مکان های تاریخی و طبیعی زیادی در ایران همچون ایوان سنگی نیاق قزوین، وجود دارند که منشا به وجود آمدن داستان ها و روایت های زیادی شده اند؛ مکان هایی که آنقدر داستان و افسانه دارند که حتی امروزه بیشتر به سبب همین تعریفات عجیب و غیر قابل باور مورد استقبال گردشگران و مسافران قرار می گیرند! ایوان سنگی نیاق نیز یکی از همین مکان های توریستی و گردشگری است که داستان هایی از جمله اسکان و زندگی ارواح و اجنه ا را پشت سر خود دارد که البته با توجه به قدمت و شکل ظاهری این جاذبه طبیعی، خیلی هم نمی توان ماجرای عجیب و غریب آن را نادیده گرفت. پس اگر شما نیز همچون ما نسبت به این جاذبه طبیعی علاقه مند شده اید، در ادامه با ما همراه شوید تا بیشتر با ایوان سنگی نیاق آشنایی پیدا کنید.

آشنایی با ایوان سنگی نیاق

نیاق از روستاهای مهم استان قزوین در زمینه کاشت انگور می باشد. این روستا در حدفاصل  17 کیلومتری از استان قزوین واقع شده است و بنای ایوان مانند سنگی خود را در قسمت کوهستانی خود که در نواحی غربی این روستا دیده می شود، قرار داده است. پیدا کردن این جاذبه سنگی در روستای نیاق اصلا کار سختی نیست و تنها کافی است به قسمت های بالای کوهستان دیده شده در منطقه نگاهی بی اندازید تا چشمتان به یک صخره دیوار مانند تقریبا بلند بخورد. این بنا که رو به قسمت های شرقی گسترش یافته و شکلی همچون نیم طاقی به خود گرفته است از ارتفاعی 10 متری برخوردار می باشد. فضای داخلی این ایوان سنگی نسبتا بزرگ تلقی می شود و درب ورودی آن به گونه است که کاملا مشرف به روستا و نواحی کناری آن است؛

 کمی بیشتر درباره ساختار این جاذبه طبیعی

در داخل و کنار این ایوان سنگی گودال هایی به چشم می خورد که در آن ها حوضچه هایی مستطیلی با ابعاد 4×2 دیده می شود که طبق نظر باستان شناسان به دست صاحبان گذشته این بنا ساخته شده اند! البته تنها این دو گودال در محیط داخلی و پیرامونی این ایوان وجود ندارند و حفره ها و گودال های کوچک و بزرگ بسیار دیگری نیز در اطراف این بنا به چشم می خوردند که قطعا به جهت انبار کردن مواد غذایی (غلات و حبوبات) از آن ها استفاده می شده است. این یک عمق و گودی این حفره ها و چاله ها چقدر است تقریبا غیر قابل محسابه می باشد چرا که در گذر زمان به جهت ریزش خورده سنگ ها و شن و ماسه ها به داخل آن ها تقریبا پر شده اند و چیزی که ما می بینیم این است که در میان این گودال ها فضاهای خالی بسیاری وجود دارد که با ریختن آب و یا بارندگی، آن ها پر می شوند. البته ناگفته نماند عمق گودال های پایین دست این آثر طبیعی را می توان در حدود 1 تا 2 متر تخمین زد که به احتمال زیاد از آن ها نیز برای انبار کردن محصولات غذایی استفاده می شده است. جذابیت های تاریخی وبصری ایوان سنگی یک طرف، افق دید و منظره هایی از طبیعت بکر و باغ های سرسبز روستا یک طرف؛ به دلیل قرارگیری این جاذبه طبیعی بر روی کوه و ارتفاع کردن از سطح زمین برای تماشای آن، می تاون از قسمت های بالایی کوه به تماشای منظره سرسبز و شاداب منطقه نشست و آرامش گرفت و ساعت ها لذت برد!

دیگر نام های ایوان سنگی نیاق قزوین

همانطور که نام نهادن تعداد بیشماری از جاذبه های تاریخی و طبیعی در کشورمان، گوناگون است؛ ایوان سنگی نیاق نیز از نام های زیادی برخودرا است که از جمله آن ها می توان به دیو ایوان، طاق محمد حنفیه و ایوان سنگی اشاره کرد! نام دیو ایوان را به این دلیل بر روی این بنا گذاشتند که از وقتی از فاصله ای به شکل مستقیم به کوهی که این بنا بر روی آن واقع شده است نگاه می کنیم به دلیل وجود گودال ها و حفره های زیاد آن، شکل آن را همچون نمایی از صورت ارواح و اجنه می پنداریم. نام طاق محمد حنفیه را به این سبب بر روی آن نهادند که معتقد بودند قصری محمد حنفیه در بالای آن قرار داشته است و این بنا نیز یکی از متعلقات قصر وی بوده است و بالاخره ایوان سنگی که شاید برازنده ترین نام ممکنه برای این بنای سنگی باشد به خاطر وجود شباهت های زیاد ظاهری به ایوانی از جنس سنگ؛

 داستان و افسانه های نقل شده در خصوص ایوان سنگی نیاق

ایوان سنگی نیاق قزوین از تاریخچه ای طولانی برخوردار می باشد. در طول شناخت و پدیدار شدن این جاذبه سنگی طبیعی داستان ها و افسانه های زیادی در خصوص ایجاد و پیدایش آن و پس از آن در خصوص وجود دیوها و اجنه ها به ویژه در شب هنگام، در مورد آن به وجود آمد! داستان ها و افسانه هایی که بیشتر مرتبط می شوند به زمینه های مذهبی و تاریخی؛ مثلا خیلی از مردمان محلی روستای نیاق استان قزوین معتقد هستند که این بنا تعلق دارد به قصری که در قسمت های بالایی کوه منتصب به محمد حنفیه در زمانی ساخته شده بوده و اکنون تنها خورده سنگ ها و سفال هایی از آن زمان تا کنون برجای مانده است. البته داستانی که این مردمان به آن اشاره می کنند خیلی هم غیر قابل باور نیست چرا که با توجه به سفال ها و نوع سنگ های سازه ای که از این منطقه استخراج و کشف شده است می توان این گونه پنداشت که روزی روزگاری واقعا بنایی با شکوه و عظیم در قسمت های بالایی کوه در این منطقه ساخته شده بوده است! برخی از ساکنان این روستا در خصوص قدمت آن نیز اظهار دارند که اگر فرضیه وجود قصر محمد حنفیه را قطعی تصور کنیم، بدون شک آثار برجای مانده از این قصر مربوط می شود به عصر هخامنشیان؛ عصری پرشکوه و غیر قابل باور! و اما داستان های دیگری از نوع ترس و وحشت چرا که بسیاری از افراد محلی بیان می کنند ایوان سنگی نیاق قزوین در شب جولانگاه ارواح و اجنه می شود و سروصداهایی نیز در تاریکی شب از این بنا به گوش می رسد! با اینکه وجود ارواح و اجنه در دنیای ما نه به طور قطعی رد شده است و نه غیر قابل باور است، اما باید حق داد به مردم روستای نیاق چرا که تاریکی و موقعیت قرارگیری این ایوان سنگی در آن می تاوند سبب ایجاد ترس و حشت و همچنین و هم و خیال شود.

منبع: مجله همگردی

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

۷ بن‌بست پیش روی معامله قرن / رمزگشایی از عللی که مانع اجرای طرح صهیونیست‌ها می‌شود

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، در دیدار رهبر انقلاب با هیات فلسطینی که روز گذشته انجام شد، رهبری از معامله قرن و اینکه این طرح به سرانجام نخواهد رسید، سخن گفتند و حتی در گامی بالاتر وعده سید‌حسن نصرالله برای آزادی قدس و خواندن نماز توسط وی در قدس شریف را صادق توصیف کردند. این توصیف رهبر انقلاب سوای اینکه وعده و سنتی الهی است مبتنی‌بر داده‌های واقعی از غرب آسیا بیان شده که مرور آن نشان می‌دهد طرح آمریکایی-صهیونیستی معامله قرن یا همان «Deal Century» که امروز با حمایت سران برخی کشور‌های عربی از جمله محمد بن‌سلمان ولیعهد سعودی، محمد بن‌زاید ولیعهد امارات و عبدالفتاح السیسی رئیس‌جمهور مصر در‌حال پیگیری است چقدر سست، ضعیف و متناقض بوده و در بدو امر با مقاومت چه جمعیت بزرگی از مردم و دولت‌های منطقه حتی کشور‌های نزدیک به ایالات متحده مواجه شده است.

بیشتربخوانید: دو نگاه متفاوت اعراب به توقیف نفتکش انگلیسی؛ از نگرانی تا قدردانی

معامله قرن چیست؟

هر چند گفته می‌شود این طرح از زمان حضور دونالد ترامپ در کاخ‌سفید به راه افتاده، اما جزئیات منتشر شده از آن نشان می‌دهد «معامله قرن» بخشی از ایده «خاورمیانه جدید» یا حداقل بخشی از نسخه به‌روز شده آن است. جرد کوشنر، داماد یهودی ترامپ که واسطه اصلی یهودیان با کاخ‌سفید در دولت کنونی است، مسئولیت هماهنگی و اجرای این طرح را برعهده دارد.

تفاوت معامله قرن با طرح‌های صلحی که پیش از این حتی از سوی آمریکا برای پایان جنگ در فلسطین اشغالی مطرح شده بود (مادرید ۱۹۹۱ و اسلو ۱۹۹۳)، این است که تاکنون آمریکا و رژیم صهیونیستی به‌دنبال تشکیل دو دولت مستقل اسرائیلی و فلسطینی بودند، ولی در طرح جدید صرفا کشوری جعلی به‌نام اسرائیل دیده شده و فلسطینیان رسما از حق حاکمیت خود چشم‌پوشی خواهند کرد.

از این‌رو براساس آنچه تاکنون منتشر شده، قرار است قریب به اتفاق جمعیت ساکن در فلسطین اشغالی، کرانه باختری و نوار غزه به خارج مرز‌های کنونی اشغالی کوچانده شده و با ارائه زمین و همچنین سرمایه‌گذاری سران عرب حاشیه خلیج‌فارس و بخش خصوصی کشور‌های مختلف، شرایط فعالیت اقتصادی و زندگی توام با حداقل‌هایی از رفاه برای مهاجران فراهم شود. از این‌رو باید گفت این طرح حداقل دارای دو وجه مهم است، اول وجه سیاسی که مربوط به رایزنی‌ها برای اخذ زمین و سرمایه از کشور‌های منطقه است و دوم بخش اقتصادی شامل جذب سرمایه و ایجاد زیرساخت‌های اقتصادی. در ادامه بخش‌هایی از این طرح را مرور می‌کنیم.

مانع اول، اردن مقصد اصلی مهاجران

کرانه باختری که تاکنون تحت حاکمیت تشکیلات خودگران فلسطین اداره می‌شد با محوریت شهرک‌های صهیونیست‌نشین به دیگر سرزمین‌های اشغالی پیوسته و بخش اعظمی از جمعیت سه میلیونی فلسطینی‌الاصل ساکن آن، به کشور اردن منتقل خواهند شد. این به این معناست که این جمعیت به حدود سه میلیون نفر جمعیت آوارگان ساکن در اردن، اضافه خواهند شد و به ناگاه جمعیت اردن با نسبت دو به یک به‌نفع فلسطینیان تغییر خواهد کرد. اینجا اولین نقطه تعارض و مانع جدی اجرای طرح است، چراکه هم درون دولت اردن و هم از جانب شهروندان اصلی این کشور، مخالفت‌های جدی با حضور دائمی این جمعیت بزرگ از فلسطینیان وجود دارد. گفته شده که اردنی‌ها در جنوب پایتخت شهر امان، منطقه‌ای را در اختیار مهاجران قرار خواهند داد تا با ایجاد شهرک‌های صنعتی و مسکونی شرایط زندگی برایشان فراهم شود. این طرح که به «امان جدید» معروف است، بنا دارد ظرفیت جمعیتی پایتخت اردن را از حدود ۵/۲ میلیون نفر به ۶ میلیون نفر برساند. علاوه‌بر این طرح، احیای دریای مرده که در غرب اردن و همجوار فلسطین قرار دارد، به‌عنوان طرح دوم توسعه اردن درنظر گرفته شده و گفته‌اند که با ایجاد کانالی از خلیج‌عقبه در شمال دریای سرخ، این ایده اجرایی خواهد شد.

مانع دوم، هزینه هنگفت شهر جدید در جوار دریای سرخ

محمد بن‌سلمان گفته است که بنا دارد مهم‌ترین شهر خاورمیانه را در شمال غربی عربستان و همجوار مرز اردن و مصر بسازد، شهری به‌نام نئوم که قرار است در سال ۲۰۳۰ یک میلیون جمعیت داشته باشد و به احتمال فراوان این جمعیت از مهاجران فلسطینی تامین خواهد شد. این شهر قرار است شهری هوشمند و مدرن باشد و همزمان با گستره‌ای از مناطق گردشگری به جذب توریست‌های کشور‌های مختلف بپردازد. این منطقه قرار است به‌وسیله پلی به جزایر تیران و صنافیر که چندی پیش از مصر به عربستان متصل شده و با این مناطق که احتمالا در آینده فلسطینی‌نشین خواهند بود، مرتبط باشد. حالا، اما تامین هزینه تاسیس این شهر از جمله دغدغه‌های عربستان‌سعودی است، چراکه این کشور بعد از پنج سال هنوز از باتلاق یمن بیرون نیامده و هزینه‌های توسعه توان نظامی این کشور همزمان چندین برابر شده است. اختلافات درونی دربار سعودی نیز مزید بر علت شده و ایجاد این شهر را با چالشی از درون عربستان مواجه کرده است.

مانع سوم، مصر هم زمین نمی‌دهد

همچنان که آمار‌ها نشان می‌دهد جمعیت دو میلیونی نوار غزه که متراکم‌ترین ساختار جمعیتی جهان را تشکیل می‌دهد با مشکلاتی از جمله فقر شدید و بیکاری ۵۰ درصدی مواجه است و اگر بنا باشد که طرحی برای منصرف‌کردن آن‌ها از حق حاکمیت‌شان اجرا شود باید بتواند رفاه این جمعیت را فراهم کند. ایده آمریکایی‌ها برای حل این مشکل، رایزنی با مصر و تصرف‌بخشی از صحرای سینا برای سکونت فلسطینی‌هاست. در این منطقه که شامل چندین طرح صنعتی و تجاری خواهد بود، بنا شده که منطقه آزاد تجاری سینا ایجاد شود و بخشی از مهاجران از غزه را در خود جای دهد. رسانه‌ها گفته‌اند پروژه‌هایی از جمله ایجاد مجتمع تولید نوشابه، کارخانه تولید سیلیکات سدیم، مجتمع برش و تولید سنگ، پروژه خرد‌کردن و تولید سنگ‌آهک، کارخانه تولید آجر، شن و ماسه و پروژه کشاورزی ویژه تولید گیاهان دارویی از جمله طرح‌های اولیه ایجاد این منطقه صنعتی است. پس از رایزنی اسرائیل و آمریکا با سران مصر، حالا السیسی، رئیس‌جمهور نظامی مصر بنا دارد با آمریکایی‌ها برای این هدف همکاری کند که تاکنون موفق نبوده است. السیسی پس از واگذاری دو جزیره تیران و صنافیر به عربستان‌سعودی که با مخالفت‌های جدی داخلی مواجه بود، حالا در مقابل سدی بزرگ‌تر از اعتراضات داخلی قرار گرفته و نتوانسته قسمت دیگری از سرزمین مصر را برای اجرای طرح صهیونیستی معامله قرن اختصاص دهد و همین خود مشکل عمده دیگری است که صهیونیست‌ها و آمریکایی‌ها دنبال حل آن هستند.

مانع چهارم، به‌رسمیت نشناختن قدس از سوی کشور‌های جهان

طرحی که سال‌ها در آمریکا تصویب شده بود، اما امکان اجرای آن وجود نداشت، با مخالفت‌های فراوان از سوی دونالد ترامپ اجرا شد و بالاخره سفارت آمریکا از تل‌آویو به قدس منتقل شد تا مسیر برای به رسمیت شناختن قدس به‌عنوان پایتخت سرزمین‌های اشغالی تسهیل شود. این اقدام در سال ۲۰۱۸ صورت گرفت و ترامپ گمان می‌کرد با سد‌شکنی آمریکا خواهد توانست بسیاری از کشور‌های جهان را برای انتقال سفارتخانه و به‌رسمیت شناختن قدس به‌عنوان پایتخت اسرائیل راضی کند، اما تاکنون در این مسیر ناموفق بوده و به چند کشور معدود مانند هندوراس، اسلواکی، رومانی، چک و دیگر کشور‌ها به خود اجازه درگیری جدی با مسلمان‌ها را نداده و در این مسیر کاخ‌سفید را تنها گذاشته‌اند. این اقدام البته از سوی سازمان ملل هم مورد استقبال قرار نگرفت و همچنین بسیاری از کشور‌های جهان این اقدام را محکوم کردند.

مانع پنجم، متزلزل بودن بلندی‌های جولان

جولان اشغالی، بخش عمده‌ای از آب مصرفی صهیونیست‌ها را تامین می‌کند و از این نظر منطقه‌ای استراتژیک و حیاتی برای این دولت متجاوز است. از این‌رو در مارس ۲۰۱۹ ترامپ با امضای فرمانی، حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان را به‌عنوان بخشی از سرزمین تحت حاکمیت رژیم اشغالگر قدس به‌رسمیت شناخت، اقدامی که حتی سازمان ملل نیز در مقابل آن موضع گرفت. در مقابل، اما باید گفت این اقدام که بخش دیگری از ایجاد کشور صهیونیستی در سرزمین‌های اشغالی است بسیار متزلزل و بدون پشتوانه امنیتی بوده و با تهدیدات زیادی مواجه است. همچنان که مشخص است و رژیم صهیونیستی نیز بار‌ها به‌صورت علنی مطرح کرده، از یکی، دو سال پیش و پس از شکست گروه‌های تروریستی فعال در سوریه، نیرو‌های مقاومت از جمله حزب‌الله لبنان توانستند برای اولین‌بار در مرز‌های سوریه با مناطق اشغالی جولان مستقر شوند و جدی‌ترین تهدید را برای اشغالگران این مناطق فراهم آورند. علاوه‌بر این پاسخ ایران به عملیات رژیم صهیونیستی در T۴، نشان داد که جولان اشغالی در تیررس کامل نیرو‌های مقاومت بوده و صهیونیست‌ها باید هر آن در انتظار هجوم نیرو‌های مقاومت برای بازگرداندن مناطق اشغالی به خاک سوریه باشند.

مانع ششم، قطع امید گروه‌های فلسطینی از سازمان ملل و آمریکا

شاید بتوان گفت برهه کنونی اولین مقطع تاریخی از سال ۱۹۴۸ است که تمامی گروه‌های فلسطینی در مقابل آمریکا و اسرائیل متحد شده‌اند و بنا دارند مقابل معامله قرن بایستند. این اتحاد البته با اقدامات اخیر آمریکایی‌ها بیشتر هم شده و امید‌های فلسطینی‌ها حتی تشکیلات خودگران به آمریکا و سازمان ملل را نیز بسیار محدود کرده است.

انحلال آژانس پناهندگان فلسطینی سازمان ملل «UNRWA» که در سال ۱۹۴۹، یعنی یک سال پس از اشغال فلسطین، تاسیس شده بود و مسئولیت خدمات‌دهی به فلسطینیان و ساکنان اردوگاه‌های مهاجران را برعهده داشت، اولین اقدام در مسیر محدود‌کردن فضای بین‌المللی برای فلسطینیان بود. گام دوم قطع کمک‌های مالی از سوی آمریکا به تشکیلات خود‌گردان فلسطین بود. دولت ترامپ برای حذف تشکیلات خودگردان، کمک‌های خود را در سال ۲۰۱۸ به کمتر از نصف رساند و عملا چالش این تشکیلات برای اداره سرزمین‌های شرقی فلسطین را با چالش جدی‌تری مواجه ساخت. آن‌ها که تا پیش از این کمک‌هایی حدود ۴۰۰ میلیون دلاری از دولت آمریکا دریافت می‌کردند در سال ۲۰۱۸ تنها ۲۰۰ میلیون دلار کمک دریافت کردند. همین اتفاق البته باعث شد که حتی این گروه که نزدیکی ویژه‌ای به آمریکا و رژیم صهیونیستی داشت، برای اولین‌بار هم‌موضع با دیگر گروه‌های فلسطینی در مقابل طرح آمریکا ورژیم صهیونیستی بایستد. تعطیلی دفتر سازمان آزادی‌بخش فلسطین در آمریکا گام سوم بود. در سپتامبر سال گذشته میلادی ترامپ همه حساب‌های بانکی این مجموعه را در آمریکا مسدود کرد و عملا حیات آن‌ها را در این کشور و در جوار سازمان ملل با محدودیت جدی مواجه ساخت.

مانع هفتم؛ مخالفت ترکیه و روسیه

ترکیه که از کشور‌های موثر در منطقه است به‌دلیل اینکه می‌خواهد خود را ام‌القرای جهان اسلام معرفی کند نمی‌تواند موافق معامله قرن و به‌رسمیت شناختن دولت اسرائیلی و حذف دولت فلسطین باشد. این کشور حالا رسما موضع خود را در مخالفت با معامله قرن مطرح کرده است. البته اردوغان، رئیس‌جمهور این کشور چندی‌پیش انگیزه دیگری را نیز برای این مخالفت بیان کرد و گفت که معامله قرن را مقدمه‌ای برای تجزیه کشور‌های منطقه ازجمله ترکیه می‌داند و لذا اولا با این طرح مخالفت می‌کند و ثانیا در مواجهه با تروریست‌های ساکن در شمال سوریه با شدت بیشتری برخورد خواهد کرد تا ایده تجزیه سوریه نیز به‌طور کلی از بین برود. در زمان نگارش این گزارش نیرو‌های جدیدی از ترکیه عازم ادلب شده‌اند و بعید نیست در روز‌های آتی درگیری‌های جدیدی در شمال سوریه آغاز شود.

در این میان روس‌ها دیگر مخالفان طرح یادشده هستند. آن‌ها که می‌دانند هرگونه توسعه قدرت آمریکا در غرب آسیا باعث تضعیف روسیه و عقب راندن نیروهایشان از منطقه خواهد شد از ابتدا و با وجود روابطی که با رژیم صهیونیستی دارند، مدعی حقوق ملت فلسطین شده و با طرح معامله قرن مخالفت کرده‌اند. «میخائیل بوگدانوف»، معاون وزیر امور خارجه روسیه حتی در دیداری که با گروه‌های فلسطینی داشته تمایل این کشور را به افزایش قدرت حماس اعلام کرده و گفته است از این گروه و وحدت آن با دیگر فلسطینیان حمایت خواهد کرد.

منبع: روزنامه  فرهیختگان

انتهای پیام/

پاسخ تهدیدآمیز کریمی قدوسی به نماینده تربت جام

چرا افزایش قیمت دلار، کالاها را گران می‌کند اما کاهش قیمت آن تاثیری بر بازار ندارد؟

اجاره خانه 600 میلیونی برای استراماچونی!

منبع این خبر، وبسایت hamgardi.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۱۸۷۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • حریق حسن آباد میراث ملی را از بین برد/مهارت آتش نشانان به روز شود/تاخیر در اطفای حریق در مجاورت آتش نشانی پذیرفتنی نیست
 • مرحله شانزدهم توردوفرانس 2019؛ کیلب ایوان به دومین پیروزی خود در تور امسال دست یافت
 • بسترآماده بورس انرژی برای تامین مالی ذغال‌سنگی‌ها
 • «طاق کسری» شاهکار معماری ایران معرفی می‌شود
 • کشف بقایای شهاب سنگی در فسیل صدف
 • معرفی کتاب‌های چاپ‌شده مربوط به ایران در فرانسه
 • شماره چهارم فصلنامه «ایوان» منتشر شد
 • رژیم غذایی پارینه‌سنگی خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهد
 • سبکی از خاکسپاری در اردبیل کشف شد
 • آغاز مرمت بافت تاریخی میدان حسن‌آباد تهران + عکس
 • ظرفیت‌های جدید بنای حسن آباد
 • جهادگران دانشگاه علمی کاربردی ایوان در یکی از مناطق محروم ایلام خدمات‌رسانی کردند
 • یادواره شهدای تنگ کوشک برگزار می‌شود
 • یاوداره شهدای تنگ کوشک برگزار می‌شود
 • آغاز عملیات اجرایی بند سنگی ملاتی حوزه سد ملاصدرا
 • عصبانیت ستاره اینتر از مصاحبه اخیر کونته
 • ساخت و اجرای جاده کنار گذر شهر ایوان شتاب می گیرد
 • «سیترین» سنگی همراه با انرژی مثبت
 • سنگی که شکست، سکوتی که نشکست