مکان های تاریخی و طبیعی زیادی در ایران همچون ایوان سنگی نیاق قزوین، وجود دارند که منشا به وجود آمدن داستان ها و روایت های زیادی شده اند؛ مکان هایی که آنقدر داستان و افسانه دارند که حتی امروزه بیشتر به سبب همین تعریفات عجیب و غیر قابل باور مورد استقبال گردشگران و مسافران قرار می گیرند! ایوان سنگی نیاق نیز یکی از همین مکان های توریستی و گردشگری است که داستان هایی از جمله اسکان و زندگی ارواح و اجنه ا را پشت سر خود دارد که البته با توجه به قدمت و شکل ظاهری این جاذبه طبیعی، خیلی هم نمی توان ماجرای عجیب و غریب آن را نادیده گرفت. پس اگر شما نیز همچون ما نسبت به این جاذبه طبیعی علاقه مند شده اید، در ادامه با ما همراه شوید تا بیشتر با ایوان سنگی نیاق آشنایی پیدا کنید.

آشنایی با ایوان سنگی نیاق

نیاق از روستاهای مهم استان قزوین در زمینه کاشت انگور می باشد. این روستا در حدفاصل  17 کیلومتری از استان قزوین واقع شده است و بنای ایوان مانند سنگی خود را در قسمت کوهستانی خود که در نواحی غربی این روستا دیده می شود، قرار داده است. پیدا کردن این جاذبه سنگی در روستای نیاق اصلا کار سختی نیست و تنها کافی است به قسمت های بالای کوهستان دیده شده در منطقه نگاهی بی اندازید تا چشمتان به یک صخره دیوار مانند تقریبا بلند بخورد. این بنا که رو به قسمت های شرقی گسترش یافته و شکلی همچون نیم طاقی به خود گرفته است از ارتفاعی 10 متری برخوردار می باشد. فضای داخلی این ایوان سنگی نسبتا بزرگ تلقی می شود و درب ورودی آن به گونه است که کاملا مشرف به روستا و نواحی کناری آن است؛

 کمی بیشتر درباره ساختار این جاذبه طبیعی

در داخل و کنار این ایوان سنگی گودال هایی به چشم می خورد که در آن ها حوضچه هایی مستطیلی با ابعاد 4×2 دیده می شود که طبق نظر باستان شناسان به دست صاحبان گذشته این بنا ساخته شده اند! البته تنها این دو گودال در محیط داخلی و پیرامونی این ایوان وجود ندارند و حفره ها و گودال های کوچک و بزرگ بسیار دیگری نیز در اطراف این بنا به چشم می خوردند که قطعا به جهت انبار کردن مواد غذایی (غلات و حبوبات) از آن ها استفاده می شده است. این یک عمق و گودی این حفره ها و چاله ها چقدر است تقریبا غیر قابل محسابه می باشد چرا که در گذر زمان به جهت ریزش خورده سنگ ها و شن و ماسه ها به داخل آن ها تقریبا پر شده اند و چیزی که ما می بینیم این است که در میان این گودال ها فضاهای خالی بسیاری وجود دارد که با ریختن آب و یا بارندگی، آن ها پر می شوند. البته ناگفته نماند عمق گودال های پایین دست این آثر طبیعی را می توان در حدود 1 تا 2 متر تخمین زد که به احتمال زیاد از آن ها نیز برای انبار کردن محصولات غذایی استفاده می شده است. جذابیت های تاریخی وبصری ایوان سنگی یک طرف، افق دید و منظره هایی از طبیعت بکر و باغ های سرسبز روستا یک طرف؛ به دلیل قرارگیری این جاذبه طبیعی بر روی کوه و ارتفاع کردن از سطح زمین برای تماشای آن، می تاون از قسمت های بالایی کوه به تماشای منظره سرسبز و شاداب منطقه نشست و آرامش گرفت و ساعت ها لذت برد!

دیگر نام های ایوان سنگی نیاق قزوین

همانطور که نام نهادن تعداد بیشماری از جاذبه های تاریخی و طبیعی در کشورمان، گوناگون است؛ ایوان سنگی نیاق نیز از نام های زیادی برخودرا است که از جمله آن ها می توان به دیو ایوان، طاق محمد حنفیه و ایوان سنگی اشاره کرد! نام دیو ایوان را به این دلیل بر روی این بنا گذاشتند که از وقتی از فاصله ای به شکل مستقیم به کوهی که این بنا بر روی آن واقع شده است نگاه می کنیم به دلیل وجود گودال ها و حفره های زیاد آن، شکل آن را همچون نمایی از صورت ارواح و اجنه می پنداریم. نام طاق محمد حنفیه را به این سبب بر روی آن نهادند که معتقد بودند قصری محمد حنفیه در بالای آن قرار داشته است و این بنا نیز یکی از متعلقات قصر وی بوده است و بالاخره ایوان سنگی که شاید برازنده ترین نام ممکنه برای این بنای سنگی باشد به خاطر وجود شباهت های زیاد ظاهری به ایوانی از جنس سنگ؛

 داستان و افسانه های نقل شده در خصوص ایوان سنگی نیاق

ایوان سنگی نیاق قزوین از تاریخچه ای طولانی برخوردار می باشد. در طول شناخت و پدیدار شدن این جاذبه سنگی طبیعی داستان ها و افسانه های زیادی در خصوص ایجاد و پیدایش آن و پس از آن در خصوص وجود دیوها و اجنه ها به ویژه در شب هنگام، در مورد آن به وجود آمد! داستان ها و افسانه هایی که بیشتر مرتبط می شوند به زمینه های مذهبی و تاریخی؛ مثلا خیلی از مردمان محلی روستای نیاق استان قزوین معتقد هستند که این بنا تعلق دارد به قصری که در قسمت های بالایی کوه منتصب به محمد حنفیه در زمانی ساخته شده بوده و اکنون تنها خورده سنگ ها و سفال هایی از آن زمان تا کنون برجای مانده است. البته داستانی که این مردمان به آن اشاره می کنند خیلی هم غیر قابل باور نیست چرا که با توجه به سفال ها و نوع سنگ های سازه ای که از این منطقه استخراج و کشف شده است می توان این گونه پنداشت که روزی روزگاری واقعا بنایی با شکوه و عظیم در قسمت های بالایی کوه در این منطقه ساخته شده بوده است! برخی از ساکنان این روستا در خصوص قدمت آن نیز اظهار دارند که اگر فرضیه وجود قصر محمد حنفیه را قطعی تصور کنیم، بدون شک آثار برجای مانده از این قصر مربوط می شود به عصر هخامنشیان؛ عصری پرشکوه و غیر قابل باور! و اما داستان های دیگری از نوع ترس و وحشت چرا که بسیاری از افراد محلی بیان می کنند ایوان سنگی نیاق قزوین در شب جولانگاه ارواح و اجنه می شود و سروصداهایی نیز در تاریکی شب از این بنا به گوش می رسد! با اینکه وجود ارواح و اجنه در دنیای ما نه به طور قطعی رد شده است و نه غیر قابل باور است، اما باید حق داد به مردم روستای نیاق چرا که تاریکی و موقعیت قرارگیری این ایوان سنگی در آن می تاوند سبب ایجاد ترس و حشت و همچنین و هم و خیال شود.

منبع: مجله همگردی

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

حسین نوری: برای کسب مدال طلا به چین آمده‌ام

به گزارش خبرنگار مهر، شاگردان محمد بنا شب گذشته برای حضور در رقابت‌های قهرمانی آسیا راهی چین شدند تا از روز هفتم اردیبهشت‌ماه به میدان بروند. حسین نوری قهرمان البرزی کشتی ایران قبل از اعزام در گفتگو با خبرنگار مهر در ارتباط با آمادگی خود، گفت: تمرینات بسیار خوبی را زیر نظر محمد بنا برگزار کردیم، در حال حاضر آماده مسابقات قهرمانی آسیا هستیم و امیدوارم بتوانم با کسب مدال طلا به ایران بازگردم.

وی ادامه داد: این رقابت‌ها مهم‌ترین مسابقه رنکینگ دار اتحادیه جهانی کشتی پیش از حضور در رقابت‌های جهانی ۲۰۱۹ قزاقستان و انتخابی المپیک محسوب می‌شود و برای همه کشتی گیران از اهمیت بالایی برخوردار است.

نوری در ارتباط با رقبای خود گفت: در وزن ۸۷ کیلوگرم بهترین‌های آسیا حضور دارند و بی شک کار ساده ای در انتظارم نخواهد بود ولی آنالیز خوبی از حریفان داشتم و در این مسیر شخص محمد بنا کمک شایانی به من کرده است.

قهرمان جهان در پایان گفت: سال سختی در انتظار کشتی ایران خواهد بود و همه می‌دانیم فقط برنامه‌ریزی دقیق توسط فدراسیون و مهیاکردن شرایط مناسب تمرینی می‌تواند این مسیر را هموار کند که امیدوارم با برگزاری مجمع انتخابات و مشخص شدن رئیس فدراسیون شاهد اتفاقات خوشایند برای این رشته ورزشی باشیم.

کد خبر 4599274

شوک قیمت در بازار نفت با تصمیم ترامپ علیه ایران| حالا چه خواهد شد؟

وزیر خارجه آمریکا ایران را تهدید کرد: هیچ معافیت نفتی تمدید نمی‌شود| قدرت ایران در اثر تحریم‌ها کم شده است |می‎خواهیم درآمد نفتی ایران را به صفر برسانیم

زن اماراتی پس از حدود ۳ دهه از کما خارج شد

منبع این خبر، وبسایت hamgardi.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۱۸۷۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ساماندهی محل دفن زباله آستارا مشارکت جمعی می طلبد
 • حصارخانه تاریخی کاشان مرمت می‌شود
 • بارندگی به ۲ بنای تاریخی در تایباد صدمه زد
 • وصول مطالبات قانونی از محل جرائم راهنمایی و رانندگی در اولویت پیگیری است
 • برای کسب مدال طلا در مسابقات چین شرکت می کنم
 • زندان اسکندر یزد پلمب نشده
 • برای کسب مدال طلا به چین آمده‌ام
 • «بن افلک» فیلم «ارتش ارواح» را بازی و کارگردانی می‌کند
 • جشنواره‌ای عجیب برای نابودی ارواح خبیثه
 • جشنواره‌ای برای نابودی ارواح خبیثه
 • جریان زندگی در قلعه‌ای چند هزارساله
 • برگزاری جشنواره آتش برای نابودی ارواح خبیثه در هند
 • تعدادی از رشته محل های دکتری 98 حذف شد
 • خانه تئاتر قزوین بزودی به بهره برداری می رسد
 • محل سابق روستای صفی آباد برای سکونت خطرناک و نا امن است
 • زیرنظام های آموزش عالی بیش از 23 هزار مجوز رشته محل گرفتند
 • به مالکان بنا‌های تاریخی برای حفظ بنا کمک می‌شود
 • حناچی: به مالکان بناهای تاریخی برای حفظ بنا کمک می‌شود
 • «صبح و زندگی» در شبکه قزوین