با ادامه فعالیت چاه های نورچشمی و تداوم خشکسالی، فاتحه کشاورزی در پایین دست سد درودزن را باید خواند به خصوص این که خط دوم آبرسانی از این سد به شهر شیراز در حال مراحل نهایی است و دریچه درودزن دیگر باز نخواهد شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل ازشیرازه؛ یک تجمع دیگر در شیراز؛ این بار اما متفاوت؛ ناله از سر بی آبی بود. کشاورزانی که خشکسالی امانشان را بریده و دلشان را از غصه و دلشوری و نگرانی انبار کرده با صورت ‌هایی سوخته از هرم آفتاب داغ و دستانی پینه بسته خود را به استانداری فارس رساندند تا با تدبیر نماینده دولت در استان، قبل از رسیدن فصل برداشت، رنگ از رخ گندم‌های سبز شده و سر برآورده از خاک، نپرد.


آن ها هنوز داغ سال گذشته را در سینه داشتند و از این که امسال نیز مبادا بذر بکارند و حسرت درو کنند، دلشان ریش ریش می شد. چند روز پیش، تعدادی از کشاورزان حوزه آبخور سد درودزن و رودخانه کر در اعتراض به عدم تخصیص آب از این سد ابتدا جلوی استانداری تجمع کردند و سپس در دفتر فرج ا... رجبی نماینده مردم شیراز در مجلس جمع شده و خواستار رسیدگی به مطالباتشان شدند.

اتفاقی که سال گذشته نیز چنین روزهایی افتاد و در نتیجه هزاران تن گندم کشاورزان این منطقه خشک و نابود شد. امسال اگرچه باران بیشتر از پارسال بارید اما لب ‌های ترک خورده زمین، همچنان از تداوم تشنگی حکایت دارد. مسئولان آب منطقه ای فارس مانند سال گذشته می گویند؛ آب سد درودزن حتی به اندازه آب شرب شیراز نیست چه برسد به این که آب برای کشاورزی رها شود. متولیان آب استان همچنین می گویند؛ قبل از فصل کشت هشدار داده ایم که درودزن آبی برای شما نخواهد داشت. گندمکاران که کاری جز کشت و کار بلد نیستند بازهم مسیر هر ساله رفتند و گندم کاشتند و چشم آسمان هم خوب بارانی شد اما این روزها ساقه های گندم زارها سخت تشنه هستند و کشاورزان در جستجوی آّب.

کشاورزان گندمکار در راستای مطالبه حقابه خود، مسئولان آب فارس را به بی عدالتی در توزیع آب و بی تدبیری در پلمب چاه های غیرمجاز متهم می کنند. آن ها معتقدند؛ اگر قرار است هیچ کشتی در این مناطق به دلیل نبود آب انجام نشود همه موافقیم به شرطی که هیچ کدام از مناطق حوضه آبخور سد درود زن کشت انجام نشود، اما اگر آبی هست باید عادلانه بین تمام کشاورزان این حوضه آبخور توزیع شود.

چرا بالادست سد درودزن، صدها چاه غیرمجاز شبانه روز در حال مکیدن سرچشمه های رودخانه کر و سد هستند و افراد و سازمان هایی که پشتشان گرم است آزادانه هر چه دلشان بخواهد می کارند؟ این سوال دیگر گندمکاران است. چرا جلوی فعالیت این چاه ها گرفته نمی شود؟ چرا چاه هایی که پارسال توسط سازمان آب منطقه ای پر شد امسال همان چاه ها مجددا تخلیه شد و از آن ها آب برداشت می شود؟

عجیب آن که، عده ای چنان قدرتی یافته اند که ظاهرا آب منطقه ای فارس هم از پس آن ها برنمی آید و کسی نمی تواند مانع کشت و کارشان شود؟!

سال ها پیش، کشاورزان اطراف سد زمین خود را داوطلبانه به سازمان آب فروختند اما بعد مستاجر اداره آب شدند تا در زمین هایی که روزگاری فروخته بودند کشاورزی کنند. سازمان آب ظاهرا تا 10 سال پیش زمین های اطراف سد را به طور قراردادی اجاره می داده اما حالا مدعی است به دلیل خشکسالی، راضی به کشت شدن این زمین ها نیست و اگر کشتی صورت می گیرد اجاره نشینان سابق تصرف عدوانی کرده اند! حسین صالح جهرمی معاون آب منطقه ای فارس، مالکیت این سازمان بر چاه های اطراف سد را رد می کند و می گوید: «ما مواضع خود را درباره این زمین‌ها در نامه‌های مکتوب به استانداری و منابع طبیعی اعلام کردیم و گفتیم اصلاً تمایلی نداریم که در این زمین‌ها کشت شود. اما چاره مردم را نمی‌کنیم که کشت نکنند به مسئولین مربوطه اعلام کردیم هر کار از دستتان برمی آید انجام دهید تا در این زمین‌ها کشت نشود.» سوال اینجاست چگونه ممکن است سازمان آب از کسانی که زمین هایش را تصرف عدوانی کرده و غیرقانونی و غیرمجاز چاه می کند و کشت و کار می کند نتواند شکایت کند و جلو آن ها را بگیرد؟ چطور سازمان آب که صاحب زمین است از پس متصرفان برنمی آید؟

قطعا همه مسئولان فارس به خصوص آن هایی که روزی در این خصوص مسئولیت مستقیم داشتند و اکنون در استانداری بر جایگاه مدعی نشسته اند در تک تک چاه ‌هایی که حفر شد مقصر هستند. اگر سفارش مسئولان پشت سر چاه‌های عمیق نباشد احتمال اینکه چاهی مجوز بگیرد، خیلی کم است؛ نمی ‌توان به همین راحتی چاه زد، کافیست امتحان کنید!

با ادامه فعالیت چاه های نورچشمی و تداوم خشکسالی، فاتحه کشاورزی در پایین دست سد درودزن را باید خواند به خصوص این که خط دوم آبرسانی از این سد به شهر شیراز در حال مراحل نهایی است و دریچه درودزن دیگر باز نخواهد شد.

اما تمام حرف کشاورزان این است؛ می دانیم با شعار و ازدحام آبی از آسمان نازل نمی شود. ولی اگر دغدغه تشنگی فرزندانمان را در آینده دارید ما همین حالا داریم از گرسنگی می ‌میریم. انتهای پیام/

منبع: دانا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

حسرت پیروزی یاران قوچان‌نژاد در آسیا

اف. سی. سیدنی در حضور ۸۱ دقیقه‌ای مهاجم ایرانی خود برابر شانگهای SIPG چین به تساوی ۲ بر ۲ رسید.

به گزارش "ورزش سه"، در چارچوب مسابقات هفته چهارم گروه H لیگ قهرمانان آسیا، تیم اف. سی. سیدنی که رضا قوچان‌نژاد را پس از دو بازی دوباره در ترکیب ابتدایی و به‌عنوان مهاجم نوک در اختیار داشت، از ساعت ۱۶ امروز در استادیوم شانگهای به مصاف تیم رده دومی شانگهای SIPG چین رفت.

 

یاران گوچی که در دیدار اخیرشان برابر شانگهای SIPG به تساوی ۳ بر ۳ رسیده بودند، امروز به دنبال کسب برتری مقابل این تیم پُر ستاره چینی بودند تا امیدوار به صعود از مرحله گروهی شوند که به همین دلیل بازی را هجومی آغاز کردند و در دقیقه ۳۳ روی پاس آنتونی کاسرس و گلزنی برندون اونیل پیش افتادند.

 

نیمه اول با برتری اف. سی. سیدنی به پایان رسید، اما شانگهای SIPG میزبان که در بازی رفت دو بار نتیجه را جبران کرده بودند، امروز هم توانستند این کار را انجام دهند و در دقیقه ۴۷ روی ارسال هالک، ستاره برزیلی خود از روی کرنر به مقابل تیرک اول و ضربه سر الکسون به گل تساوی برسند.

 

شانگهای SIPG چین پس از زدن این گل جریان بازی را در دست گرفته بود و توانست در دقیقه ۵۹ گل دوم را روی نفوذ وی ژانگ از سمت راست محوطه جریمه و پاس در عرض او، توسط وانگ شنچائو به گل دوم دست پیدا کند.

 

یاران قوچان‌نژاد که نمی‌خواستند در شانگهای امتیاز از دست دهند، برای جبران نتیجه تلاش کردند و موفق شدند در دقیقه ۶۳ توسط آدام لی‌فاندر گل دوم را به ثمر رساندند.

 

در ادامه مسابقه تلاش دو تیم برای زدن گل سوم نتیجه‌ای به همراه نداشت تا جدال شانگهای SIPG چین و اف. سی. سیدنی استرالیا که در دیدار رفت با تساوی ۳ بر ۳ پایان یافته بود، امروز هم با تساوی پُر گل ۲ بر ۲ خاتمه پیدا کند.

 

رضا قوچان‌نژاد، مهاجم ایرانی اف. سی. سیدنی استرالیا که در سه دیدار اخیرشان در لیگ قهرمانان آسیا دو بار در ترکیب حضور داشته و یک بار به‌عنوان یار جانشین به میدان رفته بود، امروز هم ۸۱ دقیقه در زمین حضور داشت.

 

اف. سی. سیدنی استرالیا با این تساوی ۳ امتیازی شد و همچنان در قعر جدول گروه H لیگ قهرمانان آسیا ماند؛ در این گروه تیم‌های اولسان هیوندای کره جنوبی با ۸ امتیاز، شانگهای SIPG با ۵ امتیاز و کاوازاکی فرونتال ژاپن با ۴ امتیاز در رده‌های اول تا سوم جدول هستند.

لیگ قهرمانان آسیا شانگهای چین اف سی سیدنی استرالیا

شوک قیمت در بازار نفت با تصمیم ترامپ علیه ایران| حالا چه خواهد شد؟

وزیر خارجه آمریکا ایران را تهدید کرد: هیچ معافیت نفتی تمدید نمی‌شود| قدرت ایران در اثر تحریم‌ها کم شده است |می‎خواهیم درآمد نفتی ایران را به صفر برسانیم

آیت‌الله مکارم شیرازی: جوایز مسابقه "برنده باش" قمار است

منبع این خبر، وبسایت www.dana.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۲۱۹۰۱۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • چغندرقند برای اولین بار به صورت نشای گلدانی در نقده کشت شد
 • حمایت از کشاورزان در دستور کار دولت قرار دارد
 • ظریف: فکر نمی‌کنم کسی حسرت شغل من را بخورد/ بیایید زندانی‌ها را تبادل کنیم/ منتظر دموکرات‌ها نیستیم
 • روحانیونی که گندم کشاورزان سوسنگرد را درو می کنند + تصاویر
 • حسرت گل زنی برای یاران مهاجری در تبریز!
 • رهاسازی بخشی از آب سد درودزن
 • گاز ادارت مازندران قطع شد/ رانش زمین ادامه دارد
 • ۱۲۰ میلیون متر مکعب از آب سد درودزن جهت کشاورزی رهاسازی می شود
 • ۲۲ هزارتن بذر جو مورد نیاز در کشور تولید می‌شود
 • 2 حلقه چاه غیر مجاز در شهرستان ری مسدود شد
 • رهاسازی ۱۲۰ میلیون متر مکعب آب از سد درودزن
 • تولید حدود ۳۰ درصد بذر اصلاح شده گندم و جو توسط تعاونی‌های روستایی و کشاورزی
 • رهاسازي 120 ميليون متر مکعب آب از سد درودزن به منظور آبياري اراضي کشاورزي
 • 120 میلیون متر مکعب آب از سد درودزن فارس رهاسازی می شود
 • شکست آلومینیوم سازان برابر بادران تهران / اراکی ها همچنان در حسرت لیگ برتر
 • تیرک کریمی، تک به تک ایسما؛ حسرت استقلال کامل شد
 • شکست گل ریحان و حسرت البرزی‌ها برای داشتن تیم لیگ برتری
 • لیگ یک/ حسرت صعود به دل شاگردان حسینی
 • فرماندار قرچک: پرداخت نکردن بیمه کشاورزان را بی رغبت کرده است