به گزارش ایکنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی؛ بر اساس شواهد و مستندات، طی یک اقدام هماهنگ، برخی رسانه‌های آلمانی از روز نخست آغاز دوره تازه تحریم‌های آمریكا علیه مردم جمهوری اسلامی ایران، در گزارش‌های خبری خود از واژه مجعول خلیج عربی برای معرفی «خلیج فارس» استفاده می‌كنند.

با توجه به اهمیت موضوع، با استناد به مصوبه نشست 23 گروه‌ نام‌های جغرافیایی ملل متحد(UNGEGN)، نامه اعتراضی از سوی رایزنی فرهنگی ایران در آلمان برای «رادیو کلاسیک» كه بر استفاده از عنوان جعلی خلیج عربی اصرار دارد، ارسال و رونوشت آن برای شورای دولتی نظارت بر رسانه‌های آلمان صادر شد.

با این همه مسئولان این رسانه در پاسخ به اعتراض ایران‌بومی، یکی از وکلای ایرانی مقیم، با استناد به اینکه تمایلی برای ورود به موارد نزاع سیاسی میان دولت‌های منطقه ندارند، در ابراز نظری شگفت‌آور تأکید داشته‌اند كه استفاده از این عنوان بر اساس نظرات دولت امارات متحده عربی (ابوظبی) صورت گرفته است.

متن نامه اعتراضی ایران‌بومی به مدیر رادیو كلاسیك آلمان به این شرح است:

«مدیر رادیو کلاسیک

با سلام و احترام؛

ضمن تشکر از نامه حضرتعالی و پاسخ نسبت به شکایت اینجانب از رادیو کلاسیک به استحضار می‌رساند؛ اینجانب به نمایندگی از برخی از آلما‌نی‌های ایرانی‌تبار مراتب اعتراض مجدد خود را نسبت به پخش آگهی  روز گذشته و مندرجات وب‌سایت رادیو و اصرار به استفاده از نام مجعول «خلیج عربی» به جای «خلیج فارس» اعلام می‌کنم.

پاسخ شما مبنی بر اینکه واژه مجعول «خلیج عربی» در وزارت امور خارجه و اداره گردشگری ابوظبی به کار برده می‌شود، فاقد وجهه قانونی است. استفاده مجعول از این نام به دلایل بیان شده در ذیل، توهین به ملت ایران و برخلاف نظر سازمان ملل متحد و حقوق بین‌الملل است؛

ـ تغییر اسامی جغرافیایی بین‌المللی، یعنی دریاها، کوه‌ها و مناطقی که بین کشورها و ملت‌های مختلف مشترک هستند، به وسیله یک یا چند دولت میسر نیست؛ به همین دلیل سازمان ملل متحد کمیسیونی دارد که وظیفه‌اش تنها نظارت بر عدم تغییر اسامی جغرافیایی است. علت آن است که سازمان ملل متحد به این نتیجه رسیده که تغییر اسامی جغرافیایی بین‌المللی می‌تواند سبب بروز کشمکش و جنگ شود.

ـ سازمان ملل و سازمان‌های بین‌المللی و تخصصی، نام خلیج فارس را همچنان نام اصلی و معتبر دانسته و تغییر نام خلیج فارس را هیچ گاه نپذیرفته‌اند. سازمان ملل متحد در چندین نوبت در بیانیه‌ها، اصلاحیه‌ها و مصوبه‌های گوناگون و با انتشار نقشه‌های رسمی، نه فقط بر رسمی بودن نام «خلیج فارس» تأکید کرده، بلکه از هیئت‌های بین‌المللی خواسته است که در مکاتبات رسمی به ویژه در اسناد سازمان ملل از نام کامل «خلیج فارس» استفاده کنند.

ـ‌ در تمام قراردادهای بین‌المللی گذشته، واژه خلیج فارس استفاده شده است. در هیچ یک از قراردادهای منعقده بین ایران، شیوخ عرب و کشورهای خارجی، از نام مجعول خلیج عربی استفاده نشده است.

ـ در کتابخانه‌های مختلف نظیر کتابخانه کنگره آمریکا، کتابخانه ملی بریتانیا (لندن)، کتابخانه دانشکده مطالعات شرق‌شناسی لندن و ... بیش از 300 نقشه وجود دارد که دارای نام PERSIAN GULF (خلیج فارس) است. همچنین نقشه‌ای از آدولف اشتیلر، نقشه‌نگار آلمانی وجود دارد که در آن نام خلیج فارس درج شده است.

ـ طی سال‌های 1507 تا 1960 حداقل در 10 قرارداد که در میان کشورهایی مانند کویت، عربستان، عثمانی، عمان و امارات متحده عربی، به زبان انگلیسی و عربی بسته شده، از واژه خلیج فارس استفاده شده است.

ـ خلیج فارس با پیشوند مروارید در سازمان جهانی مالکیت فکری (وایپو) به ثبت رسیده است و از این پس هیچ دولت، کشور و سازمانی نمی‌تواند این خلیج را با نام دیگری نامگذاری کند.

ـ اصطلاح خلیج فارس بر اساس مصوبه گروه نام‌های جغرافیایی ملل متحد (UNGEGN ) طی نشست 23 این سازمان در 28 مارس تا 4 آوریل 2006 در دفتر اروپایی ملل متحد ثبت شده است.

با توجه به دلایل مندرج در بالا از مدیریت این رسانه تقاضا دارد تا از این پس از تکرار استفاده از نام مجعول برای خلیج فارس توسط کارمندان رادیو و یا میهمانان آن جلوگیری و نام مجعول «خلیج عربی» را از روی وب‌سایت خود به طور کامل حذف کنند. در غیر این صورت اینجانب به نمایندگی از موکلان ساکن کشور آلمان، مجبور به طرح شکایت در دادگاه هستم.

ایران‌بومی ـ وکیل دادگستری»

انتهای پیام

منبع: ایکنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

تولید بنزین در پالایشگاه ستاره خلیج فارس تا هفته آینده به روزانه ۴۷ میلیون لیتر می‌رسد

مدیرعامل پالایشگاه ستاره خلیج فارس گفت: با تغییرات ایجادشده و تولید روزانه ۲۰ هزار بشکه نفتای شیرین، ظرفیت واحد بنزین‌سازی پالایشگاه نیز ارتقا می‌یابد و مقدار بنزین تولیدی تا یک هفته آینده به روزانه ۴۷ میلیون لیتر می‌رسد.

به گزارش گروه اقتصادی قدس آنلاین، محمدعلی دادور مدیرعامل پالایشگاه ستاره خلیج فارس گفت: پیش از این مقرر شده بود که ماموریت فاز چهارم پالایشگاه ستاره خلیج فارس پالایش روزانه ۱۲۰ هزار بشکه میعانات گازی باشد، اما با تغییرات انجام شده این فاز به نام فاز بهینه‌سازی ظرفیت و رفع گلوگاهی فازهای موجود تغییر خواهد یافت.

وی افزود: با افزایش ظرفیت پالایشی در هر سه فاز موجود از ۱۲۰ به ۱۸۰ هزار بشکه، می‌توان تولید مورد انتظار از فاز چهارم را در سه فاز موجود تقسیم کرده و هزینه سرمایه‌گذاری مورد نیاز را صرفه‌جویی و در بخش‌های دیگر صنعت سرمایه‌گذاری کرد.

مدیرعامل پالایشگاه ستاره خلیج فارس تاکید کرد: با افزایش ظرفیت پالایشی در فازهای موجود و صرف هزینه‌ای حدود ۷۰ تا ۸۰ میلیون یورو، هم‌اکنون توانسته‌ایم مجموع خوراک پالایشگاه را به روزانه ۴۰۰ هزار بشکه برسانیم.

دادور گفت: برای نخستین‌ بار در فروردین‌ماه امسال که از سوی مقام معظم رهبری به نام سال «رونق تولید» مزین شده است، با تغییر مشخصات فنی خوراک، تولید محصول نفتای ترش این پالایشگاه حذف شده است و همه نفتای تولیدی پالایشگاه شیرین خواهد بود.

وی با اشاره به افزایش کیفیت محصولات تولیدی پالایشگاه با تزریق نفتای شیرین تولیدی، افزود: با تغییرات ایجاد شده و تولید حدود روزانه ۲۰ هزار بشکه نفتای شیرین، ظرفیت واحدهای تقطیر و بنزین سازی پالایشگاه نیز ارتقا می‌یابد و مقدار بنزین تولیدی در پالایشگاه تا یک هفته آینده به روزانه حدود ۴۷ میلیون لیتر و گازوئیل به روزانه ۱۳ میلیون لیتر می‌رسد.

مدیرعامل پالایشگاه ستاره خلیج فارس با تاکید بر این که نفتای تولیدی در پالایشگاه همچنین به عنوان خوراک در اختیار پتروشیمی‌ها قرار خواهد گرفت، گفت: در هنگام طراحی ترکیب خوراک ورودی به پالایشگاه ۶۰ درصد نفتا، ۳۵ درصد نفت سفید و نفت‌گاز و ۵ درصد گاز مایع بود که این ترکیب هم اکنون به ۷۲ درصد نفتا، ۲۵ درصد نفت سفید و نفت‌گاز و حدود ۲.۵ تا ۳ درصد گاز مایع تغییر یافته است.

براساس این گزارش، پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج‌فارس به عنوان بزرگ‌ترین پالایشگاه میعانات گازی دنیا که می‌توان آن را به لحاظ استفاده از توانمندی متخصصان داخلی در اجرا و استفاده از تجهیزات تولید داخل، ایرانی‌ترین پالایشگاه کشور نامید، روزانه ۴۰۰ هزار بشکه میعانات گازی با ارزش میدان مشترک پارس جنوبی و تبدیل آن به فرآورده‌های سبک و باکیفیت، کشور را در مسیر خودکفایی در تامین بنزین مورد نیاز قرار داده است.

ساخت پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس با ظرفیت دریافت روزانه ۳۶۰ هزار بشکه خوراک از میدان مشترک پارس‌جنوبی در قالب ۳ فاز ۱۲۰ هزار بشکه‌ای از سال ۱۳۸۵، با هدف حفظ و استمرار عملیات برداشت گاز از میدان مشترک پارس‌جنوبی، کاهش آلایندگی‌های محیط‌زیستی و کمک به خودکفایی کشور در تامین فرآورده‌های راهبردی انرژی آغاز شد.

فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس در بهمن ماه ۹۷ با حضور دکتر حسن روحانی، رئیس جمهوری افتتاح شد و با تولید روزانه ۴۵ میلیون لیتر بنزین، سقف تولید بنزین کشور به روزانه ۱۰۵ میلیون لیتر رسید و کشور در شرایط باثباتی به لحاظ تولید فرآورده‌های باکیفیت قرار گرفت و از واردات بنزین بی‌نیاز شد.

منبع: فارس

انتهای پیام/

شوک قیمت در بازار نفت با تصمیم ترامپ علیه ایران| حالا چه خواهد شد؟

وزیر خارجه آمریکا ایران را تهدید کرد: هیچ معافیت نفتی تمدید نمی‌شود| قدرت ایران در اثر تحریم‌ها کم شده است |می‎خواهیم درآمد نفتی ایران را به صفر برسانیم

زن اماراتی پس از حدود ۳ دهه از کما خارج شد

منبع این خبر، وبسایت iqna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۳۶۰۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • نخست‌وزیر عراق: به دنبال برقراری روابط خوب با کشورهای عربی هستیم
 • تولید روزانه ۲۰ هزار بشکه نفتای شیرین در پالایشگاه ستاره خلیج فارس
 • معاون الحشد: نمیگذاریم نقش برجسته ایران در جنگ با داعش را تحریف کنند
 • دانشکده فنی مهندسی دانشگاه خلیج فارس 86 درصد پیشرفت دارد
 • شیرین سازی نفتا در پالایشگاه ستاره خلیج فارس
 • تولید روزانه ۴۷ میلیون لیتر بنزین در پالایشگاه ستاره خلیج فارس تا هفته آینده
 • امواج ۳ متری در خلیج فارس
 • پوستر نهمین جشنواره فرهنگی ‌هنری خلیج ‌فارس رونمایی شد
 • روز ملی خلیج فارس به یک جشن مردمی تبدیل می شود
 • افزایش تدریجی دما از فردا در کشور/ امواج ۳ متری در خلیج فارس
 • برگزاری جشنواره بین المللی خلیج فارس
 • 22 نمایش در جشنواره ملی مونولوگ خلیج فارس شرکت می کنند
 • مجتمع فناوری دانشگاه خلیج فارس بوشهر دارای ۹۶ درصد پیشرفت است
 • توضیح اسنپ در خصوص استفاده از نام مجعول «خلیج‌عربی»
 • شناورها برای تردد در خلیج‌فارس احتیاط کنند
 • وداع با «پاسبان خلیج فارس»
 • جاده بازکن‌های دشمن!
 • دشمنان سالانه میلیاردها دلار صرف مخدوش کردن نام خلیج فارس می کنند
 • روز خلیج فارس، روزی تاریخی و استراتژیک برای همه ایرانیان است/لزوم همت همگانی برای پاسداشت نام خلیج فارس