رویداد۲۴-سخنگوی دولت تاکید کرد: مگر می‌شود کمیته امداد، دانشگاه و یا نیروهای مسلح را نادیده گرفت اما باید مصارف عمرانی و اجرایی باشد. سال گذشته بدون کسری بودجه منابع را مصرف کردیم.
محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت در نشست هفتگی خود با بیان این که امروز به تشریح آخرین گزارش دریافت‌ها و پرداخت‌های سال ۱۳۹۵ خواهیم پرداخت، گفت: بودجه سال ۹۵ یک ویژگی‌هایی داشت، بودجه به واسطه اراده مردم توسط نمایندگان تصویب شد.
ابراز رضایت دولت از درآمدهای گمرکی و مالیاتی در سال جاری
او ادامه داد: بودجه اقتصادی مهم است اما بیش از این که اعداد و ارقام مهم باشد تاثیر آن بر زندگی مردم است.
نوبخت با اشاره به اینکه بودجه برنامه مالی دولت است، عنوان کرد: پیش‌بینی منابع و مصارف آن در بودجه مهم است تا ما را به اهداف برساند.
سخنگوی دولت گفت: منابع ما در سال ۹۵ بالغ بر ۲۹۴ هزار میلیارد تومان بود که این رقم به ۲۸۳ میلیارد هزار تومان رسید.
او در ادامه عنوان کرد: از محل درآمدها بودجه ۹۳ درصد تحقق پیدا کرده است و سهم درآمدهای گمرکی ۹۸ درصد بود و سایر درآمدها ۸۳ درصد است.
رییس سازمان برنامه و بودجه خاطرنشان کرد: امسال درآمد مالیات و گمرک خوب بوده است. سهم واگذاری سرمایه از محل بودجه نیز ۷۹ درصد تحقق پیدا کرده است.
او در ادامه افزود: مورد دیگر واگذاری دارایی‌های مالی است که ۶۳ هزار میلیارد تومان درآمد داشته‌ایم که بیشتر از پیش‌بینی ما درآمد کسب شد. یعنی تحقق ۱۰۸ درصدی است.
نوبخت در ادامه به محل مصرف درآمدها اشاره کرد و گفت: شاید گفته شود باید درآمدها صرف کارهای عمرانی شود این خوب است، مگر می‌شود کمیته امداد، دانشگاه و یا نیروهای مسلح را نادیده گرفت اما باید مصارف عمرانی و اجرایی باشد.
سال گذشته بدون کسری بودجه منابع را مصرف کردیم
او تاکید کرد : سال گذشته بدون کسری بودجه منابع را مصرف کردیم.
نوبخت در ادامه اظهار داشت: در برابر درآمدها محل مصرف را داریم که پیش‌بینی ما برای سال ۹۵ حدود ۲۱۴ هزار میلیارد تومان بود که ۲۰۷ هزار تومان مصرف شد.
رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: اعتبار تملک دارایی‌ها بالغ بر ۵۷ هزار میلیارد تومان بود که با عملکرد ۴۲ هزار میلیارد تومانی در حد ۷۳ درصد تحقق یافته است.
او در ادامه افزود: در سال ۹۵ پیش‌بینی ما این بود که ۲۳ هزار میلیارد تومان اوراق بخریم که ۲۹ هزار میلیارد تومان به دست آوردیم به همین جهت ۱۲۴ درصد عملکرد ما بوده است.
سخنگوی دولت با بیان این که سوال این است که عملکرد بودجه خوب است یا خیر گفت: سال ۹۲ بودجه ۲۱۰ هزار میلیارد تومان بود که سال ۹۵ این مبلغ به ۲۹۴ هزار میلیارد تومان رسید. بعضی‌ها گفتند خیلی زیاد شده آن‌ها نمی‌دانند خیلی چیست، مهم عملکرد است، بودجه در سال ۹۵ نسبت به ۹۴ افزایش ۴۰ درصدی داشت.
او تاکید کرد: در سال ۹۴ بودجه جاری ۲۰ درصد افزایش پیدا کرد و سال ۹۵ ، ۴۰ درصد رشد پیدا یافت.
نوبخت خاطرنشان کرد: سال ۹۵ سال بسیاری خوبی از لحاظ عملکرد بودجه بوده است. از سال ۶۸ از بودجه اطلاع دارم می‌توانم بگویم سال ۹۵ سال خوبی بود ما ۱۳ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان از بدهی دولت با بانک‌ها صاف کردیم.
به جای شماتت بانک‌ها کمک کنیم پول‌ها باز گردد
رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: بانک‌های ما مشکل دارند نقدینگی که از دولت و مردم گرفتند را به گروهی دادند که بازگردانده نشد، حال به جای شماتت بانک‌ها کمک کنیم که پول‌ها باز گردد.
او ادامه داد: یکی از محل‌هایی که به بانک‌ها می‌تواند کمک کند، دولت است که باید به جای نکوهش کمک کند، سال گذشته ۲۹ میلیارد تومان کمک کرد.
سخنگوی دولت در ادامه به باقی بدهی‌های پرداختی دولت اشاره کرد و گفت: سال گذشته دولت ۸ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بدهی پیمان‌کاران را داد، ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بدهی شهرداری‌ها را دادیم، هزار میلیارد تومان به مسکن مهر کمک شد. مسکن مهر مال مردم است، به بنیاد مسکن و شهید هزار میلیارد تومان داده شد، ۴۰۰ میلیارد تومان آموزش عالی، ۲ هزار میلیارد به آموزش و پرورش بدهی فرهنگیان بود.
او یادآور شد: از روزی که وارد مجلس شدم یادم است که آموزش و پرورش مشکل دارد ، افزایش ۱۱۰ درصدی تسهیلات داریم در این حوزه ، امسال هم گفته‌اند اگر ۱۲۰ هزار میلیارد تومان ندهید برگه‌ها تصحیح نمی‌شود، همیشه یک گروگانی در دست آموزش و پرورش داریم.
نوبخت تاکید کرد: آموزش و پرورش برای ما عزیز هستند.
برداشت سخنگوی دولت از واژه آتش به اختیار
نوبخت در پاسخ به سوال ایلنا درباره تعبیر رهبرانقلاب از واژه آتش به اختیار و اینکه جریانی سعی دارد از آن به نفع جریانی خاص و علیه دولت مصادره کند: این ظلم به رهبری است که عده‌ای از بیانات ایشان در جهت خواسته‌های سیاسی‌شان سو‌ءاستفاده کنند. قطعا رهبری انقلاب ارتقای فرهنگ جامعه را منوط به دستگاه‌های رسمی فرهنگی نمی‌دانند و از نظر ایشان همه مسئول هستند. هرچند دولت بودجه فرهنگی می‌دهد اما مجریان فرهنگی فقط دولتی‌ها نیستند.
او ادامه داد: آتش به اختیار را ضمن اینکه ایشان توضیحات لازم دادند باید منوط به این کنیم که هر فردی مسئولیت دارد که نسبت به ارتقای سطح فرهنگ جامعه تلاش کند.
سخنگوی دولت تاکید کرد: سوءاستفاده نه تنها در این مورد صورت گرفته بلکه از دیگر بیانات ایشان از سوی برخی از جریان‌ها برای بیرون راندن رقیب از میدان هم سوءاستفاده شده که تازه هم نیست.
از بودجه سال ۹۵ دفاع می‌کنم
او در ادامه افزود: ۴ میلیون دفترچه بیمه سلامت در نظر گرفته شد که این آمار به ۱۱ میلیون نفر رسید. در سال گذشته ۳۹ هزار و ۱۵۰ میلیارد تومان بدهی دولت به غیر بانک‌ها را پرداخت کردیم.
رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: از بودجه سال ۹۵ دفاع می‌کنم، تلاش همکاران ما در سازمان برنامه و بودجه به ثمر رسید و کسانی که نقد می‌کنند از اعداد و ارقام خبر ندارند.
او در ادامه تاکید کرد: این دفاع باید در زندگی مردم نمود پیدا کند، سال ۹۴ رشد اقتصادی ما ۱ بود که سال ۹۵ به ۸.۳ رسیده است ما تورم ۴۰ درصدی را مهار کردیم.
نوبخت خاطرنشان کرد: عده‌ای می گویند این رشد متعلق به نفت است خیر چنین نیست فقط ۲ درصد به نفت تعلق دارد.
۵۰ هزار و ۵۱۴ تاکسی وارد ناوگان حمل و نقل شد
او ادامه داد: در ۱۰ سال گذشته سابقه نداشت رشد اقتصادی بالای ۸ درصد باشد. سال ۹۴ تورم ما ۱۱.۳ درصد بود و امسال به ۶ درصد رسید.
نوبخت درباره جایگزینی تاکسی فرسوده هم گفت: ۵۰ هزار و ۵۱۴ تاکسی وارد ناوگان حمل و نقل شد.
او ادامه داد: در مورد طرح رونق تولید هم تا تاریخ ۲۲خرداد ۱۷ هزار و ۹۹۹ میلیارد تومان به ۲۵ هزار و ۳۳۶ واحد تولیدی اختصاص داده شد.
سخنگوی دولت خاطر نشان کرد: هرماه یک تعدادی یارانه قطع می‌شود و به عده‌ای داده می‌شود، مجلس هم درخواست تحقیق و تفحص دارد، برقراری هرنوع پرداخت یارانه منوط به ابلاغ از سوی مجلس است، ما همه کارمان قانونی است.
تبریک به تیم ملی فوتبال
نوبخت راجع به خرید گندم هم گفت: در ۲۰ استان کشور ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تن گندم خریدار شد که ارزشش ۳هزار و ۶۹۲ میلیارد تومان است.
سخنگوی دولت گفت: به تیم ملی فوتبال تبریک می‌گویم که دل مردم را شاد کردند بسیار افتخار می‌کنم. امیدوارم همه ما کاری کنیم که دل مردم شاد شود.
خلاءها را می‌بندیم تا شاهد تکرار موضوع صندوق ذخیره فرهنگیان نباشیم
او در پاسخ به این سوال که دولت برای حل صندوق ذخیره فرهنگیان چه کرده است، گفت: مرجع قضایی در حال رسیدگی به این پرونده است، دولت همه تلاشش را برای حل این پرونده خواهد کرد و به دستگاه‌ها نیز هرگونه کمک را خواهد داد. ما قطعا خلاءها خواهیم بست تا دیگر شاهد تکرار این حوادث نباشیم.
نوبخت درباره ملاک‌های رییس‌جمهور برای کابینه بعدی گفت: قطعا در جهت توانمندی کابینه آقای روحانی تلاش خواهند کرد.
چیزی در مورد گشت عفاف و حجاب در دولت تصویب نشده است
سخنگوی دولت دربار تصویب جدید تحریم‌ها و اینکه ایا این مساله نقض برجام است، تاکید کرد: یک کمیسیون جدید تشکیل شده که نظارت می‌کند بر اجرای دقیق برجام، اگر در جمع‌بندی‌ها به این نتیجه برسد تخلفی صورت گرفته از مکانیزمی که در خود برجام پیش‌بینی شده کشور نقض‌کننده مورد پیگیری قرار گیرد، ما منتظر نتیجه هستیم.
او درباره گشت عفاف و حجاب یادآور شد: در دولت چیزی تصویب نکرده‌ایم، سازمان‌ها شاید اقداماتی انجام داده باشند که خودشان باید توضیح دهند.
کابینه دوازدهم کارآمدتر و با نشاط‌تر خواهد بود
در ادامه خبرنگاری پرسید رییس جمهور از برخی وزرا دلخوری دارند برای همین تغییر ۵۰ درصدی مطرح می‌شود. آیا صحت دارد که نوبخت پاسخ داد: درصدبندی را انجام ندهید کابینه دوازدهم قطعا کارآمدتر و با نشاط‌تر خواهد بود به اسامی و لیست‌ها که بیرون می‌آید اعتنا نکنید.
او در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به سند ۲۰۳۰ گفت: این سند دارای ۱۷ محور است که ۴ محور آن در رابطه با آموزش است که در کشور ما هم دنبال می‌شود. یونسکو هدف‌های این سند را به عنوان یک بیانیه قرائت کرد، ما که در بحث آموزش فراگیر مشکلی نداریم اما کلماتی هستند که با نظام و دین ما تضاد دارند که اعلام کردیم که ما انجام نمی‌دهیم پس کسی نمی‌گوید که چرا انجام نداده‌ایم. ما سندی را امضا نکردیم و اعلام هم شده است. دولت برای این که این چارچوب را در داخل اجرا کند کارگروهی تعیین کرد که با اسناد فرادست نام برده شود مواردی که با دین و نظام ما مغایرت دارد، انجام نشود.
نظر نهایی رهبری درباره سند ۲۰۳۰ برای دولت مهم است
نوبخت با تاکید بر اینکه ما هیچ گاه از هیچ کشوری نخواستیم که نقشه فرهنگی ما را ترسیم کند چون ما خودمان این نقشه را داریم، گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی امروز در مورد این سند بحث خواهد کرد. فرهنگ و آموزش ما مشخص است و نیازی نیست از جایی آن را اجرا کنیم، اگر شورا این نتیجه رسید که اجرا نشود نمی‌کنیم و از همه مهم‌تر نظر رهبری برای دولت مهم است. این اطمینان به ایشان داده می‌شود که دولت متعهد به دین و نظام است و تا نگرانی ایشان برطرف نشود آن را انجام نمی‌دهیم.
او افزود: مقام معظم رهبری درست فرمودند که ما مسائل آموزشی و فرهنگی را از دیگر کشورها نمی‌گیریم، ما از دین دستور می‌گیریم، بله ممکن است دین از داعش گرفته شود تا سکولاریسم، ما دین را در چارچوب قانون اساسی اجرا می‌کنیم.
تصمیمات شب گذشته دولت برای احقاق حق سپرده‌گذاران کاسپین
نوبخت با تاکید بر اینکه موسسات اعتباری غیرمجاز باید سامان‌دهی شود و باید مجوز بگیرند، گفت: موسسات مالی کاسپین هم جمع آوری شده و در جلسات بانک مرکزی هم در این مورد بحث شده است. بانک مرکزی معتقد است موسسات اعتباری باید در یک سطح مشخص کار کنند. خوشبختانه بر اساس تصمیمات دیشب احقاق حق سپرده گذاران صورت خواهد گرفت.
او با اشاره به بحران قطر گفت: در مورد مساله‌ای که برای کشور قطر صورت گرفته موضع وزارت خارجه مشخص است ما خواهان ثبات منطقه هستیم و معتقد هستیم باید این مساله با گفت‌وگو حل شود و خواهان تمامیت ارضی کشور قطر هستیم.
چرا وقتی دولت را خائن معرفی کردند قوه قضاییه اعلام جرم نکرد؟
نوبخت درباره رویکرد دولت در مورد فشار بر سند ۲۰۳۰ گفت: امروز در شورای عالی انقلاب بحث خواهد شد، اما سوال اینجاست دولت چه کاری برای ایران انجام نداده است در طول این ۴ سال، قرار شد ما عضو همه محافل بین‌المللی باشیم و سیاست این شد که ما منفعل نباشیم. در داخل هم قرار شد به قوه قضاییه سپرده شود، این که گفته شد مخفی شرکت کردیم درست نیست یک نماینده از مجلس با ما حضور دارد، از افکار عمومی سوال می‌کنم دولت چه کاری باید انجام می‌داد که نداد؟ ما هنوز سند ۲۰۳۰ را اجرا نکردیم ما می‌خواهیم نسخه ملی آن را اجرا کنیم، بی‌جهت به دولت دین‌مدار تهمت نزنید. باید به یاد داشته باشیم دست آخر سوءاستفاده می‌شود.
او ادامه داد: من در یک جمع معنوی حضور داشتم که دولت را خائن معرفی کردند آن هم در روز انتخابات من نمی‌دانم قوه قضاییه این را جرم نمی‌داند؟ این رفتارها درست نیست.
دفاع دولت از تفکیک وزارت‌خانه‌ها
سخنگوی دولت در مورد تفکیک برخی وزارت‌خانه‌ها، گفت: اینکه در یک مقطع زمانی گفته شود ۴ تا وزارت خانه کم شود باید مسئولان آن پاسخ دهند، در ۴ سال گذشته در دوره برنامه پنجم این اتفاق انجام شد. آن چه که امروز نسبت به این موضوع بحث است اجرای آن است. مهم تحرک این وزارت‌خانه‌ها است، برای همین گفتم دولت دوازدهم کارآمدتر خواهد شد.
او گفت: دولت معتقد است اگر وزارت بازرگانی جدا شود کارایی بهتر خواهد شد. کار کارشناسی دولت بر این است وزارت راه و شهرسازی جدا شود، صنعت و معدن هم همین‌طور تا بهتر اقدام شود.
نوبخت یادآور شد: همه فرایندهایی که باعث کندی فرآیند کمرگ می‌شود را در دست بررسی و بازبینی قرار داده‌ایم تا کارها سهولت پیدا کند.
پاسخ نوبخت به ادعای سهم‌خواهی اصلاح‌طلبان از کابینه
رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی درباره مشکل ارز پتروشیمی گفت: ما قصد داریم از محصولات نفتی که صادر می‌کنیم از محل درآمد استفاده کنیم و نکته دیگر جلوگیری از پول‌شویی است که وزارت اقتصاد و دارایی در حال پیگیری است.
او درباره ادغام برخی از بانک‌ها و نظارت بر برجام تاکید کرد: این قسمت خارج از دولت است تعدادی از اعضای شورای امنیت ملی که ما هم در جریان قرار نمی‌گیریم اما می‌دانیم که قاطع و جدی پیگری می‌کنند و گزارشی را به خدمت مقام معظم رهبری می‌دهند باز هم تاکید داریم که ما از حقوق خود دست نمی‌کشیم. هدف ما ایجاد تحرک بانکی و اشتغال است نظر برخی این است که بانک‌های کوچک ادغام شود اما در حال حاضر نهایی نشده و باید بگویم جز مصوبات هیات وزیران نیست بلکه نظر نظام بانکی است.
نوبخت در مورد ادعای یکی از رسانه ها درباره سهم‌خواهی اصلاح‌طلبان از کابینه، گفت: آن چه که می‌توانم با قاطعیت بگویم این است که رئیس‌جمهور خود را در برابر ملت ایران مسئول می‌داند و مصمم است مطالبات مردم را پاسخ دهد. با شناختی که از رییس‌جمهور دارم می‌دانم ایشان نفوذناپذیر است هدفی که ایشان دارد بهبود وضعیت مردم است.
رییس‌جمهور نفوذ ناپذیر است
او گفت: آقای رئیس‌جمهور حرف‌ها را خواهد شنید اما نظر خودشان را دارد و همچنین نظر مقام معظم رهبری مهم است. باید فکری برای بخش‌های سنگین دولت نیز شود. نهایتا این رئیس جمهور است که تصمیم می‌گیرد آن هم بدون فشاری که گفته می‌شود.
سخنگوی دولت درباره طرح فصلی نیروی کار از بهار ۹۵ تا ۹۶ گفت: نرخ مشارکت از بهار سال گذشته از ۳۹.۵ به ۴۰.۶ درصد افزایش پیدا کرده است. جمعیتی که وارد بازار کار شدند ۹۲۰ هزار و ۹۲۸ نفر است که ۷۰۳ هزار و ۲۱۰ هزار نفر شغل پیدا کردند. بهار ۹۵ تا ۹۶ به جمعیت شاغلان ۷۰۳ هزار نفر اضافه شد، پیش‌بینی ما این است که ۹۵۵ هزار نفر هر سال وارد بازار کار شوند. در سال ۲۰میلیون و ۱۸ هزار بود و در سال ۹۱ این تعداد به ۲۰ میلیون و ۲۸ هزار نفر رسید. نرخ بیکاری هم از ۱۲.۲ به ۱۲.۶ رسید اما باید گفت که ۷۰۰ هزار شغل ایجاد شده است .

منبع: رویداد24

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

یک گام برای جلوگیری از اطاله دادرسی

تهران- ایرنا- اطاله دادرسی به این معنا که رسیدگی به یک پرونده در دادگاهی بیش از حد معمول طول بکشد، در مواردی از حوصله شاکی و متشاکی یا خواهان و خوانده خارج می شود؛ گاهی اطاله یک دادرسی به سه سال می انجامد و پرونده هایی نیز هستند که پس از گذشت سال ها هنوز بسته نشده اند.

به گزارش روز شنبه خبرنگار قضایی ایرنا پرونده هایی در دادگستری وجود دارند که سال های سال است در پیچ و خم رسیدگی هستند؛ البته گاهی شرایط یک پرونده ممکن است به قدری پیچیده باشد که رسیدگی به آن ده ها سال به طول انجامد.
عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران که معتقد است اطاله دادرسی الزاما به کمبود قاضی مربوط نیست، اواخر اسفند ماه سال گذشته در گفت و گویی با رادیو تهران اعلام کرد که باید در شیوه‌های مدیریت و همچنین رسیدگی به پرونده‌ها اتفاقات مناسبی رخ دهد. بنابراین اگر اوقات دادرسی محاکم تجدیدنظر استان تهران به سال 1399 و 1400 رسیده در واقع نشان دهنده برخی مشکلات در حوزه دادرسی می تواند باشد.
حجت الاسلام محمدجعفر منتظری دادستان کل کشور نیز اخیرا گفته است که مردم نگرانی هایی در خصوص اطاله دادرسی و اتقان احکام دادگاه ها دارند که باید در این زمینه تحول ایجاد کنیم ولی از جزییات این تحول سخنی نگفت.
شاید تاکنون نکات بسیاری همچون کمبود قاضی یا کاهش بودجه، از سوی مسئولان قوه قضاییه برای مشکل اطاله مطرح شده باشد ولی حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی رئیس جدید قوه قضاییه در مراسم معارفه خود یکی از تحولات در دستگاه قضا را مساله اطاله دادرسی دانست و گفت: تعداد ورودی پرونده‌ها به دستگاه قضایی زیبنده نظام قضایی و اسلامی ما نیست. در این رابطه باید سرچشمه‌ها را بررسی کرد تا مشخص شود تولید این میزان پرونده از کجاست.
قبل از اینکه حجت الاسلام و المسلمین رئیسی بر مسند دستگاه قضا تکیه بزند، برخی از حقوقدانان و شخصیت های سیاسی نکاتی را در این زمینه گوشزد کردند که می توان به سخنان الهیار ملکشاهی رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی اشاره کرد که گفته است: برخی قوانین که باعث اطاله دادرسی می‌شوند، مشکل آفرین هستند و باید اصلاح شوند.
وی معتقد است مجلس به تنهایی نمی‌تواند این مشکلات را حل کند ولی قوه قضائیه که کارگزار است و به طور ملموس‌تری با این موارد مواجه است، باید مشکلات قوانین را ببیند و حل کند.
ملکشاهی به عنوان نمونه از ماده 450 قانون آیین دادرسی کیفری یاد کرد و گفت: این ماده قانونی موجب شده است در دادگاه تجدیدنظر اطاله دادرسی به سه سال برسد و همه افرادی که در دادگاه تجدیدنظر پرونده دارند، با مشکل مواجه شوند.
رضا فرج اللهی قاضی دیوان عالی کشور به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: دادرسی در دادگاه های کیفری طولانی نیست اما تعداد زیاد پرونده ها سرعت رسیدگی را کم می کند. همچنین در دادگاه های تجدیدنظر چون قانون آنان را مکلف کرده که در مواردی دوباره جلسه رسیدگی را تشکیل دهند، گاهی رسیدگی به پرونده ها سه سال طول می کشد.
وی علت این اطاله را ماده 450 قانون آیین دادرسی کیفری دانست که دادگاه‌های تجدیدنظر مکلف هستند تا در مواردی دوباره جلسه رسیدگی تشکیل دهند و این موضوع وسیله ای برای اطاله دادرسی در دادگاه تجدیدنظر شده که گاهی نوبت ها به سه سال رسیده است.
طبق ماده 450 آیین دادرسی کیفری «رئیس شعبه، پرونده های ارجاعی را بررسی و گزارش جامع آن را تهیه می کند یا به نوبت به یکی از اعضای دادگاه تجدیدنظر استان ارجاع می دهد.» و در مواردی «دادگاه تجدیدنظر با صدور دستور تعیین وقت رسیدگی، طرفین و اشخاصی را که حضورشان ضروری است، احضار می‌‌کند»
این قاضی دیوان عالی کشور تاکید کرد: درباره این ماده باید تجدیدنظر صورت گیرد که البته تا حدودی معاونت حقوقی قوه قضاییه تجدیدنظر کرده است و لایحه ای نیز به مجلس شورای اسلامی ارائه می شود تا مواردی را که دادگاه تجدیدنظر مکلف به تشکیل دوباره جلسه رسیدگی می شود، محدود کنند.
وی افزود: در دادگاه کیفری تنها وسیله ای که موجب اطاله دادرسی شده همین ماده است و در بقیه موارد فقط تراکم کار است که باعث طولانی شدن رسیدگی به پرونده هاست و گرنه قانون آیین دادرسی کیفری مشکلی ندارد که به اطاله دادرسی منجر شود.
فرج اللهی ادامه داد: طولانی شدن رسیدگی به بعضی از پرونده‌ها به دلیل ماهیت آن است. مانند برخی پرونده های قتل که دادگاه باید از مدعی بخواهد تا 50 نفر را حاضر کرده تا آنان سوگند بخورند. چنین پرونده هایی معمولا تشریفات طولانی دارد. برخی پرونده ها نیز به دلیل تعدد شاکیان طولانی می شود. مثلا در یک پرونده کلاهبرداری ممکن است بیش از هزار شاکی وجود داشته باشد و طبیعی است که رسیدگی به چنین پرونده هایی نیازمند زمان طولانی است و نمی توان بدون روشن شدن حقایق، پرونده را فیصله داد بلکه باید ماهیت آنها مشخص شود که گاهی ارزش دارد برای کشف حقیقت سال ها به طول بینجامد.
این قاضی دیوان عالی کشور افزود: تشریفات آیین دادرسی مدنی در موارد حقوقی دست و پا گیر است و راه های فرار از قانون نیز زیاد است. معتقدم باید در آیین دادرسی مدنی یک تجدیدنظر اساسی صورت گیرد و یک آیین دادرسی پویا و کارآمد نوشته شود و راه های فرار از قانون و اطاله دادرسی را که معمولا از سوی یکی از طرفین ایجاد می شود، مسدود کرد.
ضرورت اصلاح ماده 450 قانون آیین دادرسی کیفری باعث شد تا از ذبیح الله خدائیان معاون حقوقی قوه قضاییه وضعیت لایحه موردنظر را جویا شویم و او گفت که این لایحه هم اکنون در کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی در حال بررسی است.
خدائیان در تشریح این لایحه گفت: بند 3 ماده 450 قانون آیین دادرسی کیفری در موارد متعددی دادگاه های تجدیدنظر را مکلف به تعیین وقت رسیدگی و دعوت از طرفین برای حضور در جلسه کرده است در حالی که ممکن است دادگاه ضرورتی به حضور افراد نبیند یا حتی نوع اعتراض طرفین به گونه ای باشد که تمایلی به حضور در جلسه نداشته باشند ولی بند سه تاکید کرده که دادگاه باید تشکیل جلسه دهد و الزامی بودن این تشکیل جلسه موجب شده اوقات رسیدگی در بعضی استان ها به شدت افزایش یابد.
وی در بیان استدلال مخالفان این ماده گفت: در پاره ای موارد نیازی به حضور طرفین دعوا نیست. یعنی اگر اعتراضی به حکم صورت گرفته ممکن است معترض نسبت به اصل حکم اعتراض نکرده باشد. مثلا ممکن است گفته باشد مجازات تخفیف پیدا کند یا دادگاه در بعضی موارد ایراد را وارد نمی داند و رای را تایید می کند که در چنین مواردی باید اختیار به دادگاه داده شود تا اگر دعوت از طرفین را ضروری تشخیص داد، آنگاه دعوت کند.
معاون قوه قضاییه افزود: موافقان این ماده می گویند بند سه صحیح است. چون دادگاه تجدیدنظر، رسیدگی ماهوی می کند بنابراین لازم است جلسه تشکیل دهد و طرفین را دعوت کند.
وی افزود: ما آسیب شناسی کردیم و از استان ها و قضات با تجربه نظرخواهی کردیم و به این نتیجه رسیدیم که راه حلی بینابین انتخاب شود تا هم در رسیدگی دقت لازم صورت گیرد و کیفیت فدای کمیت نشود و هم به رسیدگی ها سرعت داده شود. بر همین اساس در مواردی ممکن است که دادگاه تجدیدنظر قصد تبرئه محکوم در دادگاه بدوی را دارد، با مطالعه پرونده متوجه می شود که این فرد باید تبرئه شود یا کسی در دادگاه بدوی برائت گرفته و دادگاه تجدیدنظر بعد از مطالعه پرونده به این نتیجه می رسد که باید محکوم شود.
خدائیان افزود: بنابراین در چنین مواردی تشکیل جلسه لازم است و طرفین دعوت می شوند و سپس حکم صادر خواهد شد و در سایر موارد بهتر است به قضات تجدیدنظر تفویض اختیار شود تا اگر تشخیص دادند، تشکیل جلسه داده و طرفین را دعوت کنند و اگر ضروری نبود، رای را صادر کنند و ملزم به تشکیل جلسه نباشند.
به گفته این مقام مسئول این پیشنهاد در معاونت حقوقی قوه قضاییه و شورای عالی مسولان قضایی تصویب شده و با توجه به مشورتی که با نمایندگان مجلس شورای اسلامی صورت گرفته، قرار شد پیشنهاد اصلاح این ماده به صورت طرح در مجلس بررسی شود و هم اکنون در کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در دست بررسی است.
وی افزود: کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس آماری را درباره قبل از تصویب بند سه ماده 450 و بعد از تصویب آن خواسته تا ببینند آیا میزان نقض آرا بعد از تصویب این ماده کمتر شده یا بیشتر که طی بررسی ها مشخص شد وضعیت نقض آرا تفاوت چندانی قبل از تصویب بند سه و بعد از آن نداشته است.
حال باید دید این لایحه پیشنهادی چه زمانی از سوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس به تصویب می رسد و با تصویب آن در صحن علنی مجلس شورای اسلامی چه میزان از اطاله دادرسی کاسته خواهد شد.
اجتمام*1003*1834

تصاویر| حاشیه‎های جنجالی باخت تراکتورسازی

نوبخت: افزایش 400 هزار تومانی حقوق باید از این ماه برای همه کارکنان و بازنشستگان محسوب شود

محمد کاظم تارتار برنده 100 میلیونی مسابقه برنده باش ۳۰ فروردین ۹۸ کیست؟

منبع این خبر، وبسایت www.rouydad24.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۱۸۸۷۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ارتقای سبک زندگی مساوی با حرکت در مسیر تمدن مهدوی است
 • طرح ویژه قوه قضاییه برای حمایت از بنیان خانواده
 • ارتقای سبک زندگی مساوی با حرکت در مسیر تمدن مهدوی است / رسانه بینش مخاطبان را در سبک زندگی افزایش دهد
 • گشت های آبی پلیس در دشت آزادگان ضریب امنیت را بالا برده است
 • ناجا: فعالیت گشت ارشاد توقفی نداشته است
 • متولیان فرهنگی به مقوله حجاب و عفاف توجه داشته باشند/اولویت های حکومت مهدوی باید مورد توجه قرار گرفته و تبیین شود/ لزوم قیمت‌گذاری اصولی محصولات کشاورزی
 • متولیان فرهنگی به مقوله حجاب و عفاف توجه داشته باشند
 • کامنیت‌های برتر مخاطبان الف/ جنگ ما با حزب بعث عراق بود نه مردم عراق/ اگر برجام نبود دیوار تحریم‌های ایران فرو ریخته بود؛ محمود صادقی هم منتقد برجام شد!/ سلبریتی‌ها فازتان چیست؟/ چرا پیاز و سیب زمینی باید به دلار وابسته باشد؟/ برجام برای این بود که افرادی
 • متولیان فرهنگی به مقوله حجاب و عفاف توجه داشته باشند/ لزوم قیمت‌گذاری اصولی محصولات کشاورزی
 • فرمانده ناجا: «گشت ارشاد» قاطعانه برخورد می‌کند
 • فرمانده ناجا: گشت ارشاد قاطعانه با هنجارشکنان برخورد می‌کند
 • فرمانده ناجا: طرح «گشت ارشاد» ادامه می‌یابد
 • گشت ارشاد قاطعانه با ناهنجاری‌ها برخورد می‌کند
 • ناجا: فعالیت گشت ارشاد توقفی نداشته
 • رئیس قوه قضاییه:دولت تاحدی که منابع دارد غرامت ها را به مردم پرداخت کند
 • رئیس قوه قضائیه با سردار سلیمانی در روستا‌های شادگان باهم دیدار کردند
 • بازدید رئیس قوه قضائیه از چند روستای سیل‌زده شادگان
 • تصاویری از حضور رئیس قوه قضاییه در مناطق سیل‌زده خوزستان
 • رییس قوه قضاییه: قاضی نباید وامدار کسی باشد