ناصر کریمان مدیر گروه اجتماعی شبکه سوم سیما در گفتگو با خبرنگار حوزه رادیو تلویزیون گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در خصوص جشنواره نوروزی سیما گفت: آخرین زمان نظرسنجی جشنواره نوروزی سیما ساعت 12 شب 22 فروردین است و  آراء و نظرات مردمی را دریافت می کنیم.

دبیر جشنواره نوروزی سیما ادامه داد: شب جمعه همزمان با مبعث پیامبر اکرم(ص)، آمار نهایی را در برنامه سین سیما بعد از خبر 22 اعلام خواهیم کرد. همچنین برگزیده ها نیز در برنامه سین سیما حضور پیدا می کنند.

گفتنی است؛  جشنواره مردمی نوروزی سیما در ایام نوروز راه اندازی شد. از اول فروردین 97 همه شبکه ها در برنامه های زنده، زمانی را به تبلیغ آثار خود اختصاص دادند که آثار هر شبکه در حوزه های مختلف سریال ها، برنامه های ترکیبی، بازیگران زن و مرد و... بود. این حوزه ها مورد ارزیابی مردمی قرار گرفت و مردم نقطه نظرات خود را از طریق سیستم پیامکی و اپلیکیشن سروش ارائه کردند.

 

انتهای پیام/

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

«گاندو» سمبل تبعیض در تلویزیون، هر کاری دلشان خواست می‌کنند!

عصر ایران ؛ نهال موسوی - سریال گاندو هم در زمان پخش آن و هم بعد از تمام شدن بسیار جنجالی بود، به گونه‌ای که 2 طیف موافق و مخالف آن حسابی به همدیگر تاختند، علی الخصوص در فضای مجازی.

حاشیه‌های آن باعث شد علی مطهری، درباره آن نوشته‌ای منتشر کند و حتی رئیس دفتر رئیس جمهور به نقد این سریال بپردازد، محمد جواد ظریف هم در توضیح اقدامات وزارت خارجه در ارتباط با تجاوز پهپاد آمریکایی به خاک ایران سخنانی گفت که به عنوان کنایه به سریال گاندو از آن تعبیر شد: « اولین کشوری که در مورد پهپاد آمریکایی وارد عمل و مانع شدند که آمریکایی ها روایت غلط‌شان را به دنیا ارائه بدهند، ما بودیم.[...] در این راستا اطلاع رسانی کردیم و نامه به دبیر کل سازمان ملل متحد نوشتیم و اقدامات خودمان را انجام دادیم البته ما پول نداریم فیلم تبلیغاتی بسازیم! »

فارغ از ارجاعات سیاسی و حاشیه‌های آن، در خصوص اتفاقات این سریال به عنوان یک محصول نمایشی تلویزیون و از منظر تاثیرات رسانه فراگیری چون تلویزیون، 3 نکته جالب توجه است که به گونه‌ای بدعت در رویکرد صدا و سیما محسوب می‌شود:

1 - در زمان پخش سریال ویدیوهایی به عنوان بخش‌های سانسور شده سریال گاندو در فضای مجازی پخش می‌شد که شاید یکی از دلایل حاشیه‌ساز شدن این سریال شد، اگر این بخش‌ها (به هر دلیلی) توسط تلویزیون سانسور شده است چرا و چگونه در فضای مجازی منتشر می‌شود؟ چه کسی این ویدیوها را پخش می‌کرد؟

چون سریال گاندو از تولیدات تلویزیون است قطعا غیر از سازندگان سریال و جمع محدودی در تلویزیون کس دیگری به این ویدیوها دسترسی ندارد، پس چه کسی آن بخش‌های سانسور شده را منتشر می‌کرد؟

کد ویدیو دانلود فیلم اصلی

آیا منتشر کنندگان این بخش‌های سانسوری از تصمیمات بالا دستی در تلویزیون ناراضی هستند که دست به چنین اقدامی زده‌اند؟

اگر سازندگان سریال به ممیزی سریال‌شان اعتراضی دارند این اختلاف بین آنها و تصمیم‌گیران تلویزیون است و تا قبل از پخش سریال باید تصمیم نهایی درباره آن اتخاذ شده باشد، نهایتا می‌توانند این اعتراض خود را رسانه‌ای کنند ولی پخش بخش‌های ممیزی شده از طرف هر کسی اعتراض نیست بلکه دهن کجی است به تصمیمات ناظران تلویزیون و بر هم زدن قاعده بازی.

این اتفاق حذف بخشی از محصول تولید شده در هر جای جهان ممکن است رخ دهد ولی وقتی که سریال یا فیلم در معرض دید مخاطبان قرار می‌گیرد سابقه ندارد که همزمان با آن بخش‌های حذف شده هم منتشر شود. نهایتا شاید چند سال بعد نسخه‌ای معروف به «نسخه کارگردان» از آن فیلم یا سریال منتشر شود که زمان آن بیشتر است و این مهم با رضایت تهیه کننده و صاحب اثر انجام می‌شود.

2 - پرسش دیگر این است که آیا این اجازه به دیگر سریال‌سازان هم داده خواهد شد که همزمان با پخش سریال‌شان، بخش‌های حذف شده آن از طرف تصمیم گیران تلویزیون را در فضای مجازی منتشر کنند؟

یعنی آیا این امکان برابر برای تمام سریال سازان تلویزیون هم فراهم خواهد بود؟ بسیار بعید به نظر می‌رسد و قطعا اگر چنین اتفاقی رخ می‌داد تلویزیون با سازندگان آن برخورد می‌کرد.3 - در این میان مدیر روابط عمومی شبکه افق سیما از پخش سریال گاندو بدون حذفیات از این شبکه خبر داد. حسین نصیری با حضور در شبکه پنج سیما اظهار کرد: « مخاطبان بسیاری خواستار تکرار سریال تلویزیونی گاندو بدون حذفیات از شبکه افق شده‌اند، بر این اساس تصمیم گرفته شده بعد از پایان سریال «وضعیت سفید» که در حال حاضر روی آنتن شبکه افق است، شاهد پخش گاندو باشیم.»

این اتفاق یک پرسش را مطرح می‌کند که چگونه یک سریال از 2 کانال مختلف صدا و سیما با 2 شکل ساختاری متفاوت قرار است که پخش شود؟

اگر در شبکه 3 مواردی حذف شده است چگونه در شبکه افق قابل پخش است و بالعکس اگر این موارد در شبکه افق قابل پخش است چرا زمان پخش از شبکه 3 آن را حذف کرده‌اند؟

معمولا در تلویزیون زمان پخش فیلم‌های سینمایی ایرانی شاهد چنین اتفاقاتی بوده‌ایم، یعنی بسیار فیلم‌های سینمایی که با مجوز وزارت ارشاد تولید و پخش شده است، هنگامی که تلویزیون آن را پخش می‌‌کند بنابر صلاحدید و نظر تصمیم گیران بخش‌هایی از آن را حذف می‌کنند و وقتی که با اعتراض و واکنش کارگردان یا صاحبان فیلم روبرو می‌شوند استدلال می‌کنند که تلویزیون قوانین ممیزی خاص خود را دارد.

حتی برای محصولات نمایش خانگی هم چنین اعمال نظری رخ داده است و وقتی تلویزیون آنرا خریداری و پخش کرده است جرح و تعدیل خود را برای این محصولات داشته است و معمولا هم در میان جامعه و حتی فیلمسازان این اتفاق به صورتی غیر رسمی پذیرفته شده است.


اما این که یک سریال که محصول خود تلویزیون است قرار باشد در 2 کانال مختلف پخش شود که در یک کانال بخش‌هایی از آن حذف شده است در نوع خود بی سابقه است.

اگر چنین اتفاقی رخ دهد پرسشی جدی‌ مطرح است که آیا شاهد موقعیت یک بام و دو هوا در صدا و سیما هستیم؟

برای پرهیز از این شائبه که این نوشتار موافق با سانسور سریال گاندو است، اتفاقا برعکس از رویکرد شبکه افق استقبال می‌کنیم و ای کاش که شبکه 3 هم سریال گاندو را بدون هیچ گونه حذفیاتی پخش می‌کرد.

مطالب مرتبط گاندو پربیننده ترین سریال تلویزیونی کد نویسی در دهان "گاندو" پیام دهکردی: صفر تا صد پرونده گاندو دست سپاه بود 15 درسِ ما از «گاندو» واعظی: به رییس صدا و سیما تذکر داده شد/ دولت حق دارد از " گاندو " شکایت کند کنایه ظریف به فیلم گاندو: پول نداریم فیلم تبلیغاتی بسازیم (فیلم) «نفوذی» هم می‌تواند صورت تراشیده داشته باشد هم جای مُهر در پیشانی علی مطهری: سریال «گاندو» بیشتر تخیلی بود تا واقعی/ احتمال نفوذ در نهادهای حکومتی و نیروهای مسلح بیشتر است

۵۰۰ روز در بند و ۶۵۰ صفحه کیفرخواست| مطهری: نهاد تخصصی می‌گوید بازداشتی‌های محیط زیست، جاسوس نیستند| حاکمیت دوگانه باید روزی حل شود| نباید این‌طور باشد که وزارت اطلاعات به مجلس پاسخ‌گو باشد اما سازمان اطلاعات سپاه پاسخ‌گو نباشد

علی مطهری: اگر قرار بر عدم بررسی ادعای خاتمی بوده پس چرا دادگاه تشکیل دادند| صرف اظهارعقیده نباید موجب محاکمه شود| چرا قوه قضاییه و مقامات امنیتی هراس دارند؟

محکومیت جدید برای گلرخ ابراهیمی و آتنا دائمی/ مولود حاجی زاده بازداشت شد

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۱۷۲۸۱۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • خبرهای کوتاه رادیو و تلویزیون| مسابقه استعدادیابی مداحی در تلویزیون/ پخش ساختمان پزشکان از شبکه نسیم
 • همکاری شبکه قرآن و معارف سیما با هیات رزمندگان اسلام/استعدادیابی مداحی
 • پخش زنده مراسم افتتاحیه «فیلم شهر» از شبکه نمایش سیما
 • چهاردهمین جشنواره سراسری تئاتر مردمی مساجد برگزار می‌شود
 • معرفی جاذبه‌های سیستان و بلوچستان در دستور کار قرار گرفت/ چهاردهمین جشنواره سراسری تئاتر مردمی مساجد برگزار می‌شود
 • «در کنار هم»؛ سریال جدید شبکه دو سیما
 • «در کنار هم ۲»؛سریال جدید شبکه دو سیما
 • نقاش مرموز صدرنشین نظرسنجی محبوب‌ترین نقاش تاریخ شد
 • برنامه صبحگاهی شبکه دو روی آنتن نرفت/ به دلیل مشکل فنی!
 • شکایت شجریان از صدا و سیما روی میز قاضی
 • خبرهای کوتاه رادیو و تلویزیون| سریال سرباز از توقف خارج شد/ برگزاری جشنواره نمایش‌های کوتاه رادیویی
 • حسین زمان :در برابر حرف و حدیث های کنسرتم ساکت نشستم /هیج وقت به صدا و سیما نمی روم
 • «گاندو» نشانه تبعیض، بدعت و دهن‌کجی در تلویزیون!
 • نظرسنجی آمازون: مطالعه موجب شادی می‌شود
 • تجلیل از پنج چهره سینمایی و داوری معادی، عسگر پور، آبیار، درخشنده در جشنواره فیلم شهر
 • نظرسنجی معرفی قهرمان قهرمانان و چهره برتر فوتبال استان گیلان تمدید شد
 • آخرین نظرسنجی‌ها از میزان محبوبیت ترامپ
 • نظرسنجی سایت بلژیکی درباره آینده کاوه رضایی
 • ترامپ در نظرسنجی‌ها از دموکرات‌های سرشناس عقب است