به رغم افزایش ۲۰ درصدی بارش ها از ابتدای مهرماه، توزیع نامتناسب مکانی و زمانی بارش‌ها موجب شده تا میزان اختلاف بارش‌ها در مناطقی از غرب و شرق کشور به بیش از هزار میلیمتر برسد.

به نقل از وزارت نیرو، میزان بارندگی‌های کشور از ابتدای سال آبی جاری (ابتدای مهرماه) تاکنون به بیش از ۱۵۲ میلیمتر رسیده است که این رقم در مقایسه با مدت متوسط بلندمدت حدود ۲۰ درصد افزایش پیدا کرده است.

با وجود اینکه سال آبی جاری، جزو یکی از پربارش‌ترین مقاطع زمانی نیم قرن اخیر کشور بوده است، ولی با این وجود توزیع نامتناسب مکانی و زمانی آن موجب شده تا تمامی استان‌های کشور، شرایط خوبی به جهت برخورداری از نزولات جوی نداشته باشند. به‌طوری که امسال غرب و جنوب غرب کشور شاهد بارش‌های سیل آسا و استثنایی بوده ولی در استان‌های شرقی و مرکزی کماکان بارندگی قابل توجهی ثبت نشده است.

در حال حاضر هفت استان خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، فارس، کرمان، هرمزگان، یزد و اردبیل به طور متوسط بین ۱۰ تا ۵۰ درصد بارندگی‌های کمتری را نسبت به مدت متوسط بلندمدت تجربه می‌کنند و حدود ۴۰ درصد از سدهای بزرگ کشورمان همچون زاینده‌رود، شهید رجایی، دوستی و ملاصدرا کمتر از ۴۰ درصد آب ذخیره شده دارند.

توزیع نامتناسب مکانی و زمانی بارندگی‌ها موجب شده است تا در گوشه‌ای از کشور حوضه‌های مانند کرخه، اترک، کارون بزرگ، قره‌سو و گرگان، جراحی و زهره و دریاچه نمک بهترین سال آبی خود در ۵۰ سال اخیر را تجربه کنند، ولی در مقابل، مناطقی از کرمان و سیستان در حال حاضر خشک‌ترین سال آبی نیم قرن اخیر خود را سپری می‌کنند.

سدهای نقاط مختلف کشور نیز متاثر از توزیع نامناسب بارش‌ها در شرایط متفاوتی به سر می‌برند. بارندگی‌های مناسب چند ماه اخیر و وقوع سیلاب‌های بزرگ در جنوب غرب کشور موجب شده است تا در طی پنج ماه گذشته، ورودی به سدهای خوزستان با رشد ۴۲۷ درصدی به بیش از ۱۴ میلیارد مترمکعب برسد؛ اما در مقابل ورودی به سدهای استانی همچون کرمان تنها ۳۰ میلیون مترمکعب بوده است که در مقایسه با سال گذشته هم که یکی از خشک‌ترین مقاطع زمانی نیم قرن اخیر کشور بوده حدود ۵۲ درصد کاهش پیدا کرده است.

نگاهی به پربارش‌ترین و کم‌بارش‌ترین نقاط ایران نیز حکایت از وجود فاصله ۱۱۰۰ میلیمتری بین این مناطق دارد. در نقطه‌ای از کشور همچون چلگرد چهارمحال و بختیاری بیش از هزار و ۱۱۶ میلیمتر بارندگی و یا در رامسر صفارود هزار و ۱۲ میلمتر بارش در طی پنج ماه اخیر رخ داده است، ولی در مقابل ایستگاه‌های باران سنجی مثل تصفیه‌خانه زاهدان و یا رحمت آباد-ریگان کرمان حتی یک میلیمتر بارندگی را در سال آبی جاری ثبت نکرده‌اند.

 

منبع: افکارنيوز

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

۵۰ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار خراسان جنوبی ‌تنش آبی دارند

مدیرعامل آب منطقه ای خراسان جنوبی گفت: در حال حاضر ۵۰ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار در استان دارای تنش آبی هستند. ۲۴ تير ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۷ استانها خراسان جنوبی نظرات - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، حسین امامی شامگاه یکشنبه در شورای حفاظت از منابع آب و کارگروه سازگاری با کم آبی در استان اظهار کرد: در تلاش هستیم تا در برنامه ششم کسری مخازن استان را به صفر برسانیم و مازاد برداشتی که در سه دهه گذشته از سفره‌های آب زیرزمینی انجام شده را جبران کنیم.

وی از وجود 26 محدوده بحرانی در سطح استان خبر داد و گفت: 14 محدوده آزاد هستند اما منابع آبی شور و لب شوری دارند که کیفیت مطلوبی ندارد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی جمعیت روستایی استان را بالغ بر 315 هزار نفر و جمعیت شهری را 454 هزار نفر عنوان و بیان کرد: در سه دهه اخیر مهاجرت از روستاها بسیار افزایش یافته است.

بیش از 1670 روستا خالی از سکنه شده است

امامی افزود: بر اثر دو دهه خشکسالی هزار و 673 روستا در استان خالی از سکنه شده و آب قنوات نیز بسیار کاهش یافته است.

وی از وجود 947 روستای بالای 20 خانوار در استان خبر داد و تصریح کرد: 50 درصد این روستاها در پیک تابستانه کمبود آب دارند و با تانکر سیار آبرسانی می‌شوند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی با بیان اینکه تغییرات بارندگی در استان در بیست سال گذشته روند منفی داشته است، گفت: مشکل استان این است که حجم عمده آب EC (هدایت الکتریکی یا میزان شوری آب) بالایی دارد که در بحث آب شرب و توسعه کشاورزی محدودیت ایجاد می‌کند.

امامی با بیان اینکه تقریبا 70 درصد آب استان دارای EC بالای سه هزار است تصریح کرد: کسری مخزن منابع آب زیرزمینی استان در حال حاضر 120 میلیون متر مکعب است که با اجرای برنامه های پیش بینی شده امید است این میزان در پایان سال به 100 میلیون مترمکعب کاهش یابد.

کارگاه‌های تولیدی حمایتی معلولان در خراسان جنوبی توسعه می‌یابدافتتاح چند طرح شاخص در خراسان جنوبی با سرمایه‌گذاری یک هزار میلیارد تومانی‌هم‌اندیشی مسئولان برای خدمت‌رسانی بهتر به زائران اربعین در خراسان جنوبی‌

امامی با تاکید بر اینکه کارگروه سازگاری با کم آبی در راستای شورای حفاظت از منابع آب تشکیل شده است تا بتوانیم منابع آب زیرزمینی استان را به تعادل برسانیم، بیان کرد: امید است با این اقدام برای تامین آب پایدار استان دغدغه ای نداشته باشیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی افزود: برنامه ریزی‌ها باید به گونه ای انجام شود که با اجرای طرح‌های سازگاری با کم آبی تا پایان برنامه ششم توسعه 183 میلیون مترمکعب و تا پایان برنامه هفتم توسعه 233 میلیون مترمکعب صرفه جویی آب در استان داشته باشیم.

امامی ادامه داد: علیرغم کاهش دبی چاه‌های کشاورزی ولی سطح زیرکشت محصولات استان کاهش نیافته است و کشاورزان نیز در چند سال گذشته همراهی خوبی در زمینه مدیریت مصرف آب داشته اند.

وی اظهار کرد: در برنامه داریم 784 روستا با جمعیت 214 هزار نفر در برنامه کوتاه مدت و فشرده آبرسانی کنیم.

مدیرعامل شرکت آب و منطقه ای خراسان جنوبی با اشاره به اینکه میزان روان آب استان در میانگین بلند مدت 20 ساله و پنج ساله کاهش داشته است، گفت: میزان روان آب متناسب با میزان بارندگی 24 درصد کاهش دارد.

وی با بیان اینکه تغییرات کیفی منابع آب سطحی و زیرسطحی بیانگر این است که وضعیت در مجموع بدتر می شود، افزود: تمام بحث مدیریت منابع آب سهم بندی شده است.

وی بیان کرد: جهادکشاورزی دغدغه داشته است که سهم این بخش بسیار است و نگرانی‌های در بخش تولید داشتند اما روند تغییر الگوی کشت در استان سبب شده تا درآمد کشاورزان و اشتغال بهبود یابد.

مدیرعامل شرکت آی منطقه‌ای خراسان جنوبی با بیان اینکه آبیاری تحت فشار نیز روند خوبی داشته است، یادآور شد: در حال حاضر 23 هزار هکتار از مزارع زیرکشت استان به روش نوین آبیاری می‌شود.

امامی با بیان اینکه 50 درصدآب شرب استان باید تصفیه شیمیایی گران قیمت شود، گفت: کیفیت نامطلوب آب و شوری آن یک چالش جدی است.

انتهای پیام/ش

R41348/P/S6,56/CT11

۵۰۰ روز در بند و ۶۵۰ صفحه کیفرخواست| مطهری: نهاد تخصصی می‌گوید بازداشتی‌های محیط زیست، جاسوس نیستند| حاکمیت دوگانه باید روزی حل شود| نباید این‌طور باشد که وزارت اطلاعات به مجلس پاسخ‌گو باشد اما سازمان اطلاعات سپاه پاسخ‌گو نباشد

علی مطهری: اگر قرار بر عدم بررسی ادعای خاتمی بوده پس چرا دادگاه تشکیل دادند| صرف اظهارعقیده نباید موجب محاکمه شود| چرا قوه قضاییه و مقامات امنیتی هراس دارند؟

محکومیت جدید برای گلرخ ابراهیمی و آتنا دائمی/ مولود حاجی زاده بازداشت شد

منبع این خبر، وبسایت www.afkarnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۲۱۸۸۵۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • بارندگی های اخیر لاهیجان، مفید برای چای مضر برای برنج
 • افزایش ۴۶ درصدی میزان بارندگی های شیروان در بلندمدت
 • کولر گازی، کولر آبی کدام بهتر است؟
 • ادامه ابرناکی آسمان و بارندگی در گیلان تا فردا
 • وضعیت آب خیلی هم مناسب نیست!
 • آینده آبی کشور همچنان قرمز است!
 • هاله حرارتی دریاچه ارومیه، ایده فرضی و شخصی نیست/ سیل‌های اخیر به دلیل نبود مطالعات هیدرولوژیکی رخ داد
 • کریمی امروز با استقلال قرارداد می‌بندد/هافبک آبی پوشان از شنبه در تمرینات
 • هاله حرارتی دریاچه ارومیه، ایده فرضی نیست/ افزایش 4 درجه‌ای دمای تبریز در 60 سال
 • افزایش۲۴۹ درصدی بارندگی در چهارمحال و بختیاری
 • خوراکی‌های مهم برای مقابله با کم آبی در فصل گرما
 • تامین ۱۲ میلیارد دلار برای واردات از ابتدای سال ۹۸ /کاهش قیمت دلار، یورو و پوند
 • نگرانی از وقوع بارندگی زودهنگام و بروز مشکلات تنفسی در خوزستان
 • ضرورت مصرف بهینه آب شرب در تابستان امسال/ بارش بیش از نرمال نشان از پایان خشکسالی‌ها نیست
 • بارش بیش از نرمال نشان از پایان خشکسالی‌ها نیست
 • بارش 35 میلی متری باران در سراوان
 • افزایش ۳۶ درصدی بارندگی‌های زنجان نسبت به متوسط دراز مدت
 • وقتی آب گره از کار زمین باز می‌کند
 • کیفیت منابع آبی خراسان جنوبی در حال افت است