بجنورد- مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خراسان شمالی گفت: عضو بازمانده از تحصیل بخش غلامان توانست در مسابقه ادبی کشوری «نامه نامور» شایسته تقدیر شود.

منبع: مهر

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

تحقق رؤیای اتحادیه واحد مؤسسات قرآنی واحد کشوری در میان «اما و اگرها»

به گزارش خبرنگار ایکنا؛ تابستان سال 96 پس از مدت‌ها تلاش برای روند ادغام دو اتحادیه‌ قرآنی مؤسسات در شورای توسعه فرهنگ قرآنی کشور و سپس تشکیل «هیئت رسیدگی به امور مؤسسات قرآنی» با نمایندگانی از سوی دو اتحادیه و دیگر نهاد‌های قرآنی چون سازمان تبلیغات اسلامی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اوقاف و امور خیریه و ...، بالاخره امر ادغام از استان‌های ایلام و کردستان(در هر استان دو اتحادیه مؤسسات قرآنی فعال بود) آغاز شد و سرانجام به ادغام اتحادیه‌های تهران ختم شد.
ادغام در استان‌ها به امید روزی که اتحادیه واحد کشوری شکل گیرد، با تشکیل مجمع عمومی و نظارت هیئت‌ ناظر از اتحادیه‌های کشوری و دعوت از مؤسسات قرآنی دارای مجوز از هر دو دستگاه(سازمان تبلیغات اسلامی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی) تشکیل شد. اما هرچه به مرحله وحدت در اتحادیه‌های کشوری نزدیک می‌شدیم، این امر با کندی رخ می‌داد.
موضوعی که به اذعان حجت‌الاسلام والمسلمین حمید محمدی، قائم‌مقام و دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی طی نشست مدیران عامل اتحادیه مؤسسات مردمی و تشکل‌ها در نیمه اسفندماه 97، مصوبه قطعی دارد، مصوبه‌ای که با خروجی بیش از 22 جلسه این شورا با ساعت‌ها بحث و تبادل نظر رخ داده است.
این خرد‌ترین مطالبه مؤسسات قرآنی است که به صورت خودجوش به این عرصه پا نهاده‌اند، تشکل‌های قرآنی که اتحادیه‌ها به عنوان نمایندگانی از این مراکز در سطح استان‌ها پیگیر خواسته‌های آنها در سطح استان و کشور، همچنین تأمین اعتبار هر چند اندک برای آنها هستند. اما حال پس از مدت‌ها و شاید تشکیل بیش از 10 جلسه مشترک مدیران‌عامل اتحادیه‌های مؤسسات و تشکل‌های فرهنگی ـ مردمی قرآن و عترت استان‌ها درباره جامه عمل پوشاندن به وعده‌های داده شده و تشکیل اتحادیه واحد کشوری، اما هر بار به بهانه جدیدی این موضوع به تعویق می‌افتد.
پس از تشکیل کمیته منتخب مدیران اتحادیه‌های قرآنی استان‌ها و پیگیری آنها، سرانجام پس از حدود یک‌سال، مجمع عمومی اتحادیه مدغم کشوری در آذرماه سال 97 به صورت کاملا قانونی و با حضور نزدیک به 290 نفر در مجتمع یاوران حضرت مهدی(عج) جمکران برگزار شد.
این در حالی است که ماه‌ها پیش از این جریان، «اتحادیه‌ تشکل‌های قرآن و عترت کشور» خروج خود را از ادغام اعلام کرد در صورتی که اتحادیه تشکل‌های قرآنی به عنوان یکی از طرف‌های ادغام، همیشه حاضر و مصوبات جلسات متعدد را امضا کرده بود، اما به دلایلی که بیشتر به نظر می‌آید بر سر جریان وجود اعتبارات و مسائل مالی باشد، تشکیل اتحادیه واحد را زیر سؤال بردند.
با این اوصاف، مجمع عمومی اتحادیه کشوری به منظور شکل‌گیری وحدت در اتحادیه قرآنی کشور در ماه پایانی پاییز تشکیل شد و خروجی این جلسه انتخاب ۱۵ نفر به عنوان اعضای اصلی هیئت مدیره و پنج نفر به عنوان علی‌البدل و سه نفر به عنوان اعضای اصلی هیئت بازرسی و دو نفر به عنوان علی‌البدل این هیئت انتخاب شدند، افرادی که در میان آنها هشت نفر دارای مدرک تحصیلی دکتری و از چهره‌های برجسته قرآنی چون سیدمحسن موسوی‌بلده، مرتضی طلایی و رحیم قربانی بودند. همچنین وسعت جغرافیایی از ویژگی‌های دیگر این هیئت مدیره محسوب می‌شود.
تشکیل این اتحادیه آغازی برای یکپارچگی و همدلی بیش از پیش بین مؤسسات قرآنی سراسر کشور و زدن مهر پایانی بر دودستگی‌ تشکل‌های قرآنی بود.

توقف فعالیت دو اتحادیه سابق کشوری از سوی شورای توسعه فرهنگ قرآنی، همچنین تعیین کمیته ۱۳ نفره برای بررسی پیش‌نویس اساسنامه اتحادیه مدغم کشوری با وجود تصویب کلیات آن از جمله مطالباتی بود که نمایندگان مؤسسات قرآنی حاضر در مجمع عمومی خواستار آن شدند.
این امر موجب شد طی همین جلسه مجمع عمومی، مدیرعامل، اتحادیه مؤسسات قرآنی ـ مردمی کشور به صورت داوطلبانه از فعالیت خود کناره گرفت، اما کماکان اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور به فعالیت خود ادامه داده است. موضوعی که شورای توسعه به عنوان نهاد بالادستی در آن کوتاهی و یا کم‌کاری کرده است و با اغماض برخورد می‌کند.
پس از تشکیل جلسه هیئت مدیره و بازرسی اتحادیه مؤسسات و تشکل‌های فرهنگی ـ مردمی قرآن و عترت کشور، رحیم قربانی با اخذ بیشترین آراء به عنوان مدیرعامل، همچنین مرتضی طلایی به عنوان رئیس هیئت مدیره انتخاب شد. حال وظیفه این اتحادیه بود که با دستان خالی و مکانی برای اتحادیه، پیگیر مطالبات جدی مدیران عامل اتحادیه‌های استانی باشد. طی فرآیند کوتاهی اتحادیه مؤسسات و تشکل‌های فرهنگی ـ مردمی قرآن و عترت کشور(اتحادیه مدغم) با شماره ثبتی ۴۶۵۹۳ و شناسه ملی ۱۴۰۰۸۱۶۳۱۷۲ در اول اسفندماه ۹۷ به ثبت رسمی رسید.
ایفای نقش نمایندگی مؤسسات و تشکل‌های فرهنگی قرآن و عترت کشور، ایجاد شبکه ارتباطی و اطلاع‌رسانی مشترک مابین مؤسسات و تشکل‌های قرآنی ـ مردمی کشور، جذب امکانات و اعتبارات از منابع دولتی و غیر دولتی و توزیع عادلانه بین استان‌ها برای بهره‌مندی اتحادیه‌های استانی و مؤسسات قرآنی ـ مردمی براساس ضوابط آئین‌نامه‌های مصوب، حمایت از حقوق اعضا و ایجاد زمینه‌های لازم برای ارتقای جایگاه صنفی آنها، سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی برای تحقق اهداف اتحادیه به منظور انسجام اتحاد رویه و هماهنگی در اجرای وظایف، تدوین برنامه‌ها و طرح‌های مناسب برای گسترش مشارکت‌های مردمی در فعالیت‌های قرآنی، بررسی و مطالعه در مسائل و موضوعات مختلف مبتلابه در ساختار قرآنی کشور و توسعه فرهنگ قرآنی و ارائه پیشنهادهای اصلاحی به مراجع ذی‌ربط، ارزیابی فعالیت‌های اتحادیه‌های استانی و ارائه راهکارهای اصلاحی از جمله وظایفی است که این اتحادیه در سند ثبتی است.
هرچند در اولویت نخست این اتحادیه، تشکیل جلسات متعدد با هیئت مدیره و مدیرعامل اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور و در اختیار گرفتن فهرستی از اموال‌ها و دارایی‌های نقدی و غیر نقدی دو اتحادیه بود که در این امر در زمینه اتحادیه مؤسسات قرآن و عترت کشور رخ داد، اما از سوی اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور هنوز با اما و اگر‌هایی روبرو است.
با این اوصاف و با وجود مشکلات پیش روی مؤسسات قرآنی که به معنای واقعی کلمه خودجوش و بدون ذره‌ای چشم‌داشت به اعتبارات دولتی به این راه ورود پیدا کردند و از سوی دیگر به منظور ادای دین به قرآن و برداشتن گامی در جهت توسعه فرهنگ قرآنی و مهجوریت‌زدایی قرآن در این عرصه گام برداشتن، نیازمند توجه مسئولان و همراهی و حمایت بیشتر آنها هستند تا بلکه این دوگانگی‌ها پایان یابد و مؤسسات قرآنی بدانند که برای ارائه درخواست‌ها و مطالباتشان به کدام اتحادیه مراجعه کنند. نه اینکه اعتبارات و بودجه‌ها به حساب اتحادیه تشکل‌ها واریز شود و به اتحادیه مؤسسات و تشکل‌های قرآنی ـ مردمی که با حضور نمایندگان مؤسسات قرآنی شکل گرفت، با دستان خالی پیگیری مطالبات آنها است، کمترین توجه شود، در صورتی که یکپارچگی و وحدت در تمام امور کشور خواسته مقام معظم رهبری و مسئولان نظام بوده و هست و از سوی دیگر تشکل‌های قرآنی ـ مردمی نیز به دنبال این موضوع هستند.
امید است با توجه به این زمان طولانی برای به سرانجام رسیدن اتحادیه واحد کشوری، مسئولان مربوطه به ویژه شورای توسعه فرهنگ قرآنی کشور اهتمام لازم را داشته باشد و به خواسته مدیران عامل اتحادیه‌های استانی که نمایندگان مؤسسات قرآنی سراسر کشور هستند، به زودی جامه عمل بپوشاند و حتی اعتبارات و بودجه‌هایی که قرار است به تشکل‌های مردمی اختصاص پیدا کند به اتحادیه مدغم واگذار شود تا عادلانه توزیع شود و نه اینکه شاهد تب و تاب‌های گذشته در زمینه اعتبارات و بعضا عدم تخصیص اعتبارات در برخی از استان‌ها بنا بر شفاف‌سازی حمایت‌های معاونت قرآن و عترت در سال 96 باشیم.
هر چند طی مصوبه جلسه ۴۲ شورای توسعه فرهنگ قرآنی، صدور مجوز مؤسسات قرآنی به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان تبلیغات اسلامی به صورت مستقل و مجزا واگذار شد و مقرر شد براساس توافق حجت‌الاسلام قمی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی و سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با نظارت حجت‌الاسلام حمید محمدی، دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی آیین‌نامه واحد صدور مجوز اتخاذ شد، اما با وجود اینکه در اوایل سال 98 هستیم امیدواریم با جلسات اتحادیه مؤسسات و تشکل‌های فرهنگی ـ مردمی قرآن و عترت کشور با اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور، همچنین همت بالای شورای توسعه فرهنگ قرآنی در حمایت و یاری رسیدن به اتحادیه واحد در سطح کشور، فعالیت اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور نیز متوقف شود. موضوعی که نیازمند نشان دادن اقتدار شورای توسعه به عنوان بزرگترین نهاد قرآنی در کنار قدرتش برای به سرانجام رسیدن این امر است و مطالبه‌گر حق تمامی تشکل‌ها باشد و به جای این موازی‌کاری‌ها تمامی پتانسیل و ظرفیت‌ها برای ارتقای فعالیت‌ها و عملکرد مؤسسات قرآنی در سراسر کشور، صرف شود و شاهد تشکیل اتحادیه به معنای واقعی برای دفاع از منافع مشترک مؤسسات، باشیم.
انتهای پیام

شوک قیمت در بازار نفت با تصمیم ترامپ علیه ایران| حالا چه خواهد شد؟

وزیر خارجه آمریکا ایران را تهدید کرد: هیچ معافیت نفتی تمدید نمی‌شود| قدرت ایران در اثر تحریم‌ها کم شده است |می‎خواهیم درآمد نفتی ایران را به صفر برسانیم

زن اماراتی پس از حدود ۳ دهه از کما خارج شد

منبع این خبر، وبسایت www.mehrnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۱۷۲۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ظریف: آمریکا از بقیه می‌خواهد مانند کشوری عادی رفتار کنند اما خود این را رعایت نمی‌کند
 • عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان، برگزیده جشنواره ملی زن و علم
 • ماجرای ۵۰۰۰ ساعت اضافه آموزش دانش‌آموزان در ایران چیست؟
 • انتقاد از تبعیض میان بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی و بازنشستگان کشوری
 • راهیابی ۷۴ دانش‌آموز زنجانی به مسابقات کشوری قرآن
 • شورای اقامه نماز استانداری البرز رتبه برتر کشوری را کسب کرد
 • از آغاز رقابت‌های بدمینتون دختراندر قزوین تا درخشش دختران تکواندو کار استان در رقابت‌های کشوری
 • نظر مجمع درباره پالرمو مثبت نیست اما عده‌ای می‌خواهند جام زهر به رهبری بنوشانند
 • داستان ۵۰۰۰ ساعت اضافه آموزش دانش‌آموزان در ایران چیست؟
 • تصاویر: آخرین بازمانده پالان‌دوزان در بانه
 • خیرین کشوری در توسعه زیرساخت های اربعین مرز مهران مشارکت می کنند
 • نهایی شدن دستورالعمل فرصت برابر دسترسی به آموزش/ تقسیم کاری ملی برای کاهش بازماندگان از تحصیل
 • تحریم‌های آمریکا حریف قدرتمندی است که باعث رشد ما شد/ به دلیل پیگیری پروژه‌های ماهواره‌ای به دفتر ریاست جمهوری احضار شدم/ نظر مجمع درباره پالرمو مثبت نیست اما باز هم عده‌ای می‌خواهند جام زهر به رهبری بنوشانند
 • نماینده مجلس: 150 هزار نفر بازمانده از تحصیل در سیستان و بلوچستان داریم
 • هزاران کودک در فرانسه از تحصیل محروم هستند
 • تحصیل کانکسی
 • بیش از 10 هزار دانشجوی ایرانی در کانادا تحصیل می کنند
 • سیاست‌گذاری‌های آموزش و‌پرورش در مسیر کیفیت تحصیل نیست
 • پاسخ وزارت بهداشت به ۱۱ هزار امضای کمپین «ممنوعیت تحصیل پزشکان عمومی»