فرمانده ارشد نظامیان آمریکایی در افغانستان با اتهام زنی به روسیه مدعی شد که مسکو به بهانه رزمایش مشترک نظامی با تاجیکستان تجهیزات نظامی زیادی را به نزدیکی مرز افغانستان می‌آورد و این تسلیحات پس از قاچاق به افغانستان در اختیار طالبان قرار می‌گیرد. ۰۵ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۳ بین الملل آسیا-اقیانوسیه شبه قاره نظرات

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، ژنرال «جان نیکلسون» فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان در مصاحبه با «بی.

بی.سی» ادعا کرد شاهد «فعالیت‌های بی‌ثبات کننده روس‌ها» در افغانستان بوده است.

نیکلسون گفت سلاح‌های روسی از طریق قاچاق از مرز تاجیکستان به افغانستان وارد می‌شود و سپس در اختیار طالبان قرار می‌گیرد. وی درباره حجم این سلاح‌ها چیزی نگفت.

روسیه پیش از این نیز بارها چنین اتهاماتی را تکذیب کرده است، اما این اتهامات در پی تشدید اختلافات انگلیس و روسیه بار دیگر مطرح شده است.

این ژنرال آمریکایی با اشاره به نگرانی‌های مسکو از افزایش نفوذ داعش در شمال افغانستان نیز گفت این اظهارات توجیه و بهانه روس‌ها است تا به اقدامات طالبان مشروعیت دهند و تا حدی نیز از طالبان حمایت کنند.

نیکلسون با بیان اینکه روسیه اخیرا چندین رزمایش مشترک با تاجیکستان را در مرز افغانستان برگزار کرده است، مدعی شد روس‌ها در تمرینات مشترک برای مبارزه با تروریسم تجهیزات زیادی را با خود می‌آورند و هنگام بازگشت همه این تجهیزات را با خود نمی‌برند و تسلیحات باقی مانده سپس به داخل افغانستان قاچاق شده و به دست طالبان می‌رسد.

سفارت روسیه در کابل نیز با انتشار بیانیه‌ای، اتهامات این ژنرال آمریکایی را بی اساس توصیف کرد.

در بیانیه سفارت روسیه آمده است که مقامات آمریکایی همواره به خود اجازه می‌دهند تا به صورت علنی اظهاراتی بی‌اساس را مطرح کنند و برای چنین اتهامات جدی باید اسناد قانع کننده‌ای وجود داشته باشد.

انتهای پیام/.

ما را در فیسبوک، توییتر و تلگرام دنبال کنید.

R36461/P36461/S8,87,91/CT10

منبع: تسنیم

خبر بعدی:

رتبه نخست آمریکا در تجارت تسلیحات در جهان

راشاتودی گزارش داد بر اساس گزارش موسسه تحقیقات صلح استکهلم، کارخانه‌های تسلیحاتی آمریکا بر تجارت تسلیحات در جهان تسلط پیدا کرده‌اند.

به گزارش گروه اجتماعی قدس آنلاین، پایگاه اینترنتی راشاتودی در گزارشی به تسلط کارخانه‌های تسلیحاتی آمریکا بر تجارت تسلیحات در جهان پرداخت.

در این گزارش آمده است: گزارش اخیر موسسه تحقیقات صلح استکهلم نشان داد فروش تسلیحات و ارائه خدمات نظامی در جهان از سوی کارخانه‌های مهم و بزرگ ساخت تسلیحات در سال ۲۰۱۷ در مجموع به سیصد و نود و هشت میلیارد و دویست میلیون دلار رسید که طی پانزده سال گذشته رشدی چهل و چهار درصدی را نشان می‌دهد.

در اینجا به بررسی فعالیت‌های ده شرکت بزرگ ارائه‌کننده تسلیحات می‌پردازیم که در گزارش موسسه تحقیقات صلح استکهلم به آن‌ها اشاره شده است:

۱- لاکهید مارتین:
گفته می‌شود این شرکت آمریکایی در سال ۲۰۱۷ تسلیحاتی به ارزش چهل و چهار میلیارد و نهصد میلیون دلار فروخت که این رقم در مقایسه با سال قبل از آن هشت ممیز سه درصد رشد نشان می‌دهد. این شرکت همچنان رتبه اول فروش تسلیحات در جهان را داراست. لاکهید مارتین سامانه‌های تسلیحاتی مختلفی تولید می‌کند، از کشتی‌های جنگی گرفته تا موشک‌های مافوق صوت و جت‌های جنگنده. این شرکت جت‌های جنگنده اف-۳۵ را تولید می‌کند که گران‌ترین سامانه تسلیحاتی برای پنتاگون محسوب می‌شود.

۲- بوئینگ:
این غول بزرگ هوا و فضا در آمریکا در سال ۲۰۱۷ تسلیحاتی به ارزش بیست و شش میلیارد و نهصد میلیون دلار فروخت که این رقم از اختلاف هجده میلیارد دلاری بین لاکهید مارتین و بوئینگ حکایت دارد. بر اساس گزارش موسسه تحقیقات صلح استکهلم، "کاهش میزان فروش از سوی شرکت بوئینگ تا حدودی به تأخیرها در تحویل هواپیمای KC-۴۶ و همچنین تحویل هواپیمای باری C-۱۷ نسبت داده می‌شود."

فروش تسلیحات بیست و نه درصد از مجموع فروش این شرکت تولیدکننده هواپیما را در سال ۲۰۱۷ تشکیل می‌دهد. سال گذشته، بوئینگ توانست طیفی گسترده از قراردادها را با دولت آمریکا امضا کند. این شرکت بیش از بیست قرارداد به ارزش کلی سیزده میلیارد و هفتصد میلیون دلار تنها در ماه سپتامبر امضا کرد.

۳- ریتون:
گفته می‌شود این شرکت آمریکایی تولیدکننده تسلیحات بزرگترین تولیدکننده موشک‌های هدایت شونده و سامانه‌های دفاع موشکی در جهان محسوب می‌شود. در سال ۲۰۱۷، شرکت ریتون شاهد افزایش فروش دو درصدی در مقایسه با سال ۲۰۱۶ بود. گفته می‌شود این شرکت در پی فروش تسلیحات درآمدی بیست و سه میلیارد و نهصد میلیون دلاری داشته است. تولیدات این شرکت شامل سامانه‌های موشکی پاتریوت می‌شود که گفته می‌شود سنگ بنای دفاع موشکی بالستیک اروپاست. از سامانه پاتریوت ریتون در ۹ کشور در خارج از اروپا استفاده می‌شود.

۴- بی اِی‌ای سیستمز BAE Systems:
این شرکت انگلیسی تولیدکننده تسلیحات، طی سال ۲۰۱۷ تسلیحاتی به ارزش بیست و دو میلیارد و نهصد میلیون دلار فروخت که نشان دهنده افزایش سه ممیز سه درصدی در مقایسه با سال قبل از آن است. انگلیس در سال ۲۰۱۷ همچنان بزرگترین تولیدکننده تسلیحات در این منطقه بود و مجموع فروش تسلیحات آن بالغ بر سی و پنج میلیارد و هفتصد میلیون دلار می‌شود.

۵- نورثروپ گرومن Northrop Grumman:
این شرکت آمریکایی تولیدکننده تسلیحات در سال ۲۰۱۷ تسلیحاتی به ارزش بیست و دو میلیارد و چهارصد میلیون دلار فروخت که نشان دهنده افزایش دو ممیز چهار درصدی در مقایسه با سال قبل از آن است. این شرکت تولیدکننده فناوری هوایی و دفاعی شرکت تولیدکننده راکت به نام اوربیتال‌ای تی کا را با هدف گسترش فعالیت‌های تجاری خود در بازار هوا و فضا خریداری کرد.

۶- جنرال داینمیکس General Dynamics:
این شرکت دفاعی مستقر در ویرجینیا در سال ۲۰۱۷ تسلیحاتی به ارزش نوزده میلیارد و پانصد میلیون دلار فروخت که در مقایسه با سال قبل از آن کاهش نشان می‌دهد. در سال ۲۰۱۶، این شرکت تسلیحاتی به ارزش نوزده میلیارد و ششصد میلیون دلار فروخته بود. طی چهل سال گذشته تقریبا در همه عملیات نظامی مهم آمریکا از تانک ام وان آبرامز استفاده شده است.

۷- گروه ایرباس:
ایرباس به عنوان دومین پیمانکار بزرگ دفاعی در اروپا در سال ۲۰۱۷ تسلیحاتی به ارزش یازده میلیارد و سیصد میلیون دلار فروخت. فروش تسلیحات منبع اصلی کسب درآمد این شرکت اروپایی محسوب نمی‌شود و تنها پانزده درصد از درآمد هفتاد و پنج میلیارد دلاری این شرکت را تشکیل می‌دهد. بیشتر کسب و کار تجاری این شرکت بر روی هواپیماهای تجاری و بخش‌های هوا و فضاست. جنگنده یوروفایتر تایفون -که نتیجه همکاری انگلیس، آلمان، ایتالیا و اسپانیاست- مهمترین تولید نظامی ایرباس محسوب می‌شود.

۸- تالس Thales:
در سال ۲۰۱۷، این شرکت دفاعی فرانسوی فروشی بالغ بر ۹ میلیارد دلار داشت که حدود نیمی از مجموع درآمد این شرکت را در سال ۲۰۱۷ تشکیل می‌دهد. این شرکت توانست در مقایسه با سال قبل از آن، میزان فروش تسلیحات خود را حدود هفت درصد افزایش دهد. تالس محصولات دفاعی مختلفی تولید می‌کند از خودروهای زرهی گرفته تا دفاع موشکی و تجهیزات ناوبری.

۹- لئوناردو:
این شرکت تسلیحاتی ایتالیایی در سال ۲۰۱۷ در پی فروش تسلیحات درآمدی بالغ بر هشت میلیارد و نهصد میلیون دلار داشت که شصت و هشت درصد از مجموع درآمد این شرکت را تشکیل می‌دهد. لئوناردو بالگرد، موشک و هواپیماهای بدون سرنشین و همچنین تجهیزاتی برای برنامه‌های فضایی غیرنظامی تولید می‌کند.

۱۰- آلماز آنتی Almaz-Antey:
این شرکت روس تولیدکننده تسلیحات در سال ۲۰۱۷ فروشی معادل هشت میلیارد و ششصد میلیون دلار داشت که نشان دهنده افزایش هفده درصدی فروش تسلیحات از سوی این شرکت است. سامانه اس چهارصد مهمترین تولید تسلیحاتی این شرکت محسوب می‌شود، که توانسته است نظر ده‌ها خریدار تجهیزات نظامی خارجی را طی پنج سال گذشته جلب کند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

انتهای پیام/

ایران بین دو چهره؛ لبخند "احمدی‌نژاد" در برابر نگرانی "ظریف" و "شمخانی"

تعرض چندین پسر به ۲ دختر جوان در تبریز+فیلم و عکس

مداحی میرم اربعین با تو هم قدم ، حرم پسر یاد مادرم با نوای محمد حسین حدادیان+فیلم

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۸۸۴۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • دولت فرومانده بازی آمریکا و مذاکره با طالبان
 • استقبال روسیه از آغاز دوباره مذاکرات صلح آمریکا با طالبان
 • نشست لهستان یا عقبه ناتوی عربی؟/ پرداخت‌های برتُن وودزی چیست؟
 • رفت و آمدهای مشکوک شیوخ خلیج فارس در شمال سوریه
 • راهکار مخالفان FATF چیست؟ / ردپای طالبان در انتخابات افغانستان
 • حمله هدفمند طالبان به پایگاه وردک افغانستان
 • مقامات افغان: قربانیان حمله طالبان اعضای سرویس اطلاعاتی افغانستان بودند
 • علت رفت و آمد‌های مشکوک شیوخ خلیج فارس در شمال سوریه چیست؟
 • رفت و آمدهای مشکوک شیوخ خلیج فارس در شمال سوریه/ سعودی‌ها انتقام رسوایی «خاشقجی» را از اردوغان خواهند گرفت؟
 • پس از صلح، افغانستان نیازی به حضور نظامی آمریکا ندارد
 • آیا ترامپ به شکست خود در افغانستان پس حمله مرگبار طالبان اذعان می کند؟
 • افزایش شمار کشته شدگان حمله طالبان به پایگاه نظامی در کابل به ۱۲۶ نفر
 • مقایسه قدرت نظامی ایران و اسرائیل/سفر معاون وزیر خارجه لهستان به تهران با موضوع نشست ضد ایرانی در ورشو/ آغاز گفتگوهای آمریکا و طالبان در قطر/ رد کردن دعوت به نشست ضدایرانی لهستان از سوی روسیه
 • افزایش شمار کشته شدگان حمله طالبان به پایگاه نظامی در غرب کابل/ دست‌کم ۱۲۶ نیروی امنیتی افغانستانی در این حمله کشته شدند
 • میوه شانگ‌های برای ما کال است/عملکرد دستگاه دیپلماسی در چهل سالگی انقلاب را با عینک نقد بررسی کنیم/ طالبان در فضای سیاسی افغانستان جای رشد دارد
 • میوه شانگ‌های برای ما کال است/عملکرد چهل ساله دستگاه دیپلماسی را نقادانه بررسی کنیم/ طالبان در فضای سیاسی افغانستان جای رشد دارد/ ایران و هند مراودات فضایی و نظامی دارند
 • عملکرد چهل ساله دستگاه دیپلماسی را با عینک نقد بررسی کنیم/ طالبان در فضای سیاسی افغانستان جای رشد دارد/میوه شانگ‌های برای ما کال است/ مراودات ایران و هند در حوزه فضایی و نظامی دنبال می‌شود
 • عملکرد دستگاه دیپلماسی در چهل سالگی انقلاب را با عینک نقد بررسی کنیم/ طالبان در فضای سیاسی افغانستان جای رشد دارد/میوه شانگ‌های برای ما کال است/ مراودات تهران_ دهلی نو در حوزه فضایی و نظامی دنبال می‌شود
 • کشته‌ شدن ۱۰۰ نیروی امنیتی افغانستان در حمله طالبان