شهر زیبای ماسوله یکی از چندین شهر زیبا از میان شهرهای استان های شمالی کشور است که به دلیل داشتن سبک خاص معماری بسیار مورد توجه گردشگران و مسافران قرار دارد. شهر زیبای ماسوله از شهر رشت 60 کیلومتر و از شهر فومن 32 کیلومتر فاصله دارد . محدوده جغرافیایی آن بسیار بزرگ است به طوری که از سمت جنوب به طارم علیا که در استان زنجان قرار دارد، می رسد. از سمت شمال نیز در همسایگی شهر ماسال قرار گرفته است و از جهت غربی به شهرستان خلخال در استان اردبیل می رسد. از سمت شرقی نیز به جلگه شهر فومن متصل است. در واقع این شهر قدیمی در دامنه کوه که از سطح دریا 1050 متر فاصله دارد، قرار گرفته است و شهر در شیب و سینه کش کوه ساخته شده است به طوری که اختلاف ارتفاع میان بالاترین و پایین ترین نقطه شهر حدود 120 متر می باشد. این مقاله درباره سفر به ماسوله، تاریخچه ماسوله، معماری خانه های ماسوله و آب و هوای ماسوله است. در ادامه با اطلاعات سفر به ماسوله و دانستنی های سفر به ماسوله با ما همراه باشید.

اطلاعات سفر به ماسوله : دانستنی های سفر به ماسوله : قدمت و تاریخچه ماسوله

قدمت این شهر به طوری که در منابع مختلف بیان شده است به 800 تا 1000 سال پیش باز می گردد. مردم این منطقه به دلیل مجاورت با چند شهر و شاید گستردگی جغرافیایی این شهر دارای فرهنگی هستند که از چند فرهنگ مختلف گیلکی، تالشی و آذری خلخالی نشات گرفته است. البته باید بدانید که ماسوله جدید بعد از کمی تغییرات بوجود آمده است زیرا اوایل تشکیل این شهر که به آن ماسوله قدیم یا کهنه ماسوله می گفتند، در فاصله 8 کیلومتری از غرب جاده ماسوله به خلخال وجود داشته است که از شواهد به دست آمده مشخص شده مردم آن در زمینه فلزکاری مهارت داشته اند. امروزه تنها چند دیوار سنگی از آن برجای مانده است. کاوش های اولیه که در سال 1374 توسط سازمان میراث فرهنگی در این منطقه صورت گرفت آثاری از این فلزکاری ها و همچنین سفال های لعاب دار رنگی که مربوط به دوران سلجوقیان بوده است را بدست آورد و همچنین به دلیل تاریخی بودن و قدیمی بودن این منطقه در سال 1385 جز آثار ملی به ثبت رسید. نام این شهر نیز از سده هشتم و نهم هجری نیز تغییر نکرده است و همان نام ماسوله خوانده می شده است. اما افراد دلایل مختلفی برای انتخاب آن بیان می کنند. بدین صورت که برخی معتقدند کلمه ماسوله از دو قسمت " ماس " به معنی کوه و مانع و " اوله " به معنی بلند تشکیل شده است و در واقع آن را " کوه بلند " یا " کوه مانند " معنی می کنند. برخی دیگر نیز بر این اعتقادند که نام این شهر از نام کوهی که در همان نزدیکی قرار دارد گرفته شده است. این کوه ماهسالار نام دارد و چنین می گویند که در قدیم این شهر به نام ماسالا نامیده می شده است که در طول زمان تغییر کرده و به نام ماسوله خوانده شده است. البته در زبان فارسی میانه و سانسکریت این شهر را " سرزمین ماه کوچک " و یا " ماه کوچک " نیز می خوانند . در مورد نقل مکان مردم منطقه و جابجایی شهر به مکان فعلی حکایت های زیاد و متنوعی به گوش می رسد. یکی از این روایات دلیل این نقل مکان را زلزله بزرگ سال 890 هجری قمری بیان می کند. دلیل دیگر بیماری طاعون در سال 943 هجری قمری بیان می شود. اما دلیلی که بیشتر افراد از آن یاد می کنند این است که در آن زمان فردی به نام عونبعلی که از نوادگان امام اول شیعیان بوده است در جنگی به همراهی سید جلال الدین اشرف که وی هم از فرزندان امام موسی کاظم بوده است و مزارش نیز در شهر آستانه اشرفیه قرار دارد شرکت می کند و در نزدیکی طارم زنجان زخمی می شود و به سمت ماسوله حرکت می کند و در مکان امروزی ماسوله جان خود را از دست می دهد و در همان جا به خاک سپرده می شود و مردم نیز کم کم در اطراف مزار وی به ساخت خانه می پردازند که همان ماسوله فعلی است. این مقاله درباره معماری خانه های ماسوله، تاریخچه ماسوله، سفر به ماسوله و آب و هوای ماسوله است.

اطلاعات سفر به ماسوله : دانستنی های سفر به ماسوله : معماری ماسوله

نوع ساخت خانه ها و معماری این شهر و همچنین رنگ های بکار رفته در آن همیشه مورد توجه بوده است و تاریخچه ماسوله شنیدنی است. به طور مثال در ساخت اکثر خانه های این شهر از رنگ های رسی و یا زرد استفاده شده است و دلیل آن مه زیاد منطقه بوده که این دو رنگ در هوای مه آلود از فاصله دور بهتر دیده می شوند. ساختمان های قدیمی بیشتر چوبی - سنگی هستند زیرا به دلیل جنگل های اطراف و کوهستانی بودن منطقه، بیشترین مصالح در دسترس بوده اند و اکثرا دو طبقه ساخته می شدند و طوری قرار می گرفتند که سقف خانه پایینی در واقع حیاطی برای خانه بالاتر بود و یا محوطه جلوی خانه ها و پشت بام ها به عنوان پیاده رو در شهر محسوب می شد زیرا این شهر حالتی پلکانی دارد. هرچند که امروزه این ساختمان های چوبی جای خود را با ساختمان های بتنی – آهنی عوض کرده اند. البته در این تغییر تمام کوشش انجام شده که ظاهر ساختمان ها به سیستم سنتی قدیمی شباهت داشته باشند. این نوع بافت در دوران زندیه شکل گرفت. در این شهر خیابان های کوچک و پله های زیادی می بینیم و دلیل آن شاید حفظ امنیت بیشتر برای شهر بوده است زیرا با این سیستم وسیله نقلیه موتوری اجازه ورود نداشته و نمی تواند وارد شود. سبک در و پنجره ها زیبایی خاصی به شهر می دهد به خصوص که اهالی از دیرباز عادت داشتند پشت پنجره ها و برای تزیین از انواع گلدان ها و گل های شمعدانی استفاده کنند. این متن درباره سفر به ماسوله، تاریخچه ماسوله، معماری خانه های ماسوله و آب و هوای ماسوله است.

اطلاعات سفر به ماسوله : دانستنی های سفر به ماسوله : آب و هوای ماسوله

شهر ماسوله در کنار رودخانه ای به نام ماسوله رودخان قرار دارد. این رودخانه بسیار پر آب می باشد. همچنین در مسیر آن آبشار بسیار زیبایی نیز قرار دارد . در اطراف این شهر قله های سر به فلک کشیده نیز دیده می شود که از بلندترین آن ها می توان به قله شاه معلم با ارتفاع 3050 متر اشاره کرد. آب و هوای این شهر هم به گونه ای است که در تابستان ها معتدل و در زمستان ها به دلیل کوهستانی بودن سرد است. در زمستان بیش از یک ماه ما شاهد یخبندان در این شهر هستیم. وجود آن در شیب کوه باعث می شود که بیشتر مواقع مه آن را فراگیرد و بیشتر روزها احساس کنید که ابرها شما را در بر گرفته اند. این امر خود یکی از جاذبه های شهر ماسوله است که زیبایی و خاص بودن خود را به رخ می کشد. در این منطقه میزان رطوبت نیز بسیار بالا است اما مطمئن باشید که شما را آزار نخواهد داد زیرا با وجود این میزان رطوبت هوا بسیار خنک است و همچنین برف و باران زیادی نیز می بارد. این مقاله درباره آب و هوای ماسوله، تاریخچه ماسوله، معماری خانه های ماسوله و سفر به ماسوله است.

منبع: مجله همگردی

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

ترافیک سنگین در مسیر جنوب به شمال تمام محورهای شمالی کشورر

تین‌نیوز | 

مرکز مدیریت راه‌های کشور اعلام کرد که ترافیک سنگین در مسیر جنوب به شمال تمام محورهای شمالی کشور وجود دارد و تردد نیمه روان نیز در آزاد راه تهران ـ کرج ـ قزوین برقرار است.

به گزارش تین نیوز، براساس تصاویر دریافتی از دوربین‌های نظارتی، سامانه‌های تردد شمار و گشت‌های شعب راهداری سراسر کشور در حال حاضر به‌ استثنای جاده‌های مسدود و ممنوع، ‌مابقی جاده‌های مواصلاتی کشور باز و تردد در آنها به‌ روال عادی در جریان است.

در شبانه ‌روز گذشته، براساس آخرین اطلاعات دریافتی از ۲ هزار و ۲۳۲ تردد شمار فعال در جاده‌های برون‌شهری، نسبت به روز قبل ۸ درصد افزایش تردد را نشان می‌دهد.

همچنین سهم وسایل نقلیه سنگین ۱۴.۴ درصد، اوج تردد بین ساعات ۱۹ تا۲۰ و کمترین تردد بین ساعات چهار تا پنج صورت پذیرفته که هموطنان با آگاهی از این موضوع می‌توانند ساعات مناسب‌تری را برای سفر انتخاب کنند.

آخرین وضعیت جاده‌های شمالی

بر اساس اطلاعات دریافتی از دوربین های نظارتی، ترافیک در جاده‌ چالوس مسیر جنوب به شمال حد فاصل ابتدای محور تا ارنگه سنگین گزارش شده است.

همچنین ترافیک در حد فاصل خرنگ اولاد تا سد امیرکبیر، دره ده، تونل کندوان، پل زنگوله و سیاه بیشه نیمه سنگین است.

ترافیک در جاده هراز مسیر جنوب به شمال، مشا، امامزاده هاشم، حد فاصل پلور تا بایجان در اکثر مقاطع سنگین گزارش شده است.

آزاد راه قزوین ـ رشت حد فاصل منجیل تا رودبار، عوارضی امامزاده هاشم ترافیک سنگین است.

در جاده فیروزکوه نیز در مسیر جنوب به شمال، محدوده گیلاوند ترافیک نیمه سنگین است.

مرکز مدیریت راههای کشور ترافیک نیمه سنگین در آزاد راه تهران ـ کرج ـ قزوین حدفاصل پل فردیس تا بهشت، گزارش کرد.

همچنین جاده قلعه پل دختر ـ خرم آباد، شهداد ـ شهبندان مسدود است و محدودیت تردد در کمربندی دهلران مسدود و تردد از داخل شهر امکان پذیر است.

شمخانی: مردم می‌گویند نباید برجام را امضا می‌کردیم!| اگر ایران و آمریکا وارد جنگ شوند، ایران ابزارهای متعددی دارد؛ از جمله جنگ نیابتی

توضیح شهردار قم درباره خارج‌نشینی فرزندانش: آنها سفیران نظام هستند!| زندگی ساده‌ای دارم

فیلم: کار یکی از دختران گروه نینجا به بیمارستان کشید

منبع این خبر، وبسایت hamgardi.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۲۲۷۰۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • بایوجمی؛ طرحی برای احیا، تردید دلواپسان!
 • سرنوشت شمال شرق سوریه: گره پیچیده در پایان دادن به جنگ شام+ نقشه
 • دانستنی‌هایی درباره سوزش معده
 • چاووش‌اوغلو: قصد ترک ایست بازرسی نهم در شمال غرب سوریه را نداریم
 • ترافیک سنگین در مسیرهای منتهی به شمال کشور
 • جزئیات مقدمه‌چینی‌های آمریکا و ترکیه درباره منطقه امن شمال سوریه
 • وقوع چندین زمین لرزه در مهران از دیشب تا کنون
 • عمارت بوم‌گردی صالح‌آباد، مهره‌ای گمشده در عمق بافت تاریخی
 • سفر به عمق محرومیت/« کوهشاه »، بشاگرد دوم
 • زلزله‌های مکرر در مرز غرب ایران
 • شهرستان مهران بامداد امروز ۲ بار لرزید
 • 2 زلزله متوالی بروجرد را لرزاند
 • «بروجرد» ۳ بار لرزید
 • مهران لرزید
 • فرار تروریستها از شمال شهر راهبردی خان شیخون
 • دانستنی‌های تأمین اجتماعی/ نحوه دریافت بیمه زنان خانه‌دار
 • نکات مهم اخذ ویزاهای پردرخواست از زبان محمدکاظم بشکار موسس ویزالند
 • ویدئویی از سطح تا عمق خورشید+فیلم
 • دانستنی های جالب درباره عید غدیر