برآن شدیم که به گونه‌ای دیگر قرآن بخوانیم و قرآن فهم کنیم و ان شالله قرآنی عمل کنیم این متن برداشتی متفاوت از سوره مبارکه بلد است و بر اساس دسته آیات ۱ تا ۴ سوره مبارکه بلد نگارش شده اند.

موضوع این آیات خلقت انسان در سختی هاست و ارتباط آن با هذا البلد و بنیان گذاران آن است.

 

 

انسان در سختی/ راه گریزی از سختی نیست

لَا أُقْسِمُ بِهَذَا الْبَلَدِ ﴿۱﴾ سوگند به این شهر (۱)

وَأَنْتَ حِلٌّ بِهَذَا الْبَلَدِ ﴿۲﴾ و حال آنکه تو در این شهر جاى دارى (۲)

وَوَالِدٍ وَمَا وَلَدَ ﴿۳﴾ سوگند به پدرى [چنان]و آن کسى را که به وجود آورد (۳)

لَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنْسَانَ فِی کَبَدٍ ﴿۴﴾ براستى که انسان را در رنج آفریده‌ ایم (۴)

بر اساس معنای این آیات انسان در سختی متولد می‌شود، در سختی زندگی می‌کند و عمرش را در همین سختی به آخر می‌گذراند.

خلقت انسان پیچیده درسختی هاست؛ زیرا بی نهایتی است که رو به بی نهایت دارد و همین حیاتش را در ظرف محدود دنیا تنگ و سخت می‌کند. سختی چنان با او عجین شده که راه گریزی از آن ندارد. اما همین انسانِ آمده در دنیای محدود، انتخاب هم می‌تواند بکند که چه سختی‌ ای بکشد، امکاناتش را برای چه کسی و در چه راهی هزینه کند و زندگیش را چگونه بگذراند.

میتوان فرصت محدود را صرف محدودیت و بنای حیاتی تنگ کرد و یا محدودیت‌ها را هزینه کرد برای بنا و حیاتی نامحدود و بی نهایت. روی همین زمین کسی بندگی خدا را انتخاب کرد و سختی کشید برای گستراندن وسعت رحمت خدا.

این سر زمین قسم خوردنی است

لَا أُقْسِمُ بِهَذَا الْبَلَدِ ﴿۱﴾ سوگند به این شهر (۱)

وَأَنْتَ حِلٌّ بِهَذَا الْبَلَدِ ﴿۲﴾ و حال آنکه تو در این شهر جاى دارى (۲)

هذاالبلد یعنی این سرزمین، همین سرزمینِ نزدیک، همین که اینجاست. انگار این سرزمین به هرکسی و در هرجای عالم نزدیک باشد. این سوره را در هر جای زمین که بخوانی میگویی «لا اقسم بهذا البلد».

شهری که خداوند به آن قسم خورده، سرزمینی که پیامبر در آن حضور داشته، پیامبری که با وجود لایتنا‌ها و قداستش آمده در این سرزمین و بوده و زندگی کرده تا انسان بیاید و قدم بردارد و نسل به نسل، آدم به آدم ادامه پیدا کند در زمین و ایمان بیاورد و برسد و بشود.

هذا البلد اگر شرافت یافته به خاطر توست... دلمان که هوایی میشود پر میکشد به سوی هذا البلد‌های شرافت یافته، میرود مشهد و مشهدی میخوانندش کربلا میرود و کربلایی مینامندش مکه و مدینه میرود و حاجی دل سوخته بازمیگردد؛ که حاجی و مشهدی و کربلایی شرافت دارند بین مردم شهر به خاطر قدم برداشتن و بودن در هذا البلدها.

هذالبلد‌ها شرافت شان از پس خون و قربانی و غربت و شکنجه واشک و عطش، از پس مشقت‌های بسیار، از پس کوه‌ها و گردنه‌های حوادث، از پس کرب‌ها و بلا‌ها این چنین عالم گیر شده است و، اما آن انسان‌ها تحملشان بر این همه رنج و سختی، نه برای آن بود که تو بار سفر ببندی و به هذا البلد‌ها روی و آرام بگیری؛ تو را شرافت دادند که تو نیز عالمی را شرافت بدهی.

روزی که ولد او ظهور کند

وَوَالِدٍ وَمَا وَلَدَ ﴿۳﴾ سوگند به پدرى [چنان]و آن کسى را که به وجود آورد (۳)

در تفسیر این آیه شان نزول آن را مربوط به حضرت ابراهیم سلام الله علیه و وفرزندش اسماعیل علیه السلام بیان شده است؛ بنابراین متن زیر توجه ما را به این اتفاق معطوف می‌نماید.

انگار ابراهیم می‌خواست همان بنایی را که آدم در زمین آغازکرد، برای تمامی اعصار دیدنی کند سنگ بنایِ حکایتی دوباره ازابوالبشر، والد و ولد.

خانه توحید بنا شد تا هرکس در هر عصری بتواند توحید را درعالم، جاری بیابد و بیت الله آباد کند. اسماعیل که به یاری پدر برخاست، بر عالم مسجل شد که این خانه ماندنی است و روزی که محمد صلی الله علیه وآله در آن سرزمین و آن بنا، ندای اسلام سر داد، همه «والد و ما ولد» را فهمیدند و روزی که ولد او ظهور کند، همه می‌فهمند که همه عالم قسم خوردنی است.

 

 

منبع: افکارنيوز

خبر بعدی:

داستان سقوط بزرگ‌ترین سلسله ایران / عاقبت هخامنشیان چه شد؟

کیفیت پاپین کد ویدیو دانلود فیلم اصلی   کیفیت خوب کد ویدیو دانلود فیلم اصلی

عصر ایران؛ محسن ظهوری ـ وقتی شاه ایران، سوار بر اسب از میدان جنگ ایسوس می‌گریخت، به یاد آورد که می‌توانست این واقعه را قبل از وقوع، پیشگیری کند. زمانی که سفرای آتنی برای مقابله با جوان مقدونی پیش او آمده بودند، ولی او، داریوش سوم هخامنشی، خطر را جدی نگرفته و آن‌ها را دست خالی به سرزمین‌شان فرستاده بود. حالا این جوان مقدونی، لحظه به لحظه به پایتخت ایران نزدیک‌تر می‌شد و کاری از دست ارتش ایران برنمی‌آمد.

دو قرن از برپایی سلسله هخامنشیان می‌گذشت و ایران همچنان بزرگ‌ترین امپراتوری زمان بود. اما دربار وضعیت آشفته‌ای داشت و سلطنت غرق در توطئه و خون بود. داریوش سوم هخامنشی در چنین روزگاری به تخت نشست. سال ۳۳۶ قبل از میلاد بود؛ حدود ۲۴۰۰ سال پیش. ارشک یازدهمین شاه هخامنشی درون قصر خود در پارسه یا همان تخت‌جمشید به قتل رسیده بود و حالا داریوش سوم تاج شاهی را بر سر خود گذاشته بود.

در همان سال، در غرب قلمروی هخامنشی و در یک پادشاهی کوچک هم وضعیت پرتنشی حاکم بود. فیلیپ دوم مقدونی که آرزوی فتح ایران را در سر داشت، به دست یکی از اعضای گارد سلطنتی‌اش به قتل رسیده و پسرش اسکندر سوم پادشاه مقدونی شده بود. داریوش سوم هخامنشی ۴۴ ساله بود و اسکندر سوم مقدونیه ۲۰ ساله. جوان مقدونی، در پی همان چیزی است که پدرش می‌خواست؛ فتح سرزمین‌های وسیع شاهنشاهی هخامنشی. و به سرعت به این کار دست زد. ابتدا قبایل یونانی را مطیع کرد و به سرعت از تنگه داردانل گذشت و وارد آسیا شد؛ به قلمروی ایران در سرزمین‌های آناتولی.

در کنار رود گرانیک که به دریای مرمره می‌ریزد، نخستین نبرد او با ارتش ایران رخ داد. در یک نقاشی از شارل لو براون فرانسوی، اسکندر جوان را مصمم و قدرتمند سوار بر اسب سفیدی می‌بینید که بر سپاه ایران می‌تازد. در این نبرد سهمگین، چیزی نمانده بود که اسکندر توسط سرداران ایرانی کشته شود، اما زنده ماند و سپاه ایران را به سختی شکست داد. او سرزمین‌های شاهنشاهی ایران در آسیای صغیر را فتح کرد و به نزدیکی سوریه امروزی رسید. داریوش این‌بار شخصا همراه ارتش شد تا از شکست این جوان مطمئن شود. بهتر است داستان کامل نبرد اسکندر مقدونی و داریوش سوم هخامنشی را در این مستند کوتاه ببینید...

ایران بین دو چهره؛ لبخند "احمدی‌نژاد" در برابر نگرانی "ظریف" و "شمخانی"

تعرض چندین پسر به ۲ دختر جوان در تبریز+فیلم و عکس

مداحی میرم اربعین با تو هم قدم ، حرم پسر یاد مادرم با نوای محمد حسین حدادیان+فیلم

منبع این خبر، وبسایت www.afkarnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۶۹۳۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • به سؤال کودکانه خدا کجاست؟ چطور پاسخ بدهیم؟
 • نماینده مجلس: بی‌شک سال 98 سال سختی خواهد بود
 • سخن امام صادق (ع) درباره کسانی که کار‌های خود را به خدا بسپارند
 • بی شک سال 98 سال سختی خواهد بود/ اما شوک تورم شبیه امسال نخواهد بود
 • فلسطینی ها به «بی بی» ضد حمله می زنند
 • تاثیر ساختار شهری بر معنویت جامعه/ انسان‌های روستایی زلال‌تر و پاک‌ترند
 • چگونه به سوال کودکانه «خدا کجاست» پاسخ بدهیم؟
 • به سوال کودکانه «خدا کجاست» چه طور پاسخ بدهیم؟
 • دستاوردهایِ «حُسن ظن به خدا» برای منتظران
 • سخن امام صادق(ع) درباره کسانی که کارهای خود را به خدا بسپارند
 • «محدثه» ؛نامی که خدا بر حضرت زهرا(س) نهاد
 • «محدثه» نامی که خدا بر حضرت زهرا(س) نهاد/ امیرالمومنین(ع)؛ کاتب مصحف فاطمه
 • حدیث/ کسانی که کارهای خود را به خدا بسپارند
 • حدیث روز/ سخن امام صادق(ع) درباره کسانی که کارهای خود را به خدا بسپارند
 • هشدار نماینده مجلس درباره بحران زیست محیطی
 • جهان اسلام رهبری واحد نیاز دارد/ تنها راه آزادی قدس تشکیل محور مقاومت است
 • (تصاویر) سفر پروشنکو و همسرش به سرزمین‌های اشغالی
 • نمايش هنر و رنگ و مهارت، در مستند «دست آفريده ها»
 • نمایش هنر، رنگ و مهارت در مستند «دست آفریده ها»