مریم مهدوی کنی اولین فرزند مرحوم آیت‌الله حاج شیخ محمدرضا مهدوی کنی و شاهد بسیاری از فعالیت‌های سیاسی و دستگیری پدر بود.

به گزارش قدس آنلاین، مریم مهدوی کنی اولین فرزند مرحوم آیت‌الله حاج شیخ محمدرضا مهدوی کنی و شاهد بسیاری از فعالیت‌های سیاسی پدر بوده است. او به دلیل این انتساب، از فراز و فرودهای رویدادهای انقلاب خاطراتی فراوان دارد که شمه‌ای از آن در گفت‌وشنود پیش روی آمده است. امید آنکه علاقه‌مندان را مقبول افتد.

*با تشکر از سرکار عالی به لحاظ شرکت در این گفت‌وگو، شاید مناسب باشد که از این نقطه شروع کنیم که قدیمی‌ترین خاطره‌ای که از فعالیتهای سیاسی پدر به یاد دارید، کدام است؟

اولین دستگیری و زندان پدر، در دوره‌ای بود که من به سنی رسیده بودم که تقریبا مسائل سیاسی را متوجه می‌شدم. به یاد دارم یکی از دوستان پدر نزد دایی من آمده و گفته بود: «من پشت فرمان نشسته بودم و حاج‌آقا کنار دست من نشسته بودند که ماشینی دستور داد بزن کنار و بعد هم گفت: دنبال من بیا». آن فرد می‌گفت که: «ما را به یکی از خیابانهای فرعی بردند و ‌گفتند: ایشان بیاید پایین و شما برو!». در همان‌جا ایشان را دستگیر کرده بودند و دوست دایی من آمده بود که خبر بدهد.

آن روز ما در منزل خاله‌مان مهمان بودیم که دایی‌ام آمدند و این را گفتند. این اولین بار بود که من چنین مسئله‌ای را می‌شنیدم و خیلی برایم سنگین بود. اصلاً نمی‌توانستم باور کنم. تصور اینکه: حالا که پدر را به زندان ببرند، چه می‌شود؟ آیا برمی‌گردند؟ برنمی‌گردند؟ خیلی وحشتناک بود.

البته ایشان قبلاً در سال ۴۲ هم دستگیر شده بودند، ولی من بچه بودم و از آن موقع خاطره‌ای ندارم.

در این فاصله هشت نه سالی که گذشته بود، به آن صورت دستگیر نشده بودند. حاج‌آقا مرتباً به مراکز ساواک احضار می‌شدند و مثلاً از ساواک به ایشان پیغام می‌فرستادند که: به فلان پلاک در فلان خیابان بیایید، ولی پدر خودشان می‌دانستند که آنجا مرکز ساواک است، هرچند ظاهر ساختمان مثل یک خانه بود! ساواک مرتباً سعی می‌کرد ایشان را بترسانند که حرف نزنند. در آن مراکز سؤالاتی می‌پرسیدند و بعد ایشان را آزاد می‌کردند.

* این دستگیری چقدر به طول انجامید؟

خیلی طول نکشید. در حد بازجویی‌های ابتدایی بود و شاید یک هفته ده روز طول کشید.

* حملات نیروهای ساواک به منزلتان چه برای دستگیری حاج‌آقا چه برای تفتیش، به چه شکل بود؟ از این‌گونه ماجراها چه خاطراتی دارید؟

دو بار را یادم هست که به خانه ما حمله کردند. یک بار من و خواهر و برادرم در خانه تنها بودیم و من فرزند بزرگ‌تر بودم که آن روزها سیزده چهارده سال داشتم و آنها کوچک‌تر بودند. مأموران ساواک در زدند و گفتند: بیا دم در! وقتی من رفتم، پایشان را لای در گذاشتند که در بسته نشود! ریختند در خانه و شروع کردند به گشتن. یک سری اعلامیه و اطلاعیه و نوار هم روی میز بود. نوارهای سخنرانی علیه شاه، که در آن دوره خیلی مسئله بود.

آنها را برداشتند و تمام کمدها را گشتند و همه کشوها را بیرون ریختند. مدت طولانی‌ای در خانه بودند تا مادرم آمدند.

ایشان اطلاع نداشت و یکمرتبه وارد پارکینگ خانه شده و متوجه شده بودند که افرادی در خانه هستند. آنها ماشین‌هایشان را داخل پارکینگ آورده بودند که از بیرون کسی متوجه حضورشان نشود.

البته بعضی از دوستان پدرم که نمی‌دانستند ایشان در خانه هستند یا نیستند، برای ملاقات با ایشان آمده بودند، از آدم‌هایی که رفت و آمد می‌کردند، متوجه شده بودند که مأمور در خانه هست و به پدرم ــ که در مسجد بودند ــ خبر داده بودند که: به نظر ما مأموران ساواک در خانه شما بودند و شما فرار کن و به خانه نروید! از آن طرف هم ما در خانه تنها بودیم و مخصوصاً خواهر کوچکم خیلی ترسیده بود، چون تا آن موقع آدم اسلحه به دست ندیده بودیم و حتی دیدن یک تفنگ معمولی هم برایمان وحشتناک بود و آنها با خودشان تفنگ و بی‌سیم داشتند.

برادرم یک کمی با آنها جر و بحث می‌کرد که: حق ندارید کمدهای خصوصی ما را بگردید! البته با ما برخوردهای تندی نکردند. در یکی از کمدها قفل بود و مادرم کلیدش را قایم کرده بودند، که در آن وسایل شخصی خودشان مثل آلبوم‌ها و عکس‌ها و نوشته‌هایشان بود.

آن‌ها صبر کردند تا مادرم آمدند و گفتند: در کمد را باز کنید و بعد هم مطمئن شدند که چیزی نیست.

اطلاعیه‌ها و نوارها را به عنوان مدرک ضبط کردند و ماندند تا پدرم به منزل برگردند.

همان‌طور که عرض کردم، از آن طرف به پدرم اطلاع داده بودند که: اینها در خانه هستند و شما نیایید. ایشان می‌گفتند: «هر چه فکر کردم در حالی که زن و بچه ام در دست اینها هستند، فرار کنم، دیدم اصلاً نمی‌توانم. همه به من می‌گفتند: به خانه نرو و فرار کن، ولی من دیدم نمی‌توانم». مأموران ساواک تعدادشان زیاد بود و با چند ماشین آمده بودند. مادرم هم جوان بودند و سنی نداشتند. به هر حال پدرم آمدند منزل، در حالی که می‌توانستند فرار کنند. مأموران هم ایشان را دستگیر کردند و بردند.

*نوبت بعد در چه مقطعی شاهد این اتفاق بودید، لطفا این ماجرا را هم برای ثبت در تاریخ نقل کنید؟

دفعه دیگر نزدیک انقلاب و زمان حکومت نظامی بود. شب حدود ساعت ۱۱ بود که من دیدم از داخل کوچه صدا می‌آید، در حالی که وقتی که حکومت نظامی می‌شد، در کوچه‌ها و خیابانها خبری نبود. پرده را عقب زدم و دیدم ماشینهای نظامی ایستاده‌اند و کوماندوها ریختند پایین! چراغهای پروژکتورشان هم به طرف خانه ما بود و حالت وحشتناکی درست کرده بودند.

در را زدند و آمدند داخل خانه. در مسیر راه‌پله، کوماندوها با کلاه و لباس نظامی ایستاده بودند. این دفعه دیگر مأموران ساواک نبودند که لباسهای معمولی داشتند، بلکه با لباس نظامی و اسلحه‌های بزرگ در طول راه‌پله‌ها صف کشیدند تا پدرم را ببرند.

شب بود و خواهر و برادرم خوابشان برده بود. درِ خانه ما طوری بود که اگر بسته می‌شد، از آن طرف دستگیره نداشت که در باز شود. من و مادرم و پدرم از در که بیرون آمدیم، در پشت سر ما بسته شد و بچه‌ها در آن طرف در ماندند و ما این طرف ماندیم و هر چه به در می‌کوبیدیم و زنگ می‌زدیم، این دو تا بچه تکان نخوردند! کلید هم از آن طرف به در مانده بود.

صبح هم که بیدار شدند گفتند: ما اصلاً نفهمیدیم که از این خبرها بود! کوچک بودند، ولی ما هم خیلی زنگ و در زدیم. یادم هست که پدرم به یکی از آنها گفتند: «اسلحه‌ات را بده شیشه را بشکنم و در را از آن طرف باز کنم». طرف گفت: «من نظامی هستم. اسلحه را بدهم به شما؟ خب خودم می‌زنم شیشه را می‌شکنم. شیشه را شکست و در را باز کردیم. اصرار پدرم به این دلیل بود که ما بیرون در مانده بودیم، وگرنه پدرم را که می‌توانستند ببرند.

هوا هم سرد بود. ضمن اینکه ایشان هم لباس خانه تنشان بود و می‌گفتند: «من با این لباس نمی‌آیم». به هر حال رفتیم داخل خانه و ایشان لباسهایشان را پوشیدند و ایشان را بردند.

تصورش را بکنید ساعت ۱۱ شب، یک عده نظامی داخل خانه بریزند. خیلی وحشتناک بود. یادم هست که وقتی آنها رفتند، مادرم به دوستان پدرم زنگ زدند که ایشان را شبانه بردند.

آن روزها به قدری اوضاع آشفته و درهم‌ برهم بود که اگر همان‌جا هم سر ایشان را زیر آب می‌کردند کسی نمی‌فهمید. قبلاً اگر پاسخگو بودند، در دوره حکومت نظامی و نزدیکی‌های انقلاب دیگر کسی هم پاسخگو نبود. ولی خدا که بخواهد کسی را نگه دارد، او را حفظ می‌کند و ایشان را هم نگه داشت.

* منزلتان کجا واقع شده بود؟

خانه خیابان سرباز بود. ما از سال ۵۰ به بعد به خانه خیابان سرباز رفتیم.

* دستگیری  بار اول و دوم چقدر طول کشید؟

بار اول و دوم حدود یک هفته ـ ده روز بود. دستگیری در دوره حکومت نظامی هم یک روز بیشتر نبود، چون انقلاب داشت پیروز می‌شد. فکر می‌کنم دی‌ماه ۵۷ بود که کوماندوها در خانه ما ریختند و روزنامه‌ها هم عکس و خبرش را چاپ کردند. فضا فضایی نبود که بتوانند مقاومت کنند، ولی آن حالتهای حمله و رعبی که در آدم ایجاد می‌کرد، اثرش را می‌گذاشت. حالا می‌خواست یک روز باشد یا یک سال!

* علت حمله به منزلتان و دستگیری پدر در دوره حکومت نظامی چه بود؟ درباره ایشان اسنادی یافته بودند؟

نه، اصلا خانه را نگشتند! در آن دوره کاملاً مشخص بود که چه کسانی عضو شورای انقلاب هستند و هدایت مردم را بر عهده و با امام ارتباط دارند. دیگر ماجرا خیلی واضح شده بود و همه می‌دانستند به واسطه اینها ست که دارد کارها انجام می‌شود.

بیشتر از یک ماه به پیروزی انقلاب نمانده بود و فضا فضائی بود که همه در جریان وقایع سیاسی بودند. اوضاع رژیم خیلی به‌هم ریخته بود. فقط می‌خواستند  رعب و وحشت ایجاد کنند. چون مهار کار از دستشان در رفته بود.

* رفتار پدر در لحظه‌ای که دستگیرشان می‌کردند، چطور بود؟ چه ویژگی‌ای از ایشان در آن لحظات به خاطرتان مانده است؟

ایشان نسبت به خانواده خیلی حساس بودند و حاضر بودند به خودشان همه جور فشاری بیاید، ولی به ما منتقل نشود. اگر چه که پیامدهای کارهای ایشان، خود به خود به ما منتقل می‌شد.

با اینکه ایشان نمی‌خواست به ما فشاری وارد شود، ولی به طور طبیعی هر بار که ایشان را می‌گرفتند و یا به زندان می‌رفتند، ما احتمال همه چیز را می‌دادیم و همیشه در حالت اضطراب و نگرانی بودیم. به قول مادرم تا پیش از فوتشان، همواره و هر بار به دلیلی در حال نگرانی بودیم.

چه قبل از انقلاب از ترس دستگیری و زندان و تبعید و چه بعد از انقلاب از ترس اینکه ترور نشوند. به خصوص در سالهایی که بمب‌گذاریها و ترورها گسترده بودند، همیشه این حالت اضطراب در ما بود، هر چند ایشان قلباً نمی‌خواستند که ما در چنین وضعیتی باشیم.

پدر خیلی سعی می‌کردند که مسائل اضطراب‌آور به خانه منتقل نشود. با این حال و به شکل ناخودآگاه، بعضی از مسائل به خانه منتقل می‌شد.  ما از حرکات ایشان متوجه می‌شدیم که وضعیت خاص و خطرناکی به وجود آمده است و مثلا کسی که به خانه‌مان آمده، یک فرد عادی نیست.

مثلا و همان‌طور که عرض کردم آن شب که نظامیها به خانه ما ریختند، بیشتر از آنکه نگران خودشان باشند، نگران ما بودند و می‌گفتند: باید این درها باز بشوند، یا آن روزی که ما در خانه تنها بودیم، باز نگران ما بودند. می‌توانستند فرار کنند و بروند، ولی به خاطر اینکه ما صدمه ببینیم، به خانه آمدند. آن مأمورها به ما کاری نداشتند، ولی از بس فضا سنگین بود، قابل تصور هست که برای شخصی که زن و بچه‌اش دست آنها گرفتارند، چه افکار و نگرانیهایی مطرح است. خاطرم هست گاهی برادرم با اینکه خیلی کوچک بود، با آنها بحث و مشاجره می‌کرد.

* چه خاطره‌ای از روز ورود حضرت امام ویا وقایع منتهی به آن به یاد دارید؟

خاطرم هست روزی که قرار بود امام برگردند و فرودگاهها را بستند و بختیار نگذاشت که امام به ایران بیایند، مردم به طرف فرودگاه حمله کردند که فرودگاه را آزاد کنند! آن روز حکومت نظامی بود.

نظامی‌ها در همه جا مستقر بودند و در فرودگاه هم بیشتر از همه جا بودند. از پاریس به پدرم خبر دادند که: «شما بروید و یک جوری جمعیت را برگردانید، مردم دارند به طرف فرودگاه حرکت می‌کنند و نظامی‌ها اگر حمله کنند، احتمال کشته شدن مردم زیاد است».

پدرم به یکی از دوستانشان که در هواپیمایی کار می‌کردند، زنگ زدند و یک مینی‌بوس شرکت هواپیمایی را آوردند و خانواده و چند تا از دوستانشان را جمع کردند که وضعیت حرکتشان، شکل عادی‌تری پیدا کند.

من و مادرم و خواهرم و دخترخاله‌ام بودیم. بعضی از آقایان با خواهرها و همسرهایشان بودند. من آقای ربانی‌شیرازی و آقای ربانی‌املشی را آنجا در آن مینی‌بوس به یاد می‌آورم. شهید دکتر آیت و چند تن از جوانانی را که بعدها در انقلاب خیلی فداکاری کردند، را هم در آن مینی‌بوس یادم هست.

بنده خدا آقای آیت آن روز خیلی هم کتک خورد! قرار شد بلندگویی را هم برای موقعی که به جمعیت رسیدیم، بالای مینی‌بوس نصب کنند. به طرف میدان شهیاد (آزادی) رفتیم و پدر از بلندگو اعلام کردند که: مردم برگردید، ولی مردم می‌گفتند: که باید برویم و فرودگاه را آزاد کنیم! آقای ربانی‌شیرازی و آقای ربانی‌املشی و پدرم رفتند و بالای مینی‌بوس ایستادند و پدرم گفتند: «که من پیشنماز مسجد جلیلی و نماینده امام هستم و با اجازه امام آمده‌ام که به شما بگویم که به طرف فرودگاه نروید».

جمعیت به قدری زیاد بود که به مینی‌بوس فشارمی‌آوردند و مینی‌بوس داشت به یک طرف دمر می‌شد! ما هم داخل مینی‌بوس بودیم.

مردم فریاد می‌زدند و مینی‌بوس را هل می‌دادند که به سمت فرودگاه برود و پدرم از بلندگو اعلام می‌کردند که به طرف فرودگاه نروند. بالأخره موفق شدند مینی‌بوس را برگردانند و مردم هم دنبال مینی‌بوس آمدند. یادم هست که نزدیکی‌های مسجد صاحب‌الزمان، سر بهبودی، پدرم پیاده شدند و در کنار مسجد برای مردم سخنرانی کردند.

پدرم داشتند صحبت می‌کردند که یکمرتبه خبرآوردند که جلوی دانشگاه عده‌ای را کشته‌اند! بعضیها هم که دستهایشان را در خون زده بودند، آمدند و پنجه‌های خونیشان را به مردم نشان دادند و مردم دوباره تحریک شدند.

یادم هست که پدرم سعی کردند جلوی مردم را بگیرند که کشتار بیشتری نشود. به هر حال مردم به سمت فرودگاه نرفتند، ولی شعارهای تند می‌دادند و عده‌ای هم خونین و مالین می‌آمدند.

جمعیت تا نزدیکی‌های میدان انقلاب هم آمدند، ولی صدای تیراندازی شدید می‌آمد و پدرم گفتند: بهتر است مردم را پراکنده کنیم. بالأخره هم توانستند تا حد زیادی از تجمع میدان آزادی کم کنند و مردم به تدریج در کوچه‌ها و خیابانهای اطراف پراکنده شدند. فکر می‌کنم نزدیک پیچ شمیران بود که نظامیها جلوی ماشین را گرفتند که: با این ماشین کجا رفتید و چه کردید؟ همان‌طور که عرض کردم در آن مینی بوس، یک عده روحانی و یک عده جوان بودند.

یادم هست یکی از جوان‌ها آقای حمید نقاشیان بود که در اوایل ورود امام، همیشه در کنار بودند. ایشان اسلحه داشت و یادم هست که سریع پرید و اسلحه‌اش را زیر صندلی خانمها پنهان کرد که ماموران اسلحه را نبینند و خودش را کنار کشید، ولی آقای آیت را که روی صندلی جلوی در نشسته بود، پایین کشیدند و با قنداقهای تفنگ توی سروسینه ایشان زدند و ایشان را خونین و مالین کردند! بعد داخل ماشین آمدند و به پدرم گفتند: با ماشین دولتی راه افتاده‌اید و شعار می‌دهید؟ کجا بوده‌اید؟ بعد هم بلندگو را له کرد و اسلحه را جلوی پدرم کوبید و گفت: «اگر به خاطر سید بودنت نبود، می‌زدم داغونت می‌کردم!» عمامه سفید پدرم را می‌دید و می‌گفت: سید!

*یعنی تا این حد از تفاوت شیخ و سید بی‌اطلاع بودند؟

بله، فکر می‌کردند هر کسی که روحانی است، لابد سید است! به پدرم در حد همین حرف، تندی کردند، ولی تعرضی نکردند. چون به انقلاب هم نزدیک شده بودیم، فضا طوری بود که می‌ترسیدند. به قول خودشان، احترام سیدی پدرم را هم نگه داشتند!

* برخوردشان با آقایان ربانی‌شیرازی و ربانی‌املشی چطور بود؟

متوجه شده بودند که دست‌اندرکار اصلی، پدرم هستند. فکر می‌کنم میکروفون هم هنوز دستشان بود. خودشان هم می‌دانستند که دیگر کار تمام است. فقط زدند و تمام شیشه‌های ماشین را شکستند. ما هم داخل ماشین بودیم. خواهرم کوچک بود و دائماً داشت از ترس جیغ می‌زد! بدنه مینی‌بوس را آن قدر کوبیدند که له شده بود! به ما کاری نداشتند. بعد هم آمدند و ما را جلوی منزل پیاده کردند و بعد هم پدرم رفتند. احتمالاً شورای انقلاب جلسه داشتند.

* با توجه به اینکه آیت‌الله مهدوی کنی بیشتر از بسیاری در جریان امور مبارزه بودند، چه نظری در باره پیروزی انقلاب داشتند؟

با اینکه برنامه‌ریزی‌ها شده و امام هم در ایران بودند، با این همه تا شب ۲۲ بهمن، ایشان هم باورشان نمی‌شد که پیروزی به این زودی اتفاق بیفتد! از طرفی چون در فاصله دو سه ماه آخر رژیم، مأموران پدرم را دو یا سه دفعه دستگیر کرده بودند، شب آخر دوستانشان به ایشان گفتند: به منزل نروید. این ماجرا همزمان بود با حمله  به نیروی‌هوایی و از طرفی منزل ما هم در خیابان سرباز در کنار خیابان عشرت‌آباد بود.

چون در آنجا درگیری خطرناکی بود، احتمال اینکه در آن شلوغی‌ها مأموران کسی را بگیرند و با خود ببرند، زیاد بود. درگیری‌های شبانه شروع شده بود.

البته بحث حکومت نظامی و این حرفها در آن شب‌ها معنا نداشت، چون شهر خیلی شلوغ بود. قرار شد ما هم آن شب به منزل خاله‌ام برویم. پدرم مستقیم به منزل خاله‌ام رفته بودند و پسرخاله‌ام دنبال ما آمد که ما را هم ببرد.

ما از هر خیابانی که می‌خواستیم برویم، شلوغ و همه در حال تیراندازی بود. مخصوصاً درپادگان عشرت‌آباد، درگیری شدیدی بود. از عشرت‌آباد تا دروازه‌شمیران راهی نبود، ولی پسرخاله ام چون مجبور بود مسیرهای امن‌تری را پیدا کند، ما را دور شهر گرداند تا بتواند به خانه خاله‌ام برساند.

آن شب آن قدر صدای تیراندازی می‌آمد که ما گفتیم: صبح که بلند شویم، شهر کن‌فیکون شده است! یادم هست که آن شب عمه‌ام هم به منزلمان رفته بودند که به ما سر بزنند و چون دیده بودند ما نیستیم، به منزل خاله‌ام آمده بودند. خلاصه همگی در آنجا جمع بودیم و می‌گفتیم: اگر اتفاقی بیفتد همگی با هم می‌رویم. آن شب تا صبح کسی نخوابید و همه نگران نشسته بودیم که صبح چه می‌شود. صبح زود پدرم رفتند و بعد خبر پیروزی انقلاب را به ما رساندند.

منبع: خبرگزاری فارس

منبع: قدس آنلاین

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

قم از زائران نیمه شعبان پذیرایی می کند/اجتماع بزرگ جوانان مهدوی از سراسر کشور در قم برگزار می شود

به گزارشگروه استان های باشگاه خبرنگاران جوانازقم؛یونس عالی پور معاون هماهنگی امور زائران استانداری قم با اشاره به اقدام‌های گسترده‌ای در راستای پذیرایی از زائران گفت:با امکاناتی در حد یک استان میزبان جمعیت میلیونی زائران از سراسر کشور در نیمه شعبان هستیم.

وی افزود:در این رابطه ایجاد بیش از ۱۳۰ موکب و ایستگاه پذیرایی در مسیر‌های عبوری زائران بویژه بلوار حرم تا حرم و مسجد مقدس جمکران بخشی از فعالیت‌های مردم می‌باشد که به صورت خودجوش آماده اند تا بیش از پیش به زائران خدمات رسانی کنند.

وی با بیان این که موکب‌های بسیاری از استان‌های گوناگون برای استقرار در مسجد مقدس جمکران در ایام نیمه شعبان اعلام آمادگی کرده اند،عنوان کرد: در بخش فرهنگی نیز کمیته فرهنگی ستاد تسهیلات زائران و خدمات سفر استان برنامه ریزی‌های ویژه‌ای دارد و اقدام‌هایی در این زمینه در حرم مطهر حضرت معصومه (س)، بقاع متبرک امامزادگان و مسجد مقدس جمکران انجام می‌شود.

عالی پور بیان کرد: بر اساس پیش بینی‌ها و طبق سال‌های گذشته، در این ایام حدود سه میلیون زائر وارد شهر مقدس قم می‌شود و حدود ۶۰۰ هزار تَن در صحن اصلی مسجد مقدس جمکران امکان حضور دارند.

مرتضی حیدری فرماندار قم  افزود: ۵۰ هزار نیروی امدادی، خدماتی، انتظامی و ستادی در برگزاری هرچه باشکوه‌تر جشن‌های نیمه شعبان در قم به ویژه مسجد مقدس جمکران مشارکت دارند.

حیدری با تاکید بر اینکه تمام ظرفیت‌های استان برای میزبانی مناسب از زائران مسجد جمکران و برگزاری جشن‌های نیمه شعبان بسیج شده است،تصریح کرد: ستاد تسهیلات زائران قم با ایجاد هشت کمیته از ماه‌های قبل برنامه ریزی لازم را بر اساس تجربه سال‌های گذشته پیش بینی کرده است.

فرماندار قم ادامه داد: علاوه بر مسجد جمکران، ویژه برنامه‌هایی در مسجد امام حسن عسکری (ع)، حرم حضرت معصومه (س) و مصلای قدس در روز نیمه شعبان توسط کمیته فرهنگی و اطلاع رسانی ستاد تسهیلات زائران قم برنامه ریزی شده است.

وی جشن‌های نیمه شعبان در مسجد مقدس جمکران را بسیار باشکوه و بزرگ دانست و ادامه داد: در این جشن عظیم، میهمانان و شخصیت‌هایی از کشور‌های مختلف دنیا حضور خواهند داشت که میزبانی از زائران مهدوی افتخار بزرگ قم است.

حیدری با اشاره به ایجاد بیش از ۱۳۰ موکب و ایستگاه صلواتی در سطح شهر قم به ویژه بلوار پیامبر اعظم (ص) و اطراف مسجد جمکران بیان کرد: این ایستگاه‌های صلواتی علاوه بر توزیع شربت، غذا و پذیرایی از زائران، درحوزه‌های مختلفی از جمله فلسفه ظهور، مسائل فرهنگی، رونق تولید، بهداشت و درمان و محیط زیست به صورت تخصصی برنامه‌هایی را در این ایام اجرا می‌کنند.

فرماندار قم گفت: اورژانس، هلال احمر، آتش نشانی و تمام بیمارستان‌ها و مراکز درمانی استان به حالت آماده باش قرار گرفته و تیم‌های ثابت و سیار امدادی در اطراف و داخل مسجد جمکران ایجاد شده است.

وی ادامه داد: شهرداری قم نیز اقدام به ایجاد هشت خط و فعال سازی ۳۰۰ دستگاه اتوبوس برای جابه جایی زائران به سمت مسجد جمکران نموده است ضمن اینکه ۲۰۰ هکتار پارکینگ در اطراف مسجد مقدس جمکران آماده شده است.

وی با اشاره به پیش بینی هواشناسی قم مبنی بر احتمال وقوع بارش باران در شب و روز نیمه شعبان افزود: تمام مدارس، سالن‌های ورزشی و نیز اماکن مسقف قم از جمله مصلای قدس، شبستان‌های مسجد جمکران و حرم حضرت معصومه (س) برای اسکان اضطراری زائران در نظر گرفته شده اند.

فرماندار قم در ادامه با اشاره به اقدام‌های صورت گرفته برای تامین امنیت جشن نیمه شعبان به ویژه مسجد جمکران و حرم حضرت معصومه (ص) در این ایام گفت: کمیته امنیتی ستاد تسهیلات زائران با مشارکت نیرو‌های انتظامی، اطلاعاتی وسربازان گمنام امام زمان (عج) از ماه‌های قبل برنامه ریزی لازم را در این زمینه انجام داده و به فضل خدا جشن نیمه شعبان امسال نیز با کمترین تهدید و مشکل در بالاترین سطح امنیتی برگزار می‌شود.

حجت الاسلام یاسین حسین آبادی، شعار امسال نیمه شعبان را «تمدن نوین اسلامی و آمادگی برای ظهور» عنوان کرد و افزود: متناسب با این شعار ۵۰ برنامه فرهنگی شامل همایش ها، پویش‌ها و جذب مشارکت‌های مردمی، جشنواره‌ها و مسابقه‌های مختلف برنامه ریزی شده که از روز ۲۰ فروردین جاری با آیین خطبه خوانی خادمان در صحن جامع امام زمان (عج) مسجد جمکران آغاز شد و شامگاه نیمه شعبان با انجام مراسم شکرگزاری پایان می‌یابد.

وی با اشاره به برگزاری همایش نرجسانه و معرفی شخصیت نرجس خاتون، مادر گرامی امام زمان (عج) خاطرنشان کرد: این همایش، ۲۸ فروردین با هدف قدردانی از بانوان فعال در عرصه مهدویت در مسجد جمکران برگزار شد.

حسین آبادی برگزاری همایش پیوند فیروزه‌ای با حضور ۳۵۰ تن از زوج‌های جوان و پیاده روی خانوادگی با مشارکت اداره کل ورزش و جوانان را نیز از جمله برنامه‌های فرهنگی جمکران دانست و بیان داشت: اجتماع بزرگ جوانان مهدوی از سراسر کشور و همچنین برگزاری نشست مشترک قرآنی اعتاب مقدس حول محور ۱۹۳ آیه استخراج شده از قرآن با موضوع مهدویت توسط پژوهشگران نیز از دیگر برنامه‌ها به شمار می‌آید.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اذعان به اینکه علاوه بر برگزاری همایش و جشنواره ها،پویش اسکان رایگان زائران با مشارکت‌های مردمی نیز بخشی از برنامه‌های جمکران در این ایام است، تصریح کرد: تا دوم اردیبهشت جمکران آماده پذیرایی و اسکان زائران نیمه شعبان است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم نیز گفت: بیش از ۳۰ موکب در مسیر پیاده روی زائران مهدوی از حرم حضرت معصومه (س) تا مسجد مقدس جمکران در بلوار پیامبر اعظم (ص) برای انجام برنامه‌های فرهنگی برپا شده است.

سید موسی حسینی کاشانی با بیان این که فعالیت‌های فرهنگی در مسیر بلوار پیامبر اعظم (ص) به منظور ترویج فرهنگ مهدوی و تبیین فرهنگ انتظار در جشن‌های نیمه شعبان امسال پررنگ‌تر شده است، افزود: حمایت از موکب‌های مسیر که در حوزه فرهنگی فعالیت می‌کنند در دستور کار است.

وی تخصصی شدن فعالیت موکب‌های فرهنگی را حرکتی جریان ساز دانست و گفت: برنامه‌های فرهنگی مسیر پیاده روی زائران مهدوی در بلوار پیامبر اعظم (ص) نسبت به سال‌های گذشته منسجم‌تر و منظم‌تر است و تلاش شده تا مشکلات سال‌های گذشته به حداقل خود کاهش یابد.

وی با بیان اینکه موکب‌ها و ایستگاه‌های صلواتی از ۵۰ شهر کشور برای استقرار در بلوار پیامبر اعظم (ص) به منظور پذیرایی از زائران مهدوی اعلام آمادگی کرده اند ابراز کرد: تلاش شده است تا این بلوار به عنوان مسیر اصلی پیاده روی زائران از حرم حضرت معضومه (س) تا مسجد جمکران به نمادی فرهنگی در کشور تبدیل شود.

همچنین به گفته معاون فرهنگی مسجد جمکران، به مناسبت دهه فرخنده مهدویت و میلاد با سعادت منجی عالم بشریت، امام زمان (عج) بیش از ۵۰ برنامه فرهنگی در این مکان مقدس اجرا می‌شود.

معاون فرهنگی مسجد جمکران نیز گفت: ویژه برنامه «سفیران آفتاب» در شب نیمه شعبان به چهار زبان زنده دنیا اجرا می‌شود.
حسین آبادی افزود: پنجشنبه گذشته (۲۹ فروردین ماه) آیین غبارروبی مسجد مقدس جمکران با حضور اصحاب رسانه و هنرمندان از قم و تهران برگزار شد.

وی افزود: مراسم پیاده روی کاروان قدمی برای ظهور عصر روز نیمه شعبان با شعار «لبیک یا مهدی (عج)» برگزار می‌شود و پیاده روی طلاب غیر ایرانی جمعه (۳۰ فروردین) ساعت ۸ صبح از حرم مطهر حضرت معصومه (س) به سمت مسجد مقدس جمکران ترتیب یافت.

در همین حال، مدیرکل مدیریت بحران قم با اشاره به اهمیت نظارت از جمله بر بهداشت اقلام خوراکی، گفت: هفت گروه بهداشتی بر توزیع اقلام خوراکی و بهداشتی در ایام نیمه شعبان نظارت دارند و به مسئولان ایستگاه‌های صلواتی و موکب‌ها آموزش‌های لازم در زمینه‌های بهداشتی، ایمنی و آتش نشانی داده شده است.

محسن اوروجی خاطرنشان کرد: کمیته امور امدادی و درمان ستاد تسهیلات زائران و خدمات سفر پیش بینی‌های لازم را انجام داده است و در تمام ورودی‌های قم نیرو‌های امدادی مستقر هستند.

فرمانده انتظامی استان قم نیز با تاکید بر این که نیمه شعبان یک رویداد بین المللی و جهانی است و باید به همین اندازه به آن توجه شود، گفت: پنج هزار نیروی پلیس امنیت مراسم نیمه شعبان را در قم برعهده دارند.

سردار عبدالرضا آقاخانی اظهار داشت: مهم‌ترین سهم این مراسم امنیت زائران بوده که برعهده پلیس است بنابراین باید نگاه ما به مراسم جشن نیمه شعبان در قم اعتقادی و ارزشی بوده تا عمل مان انقلابی شود.

وی با اشاره به گستره فعالیت‌های مجموعه فرماندهی انتظامی استان قم در بخش‌های انتظامی، عملیاتی، ترافیکی، پشتیبانی و اطلاع رسانی، تصریح کرد: به دلیل افزایش ضریب امنیت و انضباط، ۱۶ پایگاه انتظامی، عملیاتی و تخصصی پلیس‌های اطلاعات، راهور و آگاهی در مسجد جمکران مستقر شده است.

آقاخانی گفت: اقدام‌های فرهنگی مناسبتی از جمله پایگاه مشاوره و مددکاری اجتماعی پلیس، توزیع بروشور، نقشه و تراکت‌های هشداری نیز جهت کاهش آسیب‌های اجتماعی توسط کارشناسان آموزش همگانی پلیس قم توزیع می‌شود تا اقدام‌های تبلیغی و فرهنگی مکمل برنامه‌های امنیتی انتظامی و ترافیکی باشد.

مقوله پارکینگ خودرو‌های زائران از دیگر موضوعات مهم است که معاون خدمات شهری شهرداری قم درباره آن گفت: در آستانه نیمه شعبان و حضور گسترده زائران از سراسر کشور به قم، عملیات تسطیح، آماده سازی، خط کشی، مازوت پاشی و روشنایی ۲۰۰ هکتار پارکینگ برای پارک خودرو‌های زائران در محدوده مسجد مقدس جمکران انجام شد.

سید امیر سامع افزود: ۱۶ پارکینگ و پارکسوار به ظرفیت پارک ۴۰ هزار دستگاه سواری و چهار هزار دستگاه اتوبوس در این منطقه در خدمت زائران می‌باشد.

وی اضافه کرد: پارکینگ‌ها بلوک بندی و سرویس‌های بهداشتی، خودرو‌های حمل پسماند و مسائل خدمات رفاهی پیش بینی شده تا بتوانیم خدمات مطلوبی به زائران ارائه کنیم.

سامع با بیان اینکه روشنایی پارکینگ‌ها برعهده شرکت توزیع نیروی برق قم می‌باشد افزود: ۷۰ هزار نسخه کارت رنگی برای پارکینگ‌ها و پارکسوار‌ها تهیه شده و هنگام ورود تحویل زائران خواهد شد تا هنگام برگشت بتوانند محل پارک خودروی خود را به راحتی شناسایی کرده و از پارکینگ خارج شوند.

وی همچنین با اشاره به اهم اقدام‌های شهرداری قم در ایام نیمه شعبان امسال گفت: ارائه خدمات مطلوب به زائران و شهروندان، تامین ایمنی و امدادرسانی، حمل و نقل عمومی و کنترل تسهیل امور ترافیکی، تامین مایحتاج ضروری زائران، بهبود سیما و منظر شهری، اسکان زائران، ارتقاء نظم و انضباط شهری، اطلاع رسانی و راهنمایی زائران و ارزیابی عملکرد و نظرسنجی مردمی از جمله این اقدام‌ها به شمار می‌آید.

وی ادامه داد: برنامه‌های شهرداری قم در خدمت رسانی به زائران نیمه شعبان در قالب کمیته‌های ایمنی و امداد، حمل و نقل و ترافیک، اجرایی، نظارت و ارزیابی، انتظامی، تامین ارزاق و مایحتاج، اسکان، فرهنگی و زیباسازی اجرایی می‌شود.

به گفته وی، مسیر جاده قدیم اصفهان به قم، بلوار غدیر، خیابان قاضی خرم آبادی؛ جاده سلفچگان به قم، خیابان بیمارستان امام رضا (ع)، جاده جعفریه به قم، کمربندی امام علی (ع)، میدان، ولی عصر (عج)؛ آزادراه تهران به قم، آزادراه امیر کبیر، جاده ایستگاه قطار محمدیه، بزرگراه خلیج فارس و آزادراه کاشان به قم، جاده ایستگاه قطار محمدیه، بزرگراه خلیج فارس، مسیر‌هایی است که زائران می‌توانند برای آمد و شد به مسجد مقدس جمکران و شرکت در آیین‌های نیمه شعبان استفاده کنند.

سامع تصریح کرد: در این ایام سه هزار تن از کارکنان شهرداری قم در ۲ شیفت ۱۲ ساعته آماده دمت رسانی به زائران و همشهریان هستند، ضمن این که ۲۹۰ دستگاه ماشین آلات مکانیزه برای جمع آوری پسماند‌ها و نظافت در محدوده مسجد جمکران آماده شده است.

وی با اشاره به این که مجوز ۱۳۸ ایستگاه صلواتی در ایام نیمه شعبان در قم صادر شده است گفت: بیشتر این ایستگاه‌ها در محدوده مسجد مقدس جمکران و بلوار پیامبر اعظم (ص) مستقر می‌شود.

وی اضافه کرد: در ایام نیمه شعبان، یک هزار و ۴۶۸ چشمه سرویس بهداشتی در سطح شهر و بوستان‌ها اختصاص یافته که ۳۳۲ چشمه مربوط به محدوده مسجد جمکران و بلوار پیامبر اعظم (ص) است.

همچنین سرپرست پلیس راهنمایی و رانندگی فرماندهی انتظامی قم نیز گفت: با توجه به وضعیت مرکز شهر و خیابان‌های اطراف حرم حضرت معصومه (س)، ازساعت ۱۴ روز شنبه ۳۱ فروردین ماه جاری، همزمان با ایام نیمه شعبان محدویت آمد و شد خودرو‌های شخصی و موتورسیکلت اعمال خواهد شد.

سرهنگ حسن قیصری اظهار داشت: این محدودیت‌ها از تقاطع عمار یاسر- آذر به سمت چهارراه بازار و بالعکس، از سه راه سجادیه به طرف خیابان انقلاب، از انتهای بلوار بهار به سمت خیابان ارم، طول بلوار پیامبر اعظم (ص)، ابتدای ورودی پارکینگ ناظم زاده از سمت کوه خضرنبی و میدان بقیه الله ابتدای بلوار ظهور به سمت مسجد مقدس جمکران می‌باشد.

وی تصریح کرد: وسایل نقلیه‌ای که از سمت حرم حضرت معصومه - بلوار پیامبر اعظم (ص) به محدوده مسجد مقدس جمکران وارد می‌شوند ابتدا به پارکینگ آل یاسین (شماره ۷) هدایت شده و پس از تکمیل ظرفیت پارکینگ ۷ از تقاطع انسجام محدودیت اعمال می‌شود و خودرو‌ها به پارکینگ انسجام (پارکینگ شماره ۱۵) هدایت خواهند شد.

سرپرست پلیس راهور استان قم افزود: از سمت آزادراه کاشان به طرف ایستگاه راه آهن محمدیه - بلوار خلیج فارس، جاده جدیدی احداث شده که پس از ورود خودرو‌ها به بلوار خلیج فارس از طریق دوربرگردان، به سمت پارکینگ‌های طیبی و پارکینگ شماره ۴ و پارکینگ نیایش (شماره ۱۰) هدایت خواهند شد.

وی گفت: از باند غرب به شرق بلوار پیامبر اعظم (سمت حرم مطهر حضرت معصومه (س) به مسجد مقدس جمکران) به صورت رفت و برگشت جداسازی و صرفا جهت وسایل نقلیه عمومی و امدادی پیش بینی و اجرا خواهد شد.

از سوی دیگر، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت قم گفت: به منظور کنترل هرچه بیشتر بازار استان در ایام نیمه شعبان، طرح ویژه بازرسی و نظارت توسط این سازمان از تاریخ ۲۷ فروردین ماه جاری تا دوم اردیبهشت به مدت ۶ روز، به اجرا درمی آید.

محمود سیجانی بیان کرد: ۲ مکان در مجتمع تجاری نیمه شعبان و همچنین کنار در ورودی شماره ۶ مسجد مقدس جمکران به عنوان دفتر بازرسی و رسیدگی به گزارش‌ها و شکایت‌های اقتصادی مردم در این ایام پیش بینی شده است.

وی ادامه داد: طی مدت زمان اجرای این طرح بازرسی‌ها از هسته مرکزی شهر و اطراف حرم مطهر حضرت معصومه (س)، مسجد مقدس جمکران، مراکز اقامتی، مجتمع‌ها و واحد‌های خدماتی و رفاهی مستقر در راه‌های مواصلاتی استان تشدید خواهد شد.

انتهای پیام/ح

قم آماده پذیرایی از زائران نیمه شعبان

تصاویر| حاشیه‎های جنجالی باخت تراکتورسازی

نوبخت: افزایش 400 هزار تومانی حقوق باید از این ماه برای همه کارکنان و بازنشستگان محسوب شود

محمد کاظم تارتار برنده 100 میلیونی مسابقه برنده باش ۳۰ فروردین ۹۸ کیست؟

منبع این خبر، وبسایت qudsonline.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۱۵۸۴۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • اصلی‌ترین سیاست حکومت مهدوی ظلم ستیزی و عدالت گستری است
 • آیت‌الله ری‌شهری: انقلاب مهدوی انقلاب احیای ارزش‌های اصیل اسلامی است
 • نخستین شعار حکومت مهدوی ظلم ستیزی و عدالت گستری است
 • نقطه آغاز فعالیت‌های سیاسی مرحوم مهدوی‌خراسانی/ خاطره اولین ملاقات با امام خمینی/ روایتی از وضعیت زندان ملی‌گراها در دوران پهلوی
 • برگزاری انتخابات یهودیان مغرب به دستور شاه پس از ۵۰ سال
 • گفتگو با امام زمان به روایت آیت الله بهجت + فیلم
 • «جوادی‌پور»؛ پایه گذار هنر گرافیک در ایران
 • دیدار مدیرکل تبلیغات اسلامی گیلان با آیت الله فلاحتی نماینده ولی فقیه در استان ، آیت الله رمضانی ، عضو مجلس خبرگان رهبری و آیت الله رودباری + تصاویر
 • عکس | بازیگر سریال «زوج یا فرد» در کنار همسر و فرزندش در حافظیه
 • هدایت هاشمی در کنار همسر و فرزندش در حافظیه
 • از کتک خوردن شجاعی تا دور کردن هواداران خشمگین با ماشین آب پاش
 • پدر استرالیایی فرزندش را از دهان سگ وحشی نجات داد
 • تصاویر بسیار زیبا از منطقه ییلاقی شاه بهرام شهرستان باشت
 • جنگ شاهزادگان سعودي بر سر تاج و تخت/ اختلاف ميان شاه و وليعهد عربستان تاييد شد
 • تختی را شهید کردند/ لاریجانی با تعداد معدودی نماینده بین دو جناح بازی می‌کند
 • زاکانی: تختی را شهید کردند
 • بجنورد| نخستین سالگرد رحلت آیت‌الله مهمان‌نواز به‌روایت تصویر
 • آیت الله منتظری؛ پیشگام تشیع سیاسی +تصاویر
 • احد پازاج داغدار فرزندش شد