گازهای گلخانه‌ای محصول فرعی و اجتناب‌ناپذیر افزایش تولید و توسعه اقتصادی هستند. موضوعی که در بررسی روند توسعه کشورهای توسعه‌یافته به‌خصوص کشورهای اروپایی و آمریکا قابل‌مشاهده است. ۲۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۵ اقتصادی اقتصاد ایران نفت و انرژی نظرات - اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، انرژی به‌عنوان یک نهاده از اهمیت ویژه‌ای در توسعه صنعتی و اقتصادی برخوردار است.

این نهاده علاوه بر ایفای نقش اساسی در توسعه هم‌زمان از منابع مهم انتشار گازهای گلخانه‌ای نیز محسوب می‌شود. منابع انرژی مانند نفت و گاز و زغال‌سنگ از اصلی‌ترین محرک‌های توسعه و منابع انتشار گازهای گلخانه‌ای هستند. در بین این منابع اما زغال‌سنگ از اهمیت بیشتری در انتشار برخوردار است. چراکه در حال حاضر 45 درصد از گازهای گلخانه‌ای منتشرشده از منابع انرژی متعلق به زغال‌سنگ است. این منبع انرژی، اصلی‌ترین تأمین‌کننده انرژی صنایع کشورهای توسعه‌یافته در بعد از انقلاب صنعتی بوده است.

گازهای گلخانه‌ای محصول فرعی و طبیعی افزایش تولید و توسعه اقتصادی

بررسی دوره توسعه صنعتی و اقتصادی اروپا از نیمه دوم قرن 18 نشان می‌دهد که انتشار گازهای گلخانه‌ای روند صعودی به خود گرفته است. در همین راستا بررسی کارشناسان اقلیم‌شناسی نشان می‌دهد که 50 درصد گازهای گلخانه‌ای موجود در جو زمین مربوط به دوره بعد از انقلاب صنعتی است. این موضوعات نشان‌دهنده این است که رابطه مستقیمی بین توسعه اقتصادی و انتشار گازهای گلخانه‌ای وجود دارد. درواقع گازهای گلخانه‌ای محصول فرعی و طبیعی افزایش تولید و توسعه اقتصادی هستند.

نمودار زیر روند افزایشی انتشار گازهای گلخانه‌ای در دوره توسعه اقتصادی اروپا را نشان می‌دهد که مؤید این ارتباط است.

سهم کشورها در انتشار دی‌اکسید کربن از سال 1850 تا سال2011

مطابق داده‌های نمودار فوق، کشورهای اروپایی و آمریکا که  از دوره  انقلاب صنعتی، توسعه اقتصادی  و صنعتی خود را شروع کرده‌اند به‌ناچار انتشار گازهای گلخانه‌ای خود را نیز افزایش داده‌اند. این افزایش به حدی بوده است که 50 درصد گازهای گلخانه‌ای موجود در جو زمین مربوط به اروپا و آمریکا در دوره بعد از انقلاب صنعتی است. این روند در مورد سایر کشورها نیز صادق است. به‌عنوان نمونه کشور چین‌ نیز در مسیر توسعه خود چنین تجربه‌ای دارد. این کشور باوجود  جذب بیش از 40 درصد طرح‌های کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای در راستای پروتکل کیوتو اما هم‌زمان با رشد اقتصادی به‌ناچار انتشار گازهای گلخانه‌ای خود را نیز افزایش داده است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد هر میزان که رشد اقتصادی کشور چین افزایش‌یافته است، انتشار گازهای گلخانه‌ای نیز در این کشور به‌عنوان محصول فرعی و اجتناب‌ناپذیر این روند، افزایش یافته است. البته مطابق بررسی‌ها این روند در سال‌های آینده نیز ادامه خواهد داشت. چراکه این کشور هنوز درحال توسعه صنعتی و اقتصادی است. کشور ایران نیز اگر خواستار رسیدن به رشد اقتصادی  و صنعتی است به‌ناچار باید چنین مسیری را بپیماید. طی کردن این مسیر برای ایران با سرعت و شدت بیشتری می‌تواند انجام شود. چراکه ایران در مجموع ذخایر منابع انرژی نفت و گاز رتبه اول دنیا را در اختیار دارد که مهم‌ترین محور رشد اقتصادی هستند. البته در حال حاضر برخی توافقات بین‌المللی در پیمودن این مسیر می‌توانند مانع ایجاد کنند. از آن جمله می‌توان به توافق پاریس اشاره کرد.

کنوانسیون تغییر اقلیم سازمان ملل متحد (UNFCCC) که افزایش انتشار گازهای گلخانه‌ای  را عامل گرمایش زمین می‌داند، توافقی تحت عنوان توافق پاریس را در اجلاس بیست و یکم خود به تائید اولیه کشورهای حاضر در اجلاس رساند. مطابق این توافق، کشورهای عضو موظف به کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای خود تا سال 2030 شده‌اند. بر اساس این توافق منابع انرژی مانند نفت و گاز و زغال‌سنگ، باید رفته رفته کنار گذاشته شوند. به همین جهت است که اقتصاد کشورهای دارنده منابع انرژی مانند ایران نسبت به سایر کشورها، آسیب بیشتری از این توافق خواهند دید. چراکه این کشورها هنوز به رشد اقتصادی مطلوب دست نیافته‌اند و ایجاد چنین موانعی قطعاً به کند شدن  و حتی متوقف شدن توسعه اقتصادی این کشورها منجر خواهد شد.

نکته بسیار مهم این است که این تأکید بر  ناگزیر بودن انتشار گازهای گلخانه‌ای  هم‌زمان با رشد اقتصادی به معنی افزایش تولید آلاینده‌های هوا نیست. برخلاف ادعای موافقان توافق‌نامه پاریس، گازهای گلخانه‌ای و گازهای آلاینده هوا کاملاً متفاوت هستند.

از سوی دیگر برای کاهش آلودگی هوا راه‌های کم‌هزینه‌تری نسبت به پیوستن به توافقات این‌چنینی وجود دارد ازجمله می‌توان به نوسازی حمل‌ونقل عمومی و نصب فیلتر دوده بر روی ماشین‌های سنگین اشاره کرد که کمکی به کاهش انتشار نخواهند داشت اما موجب کاهش مستقیم آلاینده PM2.5 (مهمترین آلاینده شهر تهران) خواهند شد. از همین رو نباید تأکید بر رشد اقتصادی و افزایش انتشار گازهای گلخانه‌ای را معادل افزایش گازهای آلاینده هوا در نظر گرفت.

بنابراین  مقتضی است تا نهادها و سازمان‌های اقتصادی به‌خصوص کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در راستای بررسی انطباق این توافق‌نامه باسیاست‌ها و اقتضائات توسعه‌ای کشور وارد روند بررسی توافق‌نامه پاریس شوند. 

افت 28 درصدی تولید انرژی کشور درصورت پیوستن به توافق پاریس

انتهای پیام/

R32317/P/S7,77,80/CT1 واژه های کاربردی مرتبط حامل های انرژی

منبع: تسنیم

خبر بعدی:

وزارت کار در صدر اجرای قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات در میان ۵۳ دستگاه

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با ۳۳۲ سند، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با ۲۲۹ سند و بنیاد شهید و امور ایثارگران با ۶۵ سند در صدر دستگاه‌های منتشر کننده اسناد بر روی سامانه‌های خود هستند.

به گزارش ایسنا به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مستندات منتشره عمدتاً شامل مصوبات، قراردادها، اطلاعات آماری، گزارش عملکرد، نامه‌ها و مکاتبات و.... است که از سوی ۵۳ دستگاه در اختیار عموم قرار گرفته است.

در همین راستا "روزبه کردونی" رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت، تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اهمیت توجه دستگاه‌ها به سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات گفت: طبق اعلام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و براساس جدول منتشر شده از بین ۵۳ دستگاه، وزارتخانه و استانداری، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی رتبه یک را در سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات تا ۲۳ بهمن ۹۷ کسب کرده است.

وی ادامه داد: براساس آمار اعلام شده در مجموع ۱۰۰۹ سند از ۵۳ دستگاه منتشر شده، ۳۳۲ سند مربوط به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی انتشار یافته است که حدود یک‌سوم کل اسناد منتشر شده را شامل می‌شود.

کردونی با اشاره به اینکه اسناد منتشر شده در سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات به دنبال درخواست عموم مردم و سوال‌هایی است که آنها مطرح کرده‌اند، منتشر شده است، افزود: بیشتر سوالات و سندهایی که متقاضیان از طریق این سامانه از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درخواست کرده‌اند پیرامون انتشار قوانین و مقررات، بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌ها و اطلاعات مربوط به حوزه وزارتخانه بوده است. همچنین مسائل مربوط به روابط کارگری و کارفرمایی نیز از جمله سوالاتی بود که از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این سامانه سوال شده و وزارتخانه به این سوالات جواب داده است.

وی با اشاره به اینکه اسنادی که از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی منتشر شده؛ تمام سازمان‌های زیرمجموعه این وزارتخانه را دربرمی‌گیرد، افزود: براساس سیاست‌های وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی شفافیت سرلوحه کار اصلی این وزارتخانه است و ما در مسیر پاسخگویی به عموم خود را ملزم به پاسخگویی به افکار عمومی می‌دانیم.

گفتنی است اسناد منتشره در foia.iran.ir بخش اسناد قابل دسترسی است.

شایان ذکر است، نزدیک به یک سال از راه اندازی سامانه انتشار و دسترسی آزاد می‌گذرد و در طول این مدت تعداد ۵۴۱ دستگاه به صف اجرای این قانون مترقی در کشور پیوسته اند.

انتهای پیام

لیاقت مردم خرگیری نیست/ همکاری نشود، اجازه خروج مرغ را نمی‌دهم

آیا FATF مانع فعالیت‌های سپاه و کمک ایران به حزب‌الله و نیروهای مقاومت سوریه می‌شود؟

خواهر جانسون به نشانه مخالفت با بریگزیت برهنه شد!

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۲۴۳۹۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • بیش از یکهزار سند بر روی سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات منتشر شد
 • دستگاه‌های غایب سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات از چه می‌هراسند؟
 • وزیر ارشاد در کرمان: فضای مجازی زنگ خطری برای رسانه‌های کاغذی است
 • اسناد انتشار یافته در سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات از مرز ۱۰۰۰ گذشت
 • زنگ خطر بی‌آبی برای عربستان به صدا درآمد
 • وزیر انرژی روسیه: با توافق اوپک جلوی نفت ۲۵ دلاری را گرفتیم
 • چرا دولت به عواقب تعهدات خود در توافق پاریس بی‌توجه است؟
 • کاهش جهانی مصرف نفت؛ حربه موافقان برای تصویب موافقت‌نامه پاریس
 • خطری که با حرکت ارزشمند ستاره پرسپولیس از بیخ گوش برانکو رد شد! + عکس
 • روایتی دیدنی از استانی کویری که حالا دومین استان بزرگ گلخانه ای کشور است + فیلم
 • امور خراسان جنوبی به کندی انجام می‌شود/ زنگ خطر خالی شدن روستا‌ها
 • نواک: دولت روسیه از توافق با اوپک 90 میلیارد دلار درآمد کسب کرد
 • توسعه کشت گلخانه‌ای در اردبیل ضروری است
 • پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی به ۷ طرح گلخانه‌ای در قزوین
 • طلاق های زودرس، زنگ خطری که به صدا درآمده است/ مهارت های زندگی که خانواده‌ها نیاموخته‌اند
 • امور خراسان جنوبی به کندی انجام می شود/ زنگ خطر خالی شدن روستاها
 • کشت محصولات گلخانه ای در قزوین توسعه یابد
 • کشت گلخانه ای در استان اردبیل توسعه می یابد
 • مصدومیت بنزما زنگ خطری برای رئال