به رغم افزایش ۲۰ درصدی بارش ها از ابتدای مهرماه، توزیع نامتناسب مکانی و زمانی بارش‌ها موجب شده تا میزان اختلاف بارش‌ها در مناطقی از غرب و شرق کشور به بیش از هزار میلیمتر برسد.

به نقل از وزارت نیرو، میزان بارندگی‌های کشور از ابتدای سال آبی جاری (ابتدای مهرماه) تاکنون به بیش از ۱۵۲ میلیمتر رسیده است که این رقم در مقایسه با مدت متوسط بلندمدت حدود ۲۰ درصد افزایش پیدا کرده است.

با وجود اینکه سال آبی جاری، جزو یکی از پربارش‌ترین مقاطع زمانی نیم قرن اخیر کشور بوده است، ولی با این وجود توزیع نامتناسب مکانی و زمانی آن موجب شده تا تمامی استان‌های کشور، شرایط خوبی به جهت برخورداری از نزولات جوی نداشته باشند. به‌طوری که امسال غرب و جنوب غرب کشور شاهد بارش‌های سیل آسا و استثنایی بوده ولی در استان‌های شرقی و مرکزی کماکان بارندگی قابل توجهی ثبت نشده است.

در حال حاضر هفت استان خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، فارس، کرمان، هرمزگان، یزد و اردبیل به طور متوسط بین ۱۰ تا ۵۰ درصد بارندگی‌های کمتری را نسبت به مدت متوسط بلندمدت تجربه می‌کنند و حدود ۴۰ درصد از سدهای بزرگ کشورمان همچون زاینده‌رود، شهید رجایی، دوستی و ملاصدرا کمتر از ۴۰ درصد آب ذخیره شده دارند.

توزیع نامتناسب مکانی و زمانی بارندگی‌ها موجب شده است تا در گوشه‌ای از کشور حوضه‌های مانند کرخه، اترک، کارون بزرگ، قره‌سو و گرگان، جراحی و زهره و دریاچه نمک بهترین سال آبی خود در ۵۰ سال اخیر را تجربه کنند، ولی در مقابل، مناطقی از کرمان و سیستان در حال حاضر خشک‌ترین سال آبی نیم قرن اخیر خود را سپری می‌کنند.

سدهای نقاط مختلف کشور نیز متاثر از توزیع نامناسب بارش‌ها در شرایط متفاوتی به سر می‌برند. بارندگی‌های مناسب چند ماه اخیر و وقوع سیلاب‌های بزرگ در جنوب غرب کشور موجب شده است تا در طی پنج ماه گذشته، ورودی به سدهای خوزستان با رشد ۴۲۷ درصدی به بیش از ۱۴ میلیارد مترمکعب برسد؛ اما در مقابل ورودی به سدهای استانی همچون کرمان تنها ۳۰ میلیون مترمکعب بوده است که در مقایسه با سال گذشته هم که یکی از خشک‌ترین مقاطع زمانی نیم قرن اخیر کشور بوده حدود ۵۲ درصد کاهش پیدا کرده است.

نگاهی به پربارش‌ترین و کم‌بارش‌ترین نقاط ایران نیز حکایت از وجود فاصله ۱۱۰۰ میلیمتری بین این مناطق دارد. در نقطه‌ای از کشور همچون چلگرد چهارمحال و بختیاری بیش از هزار و ۱۱۶ میلیمتر بارندگی و یا در رامسر صفارود هزار و ۱۲ میلمتر بارش در طی پنج ماه اخیر رخ داده است، ولی در مقابل ایستگاه‌های باران سنجی مثل تصفیه‌خانه زاهدان و یا رحمت آباد-ریگان کرمان حتی یک میلیمتر بارندگی را در سال آبی جاری ثبت نکرده‌اند.

 

منبع: افکارنيوز

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

سرمایه گذاری در مناطق محروم، اولویت سازمان اقتصادی کوثر/ احیای وزارت بازرگانی برپایه واردات، قطعا مخالف رونق تولید داخلی است/ عدم اجرای طرحهای آبخیزداری عامل اصلی وقوع سیل اخیر بود/ مدیران متخلف از اجرای آبخیزداری باید محاکمه شوند/ آماده واگذاری نزدیک به

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری بسیج، محمدرضا اسکندری مدیر عامل سازمان اقتصادی کوثر و وزیر اسبق جهاد کشاورزی، صبح امروز در نشست عیدانه با خبرنگاران که در محل سازمان اقتصادی کوثر برپا شد با بیان اینکه سیل اخیر به دلیل بحران مدیریت آب در کشور پدید امد خواستار برخورد با متخلفان عدم اجرای طرح های آبخیزداری در کشور شد.

اسکندری با اشاره به اینکه هرکجا طرح های آبخیزداری انجام شده آب های ناشی از نزولات آسمانی با هر میزان ، خسارتی به بار نیاورده است از عدم جدی گرفتن طرح های آبخیزداری در کشور انتقاد کرد و گفت: حداکثر میزان بارندگی اخیر، میزان بارندگی در کشور را به میزان 400 میلیمتر در سال ارتقا داد در حالیکه در برخی کشورهای دیگر میزان متوسط بارندگی تا 100 میلیمتر در سال نیز بوده ولی هیچ گونه خسارتی به بار نیاورده و این به دلیل انجام طرح های آبخیزداری و آبخوانداری در آن مناطق است.

وزیر اسبق جهاد و کشاورزی با اشاره به نامه های اخیر وزیر صمت به رئیس گمرک در خصوص واردات یا صادرات محصولات کشاورزی، اصل اعطای مجوز واردات یا صادرات توسط وزیر صمت را مورد توجه قرار داده و آن را خلاف وظایف و اختیارات وزیر صمت و دخالت در وظایف وزیر جهاد کشاورزی دانست و تاکید کرد :‌براساس قانون ، بازرگانی محصولات کشاورزی باید در اختیار وزارت جهاد کشاورزی باشد چنانچه در زمان وزارت ، ما چنین می کردیم.

وی در بخش دیگری از نشست 4 ساعته خود با خبرنگاران به پروژه های متعدد سازمان اقتصادی کوثر اشاره کرد و گفت: رویکرد اصلی سازمان اقتصادی برخلاف مدیران قبلی این سازمان ، تکیه بر ما می توانیم است. 

اسکندری به جوانگرایی در مجموعه تحت مدیریت خود پرداخت و گفت: متوسط سن مدیران سازمان از 62 سال به زیر 40 سال در حال حاضر رسیده و سود دهی این سازمان براساس همین روحیه است.

وزیر اسبق جهاد و کشاورزی اظهار داشت: استراتژی جدی ما حرکت و رونق دهی به مناطق محروم و کمتر توسعه یافته است .

مدیرعامل سازمان اقتصادی کوثر تاکید کرد: اینکه بعد از سیل گفته می‌شود، اگر سدها نبود، بارندگی اخیر خسارات بیشتری وارد می‌کرد، باید بگوییم کسی مخالف سدسازی نیست، بلکه می‌گوییم باید آبخیزداری هم در کنار سدسازی مورد توجه قرار گیرد که در بالادست سدها آبخیزداری اجرا شود و حرف ما این است، اگر پول برای سدسازی هست، باید برای آبخیزداری هم بودجه در نظر بگیرند.

وزیر اسبق جهاد کشاورزی گفت: اگر آبخیزداری جدی گرفته می‌شد و عملیات آبخیزداری و آبخوان‌داری انجام می‌شد، پنج برابر بارندگی امسال را هم می‌توانست مهار می‌‌کند.

به گفته وی، در استان خوزستان قبل از بارندگی آب سدها را رها نکردند و حتی جلوی کشت پاییزه ذرت و کنجد گرفته شده بود و بعد از بارندگی آب سدها رها شد که خوزستان بیشترین خسارت را در کشاورزی دیده است.

وی گفت: براساس اعلام مسئولان وزارت جهاد کشاورزی کل خسارات سیلاب به کشور ۳۵ هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود که ۱۳ هزار میلیارد تومان آن در بخش کشاورزی بوده است.

اسکندری گفت: در وضعیت فعلی نیز به بهانه سیل می‌خواهند همه اعتبارات را به سمت سدسازی ببرند و اینطور می‌گویند که اگر سدها نبود شهرها زیر آب می‌رفتند این درست است که سدها به اندازه خود تاثیرگذار است اما اگر آبخیزداری به درستی انجام می‌شد اصلا سیلی رخ نمی‌داد.

وزیر اسبق جهاد کشاورزی اظهار داشت: سدها تا حدودی می‌توانند جلوی سیل را بگیرند و مقداری مشخص آب را در خود نگه دارند اما وقتی که پر می‌شوند خطرات بیشتری ایجاد می‌کنند؛ آبخیزداری هزینه کمتری نسبت به سدسازی دارد.

وی افزود: در ایستگاه دهلران با آبخوانداری که انجام شد، علاوه بر اینکه سیل کنترل شد یک منطقه بیابانی را تبدیل به یک منطقه سرسبز کردیم.

اسکندری با بیان اینکه در سازمان اقتصادی کوثر، کمیته مقابله با تحریم ایجاد شده است گفت: ما وظیفه حاکمیتی و حتی اختیاری در این زمینه نداریم اما تلاش می‌کنیم که مثمر ثمر باشیم؛ 10 تا 15 میلیارد دلار صرف واردات محصولات کشاورزی می‌شود که در این کمیته مطرح شد قابلیت تولید آنها در داخل فراهم شود تا آمریکا نتواند از این ابزار برای فشار به ایران استفاده کند.

وی یادآور شد که در بخش روغن و کنجاله سویا بیشترین میزان واردات را داریم به طوریکه سالانه 3 تا 3.5 میلیارد دلار صرف واردات این محصولات می‌شود و در صورتی که بتوانیم از اراضی کشت دوم بعد از برنج و آیش در شمال کشور استفاده کنیم و زمین‌ها را برای آیش خالی نگذاریم می‌توان نیاز کشور را به این محصولات به این شکل تامین کرد.

وزیر اسبق کشاورزی گفت: در این ارتباط موضوع را به وزارت جهاد کشاورزی اعلام کردیم که در بخش دانه‌های روغنی موسسه اقتصادی کوثر می‌تواند به وزارت جهاد کشاورزی کمک کند. به همین منظور 740 هکتار کشت انجام دادیم اما بعد از آن دیگر گفتند بذر نداریم.

مدیرعامل سازمان اقتصادی کوثر همچنین در مورد طرح دولت برای احیای وزارت بازرگانی گفت:‌ اولاً طبق قانون برنامه پنجم توسعه نباید بیش از ۱۸ وزارتخانه داشته باشیم که اگر بخواهند وزارتخانه جدید ایجاد کنند، باید حداقل دو سوم رأی نمایندگان را داشته باشند.

وی تاکید کرد: همچنین اگر قرار است وزارت بازرگانی با وظایف قبلی احیا شود، تنظیم بازار محصولات کشاورزی دچار مشکل می‌شود و با احیای وزارت بازرگانی نه تنها وضع بهتر نمی‌شود، بلکه اوضاع تولید در کشاورزی بدتر می‌شود.

اسکندری با اشاره به خاطره‌ای از سفر خود در زمان وزارت به کشور ترکیه گفت: در آنکارا پیاز به بالای ۱۵۰۰ تومان به پول ایران رسیده بود. آن موقع پیاز در بناب آذربایجان کیلویی ۵۰ تومان هم مشتری نداشت و وقتی به وزیر مربوطه گفتم پیاز ایرانی درجه یک را لب مرز به شما کیلویی ۲۵۰ تومان تحویل می‌دهیم، او پاسخ داد درست است که ۷۰درصد پیاز ترکیه وارداتی و ۳۰ درصد تولید داخلی است، اما اکنون فصل برداشت همان ۳۰ درصد است و ما برای حمایت از کشاورزان خود حاضریم پیاز ۱۵۰۰ تومانی مصرف کنیم، اما واردات صورت نگیرد بنابراین همه کشورها نسبت به تولید کشاورزی خود حساسیت به خرج می‌دهند و از کشاورزان خود حمایت می‌کنند.

وی افزود: یکی از مقامات دولتی گفته بود، برای تنظیم بازار مرغ شب عید ۵۰ هزار تن و برای ماه مبارک رمضان نیز ۵۰ هزار تن مرغ باید وارد کنیم، در حالی که ظرفیت تولید مرغ کشور به سه میلیون تن رسیده و باید از تولید داخل حمایت کرد و ذخایر استراتژیک از تولید داخل تأمین کنیم.

اسکندری گفت:  معاون زراعت وزیر جهاد کشاورزی گفته برای تولید روغن خوراکی نقشه تولید دانه روغنی کلزا را تهیه کرده‌ایم و این بارندگی‌های اخیر فرصت مناسبی برای تولید دانه‌های روغنی فراهم کرده است و به جرأت می‌توانم بگویم با مدیریت و برنامه‌ریزی هم می‌توان روغن کشور را ظرف سه سال تأمین کرد و هم با اصلاح نژاد دام‌های کشور می‌توان تولید گوشت قرمز و کره را در داخل تأمین کرد.

 اسکندری با انتقاد از واردات بی رویه محصولات کشاورزی که به تولید داخلی نیز صدمه وارد می کند به تصمیم دولت در خصوص اختصاص ارز نیمایی به گوشت قرمز اشاره و تاکید کرد که این تصمیم قطعا قیمت گوشت حتی گوشت تولید داخلی را نیز به شدت افزایش خواهد داد.

وی همچنین با بیان اینکه شرکت پشتیبانی امور دام وظیفه خود در تنظیم بازار محصولات پروتئینی را به درستی انجام نمی‌دهد، گفت: نهاده‌هایی که با ارز دولتی وارد شده اگر نظارت نشود سر از بازار دلالی در می‌آورد. در حالی که باید نهاده‌های وارداتی ارزان در اختیار مرغداران و دامداران آن هم از طریق تشکل‌های موجود داده شود و در عوض گوشت مرغ و گوشت قرمز از آنها به قیمت مناسب تحویل گرفته و در اختیار مردم قرار داده شود.

مدیرعامل سازمان اقتصادی کوثر گفت: نظارت بر ۳۰ تشکل مرغداری و دامداری کار آسانی است و به راحتی می‌توان زنجیره تأمین خوراک و مواد اولیه تولید مرغ و تخم‌مرغ را نظارت کرد و قیمت گوشت و مرغ و تخم‌مرغ را در بازار تنظیم کرد.

اسکندری افزود: اخیراً‌ فردی آمده بود که ۱۰ تن حواله گوشت گرم از یکی از شرکت‌های زیرمجموعه پشتیبانی امور دام دریافت کرده و به ما پیشنهاد می‌داد، برای پرسنل سازمان خود حواله را بخریم، اما به او گفتم مردم برای خرید گوشت با قیمت دولتی با کارت ملی و صف معطل می‌شوند، چگونه حواله ۱۰ تن گوشت قرمز گرم در دست شما است که او گفت اگر شما نخرید این حواله را به کیلویی ۶۰ هزار تومان در بازار می‌فروشم و این نشان می‌دهد، در توزیع گوشت گرم وارداتی که با ارز دولتی وارد شده نظارت کافی نمی‌شود.

وی همچنین در مورد اثر کارهای آبخیزداری بر کنترل سیلاب عنوان کرد: من می‌گویم اگر پول برای سدسازی وجود دارد باید کارهای آبخیزداری در بالادست سدها نیز اجرا شود. امسال دبی رودخانه کارون در بخش اهواز تا ۳۳۰۰ متر مکعب بر ثانیه رسید در حالیکه من ۹ سال مسئول جهاد خوزستان بودم و در آن موقع دو سیل آمد که دبی رود کارون به ۴ هزار متر بر ثانیه هم رسید اما آب همه جا را نگرفت تازه آن موقع سد کرخه هم نبود و آب به هورالهوزیه ریخته شد، اما شهرها را آب نگرفت.

مدیرعامل سازمان اقتصادی کوثر گفت:‌اگر آبخیزداری در بالادست سدها اجرا نشود نتیجه این می‌شود که سدهایی مانند سد کرج که ظرفیت ۵۰۰ میلیون متر مکعب ذخیره داشت، اکنون قسمت عمده آن پر از رسوب سیلاب شده است.

اسکندری در ادامه صحبت‌های خود با بیان اینکه سازمان اقتصادی کوثر وابسته به بنیاد شهید از اعتبارات دولتی استفاده نمی‌کند، گفت: ما اعتقاد به تولید داخلی داریم حتی به ما پیشنهاد واردات گوشت و فروش گوشت تنظیم بازاری وارداتی دادند اما گفتیم باید این کارها از محل تولید داخل صورت گیرد.

وی افزود:‌ در مجموعه شرکت‌های سازمان اقتصادی کوثر همه نوع الکتروموتور حتی تا قدرت ۱۰ مگاوات را می‌توانیم تولید کنیم یا در مجموعه تلویزیونی شهاب تولیدات درجه یک روانه بازار می‌شود.

اسکندری در مورد خسارت سیل گفت: به گونه‌ای که در دریاچه سد ایوشان دورود ۲۵ قفسه پرورش ماهی قرار داده شده و همچنین در مجموعه مرغ چگینی که در مسیر سیلاب اخیر قرار داشت و نیز مجموعه آبزی‌پروری در مناطق سیل‌گیر لرستان مجموعه‌ای در الیگودرز، دورود، الشتر و کرمانشاه، دریاچه سد تنگه همام لرستان، مرغ مادر چگینی لرستان به علت اینکه پیش‌بینی‌های لازم از قبل انجام شده بود، خوشبختانه هیچ آسیبی از سیلاب اخیر ندیده‌اند.

وی گفت: با مدیریت و پیش‌بینی می‌توان جلوی خیلی از خسارات را گرفت تا مردم در زمان بروز حادثه دچار کمترین خسارات شوند. 

اسکندری همچنین به فعالیت‌های سازمان اقتصادی کوثر اشاره کرد و گفت: در سال ۹۷ با توجه به هدف شفافیت و گردش مالی و مشارکت دادن مردم نیروگاه زاگرس کرمانشاه و نیز مجموعه مرغ ماهان در بورس ارائه شد و در ظرف ۲۰ دقیقه ۳۳۶ هزار نفر سهام عرضه شده را خریداری کردند. در مجموعه مرغ ماهان ۱۰ درصد سهام عرضه شد که آن را هم ۳۳۴ هزار نفر به قیمت پایه هر سهم ۴۰۰ تومان عرضه شد و امروز قیمت سهام در تابلوی بورس به ۸۰۰ تومان رسیده است. همچنین قیمت پایه نیروگاه زاگرس ۱۵۰ تومان در روز عرضه بود اکنون به ۳۰۵ تومان رسیده است.

وی افزود: در اردیبهشت‌ماه سال جاری شرکت دام سنگین شریف‌آباد را در بورس عرضه می‌کنیم و می‌خواهیم ۷۰ درصد سهام هلدینگ کشاورزی کوثر را به بورس ارائه کنیم و به گونه‌ای عرضه می‌کنیم که ۹۰ درصد پرتفوی مالی شرکت‌‌های سازمان کوثر در بورس ارائه شوند که با دو هفت جذب مشارکت مردم و شفافیت این کار انجام می‌شد.

در این مراسم دکتر شریفی رئیس اسبق سازمان جنگل‌ها و مشاور مدیرعامل سازمان اقتصادی کوثر در مورد ضرورت آبخیزداری گفت: بعد از سیل شیراز عده‌ای می‌گویند باید همه جا سد بزنیم در حالیکه سیل تازه آمده و چگونه می‌توانیم سد بزنیم مگر در گلاب‌دره تهران سیل آمد باید در تجریش سد بزنیم. به نظر من عده‌ای می‌خواهند به این بهانه اعتباراتی جذب کنند، در حالی که سدها دارای سازه گران‌قیمت هستند که طی ۱۰ تا ۲۰ سال ساخته می‌شوند اما کارهای آبخیزداری به راحتی قابل انجام هستند که جلوی حرکت آب در بالا دست‌ها و ایجاد سیلاب را می‌گیرند.

وی به اجرای یک طرح آبخیزداری در اطراف تهران اشاره کرد  که با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ظرف سه سال اجرا شد که در یک دشت خشک و بی‌آب و علف اجرا شد و بعد از سه سال آن منطقه هزار هکتاری با هزینه‌کرد ۱.۵ میلیارد تومان تبدیل به یک منطقه سرسبز با استخرهایی از ذخیره آب و پوشش گیاهی مناسب، درختکاری و حتی پرورش پرندگانی مانند کبک تبدیل شده است.

شریفی گفت: تبخیر آب در بالادست‌ها ۱.۲ میلی‌متر در روز و در زمین‌های دشت ۱۰ میلی‌متر در روز وجود دارد. هم‌اکنون در کشور حدود ۱۵ میلیون متر مربع عرصه وجود دارد که قابلیت اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری دارند و می‌توان اگر تا هزار سال آینده هم باران بیاید آب  را در این مناطق ذخیره کرد.

وی همچنین با نشان دادن عکس‌هایی از کارهایی از آبخیزداری در دشت قزوین گفت: مناطقی که مستعد سیلاب بودند، با اجرای عملیات آبخیزداری هم‌اکنون سرسبز و آباد شده‌اند.

 

شوک قیمت در بازار نفت با تصمیم ترامپ علیه ایران| حالا چه خواهد شد؟

وزیر خارجه آمریکا ایران را تهدید کرد: هیچ معافیت نفتی تمدید نمی‌شود| قدرت ایران در اثر تحریم‌ها کم شده است |می‎خواهیم درآمد نفتی ایران را به صفر برسانیم

سکته همزمان هر سه محکوم بانک سرمایه/ کاظمی راهی زندان شد

منبع این خبر، وبسایت www.afkarnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۲۱۸۸۵۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • آنچه از ماست که بر ماست
 • خروج موقت از بحران آبی
 • افزایش وسعت 1242 کیلومتری دریاچه ارومیه در سال آبی جاری
 • کوتاه از دنیای انرژی
 • پذیرفتن FATF در شرایط جنگ اقتصادی یک خیانت بزرگ به کشور است/ تحول محتوایی مردم، محصول کار سپاه در منطقه/ ماجرای داغ حمله الکترونیک آمریکا به صداو سیما وسط مناظره‌های انتخاباتی
 • افزایش ۱۲۰ هزار تومانی نرخ سکه از ابتدای هفته تا امروز
 • وارد شدن اجسام سخت به سازه های آبی شوشتر
 • بارش ها در سمنان 3 برابر افزایش یافت
 • افزایش ۳ برابری بارش‌ها در سمنان
 • لرستان پربارش ترین استان در سال جدید/جبران کم آبی های 2 سال گذشته با بارندگی های اخیر
 • بارش ها مرهمی برزخم تازیانه های خشکسالی
 • بارندگی‌های بهاری کشت دیم را احیا کرد
 • حال و هوای تالاب میقان پس از بارش‌های اخیر +تصاویر
 • بارندگی، تنش آبی نیمی از روستاهای خراسان شمالی را رفع کرد
 • میزان ذخایر ارزی به ریال تبدیل شده
 • حجم آب دریاچه ارومیه از مرز ۴ میلیارد مترمکعب گذشت
 • حجم آب دریاچه ارومیه از مرز 4 میلیارد مترمکعب گذشت/ رهاسازی 1.5 میلیارد مترمکعب آب سدها به سمت دریاچه
 • 2 + 3 مصدوم شاهد چهارمین بازی آسیایی ذوبی ها
 • لرستان پر بارش‌ترین استان کشور؛ ۱۰۰۰ میلی‌متر بارندگی ثبت شد