اردبیل- با گذشت هفت ماه از سال میزان تخصیص اعتبارات عمرانی در استان اردبیل صفر ریال است.

به گزارش خبرنگار مهر، عدم سازگاری زمان تخصیص اعتبارات عمرانی با فصل کاری مناطق سردسیر از جمله اردبیل سال‌ها است مطرح می‌شود و متأسفانه راه به جایی نبرده است.

بطوریکه همه‌ساله تخصیص دیرهنگام مانع از آغاز پروژه‌ها یا تداوم پروژه‌های قبلی شده و در واقع بخش عمده فصل کاری با تخصیص دیرهنگام اعتبارات سوخت می‌شود.

برخی ادارات قادر به عقد قرارداد با پیمانکاران نبوده و برخی قادر به تأمین مواد اولیه پروژه‌های عمرانی نیستند. امسال نیز داستان مشابهی تکرار شده است.

بطوریکه با وجود افزایش دو برابری اعتبارات عمرانی استان در سال جاری عملاً نصیبی از اعتبارات عاید ادارات نشده است. آن هم در وضعیتی که همچنان دستگاه‌های اجرایی استان با شیوه دریافت و هزینه کرد پول امورات خود را سپری می‌کنند و نقش مشارکتی بخش خصوصی بسیار کمرنگ است.

رئیس مجمع نمایندگان استان اردبیل در پاسخ به خبرنگار مهر در خصوص علت تأخیر در تخصیص اعتبارات تصریح کرد: با تلاش نمایندگان اعتبارات از ۲۷۰ میلیارد تومان به ۵۱۶ میلیارد تومان و به عبارتی دو برابر افزایش یافته است.

صدیف بدری تصریح کرد: اینطور نیست که تخصیص صفر باشد و بخشی از تخصیص به شکل اوراق خزانه انجام شده که در واقع اوراق خزانه در بودجه به منزله تخصیص است.

وی تاکید کرد: امسال شرایطی فراهم شده تا ۲۰ درصد از اعتبارات عمرانی نیز در قالب کمک‌های فنی و اعتباری به اختیار خود استان هزینه شود.

این اظهارات در حالی است که موضوع پذیرش اوراق خزانه نیز با مشکل مواجه بوده و در برخی مواقع اوراق خزانه نمی‌تواند جای اعتبار نقدی را در اجرای پروژه‌ها به خود اختصاص دهد.

با کاهش محسوس دما و آغاز بارش‌ها مدت‌زمان زیادی از فصل کاری اردبیل باقی نمانده و پروژه‌های عمرانی به مانند وضعیت تخصیص اعتبار خود به خواب زمستانی خواهند رفت.

منبع: مهر

خبر بعدی:

قیمت هر ورق از اوراق تسهیلات مسکن چند؟

قیمت هر ورق از اوراق تسهیلات مسکن در روز‌های انتهایی سال ۱۳۹۷ حدود ۵۴ هزار تومان ماند. در نتیجه مجرد‌ها باید برای گرفتن وام ۴۰ تا ۶۰ میلیون تومانی مسکن از ۴.۵ تا ۶.۵ میلیون تومان هزینه کنند. این هزینه برای زوج‌ها با توجه به اینکه در کجای ایران زندگی می‌کنند از ۶.۵ تا ۱۱ میلیون تومان متفاوت است که به این مبلغ حدود دو میلیون هزینه وام جعاله نیز اضافه می‌شود.

در روز‌های پایانی سال ۱۳۹۷ قیمت اوراق تسهیلات مسکن نسبتاً ثابت بود. در آخرین روز کاری فرابورس ایران در این هفته قیمت هر برگ از اوراق تسهیلات مسکن شهریور ماه ۱۳۹۷ معادل ۵۴ هزار و ۲۰۰ تومان بود. در در عین حال امتیاز تسهیلات مسکن آبان سال جاری ۵۴ هزار و ۶۰۰ تومان داد و ستد شد.

همچنین قیمت تسه مرداد ماه سال جاری به ۵۳ هزار و ۳۰۰ تومان رسید و قیمت دیگر اوراق تسه در محدوده ۵۳ تا ۵۵ هزار تومان می‌چرخید. قیمت این اوراق به دلیل کاهش تقاضا برای خرید مسکن نسبت به اوایل سال کاهش را نشان می‌دهد.

با توجه به اینکه قیمت هر ورق از اوراق تسهیلات مسکن عمدتاً در محدوده ۵۴ هزار تومان می‌چرخد هزینه وام اقشار مختلف جامعه را در این گزارش با این نرخ محاسبه می‌کنیم.

زوج‌های تهرانی برای دریافت وام ۱۰۰ میلیون تومانی مسکن باید ۲۰۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند. آن‌ها باید ۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان صرف خرید این ۲۰۰ برگ کنند. به این مبلغ با احتساب ۲۰ میلیون تومان وام جعاله که بابت آن باید ۴۰ برگ تسه خریداری شود، دو میلیون و ۱۶۰ هزار تومان اضافه می‌شود. در نتیجه در مجموع باید برای دریافت وام ۱۲۰ میلیون تومانی مسکن حدود ۱۲ میلیون و ۹۶۰ هزار تومان صرف شود.

هم‌چنین زوج‌های غیر تهرانی که در شهر‌هایی با جمعیت بیش‌تر از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت زندگی می‌کنند، می‌توانند تا سقف ۸۰ میلیون تومان وام بگیرند که برای گرفتن این مبلغ باید ۱۶۰ ورق بهادار خریداری کنند که با این حساب باید هشت میلیون و ۶۴۰ هزار تومان بابت خرید این اوراق بپردازند که با احتساب دو میلیون و ۱۶۰ هزار تومان برای خرید اوراق وام جعاله در مجموع برای دریافت وام ۱۰۰ میلیون تومانی باید ۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان پرداخت کنند.

علاوه بر این، زوج‌های ساکن در سایر شهر‌های با جمعیت زیر ۲۰۰ هزار نفر می‌توانند برای گرفتن ۶۰ میلیون تومان وام مسکن ۱۲۰ برگ بهادار خریداری کنند که باید شش میلیون و ۴۸۰ هزار تومان بابت خرید اوراق بپردازند.

هم‌چنین برای دریافت ۲۰ میلیون تومان دیگر بابت وام جعاله نیز باید دو میلیون و ۱۶۰ هزار تومان پرداخت کنند که در مجموع برای وام ۸۰ میلیون تومانی هشت میلیون و ۶۴۰ هزار تومان از سوی زوجین باید پرداخت شود.

مجرد‌های تهرانی نیز می‌توانند تا سقف ۶۰ میلیون تومان و غیر زوج‌هایی که در مراکز استان‌های بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارند تا سقف ۵۰ میلیون تومان و در نهایت غیر زوج‌های ساکن در سایر مناطق تا سقف ۴۰ میلیون تومان وام دریافت کنند که به ترتیب هر کدام باید ۱۲۰، ۱۰۰ و ۸۰ برگ بهادار اوراق تسهیلات مسکن را از فرا بورس ایران خریداری کنند.

با این حساب مجرد‌های تهرانی باید برای خرید این اوراق، شش میلیون و ۴۸۰ هزار تومان، افراد ساکن در مراکز استان بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت مبلغ ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و افراد گروه سوم مبلغ چهار میلیون و ۳۲۰ هزار تومان پرداخت کنند. البته در صورت تمایل برای دریافت وام ۲۰ میلیون تومانی جعاله باید مبلغ دو میلیون و ۱۶۰ هزار تومان دیگر هم بپردازند.

اوراق تسهیلات مسکن قابلیت معامله در فرا بورس ایران را دارد و ارزش اسمی هر برگ پنج میلیون ریال است. مدت اعتبار اوراق تسه حداکثر تا دو دوره شش ماهه قابل تمدید است.

این اوراق با توجه به این‌که چقدر تا زمان اعتبارش باقی مانده، دارای قیمت متفاوتی است. در صورتی که مدت اعتبار این اوراق به اتمام رسیده و دارنده اوراق از تسهیلات آن استفاده نکند، نماد معاملاتی آن متوقف خواهد شد و وجوه پرداختی دیگر به دارنده اوراق بازپرداخت نخواهد شد.

مخالفت عضو مجمع با پیوستن به FATF: بگذاریم اگر قرار است خفه شویم دیگران این کار را انجام دهند| پیشنهاد حذف ریاست‌جمهوری از ساختار سیاسی کشور

مردم چرا به خود اجازه می‌دهند در کار مسئولان مملکت دخالت کنند؟!

مجری جدید کودک شو معرفی شد

منبع این خبر، وبسایت www.mehrnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۲۲۷۵۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • پروژه‌های عمرانی به بخش خصوصی واگذار می‌شود
 • کلنگ‌هایی که بر زمین ماند/ ۵۴.۸ درصد بودجه عمرانی تخصیص یافت
 • چهارشنبه سوری در خزانه قربانی گرفت / او یک کودک 7 ساله است
 • لاریجانی: سال آینده را تیره نشان ندهیم
 • سال آینده را تیره نشان ندهیم/ ساختار بودجه‌ نیازمند برنامه‌ریزی
 • لاریجانی: دولت فربه است و همه درآمدها را می بلعد/ نرخ ارز باید پایین تر از قیمت فعلی باشد/ سیاست ایران نباید معطل اروپا شود/ نباید برای سال آینده تفال بد بزنیم
 • سال آینده ۳۲ پروژه مهم عمرانی در شهر تهران به بهره‌برداری می‌رسد
 • لاریجانی: نباید برای سال آینده تفعل بد بزنیم
 • تشکیل خزانه الکترونیکی برای تهران ۹۸
 • رونمایی از سند توسعه خراسان شمالی در سال ۹۸ و برنامه محوری در هزینه کرد اعتبارات
 • آغاز عملیات عمرانی فاز یک پروژه کمربندی پاکدشت
 • امروز، آخرین مرحله تسویه اوراق بهادار اسلامی دولت
 • امروز آخرین مرحله تسویه اوراق بهادار اسلامی سال ۹۷
 • امروز پایان مرحله تسویه اوراق بهادار اسلامی
 • آخرین مرحله تسویه اوراق بهادار اسلامی دولت در سال ۹۷
 • ایجاد خزانه الکترونیکی پایتخت در سال 98
 • امروز آخرین مرحله تسویه اوراق بهادار اسلامی دولت در سالجاری
 • شهرداری تهران ۵۰ هزار میلیارد تومان بدهی دارد
 • خبرهای خوش استاندار/۵هزار میلیارد تومان اعتبار برای خراسان جنوبی