فرمانده ارشد نظامیان آمریکایی در افغانستان با اتهام زنی به روسیه مدعی شد که مسکو به بهانه رزمایش مشترک نظامی با تاجیکستان تجهیزات نظامی زیادی را به نزدیکی مرز افغانستان می‌آورد و این تسلیحات پس از قاچاق به افغانستان در اختیار طالبان قرار می‌گیرد. ۰۵ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۳ بین الملل آسیا-اقیانوسیه شبه قاره نظرات

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، ژنرال «جان نیکلسون» فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان در مصاحبه با «بی.بی.سی» ادعا کرد شاهد «فعالیت‌های بی‌ثبات کننده روس‌ها» در افغانستان بوده است.

نیکلسون گفت سلاح‌های روسی از طریق قاچاق از مرز تاجیکستان به افغانستان وارد می‌شود و سپس در اختیار طالبان قرار می‌گیرد. وی درباره حجم این سلاح‌ها چیزی نگفت.

روسیه پیش از این نیز بارها چنین اتهاماتی را تکذیب کرده است، اما این اتهامات در پی تشدید اختلافات انگلیس و روسیه بار دیگر مطرح شده است.

این ژنرال آمریکایی با اشاره به نگرانی‌های مسکو از افزایش نفوذ داعش در شمال افغانستان نیز گفت این اظهارات توجیه و بهانه روس‌ها است تا به اقدامات طالبان مشروعیت دهند و تا حدی نیز از طالبان حمایت کنند.

نیکلسون با بیان اینکه روسیه اخیرا چندین رزمایش مشترک با تاجیکستان را در مرز افغانستان برگزار کرده است، مدعی شد روس‌ها در تمرینات مشترک برای مبارزه با تروریسم تجهیزات زیادی را با خود می‌آورند و هنگام بازگشت همه این تجهیزات را با خود نمی‌برند و تسلیحات باقی مانده سپس به داخل افغانستان قاچاق شده و به دست طالبان می‌رسد.

سفارت روسیه در کابل نیز با انتشار بیانیه‌ای، اتهامات این ژنرال آمریکایی را بی اساس توصیف کرد.

در بیانیه سفارت روسیه آمده است که مقامات آمریکایی همواره به خود اجازه می‌دهند تا به صورت علنی اظهاراتی بی‌اساس را مطرح کنند و برای چنین اتهامات جدی باید اسناد قانع کننده‌ای وجود داشته باشد.

انتهای پیام/.

ما را در فیسبوک، توییتر و تلگرام دنبال کنید.

R36461/P36461/S8,87,91/CT10

منبع: تسنیم

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

گاز خردل و وقاحت وزیر/ قصه پرغصه «۱۵۰ هزار جانباز شیمیایی» و «تسلیحات بیولوژیک آلمانی»

خبرگزاری میزان- چرا مردم آلمان و فرانسه ندانند که دولتهای‌شان در دوران آن هشت سال چه کردند با ملّتی به نام ملّت ایران؟ چرا ندانند؟ الان نمی‌دانند، و این کوتاهی ما است.

گروه سیاسی خبرگزاری میزان؛ هایکو ماس وزیر خارجه آلمان که روز دوشنبه هفته گذشته (۲۰ خرداد) با موضعی طلبکارانه به تهران آمده بود، در جریان نشست خبری مشترک با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان، از پاسخ به سوال خبرنگار ایرانی در خصوص حمایت تسلیحاتی و شیمیایی کشورش از رژیم صدام در دوران تجاوز به ایران، سرباز زد.

سهم ویژه آلمان در تجهیز زرادخانه صدام 
نام دولت آلمان در فهرست حامیان تسلیحاتی و شیمیایی صدام جنایتکار، برجسته است؛ آلمان سهم ویژه‌ای در تجهیز زرادخانه صدام متجاوز داشت و به همراه آمریکا، از بزرگترین تامین کنندگان تسلیحات شیمیایی و بیولوژیک صدام بود.

رژیم صدام در طول جنگ، ۳۵۰۰ بار به ایران حمله شیمیایی کرد که ۳۰ مورد از آنها در مناطق مسکونی بود و این حملات که در زمره جنایت جنگی محسوب می‌شد، غالبا با تسلیحات شیمیایی آلمانی انجام می‌گرفت. 

نقش ۸۶ شرکت آلمانی در تسلیح شیمیایی صدام
چند سال پس از پایان جنگ تحمیلی، یک موسسه مرتبط با مسائل نظامی غرب آسیا در پاریس با نام «وزینتال» طی گزارش مبسوطی اعلام کرد که از ۲۰۷ شرکت طرف قرارداد با رژیم صدام برای تسلیح شیمیایی ارتش بعثی عراق، ۸۶ شرکت آلمانی بودند.

گازهای خردل آلمانی
همچنین در اسفند سال ۱۳۶۵ در میانه‌های جنگ، یک نشریه آلمانی با نام «اشترن» گزارشی از تسلیحات شیمیایی عراق و کارخانه صنایع شیمیایی این کشور در ۱۲۰ کیلومتری شمال بغداد، منتشر کرد. کارخانه‌ای به وسعت ۲۵ کیلومترمربع که در آن دو ردیف سیم خاردار بلند نصب شده و به وسیله موشک‌های زمین به هوا محافظت می‌شد.

رژیم صدام در کارخانه مزبور، «گاز خردل»، «تابون» و «سارین» جهت استفاده در جنگ علیه ایران، تولید می‌کرد. نکته قابل تامل آنکه مواد اولیه و تجهیزات این کارخانه با هزینه تقریبی یک میلیارد مارک از شرکت‌های آلمانی و مشخصا شرکتی با نام «پیلوت پلانت» تهیه شده بود.

اعتراف ژرمن‌ها به مشارکت در جنایت جنگی علیه مردم ایران
در گزارش نشریه آلمانی «اشترن» به این نکته نیز اشاره شده بود که در طول جنگ میان ایران و عراق شرکتی در هامبورگ واقع در شمال آلمان، برای تولید گاز خردل، ماشین‌آلات به بغداد صادر می‌کرد.

«سردشت»، «حلبچه»، «سرپل ذهاب»، «گیلانغرب»، «اشنویه»، «فاو» و ... این‌ها اسامی مناطقی است که صدامیان در آن‌ها علیه مردم ایران، تسلیحات شیمیایی به کار می‌بردند؛ تسلیحاتی که بنا به اقرار آلمانی‌ها، دولت برلین در ساختش با رژیم صدام مشارکت داشت.

یک سوال از دیپلمات‌های کرواتی وحشی
وزیر خارجه آلمان و سایر مقامات این کشور، در سفر‌های دیپلماتیک شان به تهران بجای اتخاذ رویکرد طلبکارانه برجامی، باید به افکار عمومی ایرانیان پاسخ دهند که چرا به فرد متجاوز و متوحشی نظیر صدام، تسلیحات شیمیایی و بیولوژیک اعطا می‌کردند تا آن‌ها را بر روی خانه و کاشانه مردم بیگناه کشورمان فروبریزد.

چند جانباز شیمیایی در کشور وجود دارد؟
بنا به گفته «سید کمال لوح موسوی» دبیر حمایت از جانبازان شیمیایی، هم اکنون ۱۵۰ هزار جانباز شیمیایی در کشور وجود دارد؛ جانبازانی که به دلیل مشکلات عدیده جسمی، زندگی مشقت بار و بسیار سختی دارند و اغلب آن‌ها پس از گذراندن یک دوره ۱۰ الی ۱۵ ساله تحمل بیماری طاقت فرسا، به فیض شهادت می‌رسند.

همچنین کودکان و شهروندان غیرنظامی بیشماری پس از جنگ تحمیلی به سبب استنشاق گاز‌های سمی آلمانی رها شده از جانب صدامیان، به بیماری‌های خونی، ریوی و پوستی مبتلا شدند؛ بنابراین بدون تردید، دولت آلمان در جنایت جنگی صدام علیه مردم ایران، دخیل است و اگر چه امیدی به رسیدگی دادگاه‌های بین‌المللی به این جنایت جنگی آلمانی‌ها وجود ندارد، اما دیپلمات‌های این کشور هرگاه به ایران پای می‌گذارند باید بدانند که از نظر مردم ایران، محکوم‌اند و حق لفاظی و گرفتن ژست حق به جانب در هیچ زمینه‌ای را ندارند.

چرا مردم آلمان و فرانسه ندانند که دولتهایشان در دوران آن هشت سال چه کردند با ملّت ایران؟
مقام معظم رهبری، چهارم مهرماه سال ۹۷ در مراسم شب خاطره دفاع مقدس، در رابطه با تجهیز و تسلیح رژیم متجاوز صدام توسط دوّل آلمان و فرانسه، فرمودند: خُب سؤال من این است چرا مردم آلمان و فرانسه ندانند که دولتهای‌شان در دوران آن هشت سال چه کردند با ملّتی به نام ملّت ایران؟ چرا ندانند؟ الان نمی‌دانند، و این کوتاهی ما است. الان دنیا این تصویر روشنِ شفّافِ رسوا‌کننده‌یِ نظام سلطه را که ما به وجود آورده‌ایم، در مقابل خودش نمی‌بیند؛ چرا؟ این کوتاهی ما است و ما باید تلاش کنیم در این زمینه.

بیشتر بخوانید:
جنایتکار زیر چتر شیمیایی مدعیان حقوق بشر؛ از «بمب لیزری» فرانسوی تا «گاز خردل» آلمانی

حقوق بشر آمریکایی؛ هنوز بمباران شیمیایی سردشت، حلبچه و ...

انتهای پیام/

هرکس گول بخورد وثوق‌الدوله این دوره می‌شود/از کجا معلوم مذاکرات به نتیجه برسد حرم امام رضا، بقیع نشود؟/اینکه مدام میانجی می‌فرستند برای همین است که ما در برجام باقی بمانیم

اگر آمریکا به ایران حمله کند، اسرائیل گروگان ماست/همه جاده‌ها برای آقای روحانی صاف است/اصلا نفت نفروشیم، چرا فکر می‌کنید مملکت گیر می‌کند؟/چند نفر از بخش خصوصی متخلف را بگیرند و اعدام کنند

آغاز مذاکره با سه گزینه خارجی/دومربی داخلی مدنظر مسئولان پرسپولیس

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۸۸۴۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • حمله طالبان به فاریاب افغانستان با ۱۷ کشته و زخمی
 • تازه ترین گزارش بین‌المللی درباره وضعیت تسلیحات هسته‌ای
 • طالبان درخواست چین مبنی بر آتش بس را رد کرد
 • مشاور امنیت ملی افغانستان به روسیه رفت
 • احتمال دیدار طالبان و نمایندگان دولت افغانستان پس از دور هفتم مذاکرات قطر
 • برقراری آتش‌بس درخواست مقامات چینی از طالبان
 • اذعان «واشنگتن پست» به تردیدها درباره اتهام‌زنی «مبهم» پامپئو علیه ایران
 • هفتمین دور مذاکرات آمریکا و طالبان هفته آینده در دوحه قطر برگزار می‌شود
 • انگلیس باز هم ادعاها علیه ایران را تکرار کرد/حادثه دریای عمان و واکنش نظام بین‌الملل
 • انگلیس باز هم ادعاها علیه ایران را تکرار کرد/اسرائیل در حوادث خلیج فارس کجا قرار دارد؟!
 • نگرانی از تقویت داعش پس از صلح طالبان با آمریکا
 • حمله به نفتکش ها؛ اهداف و ادعاها
 • طالبان: توافق نهایی با آمریکا لازمه مذاکره با دولت افغانستان و برقراری آتش‌بس نیست
 • حجم بالای صادرات تسلیحات آلمان به کشورهای عضو ائتلاف جنگ علیه یمن
 • رایزنی معاون سیاسی رهبر طالبان با مقامات چینی پیش از دور هفتم مذاکرات صلح با آمریکا
 • واشنگتن‌پست: طالبان به نیروهای آمریکایی حمله می‎کند، مایک پمپئو ایران را مقصر می‌داند!
 • هفتمین دور مذاکرات آمریکا و طالبان تا کمتر از 10 روز دیگر آغاز می شود
 • دور هفتم مذاکرات طالبان و آمریکا به‌زودی برگزار می‌شود
 • ما به هیچ وجه تجربه تلخ مذاکره چند سال اخیر با آمریکا را تکرار نخواهیم کرد