلم و عکس

مداحی میرم اربعین با تو هم قدم ، حرم پسر یاد مادرم با نوای محمد حسین حدادیان+فیلم

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۶۹۰۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • صوت/ تلاوت قاریان کاروان انقلاب در سومین روز
 • تجمع بزرگ عزاداران فاطمی در آستان امامزاده روح الله (ع)
 • تلاوت حمید شاکرنژاد از سوره «کهف»
 • اگر روح به ملکوت برسد رویای صادقه می بیند
 • تلاوت سوره الرحمن با صدای سید مصطفی حسینی
 • رابطه مستقیم دلبستگی‌های دوران کودکی و سلامت روان در بزرگسالی
 • مروری بر اخبار معارفی رسانه‌ها/ تمدید ثبت‌نام آزمون حفظ قرآن
 • به قلم علیرضا قائمی‌نیا؛ ویراست دوم وحی و افعال گفتاری؛ نظریه وحی گفتاری منتشر شد
 • خرید منابع آموزشی و فرهنگی حوزه کودک و نوجوان گسترش می‌یابد
 • وحشت از عقاب در خانه مرد اهوازی + عکس
 • مجموعه کتاب‌های استخوان‌های روح منتشر شد
 • برگزاری مرحله سوم دور مقدماتی جشنواره تلاوت‌های مجلسی/ جیریایی نفر برتر استان مرکزی+عکس
 • «مجید جیریایی»؛ نماینده قراء استان مرکزی در جشنواره تلاوت مجلسی
 • ویراست دوم «وحی و افعال گفتاری؛ نظریه وحی گفتاری» منتشر شد
 • ذوب فولاد در کوره آوالان/اهوازی ها در دقایق اضافه تن به شکست دادند
 • طنین تلاوت قرآن در پادگان امام خمینی(ره) دژبان کل ارتش
 • تلاوت فروغی در آستان مقدس شاه سید علی(ع)
 • نظریه راهگشای ابن‌رشد در مطالعات میان‌رشته‌ای قرآن/ خاطره‌ای از دیدار روح‌شناس فرانسوی با آیت‌الله حسن‌زاده
 • دو معیار شناخت فرد مستعد قرائت قرآن