گازهای گلخانه‌ای محصول فرعی و اجتناب‌ناپذیر افزایش تولید و توسعه اقتصادی هستند. موضوعی که در بررسی روند توسعه کشورهای توسعه‌یافته به‌خصوص کشورهای اروپایی و آمریکا قابل‌مشاهده است. ۲۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۵ اقتصادی اقتصاد ایران نفت و انرژی نظرات - اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، انرژی به‌عنوان یک نهاده از اهمیت ویژه‌ای در توسعه صنعتی و اقتصادی برخوردار است. این نهاده علاوه بر ایفای نقش اساسی در توسعه هم‌زمان از منابع مهم انتشار گازهای گلخانه‌ای نیز محسوب می‌شود. منابع انرژی مانند نفت و گاز و زغال‌سنگ از اصلی‌ترین محرک‌های توسعه و منابع انتشار گازهای گلخانه‌ای هستند. در بین این منابع اما زغال‌سنگ از اهمیت بیشتری در انتشار برخوردار است. چراکه در حال حاضر 45 درصد از گازهای گلخانه‌ای منتشرشده از منابع انرژی متعلق به زغال‌سنگ است. این منبع انرژی، اصلی‌ترین تأمین‌کننده انرژی صنایع کشورهای توسعه‌یافته در بعد از انقلاب صنعتی بوده است.

گازهای گلخانه‌ای محصول فرعی و طبیعی افزایش تولید و توسعه اقتصادی

بررسی دوره توسعه صنعتی و اقتصادی اروپا از نیمه دوم قرن 18 نشان می‌دهد که انتشار گازهای گلخانه‌ای روند صعودی به خود گرفته است. در همین راستا بررسی کارشناسان اقلیم‌شناسی نشان می‌دهد که 50 درصد گازهای گلخانه‌ای موجود در جو زمین مربوط به دوره بعد از انقلاب صنعتی است. این موضوعات نشان‌دهنده این است که رابطه مستقیمی بین توسعه اقتصادی و انتشار گازهای گلخانه‌ای وجود دارد. درواقع گازهای گلخانه‌ای محصول فرعی و طبیعی افزایش تولید و توسعه اقتصادی هستند.

نمودار زیر روند افزایشی انتشار گازهای گلخانه‌ای در دوره توسعه اقتصادی اروپا را نشان می‌دهد که مؤید این ارتباط است.

سهم کشورها در انتشار دی‌اکسید کربن از سال 1850 تا سال2011

مطابق داده‌های نمودار فوق، کشورهای اروپایی و آمریکا که  از دوره  انقلاب صنعتی، توسعه اقتصادی  و صنعتی خود را شروع کرده‌اند به‌ناچار انتشار گازهای گلخانه‌ای خود را نیز افزایش داده‌اند. این افزایش به حدی بوده است که 50 درصد گازهای گلخانه‌ای موجود در جو زمین مربوط به اروپا و آمریکا در دوره بعد از انقلاب صنعتی است. این روند در مورد سایر کشورها نیز صادق است. به‌عنوان نمونه کشور چین‌ نیز در مسیر توسعه خود چنین تجربه‌ای دارد. این کشور باوجود  جذب بیش از 40 درصد طرح‌های کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای در راستای پروتکل کیوتو اما هم‌زمان با رشد اقتصادی به‌ناچار انتشار گازهای گلخانه‌ای خود را نیز افزایش داده است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد هر میزان که رشد اقتصادی کشور چین افزایش‌یافته است، انتشار گازهای گلخانه‌ای نیز در این کشور به‌عنوان محصول فرعی و اجتناب‌ناپذیر این روند، افزایش یافته است. البته مطابق بررسی‌ها این روند در سال‌های آینده نیز ادامه خواهد داشت. چراکه این کشور هنوز درحال توسعه صنعتی و اقتصادی است. کشور ایران نیز اگر خواستار رسیدن به رشد اقتصادی  و صنعتی است به‌ناچار باید چنین مسیری را بپیماید. طی کردن این مسیر برای ایران با سرعت و شدت بیشتری می‌تواند انجام شود. چراکه ایران در مجموع ذخایر منابع انرژی نفت و گاز رتبه اول دنیا را در اختیار دارد که مهم‌ترین محور رشد اقتصادی هستند. البته در حال حاضر برخی توافقات بین‌المللی در پیمودن این مسیر می‌توانند مانع ایجاد کنند. از آن جمله می‌توان به توافق پاریس اشاره کرد.

کنوانسیون تغییر اقلیم سازمان ملل متحد (UNFCCC) که افزایش انتشار گازهای گلخانه‌ای  را عامل گرمایش زمین می‌داند، توافقی تحت عنوان توافق پاریس را در اجلاس بیست و یکم خود به تائید اولیه کشورهای حاضر در اجلاس رساند. مطابق این توافق، کشورهای عضو موظف به کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای خود تا سال 2030 شده‌اند. بر اساس این توافق منابع انرژی مانند نفت و گاز و زغال‌سنگ، باید رفته رفته کنار گذاشته شوند. به همین جهت است که اقتصاد کشورهای دارنده منابع انرژی مانند ایران نسبت به سایر کشورها، آسیب بیشتری از این توافق خواهند دید. چراکه این کشورها هنوز به رشد اقتصادی مطلوب دست نیافته‌اند و ایجاد چنین موانعی قطعاً به کند شدن  و حتی متوقف شدن توسعه اقتصادی این کشورها منجر خواهد شد.

نکته بسیار مهم این است که این تأکید بر  ناگزیر بودن انتشار گازهای گلخانه‌ای  هم‌زمان با رشد اقتصادی به معنی افزایش تولید آلاینده‌های هوا نیست. برخلاف ادعای موافقان توافق‌نامه پاریس، گازهای گلخانه‌ای و گازهای آلاینده هوا کاملاً متفاوت هستند.

از سوی دیگر برای کاهش آلودگی هوا راه‌های کم‌هزینه‌تری نسبت به پیوستن به توافقات این‌چنینی وجود دارد ازجمله می‌توان به نوسازی حمل‌ونقل عمومی و نصب فیلتر دوده بر روی ماشین‌های سنگین اشاره کرد که کمکی به کاهش انتشار نخواهند داشت اما موجب کاهش مستقیم آلاینده PM2.5 (مهمترین آلاینده شهر تهران) خواهند شد. از همین رو نباید تأکید بر رشد اقتصادی و افزایش انتشار گازهای گلخانه‌ای را معادل افزایش گازهای آلاینده هوا در نظر گرفت.

بنابراین  مقتضی است تا نهادها و سازمان‌های اقتصادی به‌خصوص کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در راستای بررسی انطباق این توافق‌نامه باسیاست‌ها و اقتضائات توسعه‌ای کشور وارد روند بررسی توافق‌نامه پاریس شوند. 

افت 28 درصدی تولید انرژی کشور درصورت پیوستن به توافق پاریس

انتهای پیام/

R32317/P/S7,77,80/CT1 واژه های کاربردی مرتبط حامل های انرژی

منبع: تسنیم

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

۷۰ درصد کاشانی‌ها اضافه وزن دارند/به صدا درآمدن زنگ خطر دیابت

به گزارش خبرنگار مهر، سیدعلیرضا مروجی بعد از ظهر پنجشنبه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه برخی بیماری‌ها در منطقه کاشان نگران کننده است، اظهار داشت: دیابت در منطقه کاشان و آران و بیدگل بیماری است که امروزه به یک موضوع نگران کننده تبدیل شده است چرا که طی ۳۵ سال اخیر ابتلاء به این بیماری دو برابر شده است و این مهم زنگ خطر را به صدا درآورده است به نحوی که شیوع آن در استان اصفهان ۱۰.۵ درصد و کشور ۹.۵ درصد است.

وی با بیان اینکه ۷۰ درصد شهروندان کاشانی اضافه وزن دارند، افزود: اضافه وزن یکی از عوامل ابتلاء به دیابت است و شاخص اضافه وزن نیز مؤلفه توده بدنی یا BMI است که اگر از ۲۵ بیشتر باشد، فرد دارای اضافه وزن است و بیشتر از آن را منحصراً چاق تلقی می‌کنیم.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کاشان ضمن اشاره به آغاز هفته سلامت از یکم اردیبهشت ماه ابراز داشت: هر یکی از روزهای هفته سلامت با یک اسم نامگذاری شده است که یکی از برنامه‌های در نظرگرفته شده در روز سوم اردیبهشت، نواخته شدن زنگ سلامت در دبستان شهید خادمی است و پنجم این ماه نیز میزبان مهمان ویژه‌ای هستیم.

وی از مشارکت در برگزاری برنامه کوه گشت خانوادگی خبر داد و گفت: هفت طرح آماده افتتاح داریم که در نظر داریم چهار پروژه را به بهانه هفته سلامت با حضور مسئولان کشوری و مقام عالی وزارت بهداشت به بهره برداری برسانیم که امید است با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته این مهم محقق شود.

وجود ۹۰ مرکز و پایگاه سلامت و خانه بهداشت در دو منطقه کاشان و آران و بیدگل

مروجی از وجود ۹۰ مرکز و پایگاه سلامت و خانه بهداشت در دو منطقه کاشان و آران و بیدگل خبر داد و اظهار داشت: در راستای اجرای برنامه‌های هفته سلامت با مشارکت سازمان اتوبوسرانی، اتوبوس سلامت در میادین اصلی شهر مستقر می‌شود و خدمات متنوعی به شهروندان ارائه می‌شود.

وی با بیان اینکه بیماری سالک در منطقه کنترل شده است، افزود: ۷۴۲ بیمار سالک در دو شهرستان کاشان و آران و بیدگل در سال گذشته به پزشکان مراجعه و به منظور کاهش این آمار جلسات متعددی با ارگان‌های مربوطه برگزار شده است و طرح‌های مختلفی را برای مبارزه با پشه خاکی پیشنهاد شد که امید است به نتیجه برسد.

قول اختصاص ۱۰۰ میلیون تومان توسط مسئولان استانی ویژه بیماری سالک

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کاشان از قول اختصاص ۱۰۰ میلیون تومان توسط مسئولان استانی ویژه بیماری سالک خبر داد و ابراز داشت: علاوه بر موضوع سالک موضوع شپش از دیگر مواردی است که گریبان گیر دانش آموزان دبستانی است در حالی که این موضوع بیش از عوامل دیگر به رعایت بهداشت فردی و نه عمومی برمی‌گردد.

کد خبر 4594717

تصاویر| حاشیه‎های جنجالی باخت تراکتورسازی

نوبخت: افزایش 400 هزار تومانی حقوق باید از این ماه برای همه کارکنان و بازنشستگان محسوب شود

محمد کاظم تارتار برنده 100 میلیونی مسابقه برنده باش ۳۰ فروردین ۹۸ کیست؟

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۲۴۳۹۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ۸ نشانه هشدار دهنده که زنگ خطر تومور مغزی را به صدا در می‌آورند
 • ۳۰۰ هکتار طرح گلخانه‌ای در استان بوشهر اجراء می‌شود
 • شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوا در مورد افزایش قیمت حامل های انرژی تصمیم گیری کند
 • زنگ استمرار فعالیت‌های آموزشی در خوزستان نواخته شد
 • زنگ استمرار فعالیت‌های آموزشی در استان خوزستان نواخته شد
 • تبعید و شلاق برای مرد سینماگر به جرم رابطه نامشروع با دختر عاشق بازیگری!
 • دو هفته تا پایان مهلت معافیت از تحریم خرید نفت ایران| چرا قیمت نفت برای ترامپ مهم است؟
 • خواب آشفته تحریم نفتی
 • تأکید دبیر کل سازمان ملل متحد به اجرای توافق پاریس
 • زنگِ‌خطرخداحافظی برانکو:وکیلم، نامه‌سوم را به فیفا می‌زند
 • زنگ خطر برای کشاورزی زرآباد/هندوستان کوچک در معرض هجوم ملخ‌ها
 • زنگ هشدار برای اقتصاد آلمان به صدا درآمد
 • تحلیل ضعف و قوت‌های تلاوت نماینده ایران در مسابقات مالزی
 • زنگ خطر برای مستاجران به صدا در آمد
 • شیوع بیماری زنگ گندم و جو در مناطق سیل زده استان گلستان
 • تعهد مایکروسافت به کاهش تولید کربن در دیتاسنترهایش
 • سازمان توسعه منابع انرژی محموله اقلام بهداشتی و مواد غذایی به مناطق سیل زده ارسال کرد
 • رصد ماهواره‌ای شیوع بیماری زنگ گندم و جو درمناطق سیل‌زده گلستان
 • سازمان توسعه منابع انرژی وزارت دفاع، محموله اقلام بهداشتی و غذایی به مناطق سیل‌زده ارسال کرد