شهر زیبای ماسوله یکی از چندین شهر زیبا از میان شهرهای استان های شمالی کشور است که به دلیل داشتن سبک خاص معماری بسیار مورد توجه گردشگران و مسافران قرار دارد. شهر زیبای ماسوله از شهر رشت 60 کیلومتر و از شهر فومن 32 کیلومتر فاصله دارد . محدوده جغرافیایی آن بسیار بزرگ است به طوری که از سمت جنوب به طارم علیا که در استان زنجان قرار دارد، می رسد.

از سمت شمال نیز در همسایگی شهر ماسال قرار گرفته است و از جهت غربی به شهرستان خلخال در استان اردبیل می رسد. از سمت شرقی نیز به جلگه شهر فومن متصل است. در واقع این شهر قدیمی در دامنه کوه که از سطح دریا 1050 متر فاصله دارد، قرار گرفته است و شهر در شیب و سینه کش کوه ساخته شده است به طوری که اختلاف ارتفاع میان بالاترین و پایین ترین نقطه شهر حدود 120 متر می باشد. این مقاله درباره سفر به ماسوله، تاریخچه ماسوله، معماری خانه های ماسوله و آب و هوای ماسوله است. در ادامه با اطلاعات سفر به ماسوله و دانستنی های سفر به ماسوله با ما همراه باشید.

اطلاعات سفر به ماسوله : دانستنی های سفر به ماسوله : قدمت و تاریخچه ماسوله

قدمت این شهر به طوری که در منابع مختلف بیان شده است به 800 تا 1000 سال پیش باز می گردد. مردم این منطقه به دلیل مجاورت با چند شهر و شاید گستردگی جغرافیایی این شهر دارای فرهنگی هستند که از چند فرهنگ مختلف گیلکی، تالشی و آذری خلخالی نشات گرفته است. البته باید بدانید که ماسوله جدید بعد از کمی تغییرات بوجود آمده است زیرا اوایل تشکیل این شهر که به آن ماسوله قدیم یا کهنه ماسوله می گفتند، در فاصله 8 کیلومتری از غرب جاده ماسوله به خلخال وجود داشته است که از شواهد به دست آمده مشخص شده مردم آن در زمینه فلزکاری مهارت داشته اند. امروزه تنها چند دیوار سنگی از آن برجای مانده است. کاوش های اولیه که در سال 1374 توسط سازمان میراث فرهنگی در این منطقه صورت گرفت آثاری از این فلزکاری ها و همچنین سفال های لعاب دار رنگی که مربوط به دوران سلجوقیان بوده است را بدست آورد و همچنین به دلیل تاریخی بودن و قدیمی بودن این منطقه در سال 1385 جز آثار ملی به ثبت رسید. نام این شهر نیز از سده هشتم و نهم هجری نیز تغییر نکرده است و همان نام ماسوله خوانده می شده است. اما افراد دلایل مختلفی برای انتخاب آن بیان می کنند. بدین صورت که برخی معتقدند کلمه ماسوله از دو قسمت " ماس " به معنی کوه و مانع و " اوله " به معنی بلند تشکیل شده است و در واقع آن را " کوه بلند " یا " کوه مانند " معنی می کنند. برخی دیگر نیز بر این اعتقادند که نام این شهر از نام کوهی که در همان نزدیکی قرار دارد گرفته شده است. این کوه ماهسالار نام دارد و چنین می گویند که در قدیم این شهر به نام ماسالا نامیده می شده است که در طول زمان تغییر کرده و به نام ماسوله خوانده شده است. البته در زبان فارسی میانه و سانسکریت این شهر را " سرزمین ماه کوچک " و یا " ماه کوچک " نیز می خوانند . در مورد نقل مکان مردم منطقه و جابجایی شهر به مکان فعلی حکایت های زیاد و متنوعی به گوش می رسد. یکی از این روایات دلیل این نقل مکان را زلزله بزرگ سال 890 هجری قمری بیان می کند. دلیل دیگر بیماری طاعون در سال 943 هجری قمری بیان می شود. اما دلیلی که بیشتر افراد از آن یاد می کنند این است که در آن زمان فردی به نام عونبعلی که از نوادگان امام اول شیعیان بوده است در جنگی به همراهی سید جلال الدین اشرف که وی هم از فرزندان امام موسی کاظم بوده است و مزارش نیز در شهر آستانه اشرفیه قرار دارد شرکت می کند و در نزدیکی طارم زنجان زخمی می شود و به سمت ماسوله حرکت می کند و در مکان امروزی ماسوله جان خود را از دست می دهد و در همان جا به خاک سپرده می شود و مردم نیز کم کم در اطراف مزار وی به ساخت خانه می پردازند که همان ماسوله فعلی است. این مقاله درباره معماری خانه های ماسوله، تاریخچه ماسوله، سفر به ماسوله و آب و هوای ماسوله است.

اطلاعات سفر به ماسوله : دانستنی های سفر به ماسوله : معماری ماسوله

نوع ساخت خانه ها و معماری این شهر و همچنین رنگ های بکار رفته در آن همیشه مورد توجه بوده است و تاریخچه ماسوله شنیدنی است. به طور مثال در ساخت اکثر خانه های این شهر از رنگ های رسی و یا زرد استفاده شده است و دلیل آن مه زیاد منطقه بوده که این دو رنگ در هوای مه آلود از فاصله دور بهتر دیده می شوند. ساختمان های قدیمی بیشتر چوبی - سنگی هستند زیرا به دلیل جنگل های اطراف و کوهستانی بودن منطقه، بیشترین مصالح در دسترس بوده اند و اکثرا دو طبقه ساخته می شدند و طوری قرار می گرفتند که سقف خانه پایینی در واقع حیاطی برای خانه بالاتر بود و یا محوطه جلوی خانه ها و پشت بام ها به عنوان پیاده رو در شهر محسوب می شد زیرا این شهر حالتی پلکانی دارد. هرچند که امروزه این ساختمان های چوبی جای خود را با ساختمان های بتنی – آهنی عوض کرده اند. البته در این تغییر تمام کوشش انجام شده که ظاهر ساختمان ها به سیستم سنتی قدیمی شباهت داشته باشند. این نوع بافت در دوران زندیه شکل گرفت. در این شهر خیابان های کوچک و پله های زیادی می بینیم و دلیل آن شاید حفظ امنیت بیشتر برای شهر بوده است زیرا با این سیستم وسیله نقلیه موتوری اجازه ورود نداشته و نمی تواند وارد شود. سبک در و پنجره ها زیبایی خاصی به شهر می دهد به خصوص که اهالی از دیرباز عادت داشتند پشت پنجره ها و برای تزیین از انواع گلدان ها و گل های شمعدانی استفاده کنند. این متن درباره سفر به ماسوله، تاریخچه ماسوله، معماری خانه های ماسوله و آب و هوای ماسوله است.

اطلاعات سفر به ماسوله : دانستنی های سفر به ماسوله : آب و هوای ماسوله

شهر ماسوله در کنار رودخانه ای به نام ماسوله رودخان قرار دارد. این رودخانه بسیار پر آب می باشد. همچنین در مسیر آن آبشار بسیار زیبایی نیز قرار دارد . در اطراف این شهر قله های سر به فلک کشیده نیز دیده می شود که از بلندترین آن ها می توان به قله شاه معلم با ارتفاع 3050 متر اشاره کرد. آب و هوای این شهر هم به گونه ای است که در تابستان ها معتدل و در زمستان ها به دلیل کوهستانی بودن سرد است. در زمستان بیش از یک ماه ما شاهد یخبندان در این شهر هستیم. وجود آن در شیب کوه باعث می شود که بیشتر مواقع مه آن را فراگیرد و بیشتر روزها احساس کنید که ابرها شما را در بر گرفته اند. این امر خود یکی از جاذبه های شهر ماسوله است که زیبایی و خاص بودن خود را به رخ می کشد. در این منطقه میزان رطوبت نیز بسیار بالا است اما مطمئن باشید که شما را آزار نخواهد داد زیرا با وجود این میزان رطوبت هوا بسیار خنک است و همچنین برف و باران زیادی نیز می بارد. این مقاله درباره آب و هوای ماسوله، تاریخچه ماسوله، معماری خانه های ماسوله و سفر به ماسوله است.

منبع: مجله همگردی

خبر بعدی:

زلزله‌ای به بزرگی ۴.۱ دهم ریشتر هرمزگان را لرزاند

خبرگزاری میزان- زلزله‌ای به بزرگی ۴.۱ دهم ریشتر در ساعت ۱۱:۳۰:۴۷ امروز قبل از ظهر در عمق ۱۰ کیلومتری استان هرمزگان حوالی حاجی آباد احساس شد.

به گزارش گروه جامعه خبرگزاری میزان به نقل از مرکز زلزله نگاری کشوری زلزله‌ای به بزرگی ۴.۱ دهم ریشتر ساعت ۱۱:۳۰:۴۷ امروز قبل از ظهر در عمق ۱۰ کیلومتری استان هرمزگان حوالی حاجی آباد احساس شد.

این زمین لرزه در ۳۴ کیلومتری فارغان (هرمزگان)، ۴۹ کیلومتری ارزوئیه (کرمان)، ۱۵ کیلومتری حاجی آباد (هرمزگان) احساس شد.

انتهای پیام/

منبع این خبر، وبسایت hamgardi.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۲۲۷۰۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • خودروسازان ایرانی؛ حرکت در جاده یک‌طرفه داخلی‌سازی
 • عکس/ سفری به قطب جنوب‎
 • دانستنی‌های جالب و مفید پیرامون «ویتامین D »
 • حفاری در سیاره سرخ آغاز شد/ سنگ‌های سخت کابوس مریخ‌نورد اینسایت
 • بزرگترین زلزله هفته در بندر خمیر/ ثبت ۴۷ زمین لرزه در هفته
 • «هرمس» به موزه موسیقی اهدا شد/ اثری هنری از عمق تاریخ
 • دانستنی‌های درباره کرم‌های روده
 • عملیات نیروهای یمنی علیه متجاوزان در عمق خاک عربستان
 • زلزله ۴.۱ ریشتری حاجی‌آباد هرمزگان را لرزاند‌
 • مخالفت اسرائیل با سفر مسئولان سازمان ملل به اراضی فلسطین
 • رییس جمهوری در پیامی؛ حمله به اتوبوس پرسنل فداکار سپاه عمق درماندگی دشمنان است
 • حمله سبعانه به اتوبوس حامل پرسنل فداکار سپاه نمایش عمق درماندگی دشمنان ملت است/ بی تردید تمام عوامل این اقدام وقیحانه بزودی به سزای جنایت خود می‌رسند
 • دانستنی‌های جالب علمی
 • روحانی: حمله به اتوبوس پرسنل سپاه عمق درماندگی تروریست‌ها بود / آمران و عوامل این اقدام بزودی به سزای جنایت خود خواهند رسید
 • حادثه تروریستی سیستان و بلوچستان نشانه عمق وحشت و عصبانیت دشمنان
 • حمله سبعانه به اتوبوس حامل پرسنل فداکار سپاه نمایش عمق درماندگی مزدوران جنایتکار و ایادی دشمنان ملت است/ بی تردید همه عوامل این اقدام وقیحانه به سزای جنایت خود می رسند
 • حمله سبعانه به اتوبوس حامل پرسنل سپاه نمایش عمق درماندگی مزدوران جنایتکار و ایادی دشمنان ملت است
 • حمله به اتوبوس پرسنل فداکار سپاه عمق درماندگی دشمنان است
 • دانستنی‌هایی درباره نارسایی احتقانی قلب