براساس مصوبه 15 اسفند 1395 هیات وزیران، سقف حداکثر امتیازات مواد 65، 66، 68 و 71 قانون مدیریت خدمات کشوری (مربوط به محاسبه حقوق کارمندان، مدیران و بازنشستگان دولتی) 50 درصد افزایش یافت.

این مصوبه در 21 اسفند 1395 از سوی معاون اول رئیس‌جمهور برای اجرا به سازمان امور اداری و استخدامی ابلاغ شده است.

افزایش بی‌سابقه حقوق‌ها

برای درک محتوای این مصوبه باید به نحوه محاسبه حقوق شاغلان دولتی توجه کرد که از دو بخش ضریب حقوقی و امتیازات شغلی تشکیل می‌شود.

ضریب حقوقی، مبلغ ریالی است که هر ساله با توجه به نرخ تورم توسط دولت و در قالب مجوزهای قانون بودجه تعیین می‌شود. امتیازات شغلی هر کارمند هم براساس مقررات موجود از جمله احکام قانون مدیریت خدمات کشوری تعیین می‌شود. در هر سال، مبلغ ریالی آیتم‌های حقوقی مندرج در احکام کارمندان نظیر حق شغل و شاغل براساس حاصل‌ضرب امتیازات مندرج در حکم کارگزینی و ضریب حقوقی سال، محاسبه می‌شود.

بنابراین افزایش 50 درصدی حداکثر امتیازات برای کارمندان، عملا به معنای افزایش چشمگیر حقوق کارمندان و بخصوص مدیران در سال جاری است.

براساس قانون بودجه امسال، ضریب حقوق کارمندان و بازنشستگان 10 درصد افزایش می‌یابد؛ اما دولت یازدهم پس از چند سال تثبیت امتیازات شغلی، تصمیم گرفته حداکثر امتیازات شغلی حقوق‌بگیران را تا 50 درصد افزایش دهد که در صورت تصویب شورای حقوق و دستمزد به منزله افزایش 30 تا 50 درصدی دریافتی حقوق‌بگیران در سال 96 نسبت به سال 95 خواهد بود.

محل تأمین اعتبار کجاست؟

هرچند این خبر برای حقوق‌بگیران دولتی خبر مسرت‌بخشی است، اما محل تأمین اعتبار این افزایش ناگهانی حقوق مشخص نیست.

در بودجه امسال حدود 150 هزار میلیارد تومان اعتبار برای پرداخت حقوق کارمندان و بازنشستگان و سایر حقوق‌بگیران دولتی لحاظ شده که با توجه به افزایش 10درصدی دریافتی‌ها نسبت به بودجه سال 95 بوده است.اما با مصوبه اخیر دولت در افزایش 50 درصدی امتیازات حقوق‌بگیران، دولت به چند ده هزار میلیارد تومان اعتبار مازاد برای افزایش حقوق‌ها نیازمند است. به یقین بودجه مصوب امسال، تکافوی اجرای این مصوبه را برای همه حقوق‌بگیران ندارد و دولت مجبور به ارائه لایحه متمم بودجه است. البته مهم‌ترین نکته، نحوه تأمین اعتبار این افزایش است و شاید بودجه عمرانی قربانی این افزایش شود.

حقوق‌های نجومی برمی‌گردد؟

سؤال مهمی که درباره این مصوبه وجود دارد، افزایش 50 درصدی امتیازات شغلی مدیران است. در حالی که از سال گذشته با افشای فیش‌های نجومی برخی مدیران دولتی، مقررات مختلفی برای بستن راه‌های پرداخت حقوق‌های نجومی اتخاذ شد، مصوبه اخیر دولت می‌تواند راه را برای بازگشت حقوق‌های نجومی از مجرای قانونی باز کند.

مجرای قانونی

استناد دولت برای این مصوبه، بند الف ماده 50 برنامه پنجم توسعه است. بند الف ماده 50 برنامه پنجم به دولت اجازه داده، امتیازات فصل 10 قانون مدیریت خدمات کشوری (امتیازات شغلی حقوق‌بگیران) را تا 50 درصد افزایش دهد؛ اما نکته مهم این است که چون دولت‌های دهم و یازدهم در طول اجرای برنامه پنجم، بودجه کافی برای افزایش 50 درصدی امتیازات شغلی را در اختیار نداشتند، هیچ‌گاه از این مجوز استفاده نکرده بودند.

به نفع مدیران می‌شود

حسینعلی حاجی‌دلیگانی، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در این باره به خبرنگار جام جم گفت: اگر این مصوبه با نگرش عدالت‌محورانه برای همه کارکنان و کارکنان با دریافتی کم صورت گرفته باشد به نوعی قابل توجیه است، ولی نگرانیم این افزایش‌هایی که ذکر شده برای طبقه خاصی از کارکنان دولت باشد که متاسفانه در گذشته توسط آقای دکتر جهانگیری یک مورد ابلاغ شد که 34 درصد به حقوق برخی از افراد ستادی وزارتخانه‌ها اضافه گردید و رده‌های صفی و کارکنان پایین دولت بهره نبردند.

وی اضافه کرد: در کنار کارکنان رسمی و پیمانی دولت، کارکنانی هستند که به عنوان شرکتی یا قرارداد مستقیم مشغول به کارند و این‌گونه افزایش‌ها برای آنها تعلق نمی‌گیرد که این کار یک نوع تبعیض به وجود می‌آورد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس تصریح کرد: انتظار ما از دولت این بود به جای این نوع افزایش‌ها بیاید قانون تکه تکه شده مدیریت جامع خدمات کشوری را که استثنائات زیادی در آن قائل شده و زمان اعتبار آن هم در 29 اسفند 1395 به اتمام رسید، احیا کند.

حاجی‌دلیگانی با تاکید بر این‌که این قانون با اصرار مجلس یک سال دیگر تمدید شد، اضافه کرد: دولت موظف بود بر اساس ماده 167 قانون آیین نامه داخلی مجلس، این قانون را شش ماه قبل از اتمام مهلت بیاورد یا تقاضای تمدید داشته باشد یا با اصلاحاتی که مد نظرش است آن را دائمی کند، اما مجلس آن را یک سال دیگر تمدید کرد. امیدوار بودیم دولت این کار را انجام می‌داد تا شاهد یک نوع نگاه عدالت‌محورانه به همه کارکنان دولت باشیم.

وی با اشاره به این‌که دولت برای پرداخت حقوق و دستمزد به ترفندهایی دست می‌زند، افزود: دولت به جای این‌که پایه حقوق را افزایش بدهد، اعلام می‌کند ما می‌خواهیم پایه حقوق را افزایش ندهیم، اما برخی از مابه‌التفاوت‌هایی را وضع می‌کند و مبالغی را تحت عناوین غیر از حقوق پایه برای برخی کارکنان در نظر می‌گیرد و کم‌کم آن را به عنوان مبنای حقوق افراد لحاظ می‌کند و تا زمانی هم که کارمند دولت هستند، ادامه دارد. در حالی که برای عموم کارکنان چنین اقدامی صورت نمی‌گیرد.

این نماینده مجلس ادامه داد: میزان بهره‌مندی کارکنان ضعیف دولت از افزایش حقوق‌ها بسیار ناچیز است و با مصوبه اخیر دولت، آنهایی که اوضاعشان خوب است، بهتر خواهند شد.دولت تلاش می‌کند حقوق طبقه‌ای از مدیران و مقاماتش را افزایش دهد و این به نظر من نتیجه‌ای نه برای دولت و نه برای جامعه دارد.

افزایش حقوق‌ها پس از اجرای مصوبه

محمد آقاجانی، سخنگوی سازمان اداری استخدامی کشور نیز درباره این مصوبه به خبرنگار جام جم گفت: با اجرای این مصوبه، سقف امتیازات افزایش می‌یابد. به عنوان مثال، اگر امتیازات شغلی بین 2000 تا 6000 بوده اکنون از 2000 تا 9000 لحاظ شود.

وی افزود: این موضوع شامل تمام افراد نمی‌شود و همه کارکنان دارای سقف امتیازات نیستند و تنها مشمول افرادی است که دارای امتیاز 6000 هستند و اکنون امتیاز شغلی آنها به 9000 ارتقا می‌یابد.

آقاجانی تاکید کرد: البته این کار نیاز به طی فرآیندهای قانونی دارد که هنوز طی نشده، اما از زمان اجرا، حقوق افراد بر پایه امتیازات جدید پرداخت خواهد شد.

سخنگوی سازمان اداری استخدامی کشور با اشاره به این‌که دولت از ظرفیت قانونی خود برای این کار استفاده کرده است، تصریح کرد: ممکن است فردی امتیازاتش قبلا 6000 بود، اما طبق قانون نمی‌توانست دریافتی بیشتری داشته باشد و اکنون این امکان برای وی لحاظ خواهد شد.

نگرانی از کسری بودجه

شکور پورحسین، عضو ناظر مجلس در شورای حقوق و دستمزد هم درباره این مصوبه به جام‌جم عنوان کرد: اگر دولت این کار را به صورت کارشناسی در سال گذشته انجام می‌داد، معقول بود اما کاری که دولت در این مقطع زمانی انجام داده، نوعی تبلیغات انتخاباتی است. وی افزود: این خطر وجود دارد که دولت در سال‌جاری با مشکل کسری بودجه روبه‌رو شود.

اشاره تلویحی نوبخت

سخنگوی دولت روز سه‌شنبه در نشست خبری هفتگی خود به طور تلویحی به افزایش حقوق کارمندان دولت، بیش از چیزی که در بودجه سال 96 تصویب‌شده، اشاره کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، نوبخت گفت: در حال حاضر چیزی که به‌صورت قطعی اعلام کنم، وجود ندارد. دولت از هر فرصتی برای ترمیم حقوق و افزایش قدرت خرید کارکنان استفاده می‌کند.گاهی اوقات این خواسته با منابع محدود ما مباینت دارد. در این زمینه به نکته‌ای اشاره نمی‌کنم و بیشتر از بودجه مساله‌ای نخواهیم داشت. افزایش‌های دریافتی از اول فروردین 96 اجرا خواهد شد و درصورتی‌که افزایشی در حقوق‌ها داشته باشیم آن را به اطلاع مردم خواهیم رساند.

محمد‌حسین علی‌اکبری - اقتصاد

منبع: جام جم آنلاین

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

افزایش ۲۰ درصدی حقوق کارکنان دولت ‌هیچ تأثیری بر بهبود وضعیت زندگی ندارد

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس گفت: افزایش ۲۰ درصدی حقوق کارکنان دولت ‌هیچ تأثیری بر بهبود وضعیت زندگی ندارد. ۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۳:۰۰ استانها کرمانشاه نظرات - اخبار استانها -

احمد صفری در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه اظهار داشت: به علت بارندگی‌های فراوان، شاهد تخریب صددرصدی منازل، باغات، زمین‌های کشاورزی و راه‌های روستایی در برخی از مناطق کرمانشاه هستیم. سیلاب اخیر منازل و زمین‌های زراعی بخشی از مردم کرمانشاه را به صورت کامل تخریب کرده ‌و این مردم اکنون در وضعیت مناسبی قرار ندارند.

وی با اشاره به اینکه شهرک کرناچی، شهید عسگری، روستاهای سر فیروزآباد، ماهیدشت و کوزران از مناطق سیل‌زده کرمانشاه هستند عنوان کرد: براساس ارزیابی کارشناسان مدیریت بحران استان کرمانشاه دچار خسارت هزار و 750 میلیارد تومانی شده که هرچه سریعتر باید دولت این خسارت را برای مردم جبران کند.

روستاهای استان کرمانشاه در انتظار گازرسانی

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه با توجه به سردسیر بودن استان کرمانشاه روند گازرسانی برای روستاهای تابع استان قابل قبول نبوده است اظهار داشت: بر خلاف سایر استان‌های همجوار که پروژه گازرسانی آنها به اتمام رسیده ‌و تعداد قابل توجهی از روستاهای استان در انتظار گازرسانی به سر می‌برند.

صفری با اشاره به اینکه بنده ضمن ایمان و اعتماد قلبی به اجرای دقیق اصل 44 قانون اساسی و اینکه استان کرمانشاه از مناطق محروم و کمتر توسعه یافته و دارای رتبه نخست بیکاری است عنوان کرد: عملکرد غیرقابل دفاع سازمان خصوصی‌سازی در کل کشور در حق بیت‌المال و بروز مشکلات متعدد که منجر به بروز مشکلات متعدد و بیکاری در واحد‌های واگذار شده هستند.

وی گفت: افزایش 20 درصدی حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان هیچ تأثیری بر وضعیت افزایش تورم و قیمت‌ها نداشته و با توجه به وضعیت سخت معیشتی بازنشستگان و به خصوص فرهنگیان ضرورت افزایش حقوق و اجرای طرح همسان‌سازی حقوق بازنشستگان و شاغلان رسیدگی شود.

عضو مجمع نمایندگان استان کرمانشاه با اشاره به اینکه سقف پرداخت مالیات برای کارکنان دولت باید تغییر یابد عنوان کرد: کارکنان بیشتری مورد معافیت مالیاتی قرار بگیرند.

وی با اشاره به اینکه از سازمان امور اداری و استخدامی کشور و اعضای کمیسیون اجتماعی تقاضا دارم در رابطه با همسان‌سازی حقوق کارکنان قراردادی با پیمانی و رسمی تسریع کند، گفت: از اعضای کمیسیون تلفیق تقاضا دارم که با حمایت و موافقت در مورد اعتبار و بودجه زمینه اجرای دقیق مباحث معلمان را مدنظر قرار دهند.

صفری با بیان اینکه با توجه به شرایط اقتصادی کشور و نرخ بالای بیکاری استان و کاهش جدی قدرت خرید مردم از دولت تقاضا دارم در رابطه با اعمال تخفیف‌ و معافیت مالیاتی اصناف استان کرمانشاه اقدام کنند، گفت: تعداد قابل توجهی از کارکنان دستگاه‌های اجرایی استان با گذشت یک دهه از خدمت هنوز به صورت شرکتی و قراردادی خدمت می‌کنند چرا برای تعدیل وضعیت آنها اقدامی انجام نمی‌شود.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه بر اساس اهداف قانون برنامه ششم توسعه الزاماتی برای رفع مشکلات خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران بیان شده است افزود: اکنون شاهد بلاتکلیفی رزمندگان و خانواده‌های شهدا هستیم، مشکلات معیشتی، لغو بیمه تکمیلی، عدم صدور کارت رزمندگی، عدم پوشش بیمه‌ای، عدم تبدیل وضعیت استخدامی از جمله این مشکلات متعدد است.

صفری با بیان اینکه از وزیر راه ‌وشهرسازی تقاضا دارم در رابطه با استقرار راه‌آهن کرمانشاه با شتاب بیشتری پیگیری شود بیان کرد: تسریع در تأمین اعتبار عملیات اجرایی راه‌آهن کرمانشاه به خسروی، تعیین تکلیف پروژه‌های مسکن مهر، تأسیس راه‌های روستایی از اعتبارات ملی، قرار گرفتن شرکت هواپیمایی ایران ایر کرمانشاه به عنوان بیس فرودگاه‌های غرب کشور، آسفالت راه‌های روستایی، هر چه سریعتر پیگیری شود.

عضو مجمع نمایندگان استان کرمانشاه گفت: تعداد قابل توجهی از واحد‌های صنعتی استان به دلیل مشکلات نقدینگی و عدم همکاری بانک‌ها برای امهال وام‌ها در حال ورشکستگی و تعطیلی هستند که اگر توجهی به وضعیت آنها نشود نرخ بیکاری استان افزایش می‌یابد.

دولت باید پاسخگوی  وضعیت گرانی کالاها باشد

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به ضرورت کنترل قیمت در بازار از سوی دولت اظهار داشت: افزایش بی‌رویه قیمت ها قشر آسیب‌پذیر و محروم جامعه را بیش از دیگران تحت فشار قرار داده است.

صفری با بیان اینکه براساس قانون سازمان‌هایی برای نظارت بر قیمت ها در بازار مشخص شده‌اند، بیان کرد: این سازمان‌ها با نظارت مستمر بر بازار از گران‌فروشی و افزایش خودسرانه قیمت‌ها جلوگیری می کنند اما عدم نظارت حاکمیت سبب افزایش قیمت‌ها شده است.

وی با اشاره به اینکه این افزایش قیمت‌ها کالاها اقشار تحت پوشش نهادهای حمایتی را تحت تأثیر مستقیم قرار داده است، گفت: اقدامات دولت برای بهبود معیشت مردم به ویژه قشر آسیب پذیر و خانواده های تحت پوشش نهادهای حمایتی تأثیرگذار نبوده است.

وی افزود: قیمت دلار به دلایل مختلف کاهش یافته و تا حدودی کنترل شده است اما این رویه تأثیری بر قیمت کالاها نداشته است و دولت باید پاسخگوی این وضعیت باشد زیرا حمایت همه جانبه ملت از سیاست های اعلامی در انتخابات ریاست جمهوری تنها کوچک شدن سفره مردم، افزایش تورم و بی‌ارزش شدن ارزش پول ملی را به دنبال داشته است.

انتهای پیام/ش

R41380/P/S6,68/CT1

شوک قیمت در بازار نفت با تصمیم ترامپ علیه ایران| حالا چه خواهد شد؟

وزیر خارجه آمریکا ایران را تهدید کرد: هیچ معافیت نفتی تمدید نمی‌شود| قدرت ایران در اثر تحریم‌ها کم شده است |می‎خواهیم درآمد نفتی ایران را به صفر برسانیم

زن اماراتی پس از حدود ۳ دهه از کما خارج شد

منبع این خبر، وبسایت jamejamonline.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۱۸۷۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • با شکست تایجون بانک چین تایپه؛ شهرداری ورامین به نیمه نهایی رسید​
 • شهرداری ورامین به نیمه نهایی آسیا رسید
 • شهرداری ورامین به نیمه‌نهایی رسید
 • پدیده شهر خودرو باید حداکثر امتیازات را در ۴ دیدار آتی کسب کند
 • افزایش حقوق کارمندان چالش جدید دولت و مجلس
 • سه نسخه ژاپنی برای داشتن پوست صاف و یکدست
 • مشهد| باید حداکثر امتیازات را در ۴ دیدار آتی کسب کنیم؛ به کسب سهمیه امیدواریم
 • پوست 4 میلیاردی پلنگ ها قاتل جانشان شد
 • انتقاد یک نماینده از عدم اجرای قانون افزایش حقوق کارمندان
 • اشکالات افزایش حقوق ۴۰۰ هزار تومانی کارمندان و بازنشستگان
 • خواص آب لیمو برای پوست
 • نظر مرکز پژوهشهای مجلس درباره مصوبه افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان+جدول
 • آیا مصوبه افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان قابلیت اجرایی دارد؟ + جدول
 • آیا مصوبه افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان قابلیت اجرایی دارد؟
 • پرداخت افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی از اردیبهشت
 • دولت مصوبه مجلس در باره افزایش حقوق ها را به طور دقیق اجرا کند
 • نرمی پوست را با عسل و آبلیمو تجربه کنید
 • میزان دقیق افزایش حقوق‌ها در سال ۹۸ چقدر خواهد بود + جدول
 • برخی هنوز کار شورایی را یاد نگرفته‌اند/ صرف بودجه بیت‌المال بدون مصوبه