نفرت عجیب رژیم پهلوی از مردمان غیور این مناطق، داستان عجیبی است که هنوز در ذهن پیرترها باقی مانده و ماجراهای سوزناکی از آن در خاطر دارند.

به گزارش مشرق، آنچه می خوانید، نگاهی کوتاه به زندگی چند شیرزن است که خیانت های ضدانقلاب را برملا کردند.

مناطق کردنشین غرب کشور و انقلاب اسلامی

با پیروزی انقلاب اسلامی و بعد از فرمان امام خمینی (ره) مبنی بر تشکیل جهادسازندگی، گروه‌های جهادی برای خدمت رسانی به مناطق محروم کشور عازم شدند.
از مناطق بسیار محروم کشور، مناطق مرزی دو استان کرمانشاه و کردستان شرایط ویژه‌ای داشت. مردم مناطق مرزنشین کُرد محرومیت‌های زیادی در دوران پهلوی تحمل کرده بودند و از ساده‌ترین امکانات بهداشتی و رفاهی محروم بودند. نفرت عجیب رژیم پهلوی از مردمان غیور این مناطق، داستان عجیبی است که هنوز در ذهن پیرترها باقی مانده و ماجراهای سوزناکی از آن در خاطر دارند.
با پیروزی انقلاب اسلامی اما مردمان این مناطق از یک طرف با دو گروه کومله و حزب دموکراتی مواجه بودند که به آنها وعده آبادانی و خوشبختی بعد از خودمختاری مناطق کردنشین می‌دادند و از طرف دیگر با جوانانی مواجه بودند که برای خدمت رسانی در زمینه‌های بهداشتی و درمانی، آموزشی و عمرانی به شهرها و روستاهای مختلف کردستان آمده بودند. پس در این میان بخشی از مردم متدین کردستان جذب جوانان انقلابی و در نتیجه نظام جمهوری اسلامی شدند و بخشی هم با باور کردن وعده‌های ضدانقلاب به صف کومله و دموکرات پیوستند. البته گروهی هم با صبر منتظر ماندند تا ببینند در طول زمان کدام یک از این دو جریان واقعاً برای خدمت و آبادانی در کردستان مشغول به فعالیت هستند...

بیشتر بخوانیم:

چاپ کتاب‌هایی برای آشنایی کودکان با زندگی شهدای زن واگویه‌های پناهگاه‌های ایلام در جنگ «شماره پنج»؛ روایتی از مقاومت زنان در دفاع مقدس

گرچه با شروع فعالیت مسلحانه ضدانقلاب در مناطق مرزی کردنشین علیه نیروهای سپاه پاسداران و جهادسازندگی، کم کم حقایق برای آن بخشی از مردم کردستان که در پی یافتن حقیقت درباره انقلابیون بودند؛ روشن می‌شد؛ اما حضور مخلصانه و بی‌ریای جهادگران در روشن شدن میزان صداقت نیروهای وابسته به نهادهای انقلابی بسیار موثرتر بود.

جبهه‌های غرب خانقاه بود...
اینکه شهید بهشتی درباره رزمندگان جبهه‌های غرب و جایی مانند «بازی دراز» فرمود: «عرفان واقعی، خانقاهش بازی دراز است» را البته فقط نباید مصداقش را درباره رزمندگان دانست. بلکه این سخن حکیمانه را باید درباره بانوان جهادگر و به ویژه بانوان شهیدی که با خون خود صداقت نظام جمهوری اسلامی را به مردمان مرزنشین غرب کشور نشان دادند هم کاملاً صحیح دانست.
بانوانی که گاهی از کیلومترها دورتر با نیت خدمت به هموطنان خود راهی مناطق مرزی کردنشین شده بودند. آن وقت در زمینه بهداشتی و درمانی؛ آموزشی و پرورشی، فرهنگی و عقیدتی و.... به جهاد و رفع محرومیت از آن مناطق همت گمارده بودند. بانوانی که لازم است با یادآوری زندگینامه مختصر تنها شش تن از آنها که به فیض شهادت رسیدند، بارها و بارها از روحیه جهادی و فعالیت‌های مخلصانه شان تجلیل کنیم...

معلم جهادگر (فهیمه ستاری)

فهیمه ستاری در سال ۱۳۳۹ و در شهر زنجان به دنیا آمد. روحیه مذهبی و علاقه عجیبش به دروس حوزوی باعث شد وقتی خبردار شد که در قم حوزه علمیه‌ای ویژه خواهران تاسیس شده؛ راهی قم شود برای تحصیل علوم دینی...
کارهای فهیمه به نظر خیلی از افراد به خصوص خانم‌های فامیل و آشنا عجیب بود. اینکه یک دختر تصمیم بگیرد که برای کسب علوم دینی راهی شهری دیگر شود کمی جسورانه بود. آن سال‌ها گرفتن چنین تصمیمی به نظر خیلی‌ها حتی همکلاسی‌های فهیمه عجیب بود. انقلاب که پیروز شد، فهیمه دیگر فقط درس خواندن در حوزه برایش کافی نبود و قانعش نمی‌کرد. پس مثل خیلی از جوان‌های انقلابی آن زمان تصمیم گرفت در قالب خدمت در جهادسازندگی، ادای دینی به انقلاب و امام کرده باشد. به خاطر همین به همراه تعدادی از خواهران طلبه راهی مناطق محروم کردستان شد تا به دختران و پسران محروم از تحصیل آن مناطق، درس بدهد. از آنجا که آن روزها، ضدانقلاب حسابی در مناطق غرب کشور، به ویژه در بانه و سنندج جولان می‌دادند؛ پس در آن شرایط، خوردن به کمین ضدانقلاب در راه‌های پرپیچ و خم منتهی به شهرها و روستاهای کردستان، اصلاً برای بچه‌های جهادگر، غیرقابل انتظار نبود. بر همین اساس ماشینی که به وسیله آن فهیمه و چند تن از دختران جهادگر در حال برگشت به محل استقرارشان بودند در جاده به کمین ضدانقلاب برخورد و به این شکل در روز ۱۲ آذر ۱۳۵۹ فهیمه ستاری به شهادت رسید.

جهادگر فرهنگی (نسرین افضل)

نسرین افضل در سال ۱۳۳۸ در خانواده مذهبی در استان فارس به دنیا آمد. نسرین فعالیت‌های جهادی خود را در سال ۵۸ و با خدمت در روستاهای محروم استان فارس آغاز کرد. اما با شروع سال ۱۳۶۰ با مشورت برادرش «احمد افضل» که بعدها در جبهه شهید شد با فراخوان جهادسازندگی شیراز، به همراه جمعی از دوستانش به کردستان رفت و فعالیت‌های جهادی‌اش را در آن منطقه آغاز کرد. او مدتی مسئولیت تبلیغات و انتشارات سپاه مهاباد را بر عهده گرفت. البته در عین حال برای رادیوی محلی مهاباد هم مطلب مینوشت… اندکی بعد نسرین به خاطر نیاز شدید آموزش و پرورش به مربی، با عنوان مربی تربیتی در مهاباد مشغول به کار شد و همزمان به تعلیم معلمان نهضت سوادآموزی هم می‌پرداخت. او در سال ۱۳۶۱ با یکی از پاسداران ازدواج کرد. به خاطر فعالیت‌های جهادگونه فرهنگی‌اش در مهاباد و به دلیل تاثیری که روی دختران نوجوان و جوان مهابادی داشت، ضدانقلاب چند بار نامه تهدیدآمیز برایش فرستادند که نسرین به این نامه‌ها اهمیت نمی‌داد. برهمین اساس وقتی ضدانقلاب دید که نسرین افضل با تهدید دست از فعالیت هایش برنمی دارد، به فکر حذف فیزیکی او افتاد. به این شکل ماشین نسرین افضل و همسرش در تاریخ ۱۰ تیر ۱۳۶۱ به کمین ضدانقلاب خورد و با اصابت گلوله به شهادت رسید.


اولین شهیده جهادسازندگی (صدیقه رودباری)

صدیقه رودباری در ۱۸ اسفند سال ۱۳۴۰ در یک خانواده مذهبی و در شهر تهران به دنیا آمد.
انقلاب که شد در مدرسه شان تشکل انجمن اسلامی را راه‌اندازی کرد و در همان قالب به همراه دوستانش شروع به فعالیت جهادی و خدماتی به هموطنان نیازمند کرد. او آخر هفته‌ها به کهریزک و یا مرکز معلولین ذهنی نارمک می‌رفت و به پرستاران و بهیاران آنجا برای شست وشو و رسیدگی به سالمندان و معلولان کمک می‌کرد.
با شروع تحرکات ضدانقلاب در منطقه کردستان به جهادسازندگی رفت و داوطلب خدمت در مناطق مرزی غرب کشور شد. پس از مدتی او به همراه تعدادی از دختران جوان داوطلب به منطقه بانه اعزام شد. در آنجا از خدمات فرهنگی و آموزشی به دختران نوجوان و جوان گرفته تا مداوای مجروحین و حتی آموزش نظامی به خانمها را انجام می‌داد. فعالیت او در بانه آنقدر تاثیرگذار و پررنگ بود که ضدانقلاب برایش پیغام فرستادند که «اگر دستمان به تو بیفتد، پوستت را از کاه پر می‌کنیم».
از آنجا که صدیقه به این تهدیدات اهمیت نمی‌داد و همچنان سخت مشغول فعالیت جهادی در بانه بود، ضدانقلاب تهدیدش را در تاریخ ۲۸ مرداد سال ۵۹، عملی کرد و توسط یکی از نیروهایش اقدام به ترور صدیقه رودباری کرد. تروری که پس از چند ساعت خونریزی و بعد از انتقال به بیمارستان به شهادت اولین بانوی شهید جهادگر کشور در حالی که تنها ۱۹ سال داشت، انجامید. صدیقه در آخرین تماس تلفنی‌اش با خانواده گفته بود: «هیچ گاه به این اندازه به شهادت نزدیک نبوده ام…»


نوجوان جهادگر (ناهید فاتحی کرجو)

ناهید فاتحی کرجو در چهارمین روز از تیر ماه سال ۱۳۴۴ در شهر سنندج در میان خانواده‌ای مذهبی متولد شد. پدرش محمد از پرسنل ژاندارمری و از اهل تسنن بود و مادرش سیده زینب، بانویی خانه دار و مومن بود.
ناهید بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و شروع درگیری‌های ضد انقلاب در مناطق کردستان، همکاری‌اش را با نهادهای انقلابی مانند سپاه و جهادسازندگی آغازکرد. شروع این همکاری، خشم ضد انقلاب به خصوص گروهک کومله را که زخم خورده فعالیت‌های انقلابی این نوجوان و سایر دوستانش بود، برانگیخت.
همین ماجرا باعث شد که گروهی از اعضای گروهک کومله او را در اول دی ۱۳۶۰ در مسیر برگشتش از درمانگاه میدان مرکزی سنندج بدزدند و پس از ۱۱ ماه اسارت و شکنجه پیکر بی‌جانش را در سنگلاخ‌های اطراف روستای هشمیز
رها کنند...

امدادگر و بهیار جهادی (پروانه شماعی زاده)

پروانه شماعی زاده در سال ۱۳۴۳ در شهر کرمانشاه به دنیا آمد. با اینکه موقع پیروزی انقلاب اسلامی تازه به سن نوجوانی رسیده بود اما اطرافیانش او را از طرفداران سفت و سخت انقلاب اسلامی می‌شناختند.
پروانه شماعی زاده ۱۶ سال بیشتر نداشت که جنگ شروع شد. بنابراین با شروع جنگ خودش را به گروهی از خانم‌های جهادگری رساند که در درمانگاه شهید نجمی شهر سرپل ذهاب مشغول امدادگری به بیماران و مجروحان بودند...
پروانه شماعی‌زاده تا نیمه‌های سال ۱۳۶۳ به‌عنوان امدادگر در مناطق جنگی مشغول کار بود. بعد به‌عنوان مأمور به جهاد سازندگی تهران رفت و ازآنجا دوباره به کرمانشاه منتقل و در گروه پزشکی جهاد عازم خدمت به روستاهای محروم شد. او از همان سال‌های ابتدایی جنگ و شروع فعالیتش به عنوان بهیار با اندک حقوق ماهیانه‌اش از خانواده‌های فقیری که می‌شناخت حمایت مالی می‌کرد. فعالیت‌های جهادی و درمانی پروانه ادامه داشت تا در تاریخ ۲۷ اسفند ۱۳۶۶ که بر اثر بمباران هوایی در کرمانشاه به شهادت رسید.

بهیاری با روحیه جهادی (فوزیه شیردل)

فوزیه شیردل در تاریخ دوم اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۳۸ در کرمانشاه متولد شد. پس از اخذ مدرک سوم راهنمایی وارد بهداری شد و پس از گذشت سه سال از خدمت در بهداری شهر کرمانشاه به «پاوه» منتقل شد و در بیمارستان این شهر به عنوان بهیار ایفای نقش کرد.
فوزیه از نوجوانی روحیه‌ای مذهبی داشت و حتی به خاطر رعایت حجاب در دوره پهلوی چندین دفعه از طرف مسئولین مدرسه توبیخ شده بود اما حاضر نشده بود حجابش را کنار بگذارد.
با پیروزی انقلاب اسلامی فوزیه به شکل علنی در جایی مثل پاوه که ضدانقلاب فعالیت زیاد داشت، عکس امام (ره) را در اتاق محل کارش نصب کرده بود و حتی به خواهرش گفته بود: «حاضرم ۲۰ سال عمرم را بدهم اما یک تار مو از امام کم نشود». فوزیه در مرکز درمانی پاوه مشغول فعالیت بود تا اینکه در تاریخ ۲۵ مرداد ۱۳۵۸ در جریان حمله گروهک ضد انقلاب دموکرات به بهداری پاوه و محاصره بهداری، در حالی که مشغول کمک کردن به یاران شهید دکتر مصطفی چمران بود، مورد اصابت گلوله قرار گرفت و پس از گذشت ۱۶ ساعت خونریزی به شهادت رسید...

فعالیت‌های جهادی جوانان حزب‌اللهی در ابتدای انقلاب تاثیر شگفت انگیزی روی مردم مناطق کردنشین داشت و باعث شد که ضدانقلاب تجزیه‌طلب نتواند به اهدافشان برای جدا کردن مردمان غیور کُرد از نظام و انقلاب برسد.
زیرا دختران و پسران جوان جهادگر با فعالیت‌های فرهنگی و آموزشی، بهداشتی و درمانی و البته عمرانی خود از یک طرف چهره مناطق بسیار محروم غرب کشور را تا حدود زیادی تغییر دادند و از طرف دیگر نفاق و خیانت ضدانقلاب را با فعالیت‌های مخلصانه خود برملا کردند...
منابع:
۱-« راز یاس‌های کبود» -خاطراتی از ۱۱ زن شهید-، به کوشش عصمت گیویان، نشر آرمان براثا، چاپ اول ۱۳۹۳. ش
۲-« دختری با روسری آبی» -خاطراتی از شهیده نسرین افضل-، به کوشش فریبا طالش پور، نشر فاتحان، چاپ اول ۱۳۹۴. ش
۳-« سمیه کردستان» -زندگینامه شهید ناهید فاتحی کرجو-، به کوشش محمدعلی مردانی و مهدیه شادمانی، نشر انتخاب اول، چاپ ۱۳۹۲. ش
۴-« خوابهایت را به آب بگو» -اقتباسی آزاد از زندگی شهیدان پروانه شماعی زاده و علی اصغر محمودنیا-، به کوشش شیرین اسحاقی، نشر فاتحان، چاپ ۱۳۸۹. ش
۵-« خاطرات دکتر زرین تاج کیهانی دوست واقع»، به کوشش فریبا انیسی، انتشارات دفتر زنان و خانواده ریاست جمهوری، چاپ اول، ۱۳۹۲. ش
۶- مجله «پیام زن» -سال دوم-، شماره ۹، آذر ۱۳۷۲. ش، برگرفته از مطلب «بر بلندای آفتاب» -زندگینامه فهیمه ستاری-، صفحه ۱۸ تا ۲۱

منبع: کیهان

منبع: مشرق

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

خیربن مدرسه ساز در مناطق محروم استان اصفهان فعالیت کنند

عباس رضایی روز دوشنبه در آیین کلنگ زنی واحد شماره ۱۷ دبیرستان موقوفه صارمیه  اصفهان با تاکید بر اهمیت توجه به تعمیر و نگهداری اماکن آموزشی و فرهنگی آموزش و پروش به استفاده بهینه از این اماکن و ابنیه تاکید کرد.

وی افزود: طبق نظر واقف ۹۰ درصد درآمد موقوفات صارم الدوله  باید صرف مدرسه سازی در شهر اصفهان شود که تاکنون به این صورت عمل شده است.

وی با تاکید بر نقش و جایگاه و اهمیت این نهاد آموزشی گفت: ۱۰ درصد دیگر درآمد موقوفه صارمیه در اختیار تولیت آن و حاکم وقت اصفهان یعنی استاندار است این مقدار باید صرف توسعه و احداث مراکز آموزشی و فرهنگی آموزش و پرورش شود و در زمان بنده به این صورت عمل شده است. 

استاندار اصفهان با برجسته دانستن جایگاه وقف از اقدامات خیرین مدرسه ساز قدردانی کرد، و فعالیت خیرین برای مدرسه سازی در بخش های محروم استان و به ویژه در مناطق شرق استان را خواستار شد.

وی با اشاره به  تغییر راهبرد احداث مدارس جدید در مناطق مرکزی اصفهان و در سایر قسمت های شهر تصریح کرد : برای جلوگیری از ترافیک، آلودگی هوا و بروز استرس برای دانش آموزان می توان از سیاست مدرسه سازی در نواحی های غیر مرکزی بهره برد.

مدیر موقوفه صارمیه در این آیین گفت: با استناد و استفاده از نظر واقف در وقف نامه، عایدات موقوفه صارمیه صرف مدرسه سازی می شود. تاکنون ۱۶ مدرسه از محل درآمدهای این موقوفه ساخته شد و یا در حال ساخت است که ۱۳ مدرسه در حال بهره برداری می باشد  و سه مدرسه که ۲ واحد آن در ناحیه سه و یک واحد آن در ناحیه چهار در حال تکمیل و ساخت می باشد از آغاز مهر ۹۸ به بهره برداری خواهند رسید.

سید رحیم مدنیان با اشاره به قرار داد بین سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان و موقوفه صارمیه ابراز امیدواری کرد طبق تفاهم نامه واحد شماره ۱۷ دبیرستان صارمیه در مهر ۹۹ به بهره برداری برسد.

اکبر میرزا صارم الدوله (۱۲۶۴-۱۳۵۴ شمسی) فرزند ظل السلطان واقف موقوفات صارمیه زندگی پر فراز نشیبی داشته است. از نقاط روشن این زندگی می توان به تاسیس اولین مدرسه متوسطه در اصفهان توسط او در سال ۱۳۰۰ هجری شمسی اشاره کرد که به دارالفنون جنوب معروف بود. چون در آن زمان دبیرستان دیگری در اصفهان نبود آن را مدرسه متوسطه اصفهان نام نهادند که ، مدتی بعد به دبیرستان صارمیه مشهور گردید.

صارم الدوله برخی از مستغلات و املاک خود از جمله یک رشته قنات (محمودیه)، یک آسیاب و حدود دویست باب مغازه دور میدان نقش جهان را نیز وقف نمود. صارم الدوله طبث وقف نامه ، تولیت موقوفات خو را با حاکم وقت (استاندار) قرار داده است.

استان اصفهان بیش از پنج هزار مدرسه و افزون بر 900 هزار دانش آموز دارد.

۳۰۸۰/۶۰۲۶/

شمخانی: مردم می‌گویند نباید برجام را امضا می‌کردیم!| اگر ایران و آمریکا وارد جنگ شوند، ایران ابزارهای متعددی دارد؛ از جمله جنگ نیابتی

توضیح شهردار قم درباره خارج‌نشینی فرزندانش: آنها سفیران نظام هستند!| زندگی ساده‌ای دارم

فیلم: کار یکی از دختران گروه نینجا به بیمارستان کشید

منبع این خبر، وبسایت www.mashreghnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۱۶۵۸۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • خدمت‌رسانی گروه حرکت‌های‌جهادی راه خدا در مناطق روستایی شهرستان دشت آزادگان + تصویر
 • ارتقاء اردوهای جهادی نیازمند پژوهش‌های میدانی است
 • اقدامات بنیاد برکت در حوزه محرومیت زدایی چیست؟
 • ایجاد اشتغال 2300 جویای کار در مناطق سیل‌زده مازندران
 • نقش پررنگ بسیج در محرومیت‌زدایی از مناطق کمتر توسعه یافته ایلام به روایت تصویر
 • ۱۱۰ گروه جهادی به مناطق محروم استان بوشهر اعزام شدند
 • تخلفات شهرسازی مناطق شهر تهران ۷۰ درصد کاهش یافت
 • جمع‌آوری 88 درصد گازهای همراه مناطق عملیاتی نفت و گاز مارون
 • ۳۱۰۰ داوطلب بسیجی به مناطق محروم خراسان جنوبی اعزام شدند
 • اعزام ۱۲۰ گروه جهادی پزشکی به مناطق محروم استان همدان
 • خراسان رضوی|خدمت جهادی اسم و رسم نمی‌خواهد؛ ویزیت رایگان در مناطق محروم درگز
 • جنگنده‌های سعودی مناطق مسکونی در «صعده» یمن را بمباران کردند
 • نمایشگاه توانمندی روستاییان و عشایر با رویکرد تحقق رونق تولید
 • کمبود پزشک در مناطق محروم
 • کمبود پزشک در مناطق محروم/ پزشکان برای شفاف‌سازی از کارتخوان استفاده کنند
 • وقتی عملیات «احیای غدیر»، محرومان را کارآفرین می‌کند
 • طعم شیرین خدمت در مناطق محروم
 • پشت پرده ادعای دروغین غرب‌زدگان از تساوی حقوق زن و مرد در آن سوی دنیا/ آمریکا بهشت گمشده چه زنانی است؟
 • سفیران درمان انقلاب در مناطق محروم