تین‌نیوز |

‌ مرور وعده‌های سه ماه گذشتهمدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردینشان می‌دهد محمد سعیدنژاد از اول فرودین ماه تا اول تیرماه امسال، پنجوعده داده که مهمترین آنها «ساخت دو پست اسکله نفتی بندر شهید رجاییظرف 18 ماه » بوده است. فهرست وعده‌های سعیدنژاد در ادامه آمده است:

1- ساخت دو پست اسکله نفتی بندر شهید رجاییظرف 18 ماه

معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت: با بهره‌برداری از سه پست اسکله نفتی بندر شهید رجایی مجموع ظرفیت صادراتی مجموعه نفتی به 36 میلیون تن خواهد رسید.

‌محمد سعید نژاد اول تیرماه در حاشیه بهره‌برداری از چند پروژه بندری و دریایی در بندر شهید رجایی در گفت‌وگو با ایسنا،‌ افزود: امروز خوشبختانه عملیات ساخت اسکله نفتی بندر شهید رجایی نیز آغاز شد تا بتوانیم با توجه به طرح‌های توسعه‌ای در حوزه نفت و گاز کشور ملزم به استفاده از ظرفیت‌های جدید در حوزه بندری هستیم که این اسکله یکی از مهم‌ترین برنامه‌های دولت است.

وی با اشاره به اینکه قرار است این اسکله دارای سه پست باشد، تصریح کرد: جمعاً 160 میلیارد تومان مبلغ سرمایه‌گذاری این اسکله است و مجموع ظرفیت صادراتی مجموعه نفتی با بهره‌برداری از این اسکله به 36 میلیون تن خواهد رسید.

سعیدنژاد خاطرنشان کرد: امیدواریم با توانایی که در پیمانکاران داخلی وجود دارد ظرف 18 ماه دو پست اسکله آماده و پست سوم نیز در 24 ماه به بهره‌برداری خواهد رسید.

2- اجرای 18 ماههپروژه تجهیز پایانهدوم بندر شهید رجایی

معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی همچنین در خصوص پروژه تجهیز پایانه دوم بندر شهید رجایی تصریح کرد: مجموع جرثقیل‌های داخلی این پایانه توسط شرکت داخلی منگان ساخته‌شده است.

وی اضافه کرد: عملیات نصب 15 دستگاه جرثقیل امروز آغاز خواهد شد که شامل جرثقیل‌های داخلی محوطه است و تا 5 ردیف کانتینر روی‌هم می‌نشینند و یک کانتینر در بالا می‌تواند حرکت کند و در عرض شش کانتینر را می‌تواند مستقر کند.

سعیدنژاد با اشاره به اینکه تمامی عملیات ساخت این جرثقیل از طراحی تا نصب و راه‌اندازی توسط شرکت داخلی صورت گرفته است، افزود: این موضوع نقش مهمی در صرفه‌جویی ارز و همچنین باز شدن مسیر برای صادرات تجهیزات ساخته‌شده شرکت‌های داخلی است.

وی در پایان گفت: این عملیات که جمع آن 21 میلیون یورو است ظرف 18 ماه یا شاید زودتر از آن حتی تا پایان سال جاری به بهره‌برداری برسد.

3- تعیین اپراتور بندر شهید رجایی؛ به زودی

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت: اپراتور بندر شهید رجایی به زودی تعیین می‌شود که شرکتی داخلی با مشارکت خارجی است.

به گزارش مارین‌نیوز، محمد سعیدنژادمدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی، 10 خرداد در جمع خبرنگاراندرباره اپراتوربندر شهید رجایی توضیح داد: فرایند جذب اپراتور طولانی شده است، اما در آخرین مراحل ارزیابی کیفی بهره‌برداران هستیم و مشارکت آنها شکل گرفته است. آنها درخواست استقرار دادند و ما از آنها نرخ خواسته‌ایم. مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی افزود: بهره‌برداران از ما درخواست مهلت اضافه داده‌اند و ما با آنها همکاری کرده‌ایم، وگرنه کار ما اردیبهشت همین امسال تمام می‌شد. اپراتورها جوینت ایرانی خارجی هستند که طرف خارجی وظیفه تأمین بار از منطقه را برعهده دارد.

4- افتتاح فاز نخست بندر چابهار بعد از انتخابات ریاست جمهوری

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی نسبت به افتتاح فاز نخست بندر چابهار بعد از انتخابات ریاست جمهوری ابراز امیدواری کرد و گفت: افتتاح این بندر با حضور مقامات کشورهای منطقه برگزار خواهد شد.

به گزارش ایسنا، محمد سعیدنژاد نهم اردیبهشت ماه امسال در جمع خبرنگاران با اشاره به آخرین وضعیت بندر چابهار اظهار داشت: هم اکنون بهره‌برداران ارزیابی کیفی شده‌اند و ظرف یک یا دو هفته آینده درخواست ارائه قیمت پیشنهادی از سوی سازمان بنادر و دریانوردی مطرح و پیمانکار نهایی پس از ارزیابی قیمت پیشنهادی انتخاب می‌شود.

وی با بیان اینکه «انتخاب پیمانکار این پروژه کار سخت و حساسی است» گفت: زیرا درآن‌ واحد سرمایه‌گذار خارجی باید در کنار اپراتور داخلی قرار گیرد. از این رو فرایند تبدیل شدن نتیجه کار این دو به ارایه یک کار مشترک ایرانی- خارجی زمان بر بوده و به همین خاطر فرایند ارزیابی به همین دلیل طولانی‌تر شد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته در این پروژه بیان داشت: در چابهار بخشی از سرمایه‌گذاری توسطسازمان بنادر و دریانوردی به مبلغ ۳۰۰ میلیون دلار تحت قراردادی با قرارگاه انجام گرفته، همچنین ۴۰۳ میلیون دلار به طور مشترک از محل صندوق توسعه ملی و سازمان بنادر و ۱۵۰ میلیون دلار تحت قرار داد میان سازمان و طرف هندی و ۸۵ میلیون دیگر نیز در قالب قرارداد بین ایران و هند به صورت BOT انجا گرفته است که مجموع آن به حدود ۸۵۰ میلیون دلار می‌رسد.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه وجود شرکت‌های داخلی و خارجی در کنار هم در بندر شهید رجایی فرآیند انتخاب اپراتور فاز اول این بندر را طولانی کرد، افزود: فاز سوم بندر شهید رجایی نیازمند سرمایه‌گذاری ۳۰۰ میلیون دلاری است و فاز دوم آن به سرمایه‌گذاری زیادی نیاز ندارد.

سعیدنژاد با اشاره به زمان افتتاح بندر شهید بهشتی چابهار گفت: افتتاح این بندر قرار بود با حضور مقامات ارشد کشورهای منطقه انجام شود که طبیعتا نیاز به زمان‌بندی و برنامه‌ریزی داشت اما با توجه به مقارن شدن این مراسم با انتخابات ریاست جمهوری به نظر می‌رسد بهترین تصمیم موکول کردن این مراسم به بعد از انتخابات ریاست جمهوری بود.

معاون وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: چابهار آماده بهره‌برداری است و بعد از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افتتاح خواهد شد، بخشی از تجهیزات از محل وجوه نام برده خریداری شده، بخشی دیگر در حال خرید و انتقال و بخشی دیگر در مرحله انعقاد قرار داد قرار دارند. لذا فرایند خرید ما تا پایان سال طول خواهد کشید.

5- تبدیل بندر چابهار به قطب تجاری منطقه طی دو سال آینده

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت: با جذب بیش از یک میلیارد دلار سرمایه داخلی و خارجی برای توسعه و رونق بندر چابهار، این بندر در دو سال آینده تبدیل به قطب تجاری منطقه و استان سیستان و بلوچستان می‌شود.

به گزارش ایسنا، فروردین ماه امسالمحمد سعیدنژاد با اشاره به جذب بیش از یک میلیارد دلار سرمایه داخلی و خارجی برای توسعه و رونق بندر چابهار وتبدیل شدن این بندر به قطب تجاری منطقه و استان سیستان و بلوچستانافزود: در یک سال گذشته سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی سرمایه‌گذاری خود را در بندرچابهار آغاز کرده اند و شرایط لازم برای سرمایه‌گذاری در این بندر اقیانوسی کشور فراهم شده است.

سعیدنژاد تصریح کرد: مهم‌ترین نقش ما در توسعه تجارت دریایی در چابهار کمک به صادرات فولاد و پتروشیمی از این بنادر به بازارهای جهانی است و با بهره‌برداری از اسکله شماره ۵ بندرشهید بهشتی چابهار شرایط مناسب برای پهلوگیری کشتی های بزرگ برای تخلیه و بارگیری کالاهای فله‌ای در این بندر فراهم شده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این که برنامه ما افزایش ظرفیت بندرچابهار از ۲.۵ میلیون به ۸.۵ میلیون تن در سال است، گفت: با توجه به درخواست‌های شرکت‌های کشتیرانی بزرگ برای تردد به بندر چابهار در آینده شاهد پهلوگیری کشتی‌های بزرگ کانتینری جهان در این بندراقیانوسی کشور خواهیم بود.

منبع: تین نیوز

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

افزایش ۱۶هزار کانتینری رسوب کالا در بنادر

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، یکی از مهمترین دغدغه‌‌ها و چالش‌های پس از نوسانات ارزی سال 97 رسوب کالا در بنادر و مبادی ورودی کشور است. طی ماه‌های گذشته مهدی میراشرفی رئیس کل گمرک ایران از موجودی یا همان رسوب 85 هزار کانیتنر کالا در این مناطق خبر داده بود که بدین منظور پیشنهاد هشت بندی به رئیس‌جمهور ارسال و روحانی نیز روی برخی از این پیشنهادات مستقیما دستور اجرایی گذاشت تا از این طریق رسوب کالا در شرایط جنگ اقتصادی و تحریمی کاهش یابد.

چرا که برخی معتقدند بخشی از این کالاها مربوط به تولید و بنگاه‌های اقتصادی است و می تواند بخشی از نیازهای را برطرف کند. 

میزان رسوب کالاهای کانتینری

براساس آخرین گزارش سازمان بنادر و دریانوردی نه تنها رسوب کالاهای کانتینری و غیرکانتینری کاهش نیافته بلکه آمار نشان از افزایش رسوب کالا دارد.

میزان رسوب کالاهای غیر کانتینری

طبق آخرین گزارش مربوط به هفته آخر خرداد ماه سال جاری در مجموع 101 هزار و 211 کانتینر (TEU) در مبادی ورودی از جمله شهید رجایی بندرعباس،‌امام خمینی، بوشهر، خرمشهر، چابهار و سایر بنادر دپو شده است. 

میزان رسوب کالاهای غیرکانتینری در مناطق مختلف به 4 میلیون و 640 هزار و 377 تن رسیده که عمده آنها به ترتیب در شهید رجایی بندرعباس،‌ امام‌خمینی، انزلی، خرمشهر و امیرآباد است. 

همچنین بالغ بر 4 میلیون و 315 هزار و 111 تن کالای اساسی در بنادر و گمرکات رسوب کرده که عمده آن در بندر امام خمینی است.

وضعیت کانتینرهای گمرک شهید رجائی 

 بندر شهید رجایی بندرعباس حدود 54 درصد حجم تجارت خارجی در رویه‌های مختلف گمرک را به خود اختصاص می‌دهد بنابراین عمده کالاهای کانتینری در این بندر دپو و رسوب شده است. 

طبق اطلاعات رسمی بالغ بر 78 هزار و 394 کانتینر (TEU) و حدود 35 هزار و 500 کانتینر 20 فوت و 21 هزار و 500 کانتینر 40 فوت به صورت باکس در این گمرک وجود دارند. 

تعداد کانتینرهایی که به گمرک اظهار شده از این میزان 18 هزار و 404 کانتینر طی 370 اظهارنامه بوده که 24 درصد آن است و حدود 76 درصد یعنی 59 هزار و 990 کانتینر به گمرک اظهار نشده است.

دلایل رسوب کالا در گمرکات بعد از اظهار کالا

مهرداد جمال ارونقی معاون فنی گمرک با اشاره به دلایل رسوب کالا در گمرکات بعد از اظهار کالا می‌گوید: 50 درصد دلیل رسوب به عدم ارائه کد رهگیری بانک بازمی‌گردد که بالاترین سهم را دارد و طولانی شدن صدور مجوزهای قانونی از جمله استاندارد در جایگاه دوم با سهم 30 درصدی به خود اختصاص می‌‌دهد.

وی افزود: عدم تمکن مالی صاحب کالا به منظور پرداخت حقوق ورودی سهم 10 درصدی داشته و در جایگاه سوم قرار می‌گیرد و پس از آن رسیدگی به ارزش کالا و بررسی اظهارنامه توسط کارشناسان فضای مجازی هرکدام با 5 درصد در جایگاه‌های بعدی قرار می‌گیرند. آخرین مورد نیز به عدم وجود کامیون در برخی بنادر برای حمل کالاهای ترخیص شده است.

ارونقی البته معتقد است: قسمتی از این میزان رسوب کالا طبیعی است. برخی از این کالاها به نحوی در بنادر تخلیه شده‌اند؛ اما هنوز نتوانسته‌اند اظهار کنند. برخی از محموله‌ها در لنگرگاه مانده‌اند و هنوز نتوانسته‌اند از کشتی تخلیه شوند.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه رسوب کالا در بنادر و گمرکات با یکدیگر متفاوت است، خاطرنشان می‌کند تا زمانی که کالایی به گمرک اظهار نشود کالای رسوب شده در بنادر تلقی می‌شود. ارزیابی‌ها نشان می‌دهد ۴۵ درصد دلیل رسوب کالاهایی که قبل از اظهار به گمرک در بنادر رسوب کرده‌اند مربوط به نداشتن مجوز ثبت‌سفارش وزارت صنعت، ‌معدن و تجارت است.

براساس آنچه در این گزارش آمده،‌ از کالاهایی که به دلیل نداشتن مجوز ثبت‌سفارش وزارت صنعت،‌ معدن و تجارت در بنادر مانده‌اند ۳۰ درصد گروه چهار کالایی و ۷۰ درصد نیز سایر گروه‌های کالایی هستند.

ارونقی در این‌باره می‌گوید: پیشنهادی از سوی گمرک داده شد و رئیس‌جمهور دستور داد اگر کالایی در مهلت ثبت‌سفارش به کشور رسیده باشد (۱۲ مایلی آب‌های ساحلی) ثبت‌سفارش قبول شود، اما این مورد تاکنون به‌صورت کامل به مرحله اجرا درنیامده است.

معاون گمرک به برخی کالاهای رسوب شده به بهانه گروه 4 اشاره می‌کند و معتقد است: کالایی در گروه ۲ قرار دارند و چند ماه است در بنادر به دلیل نداشتن مجوز از ثبت‌سفارش از وزارت صمت در بنادر مانده‌اند. به‌عنوان مثال، یک محموله «شیرآلات و مکانیزم آنها» که در اولویت ۲ کالایی قرار گرفته‌اند، ۶ ماه در بنادر رسوب کرده است. یک محموله «چراغ ال‌ای‌دی» که در گروه ۲ کالایی قرار گرفته، ‌۷ ماه از ماندگاری‌اش در بنادر می‌گذرد. یک محموله «دستگاه سرزیپ زن» که در گروه ۲ کالایی قرار دارد نیز ۸ ماه است که در بنادر مانده و به گمرک اظهار نشده است.

به گفته وی، کالاهای رسوب شده به دلیل نداشتن مجوز ثبت‌سفارش در بنادر، تنها شامل گروه چهارم کالایی نیست. بلکه کالاهای گروه ۲ که اغلب کالاهای واسطه‌ای هستند نیز در بنادر ماندگار شده‌اند.

10 راهکار برای تسهیل ترخیص کالا 

به منظور برون رفت از مشکلات و مسائل مطرح شده حسین سعیدی سرپرست حوزه نظارت گمرکات استان هرمزگان از روان سازی و تسریع در ترخیص کالاها با 10 راهکار اشاره کرده و بیان می‌کند:  بر این اساس، مجموعه این اقدامات عمدتا با هدف تسهیل در ورود اقلام موردنیاز بخش تولید در دستور کار سیاست‌گذار قرار گرفته است.

1- ارائه خدمات و انجام تشریفات اظهارنامه‌های صادراتی و ترانزیتی به‌صورت شبانه‌روزی است.

2- مجوز ترخیص قطعی کالاهایی که با گواهی بانک عامل، ارزشان تامین شده و مشکل مالکیت ندارند.

3- ارائه تسهیلات ویژه واحدهای تولیدی و صادرکنندگان خوشنام در دستور کار قرار گرفته است.

4- پذیرش ضمانت‌نامه بانکی برای ترخیص قطعی و سایر رویه‌های ماده ۶ قانون امور گمرکی در راستای کاهش رسوب کالا در منطقه شهید‌رجایی

5- فراهم کردن تمهیدات لازم در راستای نمونه‌برداری از کالاهایی است که نیاز به اخذ و ارائه مجوزهای قانونی دارند، در این راستا ضرورت دارد که این تمهیدات پیش از اظهار کالاها به گمرکات عملیاتی شود.

6- رسیدگی به پرونده اختلافات گمرکی فعالان اقتصادی مجاز، به‌صورت فوری و خارج از نوبت در کمیسیون‌های رسیدگی و حل اختلافات گمرکی

7- رسیدگی خارج از نوبت به اظهارنامه‌های تولیدکنندگان و واردکنندگان مواد اولیه کالاهای صادراتی با توجه به ضرایب تعیین شده و ضریب اهمیت زمانی در سامانه جامع امور گمرکی 

8- پذیرش و تسهیل ورود موقت برای صادرکنندگان

9- خروج بخشی از کالاهای شرکت‌هایی که با مشکل تخصیص ارز روبه رو هستند

10- ترخیص نسیه کالاهای شرکت‌هایی است که دچار مشکل نقدینگی هستند.

ترامپ: بدون هیچگونه پیش‌شرطی آماده مذاکره با ایران هستیم| چرا حمله آمریکا به ایران لغو شد؟

پیام ترامپ به ایران از طریق عمان؛ از هشدار درباره حمله قریب‌الوقوع تا مخالفت با جنگ و درخواست مذاکره با تهران | ایران تکذیب کرد

گزینه قطعی نیمکت پرسپولیس؛ آنته چاچیچ!

منبع این خبر، وبسایت www.tinn.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۲۳۴۲۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • انجام موفقت‌آمیز عملیات داکینگ یک نفتکش غول پیکر در بندر شهید رجایی
 • رسوب کالا در بنادر و گمرکات شامل چه کالاهایی می شود/ تشریفات گمرکی برای چه کسانی است؟
 • راهکار افزایش سهم ریلی، راه‌اندازی قطار برنامه‌ای باری از بنادر است
 • چه میزان کالای اساسی و کانتینری در بنادر رجایی و امام است؟
 • یک خط ویژه کشتی رانی برای افغانستان در بندر چابهار ایجاد می شود
 • دلایل رسوب کالا در بنادر و گمرکات؟
 • دلایل رسوب کالا در بنادر و گمرکات چیست؟
 • خلیج گواتر چابهار، جشنواره همیشگی موج سواری دلفین ها
 • تنوع حوادث در هرمزگان و مدیریت مهار
 • رشد 100 درصدی صادرات غیرنفتی از بندر چابهار
 • تاجیکستان و نیاز به چابهار
 • رشد 100 درصدی صادرات کالای غیر نفتی از بندر چابهار
 • صادرات کالای غیرنفتی از بندر چابهار ۱۰۰ درصد رشد یافت
 • صادرات غیرنفتی از بندر چابهار ۱۰۰ درصد رشد داشت
 • رشد 37 درصدی صادرات انواع کالای نفتی و غیر نفتی از بندر چابهار
 • صادرات مواد غیر نفتی در بندر چابهار ۱۰۰درصد رشد داشت
 • نقش راهبردی بندر شهید رجایی در توسعه ایران
 • ۳۰ حادثه آتش سوزی در اسکله های استان بوشهر رخ داده است
 • گزارش تسنیم| نگاهی به برنامه کشورهای آسیای مرکزی برای بهره‌مندی از بندر چابهار