سخنگوی کاخ سفید در نشست مطبوعاتی روز جمعه تصریح کرد که رئیس جمهور آمریکا تصمیم گیری در مورد جنگ را حتی المقدور به ژنرالهای ارتش این کشور می سپارد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وبگاه رسمی کاخ سفید، «سارا سندرز» معاون سخنگوی کاخ سفید در نشست مطبوعاتی روز جمعه در پاسخ به پرسش خبرنگاران به صراحت اعلام کردکه «دونالد ترامپ» تا حد امکان تصمیم گیری در مورد جنگ را به ژنرالهای ارتش این کشور می سپارد.

در این نشست مطبوعاتی، یک خبرنگار از سارا سندرز پرسید: «رئیس جمهور ترامپ اخیراً گفته است که وضعیت حاکم بر منطقه خاورمیانه به مراتب بدتر از ۱۶ سال پیش است. آیا رئیس جمهور نگران طولانی شدن جنگ در افغانستان است»؟

سارا سندرز در پاسخ به پرسش فوق مدعی شد که «دونالد ترامپ» نیز مانند سایرین همواره نگران وقوع جنگاست. وی تا حد امکان تصمیم گیری در مورد جنگ را به ژنرالهای ارتش که خود منصوب کرده است، می سپارد.

وی در ادامه افزود که «تیم امنیت ملی ترامپ تمام توان خود را برای محدود ساختن جنگ بکار می بندد، اما در عین حال از جان مردم آمریکا و بطور حتم از امنیت ملی این کشور حراست می کند».

منبع: مهر

خبر بعدی:

دیواری که به جای مرزها در واشنگتن کشیده شد

نیویورک- ایرنا- درخواست ترامپ برای ساخت دیوار مرزی و اصرار او بر تامین بودجه 5.7 میلیارد دلاری، اکنون به محل تنازع طرفداران و مخالفان این مساله در واشنگتن تبدیل شده است تا جایی که رئیس جمهوری آمریکا وضعیت فوق العاده ملی اعلام می کند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، از اواخر ماه دسامبر 2018 تا کنون، مساله دیوار مرزی یکی از مباحث جدی و محل اختلاف بین دمکرات ها و کاخ سفید تبدیل شد و ترامپ برای تحت فشار قرار دادن کنگره، بخش هایی از دولت را تعطیل کرد.
این تعطیلی با روی کار آمدن دمکرات ها در مجلس نمایندگان و انتخاب نانسی پلوسی برای ریاست مجلس نمایندگان، 35 روز به درازا کشید و در نهایت ترامپ بدون دریافت بودجه، مجبور به گشایش دولت شد اما تهدید کرد تا فوریه باید تکلیف این بودجه روشن شود.
او بار دیگر تهدید کرد در غیر این صورت یا دوباره دولت تعطیل خواهد شد یا اینکه وضعیت فوق العاده ملی اعلام خواهد کرد.
با تداوم این اختلاف و تلاش دمکرات ها در کنگره برای کاهش توانایی رئیس جمهوری در تعطیل کردن دولت، در حالی که انتظار می رفت لایحه بودجه تصویب شده در کنگره اوایل روز جمعه یا روز شنبه به امضای رئیس جمهوری آمریکا برسد، ترامپ اعلام کرد که بودجه دیوار مرزی را از طریق اعلام وضعیت فوق العاده تامین می کند.
در صورتی که ترامپ دستور اعلام وضعیت فوق العاده در مرزهای جنوبی آمریکا را امضا کند، می تواند بودجه مصوب برای بخش های دیگر را در ساخت دیوار مرزی استفاده کند.

**پروژه قرون وسطایی
این مساله با واکنش های مختلفی روبرو شد به گونه ای که کاملا هریس روز جمعه در یادداشت توئیتری خود نوشت: ظاهرا ترامپ قصد دارد وضعیت فوق العاده ملی برای تصویب بودجه ساخت دیوار مرزی، پروژه قرون وسطایی خود، اعلام کند.
وی افزود: بحران واقعی که با آن مواجه هستیم، رهبری در کاخ سفید است. تصمیم رییس جمهوری برای اعلام وضعیت فوق العاده ملی برای تامین بودجه پروژه بیهوده دیوار مرزی، مسخره است و مردم آمریکا نباید به پرداخت آن مجبور شوند. ما به آن(دیوار) نیاز نداریم.
نامزد ریاست جمهوری 2020 ادامه داد: ما باید در مورد شرایط اضطراری واقعی همچون تغییرات اقلیمی یا دسترسی به مراقبت های بهداشتی، کاری انجام دهیم، نه اینکه به منظور ایجاد یک دیوار مرزی بی فایده سیاسی بازی کنیم.
هریس از مخاطبان خود خواسته است تا با افزودن نام خود به عریضه ای که تهیه کرده است، اعلام کنند که مخالف شرایط اضطرار ملی هستند و آن را کاملا مردود می دانند.

**خود ترامپ وضعیت فوق العاده است
ریچارد مورفی دیگر سناتور دمکرات آمریکا هم گفت: می دانید یک وضعیت فوق العاده واقعی چیست؟ اینکه ترامپ کارش را بد انجام دهد، او که نتوانسته است مجوز قانونی را برای اولویت نخست خود در شرایطی که همه بخش های دولت را تحت کنترل دارد، دریافت کند به انجام اقدامات هراس افکنانه و غیرقانونی روی آورده است.
باب منندز عضو ارشد کمیته روابط خارجی سنا هم اظهار کرد: وضعیت اضطرار ملی باید براساس واقعیت باشد و نباید روند دمکراتیک را در بر بگیرد.
سناتور مایکل بنت هم ادامه داد: هر آمریکایی با هر سیاستی که دارد باید در مورد یک رئیس جمهوری که وضعیت فوق العاده ملی جعلی را برای دور زدن کنگره اعلام کند، نگران باشد. این یک سابقه خطرناک و حمله آشکار به دمکراسی و حاکمیت قانون است.

**ترامپ پادشاه نیست
چاک شومر رهبر اقلیت دمکرات ها در سنای آمریکا دیگر مخالف این تصمیم ترامپ است و گفت: اقدامات ترامپ به وضوح ناقض قدرت منحصر به فرد کنگره در تصویب بودجه است که بنیانگذاران قانون اساسی آن را حفظ کرده اند.
وی افزود: اعلام وضعیت فوق العاده بدون بررسی، به طور اساسی توازن قدرت را تغییر می دهد و با دیدگاه بنیانگذاران ما ناسازگار است.
الیزابت وارن دیگر نامزد انتخابات ریاست جمهوری 2020 در مخالفت با تصمیم رئیس جمهوری آمریکا اظهار کرد: ترامپ تنها یک وضعیت فوق العاده جعلی درباره مرزها اعلام کرد. او به اطراف کنگره می رود و از خواست مردم و قدرت ریاست جمهوری برای ساخت دیوار نفرت انگیز خود سوء استفاده می کند.
وی ادامه داد: می خواهم کاملا روشن کنم که این دیوار مسخره، یک وضعیت اضطرار ملی نیست، دونالد ترامپ هم پادشاه نیست. ما با همه این چیزها مبارزه خواهیم کرد.

**شعار انتخاباتی، اضطرار ملی نیست
کریس وان هالن سناتور دمکرات آمریکا هم به این تصمیم ترامپ واکنش نشان داد و اضافه کرد: لازم است به همکاران جمهوریخواه خود بیش از «ناامیدی» درباره ربودن غیرقانونی قدرت از سوی رئیس جمهوری ابراز کنم. کنفرانس امروز حتی با استانداردهای خود ترامپ هم ناراحت کننده بود.
وی اضافه کرد: موکلان، ما را به کنگره فرستاده اند تا به قانون اساسی و نه به رئیس جمهوری متعهد و وفادار باشیم.
امی کلباچر دیگر رقیب انتخاباتی ترامپ برای 2020 هم گفت: گرفتن پول برای تحقق وعده یا شعار انتخاباتی، اضطرار ملی نیست.

**نگاه حزبی دمکرات ها
اما از سوی دیگر، هم حزبی های ترامپ نظر دیگری دارند به گونه ای که میچ مک کانل رهبر جمهوریخواهان سنای آمریکا گفت: تصمیم رئیس جمهوری برای اعلام وضعیت اضطراری، نتیجه پیش بینی و درک شده از تصمیم دمکرات ها است که منافع حزبی خود را بر منافع ملی ترجیح دادند.
وی اظهار کرد: من از همکاران دمکراتم می خواهم که با سرعت و جدیت، نگاه حزبی را کنار بگذارند و با رئیس جمهوری و کارشناسان امنیت ملی ما کار کنند تا منابع مالی مورد نیاز برای امنیت مرزهای ما فراهم کنیم.
لیندسی گراهام رئیس کمیته قضایی سنای آمریکا هم در دفاع از این تصمیم تصریح کرد: من به شدت پشت تصمیم رئیس جمهوری ترامپ در استفاده از قدرت اجرایی برای ساخت دیوار مرزی که به شدت نیاز داریم، ایستاده ام.
اروپام*1429

لیاقت مردم خرگیری نیست/ همکاری نشود، اجازه خروج مرغ را نمی‌دهم

آیا FATF مانع فعالیت‌های سپاه و کمک ایران به حزب‌الله و نیروهای مقاومت سوریه می‌شود؟

خواهر جانسون به نشانه مخالفت با بریگزیت برهنه شد!

منبع این خبر، وبسایت www.mehrnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۲۴۴۰۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • تحقیقات رابرت مولر از سارا سندرز
 • درخواست قانونگذار آمریکایی برای جلوگیری از خروج ترامپ از INF
 • وزیر‌خارجه‌فرانسه: کارهای آمریکا برایم معما است
 • واکنش شدید پلوسی به تصمیم قطعی ترامپ برای اعلام وضعیت فوق‌العاده ملی
 • وزیر خارجه فرانسه: کارهای آمریکا در خاورمیانه برایم معما است
 • وزیر خارجه فرانسه: کارهای آمریکا در خاورمیانه برایم معما است/چطور می‌شود در قبال ایران اینقدر سخت‌گیر بود و در عین حال از شمال سوریه خارج شد؟
 • فرانسه: اقدامات آمریکا در خاورمیانه مانند یک معما است
 • اعلام وضعیت اضطراری در آمریکا به دستور ترامپ/ جنگ کنگره و کاخ سفید بالا می گیرد
 • ظریف: جنگ با ایران، خودکشی خواهد بود
 • چرا نتانیاهو از تهدید ایران به جنگ عقب‌نشینی کرد؟
 • کارگردان سرخپوست: نمی‌دانستم نوید محمدزاده تصمیم گرفته سال دیگر نباشد
 • جلوه‌های ویژه سینما را جدی بگیریم/ تجربه تازه در «سندباد و سارا»
 • فوتبال جهان| تصمیم نهایی روسای جمهور آرژانتین، اروگوئه و شیلی برای میزبانی از جام جهانی ۲۰۳۰
 • انتقام عجیب مجردها در روز والنتاین! / سارا جشن بزرگی راه انداخت
 • ترامپ به دنبال گسترش تفکر راست افراطی در ونزوئلا است/ ادامه راهبرد نژادپرستانه کاخ‌سفید منجر به جنگ جهانی سوم خواهد شد
 • نقش انگلیس در ایجاد بحران یمن در نشست لندن بررسی شد
 • قبل از تصمیم گیری‌های مهم، مقداری آب بنوشید
 • تصمیم جنجالی کنگره آمریکا درباره یمن
 • اسپالتی: گرفتن بازوبند کاپیتانی از ایکاردی، تصمیم سختی بود که با توجه به منافع اینتر باید گرفته می‌شد