علی رمضانی مدیرکل فرهنگی هنری و امور اردویی و فضاهای پرورشی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه آموزش و پرورش گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره ویژه برنامه‌های در نظر گرفته شده برای ایام دهه فجر اظهار کرد: با توجه به نقش آموزش و پرورش معلمان و دانش آموزان در کنار خانواده به عنوان وسیع‌ترین و پر مخاطب‌ترین دستگاه فرهنگی امسال به مناسبت ۴۰ سالگی انقلاب برنامه‌های متعددی برای دانش آموزان در نظر گرفته شده که شامل، سرود و نمایش دانش آموزی است.

رمضانی ادامه داد: در اجرای طرح نمایش مخاطبان دانش آموزان تمام در مقاطع تحصیلی هستند و برای برنامه ریزی بهتر و تدوین روش‌های اجرایی این برنامه شورای سیاست گذاری هفته سرود و نمایش مدارس در سطح وزارت و آموزش و پرورش با حضور اعضایی همچون معاون پرورشی و فرهنگی، معاون آموزش متوسطه، معاون آموزش ابتدایی، رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی، رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی و همچنین نمایندگانی از وزارت ارشاد حوزه هنری در بخش نمایش و موسیقی تشکیل شده است.

مدیر کل امور فرهنگی و هنری آموزش و پرورش با اشاره به اینکه برگزاری دوره‌های آموزشی و توجیهی ضمن خدمت سرود برای مربیان پرورشی و دبیران هنر در نظر گرفته شده است، گفت: برنامه ریزی برای اجرای نمایش و سرود‌های برتر در سالن‌های نمایش کانون‌های فرهنگی تربیتی و مدارس متناسب با اقتضای سنی دانش آموزان در نظر گرفته شده است.

بایدها و نبایدها اجرای سرود و نمایش دانش آموزی

وی با تاکید بر این که رعایت شئونات اسلامی در انتخاب متن اجرای موسیقی و پرهیز از حرکات موزون در اجرای برنامه‌ها ضرورت دارد،  اظهار کرد: تهیه متن مناسب با اهداف دانش آموزی توسط مربیان پرورشی و معلمان مورد توجه قرار می‌گیرد و این برنامه‌های فرهنگی در نظر گرفته شده نتن‌ها در ایام دهه فجر بلکه در طول سال تحصیلی هم تداوم خواهد داشت و از پیشکسوتان و هنرمندان برای همراهی با این برنامه کمک گرفته می‌شود.

مدیر کل امور فرهنگی و هنری آموزش و پرورش درباره تمرین سرود و نمایش در مدارس گفت: سرود‌های انتخابی باید برای دانش آموزان نشاط آفرین باشند و ساعات اولیه صبح برای تمرین سرود مناسب نیست همچنین زمان اجرا و تمرین نباید بیش از ۱ ساعت باشد چرا که احتمال آسیب رسیدن به صدای دانش آموزان وجود دارد.

وی ادامه داد: در تمرین نمایش هم توصیه می‌شود دانش آموزان در روند آماده سازی نمایش‌ها، اصول و مبانی صحیح تمرینات بدن و بیان را با راهنمایی مربیان خود دنبال کنند.

اعلام روزشمار هفته سرود و نمایش مدارس

رمضانی تصریح کرد: اعتبارات مورد نیاز برای اجرای برنامه‌ها از محل اعتبارات متمرکز سهم معاونت پرورشی تخصیص پیدا می‌کند، اما بهده‌مندی از کمک‌های حمایتی والدین و مربیان مدرسه هم بلامانع است.

مدیر کل امور فرهنگی و هنری آموزش و پرورش به روز شمار هفته سرود و نمایش مدارس هم اشاره کرد و گفت: شنبه ۱۳ بهمن ماه با عنوان سرود و نمایش؛ سرگرمی سالم، تمرین زندگی یکشنبه ۱۴ بهمن سرود و نمایش؛ هویت اسلامی ایرانی و بومی محلی، دوشنبه ۱۵ بهمن سرود و نمایش؛ امید و نشاط در مدرسه، سه شنبه ۱۶ بهمن سرود و نمایش؛ مهارت‌های زندگی مشارکت‌های جمعی و گروهی و چهارشنبه ۱۷ بهمن سرود و نمایش؛ رویکرد نو و خلاقانه به آموزش مورد توجه قرار می‌گیرد.

انتهای پیام/

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

فعالیت ۳۰ هزار پایگاه تابستانی برای دانش‌آموزان

مدیرکل فرهنگی و هنری وزارت آموزش و پرورش از آغاز فعالیت ۳۰ هزار پایگاه تابستانی برای دانش‌آموزان خبر داد.به گزارش بلاغ،علی رمضانی مدیرکل فرهنگی، هنری، اردوها و فضاهای پرورشی آموزش و پرورش، اظهار کرد: امسال برنامه‌مان برای اوقات فراغت دانش‌آموزان در تابستان به‌گونه‌ای است که بتوانیم ۳۰ هزار پایگاه تابستانی برای ۴ میلیون دانش‌آموز فراهم کنیم و از ظرفیت مدارس‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌، فضاهای آموزشی و پرورشی، ‌‌‌‌‌‌‌‌‌سالن‌های ورزشی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌، کانون‌های پرورش فکری کودکان و نوجوانان و همچنین از ظرفیت‌های خوب تشکل‌های دانش‌آموزی شامل بسیج دانش‌آموزی، اتحادیه انجمن‌های اسلامی، سازمان جمعیت هلال احمر و سازمان دانش‌آموزی استفاده کنیم تا بتوانیم حداقل‌ها را برای دانش‌آموزان انجام داده باشیم.

وی افزود: در سال تحصیلی که سپری شد، ۱۴ میلیون دانش‌آموز مشغول تحصیل وجود داشت و این طرح تابستانی با ۴ میلیون نفر تشکیل خواهد شد؛ آموزش و پرورش با سختی اقدامات را انجام می‌دهد و واقعا نگران شعار «آموزش تعطیل می‌شود ولی تربیت خیر» است. 

رمضانی ادامه داد: نگاه ما این است که دانش‌آموزان در سه ماه تابستان بتوانند در آن برنامه‌ای که دوست دارند، فعالیت کنند و شعارِ محوری ما این است که دانش‌آموزان مهارتی بیاموزند که در آینده به آنها کمک کند؛ دانش‌آموزان تمام مقاطع تحصیلی می‌توانند در طرح تابستانی شرکت کنند ولی در مقطع متوسطه تلاش داریم تا از مدارس فنی و حرفه‌ای و کاردانش استفاده کنیم. ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

وی با اشاره به اینکه آموزش مهارت‌های خدماتی در دستورکار است، خاطرنشان کرد: همان‌طور که مردم واقف هستند دانش‌آموزان ما از سال‌های گذشته که تعطیلی تابستان‌شان آغاز می‌شد، در مغازه‌ای مانند برقکاری و... کارهای خدماتی انجام می‌دادند؛ همچنین تلاش ما بر این است تا اگر دانش‌آموز تصمیم به دریافت آموزش فن در مغازه‌ای دارد، آن مکان باید مورد تأیید آموزش و پرورش باشد تا خانواده‌ها نگرانی از این بابت نداشته باشند.

مدیرکل فرهنگی، هنری، اردوها و فضاهای پرورشی وزارت آموزش و پرورش ادامه داد:‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در عین حال کارخانه‌ها نیز باید در طرح تابستانی دانش‌آموزان ورود یابند و اگر سازمان فنی و حرفه‌ای کشور ورود پیدا کند و مدرکی به افرادی که در این دوره‌ها حضور دارند ارائه دهد، بسیار خوب است.

رمضانی به برگزاری مسابقات فرهنگی و هنری اشاره کرد و گفت: امسال در سطح مدارس مسابقات فرهنگی ـ هنری ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌با حضور ۱۰ میلیون و ۸۳ هزار شرکت‌کننده برگزار شد؛ همچنین در مسابقات قرآن بیش از ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر حضور یافتند؛ تشکل‌ها نیز انصافا در همه حوزه‌ها اقدامات بی‌نظیری انجام داده‌اند، به طور مثال تشکل‌های بسیج دانش‌آموزی در اردوهای راهیان نور اقدامات خوبی انجام داد.

وی افزود: امسال به اتفاق دانش‌آموزان سراسر کشور طرح مهمی به نام «سیل مهربانی همکلاسی‌ها» انجام شد و کمک‌های نقدی و غیرنقدی به صورت فوق‌برنامه جمع‌آوری شد تا دانش‌آموزان ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌فعالیتی اجتماعی یاد بگیرند‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌؛ همچنین خانواده‌ها حضوری پررنگ ‌در این طرح داشتند.‌‌‌‌‌‌

ترامپ: بدون هیچگونه پیش‌شرطی آماده مذاکره با ایران هستیم| چرا حمله آمریکا به ایران لغو شد؟

پیام ترامپ به ایران از طریق عمان؛ از هشدار درباره حمله قریب‌الوقوع تا مخالفت با جنگ و درخواست مذاکره با تهران | ایران تکذیب کرد

گزینه قطعی نیمکت پرسپولیس؛ آنته چاچیچ!

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۲۴۵۶۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • اجرای طرح غنی سازی اوقات فراغت ویژه دانش آموزان
 • هر دانش‌آموز یک مهارت؛ برنامه پایگاه‌های تابستانی
 • ضرورت تخصیص ردیف بودجه به مهارت‌آموزی دانش آموزان/ پوشش‌دهی ۴ میلیون دانش آموز در ۳۰ هزار پایگاه تابستانی
 • مجلس بودجه خاص برای مهارت آموزی دانش آموزان در نظر بگیرد
 • برنامه‌های تابستانی دانش‌آموزان را مدرسه‌محور کردیم
 • برگزاری برنامه های دهه کرامت در کانون های مساجد قزوین
 • طرح نماد جهت کاهش آسیب‌های اجتماعی دانش‌آموزان در مدارس گیلان اجرا می‌شود
 • اسماعیل قزل سفلی معاون اجتماعی سپاه فجر استان فارس شد
 • آغاز کلاس‌های ورزشی اوقات فراغت دانش آموزی در کومله لنگرود
 • پیش‌بینی بالغ بر ۱۴۰ عنوان برنامه در دهه کرامت
 • شرکت ۱۲۰ اثر از ۱۷ استان در دومین جشنواره ملی سرود رضوی
 • جشنواره رسانه‌ای رسانش ویژه دانش‌آموزان برگزار می‌شود
 • ردپای کمرنگ تفریح در اوقات فراغت دانش آموزان
 • رقابت هزار اثر دانش آموزی در جشنواره رسانش
 • دستگاه های اجرایی برای برگزاری مسابقات ورزش دانش آموزی همکاری کنند
 • طرح سنجش سلامت دانش‌آموزان در 11 پایگاه اردبیل
 • ‌مسابقات قرآن دانش‌آموزی به میزبانی زنجان برگزار می‌شود
 • جشنواره استانی سرود مهرآوا به میزبانی راور
 • ۱۰۰۰ دانش‌آموز لرستانی در فعالیت‌های تابستانی آموزش و پرورش شرکت کردند